Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Οι δολοπλοκίες, οι συνομωσίες, οι ίντριγκες, και ότι άλλο "ευγενές" μπορεί να επιστρατευτεί για να επικρατήσουν τα μεν ή τα δε συμφέροντα, θα επιστρατευτεί.
Εμείς (το χριστεπώνυμο πλήθος) ΔΕ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ, εκτός κι αν κάποιος απο μέσα αποφασίσει να βγάλει κάτι στη φόρα, γιατί τον συμφέρει τη δεδομένη στιγμή.
Στο κάτω-κάτω δεν έχουν και υποχρέωση να βγάλουν τίποτα στη φόρα. Δικό τους είναι το μαγαζί, ότι θέλουν κάνουν. Δεν είναι σαν την πολιτική, που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι η διαφάνεια κλπ ηθικές αξίες επικρατούν... Ποιός μίλησε ποτέ για διαφάνεια από το ιερατείο?
Το κακό με τους δικούς μας (σε αντίθεση με το βατικανό) είναι ότι είναι πιο... απολίτιστοι. Στο Βατικανό πχ η εκλογή γίνεται με κλειστές πόρτες, και το μόνο σημάδι που δίνεται προς τα έξω είναι το χρώμα του καπνού. Εδώ, τα βανάκια του Alter και του Star είναι απ έξω, μπας και βγάλουν κανένα λαυράκι απ τις "δηλώσεις" των μπαινοβγαινόντων μητροπολιτών.

Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς ΓΙΑΤΙ γίνεται όλη αυτή η φασαρία σχετικά με την εκλογή του εκάστοτε προκαθήμενου της (όποιας) έκκλησίας? (Η ερώτηση πιάνει και το βατικανό).

Η απάντηση είναι πολύ απλή συναγωνιστές:

Γιατί η μάσα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.
ʼρα και τα συμφέροντα, άρα και το ενδιαφέρον.
 

Επισκέπτης
Δεν ξέρω για αυτό που λές,δεν είμαι γιατρός,αλλά διάβασε το παρακάτω που το έγραψε σήμερα το ''Καρφί'' και μιλά για 1 προφητεία:

''Είναι άκομψο, αλλά οι άνθρωποι της εκκλησίας θυμήθηκαν μια άγνωστη στο ευρύ κοινό προφητεία. Την είχε κάνει μοναχός του Αγίου Όρους, την είχε πει στο μακαριστό Σεραφείμ κι εκείνος τη διηγιόταν ανατριχιάζοντας. Ο Πορφύριος, πριν πεθάνει, προφήτεψε ότι ο Σεραφείμ θα αποδημήσει εις Κύριον ομαλά και με την αγάπη του κόσμου. Θα τον διαδεχθεί ένας νέος ιεράρχης, ο οποίος θα φέρει τα πάνω-κάτω στην Εκκλησία, θα την μπλέξει με την Πολιτεία και με τις άλλες Εκκλησίες και μετά από δέκα χρόνια θα περάσει μια μεγάλη περιπέτεια με την υγεία του.

Η «προφητεία» είχε λάβει υπόψη της την ισχυρή θέληση και το γερό οργανισμό του Χριστόδουλου. Παρά τα προβλήματα υγείας, όλα δείχνουν ότι ο αρχιεπίσκοπος είναι σε θέση να το παλέψει και να βγει νικητής? Και θα βγει νικητής?''

Tους συγκεκριμενους του ρεπορταζ τους ονομαζω ''ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΕΣ'' και μου θυμιζουν τους σεισμολογους που παντα προβλεπουν το σεισμο, αφου ομως αυτος εχει προηγηθει πρωτα. Πριν το σεισμο.........κουβεντα!!!
Τετοιες προφητειες κανω κι εγω, κι ας μη με λεν Πορφυριο!
 

bixlas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
4
Πόντοι
1
Δεν ξέρω για αυτό που λές,δεν είμαι γιατρός,αλλά διάβασε το παρακάτω που το έγραψε σήμερα το ''Καρφί'' και μιλά για 1 προφητεία:

...


Αυτο το Καρφι, δεν εχει καμμια "προφητεια" για κανεναν... "ασβεστόλακκο"?
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Στου κρεμασμενου το σπιτι... κλπ
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
''ΠΑΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΩΝ ΓΑΙΔΑΡΟΣ    '' 
 

lambros

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
337
Like
0
Πόντοι
1
γεμισαμε αθεους!
ουυυυυυ! αντιχριστοιιιι!
ουυυυυυυυυ! σατανισταιιι!
ουυυυυυυυυυυ! 666!

οπως θα ελεγε κι η Ελενη Κουλά!
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Χαιρετώ όλους τους φίλους.
Επαναφέρω αυτό το θέμα, γιατί νοιώθω την ανάγκη να δηλώσω κάτι :

Ήμουν ένας απο αυτούς που θεώρησα αυτονόητο ότι ένας άνθρωπος άρρωστος, πρέπει να δέχεται τη συμπάθεια και τη συμπαράσταση μας....και όχι επιθέσεις.
Και τσακώθηκα με κάμποσους στο παρόν θρέντ για το θέμα αυτό.
Εξακολουθώ να το πιστεύω αυτό βέβαια.

ΟΜΩΣ :
Άκουσα ότι ο Αρχιεπίσκοπος , πρόκειται να μεταφερθεί σύντομα στην Αμερική για μεταμόσχευση ήπατος.
Αν και δεν έιμαι ειδικός, γνωριζω πως στην ίδια ουρά (της αναμονής για έυρεση μοσχέυματος), περιμένουν άλλοι ηπατικοί ασθενείς πολλά χρόνια.
Πολλοί πεθαίνουν και περιμένοντας....
Πως έγινε και για τον συγκεκριμένο άρρωστο βρέθηκε αμέσως το μόσχευμα ;
Αξίζει πιο πολύ η ξωή του απο των υπολοίπων ;
Πως τιμάται η αξία μιας ζωής ;
Δεν ντρέπομαι να πώ ότι σχεδόν απογοητέυτηκα......
Μακάρι να γίνει ο άνθρωπος καλά.....αλλά κατάλαβα πλέον ότι άλλη η μοίρα του φτωχού , κι άλλη του αφεντικού....και δυστυχώς κουμάντο από ότι φάινεται κάνουν μόνο τα κονέ και το χρήμα.....
Αρχίζω να αισθάνομαι ότι ίσως δεν έπρεπε να τον δω (και άρα να του συμπαρασταθώ) όπως κάθε απλό άνθρωπο.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Mα δεν κατάλαβατε καλά
Έγινε...ΘΑΥΜΑ!
 
OP
OP
democrat

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
10
Πόντοι
2.007
Τι σου εκανε εντυπωση?δεν τοξερες οτι οι ανθρωποι της εξουσιας δεν μπαινουν σε λιστα?
Εγω αυτο που παρατηρησα ειναι η αδιαφορια της κοινης γνωμης για τον Αγιοταλαχ μολις και μετα βιας τα τα κωλο-καναλα κρατανε το θεμα σε καποια επικαιροτητα.Μονο επαγγελματιες χριστιανοι οπως ο καρατζαφερης πηγαινουν στο νοσοκομειο.
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
To να μη μπαίνουν στη λίστα στην Ελλάδα, είναι κατανοητό. Αλλά το να βγει εκτός λίστας στις ΗΠΑ ένας εκκλησιαστικός παράγοντας μίας μικρής χώρας, δεν νομίζω πως θα το ρίσκαρε ο Τζάκης και το team του νοσοκομείου. Σε θέματα μεταμόσχευσης είναι αυστηροί και σίγουρα δεν θα διακινδύνευαν ρωγμές στο σύστημα για τον Χριστόδουλο. Αν ήταν κάποιος γερουσιαστής τους, ίσως...
Αν προσέξατε τι είπε ο Τζάκης, θα σημειώσατε πως ο Χριστόδουλος ανήκει στους ασθενείς που παίρνουν μόρια λόγω της κατάστασης τους, κοινώς επιλέγουν να μεταμοσχεύσουν ήπαρ σε αυτούς που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες μακροημέρευσης. Επίσης είπε ότι στην καλύτερη περίπτωση, αν βρεθεί το μόσχευμα, η επέμβαση θα γίνει τον Αύγουστο. Μια απλή ματιά στα στατιστικά στοιχεία για τις ΗΠΑ δείχνει πως η προσφορά οργάνων είναι στο 20% της ζήτησης, ποσοστό σχετικά καλό.
Βέβαια δεν αποκλείεται τέτοια νοσοκομεία να έχουν τις άκρες τους και να ψωνίζουν απο εκτελεσμένους στην Κίνα ή κακομοίρηδες Ινδούς. Διόλου απίθανο κάτι τέτοιο...
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Επαγγελματίες χριστιανοί όπως ο καρατζαφέρης και οι μισοί υπουργοί της κυβέρνησης. Τι αβραμό, τι αλογοσκού και ποιος δεν πήγε. Εκλογές έρχονται, δεν ήμαστε για χασούρες ψήφων

Blade συμμερίζομαι απόλυτα τον προβληματισμό σου. Παιδιά φτωχών οικογενειών, οικογενειάρχες που δε μπορούν να εργαστούν να θρέψουν την οικογένειά τους - όλοι παρακάμφθηκαν.

Προφανώς και υπο τη σκέπη του θεού δεν ήμαστε όλοι ίδιοι. Οσοι έχουν franchise το μαγαζί έχουν προτεραιότητα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
To να μη μπαίνουν στη λίστα στην Ελλάδα, είναι κατανοητό. Αλλά το να βγει εκτός λίστας στις ΗΠΑ ένας εκκλησιαστικός παράγοντας μίας μικρής χώρας, δεν νομίζω πως θα το ρίσκαρε ο Τζάκης και το team του νοσοκομείου. Σε θέματα μεταμόσχευσης είναι αυστηροί και σίγουρα δεν θα διακινδύνευαν ρωγμές στο σύστημα για τον Χριστόδουλο. Αν ήταν κάποιος γερουσιαστής τους, ίσως...
Αν προσέξατε τι είπε ο Τζάκης, θα σημειώσατε πως ο Χριστόδουλος ανήκει στους ασθενείς που παίρνουν μόρια λόγω της κατάστασης τους, κοινώς επιλέγουν να μεταμοσχεύσουν ήπαρ σε αυτούς που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες μακροημέρευσης. Επίσης είπε ότι στην καλύτερη περίπτωση, αν βρεθεί το μόσχευμα, η επέμβαση θα γίνει τον Αύγουστο. Μια απλή ματιά στα στατιστικά στοιχεία για τις ΗΠΑ δείχνει πως η προσφορά οργάνων είναι στο 20% της ζήτησης, ποσοστό σχετικά καλό.
Βέβαια δεν αποκλείεται τέτοια νοσοκομεία να έχουν τις άκρες τους και να ψωνίζουν απο εκτελεσμένους στην Κίνα ή κακομοίρηδες Ινδούς. Διόλου απίθανο κάτι τέτοιο...

Flyeron, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα...

1) Δεν είναι τυχαίος. Το "εκκλησιαστικός παράγοντας μικρής χώρας" κατ' αρχήν δεν είναι αληθές (πρόκειται για θρησκευτικό ηγέτη).
2) Το lobby της αρχιεπισκοπής Βορ. & Νοτ. Αμερικής (Δημήτριος αν δε κάνω λάθος? Αυτός που παλιά ήταν CIAκωβος) είναι αρκετά ισχυρό στις ΗΠΑ, και αυτά μετράνε εκεί (μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχει κρατικό ΕΣΥ, όλα τα νοσοκομεία είναι ιδιωτικά ή κάπως έτσι, άρα το τι κάνουν με τις λίστες τους δεν ελέγχεται σε κρατικό επίπεδο), και επομένως ο τύπος δεν αντιμετωπίζεται ως "τυχαίος".
3) Χώρια που και το δικό μας ΥΠ.ΕΞ θα δώσει "κάθε συνδρομή", όπως αντιλαμβάνεσαι.

Το θέμα είναι ότι τα ποσοστά επιτυχίας σε αυτές τις δουλειές είναι τόσο μικρά, που μάλλον θα πρέπει να θεωρείται τελειωμένη η ιστορία...

Πάμε για φρέσκον.
 

Επισκέπτης
H διπλη καρκινογενεση, ακομη και στην Ελλαδα, ψηλα στη λιστα των μεταμοσχευσεων θα τον εφερνε, ποσο μαλλον στο εξωτερικο που η Υγεια ειναι ιδιωτικη υποθεση του νοσοκομειου και δεν υποκειται στον ελεγχο του κρατους. Δεν υπαρχει δηλαδη το Ε.Σ.Υ με την εννοια που το αντιλαμβανομαστε στην Ελλαδα.

Οπως και να εχει το πραγμα, τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ λιγα(απ' οτι εχω ακουσει κατω του 40%)και μαλλον παμε γι' αλλον.
Αυτο δεν αποτελει ομως προβλημα για την εν γενει Εκκλησια, καθως οπως εχω ξαναπει  "αλοιμονο αν στηριζοτανε η υπαρξη της σε προσωπα...!"
 

taz1975

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
587
Like
4
Πόντοι
6
μαγκες ο χριστοδουλος ειναι τελειωμενος.και μεταμοσχευση να κανει δεν θα ζησει.αν και πιστευω οτι μπορει και να μην προλαβει να παει στην αμερικη.αν ηταν αλλος στην θεση του να ειστε σιγουροι οτι ουτε στην αμερικη θα πηγαινε αλλα αντιθετως θα τον αφηναν να πεθανει εδω και παρα πολλη συντομα μαλιστα.και ουτε φυσικα θα τον εβλεπε κανενας γιατρος τζακης. :dancing:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
H διπλη καρκινογενεση, ακομη και στην Ελλαδα, ψηλα στη λιστα των μεταμοσχευσεων θα τον εφερνε, ποσο μαλλον στο εξωτερικο που η Υγεια ειναι ιδιωτικη υποθεση του νοσοκομειου και δεν υποκειται στον ελεγχο του κρατους. Δεν υπαρχει δηλαδη το Ε.Σ.Υ με την εννοια που το αντιλαμβανομαστε στην Ελλαδα.

Οπως και να εχει το πραγμα, τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ λιγα(απ' οτι εχω ακουσει κατω του 40%)και μαλλον παμε γι' αλλον.
Αυτο δεν αποτελει ομως προβλημα για την εν γενει Εκκλησια, καθως οπως εχω ξαναπει  "αλοιμονο αν στηριζοτανε η υπαρξη της σε προσωπα...!"

Γράφεις τρομακτικές ανακρίβειες και διαδίδεις πράγματα που δεν ισχύουν. Αναφέρεσαι στις μεταμοσχεύσεις και στα αυστηρά επιστημονικά κριτήρια που υπάρχουν χωρίς να γνωρίζεις τίποτε.

Γενικά, ο καρκίνος του ήπατος είναι αντένδειξη για την  μεταμόσχευση:
Ιδιαίτερα ο διπλός καρκίνος είναι απολύτως αντένδειξη για μία μεταμόσχευση ήπατος. Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για μεταστατικό καρκίνο στο συκώτι από το παχύ έντερο.
Αν είναι δυνατόν, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος γιατρός για να το καταλάβει. Εφόσον υπάρχει και δεύτερος καρκίνος, τα καρκινικά κύτταρα θα πλήξουν το υγιές ήπαρ που θα μεταμοσχευθεί και θα υπάρξει μετάσταστάση.

Η βιβλιογραφία είναι σαφής:
Because of dismal mid-term and long-term results, secondary liver cancer is considered an absolute contra-indication to cadaveric liver transplantation, with the relative exception of metastases of symptomatic neuro-endocrine cancers.
Πηγή:
Επίσης: Liver transplantation for nonresectable liver metastases from colorectal cancer was abandoned in 1994 on account of high recurrence rates.
Πηγή:
Αυτά που λές για το ΕΣΥ και την υγεία επίσης είναι απολύτως ανακρίβειες. Το National Health System στην Αγγλία είναι ιδιωτικό; Το Medicare στις ΗΠΑ από ποιόν χρηματοδοτείται;
Οι μεταμοσχεύσεις στις ΗΠΑ πως γίνονται; Δεν υπάρχει το United Network for Organ Sharing () που δουλεύει σαν ΝΠΙΔ και χρηματοδοτείται απο την Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση;
Για την πληροφόρηση σου, στις ΗΠΑ υπάρχει μία κλίμακα που βαθμολογούνται οι ασθενείς υποψήφιοι για μεταμόσχευση ήπατος (το MELD) και σύμφωνα με το σκορ τους τοποθετούνται στην λίστα αναμονής.

Παρόλα αυτά, παρόλη την υποτιθέμενη ισότητα που επιτυγχάνει το σύστημα στις ΗΠΑ, υπάρχουν οι διακρίσεις. Γιατί ενώ 17.000 ασθενείς περιμένουν για μεταμόσχευση ήπατος, μόλις 5.000 μοσχεύματα είναι διαθέσιμα τον χρόνο. Και ποίοι νομίζεις ότι τα παίρνουν πρώτοι;

Πρόσφατο επιστημονικό άρθρο αναφέρει ότι διπλάσιοι λευκοί βρίσκουν ήπαρ από ότι μαύροι, άτομα Ασιατικής και Ισπανικης καταγωγής.
Πηγή:
Βέβαια, όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά μερικά είναι ποιό ίσα από τα άλλα για να θυμηθούμε τον Orwell.

Αλλά το πλεόν ανατριχιαστικό είναι ο κυνισμός σου: Οπως και να εχει το πραγμα, τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ λιγα(απ' οτι εχω ακουσει κατω του 40%)και μαλλον παμε γι' αλλον.

[size=11pt]Εσείς πάτε για άλλον, αλλά ο παρών θα στερήσει ένα όργανο και την ζωή από κάποιον άλλο άνθρωπο, από έναν φτωχό μαύρο, από έναν Μεξικανό μετανάστη.[/size]

Δεν ντρέπεσαι; Δεν ντρέπεσαι για τις ανακρίβειες, τον σκοταδισμό και την παντελή αδιαφορία για την ανθρώπινη ζωή;
 

ZAICHIK

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1
Χωρις να θελω να κουρασω, ουτε να φανω κακος απεναντι στον αρχιεπισκοπο, ως θεσμο, επειδη ξερω πολλα θα ηθελα σας πω οτι ουδεις εχει καλή γνωμη για τον συγκεκριμενο. Ουτε ο τρόπος εκλογης του ηταν καθαρος (Βαβυλης με στημενα σκανδαλα κατα Μητροπολιτη Θηβων), ουτε οι πολιτικες του παρεμβασεις ηταν αναλογες της ιδιοτητας του (λαοσυναξεις - αστυνομικες ταυτοτητες). Επισης απο πρωτη συναντηση του με Καραμανλή μετα εκλογη του  (2004), ήταν τοσο τρελλα τα αιτηματα του που αμεσως ο Καραμανλης του εβαλε παγο και οταν αντεδρασε του εβγαλε και τα σκανδαλα στον αερα. Η δε διαμαχη για νεες χωρες με πατριαρχειο, δεν ειναι τυχαιες και δεν εγιναν φυσικα για αυτα που γραφησαν αλλα για συγκεκριμενες κινησεις Χριστοδουλου που ηθελε υποδαυλίσει "τουρκικο" "υποχειριο" και "ελεγχομενο" Πατριαρχειο με σκοπο να αναλαβει αλλος τα ηνια της Ελληνο-ορθοδοξης εκκλησιας (μαντεψτε ποιος). Ειλικρινα και για αλλα πολλα που ξερω δεν τον λυπαμαι, θα πληρωσει βεβαια να παρει αμεσως μοσχευμα και οχι αλλοι φουκαραδες που περιμενουνε χρονια βεβαια και μάλιστα οι πιο πολλοι μάταια, (ΤΑ ΠΙΟ πολλα ειναι παιδια), για να το παρει αυτος με καρκινους, διαβητες και στην ηλικια του (και κανεις δεν μιλα ρε γαμωτο). Καλα βγαινοντας ειπε "ειμαι ο Χριστοδουλος σας" δεν καταλαβαινετε τι εννοει?? Νομιζει οτι είναι (Εθναρχης) και εχει πει και παρουσια ανθρωπου που τον εμπιστευομαι απολυτα οτι "καθε Εθνος μονον μια Αρχη μπορει να εχει", πιστευω να καταλαβαινετε τι εννοει..
 

Επισκέπτης
Γράφεις τρομακτικές ανακρίβειες και διαδίδεις πράγματα που δεν ισχύουν. Αναφέρεσαι στις μεταμοσχεύσεις και στα αυστηρά επιστημονικά κριτήρια που υπάρχουν χωρίς να γνωρίζεις τίποτε.

Γενικά, ο καρκίνος του ήπατος είναι αντένδειξη για την  μεταμόσχευση:
Ιδιαίτερα ο διπλός καρκίνος είναι απολύτως αντένδειξη για μία μεταμόσχευση ήπατος. Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για μεταστατικό καρκίνο στο συκώτι από το παχύ έντερο.
Αν είναι δυνατόν, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος γιατρός για να το καταλάβει. Εφόσον υπάρχει και δεύτερος καρκίνος, τα καρκινικά κύτταρα θα πλήξουν το υγιές ήπαρ που θα μεταμοσχευθεί και θα υπάρξει μετάσταστάση.

Η βιβλιογραφία είναι σαφής:
Because of dismal mid-term and long-term results, secondary liver cancer is considered an absolute contra-indication to cadaveric liver transplantation, with the relative exception of metastases of symptomatic neuro-endocrine cancers.
Πηγή:
Επίσης: Liver transplantation for nonresectable liver metastases from colorectal cancer was abandoned in 1994 on account of high recurrence rates.
Πηγή:
Αυτά που λές για το ΕΣΥ και την υγεία επίσης είναι απολύτως ανακρίβειες. Το National Health System στην Αγγλία είναι ιδιωτικό; Το Medicare στις ΗΠΑ από ποιόν χρηματοδοτείται;
Οι μεταμοσχεύσεις στις ΗΠΑ πως γίνονται; Δεν υπάρχει το United Network for Organ Sharing () που δουλεύει σαν ΝΠΙΔ και χρηματοδοτείται απο την Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση;
Για την πληροφόρηση σου, στις ΗΠΑ υπάρχει μία κλίμακα που βαθμολογούνται οι ασθενείς υποψήφιοι για μεταμόσχευση ήπατος (το MELD) και σύμφωνα με το σκορ τους τοποθετούνται στην λίστα αναμονής.

Παρόλα αυτά, παρόλη την υποτιθέμενη ισότητα που επιτυγχάνει το σύστημα στις ΗΠΑ, υπάρχουν οι διακρίσεις. Γιατί ενώ 17.000 ασθενείς περιμένουν για μεταμόσχευση ήπατος, μόλις 5.000 μοσχεύματα είναι διαθέσιμα τον χρόνο. Και ποίοι νομίζεις ότι τα παίρνουν πρώτοι;

Πρόσφατο επιστημονικό άρθρο αναφέρει ότι διπλάσιοι λευκοί βρίσκουν ήπαρ από ότι μαύροι, άτομα Ασιατικής και Ισπανικης καταγωγής.
Πηγή:
Βέβαια, όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά μερικά είναι ποιό ίσα από τα άλλα για να θυμηθούμε τον Orwell.

Αλλά το πλεόν ανατριχιαστικό είναι ο κυνισμός σου: Οπως και να εχει το πραγμα, τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ λιγα(απ' οτι εχω ακουσει κατω του 40%)και μαλλον παμε γι' αλλον.

[size=11pt]Εσείς πάτε για άλλον, αλλά ο παρών θα στερήσει ένα όργανο και την ζωή από κάποιον άλλο άνθρωπο, από έναν φτωχό μαύρο, από έναν Μεξικανό μετανάστη.[/size]

Δεν ντρέπεσαι; Δεν ντρέπεσαι για τις ανακρίβειες, τον σκοταδισμό και την παντελή αδιαφορία για την ανθρώπινη ζωή;

Aγαπητέ  voltaire45,

Μολις σημερα διαβασα το μηνυμα σου, γι αυτο και καθυστερησα να σου απαντησω.

Αρχικα θα πρεπει να σε συγχαρω για τις ιατρικες σου γνωσεις.Απο οσα γραφεις, φαινεται οτι  κατεχεις το αντικειμενο και πραγματικα Μπραβο σου!

Αυτο ομως που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι η επιθετικη σου σταση.Δεν ειναι δυνατον ενας ανθρωπος τοσο μορφωμενος οσο εσυ, να μην μπορει να διακρινει μια επιστημονικη απαντηση (οπως η δικη σου) απο μια απλη μεταφορα στο forum των οσων τα μεσα μαζικης ενημερωσης μεσω ειδησεων και εκπομπων διεδωσαν στο κοινο.
Ο απλος , χωρις ιατρικες γνωσεις λαος, οσα ανεφερα ,λιγο - πολυ , ακουσε στον τυπο. Γι' αυτο πριν σπευσεις να με κατηγορησεις, καλο θα ηταν να κατηγορησεις πρωτα τοσο την κρατικη οσο και την ιδιωτικη τηλεοραση και ορισμενες εφημεριδες και υστερα εμενα.

Ακομη, μου αναφερεις ως αντενδειξη για μια μεταμοσχευση τη διπλη καρκινογενεση.Δεν θα διαφωνησω μαζι σου γιατι πολυ απλα δεν εχω ιατρικες γνωσεις.Αυτο το οποιο μου κανει εντυπωση ομως, ειναι το γιατι αποφασισθηκε απο τοσο κορυφαιους ιατρους μια τετοια μεταμοσχευση.Δεν φοβουνται μην κατηγορηθουν?Δεν χειρουργουν καποιον τυχαιον! Παντως , μολις εχθες ο κ. Τζακης ειπε πως αυτοι που διαφωνουν με τη μεταμοσχευση, το κανουν γιατι δεν εχουν πληρη γνωση του φακελου και του ιατρικου ιστορικου του Μακαριωτατου.

Παραδεχομαι πως το "παμε γι αλλον" που ανεφερα ηταν αρκετα σκληρο.Θα μπορουσε ομως να χαρακτηρισθει και ως "ρεαλιστικο".Βλεπω την πραγματικοτητα και δεν ζω σε αυταπατες...πως ισως δηλαδη και να ξεπερασει την ασθενεια. Αλλωστε, προτιμητεο ειναι να παραιτηθει και να ξεκουρασθει , παρα να ζησουμε παλι εποχες Μακαριστου Σεραφειμ, που ενεκεν των προβληματων υγειας που αντιμετωπιζε (συχνες αιμοκαθαρσεις) , υπηρχε αδυναμια συγκλησεως της Συνοδου για μια 3ετια περιπου, με σχεδον πληρη Εκκλησιαστικη ακυβερνησια.

Σ'ευχαριστω που με ακουσες.
Φιλικα,

Δημήτρης
 

Επισκέπτης
μαγκες ο χριστοδουλος ειναι τελειωμενος.και μεταμοσχευση να κανει δεν θα ζησει.αν και πιστευω οτι μπορει και να μην προλαβει να παει στην αμερικη.αν ηταν αλλος στην θεση του να ειστε σιγουροι οτι ουτε στην αμερικη θα πηγαινε αλλα αντιθετως θα τον αφηναν να πεθανει εδω και παρα πολλη συντομα μαλιστα.και ουτε φυσικα θα τον εβλεπε κανενας γιατρος τζακης. :dancing:


κοντα επεσες.....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Εγώ άκουσα χτες τα εξής:

1) Η υπόθεση Maiami θα κοστίσει γύρω στο 1 εκ. (σα θεραπεία).
2) Το "ξενοδοχειακό" κομμάτι της παραμονής στο νοσοκομείο είναι γύρω στα 8.000 την ημέρα (επί ένα τρίμηνο αυτό = άλλα 700 χιλιάρικα).
3) Χώρια οι συνοδείες και οι παρατρεχάμενοι που θα πηγαινοέρχονται.
4) Όλα αυτά τα πληρώνει το Ελληνικό Δημόσιο (καί όχι η αρχιεπισκοπή). Δηλαδή εγώ, και εσύ, από τους φόρους μας. Είναι βλέπεις "δημόσιος υπάλληλος" ο τύπος, οπότε δικαιούται περίθαλψη...

Αυτό συμαίνει "επικρατούσα" θρησκεία, βάσει του συντάγματος!
Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ!

Και μετά μου λένε μερικοί ότι έχω "ακραίες θέσεις"!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom