Νέα

80's ροκάδικα και ζόρικα στέκια (Αθήνα & νησιά)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Cliterus
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 143
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

zorbas the greek

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2010
Μηνύματα
754
Like
119
Πόντοι
6
Στο λάιβ των Motorhead το 1988 στο Σπόρτιγκ είχε μπει κόσμος με ντου.Είχε βγει έξω ο Τζόνυ Βαβούρας που ήταν υπευθυνος ήχου στη συναυλία και παρακαλούσε τον κόσμο να μην μπει με ντου γιατί υπήρχε κίνδυνος πληρότητας στο κλειστό του Σπόρτιγκ....Κορυφαία συναυλία για μένα πάντως οι Ramones στο Ρόδον το '89... :rockon: :orchestra:
 
OP
OP
C

Cliterus

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2013
Μηνύματα
220
Like
2
Πόντοι
1
Στο λάιβ των Motorhead το 1988 στο Σπόρτιγκ είχε μπει κόσμος με ντου.Είχε βγει έξω ο Τζόνυ Βαβούρας που ήταν υπευθυνος ήχου στη συναυλία και παρακαλούσε τον κόσμο να μην μπει με ντου γιατί υπήρχε κίνδυνος πληρότητας στο κλειστό του Σπόρτιγκ....Κορυφαία συναυλία για μένα πάντως οι Ramones στο Ρόδον το '89... :rockon: :orchestra:

Δε θυμάμαι αν ήταν υπεύθυνος ήχου ή αν ήταν στη διοργάνωση (κάποιο πόστο στην εταιρία που τους έφερε).
Πάντως έβγαινε εκείνες τις μέρες με τους Motorhead (οι οποίοι είχαν μείνει καμιά βδομάδα στην Αθήνα) και τους γύρναγε από 'δω κι από 'κει (νομίζω, με ένα Ντεσεβώ που είχε).
Φυσικά, τους πήγε και στην Ombre και στη Victoria...
 

Συνημμένα

  • Motorhead_Vicky.jpg
    Motorhead_Vicky.jpg
    136 KB · Εμφανίσεις: 16

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.479
Κριτικές
53
Like
9.307
Πόντοι
25.786
5 Όλη η Ίος
Πήγασος, Jonis electric, Mυλοπότας με χύμα πηδήματα παντού, Far out (όχι το φλωροκάμπινγκ, το ποτάδικο στον Μυλοπότα, όπως ήταν πριν από 30 χρόνια με τις καλαμωτές), ατέλειωτα πιώματα-πηδήματα-παρέες απ' όλον τον κόσμο, με όλες τις ζωντανές φάτσες του πλανήτη.
Εδώ και 25 χρόνια η Ίος δεν υπάρχει πλέον.
Αιωνία η μνήμη της.
Φίλε αυτή η Ίος σημάδεψε την εφηβεία μας.  :rockon:
 

papacool

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
174
Like
46
Πόντοι
1
Το περιοδικο <<αγκαθι>> το θυμαται κανεις?????

Ναι. Το έβγαζε ο Θανάσης Μάνθος. Ψαγμένο περιοδικό της εποχής 1984-85. Είχα όλα τα τεύχη αλλά σαν μαλάκας τα πέταξα.

Ουπς. Συγνώμη παιδιά, "πήδηξα" την τελευταία σελίδα και δεν είδα ότι απάντησαν και άλλοι στο ενδιάμεσο.
 

papacool

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
174
Like
46
Πόντοι
1
Φίλε αυτή η Ίος σημάδεψε την εφηβεία μας.  :rockon:

Αυτή είναι η Ίος που γνώρισα το καλοκαίρι του 1983. Πήγα για 7-10 μέρες και έμεινα δύο μήνες. Υπέροχη ατμόσφαιρα, το Ελληνικό Woodstock. Θυμάμαι που δεν είχαμε λεφτά να μπούμε στα μπαράκια και καθόμασταν απέξω στα πλακόστρωτα και γύρναγαν τα μπουκάλια, με ούζο ξεκίναγες, στην επόμενη γύρα ήταν μπύρα, μετά ρετσίνα και πάει λέγοντας. Και ακούγαμε τις μουσικές από μέσα από τα μπαρ. Το καλοκαίρι του 84 που ξαναπήγα όλο χαρά η κατάσταση είχε χαλάσει. Είχε χαθεί η αθωώτητα. Πολύ ξύλο ανάμεσα σε Ολυμπιακούς και Παοκτζήδες, μετά έσκασαν και οι μπάτσοι από την Αθήνα και έγινε το μάλε - βράσε. Έφυγα σε λίγες μέρες. Από τότε δεν ξαναπήγα ποτέ. Αλλά θα μου μείνει αξέχαστη.
 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.229
Κριτικές
32
Like
220
Πόντοι
616
Αν σου πω ότι το όνειρο μου (καθαρά θεωρητικά και φιλολογικά φυσικά) θα ήταν να ανοίξω ένα ροκ κωλόμπαρο;  :idiot:


Απο εδω μεσα θα εχεις σιγουρους καποιους πελατες  :thumbsup: :thumbsup: τις ροκ μπαρογκομενες δεν ξερω που θα βρεις...
 

papacool

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
174
Like
46
Πόντοι
1
Απο εδω μεσα θα εχεις σιγουρους καποιους πελατες  :thumbsup: :thumbsup: τις ροκ μπαρογκομενες δεν ξερω που θα βρεις...

Στα πολλά χρόνια παρουσίας μου στα ευαγή ιδρύματα έχω γνωρίσει πάρα πολλές κοπέλες που όχι μόνο ακούγαν ροκ αλλά και είχαν ιστορία στον χώρο (συναυλίες, παρέες, ακόμα και συγκροτήματα). Δε νομίζω ότι θα αποτελούσε πρόβλημα. Άλλα θα ήταν τα προβλήματα.

Πάμε για άλλα. Το Βιτόφσκι στα Εξάρχεια το θυμάται κανείς;
 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.229
Κριτικές
32
Like
220
Πόντοι
616
Ελα ρε τι ειπες τωρα !!!!!!!!!!!! Αυτο το ανεσυρες απο τη μνημη μου μετα 30 χρονια.Ειχα παει μονο μια φορα ερποντας και εφυγα πετωντας !!!!!!!!!!!! Νασαι καλα !!!!!!!!
 

zorbas the greek

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2010
Μηνύματα
754
Like
119
Πόντοι
6
Παικταρά μου που το θυμήθηκες το Βιτόφσκι;Πριν το λόφο του Στρέφη.Ιστορικό μαγαζί!Ωραίος μπράβο!! :hi:  
     Για μένα το καλύτερο στην περιοχή εκεί ήταν το Decadance!! :kneel: Respect γι'αυτό το μπαρ!!
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.282
Like
384
Πόντοι
36
Παικταρά μου που το θυμήθηκες το Βιτόφσκι;Πριν το λόφο του Στρέφη.Ιστορικό μαγαζί!Ωραίος μπράβο!! :hi:  
     Για μένα το καλύτερο στην περιοχή εκεί ήταν το Decadance!! :kneel: Respect γι'αυτό το μπαρ!!
decadance πολυ πορωση ...
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.282
Like
384
Πόντοι
36
Καποιο λαθος κανεις. Αυτος που ειχε το ανασα λεγοταν Θεμις και ειναι στο βιντεο που ανεβασανε και μιλαει με τον Βαγγελη που ηταν στην πορτα στο  59:55 που εγραψα πιο πανω και σε αλλα σημεια βεβαια. Αυτος με την Γιωτα την γυναικα του ηταν. Για γυφτους δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα. Μαλλον αλλος ενας αστικος ροκ μυθος
θεμις εχεις δικιο γαμω το αλτζαχαιμερ μου
 

papacool

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
174
Like
46
Πόντοι
1
Παιδί των Εξαρχείων εγώ, από 15 χρονών μαθητής εκεί τραβιόμουν και εκεί μένω ακόμα στα 50 μου. Όλα τα μπαράκια τα ήξερα και πήγαινα. Στην Οκτάνα που είπε φίλος πιο πριν όταν έκανε ο Αρκουδέας την "επιχείρηση αρετή" ερχόταν μα ΜΑΤ και παίζαμε μπάτσες μέσα στο μαγαζί. Αξέχαστες φάσεις. Όλους τους μεγάλους της εποχής τους είχα γνωρίσει. Τον Νικόλα, τον Παυλάρα, όλους. Τον Άσιμο τον άκουγα όταν έκανε συναυλίες με τους "κροκάνθρωπους" στο μπαράκι "Βάτραχοι" στην οδό Σόλωνος. Επειδή διάβασα την κουβέντα σας, συμφωνώ ότι εκείνες οι εποχές και η νοοτροπία της νεολαίας της εποχής δεν μπορούν να ξαναέρθουν ποτέ. Αλλά δεν πρέπει να υποτιμούμε και τους σημερινούς νέους. Έχουν άλλους τρόπους έκφρασης, άλλες ανησυχίες, αλλά έχουν και αυτοί το στίγμα τους. Έχω γιο 15 χρονών και τους παρακολουθώ.
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.282
Like
384
Πόντοι
36
Παιδί των Εξαρχείων εγώ, από 15 χρονών μαθητής εκεί τραβιόμουν και εκεί μένω ακόμα στα 50 μου. Όλα τα μπαράκια τα ήξερα και πήγαινα. Στην Οκτάνα που είπε φίλος πιο πριν όταν έκανε ο Αρκουδέας την "επιχείρηση αρετή" ερχόταν μα ΜΑΤ και παίζαμε μπάτσες μέσα στο μαγαζί. Αξέχαστες φάσεις. Όλους τους μεγάλους της εποχής τους είχα γνωρίσει. Τον Νικόλα, τον Παυλάρα, όλους. Τον Άσιμο τον άκουγα όταν έκανε συναυλίες με τους "κροκάνθρωπους" στο μπαράκι "Βάτραχοι" στην οδό Σόλωνος. Επειδή διάβασα την κουβέντα σας, συμφωνώ ότι εκείνες οι εποχές και η νοοτροπία της νεολαίας της εποχής δεν μπορούν να ξαναέρθουν ποτέ. Αλλά δεν πρέπει να υποτιμούμε και τους σημερινούς νέους. Έχουν άλλους τρόπους έκφρασης, άλλες ανησυχίες, αλλά έχουν και αυτοί το στίγμα τους. Έχω γιο 15 χρονών και τους παρακολουθώ.

δεν ηταν αστικος μυθος μετα εκλεισε και οριστικα
αλλα σας εχω εδω ενταξει τα περισσοτερα ειναι υπερβολικα αλλα δειχνει μια εικονα

 

papacool

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
174
Like
46
Πόντοι
1
Για ποιο λες ότι δεν ήταν αστικός μύθος;
 

papacool

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
174
Like
46
Πόντοι
1
Α συγνώμη. Δεν το κατάλαβα γιατί έκανες παράθεση σε κάτι που έγραψα εγώ για άσχετο θέμα (Εξάρχεια). Αυτό το σκηνικό που λες δεν το ξέρω καθόλου.
 

mr.madman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.182
Κριτικές
9
Like
736
Πόντοι
316
Επειδή διάβασα την κουβέντα σας, συμφωνώ ότι εκείνες οι εποχές και η νοοτροπία της νεολαίας της εποχής δεν μπορούν να ξαναέρθουν ποτέ. Αλλά δεν πρέπει να υποτιμούμε και τους σημερινούς νέους. Έχουν άλλους τρόπους έκφρασης, άλλες ανησυχίες, αλλά έχουν και αυτοί το στίγμα τους. Έχω γιο 15 χρονών και τους παρακολουθώ.

Συμφωνω απολυτα για τη διαφορα των εποχων. Ειναι μια κουβεντα που εχω κανει με πολλους συνομηλικους μας και σχεδον ολοι πιστευουν οτι τοτε ηταν καλυτερα. Εγω νομιζω οτι επειδη μας θυμιζει τη νιοτη μας τη βλεπουμε και καλυτερη ενω ηταν απλως πιο ¨αμεση¨ χωρις κινητο, λαπ τοπ κλπ (για να τα πεις με καποιον επρεπε να βρεθειτε ενω τωρα ακομη και οι φιλοι τα λενε μεσω skype).
Σιγουρα ομως δεν πρεπει να υποτιμαμε τους σημερινους νεους.


ΥΓ Ειχα στειλει χθες δυο μηνυματα αλλα λογω αναμονης για εγκριση (αγραφος βλεπετε!) δεν βγηκαν και στο μεταξυ και αλλοι εγραψαν οτι και εγω.
 

akis31

Νέο Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Να συμπληρώσω και εγώ :  Σεν Τροπέ - Σεπόλια, Ροκ-ΧέβυΜεταλ κοντά στο τωρινό αμαξοστάσιο του Μετρο και το Red Sea που μας ταξίδευε σε ρυθμούς Reggae πίσω από το Holiday Inn και είχε "φαει" πολύ πόλεμο από τη γειτονιά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom