Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Πως μπορείς να διαπιστώσεις τη γνησιότητα των χρυσών λιρών? Αν τις πας σε
χρυσοχόο θα γνωρίζει?

Να πας στον Κοεμτζόγλου-Χρυσοχοιδη :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

υγ. Διαβασε μερικα ποστ παραπάνω
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Α.ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ
01 Παλαιάς κοπής 200.24 239.45
02 Ελισάβετ 1973 κ Προγενεστέρων ετών 200.24 239.45
03 Ελισάβετ 1974 κ μεταγενέστερων ετών 200.24 239.45
 

spermsprayer

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2009
Μηνύματα
382
Like
0
Πόντοι
1

παράθεση από άρθρο με τίτλο:
ΤτΕ: Σκανδαλώδης κερδοσκοπία με τη λίρα



Το συνεχιζόμενο αγοραστικό ενδιαφέρον παίρνει ακόμα μεγαλύτερη αξία αν συνυπολογιστούν οι “δυσβάσταχτοι” όροι που θέτει η Τράπεζα Ελλάδος για συναλλαγές με ιδιώτες που φθάνουν σε αξία έως τα 10.000 ευρώ.

Έτσι, ενώ στις αρχές του 2009 και πιο συγκεκριμένα στις 2/1/2009 η Τράπεζα Ελλάδος αγόραζε την χρυσή λίρα στα 150,07 ευρώ και την πουλούσε στα 167,6 ευρώ (η διαφορά αγοράς - πώλησης ήταν 17,53 ευρώ, ή σε ποσοστό 11,6%) στις 3/5/2010 η τιμή αγοράς είχε αναρριχηθεί στα 201,98 και η τιμή πώλησης στα 242,02 ευρώ, δηλαδή το spread είχε εκτοξευτεί στα 40,04 ευρώ, ή σε ποσοστό 19,9% (!!!)

Το euro2day επικοινώνησε με το τμήμα διαχείρισης διαθεσίμων της Τράπεζας ζητώντας κάποιες λογικοφανείς εξηγήσεις για την τεράστια διαφορά μεταξύ αγοράς και πώλησης και η απάντηση ήταν πως το spread εκτοξεύτηκε λόγω σημαντικής ανόδου που έχει παρουσιάσει για την Τράπεζα το κόστος αποπληρωμής και το κόστος διακράτησης.

Μάλιστα υπεύθυνος του τμήματος διαβεβαίωσε ότι και στο εξωτερικό η διαφορά μεταξύ αγοράς και πώλησης της χρυσής λίρας έχει αυξηθεί σημαντικά.

Όμως μία πρόχειρη βόλτα στο διαδίκτυο έδειξε μάλλον τα αντίθετα.

Πιο συγκεκριμένα στην διεύθυνση για χρυσές λίρες κοπής 1933 και προγενέστερα η αγορά ήταν στα 276 δολάρια και η πώληση στα 296 δολάρια, δηλαδή παρά τις διαβεβαιώσεις των υπευθύνων το spread μεταξύ αγοράς και πώλησης ήταν εντυπωσιακά μικρότερο και της τάξεως του 7,3%.

Ακόμα χειρότερα δείχνουν τα πράγματα για όσους επιθυμούν να αγοράσουν χρυσές λίρες αξίας μεγαλύτερης των 10.000 ευρώ, καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις η Τράπεζα βάζει επιπλέον “καπέλο” 20 ευρώ ανά λίρα, το οποίο όμως δεν το πληρώνει, σε ανάλογου ύψους συναλλαγές, όταν πωλητής είναι ο ιδιώτης και αγοραστής η Τράπεζα.

Σε ερώτηση για το επιπλέον κόστος η απάντηση ήταν ότι η Τράπεζα διαχειρίζεται δημόσιο χρήμα και ασφαλώς κοιτάζει να αποτρέψει την κερδοσκοπία και να αυξήσει τα οφέλη της.

Ας σημειωθεί επίσης ότι σε κάθε αγοραπωλησία η Τράπεζα Ελλάδος εισπράττει προμήθεια 0,5%, ενώ για συναλλαγές μεγαλύτερης αξίας των 15.000 ευρώ, εκτός από αστυνομική ταυτότητα, απαιτούνται εκκαθαριστικό εφορίας και λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του υποψήφιου αγοραστή.


 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16

παράθεση από άρθρο με τίτλο:
ΤτΕ: Σκανδαλώδης κερδοσκοπία με τη λίρα



Το συνεχιζόμενο αγοραστικό ενδιαφέρον ...

Ναι, όντως έτσι είναι.

Το spread μεταξύ αγοράς και πώλησης για τη χρυσή λίρα από την ΤτΕ είναι 20%.

Γι’ αυτό όμως δε φταίει μόνο η ΤτΕ. Γιατί να φταίει αυτή? Αυτή το συμφέρον της κοιτάζει, και αφού την παίρνει, το εφαρμόζει.

Για άλλη μια φορά, ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ (ως κοινό).
Φταίμε εμείς, γιατί παρά το 20% spread (spread εδώ είναι μάλλον άτυχος όρος, "περιθώριο κέρδους" θα έπρεπε να λέγεται) υπάρχουν άτομα που πάνε και νταραβερίζονται με την ΤτΕ για λίρες.
Και λέω "για άλλη μια φορά" γιατί κρατάω στο μυαλό μου και τα εκλογικά αποτελέσματα... Αυτό όμως είναι μια άλλη κουβέντα, άσχετη με τις λίρες.

Να σας πω περίπτωση που την έζησα ο ίδιος:

Πριν από κάμποσο καιρό, είχα πάει να αγοράσω κάτι λίρες.  Η τιμή και τότε ήταν με το περιθώριο του 20%, κάτι σαν 150-182 αν θυμάμαι καλά.
Τις ήθελα όμως, (ήταν κάτι δώρα στη μέση), και με την ευκαιρία θα έπαιρνα μερικές παραπάνω.

Κατεβαίνοντας στο υπόγειο υπάρχουν δυο ειδών άνθρωποι:  Αυτοί που περιμένουν στην ουρά για να ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ λίρες (όπως ήμουν κι εγώ), και αυτοί που περιμένουν στην ουρά για να ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ λίρες.

Είναι προφανές βέβαια, ότι όσοι αγοράζουν αγόραζαν 182 (τόσο τις πήρα κι εγώ), ενώ όσοι πουλάνε, πούλαγαν 150. Σήμερα τα νούμερα αυτά είναι 245-205, όπως είπε και ο προηγούμενος.

Είδα λοιπόν ζεύγος ηλικιωμένων, που βαστούσε κάτι λιρίτσες (4-5) και ετοιμαζόταν να τις δώσει (προς 150).
Τους πλησίασα, και έδειξα το ενδιαφέρον μου να αγοράσω από αυτούς. Θα τους έδινα τη ΜΕΣΗ τιμή ((150+182):2) δηλαδή 166, όταν η Τράπεζα θα τους έδινε 150.  Στις 5 λίρες είναι 80 ευρώ διαφορά.  Τόσα θα γλύτωνα και εγώ.

Παιδιά, δε θα το πιστέψετε:  ΔΕ ΜΟΥ ΜΙΛΑΓΑΝ! Δε μου απάντησαν καν!  Σαν να τους προσέφερα χασίσι!
Πήγαν σα τα πρόβατα, και τις ακούμπησαν στο ταμείο.

Όταν λοιπόν το κοινό αντιμετωπίζει έτσι την κατάσταση, πώς να μη κερδοσκοπεί η ΤτΕ πάνω του? 
Καλά κάνει!

Και 30% να το πάει το περιθώριο, πάλι θα βρεθούν θύματα να κάνουν συναλλαγή!

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Δεν αγοράζω ποτέ λίρες.

Προτιμώ να μου τις χαρίζουνε - να τις κληρονομώ δλδης ;)

Πάντως καλά είναι ο καθένας να 'εχει λίγες χρυσές - είναι μαστ!!!!!!!!!! άλλωστε είναι μέταλλο και όχι χαρτάκια :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Παίδες για δεστε και τις χρυσές Ν.Αφρικής  ;) (Κρούγκεραντ λέγονταιτα οποία περιέχουν ακριβώς μία ουγγιά χρυσού -περίπου 28,35 γραμμάρια- δεν λέω περισσότερα)
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
50
Πόντοι
166

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Δεν αγοράζω ποτέ λίρες.

Προτιμώ να μου τις χαρίζουνε - να τις κληρονομώ δλδης ;)

Πάντως καλά είναι ο καθένας να 'εχει λίγες χρυσές - είναι μαστ!!!!!!!!!! άλλωστε είναι μέταλλο και όχι χαρτάκια :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Παίδες για δεστε και τις χρυσές Ν.Αφρικής  ;) (Κρούγκεραντ λέγονταιτα οποία περιέχουν ακριβώς μία ουγγιά χρυσού -περίπου 28,35 γραμμάρια- δεν λέω περισσότερα)

33,93 ζυγίζει το κρουγκεραντ και έχει 31,1 (μια ουγκιά) καθαρό χρυσό. Καλό είναι αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την γνησιότητα να αγοράζεις μαζί με κάποιον που ξέρει ή από επίσημο ντηλερ στο εξωτερικό.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
33,93 ζυγίζει το κρουγκεραντ και έχει 31,1 (μια ουγκιά) καθαρό χρυσό. Καλό είναι αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την γνησιότητα να αγοράζεις μαζί με κάποιον που ξέρει ή από επίσημο ντηλερ στο εξωτερικό.

Έγραψα περίπου 28,35 γραμμάρια

Εχω ένα δαχτυλιδάκι δώρο με κρουγκεραντ και λίγες ορφανές που μιλάνε μπούρικα :2funny:
 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
28,τοσο γρ ειναι παντως 1 ουγκια
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Όχι. Τα πολύτιμα μέταλλα ζυγίζονται σε "troy ounce" που είναι 31,1 γρ και είναι διαφορετικό από το σκέτο ounce. Γράψε troy oz στο google.
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Δεν θα τα παρετε μαζι σας....φατε τα...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157

Συνημμένα

  • cnb.jpg
    cnb.jpg
    81,2 KB · Εμφανίσεις: 13
  • vxcb.jpg
    vxcb.jpg
    76,3 KB · Εμφανίσεις: 14

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

EΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΙΟ
ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
μιας και ο χρυσος ειναι υπερτιμιμενος τι αλλο χρησιμο υπαρχει που να αξιζει να επενδυσεις αυτο τον καιρο? δε μιλαω για επενδυσεις μεσω σαιτς που δε παιρνεις στα χερια σου ποτε υλικο
 

otto-3

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2009
Μηνύματα
256
Like
0
Πόντοι
1
επένδυση στα μουνιά περνης και δουλεία για το σπιτι  :2funny:  ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ.  δύσκολα τα πράγματα καιγω ψάχνομε αλλα.... ακομα και στη τραπεζα με 2,5% επικίνδυνα ειναι...
 

otto-3

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2009
Μηνύματα
256
Like
0
Πόντοι
1
πεσμου που θα εισε να ερθω να αφησω κανα λουλουδακι, , , ,
URL]]
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
πεσμου που θα εισε να ερθω να αφησω κανα λουλουδακι, , , , http://[URL unfurl="true"]www.laserelectronics.gr/f-excavator/f-excavator.jpg[/img[/URL]]
[/quote]
αμα βαλεις ερπυστριοφόρο σε νεκροταφειο, χεσε με..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom