Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
καλο μεσημερι....αυριο παλι...
 

Επισκέπτης
Δημήτριε γεια.

Τι γνώμη έχεις για το θέμα που προέκυψε με το μόσχευμα;
Φίλε Enforcer,

Κατ΄αρχήν καλησπέρα! Θεωρώ μάταιη την όλη συζήτηση για το μόσχευμα που κάνουμε αυτή τη στιγμή ,κι ας έχω συμμετάσχει σε αυτή κατ' επανάληψη. Κι αυτό γιατί ούτε έχει βρεθεί ακόμη μόσχευμα, αλλά ούτε έχει καν μεταμοσχευθεί στο Μακαριώτατο. Ας γίνει πρώτα η μεταμόσχευση , κι έπειτα τον λιθοβολούμε όλοι μαζί , κι ο καθένας ξεχωριστά...!!!

Εδω όμως συμβαίνει το εξής παράδοξο, και θα στο εξηγήσω με ένα απλό παράδειγμα:Eίνα κάποιος ηλεκτρονικός και επισκευάζει τηλεοράσεις κι ο Σύλλογος αδειούχων ηλεκτρονικών Ελλάδος κάνει ατασθαλίες. Τότε έρχεται ένας υδραυλικός και καταγγέλει στην Εισαγγελία το σύλλογο των ηλεκτρονικών.............!!!

Αυτό το πράγμα συμβαίνει κι εδώ. Παρατήρησε το forum.Το 70% δηλώνουν άθεοι ή αλλόθρησκοι και κατακρίνουν την ηγεσία της Εκκλησίας της Ελλάδος. Αφήστε την καλύτερα να την κρίνουν τα μέλλη Της. Εσάς τί σας νοιάζει? Ούτως ή άλλως δεν την ακολουθείτε  !

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Φίλε Enforcer,

Κατ΄αρχήν καλησπέρα! Θεωρώ μάταιη την όλη συζήτηση για το μόσχευμα που κάνουμε αυτή τη στιγμή ,κι ας έχω συμμετάσχει σε αυτή κατ' επανάληψη. Κι αυτό γιατί ούτε έχει βρεθεί ακόμη μόσχευμα, αλλά ούτε έχει καν μεταμοσχευθεί στο Μακαριώτατο. Ας γίνει πρώτα η μεταμόσχευση , κι έπειτα τον λιθοβολούμε όλοι μαζί , κι ο καθένας ξεχωριστά...!!!

Εδω όμως συμβαίνει το εξής παράδοξο, και θα στο εξηγήσω με ένα απλό παράδειγμα:Eίνα κάποιος ηλεκτρονικός και επισκευάζει τηλεοράσεις κι ο Σύλλογος αδειούχων ηλεκτρονικών Ελλάδος κάνει ατασθαλίες. Τότε έρχεται ένας υδραυλικός και καταγγέλει στην Εισαγγελία το σύλλογο των ηλεκτρονικών.............!!!

Αυτό το πράγμα συμβαίνει κι εδώ. Παρατήρησε το forum.Το 70% δηλώνουν άθεοι ή αλλόθρησκοι και κατακρίνουν την ηγεσία της Εκκλησίας της Ελλάδος. Αφήστε την καλύτερα να την κρίνουν τα μέλλη Της. Εσάς τί σας νοιάζει? Ούτως ή άλλως δεν την ακολουθείτε  !

Φίλε Δημήτριε

Σε ευχαριστώ για το ποστ

ΘΑ ήθελα όμως την απάντησή σου - τη μεταθέτεις χρονικά. Δεν καταλαβαλινω το γιατι αλλα το δέχομαι. Δεν έχω και άλλη επιλογή ούτως η άλλως

Το παράδειγμά σου όμως ήταν ελαφρώς ατυχές. Το ίδιο και η παρατήρησή σου περί άθεων και κατα πόσο πρέπει η όχι να εκφέρουν άποψη.

Αν έχεις λίγο χρόνο, διάβασε τι απάντησα στο χρήστη νίκ30 που έκανε την ίδια, αφελή παρατήρηση

Καλό βράδυ

Φιλικά
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Η γυναικα μου εργάζεται σε δημόσιο νοσοκομείο.Είναι MBs Registered Nurse.Η δουλεια της τώρα ειναι εργαλειοδότρια σε επεμβατικούς ακτινολόγους γιατρούς.Μπαλονάκια, στεντ κτλ για οσους δεν γνωρίζουν.Απο ιατρικούς κύκλους ,όλοι γνωρίζουν ότι και μοσχευμα να βάλει το πολύ 2 χρονια ζωή έχει.Διότι υπάρχουν καρκινικα κύτταρα στο παχυ έντερο.Αύτο είναι σίγουρο και ίσως και να βρεθεί το μόσχευμα στην αμερική δεν είναι  σίγουρο ότι θα του το τοποθετήσουν.Τζάμπα θα παει..
  Η γυναίκα μου μου λέει ότι εχουν 3 ασθενείς 38,45 και 51 χρόνων που έρχονται ανα τακτα χρονίκα διαστηματα και τους αλλαζουν στεντ μέχρι να βρεθεί μοσχευμα...Τρυπούν μηριαία και τα σχετικά..όσοι γνωρίζουν.Οι οποίοι δεν έχουν και καρκίνο..Πως γινεται ο αλλος να βρει?

Νίκος, τα έχεις λίγο μπερδεμένα (ιατρικά εννοώ).

To στέντ (stint στα αγγλικά) δεν έχει καμιά σχέση με καρκίνους. Έχει με βλάβες (βουλώματα) αγγείων (αρτηριών), όπου συμβαίνουν αυτές. Πρόκειται για "μηχανικές" βλάβες (αυτές επιδιορθώνονται με την επεμβατική αγγειοπλαστική που αν κατάλαβα καλά ασκεί η γυναίκα σου), και όχι για "βιοχημικές" πού είναι ο καρκίνος.
Επίσης, τα stint δεν αλλάζονται. Άπαξ και μπουν στη θέση τους δε βγαίνουν, παραμένουν εκεί. Τα βρίσκει ο νεκροθάφτης που κάνει εκταφή οστών... (διότι είναι μεταλλικά). Κάποια παρανόηση έχεις κάνει εδώ. Για ρώτα την κυρία σου!

Για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για τα stints (και stents κατ άλλους), εδώ:
Είναι η κυριώτερη εταιρεία κατασκευής τους.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Είναι ο ύμνος στην αγάπη! Το Α και το Ω σην Ορθόδοξη πίστη!
Μόνο Άγιοι μπορούν να φθάσουν σε τετοια επίπεδα αγάπης...!

Έτσι.
Όπως η σκηνή με τον άγιο Γεώργιο που είναι πάνω στο άλογο και καρφώνει το δράκο με ένα δόρυ. Σκηνή αγάπης απ τον άγιο είναι και αυτή.
 

Επισκέπτης
Φίλε Δημήτριε

Σε ευχαριστώ για το ποστ

ΘΑ ήθελα όμως την απάντησή σου - τη μεταθέτεις χρονικά. Δεν καταλαβαλινω το γιατι αλλα το δέχομαι. Δεν έχω και άλλη επιλογή ούτως η άλλως

Το παράδειγμά σου όμως ήταν ελαφρώς ατυχές. Το ίδιο και η παρατήρησή σου περί άθεων και κατα πόσο πρέπει η όχι να εκφέρουν άποψη.

Αν έχεις λίγο χρόνο, διάβασε τι απάντησα στο χρήστη νίκ30 που έκανε την ίδια, αφελή παρατήρηση

Καλό βράδυ

Φιλικά
H κριτική πάντοτε θεμητή απο όπου κι αν προέρχεται, σε όποιον κι αν κατευθύνεται!
Δέν μπορεί όμως να "κόπτονται" περισσότερο οι ΕΚΤΟΣ απο τους ΕΝΤΟΣ Εκκλησίας!
 

Επισκέπτης
Έτσι.
Όπως η σκηνή με τον άγιο Γεώργιο που είναι πάνω στο άλογο και καρφώνει το δράκο με ένα δόρυ. Σκηνή αγάπης απ τον άγιο είναι και αυτή.
Ρε Σταύρο,
Πώς τα καταφέρνεις και τα διακομωδείς όλα!!!
Πολύ έξυπνο αυτό που είπες!
Πραγματικά γελάω ακόμη (αλήθεια σου λέω...!!!)Χωρίς ίχνος ηρωνείας!!!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δέν μπορεί όμως να "κόπτονται" περισσότερο οι ΕΚΤΟΣ απο τους ΕΝΤΟΣ Εκκλησίας!

Μα αγαπητέ φίλε Δημήτριε, περιμένεις ειλικρινά κριτική από τους ΕΝΤΟΣ; Ουτε είσαι, ούτε είμαι τόσο αφελής.

Οσο για το ποιός κόπτεται..για ποιο θέμα ακριβώς; Προσωπικά αναφέρομαι στο θέμα ηθικής τάξεως που ενδεχομένως να υπάρχει. Στη διάσταση πράξεων και λόγων ενός ανθρώπου που προς τοπαρόν, έχει μια σημαντική θέση θρησκευτικού ηγέτη. Επάνω σε αυτό σε κάλεσα να εκφέρεις άποψη.

Εχω την εντύπωση ότι οι εντός ίσως κόπτονται αυτή τη στιγμή περισσότερο για θέματα όπως αυτό της διαδοχής, παρά για θέματα ηθικής τάξεως.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Απλά με ενοχλεί λίγο ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΜΕΣΑ βρέθηκε το μόσχευμα στην περίπτωση του....ενώ άλλοι, περιμένουν χρόνια σε λίστες ( και πολλοί τελικά πεθαίνουν), και μάλιστα πιο νέοι άνθρωποι...που θα είχαν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης....λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι ΤΟ ΑΞΙΩΜΑ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΥΡΕΣΗ.
Αυτό που με ενοχλεί λοιπόν, δεν έιναι το γεγονός ότι ΒΡΕΘΗΚΕ μόσχευμα...είναι το ότι δεν βρίσκεται για άλλους.

Σιγά ρε Λεπίδα!
Δεν είπε ΚΑΝΕΙΣ ακόμα ότι βρέθηκε μόσχευμα! Αν είχε βρεθεί, ο δικός μας θα ήταν ήδη στο Miami! Είπε ο Τζάκας, Τζάλας, πως τον λένε αυτό το γιατρό, ότι θα τον πάρει στο νοσοκομείο που δουλεύει (και κάνει μεταμοσχεύσεις ήπατος) και θα τον βάλει στο πρόγραμμα. Άλλοι (γιατροί) είπαν ότι αυτή η μέθοδος δε θα έχει αποτέλεσμα (εννοώντας προφανώς ότι θα έπρεπε να ακολουθηθεί άλλου είδους θεραπεία χημειοθεραπείες, ακτινοβολίες, και ότι άλλο κάνουν σε αυτές τις περιπτώσεις ΕΚΤΟΣ απο μεταμόσχευση).
Αποφασίστηκε μεταμόσχευση (προφανώς ο ίδιος ο ασθενής την αποφάσισε, που θέλει να αναβάλει την αναχώρησή του απο αυτό τον κόσμο και να πάει στον άλλον, όπως και όλοι μας άλλωστε).
Αυτό σημαίνει "εμφύτευση" σηκωτιού απο δότη (δεν ξέρω αν είναι ολόκληρου σηκωτιού απο νεκρό δότη όπως π.χ. γίνεται με την καρδιά), ή τμήματος σηκωτιού, που το παίρνουν απο ζωντανό δότη (όπως γίνεται με τη μεταμόσχευση μυελού οστέων στη λευχαιμία) - αν το ξέρει κάποιος ας το πει.
Απο δότη σε δέκτη (του μοσχεύματος) υπάρχουν ποσοστά ιστοσυμβατότητας. ΠΟΤΕ η ιστοσυμβατότητα δυο ανθρώπων δεν είναι 100%. Όσο μικρότερο είναι το ποσοστό τόσο μεγαλύτερος κίνδυνος υπάρχει να "απορρίψει"¨ο οργανισμός του δέκτη το μόσχευμα. Δε ξέρω ποιό είναι το ποσοστό που θεωρείται "αποδεκτό" για να γίνει η μεταμόσχευση, πάντως είναι μεγάλο (πάνω απο 85%). Αν βρεθεί δότης με π.χ. 98%, ο δικός μας την έχει καλά (απο πλευράς απόρριψης). Αν βρεθεί με 86% (λέω ένα νούμερο - εδώ μπορεί να κάνω και λάθος), την έχει άσχημα, γιατί έχει πολλές πιθανότητες να το απορίψει μόλις του το βάλουν.
(Πέθανε φίλος μου 33 ετών πρίν 12 χρόνια μετά απο μεταμόσχευση μυελού οστέων - λευχαιμία) - αποφάσισε να την κάνει αν και ήξερε ότι οι πιθανότητές του ήταν πολύ μικρές με το μόσχευμα που είχε βρεθεί - στο Λονδίνο αυτά).

Λοιπόν ΔΕΝ βρέθηκε μόσχευμα, αλλά τώρα όλες οι databases ιστοσυμβατότητας παγκοσμίως ψάχνονται, με τα στοιχεία ιστοσυμβατότητας του κ. Παρασκευαϊδη στο search... Όσο περνάει ο καιρός, σφίγγουν τα περιθώρια. Δηλαδή δε μπορεί να μείνει στο ψάξιμο για άπειρο χρόνο, η κακοήθεια δουλεύει μέσα του. Μόλις βρεθεί το "κατάλληλο" μόσχευμα, βούρ για Μiami.

Αυτό είναι το πρόγραμμα, και μη παραμυθιάζεστε ότι "βρέθηκε" μόσχευμα. Αν είχε βρεθεί, γιατί θα τον κράταγε εδώ ο Τζάκης?
Να σιτέψει?
 

Επισκέπτης
Πάντως οι εικόνες, ανεξαρτήτως το τι απεικονίζουν , εχουν αληγορικό και όχι πραγματικό περιεχόμενο! Συγκεκριμένα για τιν Άγιο Γεώργιο, δεν γνωρίζω ούτε την αληγορική, ούτε την πραγματική έννοια της απεικόνισης με το δράκο.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...Τοτε να κάτσουν στα σπίτια τους όπως εσύ και εγώ και να μην πληρώνονται ως θρησκευτικοί ταγοί, ούτε να θεωρούνται παναγιότατοι.

Χα-χα! Ωραίο αυτό erinal_w, μου άρεσε!

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
 

Επισκέπτης
Σιγά ρε Λεπίδα!
Δεν είπε ΚΑΝΕΙΣ ακόμα ότι βρέθηκε μόσχευμα! Αν είχε βρεθεί, ο δικός μας θα ήταν ήδη στο Miami! Είπε ο Τζάκας, Τζάλας, πως τον λένε αυτό το γιατρό, ότι θα τον πάρει στο νοσοκομείο που δουλεύει (και κάνει μεταμοσχεύσεις ήπατος) και θα τον βάλει στο πρόγραμμα. Άλλοι (γιατροί) είπαν ότι αυτή η μέθοδος δε θα έχει αποτέλεσμα (εννοώντας προφανώς ότι θα έπρεπε να ακολουθηθεί άλλου είδους θεραπεία χημειοθεραπείες, ακτινοβολίες, και ότι άλλο κάνουν σε αυτές τις περιπτώσεις ΕΚΤΟΣ απο μεταμόσχευση).
Αποφασίστηκε μεταμόσχευση (προφανώς ο ίδιος ο ασθενής την αποφάσισε, που θέλει να αναβάλει την αναχώρησή του απο αυτό τον κόσμο και να πάει στον άλλον, όπως και όλοι μας άλλωστε).
Αυτό σημαίνει "εμφύτευση" σηκωτιού απο δότη (δεν ξέρω αν είναι ολόκληρου σηκωτιού απο νεκρό δότη όπως π.χ. γίνεται με την καρδιά), ή τμήματος σηκωτιού, που το παίρνουν απο ζωντανό δότη (όπως γίνεται με τη μεταμόσχευση μυελού οστέων στη λευχαιμία) - αν το ξέρει κάποιος ας το πει.
Απο δότη σε δέκτη (του μοσχεύματος) υπάρχουν ποσοστά ιστοσυμβατότητας. ΠΟΤΕ η ιστοσυμβατότητα δυο ανθρώπων δεν είναι 100%. Όσο μικρότερο είναι το ποσοστό τόσο μεγαλύτερος κίνδυνος υπάρχει να "απορρίψει"¨ο οργανισμός του δέκτη το μόσχευμα. Δε ξέρω ποιό είναι το ποσοστό που θεωρείται "αποδεκτό" για να γίνει η μεταμόσχευση, πάντως είναι μεγάλο (πάνω απο 85%). Αν βρεθεί δότης με π.χ. 98%, ο δικός μας την έχει καλά (απο πλευράς απόρριψης). Αν βρεθεί με 86% (λέω ένα νούμερο - εδώ μπορεί να κάνω και λάθος), την έχει άσχημα, γιατί έχει πολλές πιθανότητες να το απορίψει μόλις του το βάλουν.
(Πέθανε φίλος μου 33 ετών πρίν 12 χρόνια μετά απο μεταμόσχευση μυελού οστέων - λευχαιμία) - αποφάσισε να την κάνει αν και ήξερε ότι οι πιθανότητές του ήταν πολύ μικρές με το μόσχευμα που είχε βρεθεί - στο Λονδίνο αυτά).

Λοιπόν ΔΕΝ βρέθηκε μόσχευμα, αλλά τώρα όλες οι databases ιστοσυμβατότητας παγκοσμίως ψάχνονται, με τα στοιχεία ιστοσυμβατότητας του κ. Παρασκευαϊδη στο search... Όσο περνάει ο καιρός, σφίγγουν τα περιθώρια. Δηλαδή δε μπορεί να μείνει στο ψάξιμο για άπειρο χρόνο, η κακοήθεια δουλεύει μέσα του. Μόλις βρεθεί το "κατάλληλο" μόσχευμα, βούρ για Μiami.

Αυτό είναι το πρόγραμμα, και μη παραμυθιάζεστε ότι "βρέθηκε" μόσχευμα. Αν είχε βρεθεί, γιατί θα τον κράταγε εδώ ο Τζάκης?
Να σιτέψει?
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!! (Έστω και για πρώτη φορά!)
 

Επισκέπτης
Μα αγαπητέ φίλε Δημήτριε, περιμένεις ειλικρινά κριτική από τους ΕΝΤΟΣ; Ουτε είσαι, ούτε είμαι τόσο αφελής.

Οσο για το ποιός κόπτεται..για ποιο θέμα ακριβώς; Προσωπικά αναφέρομαι στο θέμα ηθικής τάξεως που ενδεχομένως να υπάρχει. Στη διάσταση πράξεων και λόγων ενός ανθρώπου που προς τοπαρόν, έχει μια σημαντική θέση θρησκευτικού ηγέτη. Επάνω σε αυτό σε κάλεσα να εκφέρεις άποψη.

Εχω την εντύπωση ότι οι εντός ίσως κόπτονται αυτή τη στιγμή περισσότερο για θέματα όπως αυτό της διαδοχής, παρά για θέματα ηθικής τάξεως.
Εάν πάρει το μόσχευμα κάποιου άλλου ,που το χρειάζεται περισσότερο απο αυτόν και πού έχει περισσότερα κριτήρια για να το δεχθεί, τότε πράγματι μιλάμε για αναντιστοιχεία λόγων και έργων. Εάν όμως όχι... γιατί να τον κατηγορήσουμε  αδίκως? Γι αυτό είπα : "ας γίνει πρώτα η μεταμόσχευση", κι όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος...!

Πάντως για τα θέματα διαδοχής των ΕΝΤΟΣ, έχεις δίκιο! Εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου ΕΝΤΟΣ , γνωρίζω τα σενάρια, κι αν θές σε πμ , μπορώ να σου πώ και τους επικρατέστερους .
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Enforcer, θα το πιάσω αναλυτικά το post σου. Πολύ μου άρεσε (συνολικά).

Sony το θέμα εδω διαφέρει σε πολλές πτυχές από μια απλή περίπτωση κάποιου ισχυρού που απλά επέλεξε να ζήσει, παίρνοντας τη ζωή κάποιου άλλου.
Δίκιο έχεις, και για τεχνικούς λόγους. Διάβασε αυτά που έγραψα περί ιστοσυμβατότητας. Το μόσχευμα που θα πάρει (αν βρεθεί τέτοιο) ο Χριστόδουλας, δε σημαίνει ότι το στερεί απο κάποιον άλλο. Δεν κάνουν τα μοσχεύματα για όλους.

Εδω έχουμε να κάνουμε με ένα ίδρυμα το οποίο στηρίζει την ύπαρξή του στην ύπαρξη ενός θεού και στην τήρηση του λόγου του - την αγάπη προς τον πλησίον.
Το που-στη-ρίζει την ύπαρξή του το ίδρυμα είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα, έχει ξαναγίνει εδώ, και (τουλάχιστον εγώ) έχω αποκρυσταλλώσει άποψη. Δυστυχώς, τη στηρίζει στην ευπιστία των πολλών.

Εδω έχουμε σαφή άρνηση τήρησης του λόγου του θεού, στον οποίο λέει ο χριστόδουλος ότι προσεύχεται.
Αυτό ισχύει, αλλά όχι λόγω ασθένειας και προσεχούς θεραπείας.

Εδω πρόκειται για κάτι πολύ περισσότερο από ενα απλό Α η Β πολιτικό που έκανε λαμογιά.
ΒΕΒΑΙΩΣ. Πρόκειται για ΙΣΟΒΙΟ ΗΓΕΤΗ (βασιλιάς κάπως?), που ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ (παρα μόνο απο "το θείον"), και διαχειρίζεται πόρους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ.

Και γιατί η πράξη αυτή ουσιαστικά αμφισβητεί το λόγο ύπαρξης της εκκλησίας όταν τα ίδια τα αφεντικά της δεν τηρουν το λόγο του θεού
Ο λόγος ύπαρξης μπορεί να αμφισβητηθεί και για πολλές άλλες αιτίες, εκτός από αυτή που συζητάμε τώρα. Αυτή θα έλεγα είναι μηδενικής σημασίας.

Υπάρχει όμως και η ανθρώπινη διάσταση, οπου ο άνθρωπος αυτός προσπερνά τη σειρά αναμονής και βρίσκει μόσχευμα, ουσιαστικά στερώντας τον από τον επόμενο ο οποίος ενδεχομένως να το χρειάζεται περισσότερο και που ίσως πεθάνει μέχρι να βρεθεί ξανα άλλο.
Δεν ισχύει αυτό. Αυτό που ισχύει είναι ότι για τον συγκεκριμμένο επώνυμο θα έχουν κινητοποιηθεί μηχανισμοί και μέσα που σε άλλη (απλή) περίπτωση ούτε θα την ήξεραν.

Ναι μεν σεβόμαστε τον άνθρωπο που περνά δύσκολες στιγμές. Οπως και κάθε άλλο άνθρωπο στην ίδια θέση.
Ισχύει αυτό. Μέ bold στό "κάθε"

Δε μπορούμε όμως να μη σκεφτούμε και όλα όσα διατύπωσα πιο πριν.

Ολοι κρινόμαστε. Ακόμα και ο έχων το franchise
Εννοείς (franchise)?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Εδω όμως συμβαίνει το εξής παράδοξο, και θα στο εξηγήσω με ένα απλό παράδειγμα:Eίνα κάποιος ηλεκτρονικός και επισκευάζει τηλεοράσεις κι ο Σύλλογος αδειούχων ηλεκτρονικών Ελλάδος κάνει ατασθαλίες. Τότε έρχεται ένας υδραυλικός και καταγγέλει στην Εισαγγελία το σύλλογο των ηλεκτρονικών.............!!!

Αυτό το πράγμα συμβαίνει κι εδώ. Παρατήρησε το forum.Το 70% δηλώνουν άθεοι ή αλλόθρησκοι και κατακρίνουν την ηγεσία της Εκκλησίας της Ελλάδος. Αφήστε την καλύτερα να την κρίνουν τα μέλη Της. Εσάς τί σας νοιάζει? Ούτως ή άλλως δεν την ακολουθείτε!
Ωπ! Εδώ είσαι φάουλ:
1) Εάν ο υδραυλικός είναι υποχρεωμένος βάσει του Νόμου, του Συντάγματος, κλπ να ΠΛΗΡΩΝΕΙ συνδρομή ΚΑΙ στο σύλλογο των ηλεκτρονικών, δεν έχει λόγο (δικαίωμα, έννομο συμφέρον) να κάνει την καταγγελία? Γιατί για αυτό μιλάμε εδώ. ΚΑΙ για τους μισθούς τους, ΚΑΙ για τα έξοδα θεραπείας.
2) Τι είναι η εκκλησία, είναι καμιά κλειστή κάστα που ΜΟΝΟ τα ΜΕΛΗ της μπορούν να την κρίνουν? Μα στο είπα, εμείς οι άλλοι (οι άθεοι, άθρησκοι, όπως θέλεις πεσ' με) ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΜΑΣ τους μισθούς της Εκκλησίας?
Δε φορολογούμαστε εμείς (και οι εταιρείες που τυχόν κατέχουμε) για την περιουσία μας, ΕΝΩ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ?
Και τι είναι αυτοί δηλαδή που δε θα πληρώνουν φόρους, επειδή άφησαν γένεια, έβαλαν μια μαύρη κελεμπία, και είπαν ότι "εκπροσωπούν το θεό στη Γη", θα απαλάσσονται?

Μέχρι πότε?

Αυτά λέμε, και τίποτ' άλλο.

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ρε Σταύρο,
Πώς τα καταφέρνεις και τα διακομωδείς όλα!!!
Πολύ έξυπνο αυτό που είπες!
Πραγματικά γελάω ακόμη (αλήθεια σου λέω...!!!)Χωρίς ίχνος ηρωνείας!!!

Ευχαριστώ Δημήτριος.
Έχω πει κι άλλα. Αν θες το συζητάμε το θέμα.
Αλλά δε τα λέω εγώ.
Η Εκκλησία τα βγάζει. Όπως και αυτή την εικόνα.
Και που βλέπεις τη διακομώδηση?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Πάντως οι εικόνες, ανεξαρτήτως το τι απεικονίζουν , εχουν αληγορικό και όχι πραγματικό περιεχόμενο! Συγκεκριμένα για τιν Άγιο Γεώργιο, δεν γνωρίζω ούτε την αληγορική, ούτε την πραγματική έννοια της απεικόνισης με το δράκο.

Να σου πω εγώ:
Απεικονίζει το "καλό" που χτυπάει και νικάει το "κακό".
Αμφιβάλλεις?
 

Επισκέπτης
Ωπ! Εδώ είσαι φάουλ:
1) Εάν ο υδραυλικός είναι υποχρεωμένος βάσει του Νόμου, του Συντάγματος, κλπ να ΠΛΗΡΩΝΕΙ συνδρομή ΚΑΙ στο σύλλογο των ηλεκτρονικών, δεν έχει λόγο (δικαίωμα, έννομο συμφέρον) να κάνει την καταγγελία? Γιατί για αυτό μιλάμε εδώ. ΚΑΙ για τους μισθούς τους, ΚΑΙ για τα έξοδα θεραπείας.
2) Τι είναι η εκκλησία, είναι καμιά κλειστή κάστα που ΜΟΝΟ τα ΜΕΛΗ της μπορούν να την κρίνουν? Μα στο είπα, εμείς οι άλλοι (οι άθεοι, άθρησκοι, όπως θέλεις πεσ' με) ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΜΑΣ τους μισθούς της Εκκλησίας?
Δε φορολογούμαστε εμείς (και οι εταιρείες που τυχόν κατέχουμε) για την περιουσία μας, ΕΝΩ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ?
Και τι είναι αυτοί δηλαδή που δε θα πληρώνουν φόρους, επειδή άφησαν γένεια, έβαλαν μια μαύρη κελεμπία, και είπαν ότι "εκπροσωπούν το θεό στη Γη", θα απαλάσσονται?

Μέχρι πότε?

Αυτά λέμε, και τίποτ' άλλο.
Tα ξανασυζητήσαμε αυτα! Κι εγώ το χωρισμό περιμένω, να δώ ποιός απο τους δυό μας θα πτωχεύσει πρώτος...
 

jack smith

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Το γεγονός ότι η συζήτηση ξεκινάει από το πρόβλημα της υγείας ενός ατόμου και φτάνει στο χωρισμό κράτους και εκκλησίας δείχνει ότι κάποια παλληκάρια στην πορεία την χάσανε την μπάλα.

Η συζήτηση νομίζω εξαντλήθηκε στις τρεις πρώτες σελίδες. Τα υπόλοιπα είναι προσπάθεια μερικών να τα βάλουν με το franchise της εκκλησίας για να προμοτάρουν το franchise "αριστερή διανόηση". Καλή τύχη.

Ηθικολογίες περί του τι πρέπει να κάνει ή να μην κάνει ο Χριστόδουλος λίγη σημασία έχουν, ειδικά από άτομα που θέλουν να μας πείσουν ότι δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση μαζί του. Ο άνθρωπος επέλεξε να μην κάνει το μαλάκα αλλά να σώσει το τομάρι του. Μαγκιά του. Αν ο κώλος κάποιων βρεθεί στην θέση του δικού του, αυτοί ας το παίξουν υπεράνω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom