Νέα

Άλλη μια επίθεση των αναρχικών.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 608
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και μενα απο την μνημη μου δεν λεει να ξεχαστει σαν τατουαζ των ο Ερικ Φον Ζερκερ και ο Λιομπυ Σταρε στην Λιθουανια.Τους ανοιξανε τα σωθικα και τρεφοντουσαν τα τετραποδα της Λιοτκαρατς.Ιδανικο τελος για Ναζι...

Ο Μολκα Ζεριτς στην Σλοβακια και οι συγγενεις του Παβελιτς και αξιοτιμα μελη των Κροατων Ουστασι στην Κροατια?  :rockon:

Επισης το τελος τον Μαριο Παρενεσκου στη Ρουμανια ειναι απο τα αξεχαστα γιατι με το κεφαλι του παιζαν μπαλλα στα πλακοστρωτα της Τιμοσοαρα.

Για το τελος του Φουλιδη του 'Λωρενς το Καυκασου' και του Μαξιμιλιαν Ουρκερν του ΄Λευκου ιπποτη της Μογγολιας' μπορεις να μας πεις?  :2funny: :2funny: please οχι απο wikipedia  ;) αν και απο κει δεκτον  :sunglasses:

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν απολαμβάνω εξίσου το θάνατο ενός κομμουνιστή και ενός ναζί;

Αν μάλιστα εξοντώνει ο ένας τον άλλον, ακόμη καλύτερα!

 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Ποσο μου αρεσει οτι αφριζουν απο το κακο τους οι δεξιοι... :P
:P
Μπραβο ρε Αριωνα,τα βιντεο που ανεβαζεις μπορει να τους προκαλουν
αρτηριακη πιεση αλλα τουλαχιστον μορφωνουν πολλα νεα παιδια
εδω μεσα!  :)

Συνεχισε!

;)
 

latex

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
220
Like
0
Πόντοι
1
Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν απολαμβάνω εξίσου το θάνατο ενός κομμουνιστή και ενός ναζί;

Αν μάλιστα εξοντώνει ο ένας τον άλλον, ακόμη καλύτερα!
Και σε μενα τι σε κανει να πιστευω το το ιδιο?  :grin:  ολοι εξοντωνουν ο ενας τον αλλον φιλε μου.κουμουνιστης τον Ναζι και το αντιθετο.Ναζι τον Ναζι και Κουμουνιστης τον Κουμουνιστη.
Το να εξοντονωνται οι ηλιθιοι μεταξυ τους ειναι οτι καλυτερο... Αλλα οσο για σενα πισω απο την 'δημοκρατικη' σου προσωπιδα κρυβεται η φιλικα προσκειμενη θεση σου στον εθνικοσοσιαλισμο.Δεν ειναι κακο αυτο.Τον υπερασπιζεσαι μεσα απο την ψυχη σου και εγω ειμαι απο αυτους που το καταλαβαινω. Τωρα για το ατομο μου σου λεω πισω απο τις δημοκρατικες μου αποψεις ειμαι και γω φιλικα προσκειμενος στους κουμουνισταρους.Ουτε και αυτο ειναι κακο.Εγω ομως εχω και καποιο λογο.Η Ρωσια ηταν αυτοκρατορια τοτε.Ολοι ειχαν ενα πιατο φαι απο το κρατος και μορφωση και παιδεια.Υπηρχε σεβασμος και αλληλεγγυη.Βεβαια δεν υπηρχαν οι οικονομικοι manager και οι αντιπροσωπειες της General Motors,Coca Cola και Porsche.Η λεξη Νταβατζης ηταν αγνωστη εννοια δηλαδη καποιος να εκμεταλευτει συνανθρωπο του στην πορνεια για οικονομικο προσωπικο ωφελος.Τα Ναρκωτικα ηταν επισης αγνωστα.Δεν υπηρχε η πορνεια και αυτο η σιχαμαρα στις κορες της Ρωσιας φιλε μου.Η πουτανα ηταν ανυπαρτκη εννοια και ξεφτιλισμενη.Οι γυναικες τοτε δεν πουλαγανε το κορμι τους στο καθε γλιτσα κατακτητη (στρατιωτικο η οικονομικο) για καποιο χρηματικο ποσο η για καποιο ωφελος.Η καθε γυναικα ερωτευοταν εναν αντρα και τον ειχε μεχρι τον θανατο.Οι περισσοτεροι ειστε αντι-κουμουνιστες απο το μαυρο χαλι που υπαρχει στις χωρες της Δυσης απο τις Ρωσιδες που ειναι πουτανες και φυσικα που οι περισσοτεροι εχετε καει και παρακαει  :2funny: .Αμεσως λετε αυτο ηταν το χαλι του κουμουνισμου.Ειμουνα δυστυχως μαρτυρας πριν 5 χρονια στο Παρισι που σπουδαζα οσες Ρωσιδες γνωρισα και μιλαγαμε να ειναι και call girl ταυτοχρονα.Κυριολεκτικα αηδια.Αυτες ειναι λουμπεν εκτρωματα και τα πιο πιστα σκληρα καρφια στο σαβανο της ελευθερης οικονομιας φιλαρακι μου.Υπηρχαν καποιες αξιες που εσυ δεν προκειται ποτε να τις καταλαβεις οπως και κανενας αλλος που δεν κραταει λιγο η σκουφια του απο κει.Γιατι η Ρωσια με την ορθοδοξη καντηλα της και την ελευθερη οικονομια της εγινε ενα παγκοσμιο μπουρδελο.Ασε εμενα και παιδια σαν το boidopoutsa να ειμαστε λιγο πιο ρομαντικοι.Δεν ειναι κακο...
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
Πες τα ρε φιλε Latex.. ;) ;)

Exoυμε το δικαιωμα να ειμαστε ρομαντικοι και
να ελπιζουμε σε ενα καλυτερο κοσμο.

Ας ελπισουμε οτι ο κομμουνισμος θα επανελθει συντομα
με την σωστη του μορφη.

Πρεπει ομως ολοι να παλεψουμε για αυτο !
:) :) :)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και σε μενα τι σε κανει να πιστευω το το ιδιο?  :grin:  ολοι εξοντωνουν ο ενας τον αλλον φιλε μου.κουμουνιστης τον Ναζι και το αντιθετο.Ναζι τον Ναζι και Κουμουνιστης τον Κουμουνιστη.
Το να εξοντονωνται οι ηλιθιοι μεταξυ τους ειναι οτι καλυτερο... Αλλα οσο για σενα πισω απο την 'δημοκρατικη' σου προσωπιδα κρυβεται η φιλικα προσκειμενη θεση σου στον εθνικοσοσιαλισμο.Δεν ειναι κακο αυτο.Τον υπερασπιζεσαι μεσα απο την ψυχη σου και εγω ειμαι απο αυτους που το καταλαβαινω. Τωρα για το ατομο μου σου λεω πισω απο τις δημοκρατικες μου αποψεις ειμαι και γω φιλικα προσκειμενος στους κουμουνισταρους.Ουτε και αυτο ειναι κακο.Εγω ομως εχω και καποιο λογο.Η Ρωσια ηταν αυτοκρατορια τοτε.Ολοι ειχαν ενα πιατο φαι απο το κρατος και μορφωση και παιδεια.Υπηρχε σεβασμος και αλληλεγγυη.Βεβαια δεν υπηρχαν οι οικονομικοι manager και οι αντιπροσωπειες της General Motors,Coca Cola και Porsche.Η λεξη Νταβατζης ηταν αγνωστη εννοια δηλαδη καποιος να εκμεταλευτει συνανθρωπο του στην πορνεια για οικονομικο προσωπικο ωφελος.Τα Ναρκωτικα ηταν επισης αγνωστα.Δεν υπηρχε η πορνεια και αυτο η σιχαμαρα στις κορες της Ρωσιας φιλε μου.Η πουτανα ηταν ανυπαρτκη εννοια και ξεφτιλισμενη.Οι γυναικες τοτε δεν πουλαγανε το κορμι τους στο καθε γλιτσα κατακτητη (στρατιωτικο η οικονομικο) για καποιο χρηματικο ποσο η για καποιο ωφελος.Η καθε γυναικα ερωτευοταν εναν αντρα και τον ειχε μεχρι τον θανατο.Οι περισσοτεροι ειστε αντι-κουμουνιστες απο το μαυρο χαλι που υπαρχει στις χωρες της Δυσης απο τις Ρωσιδες που ειναι πουτανες και φυσικα που οι περισσοτεροι εχετε καει και παρακαει  :2funny: .Αμεσως λετε αυτο ηταν το χαλι του κουμουνισμου.Ειμουνα δυστυχως μαρτυρας πριν 5 χρονια στο Παρισι που σπουδαζα οσες Ρωσιδες γνωρισα και μιλαγαμε να ειναι και call girl ταυτοχρονα.Κυριολεκτικα αηδια.Αυτες ειναι λουμπεν εκτρωματα και τα πιο πιστα σκληρα καρφια στο σαβανο της ελευθερης οικονομιας φιλαρακι μου.Υπηρχαν καποιες αξιες που εσυ δεν προκειται ποτε να τις καταλαβεις οπως και κανενας αλλος που δεν κραταει λιγο η σκουφια του απο κει.Γιατι η Ρωσια με την ορθοδοξη καντηλα της και την ελευθερη οικονομια της εγινε ενα παγκοσμιο μπουρδελο.Ασε εμενα και παιδια σαν το boidopoutsa να ειμαστε λιγο πιο ρομαντικοι.Δεν ειναι κακο...

Ευχαριστώ για την απόπειρα- μάλλον αποτυχημένη- ψυχανάλυσης αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...
Εσύ μπορεί να είσαι κρυφοκομμουνιστής αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγώ είμαι κρυπτοναζιστής...

Αν δεν σου κάνει κόπο, ψάξε μια απάντησή μου στον germaon αναφορικά με την εθνικοσοσιαλιστική νεολαία...Εκεί θα δεις την πλήρη άποψή μου για το ναζισμό...
Μάλλον σε αυτό το θρεντ είναι αλλά με τόσο spamming που κάνει ο κυβερνοινστρούχτορας άντε να την βρω....

Αντίθετα εσύ εκθειάζεις τα καθεστώτα του (αν) ύπαρκτού σοσιαλισμού....
Μιλάς για αξίες και ιδέες, για έρωτες και πίστη μέχρι θανάτου...
Δυστυχώς κάνεις λάθος...Τα καθεστώτα αυτά απείχαν πολύ από την εξιδανικευμένη ιδέα που έχεις σχηματίσει για αυτά...

Δικαιίωμά σου βέβαια να πιστεύεις σε παραμύθια αλλά δεν σημαίνει ότι πιστεύουμε όλοι μας...

Φιλικά...
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Ολοι ειχαν ενα πιατο φαι απο το κρατος και μορφωση και παιδεια.Υπηρχε σεβασμος και αλληλεγγυη.Βεβαια δεν υπηρχαν οι οικονομικοι manager και οι αντιπροσωπειες της General Motors,Coca Cola και Porsche.Η λεξη Νταβατζης ηταν αγνωστη εννοια δηλαδη καποιος να εκμεταλευτει συνανθρωπο του στην πορνεια για οικονομικο προσωπικο ωφελος.Τα Ναρκωτικα ηταν επισης αγνωστα.Δεν υπηρχε η πορνεια και αυτο η σιχαμαρα στις κορες της Ρωσιας φιλε μου.Η πουτανα ηταν ανυπαρτκη εννοια και ξεφτιλισμενη.Οι γυναικες τοτε δεν πουλαγανε το κορμι τους στο καθε γλιτσα κατακτητη (στρατιωτικο η οικονομικο) για καποιο χρηματικο ποσο η για καποιο ωφελος.Η καθε γυναικα ερωτευοταν εναν αντρα και τον ειχε μεχρι τον θανατο.Οι περισσοτεροι ειστε αντι-κουμουνιστες απο το μαυρο χαλι που υπαρχει στις χωρες της Δυσης απο τις Ρωσιδες που ειναι πουτανες και φυσικα που οι περισσοτεροι εχετε καει και παρακαει  :2funny: .
Για τις Ρωσιδες θα συμφωνήσω. Από τις πουτάνες που έρχονται από το πρώην κομμουνιστικό μπλοκ προτιμώ τις Κουβανές. Ο καπιταλιστικός άνεμος και το κυνήγι του χρήματος δεν τις έχει αγγίξει. Έτσι τις γαμάς με αντάλλαγμα μια σοκολάτα. Άσε που ξέρουν και από πούρα... :2funny::2funny::2funny:
 

Επισκέπτης
Καλα ρε arion 1955 εσυ εισαι Κνιτης και βαζεις βιντεακια Αναρχικων και antifa ??? Παει χαλεσε ο κοσμος.
 

Επισκέπτης
Καλα ρε arion 1955 εσυ εισαι Κνιτης και βαζεις βιντεακια Αναρχικων και antifa ??? Παει χαλεσε ο κοσμος.
αυτό σε πείραξε? κατ αρχήν η διεθνείς αναρχία αναρχία δεν έχει σχέση με αυτά τα τσογλάνια που εδώ σπάνε και καίνε γιατί απλά είναι άτομα μέσα από την ίδια την εσωτερική ακροδεξιά που δρουν σε προβοκατόρικο ρόλο.
άντε και διάβασε τους θεωρητικούς της αναρχίας και σύγκρινε την με τα αναρχοσυντρόφια σου εδώ στην Ελλάδα.
 

latex

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
220
Like
0
Πόντοι
1
Ευχαριστώ για την απόπειρα- μάλλον αποτυχημένη- ψυχανάλυσης αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...
Εσύ μπορεί να είσαι κρυφοκομμουνιστής αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγώ είμαι κρυπτοναζιστής...

Αν δεν σου κάνει κόπο, ψάξε μια απάντησή μου στον germaon αναφορικά με την εθνικοσοσιαλιστική νεολαία...Εκεί θα δεις την πλήρη άποψή μου για το ναζισμό...
Μάλλον σε αυτό το θρεντ είναι αλλά με τόσο spamming που κάνει ο κυβερνοινστρούχτορας άντε να την βρω....

Αντίθετα εσύ εκθειάζεις τα καθεστώτα του (αν) ύπαρκτού σοσιαλισμού....
Μιλάς για αξίες και ιδέες, για έρωτες και πίστη μέχρι θανάτου...
Δυστυχώς κάνεις λάθος...Τα καθεστώτα αυτά απείχαν πολύ από την εξιδανικευμένη ιδέα που έχεις σχηματίσει για αυτά...

Δικαιίωμά σου βέβαια να πιστεύεις σε παραμύθια αλλά δεν σημαίνει ότι πιστεύουμε όλοι μας...

Φιλικά...
Στις 'απόπειρες' όπως αναφέρεις ψυχανάλυσης σπάνια βγαίνω εκτός πεδίου.Ο δε όρος που χρησιμοποιείς 'κρυπτοκουμουνιστής' είναι σαν να βγήκε απο άλλη εποχή  :2funny: Και γω να σου πω κατακρίνω αρκετές μεθόδους του κόκκινου στρατού αλλά δεν κρύβω όμως και την συμπάθειά μου.Το αναφέρω εξάλλου.
Τώρα για τις αξίες,ιδέες,έρωτες και 'πίστη' μέχρι θανάτου και για την 'εξαδικευμένη ιδέα που έχω σχηματίσει γι'αυτά' είσαι πολύ λίγος για να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα.Είμαι σε πολυ καλή δουλειά με πολύ καλο και ικανοποιητικό εισόδημα.Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μου αρέσει και να εκθειάζω το φιλελεύθερο σύστημα που κάνει θυσίες ανθρώπων αναμασώντας την 'δημοκρατική καραμέλα' της ελευθερίας.Για το κουμουνιστικό καθεστώς στην Ρωσία δεν ξέρεις τίποτα φίλε μου και να σου πω γιατί.ΔΙΟΤΙ δεν το έζησες.Εγώ μεγάλωσα και τελείωσα δημοτικό στην Μόσχα και η μνήμη μου είναι πάρα πολύ καλή.Μαθαίναμε απο τρόπους καλής συμπεριφοράς,υποχρεωτικά 2 ξένες γλώσσες χωρίς να υποχρεώνονται οι γονείς μας να πληρώνουν φροντιστήρια,Γυμναστική με επόπτες αθλίατρους,Ιατρική κρατική παρακουλούθηση των μαθητών απο Γιατρούς κάθε βδομάδα για την υγεία των παιδιών,εκδρομές σε μουσεία,βουνά,λίμνες ώστε να ερχόμαστε σε επαφή με την φύση και κάναμε στην Πέμπτη Δημοτικού τεχνολογικά εργαστήρια.Τότε στους υπολογιστές ίσχυε το σύστημα MS_DOS δεν είχαν βγει τότε τα WINDOWS ακόμα  :grin: Τα παιδιά στην ελλάδα σ'ένα δημόσιο σχολείο στις αρχές με μέσα της δεκαετίας του 80 αμφιβάλλω να τα είχαν αυτά.Σου είπα και σε πιο πάνω ποστ το Ρωσικο σταλινικο σύστημα είχε αξίες όπως μόρφωση και υγεία.Δεν είχαμε Timberland και Nike.Αλλά γνωρίζαμε να σου πούμε για την αυτοκρατορία του Ασόκα και να σου λύσουμε μια δευτεροβάθμια εξίσωση.Άσε εμένα που τα έζησα όλα αυτά να έχω αυτή την ιδέα.Εσύ όμως επειδή την Ρωσία την ξέρεις μόνο απο την οθόνη του υπολογιστή σου,απο κάνα Ευρωπαϊκό η παγκόσμιο χάρτη η απο τις ξεφτιλισμένες γυναίκες που πουλάνε το σώμα τους για να τις γαμήσουμε δεν μπορείς να έχεις την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ άποψη για την Ρωσία και το παλιό της καθεστώς.Ότι και να μου πεις θα είσαι τελείως εκτός πραγμάτων.
Και δεν εκθειάζω το καθεστώς της Κίνας που είναι μεταλλαγμένοι καπιταλιστές ούτε και της Αγκόλας η της Μογγολίας που είναι 'κοκκινο'-καννίβαλλοι.Εκθειάζω μόνο το καθεστώς απο την χώρα που το γέννησε και το εφάρμοσε.Αλλά σου είπα ότι ξέρεις είναι όπως τα έμαθες απο αυτούς που θέλανε να τα μάθεις έτσι.Δεν τα έχεις ζήσει να βγάλεις τελικό συμπέρασμα  :)

Και τέλος εννοείται οτι δεν σου είπα να ασπαστείς τα παραμύθια που πιστεύω.Μη νομίζεις ότι είμαι κάνας ηλίθιος που πιστεύω ότι θα βγουν οι στρατιώτες του κόκκινου στρατού να πάρουν την εξουσία πάλι και να γίνει ο κόσμος όπως πριν 50 χρόνια.Ο καπιταλισμός 'νίκησε' προς το παρών,διέφθηρε το ανθρώπινο πνεύμα και το κατακερμάτισε.Ο κάθε νέος σήμερα θέλει να έχει πολλά λεφτά να ξοδεύει,αυτοκίνητο σπόρ,γυναίκες και πουτάνες να γαμάει και απο μια High Definition Flat TV πέρα απο τα ακριβά του ρούχα.Δυστυχώς χάθηκε ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ απο τον ίδιο τον 'άνθρωπο'... Αλλά η πραγματικότητα φτιάχνει τα παραμύθια  ;) :)
 

ammos

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2007
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
Και σε μενα τι σε κανει να πιστευω το το ιδιο?  :grin:  ολοι εξοντωνουν ο ενας τον αλλον φιλε μου.κουμουνιστης τον Ναζι και το αντιθετο.Ναζι τον Ναζι και Κουμουνιστης τον Κουμουνιστη.
Το να εξοντονωνται οι ηλιθιοι μεταξυ τους ειναι οτι καλυτερο... Αλλα οσο για σενα πισω απο την 'δημοκρατικη' σου προσωπιδα κρυβεται η φιλικα προσκειμενη θεση σου στον εθνικοσοσιαλισμο.Δεν ειναι κακο αυτο.Τον υπερασπιζεσαι μεσα απο την ψυχη σου και εγω ειμαι απο αυτους που το καταλαβαινω. Τωρα για το ατομο μου σου λεω πισω απο τις δημοκρατικες μου αποψεις ειμαι και γω φιλικα προσκειμενος στους κουμουνισταρους.Ουτε και αυτο ειναι κακο.Εγω ομως εχω και καποιο λογο.Η Ρωσια ηταν αυτοκρατορια τοτε.Ολοι ειχαν ενα πιατο φαι απο το κρατος και μορφωση και παιδεια.Υπηρχε σεβασμος και αλληλεγγυη.Βεβαια δεν υπηρχαν οι οικονομικοι manager και οι αντιπροσωπειες της General Motors,Coca Cola και Porsche.Η λεξη Νταβατζης ηταν αγνωστη εννοια δηλαδη καποιος να εκμεταλευτει συνανθρωπο του στην πορνεια για οικονομικο προσωπικο ωφελος.Τα Ναρκωτικα ηταν επισης αγνωστα.Δεν υπηρχε η πορνεια και αυτο η σιχαμαρα στις κορες της Ρωσιας φιλε μου.Η πουτανα ηταν ανυπαρτκη εννοια και ξεφτιλισμενη.Οι γυναικες τοτε δεν πουλαγανε το κορμι τους στο καθε γλιτσα κατακτητη (στρατιωτικο η οικονομικο) για καποιο χρηματικο ποσο η για καποιο ωφελος.Η καθε γυναικα ερωτευοταν εναν αντρα και τον ειχε μεχρι τον θανατο.Οι περισσοτεροι ειστε αντι-κουμουνιστες απο το μαυρο χαλι που υπαρχει στις χωρες της Δυσης απο τις Ρωσιδες που ειναι πουτανες και φυσικα που οι περισσοτεροι εχετε καει και παρακαει  :2funny: .Αμεσως λετε αυτο ηταν το χαλι του κουμουνισμου.Ειμουνα δυστυχως μαρτυρας πριν 5 χρονια στο Παρισι που σπουδαζα οσες Ρωσιδες γνωρισα και μιλαγαμε να ειναι και call girl ταυτοχρονα.Κυριολεκτικα αηδια.Αυτες ειναι λουμπεν εκτρωματα και τα πιο πιστα σκληρα καρφια στο σαβανο της ελευθερης οικονομιας φιλαρακι μου.Υπηρχαν καποιες αξιες που εσυ δεν προκειται ποτε να τις καταλαβεις οπως και κανενας αλλος που δεν κραταει λιγο η σκουφια του απο κει.Γιατι η Ρωσια με την ορθοδοξη καντηλα της και την ελευθερη οικονομια της εγινε ενα παγκοσμιο μπουρδελο.Ασε εμενα και παιδια σαν το boidopoutsa να ειμαστε λιγο πιο ρομαντικοι.Δεν ειναι κακο...

Δράττομαι της ευκαιρίας από αυτά που λες συναγωνιστή latex για να διορθώσω κάποιες ανακρίβειες που αναφέρεις.

1. Φυσικά και υπήρχε πορνεία στην Σοβιετική Ένωση. Όχι στον βαθμό που υπάρχει τώρα, σίγουρα παράνομη και κυρίως κρυφή. Αλλά το σπόνσορινγκ δεν εφευρέθηκε το 1990. πολλές κοπέλλες και γυναίκες εξασφάλιζαν καλύτερο εισόδημα βρίσκοντας σπόνσορα από την Νομεκλατούρα.
2. Φυσικά και υπήρχαν ναρκωτικά, απάτες, ληστείες. Μόνο αν δει κανείς τις Σοβιετικές ταινίες της δεκαετίας 70-80, αλλά και σίριαλ της τηλεόρασης, θα δει ότι εγκληματικότητα υπήρχε και τότε.
3. Η Σοβιετική κοινωνία ήταν μια ταξική κοινωνία. Όποιος το αρνείται αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται για την Σοβιετική Ένωση. Υπήρχε μια ελίτ που κυβερνούσε με εξαιρετικά προνόμια και απολαβές, μια μεσαία τάξη επιστημόνων, διευθυντών εργοστασίων κλπ και η κατώτερη τάξη των εργατών και αγροτών που είχε το μαύρο της το χάλι. Δεν είναι τυχαίο ότι η πλειοψηφία των πορνών και στρίπερ που γνωρίζουμε εμείς προέρχεται από αυτή την τάξη. Πατέρας εργάτης, μέθυσος, χωρισμένη οικογένεια, 4-5 άτομα σε ένα δυάρι. Κοπέλλες κοινωνικά και τυπικά αμόρφωτες.

Τέλος, το σύστημα απέτυχε γιατί ήταν καταδικασμένο να αποτύχει. Γιατί κανένα σύστημα κεντρικού σχεδιασμού της οικονομίας και της κοινωνίας, που αρνείται την ελευθερία επιλογής είναι καταδικασμένο να αποτύχει.

Και μην μου πεις ότι εσύ έζησες εκεί και τα ξέρεις και εγώ δεν έζησα εκεί και λέω πίπες, γιατί για όλα όσα αναφέρω παραπάνω έχω προσωπικές εμπειρίες.
 

latex

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
220
Like
0
Πόντοι
1
Δράττομαι της ευκαιρίας από αυτά που λες συναγωνιστή latex για να διορθώσω κάποιες ανακρίβειες που αναφέρεις.

1. Φυσικά και υπήρχε πορνεία στην Σοβιετική Ένωση. Όχι στον βαθμό που υπάρχει τώρα, σίγουρα παράνομη και κυρίως κρυφή. Αλλά το σπόνσορινγκ δεν εφευρέθηκε το 1990. πολλές κοπέλλες και γυναίκες εξασφάλιζαν καλύτερο εισόδημα βρίσκοντας σπόνσορα από την Νομεκλατούρα.
2. Φυσικά και υπήρχαν ναρκωτικά, απάτες, ληστείες. Μόνο αν δει κανείς τις Σοβιετικές ταινίες της δεκαετίας 70-80, αλλά και σίριαλ της τηλεόρασης, θα δει ότι εγκληματικότητα υπήρχε και τότε.
3. Η Σοβιετική κοινωνία ήταν μια ταξική κοινωνία. Όποιος το αρνείται αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται για την Σοβιετική Ένωση. Υπήρχε μια ελίτ που κυβερνούσε με εξαιρετικά προνόμια και απολαβές, μια μεσαία τάξη επιστημόνων, διευθυντών εργοστασίων κλπ και η κατώτερη τάξη των εργατών και αγροτών που είχε το μαύρο της το χάλι. Δεν είναι τυχαίο ότι η πλειοψηφία των πορνών και στρίπερ που γνωρίζουμε εμείς προέρχεται από αυτή την τάξη. Πατέρας εργάτης, μέθυσος, χωρισμένη οικογένεια, 4-5 άτομα σε ένα δυάρι. Κοπέλλες κοινωνικά και τυπικά αμόρφωτες.

Τέλος, το σύστημα απέτυχε γιατί ήταν καταδικασμένο να αποτύχει. Γιατί κανένα σύστημα κεντρικού σχεδιασμού της οικονομίας και της κοινωνίας, που αρνείται την ελευθερία επιλογής είναι καταδικασμένο να αποτύχει.

Και μην μου πεις ότι εσύ έζησες εκεί και τα ξέρεις και εγώ δεν έζησα εκεί και λέω πίπες, γιατί για όλα όσα αναφέρω παραπάνω έχω προσωπικές εμπειρίες.
Ωραία συζήτηση και πάμε:
1.Δεν υπάρχει χώρα η έθνος που να μην έχει πόρνες επι πληρωμή.Αλλα μόνος σου το είπες ότι δεν ήταν σε αυτό το χάλι που είναι σήμερα και ήταν ΠΑΡΑΝΟΜΗ και ΚΡΥΦΗ.Η Νομεκλατούρα πόσοι ήταν? ήταν η μεσαία τάξη της Ρωσίας? όχι βέβαια μετά το σπόνσορινγκ το βρήκαν και στην εργατική και αγροτική τάξη της Δύσης.Και πάλι αυτα τα περιστατικά ήταν ελάχιστα και μεμωνομένα.
2.Υπήρχαν λες ναρκωτικά.Που? Με την νομοθεσία του Βασίλι Ζτρωγκανωφ απαγορευόταν μεχρι και το κανναβουρι για τα πουλια  :2funny: αστειομαι βεβαια.Παντα ναρκωτικα υπηρχαν σε ολο τον κοσμο ΑΛΛΑ στην Ρωσια δεν ηταν στον βαθμό που είναι σήμερα.Όλοι θα στο πούνε αυτό.Στις Σοβιετικές ταινίες του 70 και 80  ισχύει ο κινηματογραφικός κανόνας που 'διογκώνει' τα μεμονωμένα περιστατικά της πραγματικότητας σε 'κοινή συνηθισμένη ζωή'.Και ελληνικές ταινίες του 60 και του 70 δείχνουν τον Έλληνα κλαψιάρη,κακομοίρη και σε τραγική κατάσταση.Τότε οι Έλληνες ήταν πιο σκληροί και δουλεύανε απο τα 18 και δεν ήταν με την μαμά και με τον μπαμπά μέχρι τα 40  :2funny: Ο κινηματογράφος σε καμία περίπτωση δεν απεικονίζει την πραγματικότητα.
3.Ειπα εγώ ότι η Σοβιετική Ένωση ήταν αταξική κοινωνία? Δείξε μου το χωρίο που το έγραψα η το αρνήθηκα σε παρακαλώ.Για τις τάξεις συμφωνώ.Όσο για τις πόρνες και τις στρίπες θα διαφωνήσω μαζί σου.Έχω γνωρίσει πόρνες που ήταν απο την οικογενειακή τάξη των 'ελίτ' αλλά και των επιστημόνων,μορφωμένες σε τριβάθμια σπουδαστική κλίμακα τουτέστη πανεπιστήμιο.Η οικογένειές τους δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι κάνουν στην Ελλάδα,στην Γερμανία η στη Γαλλία.Στις οικογένειές του λένε παραμύθια ότι δουλεύουνε σε μεγάλες εταιρείες και βρήκαν κάνενα μεσήλικα γκόμενα (συνήθως παντρεμένο μεσοαστό)με οικονομική άνεση που τις θέλει για γάμο (εκεί να δεις δούλεμα και σπονσορινγκ  :2funny:).Αρκετές πόρνες και εδώ στην πατρίδα μας είναι κοινωνικά και τυπικά μορφωμένες.Αυτο το γνωρίζω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.Για τις στρίπερς δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν το ξέρω καλά αυτό το άθλημα  :)

Το σύστημα απέτυχε γιατί οι ίδιοι που το κατείχαν γίνανε χειρότεροι απο αυτό που καταδικάζανε.Χάθηκε η ιδέα και επικράτησε το υλιστικό συμφέρων.
Δεν ξέρω αν έζησες στην Ρωσία αλλά ούτε και σε ρώτησα.Επίσης επειδή πρώτη φορά μιλάμε μαζί ΔΕΝ σου είπα ότι λές πίπες.Όπως έχεις τις προσωπικές σου εμπειρίες έχω και γω τις δικές μου  :)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Στις 'απόπειρες' όπως αναφέρεις ψυχανάλυσης σπάνια βγαίνω εκτός πεδίου.Ο δε όρος που χρησιμοποιείς 'κρυπτοκουμουνιστής' είναι σαν να βγήκε απο άλλη εποχή  :2funny: Και γω να σου πω κατακρίνω αρκετές μεθόδους του κόκκινου στρατού αλλά δεν κρύβω όμως και την συμπάθειά μου.Το αναφέρω εξάλλου.
Τώρα για τις αξίες,ιδέες,έρωτες και 'πίστη' μέχρι θανάτου και για την 'εξαδικευμένη ιδέα που έχω σχηματίσει γι'αυτά' είσαι πολύ λίγος για να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα.Είμαι σε πολυ καλή δουλειά με πολύ καλο και ικανοποιητικό εισόδημα.Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μου αρέσει και να εκθειάζω το φιλελεύθερο σύστημα που κάνει θυσίες ανθρώπων αναμασώντας την 'δημοκρατική καραμέλα' της ελευθερίας.Για το κουμουνιστικό καθεστώς στην Ρωσία δεν ξέρεις τίποτα φίλε μου και να σου πω γιατί.ΔΙΟΤΙ δεν το έζησες.Εγώ μεγάλωσα και τελείωσα δημοτικό στην Μόσχα και η μνήμη μου είναι πάρα πολύ καλή.Μαθαίναμε απο τρόπους καλής συμπεριφοράς,υποχρεωτικά 2 ξένες γλώσσες χωρίς να υποχρεώνονται οι γονείς μας να πληρώνουν φροντιστήρια,Γυμναστική με επόπτες αθλίατρους,Ιατρική κρατική παρακουλούθηση των μαθητών απο Γιατρούς κάθε βδομάδα για την υγεία των παιδιών,εκδρομές σε μουσεία,βουνά,λίμνες ώστε να ερχόμαστε σε επαφή με την φύση και κάναμε στην Πέμπτη Δημοτικού τεχνολογικά εργαστήρια.Τότε στους υπολογιστές ίσχυε το σύστημα MS_DOS δεν είχαν βγει τότε τα WINDOWS ακόμα  :grin: Τα παιδιά στην ελλάδα σ'ένα δημόσιο σχολείο στις αρχές με μέσα της δεκαετίας του 80 αμφιβάλλω να τα είχαν αυτά.Σου είπα και σε πιο πάνω ποστ το Ρωσικο σταλινικο σύστημα είχε αξίες όπως μόρφωση και υγεία.Δεν είχαμε Timberland και Nike.Αλλά γνωρίζαμε να σου πούμε για την αυτοκρατορία του Ασόκα και να σου λύσουμε μια δευτεροβάθμια εξίσωση.Άσε εμένα που τα έζησα όλα αυτά να έχω αυτή την ιδέα.Εσύ όμως επειδή την Ρωσία την ξέρεις μόνο απο την οθόνη του υπολογιστή σου,απο κάνα Ευρωπαϊκό η παγκόσμιο χάρτη η απο τις ξεφτιλισμένες γυναίκες που πουλάνε το σώμα τους για να τις γαμήσουμε δεν μπορείς να έχεις την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ άποψη για την Ρωσία και το παλιό της καθεστώς.Ότι και να μου πεις θα είσαι τελείως εκτός πραγμάτων.
Και δεν εκθειάζω το καθεστώς της Κίνας που είναι μεταλλαγμένοι καπιταλιστές ούτε και της Αγκόλας η της Μογγολίας που είναι 'κοκκινο'-καννίβαλλοι.Εκθειάζω μόνο το καθεστώς απο την χώρα που το γέννησε και το εφάρμοσε.Αλλά σου είπα ότι ξέρεις είναι όπως τα έμαθες απο αυτούς που θέλανε να τα μάθεις έτσι.Δεν τα έχεις ζήσει να βγάλεις τελικό συμπέρασμα  :)

Και τέλος εννοείται οτι δεν σου είπα να ασπαστείς τα παραμύθια που πιστεύω.Μη νομίζεις ότι είμαι κάνας ηλίθιος που πιστεύω ότι θα βγουν οι στρατιώτες του κόκκινου στρατού να πάρουν την εξουσία πάλι και να γίνει ο κόσμος όπως πριν 50 χρόνια.Ο καπιταλισμός 'νίκησε' προς το παρών,διέφθηρε το ανθρώπινο πνεύμα και το κατακερμάτισε.Ο κάθε νέος σήμερα θέλει να έχει πολλά λεφτά να ξοδεύει,αυτοκίνητο σπόρ,γυναίκες και πουτάνες να γαμάει και απο μια High Definition Flat TV πέρα απο τα ακριβά του ρούχα.Δυστυχώς χάθηκε ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ απο τον ίδιο τον 'άνθρωπο'... Αλλά η πραγματικότητα φτιάχνει τα παραμύθια  ;) :)

Κοίτα να δεις...
Ποτέ μου δεν έδωσα ιδιαίτερη βαρύτητα σε μεμονωμένες προσωπικές μαρτυρίες, ειδικά όταν δεν ξέρω το ακριβές υπόβαθρο αυτού που τις δίνει...
Δεν αμφισβητώ την ειλικρίνειά σου, όσο αναξιόπιστη και να είναι η μαρτυρία ενός δεκάχρονου παιδιού, αλλά που ξέρω εγώ αν οι δικοί σου δεν ήταν υψηλόβαθμα στελέχη του κόμματος ή κάτι τέτοιο- διότι για τα υψηλόβαθμα στελέχη του κόμματος, υπήρχαν τρελά προνόμια και ως προς τις κατοικίες και ως προς τα σχολεία των παιδιών τους...

Είμαι σίγουρος ότι θα το αρνηθείς και θα μου πεις ότι οι δικοί σου ήταν απλοί εργάτες σε φάμπρικα αλλά και εγώ θα δυσκολευτώ να το πιστέψω..
Επίσης, μου λες ότι σε μοσχοβίτικο σχολείο της δεκαετίας του '80 μαθαίνατε MS - DOS...
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος; Στην ΕΣΣΔ αμερικάνικα υπολογιστικά συστήματα;
Μήπως τα στελέχη του κόμματος είχαν και κάντιλακ αντί για ζιλ;

Και σε τελική ανάλυση, πώς μια χώρα με τέτοιες αξίες, υποδομές, περιβάλλον (που ακόμα κλαίμε για την Αράλη και το Τσερνόμπυλ και για δεκάδες άλλες οικολογικές καταστροφές ππυ αποκαλύπτονται)κατέρευσε εν ριπή οφθαλμού;

Και το κυριότερο, γιατί ακόμη και οι ρώσοι νεοναζί είναι πολύ περισσότεροι από τους νοσταλγούς του κομμουνισμού;

Συνήθως όταν περνάς καλά σε ένα καθεστώς, το θυμάσαι για πολύ καιρό...
Η σύγχρονη Ρωσία δίνει την εντύπωση ότι θυμάται με περισσότερη αγάπη την εποχή των Τσάρων από την εποχή των κομμισάριων...
Και είναι απορίας άξιο αυτό διότι οι μπολσεβίκοι δεν άφησαν και πολλούς τσαρικούς να επιβιώσουν για να μεταλαμπαδεύσουν τη νοσταλγία για τα παλιά...

Και όχι μόνο στη Ρωσία αλλά σε κάθε χώρα της ανατολικής ευρώπης...

Πουθενά δεν αναζήτησαν τον κομμουνισμό;

Τόσο αχάριστοι/ μαλάκες/ αγνώμονες ήταν;

Ή φταίνε τα ΜΜΕ και οι καπιταλιστές που σε 2-3 χρόνια έσβησαν μονομιάς 70 έως 40 χρόνια ευτυχισμένης ζωής;

Εν ολίγοις, το καλογραμμένο κείμενο σου μου θυμίζει περισσότερο "μαρτυρία" πωλητή της amway που προσπαθεί να βρει καινούργιους ντήλερς  δείχνοντας πόσο επιτυχημένος ΄και ευτυχισμένος είναι αυτός και όσοι ακολούθησαν τη μέθοδό του (χωρίς κανείς να δει μια απόδειξη περί του λόγου το αληθές) παρά μια πολιτική τοποθέτηση...

Άσε που από τα ταλαίπωρα αυτά κορίτσια του πρώην ανατολικού μπλοκ που έτυχε να γνωρίσω, δεν βρήκα μία που να νοσταλγεί τον κομμουνισμό- ούτε μία!

Αντίθετα, μου δινόταν η εντύπωση ότι μετάξύ κομμισάριου και νταβατζή προτίμούσαν τον νταβατζή...Ίσως διότι και ο πιο σκληρός νταβάς τις άφηνε πιο ελεύθερες...

Και μην ακούω αφέλειες περί ηθικής σοβιετικής κοινωνίας, αιωνίων ερωτευμένων - σαν κακό ποιήμα που έλεγαν οι κομοσόλοι ακούγεται...

Σου τα ανέλυσε προλαλήσας συμφορουμίστας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom