Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Τι πα να πει αφού συνεχίζετε οκ; Σαν απειλή ακούστηκε

Καταλαβαίνω ότι η ερώτησή σου απευθύνεται και σε άλλους εκτός του blade.

Προσωπικά δεν έχω αφιερώσει ούτε ένα λεπτό απο τη ζωή μου για τη μελέτη καμμίας θρησκείας

ε και;

τι σχέση έχει αυτό με το θέμα που συζητάμε όταν δεν κρίνουμε τη θρησκεία αλλα τη συμπεριφορά ενός ανθρώπου ο οποιος συμβαίνει να είναι κατέχει μια σημαντική θέση και του οποίου οι πράξεις ελέγχονται ηθικά;
καμια απειλη.....
αφου δεν σε ενδιαφερει αυτο που εκπρωσωπει ο χριστοδουλος τοτε τι το σχολιαζεις?και ποσο μαλον να τον κρινεις...?ειναι δυνατον να εχεις αντικειμενικη γνωμη?
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
ειπα να σταματησω αλλα αφου συνεχιζετε οκ!!!!!
θρησκευτικος ηγετης  ε?
ποσοι πιστοι εχουν ασχοληθει με την θρησκεια τους?ποσοι απο αυτους που κρινουν τον χριστοδουλο και τον καθε χριστοδουλο για τα θρησκευτικα του καθηκοντα ΑΦΙΕΡΩΣΑΝΕ  λιγο χρονο απο την ζωη τους για να διαβασουν για  την θρησκεια τους(αγια γραφη..) και την θρησκεια που εκπροσωπει ο χριστοδουλος.....?

Νικ.....εγώ είμαι άλλη φάση από τον enforcer.....
Και έχω διαβάσει.....και μάλιστα όλη την Αγία Γραφή.
Και διάφορα άλλα.
Ούτε εγώ είμαι φανατικός της θρησκείας.
Και από όλα όσα έχω μελετήσει, έχω καταλήξει και προσπαθώ να τηρώ στη ζωή μου το εξής :
Δεν έχει καμιά σημασία η θρησκεία.
Σημασία έχει να προσπαθείς να είσαι καλός και δίκαιος άνθρωπος.
Να είσαι καλό στοιχείο σε αυτόν τον κόσμο.

Κρίνω λοιπόν τη θρησκεία και το Χριστόδουλο....βάσει αυτού που πιστεύω.
 

Επισκέπτης
καμια απειλη.....
αφου δεν σε ενδιαφερει αυτο που εκπρωσωπει ο χριστοδουλος τοτε τι το σχολιαζεις?και ποσο μαλον να τον κρινεις...?ειναι δυνατον να εχεις αντικειμενικη γνωμη?

Ας μείνουμε στην αντικειμενική δική σου άποψη λοιπόν.Ο καθένας έχει μία τέτοια η οποία είναι υποκειμενική τελικά χαχαχαχαχα
Παρεπιπτόντως έχω ασχοληθεί ενδελεχώς με τις θρησκείες και την θρησκειολογία, με τα δόγματα και με άλλα εξωσχολικά βιλία χαχαχαχ Μπορώ να εκφέρω άποψη ;Η μόνο εσύ μπορείς ;
Σε λίγο μου φαίνεται ότι θα αρχίσω να καταφέρομαι εναντίον της εκπαίδευσης που δεν μαθαίνει την έννοια του διαλόγου, της λογικής και της επιχειρηματολογίας στους "εκπαιδευόμενους"....  
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αυτό που εκπροσωπεί ο χριστόδουλος δε με ενδιαφέρει.

οπως δε με ενδιαφέρει και η πολιτική

Αυτό δε σημαίνει οτι οι πράξεις του και όσα λέει με αφήνουν αδιάφορο. Επίσης δε σημαίνει ότι είμαι ηλίθιος και δεν έχω άποψη.

Προφανώς και μπορώ και θέλω και να σχολιάσω και να κρίνω. Ολοι κρινόμαστε, ειδικά οι διάφοροι "σωτήρες".

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δηλαδή αν ήμουν μουτζαχεντίν χριστιανός θα ήμουν αντικειμενικός; Μάλον μπερδεύεσαι. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Είμαι αντικειμενικός ακριβώς επειδή δεν επηρρεάζομαι απο κανενός είδους ιδεολογικής ή θρησκευτικής παρωπίδας. Συγκρίνω τη διαφορά λόγων και πράξεων και βγάζω συμπεράσματα.

Εσυ λοιπόν αν θες να τοποθετηθείς, κάντο κρίνοντας τα συμπεράσματα και όχι τη δυνατότητά μου ή το δικαίωμά μου να κρίνω.

Τι λες λοιπον; Υπάρχει ηθικό θέμα ή όχι;
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Ας μείνουμε στην αντικειμενική δική σου άποψη λοιπόν.Ο καθένας έχει μία τέτοια η οποία είναι υποκειμενική τελικά χαχαχαχαχα
Παρεπιπτόντως έχω ασχοληθεί ενδελεχώς με τις θρησκείες και την θρησκειολογία, με τα δόγματα και με άλλα εξωσχολικά βιλία χαχαχαχ Μπορώ να εκφέρω άποψη ;Η μόνο εσύ μπορείς ;
Σε λίγο μου φαίνεται ότι θα αρχίσω να καταφέρομαι εναντίον της εκπαίδευσης που δεν μαθαίνει την έννοια του διαλόγου, της λογικής και της επιχειρηματολογίας στους "εκπαιδευόμενους".... 

Φίλε Νικ....πολύ φοβάμαι ότι η φίλη Erina έχει δίκιο.....
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
τι αν εκανε ο χριστοδουλος θα ειχες θετικη αποψη ?
για ποιο δημοσιο προσωπο εχεις θετικη γνωμη?
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Αυτό που εκπροσωπεί ο χριστόδουλος δε με ενδιαφέρει.

οπως δε με ενδιαφέρει και η πολιτική

Αυτό δε σημαίνει οτι οι πράξεις του και όσα λέει με αφήνουν αδιάφορο. Επίσης δε σημαίνει ότι είμαι ηλίθιος και δεν έχω άποψη.

Προφανώς και μπορώ και θέλω και να σχολιάσω και να κρίνω. Ολοι κρινόμαστε, ειδικά οι διάφοροι "σωτήρες".

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Δηλαδή αν ήμουν μουτζαχεντίν χριστιανός θα ήμουν αντικειμενικός; Μάλον μπερδεύεσαι. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Είμαι αντικειμενικός ακριβώς επειδή δεν επηρρεάζομαι απο κανενός είδους ιδεολογικής ή θρησκευτικής παρωπίδας. Συγκρίνω τη διαφορά λόγων και πράξεων και βγάζω συμπεράσματα.

Εσυ λοιπόν αν θες να τοποθετηθείς, κάντο κρίνοντας τα συμπεράσματα και όχι τη δυνατότητά μου ή το δικαίωμά μου να κρίνω.

Τι λες λοιπον; Υπάρχει ηθικό θέμα ή όχι;

Επίσης θα συμφωνήσω.....είναι όντως ο πιο αντικειμενικός τρόπος να κρίνεις.
Συγκρίνοντας λόγια....με τα ακόλουθα έργα.
και δεν χρειάζεται να έχεις μελετήσει ιδιαίτερα γι αυτό.
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
τι αν εκανε ο χριστοδουλος θα ειχες θετικη αποψη ?
για ποιο δημοσιο προσωπο εχεις θετικη γνωμη?

Νικ.....απαντάς σε ερώτηση με άλλη ερώτηση.
Θα μπορούσε να είχε κάνει πάρα πολλά....σε σχέση με τις δυνατότητες και την ισχύ της Εκκλησίας εννοώ.
Αντ αυτού.....τίποτα ουσιαστικό....ψήγματα βοήθειας στο συνάνθρωπο...από έναν οργανισμό που θα μπορούσε ν απροσφέρει πραγματικά πάρα πολλά.....ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΒΕΒΑΙΑ.
ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΚΡΙΝΩ.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Φίλε Νικ....πολύ φοβάμαι ότι η φίλη Erina έχει δίκιο.....
οκ !!!!!μπορειτε να με ειρωνευεστε και οι δυο.....NO PROBLEM....
εγω παντως ευχομαι υγεια και ευτυχια και σε εσας και στον χριστοδουλο και σε ολους......ΑΛΛΟΣ θα μας κρινει ολους μας....
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
οκ !!!!!μπορειτε να με ειρωνευεστε και οι δυο.....NO PROBLEM....
εγω παντως ευχομαι υγεια και ευτυχια και σε εσας και στον χριστοδουλο και σε ολους......ΑΛΛΟΣ θα μας κρινει ολους μας....

Νικ....ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν σε ειρωνεύτηκα.
Και δεν καταλαβαίνω γιατι το πήρες έτσι....είπα απλά αυτό που πιστεύω.
Εννοείται πως οι ευχές είναι αμοιβαίες.....πάνω από όλα είμαστε φιλαράκια εδώ.
Σωστά ;
Ακόμα κι αν οι απόψεις μας δεν συμπίπτουν πάντα.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
τι αν εκανε ο χριστοδουλος θα ειχες θετικη αποψη ?
για ποιο δημοσιο προσωπο εχεις θετικη γνωμη?

Αυτό δεν είναι απάντηση

Αν έχεις να απαντήσεις κάτι στο εαν υπάρχει ή όχι ηθικό θέμα, κάντο.

Αν όχι, τότε κάπου εδω τελειώνει ο μεταξύ μας διάλογος
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
ειναι αδικο(που υπαρχει δικαιο στην ζωη.?) αλλα ειναι λογικοτατο......και εγω στην δουλεια μου "φροντιζω "τους δικους μου πρωτα και μετα τους υπολοιπους....
το εχω ηδη απαντησει......
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Ας μείνουμε στην αντικειμενική δική σου άποψη λοιπόν.Ο καθένας έχει μία τέτοια η οποία είναι υποκειμενική τελικά χαχαχαχαχα
Παρεπιπτόντως έχω ασχοληθεί ενδελεχώς με τις θρησκείες και την θρησκειολογία, με τα δόγματα και με άλλα εξωσχολικά βιλία χαχαχαχ [size=16pt]Μπορώ να εκφέρω άποψη ;Η μόνο εσύ μπορείς ;[/size]
Σε λίγο μου φαίνεται ότι θα αρχίσω να καταφέρομαι εναντίον της εκπαίδευσης που δεν μαθαίνει την έννοια του διαλόγου, της λογικής και της επιχειρηματολογίας στους "εκπαιδευόμενους"....  
εμενα μου ακουγετε λιγο ειρωνικο...μπορει και να κανω λαθος.....
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
το εχω ηδη απαντησει......

Έχεις δίκιο....το έχεις ήδη πει.
Στην πορέια της κουβέντας.....το ξέχασα. Σόρρυ.
Αλλά κι εμάς.....δεν είναι ρε φίλε δικάιωμα μας να κατακρίνουμε το άδικο ;
 

Επισκέπτης
τι αν εκανε ο χριστοδουλος θα ειχες θετικη αποψη ?
για ποιο δημοσιο προσωπο εχεις θετικη γνωμη?

Αν έδινε την περιουσία του στους φτωχους, αν φορουσε ενα φτωχό άμφιο και ταπεινά έτρεχε να βοηθήσει όποιον είχε ανάγκη, αν έτρεχε με ενα απλο αυτοκινητάκι, αν ζούσε σε ένα απλό σπιτάκι, αν δεν έκανε διακοπές και ταξίδια και ζούσε ασκητικά με νηστεία και προσευχή. Αν δεν ανακατευόταν σε κομματικά, αν δεν προάσπιζε τα οικονομικά συμφέροντα όσων υπερασπίζει και του εαυτού του μαζί.. και ένα σωρό απο άλλα αυτονόητα που συνιστούν την θρησκεία (η οποία είναι τρόπος ζωής)
Σου ξαναλέω ο χριστόδουλος δεν είναι ένα δημόσιο πρόσωπο απλά. Αυτό μπορείς να το κατανοήσεις ή θα γυρνάμε γύρω απο τα ίδια; Μην τα μπερδεύεις αν θες να συνομιλήσουμε με τον ίδιο λεκτικό κώδικα.
 

Επισκέπτης
Επιπλέον σου εύχομαι τα ίδια και περισσότερα. Αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας νομίζω, εκτός και αν πιστεύεις ότι εμείς άλλη δουλειά δεν είχαμε παρά να μισούμε τους ανθρώπους γύρω μας, ή ειδικά τον χριστόδουλο.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Αν έδινε την περιουσία του στους φτωχους, αν φορουσε ενα φτωχό άμφιο και ταπεινά έτρεχε να βοηθήσει όποιον είχε ανάγκη, αν έτρεχε με ενα απλο αυτοκινητάκι, αν ζούσε σε ένα απλό σπιτάκι, αν δεν έκανε διακοπές και ταξίδια και ζούσε ασκητικά με νηστεία και προσευχή. Αν δεν ανακατευόταν σε κομματικά, αν δεν προάσπιζε τα οικονομικά συμφέροντα όσων υπερασπίζει και του εαυτού του μαζί.. και ένα σωρό απο άλλα αυτονόητα που συνιστούν την θρησκεία (η οποία είναι τρόπος ζωής)
Σου ξαναλέω ο χριστόδουλος δεν είναι ένα δημόσιο πρόσωπο απλά. Αυτό μπορείς να το κατανοήσεις ή θα γυρνάμε γύρω απο τα ίδια; Μην τα μπερδεύεις αν θες να συνομιλήσουμε με τον ίδιο λεκτικό κώδικα.
ξερεις στην ιστορια της θρησκειας καποιον ηγετη που τα εκανε ολα αυτα..?
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Νικ, "ηγέτης" όχι, αλλά ο παππούλης στο χωριό του πατέρά μου κάπως έτσι ήταν.
ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΗ ΩΡΑ......γιαυτο φιλε μου εχω δηλωσει ΑΘΡΗΣΚΟΣ....γιατι ολοι οι "αξιοι" ειναι στα χωρια ξεχασμενοι!!!!!!αυτους τους παω με χιλια........

υ.γ. καλο ειναι τον αλλον να τον χτυπας οταν ειναι "ορθιος"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom