Νέα

Απειλούν να κάψουν την Ελληνόψυχη δασκάλα Χαρά Νικοπούλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Χαιρομαι που μετα τις"Παπιομαχιες"ασχολουμαστε με την θεματολογια του thread:

Eπίσης.

Tomito δεν με ενδιαφερουν οι επερωτησεις των ΛΑΟΣικων και τα(φτηνα)υποθετικα ερωτηματα του Αναστασιαδη,ουτε οι απαντησεις του Παυλοπουλου:

Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι παραθέσεις από το Πολιτικο Καφενείο.
Καθώς είναι απείρως, ανουσιότερες του Κοινοβουλευτικού Ελέγχου.
Φυσικά και με ενδιφέρει η ταυτιση θέσεων με την κυβερνητική γραμμή.

Θελω ΣΤΟΙΧΕΙΑ για τις απειλες κατα της Νικοπουλου,ΣΤΟΙΧΕΙΑ για το οτι στην υποθεση εμπλεκονται"κυκλοι του προξενειου"...
ΕΧΕΙΣ?

Τι μου θυμίζει αυτό? Κάτι μου θυμίζει...  :think: :headbang:
Μήπως να τα πάω και στον Εισαγγελέα? :2funny:

Και εγραψα και πριν,εαν ηταν Χριστιανος και οχι Μουσουλμανος αυτος που επιτεθηκε στην Νικοπουλου ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ δεν θα εκανε κουβεντα σημερα.

Αν συνέβαινε το φτηνό υποθετικό ερώτημα του Αναστασιάδη για την Καραχασάν?
Για πες μας και δυο λόγια για αυτήν την πιθανότητα αν έχεις την ευγενή καλωσύνη και φυσικά την φαντασία...

Βαλτε φωτια αμα θελετε στο μειονοτικο λοιπον,και ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ.

Ποιοι είμαστε οι εμείς?
Και ποιοι οι εσείς που μας προειδοποείτε φιλικά εννοείται... :helpplea:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μήπως θυμάται κανείς τι είχε γίνει τότε με το σήριαλ που πρωταγωνιστούσε ο Μπεγνής;
Μήπως θυμάται πόσο είχαν προσβληθεί τότε οι μουσουλμάνοι έλληνες και τι μπινελίκι και προπηλακισμός είχε πέσει στο ελληνικό συνεργείο ΣΕ ΕΛΛΗΙΝΚΟ ΕΔΑΦΟΣ;

Μήπως υπάρχει ένας να μου πει εάν αυτό θα μπορούσε να το κάνει κάποια ελληνική μειονότητα στην Κωνσταντινούπολη, ή το Δυρράχειο;

Καλές οι αριστερές σας θεσούλες, αλλά μερικοί λαοί και μερικές θρησκείες δεν έχουν απλά τσακωθεί με τα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση και ποτέ να τα βρουν..
:helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

Επισκέπτης
Προς Τomito:

1)Στους ΛΑΟΣιτες απαντησε ο Παυλοπουλος με ΛΟΓΙΚΟ τροπο,ποια ειναι η απορια σου?

2)Eκανα παραθεση απο την,υπερανω πασης υποψιας υποθετω,ιστοσελιδα ονοματι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.

3)Μην κανεις υποθετικα ερωτηματα,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΘΕΣΑ,και φυσικα ασε στην ακρη την φαντασια.

4)Εγραψα και πριν και θα το ξαναγραψω:Αναγεις μια προσωπικη διενεξη σε διακοινοτικη,εχεις και την ευθυνη για οτι ακολουθησει.

Εφερα στοιχεια οπως ζητησε ο str8,και εκανα επιχειρηματα για ενα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.

Κανε και εσυ το ιδιο,ειναι απλο.

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Να χαιρετίσω και εγώ την επαναφορά του θρεντ στο αρχικό του θέμα...

Πράγμα που οφείλεται εν πολλοίς στον Υπερποντικό, ο οποίος έκανε έρευνα και παρέθεσε αρκετά στοιχεία...

Να συμβάλλω και εγώ στη συζήτηση με ένα λινκ που βρήκα
Δεν ξέρω αν το λινκ αυτό είναι εθνικιστικό ή ελληνόψυχο- απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει (ακόμη) σήμανση των sites με βάση τις ιδέες που εκφράζουν...

Ωστόσο από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω το εξής:

Πράγματι ο ξυλοδαρμός φαίνεται να προήλθε από "ιδιωτικό" επεισόδιο και ο δράστης τιμωρήθηκε..

Αυτό δεν απαντά όμως στο ερώτημα γιατί μειονοτικός μουσουλμάνος βουλευτής  του πασοκ κατέθεσε αναφορά στη βουλή εις βάρος της...
Εκτός αν η καθαρίστρια που ενεπλάκη ήταν ... κομματάρχης του, όποτε πάω πάσο...

Τώρα για τις "αποδείξεις" περί δράσης τούρκων πρακτόρων στη Θράκη, απ' όσο γνωρίζω τα αρχεία της ΜΙΤ είναι μη προσβάσιμα στο κοινό και δεν μπορώ να φέρω κάποιο ντοκουμέντο, πέραν από δηλώσεις κατά καιρούς τούρκων επισήμων και ελληνων μειονοτικών τύπου Καραχασάν...

Ωστόσο, να θυμίσω τη γραφική εμμονή μέλους που ζητούσε "αποδείξεις" ότι τα σκόπια έχουν εδαφικές βλέψεις στην ελλάδα, καθώς το σύνταγμα του κρατιδίου δεν του αρκούσε και οι κατά καιρούς δηλώσεις και πρακτικές ουκ ολίγων σκοπιανών ήταν μεμονωμένες ενέργειες θερμοκέφαλων και όχι επίσημη πολιτική..

Ευτυχώς ο Γκρουέφσκι με τις επιστολές του με έβγαλε από τη μάλλον αμήχανη θέση να αποδείξω το αυτονόητο...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αναγεις μια προσωπικη διενεξη σε διακοινοτικη

Εφερα στοιχεια οπως ζητησε ο str8,και εκανα επιχειρηματα για ενα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.

Αυτό το ζήτημα ήταν και αυτό ανύπαρκτο;
Στη θέση των 500 μουσουλμάνων βάζεις έλληνες της Κωνσταντινούπολης.......
Νύχτα θα είχαν μπει φυλακή.......... Αιντε .... Καλή η πρόοδος καλές και οι αριστερές σας θέσεις αλλά υπάρχει και ένα όριο στην υπεράσπιση........


Προπηλάκισαν μέλη τηλεοπτικού συνεργείου Επεισοδιακά τα γυρίσματα του "Αρχιπελάγους"

16/11/2004 8:55:00 μμ

Συντάκτης: Αννίτα Πασχαλινού

Επεισόδια έγιναν το απόγευμα στην περιοχή του Εχίνου, στην Ξάνθη κατά τα γυρίσματα της σειράς "Αρχιπέλαγος" η οποία προβάλλεται από τον Alpha. Περίπου 500 μουσουλμάνοι, επιτέθηκαν σε μέλη του τηλεοπτικού συνεργείου, όταν κατά τη διάρκεια του γυρίσματος γυναίκες ηθοποιοί μπήκαν σε τέμενος για να προστατευθούν από τη νεροποντή. Η σειρά αναφέρεται στον έρωτα ενός χριστιανού για μια Μουσουλμάνα και ορισμένες σκηνές της, όπως υποστηρίζουν οι κάτοικοι του Εχίνου, τους ενόχλησαν, γιατί προσβάλλουν τη θρησκευτική τους παράδοση. Στο θέμα παρενέβη και ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος. Ο Ευάγγελος Αντώναρος ανέφερε ότι η ελληνική πολιτεία σέβεται απόλυτα την ιερότητα των χώρων λατρείας και υπογράμμισε ότι του θέματος έχουν επιληφθεί οι αρχές.

Δυσφορία για την είσοδο γυναικών στο τέμενος

Όλα άρχισαν όταν οι γυναίκες ηθοποιοί, μπήκαν λόγω της βροχής σε ένα από τα τρία τεμένη που υπάρχουν στον Εχίνο.

Περίπου 500 Μουσουλμάνοι, που αντελήφθησαν το περιστατικό κινητοποιήθηκαν αμέσως.

Επιτέθηκαν σε ηθοποιούς και κάμεραμεν τραυματίζοντας ελαφρά κάποιους από αυτούς και διέκοψαν τα γυρίσματα της τηλεοπτικής σειράς.

Αιτία, σύμφωνα με τους ίδιους, οι προκλητικές σκηνές μέσα στο τέμενος, την περίοδο μάλιστα που οι μουσουλμάνοι γιορτάζουν το μπαϊράμι , μια από τις θρησκευτικές τους γιορτές.

Χρειάστηκε μάλιστα η επέμβαση της αστυνομίας για να μπορέσουν οι ηθοποιοί και οι τεχνικοί να μεταφερθούν στο τμήμα του χωριού, όπου και παρέμειναν για αρκετή ώρα.

Οι ηθοποιοί ανέφεραν ότι δεν γνώριζαν ότι απαγορεύεται να εισέρχονται γυναίκες στα τεμένη, αλλά δεν κατόρθωσαν να πείσουν το πλήθος.

Για το περιστατικό ενημερώθηκε ο εισαγγελέας Ξάνθης κ. Γιώργος Καντσίδης, ο οποίος έδωσε εντολή να επιβληθεί άμεσα η τάξη.

Στον Εχίνο μετέβη και ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας Ροδόπης κ. Αχμέτ Ιλχάν, ο οποίος είπε μεταξύ άλλων ότι η είσοδος σε οποιοδήποτε τέμενος είναι ποινικό αδίκημα. Ζήτησε μάλιστα, να μεταφερθούν οι γυναίκες ηθοποιοί στην Ξάνθη προκειμένου να τους απαγγελθούν κατηγορίες από τον εισαγγελέα υπηρεσίας.

Ο ιμάμης της περιοχής άγνωστο πως, κατόρθωσε να αποσπάσει τις κασέτες από τις σκηνές του σίριαλ που γυρίστηκαν και τις επεδείκνυε στο πλήθος των συγκεντρωμένων.

Το σίριαλ "Αρχιπέλαγος" εξελίσσεται σε Ελλάδα και Τουρκία και σ' αυτό πρωταγωνιστούν μεταξύ άλλων οι ηθοποιοί Γιώργος Βογιατζής, Θανάσης Ευθυμιάδης, Νίνα Λοτσάρη, ο Τόνι Δημητρίου, ο Μιχάλης Γιαννάτος.

Είναι η πρώτη φορά που σημειώνεται τα τελευταία χρόνια τέτοιο επεισόδιο στην περιοχή της Θράκης παρά το γεγονός ότι στην περιοχή έχουν γυρισθεί πολλά σίριαλ και σκηνές ταινιών.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
1)Στους ΛΑΟΣιτες απαντησε ο Παυλοπουλος με ΛΟΓΙΚΟ τροπο,ποια ειναι η απορια σου?

Δεν έχω καμμιά απορία. Αναγνώρισα μια ταυτιση θέσεων. Εσύ την βρίσκεις λογική.
Να σου πω και εγώ την αλήθεια, και εγώ. Ίδια κέντρα συμφερόντων εκπροσωπούν...

2)Eκανα παραθεση απο την,υπερανω πασης υποψιας υποθετω,ιστοσελιδα ονοματι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.

Υποθέτεις λάθος εξ΄όσων με αφορά. Εγώ από τον Φλεβάρη έχω παραθέσει από ιστοσελίδα που την "κράζουν" οι συμπαθούντες τις Ελληνικες Γραμμές.

3)Μην κανεις υποθετικα ερωτηματα,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΘΕΣΑ,και φυσικα ασε στην ακρη την φαντασια.

Έδωσες υποθετική απάντηση. Άραγε που? Όχι σε υποθετική ερώτηση?
Αν την είχε χτυπήσει Χριστιανός και όχι Μουσουλμάνος δεν θα είχε γίνει θέμα έγραψες.

4)Εγραψα και πριν και θα το ξαναγραψω:Αναγεις μια προσωπικη διενεξη σε διακοινοτικη,εχεις και την ευθυνη για οτι ακολουθησει.

Δεν ανάγω τπτ απολύτως. Εκτός αν κάθε είδηση είναι αναγωγή ή εσύ κρίνεις ότι τουλάχιστον τα δικά μου ποστ είναι τόσο πολύ συναισθηματικά φορτισμένα που το κάνω.
Και πάλι είναι η δικιά σου κρίση. Ευτυχώς έχουν και άλλοι.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Να χαιρετίσω και εγώ την επαναφορά του θρεντ στο αρχικό του θέμα...

Πράγμα που οφείλεται εν πολλοίς στον Υπερποντικό, ο οποίος έκανε έρευνα και παρέθεσε αρκετά στοιχεία...

Να συμβάλλω και εγώ στη συζήτηση με ένα λινκ που βρήκα
Δεν ξέρω αν το λινκ αυτό είναι εθνικιστικό ή ελληνόψυχο- απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει (ακόμη) σήμανση των sites με βάση τις ιδέες που εκφράζουν...

Ωστόσο από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω το εξής:

Πράγματι ο ξυλοδαρμός φαίνεται να προήλθε από "ιδιωτικό" επεισόδιο και ο δράστης τιμωρήθηκε..

Αυτό δεν απαντά όμως στο ερώτημα γιατί μειονοτικός μουσουλμάνος βουλευτής  του πασοκ κατέθεσε αναφορά στη βουλή εις βάρος της...
Εκτός αν η καθαρίστρια που ενεπλάκη ήταν ... κομματάρχης του, όποτε πάω πάσο...

Τώρα για τις "αποδείξεις" περί δράσης τούρκων πρακτόρων στη Θράκη, απ' όσο γνωρίζω τα αρχεία της ΜΙΤ είναι μη προσβάσιμα στο κοινό και δεν μπορώ να φέρω κάποιο ντοκουμέντο, πέραν από δηλώσεις κατά καιρούς τούρκων επισήμων και ελληνων μειονοτικών τύπου Καραχασάν...

Ωστόσο, να θυμίσω τη γραφική εμμονή μέλους που ζητούσε "αποδείξεις" ότι τα σκόπια έχουν εδαφικές βλέψεις στην ελλάδα, καθώς το σύνταγμα του κρατιδίου δεν του αρκούσε και οι κατά καιρούς δηλώσεις και πρακτικές ουκ ολίγων σκοπιανών ήταν μεμονωμένες ενέργειες θερμοκέφαλων και όχι επίσημη πολιτική..

Ευτυχώς ο Γκρουέφσκι με τις επιστολές του με έβγαλε από τη μάλλον αμήχανη θέση να αποδείξω το αυτονόητο...

Ρε στρέιτ.....
Είναι αδιανόητο για μένα να υπερσπίζομαι άτομα που έχουν σημείο εκκίνησης κράτη όπου τα ανθρώπινα δικαιώματα έχουν λιγότερη αξία ακόμα και από αυτά ζώων...
τι μαλακίες τώρα λέμε για αριστερά και δεξιά, για εθνικισμό και μουσουλμανισμό........
 

Επισκέπτης
Για μενα και την Ελληνικη Δικαιοσυνη η υποθεση αυτη εχει κλεισει.

Με λογικο και σωστο τροπο,ποιο ειναι το προβλημα?

Αν παλι θελετε να φαντασιωνεστε συνομωσιες δικαιωμα σας.

Κοψε τα πολλα Λιακοπεριοδικα Τομ,δεν κανουν καλο.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Για μενα και την Ελληνικη Δικαιοσυνη η υποθεση αυτη εχει κλεισει.

Με λογικο και σωστο τροπο,ποιο ειναι το προβλημα?

Αν παλι θελετε να φαντασιωνεστε συνομωσιες δικαιωμα σας.

Κοψε τα πολλα Λιακοπεριοδικα Τομ,δεν κανουν καλο.
για την ουσία της θέσης που έθεσα αβαβά..........
και με τον Λιακόπουλο δεν έχω καμμιά σχέση.......
το κακό με την αριστερά είναι ότι έχει πολλούς "χρυσαυγίτες" στους κόλπους της...
δες πέρα από τη μύτη σου. δεν είναι κακό........
το ίδιο προτείνω πάντα και στους ακροδεξιούς.....
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Για μενα και την Ελληνικη Δικαιοσυνη η υποθεση αυτη εχει κλεισει.
Με λογικο και σωστο τροπο,ποιο ειναι το προβλημα?
Αν παλι θελετε να φαντασιωνεστε συνομωσιες δικαιωμα σας.
Κοψε τα πολλα Λιακοπεριοδικα Τομ,δεν κανουν καλο.

Έτσι να πέφτουν οι μάσκες.
Υπεράσπιση της Αστικής Δικαιοσύνης, του Αστικού Τύπου
Οι αντίπαλοι είναι βεβαίως και πάντα συνομωσιολάγνοι και
φυσικά το μοναδικό πρόβλημα της Μπανανίας είναι τα Λιακοπεριοδικά.
Για την έξωση που της εκαναν γνωρίζεις κάτι είναι και αυτό μέρος της συνομωσιολαγνίας?
Αιδώς Αργειοι...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Έτσι να πέφτουν οι μάσκες.
Υπεράσπιση της Αστικής Δικαιοσύνης, του Αστικού Τύπου
Οι αντίπαλοι είναι βεβαίως και πάντα συνομωσιολάγνοι και
φυσικά το μοναδικό πρόβλημα της Μπανανίας είναι τα Λιακοπεριοδικά.
Για την έξωση που της εκαναν γνωρίζεις κάτι είναι και αυτό μέρος της συνομωσιολαγνίας?
Αιδώς Αργειοι...
αυτή τη μαλακισμένη νοοτροπία αριστερών, ή δεξιών: ότι δε συμφέρει την ιδεολογία μου το κρύβω κάτω απ το χαλί ποτέ δεν την κατάλαβα........
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Για μενα και την Ελληνικη Δικαιοσυνη η υποθεση αυτη εχει κλεισει.

Είναι η πρώτη φορά που διαφωνώ μαζί σου.

Γιατί η λέξη "ελληνική" μπροστά απο τη λέξη "δικαιοσύνη" εξευτελίζει την έννοια της δεύτερης

Δεν υπάρχει ελληνική δικαιοσύνη. Τελεία και παύλα. Σύστημα εξυπηρέτησης συμφερόντων υπάρχει και νομιμοποίησης παράνομων ενεργειών. Αυτό είναι όλο.
 

Επισκέπτης
για την ουσία της θέσης που έθεσα αβαβά..........
και με τον Λιακόπουλο δεν έχω καμμιά σχέση.......
το κακό με την αριστερά είναι ότι έχει πολλούς "χρυσαυγίτες" στους κόλπους της...
δες πέρα από τη μύτη σου. δεν είναι κακό........
το ίδιο προτείνω πάντα και στους ακροδεξιούς.....
Δεν εθεσες καμμια θεση,εκανες μια υποθεση:Δεν ειμαστε Τουρκια,δεν θα κανουμε και τα ιδια με τους Τουρκους επειδη το θελουν οι"Ελληνοψυχοι".

Για τον Λιακο απευθυνομουν στον Τοmito.

Ειδα περα απο την μυτη μου και εγραψα οτι οταν ενα προσωπικο επεισοδιο αναγεται σε διακοινοτικο
ριχνεις λαδι στην φωτια.

Αυτο θελετε?

Και που παραβιαστηκαν τα ανθρωπινα δικαιωματα της Νικοπουλου,εξηγηστε μου.

Str8,στο politikokafeneio αναφερεται οτι η Νικοπουλου ειχε δημιουργησει εντασεις στο Ανω Δερειο με την συμπεριφορα της που ετεινε προς τον"Ελληνοψυχισμο".

ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,καθως ΔΕΝ προερχεται απο ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΧΡΩΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΗΓΗ.

Το αναφερω απλα,τσεκαρε το link και γραψε την εκτιμηση σου,αν θελεις.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Για τον Λιακο απευθυνομουν στον Τοmito.

Προφανώς γνωριζομαστε και εκτός του ότι γνωρίζεις ότι διαβάζω και πολλά,
έχεις και την άνεση να μου συστήσεις να τα κόψω.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δεν εθεσες καμμια θεση,εκανες μια υποθεση:Δεν ειμαστε Τουρκια,δεν θα κανουμε και τα ιδια με τους Τουρκους επειδη το θελουν οι"Ελληνοψυχοι".
εάν δεν κατάλαβες το νόημα δεν φταίω εγώ.
Δεν είμαστε Τουρκία, αλλά τα εκεί παλλικάρια στην Ξάνθη θέλουν να γίνουν.
Τώρα το κατάλαβες το νόημα;
Εάν θέλουν να είναι Τούρκοι, βαλίτσες και πέρα μουνιά..
Αλλιώς έλληνες μόκολα και σεβασμός σε αυτά που σας παρέχονται....
Γιατί εγώ λέω ότι άμα αρχίσουμε στα μαγκάκια εκεί πάνω κάτι αντίστοιχο.... θα δούμε πώς τρίβουν το πιπέρι...

Με φυλάκιση απειλείται Τούρκος συγγραφέας λόγω δηλώσεων για τη Γενοκτονία των Αρμενίων

Τα Νέα
Ο Ορχάν Παμούκ είναι από τους σπουδαιότερους συγγραφείς της Τουρκίας
Αγκυρα
 
Κατηγορία που μπορεί να επισύρει ποινή φυλάκισης μέχρι τρία χρόνια αντιμετωπίζει ο Τούρκος συγγραφέας Ορχάν Παμούκ, επειδή σε συνέντευξή του σε ελβετικό περιοδικό ανέφερε ότι η Τουρκία πρέπει να παραδεχθεί ότι ένα εκατομμύριο Αρμένιοι σκοτώθηκαν από τους Τούρκους κατά την διάρκεια του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.

Η κατηγορία με την οποία βαρύνεται ο Παμούκ, ένας από τους σπουδαιότερους συγγραφείς της Τουρκίας, είναι της «δυσφήμησης της τουρκικής ταυτότητας». Η δίκη του θα γίνει στην Κωνσταντινούπολη στις 16 Δεκεμβρίου.

Πριν από πέντε μήνες στο ένθετο περιοδικό Das Magazine της ελβετικής εφημερίδας Tages, είχε δημοσιευθεί συνέντευξη του συγγραφέα όπου ανέφερε ότι «τριάντα χιλιάδες Κούρδοι και ένα εκατομμύριο Αρμένιοι σκοτώθηκαν στα εδάφη αυτά αλλά κανένας εκτός από μένα δεν τολμάει να μιλήσει για αυτό».

Η Τουρκία αρνείται ότι υπήρξε γενοκτονία κατά τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο και υποστηρίζει ότι ο αριθμός των νεκρών είναι κατά πολύ μικρότερος του ενάμισι εκατομμυρίου που συχνά αναφέρεται ότι σκοτώθηκαν μεταξύ των ετών 1915 και 1917 .Υποστηρίζει ότι περίπου 300.000 Αρμένιοι και άλλοι τόσοι Τούρκοι σκοτώθηκαν κατά την διάρκεια συγκρούσεων που ακολούθησαν εξέγερση των Αρμενίων.

Στα βιβλία του ηλικίας 53χρονου Ορχάν Παμούκ περιλαμβάνεται και το Χιόνι το οποίο οι New York Times περιέλαβαν στα δέκα κορυφαία βιβλία για το 2004. Τα έργα του Tούρκου συγγραφέα έχουν μεταφραστεί σε 34 γλώσσες.


Η ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΡΜΕΝΙΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Επισκέπτης
Έτσι να πέφτουν οι μάσκες.
Υπεράσπιση της Αστικής Δικαιοσύνης, του Αστικού Τύπου
Οι αντίπαλοι είναι βεβαίως και πάντα συνομωσιολάγνοι και
φυσικά το μοναδικό πρόβλημα της Μπανανίας είναι τα Λιακοπεριοδικά.
Για την έξωση που της εκαναν γνωρίζεις κάτι είναι και αυτό μέρος της συνομωσιολαγνίας?
Αιδώς Αργειοι...
Παιζω το παιχνιδι με τους κανονες που ΕΣΕΙΣ ΘΕΣΑΤΕ.

ΖΗΤΑΤΕ ΑΧΡΩΜΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΗΓΕΣ,σας τις φερνω.

ΖΗΤΑΤΕ ΟΥΔΕΤΕΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ,τα κανω.

Λειτουργω δηλαδη μεσα στα πλαισια της Ελληνικης Αστικης Δημοκρατιας ΣΑΣ(για τον Str8 αυτο),που σημειωτεον δεν την εκτιμω καθολου.

Ουτε και την Δικαιοσυνη της,Enforcer.

Προφανώς γνωριζομαστε και εκτός του ότι γνωρίζεις ότι διαβάζω και πολλά,
έχεις και την άνεση να μου συστήσεις να τα κόψω.
Καλα εσυ δεν εγραφες για το"Τριτο Ματι"(αν δεν κανω λαθος)οτι κανει εξαιρετικες Γεωπολιτικες αναλυσεις?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Καλα εσυ δεν εγραφες για το"Τριτο Ματι"(αν δεν κανω λαθος)οτι κανει εξαιρετικες Γεωπολιτικες αναλυσεις?

Πάλιωσε αυτό νομίζω.
Πρώτον γιατί αποκλείεται να το διάβασες για να ξέρεις τι σχέση έχει με τον Λιάκουρα
και δευτερον οι του τρόπου μου δεν έχουμε καμμία μα καμμία σχέση με τον τύπο.
Ξεχνάς φυσικά να παραθέσεις και τι απάντησα στον str8 όταν έγραψε το ίδιο.
Βολευει η λάσπη και το τσουβάλιασμα στην γραφικότητα δεν αμφιβάλλω.

Α! Και να μην ξεχάσω, μην αρχίζεις διάλογο με "όπαδούς" του Λιακό
ή που κινδυνει η σοβαρότητα σου ή που θα πείσεις έναν γραφικό.
Τι από τα δύο θες να πετύχεις?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Παιζω το παιχνιδι με τους κανονες που ΕΣΕΙΣ ΘΕΣΑΤΕ.

ΖΗΤΑΤΕ ΑΧΡΩΜΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΗΓΕΣ,σας τις φερνω.

ΖΗΤΑΤΕ ΟΥΔΕΤΕΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ,τα κανω.

Λειτουργω δηλαδη μεσα στα πλαισια της Ελληνικης Αστικης Δημοκρατιας ΣΑΣ(για τον Str8 αυτο),που σημειωτεον δεν την εκτιμω καθολου.

Ουτε και την Δικαιοσυνη της,Enforcer.
Καλα εσυ δεν εγραφες για το"Τριτο Ματι"(αν δεν κανω λαθος)οτι κανει εξαιρετικες Γεωπολιτικες αναλυσεις?
ντάξει ρε μάγκα....
και γω τα εχω με την ελληνική δικαιοσύνη και με το ελληνικό σύστημα....
Αυτό δεν πάει να πεί ότι θα πρέπει να υπερασπίζομαι αυτούς που προτιμούν και θέλουν να αφομοιωθούν από το Τουρκικό......
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Str8,στο politikokafeneio αναφερεται οτι η Νικοπουλου ειχε δημιουργησει εντασεις στο Ανω Δερειο με την συμπεριφορα της που ετεινε προς τον"Ελληνοψυχισμο".

ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,καθως ΔΕΝ προερχεται απο ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΧΡΩΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΗΓΗ.

Το αναφερω απλα,τσεκαρε το link και γραψε την εκτιμηση σου,αν θελεις.

Από τη μια τα "λιακοέντυπα" και από την άλλη τα "Ιογενή"...

Η άποψή μου για τις διάφορες "αντιεθνικιστικές" κινήσεις και παρατηρητήρια είναι γνωστή...

Ωστόσο, πώς μπορεί να κρίνει κάποιος που αποκαλεί απροκάλυπτα τη μειονότητα "τουρκική" όταν εθνολογικά είναι στην πλειοψηφία της πομάκοι και βάσει διεθνών συνθηκών έλληνες μουσουλάνοι, το "ελληνόψυχο" των ενεργειών μιας δασκάλας;
Το ότι σε ελληνικό σχολείο και σε ελληνικό έδαφος μια δασκάλα διδάσκει ελληνικά είναι πρόκληση στη .. μειονότητα;
Το ότι προσπαθεί να εντάξει τους μαθητές της στην ελληνική κοινωνία είναι εθνικιστική ενέργεια;

Για να μην μπω σε υφολογικές παρατηρήσεις για το κείμενο, το οποίο εμμέσως πλην σαφώς την απειλεί "μην κολλάς στους τούρκους or else" ;

Το επεισόδιο αυτό καθεαυτό του ξυλοδαρμού ήταν ίσως μια προσωπική διαμάχη...
Το πρόβλημα στη Θράκη και σε όποιο σημείο της ευρώπης ζουν μουσουλμάνοι όμως είναι γενικό και πρέπει να μας απασχολεί όλους...
Όχι μόνο για το αυτονόητο εδαφικό που ίσως κάποτε τεθεί (για αυτό και κάποιοι αντιδρούν στην προσπάθεια οι μουσουλμάνοι μαθητές να διδάσκονται ότι είναι έλληνες και ότι η σαρία είναι προαιρετική) αλλά και για το ευρύτερο πολιτισμικό...

Δεν γουστάρω τσαντόρ και κλειτοριδεκτομές στη χώρα μου...Δεν γουστάρω παιδιά τα οποία λαμβάνουν μια στρεβλή εκπαίδευση η οποία τα κάνει σταδιακά είτε κεμαλοφασίστες είτε φανς του Μπιν Λάντεν! Και η δασκαλίτσα αυτό προσπαθούσε να αποτρέψει...
Είμαι φασίστας;
Είμαι ελληνόψυχος;

Ίσως...Αλλά σίγουρα δεν είμαι στο μισθολόγιο της ΜΙΤ και της Αλκάιντα...
 

Επισκέπτης
Εγραψα σε αλλη σελιδα περσονα το εξης,για να εξηγουμαι:

Oταν καταπιεζεις το εθνικο συναισθημα καποιου τον ριχνεις στην μαυρη φανατιλα,στην αγκαλια των"Τουρκοψυχων".

Οταν αναγεις μια υποθεση προσωπικου χαρακτηρα κατα τα φαινομενα σε τμημα του(υπαρκτου)μειονοτικου προβληματος ριχνεις ΛΑΔΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ.

Και για τον Μουσουλμανο βουλευτη δεν γνωριζω γιατι το εκανε αυτο,ανηκει ομως σε ενα ΑΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ και το εκανε(ΠΡΟΦΑΝΩΣ)μεσα στα πλαισια της ΠΑΣΟΚικης πολιτικης για το μειονοτικο.

Που φυσικα δεν προβλεπει παραχωρηση της Δυτικης θρακης στην Τουρκια.

Υ.Γ.Στα post που εκανα αναφερα τις λεξεις ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ και ΟΧΙ ΤΟΥΡΚΟΣ,οσον αφορα την μειονοτητα.
Οπως ακριβως προβλεπει η υπογραφεισα απο την Ελληνικη Αστικη Δημοκρατια και την αντιστοιχη Τουρκικη,συνθηκη της Λωζαννης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom