Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ZAICHIK

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1
Ειμαι αυτήκοος μάρτυρας επιμονής παπάδων και επιτρόπων (άλλη γάγγραινα και αυτή) σε ηλικιωμένους άκληρους (χωρίς παιδία για κληρονόμους αλλά έχοντες άλλους, πχ αδέλφια, ξαδέλφια, ανίψια κλπ) να μπούνε στο γηροκομείο Μητρόπολης. Εννοείται ότι όλη η περιουσία γράφεται αμέσως στο γηροκομείο, η σύνταξη όλη πάει στο γηροκομείο (καλά αυτό είναι και κάπως λογικό), ενώ μετά θάνατο (που επισπεύδετε όταν έχει γραφεί περιουσία), περιουσία εκποιείται πάραυτα (για αυξημένες ανάγκες Μητρόπολης και Γηροκομείου). Βέβαια πάντα αγοραστές είναι από …. Τους δικούς μας. Αληταράδες ρασοφόροι…. Και λοιποί συγγενείς… (η μπάλα δεν πιάνει τους ελαχίστους σωστούς ιερείς…. Που είναι σταγόνα στον ωκεανό των απατεώνων αυτών). Και μην πει κανεις πως επισπεύδεται ενας θάνατος σε έναν ηλικιωμένο, όταν οι ιατροί έχουν υπογράψει από πριν λευκά πιστοποιητικά θανάτου (Γηροκομείο Μητρόπολης Πειραιά πχ)
 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
....ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολλοι νεοι ανθρωποι συμφωνοι με τις αποψεις μας για τα αισχη τους....
.......
εχω ενα ξαδερφακι μου που ειναι ολιγον αλανακι....
του λεει ο παππαρος λοιπον......νεαρε θα σε τιμωρησει ο θεουλης γι αυτο που ειπες....
και λεει ο μικρος....να σου δωσω 100euro να του περασει....;;;;
ο μικρος ειναι 19 ετων!!!!
 

ZAICHIK

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1
Κάθε παπάς που σέβεται τον εαυτό του και έχει μία καλή ενορία (βγαίνει δηλαδή καλό χαρτζηλίκι, αγιασμοί, τελετές κλπ) και έχει γιο, στο σύνολο σχεδόν, στέλνουν τον υιό στο 4 χρονο σεμινάριο για να γίνει παπάς και κατόπιν του δίνουν κληρονομιά την εκκλησία και το ποίμνιο. Επειδή βέβαια μετά αποχώρηση ενός παπά ο Δεσπότης πρέπει να ορίσει τον αντικαταστάτη του, ευχαρίστως άμα αρπάξει τα δωράκια του ορίζει τον υιό του παπα στην ενορία. Γι αυτούς μπορώ, από όσα μόνο έχω προσωπική αντίληψη, να γράψω τόμους. Αλλά είναι τόσο το μένος μου, που μπορώ εύκολα παρεκτραπώ, οποτε αντε στην ευχή..... τέλος
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Σιγά ρε Λεπίδα!
Δεν είπε ΚΑΝΕΙΣ ακόμα ότι βρέθηκε μόσχευμα! Αν είχε βρεθεί, ο δικός μας θα ήταν ήδη στο Miami! Είπε ο Τζάκας, Τζάλας, πως τον λένε αυτό το γιατρό, ότι θα τον πάρει στο νοσοκομείο που δουλεύει (και κάνει μεταμοσχεύσεις ήπατος) και θα τον βάλει στο πρόγραμμα. Άλλοι (γιατροί) είπαν ότι αυτή η μέθοδος δε θα έχει αποτέλεσμα (εννοώντας προφανώς ότι θα έπρεπε να ακολουθηθεί άλλου είδους θεραπεία χημειοθεραπείες, ακτινοβολίες, και ότι άλλο κάνουν σε αυτές τις περιπτώσεις ΕΚΤΟΣ απο μεταμόσχευση).
Αποφασίστηκε μεταμόσχευση (προφανώς ο ίδιος ο ασθενής την αποφάσισε, που θέλει να αναβάλει την αναχώρησή του απο αυτό τον κόσμο και να πάει στον άλλον, όπως και όλοι μας άλλωστε).
Αυτό σημαίνει "εμφύτευση" σηκωτιού απο δότη (δεν ξέρω αν είναι ολόκληρου σηκωτιού απο νεκρό δότη όπως π.χ. γίνεται με την καρδιά), ή τμήματος σηκωτιού, που το παίρνουν απο ζωντανό δότη (όπως γίνεται με τη μεταμόσχευση μυελού οστέων στη λευχαιμία) - αν το ξέρει κάποιος ας το πει.
Απο δότη σε δέκτη (του μοσχεύματος) υπάρχουν ποσοστά ιστοσυμβατότητας. ΠΟΤΕ η ιστοσυμβατότητα δυο ανθρώπων δεν είναι 100%. Όσο μικρότερο είναι το ποσοστό τόσο μεγαλύτερος κίνδυνος υπάρχει να "απορρίψει"¨ο οργανισμός του δέκτη το μόσχευμα. Δε ξέρω ποιό είναι το ποσοστό που θεωρείται "αποδεκτό" για να γίνει η μεταμόσχευση, πάντως είναι μεγάλο (πάνω απο 85%). Αν βρεθεί δότης με π.χ. 98%, ο δικός μας την έχει καλά (απο πλευράς απόρριψης). Αν βρεθεί με 86% (λέω ένα νούμερο - εδώ μπορεί να κάνω και λάθος), την έχει άσχημα, γιατί έχει πολλές πιθανότητες να το απορίψει μόλις του το βάλουν.
(Πέθανε φίλος μου 33 ετών πρίν 12 χρόνια μετά απο μεταμόσχευση μυελού οστέων - λευχαιμία) - αποφάσισε να την κάνει αν και ήξερε ότι οι πιθανότητές του ήταν πολύ μικρές με το μόσχευμα που είχε βρεθεί - στο Λονδίνο αυτά).

Λοιπόν ΔΕΝ βρέθηκε μόσχευμα, αλλά τώρα όλες οι databases ιστοσυμβατότητας παγκοσμίως ψάχνονται, με τα στοιχεία ιστοσυμβατότητας του κ. Παρασκευαϊδη στο search... Όσο περνάει ο καιρός, σφίγγουν τα περιθώρια. Δηλαδή δε μπορεί να μείνει στο ψάξιμο για άπειρο χρόνο, η κακοήθεια δουλεύει μέσα του. Μόλις βρεθεί το "κατάλληλο" μόσχευμα, βούρ για Μiami.

Αυτό είναι το πρόγραμμα, και μη παραμυθιάζεστε ότι "βρέθηκε" μόσχευμα. Αν είχε βρεθεί, γιατί θα τον κράταγε εδώ ο Τζάκης?
Να σιτέψει?

Σταύρο.....αν δεν κάνω κανένα τραγικό λάθος, ή αν δεν έχω ξαφνικά παραισθήσεις.....άκουσα σε κρατικό ραδιόφωνο, ότι εντός του επόμενου μήνα θα μεταβεί στην Αμερική όπου θα υποβληθεί σε μεταμόσχευση.
Άρα ο χρόνος είναι γνωστός με ακρίβεια....
Αυτό νομίζω πως καθιστά λογικό το συμπέρασμα ότι το μόσχευμα έχει βρεθεί....ή ότι ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ότι θα βρεθέι άμεσα.
Ο χρόνος που μεσολάβεί, δεν σημαίνει αναγκαστικά πως το μόσχευμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ.
Μάλλον είναι χρόνος στον οποίο αναμένουν οι γιατροί να δυναμώσει ο ασθενής μετα την ταλαιπωρία του.
Γιατί αλλοιώς πως θα αντέξει την δύσκολη επέμβαση ;

Φιλικά
Ο φίλος σου Λεπίδας.
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Και κάτι ακόμη :
Όσο με αφορά, η συζήτηση σε αυτό το θρεντ έκλεισε.
Τις ανησυχίες μου τις είπα.
Εύχομαι ο άνθρωπος να γίνει καλά.
Απλά, δεν θα ήθελα αυτό να συμβεί εις βάρος κάποιου άλλου ανθρώπου.

Θα ήθελα να συγχαρώ όλους τους μετέχοντες για την σοβαρή προσπάθεια να παραμείνει το θρεντ σε υψηλο επίπεδο συζήτησης....όσο κι αν διαφωνήσαμε,.... ρίνγκ δε γίναμε.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Den ξέρω για τα αλλα που γραφεις, αλλά σε αυτό εχεις απολυτο δικιο. Οικοπεδο κολλητού μου από πάππου προς πάππου στο κέντρο πόλης σε νομο Ηπείρου, διεκδικείται λασσαλέως από Μοναστήρι στην Θεσσαλία, με τουρκοχαρτα, χωρίς κανέναν στοιχείο, απλά ένα χαρτί που λέει ότι στο Μοναστήρι ανήκει στο κέντρο της... πόλης, σπίτι με (εξωτερικό με ξύλα)φούρνο εις αυτό. Ενώ όλα τα παλιά σπίτια στο κέντρο (που όλα είχαν φούρνο μέσα, αφού ο κοσμος έφτιαχνε μόνος το χωμί του) έχουν γκρεμιστεί και γίνουν πολυκατοικία, μόνο του φίλου μου είναι ακόμη παλαιό. Στο δικαστήριο δικηγόρος Μοναστηριού φέρνει καθε φορά έναν μοναχό ως μάρτυρα ο οποίος βέβαια δεν μπορεί επιβεβαιώσει οτι το εν λόγω οίκημα ειναι το αναγραφόμενο στο φιρμάνι, χάνει τις δίκες το Μοναστήρι, κάνει εφέσεις και ο πατέρας του φίλου μου πέθανε από την στεναχώρια του (αναλογιστείτε να έχετε οικόπεδο μεγάλης αξίας στο κέντρο της πόλης, να έχει γεννηθεί εκεί η γιαγια σας (προγιαγια φίλου μου) και να έρχονται οι ρασοφόροι με τούρκικα φιρμάνια να διεκδικούν ένα οίκημα με φουρνο, χωρις να ξέρουν ποιο ειναι αυτό). Ρε ουστ από εδώ

Ειμαι αυτήκοος μάρτυρας επιμονής παπάδων και επιτρόπων (άλλη γάγγραινα και αυτή) σε ηλικιωμένους άκληρους (χωρίς παιδία για κληρονόμους αλλά έχοντες άλλους, πχ αδέλφια, ξαδέλφια, ανίψια κλπ) να μπούνε στο γηροκομείο Μητρόπολης. Εννοείται ότι όλη η περιουσία γράφεται αμέσως στο γηροκομείο, η σύνταξη όλη πάει στο γηροκομείο (καλά αυτό είναι και κάπως λογικό), ενώ μετά θάνατο (που επισπεύδετε όταν έχει γραφεί περιουσία), περιουσία εκποιείται πάραυτα (για αυξημένες ανάγκες Μητρόπολης και Γηροκομείου). Βέβαια πάντα αγοραστές είναι από …. Τους δικούς μας. Αληταράδες ρασοφόροι…. Και λοιποί συγγενείς… (η μπάλα δεν πιάνει τους ελαχίστους σωστούς ιερείς…. Που είναι σταγόνα στον ωκεανό των απατεώνων αυτών). Και μην πει κανεις πως επισπεύδεται ενας θάνατος σε έναν ηλικιωμένο, όταν οι ιατροί έχουν υπογράψει από πριν λευκά πιστοποιητικά θανάτου (Γηροκομείο Μητρόπολης Πειραιά πχ)

ΖAICHIC,

πολλά απο όσα λες τα έχω ξαναγράψει και εγώ (στο παρελθόν, αλλά και στην αρχή αυτού του thread) με διαφορετικά λόγια. Διαφορετικά, γιατί εγώ δεν έχω "στοιχεία" (η τουλάχιστον δεν τα θυμάμαι κι αν κάποτε τα έμαθα), και σίγουρα δε με έχουν ποτέ θίξει προσωπικά οι ενέργειες τους που περιγράφεις (ώστε να τα θυμάμαι σαν άμεσα ενδιαφερόμενος).

Δυστυχώς, χωρίς στοιχεία τέτοιες κουβέντες δεν έχουν νόημα. Λες εσύ αυτά που λες εδώ πιό πάνω, και θα σου απαντήσει ο άλλος (που "πιστεύει" στην απάτη αυτή) ότι "τίποτα δεν έχει αποδειχθεί" και είναι "συκοφαντίες των άθεων".

Παρ ότι εδώ όλοι γράφουμε ανώνυμα, μπορείς να κάνεις χρήση συγκεκριμένων περιστατικών, αν τα γνωρίζεις, και μάλιστα χωρίς να προδίδεις την ανωνυμία σου. Θέλει ίσως κάποιο κόπο (περισσότερο απο το απλά να γράφεις), αλλά αποδίδει.
Π.χ. αν γνωρίζεις δημοσιεύματα σε εφημερίδες που τεκμηριώνουν κάποια απο τα πράγματα που λες, τα αναφέρεις (όνομα εφημερίδας, ημερομηνία, σελίδα).
Αν ξέρεις κάποια δικαστική απόφαση που βεβαιώνει αυτά που λες την αναφέρεις (δικαστήριο, ημερομηνία, αριθμό απόφασης). Οι εφημερίδες και οι αποφάσεις των δικαστηρίων είναι ΔΗΜΟΣΙΑ πράγματα, ο καθένας μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτά, επομένως δεν θίγεις κάτι όταν αναφέρεσαι σε αυτές, ούτε αποκαλύπτεσαι.

Αν π.χ. ξέρεις κάτι συγκεκριμένο για τα λευκά πιστοποιητικά θανάτου, πες το. Να το μάθουν κι άλλοι (και εγώ). Αλλιώς μην πετάς πυροτεχνήματα, που το μόνο που θα σου φέρουν είναι "σφυριές" απ τους "οπαδούς" του συστήματος.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και κάτι ακόμη :
Όσο με αφορά, η συζήτηση σε αυτό το θρεντ έκλεισε.
Τις ανησυχίες μου τις είπα.
Εύχομαι ο άνθρωπος να γίνει καλά.
Απλά, δεν θα ήθελα αυτό να συμβεί εις βάρος κάποιου άλλου ανθρώπου.

Αυτό είναι το μόνον που δεν είναι δυνατόν. Οι αριθμοί είναι αδυσώπητοι.

Στις ΗΠΑ 17.000 άτομα περιμένουν μεταμόσχευση ήπατος ενώ κάθε χρόνο υπάρχουν μόνον 5.000 μοσχεύματα διαθέσιμα.

Κάθε άλλη συζήτηση είναι νομίζω περιττή.
 

ZAICHIK

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1
ΖAICHIC,

Αν π.χ. ξέρεις κάτι συγκεκριμένο για τα λευκά πιστοποιητικά θανάτου, πες το. Να το μάθουν κι άλλοι (και εγώ). Αλλιώς μην πετάς πυροτεχνήματα, που το μόνο που θα σου φέρουν είναι "σφυριές" απ τους "οπαδούς" του συστήματος.

Το εν λόγω σκάνδαλο είχε δημοσιοποιηθεί, είχε επέμβει ο Εισαγγελέας, είχαν βγει στα κανάλια τα λευκά πιστοποιητικά θανάτου υπογεγραμμένα από Ιατρό. Αρχές του 2000, είχε γίνει μέγα σκάνδαλο. Κοιταξα το google.... βρηκα:


Εάν θέλετε θα βρω και άλλα επί του θέματος δημοσιεύμτα.
 

ZAICHIK

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1

Γιατί κάθε, μα κάθε Μητρόπολη έχει Γηροκομείο? όχι πχ παιδικούς σταθμούς, μονάδες Νοσοκομείων οποίες να χρηματοδοτούν κλπ ? (κάποιες, έχουν διάφορα ιδρύματα, όλες μα όλες έχουν τουλάχιστον από ένα  Γηροκομείο, άνευ εξαιρέσεως). Γιατί δεν σκέφτονται τις άπορες μητέρες πχ? Το Γηροκομείο είναι η καλύτερη κομπίνα (όλα έχουν ονομασία Αγίων, όπως εξάλλου και το τρισάθλιο Γηροκομείο Αθηνών). Είμαι σίγουρος ότι πολλοί εξ ημών γνωρίζουν πλείστες περιπτώσεις υφαρπαγών περιουσιών. Βέβαια τα Γηροκομεία υπολείπονται των Μοναστηριών, οποία είναι ότι χειρότερο σε θέμα υφαρπαγής. Όσοι από εSάς ενίστανται σε αυτά που γράφω, να διευκρινίσω ότι δεν είμαι εναντίον της Πίστης, της Θρησκείας κλπ, αλλά εναντίον των εκπροσώπων της. Ξέρετε ότι το πιο αντιδημοκρατικό σύστημα στην ελληνική μας Κοινωνία είναι οι Μητροπόλεις, και ειδικότερα ο τρόπος που χειρίζονται, ελέγχουν και εξουσιάζουν οι Μητροπολίτες τους δυστυχείς κληρικούς? Πόσες καταγγελίες έχει κάνει η Ένωση Κληρικών Ελλάδος και κανείς δεν την υπολογίζει….
 

Επισκέπτης
Οι εξαιρέσεις ... δεν χαρακτηρίζουν το σύνολο.

Τη στιγμή που ο " Άγιος " πρώην Αττικής σεβασμιώτατος μητροπολήτης Παντελεήμων, διέθετε στην τράπεζα 2 δις ευρώ για τα γεράματά του (υπεξαιρεθέντα απο τη Μονή του Οσίου Εφραίμ στη Ν. Μάκρη), ο Μητροπολήτης Σισανίου και Σιατίστης Αντώνιος πέθαινε κυριολεκτικά  "στην ψάθα" (απο την επάρατο νόσο), ενώ όσο ζούσε δεν είχε στην κατοχή του ούτε καν όχημα (έστω στο όνομα της μητροπόλεως) προκειμένου να έρχεται στην Αθήνα και να συμμετάσχει στη Σύνοδο.

Σε όλους τους τομείς υπάρχουν επίορκοι.Δεν μπορούμε απο 1 ή 2 ή 5 ή 10 γηροκομεία, να καταδικάζουμε το σύνολο των γηροκομείων . Το ίδιο και με τα μοναστήρια.
 

PanosK32

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2006
Μηνύματα
292
Like
4
Πόντοι
1
Ολοι μας πιστευω συμπασχουμε σε τετοιες ασθενειες για καθε ανθρωπο.
Ομως ποσοι κακομοιρηδες πεθαινουν καθε μερα απο την ιδια αρρωστια χωρις επιλογη ?
Που ηταν ο Χριστοδουλος (κατα τα αλλα να ειναι καλα ο άνθρωπος)και οι υπολοιποι οταν ταλαπωριωταν η Αμαλία ? (Και η καθε Αμαλια καθημερινα)() Υπαρχει διαφορά στο ενδιαφέρον επειδη ο μεν ειναι προκαθημενος της εκλησιας και η δε (θεος σχωρεστην..) κοπελα μια απλή πολιτης της "ψωροκωσταινας" ?
Να μο συχγωρεθει το υφος,αλλά νομίζω οτι δέν παει αλλο επιτέλους στην κωλοχωρα που ζουμε.
 

Επισκέπτης
συναγωνιστές όντος είναι λυπηρό όταν ο κάθε άνθρωπος περνάει τέτοιες στιγμές όμως αυτό το ενδιαφέρον να υπάρχει γενικά για τον κάθε συνάνθρωπο μας και όχι μόνο για ορισμένα εξέχοντα άτομα που δεκάδες άτομα χάνουν την ζωή τους από την αδιαφορία τις πολιτείας ίσως και τις ημέρες που ο Χριστόδουλος ήταν στο Αρεταίειο και όλο το προσωπικό ήτανε σούζα στο ίδιο νοσοκομείο πιθανόν κάποιος άλλος συνάνθρωπος  μας να έχανε την ζωή του γιατί δεν θα μπορούσε να πληρώσει το φακελάκι και πολλά άλλα θα και θα και ίσως...................................
 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ας γινει καλα ο ανθρωπος,αλλα το βεβαιο ειναι οτι θα γινει καλα???εις βαρος καποιου αλλου.Εγω μα το Χριστο προτιμω να γινει καλα ενα παιδακι η ενα παλικαρι παρα ο Χριστοδουλος.
 

PanosK32

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2006
Μηνύματα
292
Like
4
Πόντοι
1
Φιλοι συναγωνιστες,επιτρέψτε μου , γαμω το κερατο μου , το υφος στα post μου,αλλα πεθαινει κοσμακης καθημερινά απο την κωλοαρρωστια - εχω προσωπικη εμπειρια απο τον πατέρα του κολλτου μουιλου και συναδέλφου,(οπου μπήκε ο συχωρεμενος για μια τυπικη εξεταση και του βρηκανε καρκινο σε ΄"καλπάζουσα" μορφη,δηλαδη σε ολο το σωμα...),το τι τραβηξε...και οι λεμεδες οι δημοδιουπαλληλισκοι στην κοσμαρα τους,οχι μονο πως θα παρουνε το φακελάκι,αλλά και πως θα παρουνε γενικως - το ιδο και τα αφεντικά τους,και τα αφεντικά των αφεντικά των αφεντικών τους!! Και επειδη εχω ζησει γιά λιγο (αλλά αρκετά γιά να εχω άποψη) σε ξένα κράτη λογω δουλειας (Σουηδια,Δανια,Ιταλια) , δέν ξηγιωνται ετσι γενικά ρε παιδιά - τουλάχιστον οχι οσο ξεφτυλισμένα ξηγιώνται ολοι εδώ,τα τλευταια 20+ χρόνια...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Γιατί κάθε, μα κάθε Μητρόπολη έχει Γηροκομείο? όχι πχ παιδικούς σταθμούς, μονάδες Νοσοκομείων οποίες να χρηματοδοτούν κλπ ? (κάποιες, έχουν διάφορα ιδρύματα, όλες μα όλες έχουν τουλάχιστον από ένα  Γηροκομείο, άνευ εξαιρέσεως). Γιατί δεν σκέφτονται τις άπορες μητέρες πχ? Το Γηροκομείο είναι η καλύτερη κομπίνα (όλα έχουν ονομασία Αγίων, όπως εξάλλου και το τρισάθλιο Γηροκομείο Αθηνών). Είμαι σίγουρος ότι πολλοί εξ ημών γνωρίζουν πλείστες περιπτώσεις υφαρπαγών περιουσιών. Βέβαια τα Γηροκομεία υπολείπονται των Μοναστηριών, οποία είναι ότι χειρότερο σε θέμα υφαρπαγής. Όσοι από εSάς ενίστανται σε αυτά που γράφω, να διευκρινίσω ότι δεν είμαι εναντίον της Πίστης, της Θρησκείας κλπ, αλλά εναντίον των εκπροσώπων της. Ξέρετε ότι το πιο αντιδημοκρατικό σύστημα στην ελληνική μας Κοινωνία είναι οι Μητροπόλεις, και ειδικότερα ο τρόπος που χειρίζονται, ελέγχουν και εξουσιάζουν οι Μητροπολίτες τους δυστυχείς κληρικούς? Πόσες καταγγελίες έχει κάνει η Ένωση Κληρικών Ελλάδος και κανείς δεν την υπολογίζει….

Για τα link, ευχαριστούμε.
Δώσε κι άλλα, αν έχεις.

Γιατί κάθε, μα κάθε Μητρόπολη έχει Γηροκομείο? όχι πχ παιδικούς σταθμούς, μονάδες Νοσοκομείων οποίες να χρηματοδοτούν κλπ ? (κάποιες, έχουν διάφορα ιδρύματα, όλες μα όλες έχουν τουλάχιστον από ένα  Γηροκομείο, άνευ εξαιρέσεως).
Να απαντήσω, για όποιους δεν καταλαβαίνουν: Οι γέροι σύντομα θα αφήσουν το μάταιο τούτο κόσμο (και οι περιουσίες τους θα πάνε στο ίδρυμα), ενώ τα βρέφη μάλλον θα αργήσουν... Άσε που δεν έχουν και περιουσίες!

Όλα έχουν ονομασία Αγίων, όπως εξάλλου και το τρισάθλιο Γηροκομείο Αθηνών.
Μα το όνομα “τραβάει”. Φαντάζεσαι π.χ. γηροκομείο που να το λένε “Ο πλάτανος”? Ποιός θα πήγαινε?

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί εξ ημών γνωρίζουν πλείστες περιπτώσεις υφαρπαγών περιουσιών.
Εγώ ομολογώ πως όχι. Οφείλεται στο γενικότερο κοινωνικό μου περιβάλλον, που βλέπει μαύρο ρουχο (ή μυρίζει λιβάνι) και φεύγει με χίλια...

Βέβαια τα Γηροκομεία υπολείπονται των Μοναστηριών, οποία είναι ότι χειρότερο σε θέμα υφαρπαγής.

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο έχεις δίκιο. Γιατί έχω πάει στο Άγιον Όρος, και έχω καταλάβει ΑΚΡΙΒΩΣ πως δουλεύει η μηχανή.

Όσοι από εSάς ενίστανται σε αυτά που γράφω, να διευκρινίσω ότι δεν είμαι εναντίον της Πίστης, της Θρησκείας κλπ, αλλά εναντίον των εκπροσώπων της.
Δεν ενίσταμαι σε όλα όσα γράφεις. Σε λίγα μόνον. Και εγώ δεν είμαι “εναντίον” κανενός, απλά ΔΕΝ πιστεύω.

Ξέρετε ότι το πιο αντιδημοκρατικό σύστημα στην ελληνική μας Κοινωνία είναι οι Μητροπόλεις, και ειδικότερα ο τρόπος που χειρίζονται, ελέγχουν και εξουσιάζουν οι Μητροπολίτες τους δυστυχείς κληρικούς?
Το πιο αντιδημοκρατικό στην όλη ιστορία των θρησκειών και των εκκλησιών είναι η ίδια η ύπαρξή τους.

Πόσες καταγγελίες έχει κάνει η Ένωση Κληρικών Ελλάδος και κανείς δεν την υπολογίζει...
Ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράμα…
 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
ok oλα αυτα που λες ειναι δεκτα ΠΛΗΝ  του σημειου που αναφερεσαι στο Αγιον Ορος.Επετρεψε μου να σου πω οτι πιθανον να πηγες στις κοσμικες μονες οπου το νοημα της πιστης εχει χαθει και οχι σε σκητες,ησυχαστηρια κλπ που κρατανε ακομα γερα.Μην τα ισωπεδωνεις ολα γιατι πρεπει να εισαι ο μοναδικος που πηγε στο Αγιο ορος απλα για tour και οχι για να νοιωσεις κατι αληθινο.
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
.... πρεπει να εισαι ο μοναδικος που πηγε στο Αγιο ορος απλα για tour και οχι για να νοιωσεις κατι αληθινο.

Οι λογοι για τους οποιους πολλοι απο εμας εχουμε βρεθει στο Αγ. Ορος ειναι ασχετοι με την πιστη και γενικα με οτι εχει να κανει με την εκκλησια. (Και μην παει ο νους σου στο κακο)
 

giorgos.b

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2006
Μηνύματα
30
Like
0
Πόντοι
0
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα θα παει στις ΗΠΑ με κυβερνητικο αεροσκαφος, αυτος και η συνοδεια του που θα του παραχωρησει η κυβερνηση....

Αισχος! Δεν ντρεπονται ολοι τους? Ενα μπουρδελο ειμαστε και καλα κανουμε και το συζηταμε και εδω.
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα θα παει στις ΗΠΑ με κυβερνητικο αεροσκαφος, αυτος και η συνοδεια του που θα του παραχωρησει η κυβερνηση....
Αισχος! Δεν ντρεπονται ολοι τους? Ενα μπουρδελο ειμαστε και καλα κανουμε και το συζηταμε και εδω.
Πάντως το πρωθυπουργικό αεροπλάνο έχει δωθεί και σε άλλους που είχαν επείγουσα ανάγκη για μεταφορά....ακόμα και c-130 έχουν δωθεί κατά καιρούς....δεν βλέπω κάπου κάτι κακό.....και ο Αρχιεπίσκοπος άνθρωπος είναι και έχει ανάγκη....και εγώ θα του ευχηθώ από καρδιάς.....ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom