Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Φίλε sony, εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα....και μάλιστα στο παρόν θρεντ ήμουν απο αυτούς που έλεγα ότι πρέπει να σεβόμαστε την κατάσταση ενός άρρωστου συνανθρώπου μας.....

Απλά με ενοχλεί λίγο ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΜΕΣΑ βρέθηκε το μόσχευμα στην περίπτωση του....ενώ άλλοι, περιμένουν χρόνια σε λίστες ( και πολλοί τελικά πεθαίνουν), και μάλιστα πιο νέοι άνθρωποι...που θα είχαν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης....λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι ΤΟ ΑΞΙΩΜΑ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΥΡΕΣΗ.
Αυτό που με ενοχλεί λοιπόν, δεν έιναι το γεγονός ότι ΒΡΕΘΗΚΕ μόσχευμα...είναι το ότι δεν βρίσκεται για άλλους.
Δηλαδή δεν μετράει όλων μας η ζωή ΤΟ ΙΔΙΟ.....
Φαίνεται (και ειλικρινά ελπίζω να μην είναι έτσι), ότι του Αρχιεπίσκοπου.....μετράει κάπως παραπάνω.
Αυτό για μένα είναι ΑΔΙΚΟ.
ειναι αδικο(που υπαρχει δικαιο στην ζωη.?) αλλα ειναι λογικοτατο......και εγω στην δουλεια μου "φροντιζω "τους δικους μου πρωτα και μετα τους υπολοιπους....
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
That's fucking life, πολλά χρόνια τώρα!!! Προτεραιότητα έχουν οι δυνατοί και οι πλούσιοι δυστηχώς!!! Δεν βγαίνει όμως κάτι με το αναγάγουμε σε μέγα θέμα εδώ πέρα. Γνώμη μου πάντα.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Αφου σας συστησω να διαβασετε το 'Η περί Θεού αυταπάτη' του Richard Dawkins, πρόσφατη έκδοση στα Ελληνικά (εκτος και αν οσοι εχουν αντιθετες αποψεις απο εσάς είναι κατευθειαν για την κόλαση)

κοιταξτε λιγο σε αυτην την σελίδα πάνω αριστερά. Μήπως, μήπως λέω, η Gina και η Julia δεν είναι το καταλληλοτερο περιβάλλον για ΄Αγιες' συζητήσεις? Αφηστε δε που ένας Αγιος ανθρωπος θα δεχοταν την προδιεγεγραμμένη από τον Θεό πορεία, χωρίς συντομεύσεις σε θεραπείες επιτρεπτές από το αξίωμά του. Η υποκρισία όμως είναι σήμα κατατεθέν του ευαγούς αυτού ιδρύματος.
 

Επισκέπτης
ειναι αδικο(που υπαρχει δικαιο στην ζωη.?) αλλα ειναι λογικοτατο......και εγω στην δουλεια μου "φροντιζω "τους δικους μου πρωτα και μετα τους υπολοιπους....

Εδώ δεν μιλάμε για προσωπική ζωή παλικάρι. Ο χριστόδουλος έχει την θέση θρησκευτικού ηγέτη ενός δόγματος και μάλιστα του σημαντικότερου στην Ελλάδα που υποστηρίζεται απο την πολιτεία και αναφέρεται ακόμα και στο σύνταγμά της...
Αυτό σημαίνει ότι κατέχει μία θέση που απο την φύσης της φροντίζει τους άλλους... σε καιρούς ειρήνης... (όταν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας)
Εξαλλου αν πας στην εκκλησία και ζητήσεις να σε βοηθήσουν για μόσχευμα.. αφού όπως φαίνεται έχουν την δυνατότητα και την έχουν πράγματι.. ξέρεις τι θα σου απαντήσουν; Να προσευχηθείς ..
Αυτό θα το κάνεις αν πιστεύεις - αυτοί απο την πλευρά τους όμως..τι ακριβώς κάνουν;
Η κάνουν μόνο όταν καίγεται ο δικός τους κ...; Τοτε να κάτσουν στα σπίτια τους όπως εσύ και εγώ και να μην πληρώνονται ως θρησκευτικοί ταγοί, ούτε να θεωρούνται παναγιότατοι.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Εδώ δεν μιλάμε για προσωπική ζωή παλικάρι. Ο χριστόδουλος έχει την θέση θρησκευτικού ηγέτη ενός δόγματος και μάλιστα του σημαντικότερου στην Ελλάδα που υποστηρίζεται απο την πολιτεία και αναφέρεται ακόμα και στο σύνταγμά της...
Αυτό σημαίνει ότι κατέχει μία θέση που απο την φύσης της φροντίζει τους άλλους... σε καιρούς ειρήνης... (όταν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας)
Εξαλλου αν πας στην εκκλησία και ζητήσεις να σε βοηθήσουν για μόσχευμα.. αφού όπως φαίνεται έχουν την δυνατότητα και την έχουν πράγματι.. ξέρεις τι θα σου απαντήσουν; Να προσευχηθείς ..
Αυτό θα το κάνεις αν πιστεύεις - αυτοί απο την πλευρά τους όμως..τι ακριβώς κάνουν;
Η κάνουν μόνο όταν καίγεται ο δικός τους κ...; Τοτε να κάτσουν στα σπίτια τους όπως εσύ και εγώ και να μην πληρώνονται ως θρησκευτικοί ταγοί, ούτε να θεωρούνται παναγιότατοι.
ονομασε μου εναν ηγετη σε οποιαδιποτε θεση στην ελλαδα που ειναι ακριβοδικαιος...
αν δεν αλλαξουμε τους εαυτους μας δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα.....
απο την πλευρα τους τι κανουν?(ολοι οι ηγετες.) στην υγεια του κοροιδου....γιαυτο ποτε δεν με ενδιεφεραν.....
 

Επισκέπτης
κοιταξτε λιγο σε αυτην την σελίδα πάνω αριστερά. Μήπως, μήπως λέω, η Gina και η Julia δεν είναι το καταλληλοτερο περιβάλλον για ΄Αγιες' συζητήσεις?  

Εδώ θα διαφωνήσω. Αν δεν το ξέρεις, γιατί εγώ τυχαίνει να το γνωρίζω, πολλές πουτάνες πιστεύουν και νηστεύουν μάλιστα αδιαλλείπτως. Και να σου πω την αλήθεια προσωπικά τις θεωρώ πολύ πιο αξιόλογες απο τους δήθεν θρήσκους. Η "αγιότητα" συχνά έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις, απο τα πιο άβατα μέρη.. Ετσι λέω εγώ.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Εδώ θα διαφωνήσω. Αν δεν το ξέρεις, γιατί εγώ τυχαίνει να το γνωρίζω, πολλές πουτάνες πιστεύουν και νηστεύουν μάλιστα αδιαλλείπτως. Και να σου πω την αλήθεια προσωπικά τις θεωρώ πολύ πιο αξιόλογες απο τους δήθεν θρήσκους. Η "αγιότητα" συχνά έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις, απο τα πιο άβατα μέρη.. Ετσι λέω εγώ.
συμφωνω 100% γιαυτο κρατα και μια "πισινη" για τον καθε χριστοδουλο.. ;)
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αφηστε δε που ένας Αγιος ανθρωπος θα δεχοταν την προδιεγεγραμμένη από τον Θεό πορεία, χωρίς συντομεύσεις σε θεραπείες επιτρεπτές από το αξίωμά του. Η υποκρισία όμως είναι σήμα κατατεθέν του ευαγούς αυτού ιδρύματος.

Οσο παράξενο και αν είναι

Συμφωνώ μαζί σου

Οσον αφορά στο κείμενο που υπάρχει σε παράθεση

 

sargiris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2006
Μηνύματα
726
Κριτικές
8
Like
764
Πόντοι
366
erinal_w εχεις  α π ό λ υ τ ο δίκιο. Συμφωνούμε απόλυτα.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Εδώ θα διαφωνήσω. Αν δεν το ξέρεις, γιατί εγώ τυχαίνει να το γνωρίζω, πολλές πουτάνες πιστεύουν και νηστεύουν μάλιστα αδιαλλείπτως.

Στα δύσκολα, όλοι πέφτουν στα 4 και προσκυνάνε... Η εύκολη λύση. Αλλά στην ουσία, μια ζωή προσκυνημένοι.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16



[/quote]
Αφου σας συστησω να διαβασετε το 'Η περί Θεού αυταπάτη' του Richard Dawkins, πρόσφατη έκδοση στα Ελληνικά (εκτος και αν οσοι εχουν αντιθετες αποψεις απο εσάς είναι κατευθειαν για την κόλαση)

κοιταξτε λιγο σε αυτην την σελίδα πάνω αριστερά. Μήπως, μήπως λέω, η Gina και η Julia δεν είναι το καταλληλοτερο περιβάλλον για ΄Αγιες' συζητήσεις? Αφηστε δε που ένας Αγιος ανθρωπος θα δεχοταν την προδιεγεγραμμένη από τον Θεό πορεία, χωρίς συντομεύσεις σε θεραπείες επιτρεπτές από το αξίωμά του. Η υποκρισία όμως είναι σήμα κατατεθέν του ευαγούς αυτού ιδρύματος.
φιλε μου ακομα και ο χριστος την κρισιμη ωρα "λυγισε"(εδειξε την ανθρωπινη υποσταση του..)......
 

Επισκέπτης
φιλε μου ακομα και ο χριστος την κρισιμη ωρα "λυγισε"(εδειξε υ=την ανθρωπινη υποσταση του..)......
Φίλε μου .. ο χριστόδουλος μόνο λυγισμένος είναι .. μια θεική υπόσταση δεν "λύγισε" να μας δείξει. χαχαχαχχαχα
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Φίλε μου .. ο χριστόδουλος μόνο λυγισμένος είναι .. μια θεική υπόσταση δεν "λύγισε" να μας δείξει. χαχαχαχχαχα
και η πουτανα με τα ποδια ανοιχτα ειναι αλλα δεν την κρινω!!!!!ειναι θεμα χαρακτηρα φιλη μου.....
 

Επισκέπτης
και η πουτανα με τα ποδια ανοιχτα ειναι αλλα δεν την κρινω!!!!!ειναι θεμα χαρακτηρα φιλη μου.....

Είναι ειλικρινής όμως. Δεν το "παίζει" κ'ατι άλλο από αυτό που είναι. Άκυρη η σύγκριση. Μην αρχίσουμε το εσύ κρίνεις και εγώ δεν κρίνω. Όλοι όσοι συμμετέχουν κρίσεις τους αναφέρουν. Οπότε μην ξεκινήσουμε απο τα βασικά ενώ προχωράει η κουβέντα. Τέλος πάντων για να καταλήξω καλά κάνεις και έχεις αυτήν την άποψη. Δεν υπαρχει λόγος διαφωνίας, κατάλαβα τον ειρμό σου και σεβομαι την άποψή σου.  
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
That's fucking life, πολλά χρόνια τώρα!!! Προτεραιότητα έχουν οι δυνατοί και οι πλούσιοι δυστηχώς!!! Δεν βγαίνει όμως κάτι με το αναγάγουμε σε μέγα θέμα εδώ πέρα. Γνώμη μου πάντα.

Sony, το ξέρω αυτό.
Απλά.....ο συγκεκριμένος υποτίθεται ότι είναι εκπροσωπος της θρησκείας που πρεσβεύει το "αγαπάτε αλλήλους" και γενικά την προσφορά στον συνάνθρωπο.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, όλα αυτά φαντάζουν λίγο.....υποκρισία να το πώ ;
Άλλωστε δεν καταδίκασα την προσπάθεια του να γίνει καλά....είπα απλά ότι δεν μπορώ να τον δω πια με την ίδια συμπάθεια που τον έβλεπα στην αρχή.
Είναι νομίζω δικάιωμα μου.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
That's fucking life, πολλά χρόνια τώρα!!! Προτεραιότητα έχουν οι δυνατοί και οι πλούσιοι δυστηχώς!!! Δεν βγαίνει όμως κάτι με το αναγάγουμε σε μέγα θέμα εδώ πέρα. Γνώμη μου πάντα.

Sony το θέμα εδω διαφέρει σε πολλές πτυχές από μια απλή περίπτωση κάποιου ισχυρού που απλά επέλεξε να ζήσει, παίρνοντας τη ζωή κάποιου άλλου.

Εδω έχουμε να κάνουμε με ένα ίδρυμα το οποίο στηρίζει την ύπαρξή του στην ύπαρξη ενός θεού και στην τήρηση του λόγου του - την αγάπη προς τον πλησίον.

Εδω έχουμε σαφή άρνηση τήρησης του λόγου του θεού, στον οποίο λέει ο χριστόδουλος ότι προσεύχεται.

Εδω πρόκειται για κάτι πολύ περισσότερο από ενα απλό Α η Β πολιτικό που έκανε λαμογιά.

Και γιατί η πράξη αυτή ουσιαστικά αμφισβητεί το λόγο ύπαρξης της εκκλησίας όταν τα ίδια τα αφεντικά της δεν τηρουν το λόγο του θεού

Υπάρχει όμως και η ανθρώπινη διάσταση, οπου ο άνθρωπος αυτός προσπερνά τη σειρά αναμονής και βρίσκει μόσχευμα, ουσιαστικά στερώντας τον από τον επόμενο ο οποίος ενδεχομένως να το χρειάζεται περισσότερο και που ίσως πεθάνει μέχρι να βρεθεί ξανα άλλο.

Ναι μεν σεβόμαστε τον άνθρωπο που περνά δύσκολες στιγμές. Οπως και κάθε άλλο άνθρωπο στην ίδια θέση.

Δε μπορούμε όμως να μη σκεφτούμε και όλα όσα διατύπωσα πιο πριν.

Ολοι κρινόμαστε. Ακόμα και ο έχων το franchise
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Εδώ δεν μιλάμε για προσωπική ζωή παλικάρι. Ο χριστόδουλος έχει την θέση θρησκευτικού ηγέτη ενός δόγματος και μάλιστα του σημαντικότερου στην Ελλάδα που υποστηρίζεται απο την πολιτεία και αναφέρεται ακόμα και στο σύνταγμά της...
Αυτό σημαίνει ότι κατέχει μία θέση που απο την φύσης της φροντίζει τους άλλους... σε καιρούς ειρήνης... (όταν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας)
Εξαλλου αν πας στην εκκλησία και ζητήσεις να σε βοηθήσουν για μόσχευμα.. αφού όπως φαίνεται έχουν την δυνατότητα και την έχουν πράγματι.. ξέρεις τι θα σου απαντήσουν; Να προσευχηθείς ..
Αυτό θα το κάνεις αν πιστεύεις - αυτοί απο την πλευρά τους όμως..τι ακριβώς κάνουν;
Η κάνουν μόνο όταν καίγεται ο δικός τους κ...; Τοτε να κάτσουν στα σπίτια τους όπως εσύ και εγώ και να μην πληρώνονται ως θρησκευτικοί ταγοί, ούτε να θεωρούνται παναγιότατοι.

Είμαι αναγκασμένος απο τα γεγονότα, να συμφωνήσω μαζί σου.
Και να πω και κάτι ακόμα στον φίλο μου τον Nik:
Έχεις δίκιο σε αυτό που λές......περί ηγετών.
Αλλά ο συγκεκριμένος, δεν είναι πολιτικός ηγέτης.....ούτε κάποιου κινήματος....αλλά υποτίθεται ενός οργανισμού που πρεσβεύει την αγάπη, την ειρήνη, την αλληλοβοήθεια......δυστυχώς τίποτα απο αυτά δεν τηρείται.
Σαφώς και δεν θα είχα τέτοια απάιτηση από έναν π.χ. πολιτικό ηγέτη.....
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Είμαι αναγκασμένος απο τα γεγονότα, να συμφωνήσω μαζί σου.
Και να πω και κάτι ακόμα στον φίλο μου τον Nik:
Έχεις δίκιο σε αυτό που λές......περί ηγετών.
Αλλά ο συγκεκριμένος, δεν είναι πολιτικός ηγέτης.....ούτε κάποιου κινήματος....αλλά υποτίθεται ενός οργανισμού που πρεσβεύει την αγάπη, την ειρήνη, την αλληλοβοήθεια......δυστυχώς τίποτα απο αυτά δεν τηρείται.
Σαφώς και δεν θα είχα τέτοια απάιτηση από έναν π.χ. πολιτικό ηγέτη.....
ειπα να σταματησω αλλα αφου συνεχιζετε οκ!!!!!
θρησκευτικος ηγετης  ε?
ποσοι πιστοι εχουν ασχοληθει με την θρησκεια τους?ποσοι απο αυτους που κρινουν τον χριστοδουλο και τον καθε χριστοδουλο για τα θρησκευτικα του καθηκοντα ΑΦΙΕΡΩΣΑΝΕ  λιγο χρονο απο την ζωη τους για να διαβασουν για  την θρησκεια τους(αγια γραφη..) και την θρησκεια που εκπροσωπει ο χριστοδουλος.....?
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Τι πα να πει αφού συνεχίζετε οκ; Σαν απειλή ακούστηκε

Καταλαβαίνω ότι η ερώτησή σου απευθύνεται και σε άλλους εκτός του blade.

Προσωπικά δεν έχω αφιερώσει ούτε ένα λεπτό απο τη ζωή μου για τη μελέτη καμμίας θρησκείας

ε και;

τι σχέση έχει αυτό με το θέμα που συζητάμε όταν δεν κρίνουμε τη θρησκεία αλλα τη συμπεριφορά ενός ανθρώπου ο οποιος συμβαίνει να είναι κατέχει μια σημαντική θέση και του οποίου οι πράξεις ελέγχονται ηθικά;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom