Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ξέρω ότι καταστρέφει με την συμπεριφορά του αυτό που πιστεύω. Δεν είμαι εγώ αυτή που θα τον κρίνω, αλλά η αηδία δεν με αφήνει να του ευχηθώ, όπως θα ευχόμουν με την καρδιά μου σε κάποιον άνθρωπο που πάσχει.Θα ήθελα πολύ να έχω φτάσει σε αυτό το ψυχικό επίπεδο αγάπης για όλο τον κόσμο, αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει στην θέωση.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
ας πει η ιδια τι εννοει....
αλλα η απαντηση της εμπαθεια βγαζει....

υ.γ.εχω δηλωσει ΑΘΡΗΣΚΟΣ σε αλλο θρεντ....
 

Επισκέπτης
nik30 αυτό που μάλλον εννοεί η εριναλ είναι ότι αν υπάρχει θεός και αν ο χριστόδουλος πραγματικα πιστεύει σε αυτόν, τότε ο θεος θα τον κρίνει

Δεν πιστεύουν όλοι οι άνθρωποι στο θεό, και υπάρχουν στη γη πάνω από 2 θρησκείες.

Σε κάποιο άνθρωπο εύχεσαι απλά υγεία και όμορφη ζωη - όχι να κριθεί απο ένα θεό.
Ενφόρσερ ακριβώς αυτό.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Ξέρω ότι καταστρέφει με την συμπεριφορά του αυτό που πιστεύω. Δεν είμαι εγώ αυτή που θα τον κρίνω, αλλά η αηδία δεν με αφήνει να του ευχηθώ, όπως θα ευχόμουν με την καρδιά μου σε κάποιον άνθρωπο που πάσχει.Θα ήθελα πολύ να έχω φτάσει σε αυτό το ψυχικό επίπεδο αγάπης για όλο τον κόσμο, αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει στην θέωση.
πες μας τι πιστευεις αν θες..?
 

Επισκέπτης
Εαν ταις γλωσσαις των ανθρωπων λαλω και των αγγελων, αγαπην δε μη εχω, γεγονα χαλκος ηχων η κυμβαλον αλαλαζον.
και εαν εχω προφητειαν και ειδω τα μυστηρια παντα και πασαν την γνωσιν, και εαν εχω πασαν την πιστιν ωστε ορη μεθισταναι, αγαπην δε μη εχω, ουθεν ειμι.
καν ψωμισω παντα τα υπαρχοντα μου, και εαν παραδω το σωμα μου ινα καυχησωμαι, αγαπην δε μη εχω, ουδεν ωφελουμαι.
Η αγαπη μακροθυμει, χρηστευεται η αγαπη, ου ζηλοι, [η αγαπη] ου περπερευεται, ου φυσιουται,
ουκ ασχημονει, ου ζητει τα εαυτης, ου παροξυνεται, ου λογιζεται το κακον,
ου χαιρει επι τη αδικια, συγχαιρει δε τη αληθεια·
παντα στεγει, παντα πιστευει, παντα ελπιζει, παντα υπομενει.
Η αγαπη ουδεποτε πιπτει. ειτε δε προφητειαι, καταργηθησονται· ειτε γλωσσαι, παυσονται· ειτε γνωσις, καταργηθησεται.
εκ μερους γαρ γινωσκομεν και εκ μερους προφητευομεν·
οταν δε ελθη το τελειον, το εκ μερους καταργηθησεται.
οτε ημην νηπιος, ελαλουν ως νηπιος, εφρονουν ως νηπιος, ελογιζομην ως νηπιος· οτε γεγονα ανηρ, κατηργηκα τα του νηπιου.
βλεπομεν γαρ αρτι δι εσοπτρου εν αινιγματι, τοτε δε προσωπον προς προσωπον· αρτι γινωσκω εκ μερους, τοτε δε επιγνωσομαι καθως και επεγνωσθην.
νυνι δε μενει πιστις, ελπις, αγαπη, τα τρια ταυτα· μειζων δε τουτων η αγαπη.

Επιστολή 1 Παύλου προς Κορινθίους κεφάλαιο 13
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Παπαγιώργη καλά τα λέει η κοπελιά μπρε συ?????
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Εαν ταις γλωσσαις των ανθρωπων λαλω και των αγγελων, αγαπην δε μη εχω, γεγονα χαλκος ηχων η κυμβαλον αλαλαζον.
και εαν εχω προφητειαν και ειδω τα μυστηρια παντα και πασαν την γνωσιν, και εαν εχω πασαν την πιστιν ωστε ορη μεθισταναι, αγαπην δε μη εχω, ουθεν ειμι.
καν ψωμισω παντα τα υπαρχοντα μου, και εαν παραδω το σωμα μου ινα καυχησωμαι, αγαπην δε μη εχω, ουδεν ωφελουμαι.
Η αγαπη μακροθυμει, χρηστευεται η αγαπη, ου ζηλοι, [η αγαπη] ου περπερευεται, ου φυσιουται,
ουκ ασχημονει, ου ζητει τα εαυτης, ου παροξυνεται, ου λογιζεται το κακον,
ου χαιρει επι τη αδικια, συγχαιρει δε τη αληθεια·
παντα στεγει, παντα πιστευει, παντα ελπιζει, παντα υπομενει.
Η αγαπη ουδεποτε πιπτει. ειτε δε προφητειαι, καταργηθησονται· ειτε γλωσσαι, παυσονται· ειτε γνωσις, καταργηθησεται.
εκ μερους γαρ γινωσκομεν και εκ μερους προφητευομεν·
οταν δε ελθη το τελειον, το εκ μερους καταργηθησεται.
οτε ημην νηπιος, ελαλουν ως νηπιος, εφρονουν ως νηπιος, ελογιζομην ως νηπιος· οτε γεγονα ανηρ, κατηργηκα τα του νηπιου.
βλεπομεν γαρ αρτι δι εσοπτρου εν αινιγματι, τοτε δε προσωπον προς προσωπον· αρτι γινωσκω εκ μερους, τοτε δε επιγνωσομαι καθως και επεγνωσθην.
νυνι δε μενει πιστις, ελπις, αγαπη, τα τρια ταυτα· μειζων δε τουτων η αγαπη.

Επιστολή 1 Παύλου προς Κορινθίους κεφάλαιο 13
αρα αν καταλαβα καλα πιστευεις στην "χριστιανικη αγαπη"?
 

Επισκέπτης
Δεν με νοιάζει το όνομα της και από που προέρχεται.. Δεν με ενδιάφερει ο χαρακτηρισμός της, δεν περιορίζεται το νόημα της απο μια θρησκεία. ΄Με ρώτησες την ερμηνεία της και στην έδωσα.Αυτήν θαυμάζω, αυτήν θέλω.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Παπαγιώργη καλά τα λέει η κοπελιά μπρε συ?????
θα ηταν καλλιτερα νομιζω αν ειχε αναψει τα καρβουνακια στο θυμιατο και φορουσε και τα αμφια, αλλα κανεις δεν ειναι τελειος..
ας κανει εναν κοπο να μου ερθει για μια εξομολογηση για να μπορεσω να αξιολογησω επακριβως την κατασταση..
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
μην σταματας να διαβαζεις......μπορει και να βρεις ...ωραιοτερα κειμενα....(ειτε στο ιδιο βιβλιο ειτε σε αλλο....)

η ουσια ειναι μια ομως ειτε την βγαλει καθαρη ειτε οχι ο χριστοδουλος η δικη σου και η δικη μου ζωη ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ!!!!!!
 

Επισκέπτης
Είναι ο ύμνος στην αγάπη! Το Α και το Ω σην Ορθόδοξη πίστη!
Μόνο Άγιοι μπορούν να φθάσουν σε τετοια επίπεδα αγάπης...!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δημήτριε γεια.

Τι γνώμη έχεις για το θέμα που προέκυψε με το μόσχευμα;
 

Επισκέπτης
μην σταματας να διαβαζεις......μπορει και να βρεις ...ωραιοτερα κειμενα....(ειτε στο ιδιο βιβλιο ειτε σε αλλο....)

η ουσια ειναι μια ομως ειτε την βγαλει καθαρη ειτε οχι ο χριστοδουλος η δικη σου και η δικη μου ζωη ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ!!!!!!
Θα μου επιτρέψεις να πιστεύω στην δυναμική της αλλαγής και να την επιδιώκω με μια ελπίδα διατηρώντας αποστάσεις απο την ματαιότητα της ενηλικίωσης..
Δεν πλησιάζω ούτε στο ελάχιστο αυτό που έγραψα αλλά πιστεύω ότι είναι δυνατό.
 

Επισκέπτης
Εαν ταις γλωσσαις των ανθρωπων λαλω και των αγγελων, αγαπην δε μη εχω, γεγονα χαλκος ηχων η κυμβαλον αλαλαζον.
και εαν εχω προφητειαν και ειδω τα μυστηρια παντα και πασαν την γνωσιν, και εαν εχω πασαν την πιστιν ωστε ορη μεθισταναι, αγαπην δε μη εχω, ουθεν ειμι.
καν ψωμισω παντα τα υπαρχοντα μου, και εαν παραδω το σωμα μου ινα καυχησωμαι, αγαπην δε μη εχω, ουδεν ωφελουμαι.
Η αγαπη μακροθυμει, χρηστευεται η αγαπη, ου ζηλοι, [η αγαπη] ου περπερευεται, ου φυσιουται,
ουκ ασχημονει, ου ζητει τα εαυτης, ου παροξυνεται, ου λογιζεται το κακον,
ου χαιρει επι τη αδικια, συγχαιρει δε τη αληθεια·
παντα στεγει, παντα πιστευει, παντα ελπιζει, παντα υπομενει.
Η αγαπη ουδεποτε πιπτει. ειτε δε προφητειαι, καταργηθησονται· ειτε γλωσσαι, παυσονται· ειτε γνωσις, καταργηθησεται.
εκ μερους γαρ γινωσκομεν και εκ μερους προφητευομεν·
οταν δε ελθη το τελειον, το εκ μερους καταργηθησεται.
οτε ημην νηπιος, ελαλουν ως νηπιος, εφρονουν ως νηπιος, ελογιζομην ως νηπιος· οτε γεγονα ανηρ, κατηργηκα τα του νηπιου.
βλεπομεν γαρ αρτι δι εσοπτρου εν αινιγματι, τοτε δε προσωπον προς προσωπον· αρτι γινωσκω εκ μερους, τοτε δε επιγνωσομαι καθως και επεγνωσθην.
νυνι δε μενει πιστις, ελπις, αγαπη, τα τρια ταυτα· μειζων δε τουτων η αγαπη.

Επιστολή 1 Παύλου προς Κορινθίους κεφάλαιο 13

Αυτό το ξέρεις απέξω ή έκανες copy/paste? :cheesy:
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Έχω μια μεγάλη απορία και ΔΕΝ είμαι Χριστοδουλικός!!! Γατί έχει προκύψει δηλαδή θέμα με το μόσχευμα που βρέθηκε για τον πάτερ??????? Σας θίγει/προκαλεί/ενοχλεί προσωπικά αυτό?
 

Επισκέπτης
Είναι ο ύμνος στην αγάπη! Το Α και το Ω σην Ορθόδοξη πίστη!
Μόνο Άγιοι μπορούν να φθάσουν σε τετοια επίπεδα αγάπης...!

Για αυτό θαυμάζω όσους μπορούν να σκεφτούν θετικά για τον χριστόδουλο ενώ εγώ αδυνατώ..ως αμαρτωλή ύπαρξη
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Έχω μια μεγάλη απορία και ΔΕΝ είμαι Χριστοδουλικός!!! Γατί έχει προκύψει δηλαδή θέμα με το μόσχευμα που βρέθηκε για τον πάτερ??????? Σας θίγει/προκαλεί/ενοχλεί προσωπικά αυτό?

Φίλε sony, εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα....και μάλιστα στο παρόν θρεντ ήμουν απο αυτούς που έλεγα ότι πρέπει να σεβόμαστε την κατάσταση ενός άρρωστου συνανθρώπου μας.....

Απλά με ενοχλεί λίγο ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΜΕΣΑ βρέθηκε το μόσχευμα στην περίπτωση του....ενώ άλλοι, περιμένουν χρόνια σε λίστες ( και πολλοί τελικά πεθαίνουν), και μάλιστα πιο νέοι άνθρωποι...που θα είχαν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης....λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι ΤΟ ΑΞΙΩΜΑ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΥΡΕΣΗ.
Αυτό που με ενοχλεί λοιπόν, δεν έιναι το γεγονός ότι ΒΡΕΘΗΚΕ μόσχευμα...είναι το ότι δεν βρίσκεται για άλλους.
Δηλαδή δεν μετράει όλων μας η ζωή ΤΟ ΙΔΙΟ.....
Φαίνεται (και ειλικρινά ελπίζω να μην είναι έτσι), ότι του Αρχιεπίσκοπου.....μετράει κάπως παραπάνω.
Αυτό για μένα είναι ΑΔΙΚΟ.
 

Επισκέπτης
Έχω μια μεγάλη απορία και ΔΕΝ είμαι Χριστοδουλικός!!! Γατί έχει προκύψει δηλαδή θέμα με το μόσχευμα που βρέθηκε για τον πάτερ??????? Σας θίγει/προκαλεί/ενοχλεί προσωπικά αυτό?

Γιατί δεν ζω μόνη μου σε αυτό τον κόσμο - ενδιαφέρομαι για τους ανθρώπους γύρω μου, είναι κομμάτι της ζωής μου και μάλιστα την επηρεάζουν με ποικίλους τρόπους και σε διαφορετικούς βαθμούς. Η πρόκληση είναι ότι υπάρχουν παιδάκια τα οποία χρόνια αναμένουν ένα μόσχευμα και πεθαίνουν επειδή δεν μπορούν τελικά να βρούν... Εψαξε ποτέ ο χριστόδουλος για αυτά τα παιδάκια να βρει με το ίδιος σθένος μόσχευμα; Η ασχολούνταν με την παραμονή του σε πολυτελή ξενοδοχεια στο εξωτερικό,με το αν θα πληρώνονται οι παπάδες ως δημόσιοι υπάλληλοι και αν θα φτάξει καινούργια χρυσά άμφια ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom