Νέα

Εκατερίνμπουργκ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nikostratos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 144
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, την όπερα απλά την ανέφερα γιατί δεν νοείται για εμένα
πρωτεύουσα σύγχρονου κράτους που να μην έχει μία μέσα, τι να δείξεις στους ξένους;
τη βανδή;...
Φαουλ. Δεν φτιαχνεις κατι για να το δειχνεις στους ξενους. Φτιαχνεις κατι για τον ευατο σου  (λαό σου) και αν αρεσει και στους ξενους εχει καλως. Εσυ ζεις εδω , οι ξενοι ειναι περαστικοι. Θα δουν την ακροπολη , θα φανε mousaka και tzatziki ,θα ριξουν μια βουτια στην θαλασσα και θα πανε απο κει που ηρθαν.
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.366
Κριτικές
3
Like
3.172
Πόντοι
786
Όπερες έχει όπου είχε αριστοκρατία, έτσι απλά. Εμείς είχαμε αμανέδες λόγω σκλαβιάς τότε πού διαπρέπανε αυτά. Δέν έχει καμία σχέση μέ τόν λαϊκό πολιτισμό αυτό. Ή ρώσσικη πόπ καί ρόκ μουσική είναι τραγικά γελοία καρικατούρα ειρήσθω εν παρόδω.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.128
Like
5.746
Πόντοι
1.206
Και η όπερα αυτή, υπάρχει (όπως και κάποιοι χώροι στην υπόλοιπη χώρα) για να προβάλλεται στην οθόνη η παράσταση από τη μετροπόλιταν της ΝΥ.
Αυτή είναι η κατάντια..

Υ.Γ. Δεν είμαι φίλος της όπερα(ς), όμως για το συγκεκριμένο κοινό θα πρέπει να είναι μεγάλη προσβολή αυτό.
Εκτός αν δεν υπάρχει τέτοιο κοινό κι απλά μοστράρουν βραδινά συνολάκια..

Έλα ρε γκρινιάρη! Γίνονται και ένα σωρό ζωντανές παραστάσεις, όχι κάθε μέρα βέβαια.
Τώρα οι παραστάσεις στον Μετροπόλιταν πρέπει να είναι μνημειώδεις, οπότε καλώς τίς δείχνουν κι δώ, γιατί να πάρεις το αεροπλάνο και να πας Ν.Υ. για να δεις όπερα πρέπει να είσαι πολύ "βαρεμένος" (και πολύ πλούσιος βεβαίως).

Κατά τα λοιπά κι εγώ νομίζω πως κοινό για να "συντηρεί" καθημερινές παραστάσεις όπερας ΔΕΝ υπάρχει στην Αθήνα.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Και η όπερα αυτή, υπάρχει (όπως και κάποιοι χώροι στην υπόλοιπη χώρα) για να προβάλλεται στην οθόνη η παράσταση από τη μετροπόλιταν της ΝΥ.
Αυτή είναι η κατάντια..

Υ.Γ. Δεν είμαι φίλος της όπερα(ς), όμως για το συγκεκριμένο κοινό θα πρέπει να είναι μεγάλη προσβολή αυτό.
Εκτός αν δεν υπάρχει τέτοιο κοινό κι απλά μοστράρουν βραδινά συνολάκια..

στην ελλάδα γουστάρουμε να κτίζουμε, οικονομική ανάπτυξη = κτίσιμο κτιρίων άσχετως της χρήσης τους (συν και οι σχετικές μίζες βέβαια).

βλέπε ελεεινό δημαρχιακό δημοτικό τσιμεντομέγαρο θεσσαλονίκης αντί ας πούμε κτιρίου Γ΄ ΣΣ (κτίριο σε θέση και με φυσιογνωμία που ταιριάζει σε δημοτικό μέγαρο πόλης επιβλητικό κλπ)

Φάτε τώρα Μνημόνιο ΧΙΙ λέμε!
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Και η όπερα αυτή, υπάρχει (όπως και κάποιοι χώροι στην υπόλοιπη χώρα) για να προβάλλεται στην οθόνη η παράσταση από τη μετροπόλιταν της ΝΥ.
Αυτή είναι η κατάντια..

Υ.Γ. Δεν είμαι φίλος της όπερα(ς), όμως για το συγκεκριμένο κοινό θα πρέπει να είναι μεγάλη προσβολή αυτό.
Εκτός αν δεν υπάρχει τέτοιο κοινό κι απλά μοστράρουν βραδινά συνολάκια..
εδώ βγαίνει το ερώτημα που έχω απαντήσει στον εαυτό μου:
δες το στην τηλεόραση, μην με κάνεις να πάω εκεί δειξ' στο
στην τιβί να το δω σπίτι μου εφόσον το αναμεταδίδεις.
εγώ το απάντησα με τον σέξσπιρ πάρε τον άμλετ σε δισκάκι
πάρε το ερρίκο και δες τους εδώ αντί στο θέατρο προβολής.
εγώ προσωπικά δύο όπερες(το jesus christ superstar, έστω ροκ μετράει και μία του μότσαρτ)
μπόρεσα να δω στη ζωή μου και ένα μπαλέτο(τον δον κιχώτη)
δεν έχεις στην ελλάδα να διαλέξεις ως επί το πλείστον
η μόνη τέχνη που έχουμε καλλή σχέση όμως είναι το θέατρο
για να τα λέμε όλα άσχετα άμα τα περισσότερα είναι κομωδίες
ότι έχουμε έχουμε και καλλές δικές μας παραγωγές και έργα.
αυτό που διαφωνώ είναι ο πολιτισμός είναι μπουζούκι πάριος
κλπ, αλλά τους καλλούς τους διώχνεις και αυτούς μπορούμε
να τους κρατήσουμε.
 

Επισκέπτης
Κατά τα λοιπά κι εγώ νομίζω πως κοινό για να "συντηρεί" καθημερινές παραστάσεις όπερας ΔΕΝ υπάρχει στην Αθήνα.

Τι παραστάσεις να συντηρήσει μωρέ?
Εδώ μια γνωστή μου ψωνάρα κάθε που παίζει τέτοια αναμετάδοση ράβει νέο συνολάκι.
Όταν πριν από κανα 3μηνο είπα για πλάκα πως έρχεται ο Παβαρότι το Δεκέμβρη στην Αθήνα,αυτή πετάχτηκε στον αέρα.
Κι εκεί που νόμιζα πως θα μου τα χώσει για το μπλακ χιούμορ,αυτή ζήτησε επιτακτικά απ'το σύζυγό της να μεριμνήσει αμέσως για εισιτήρια..
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Φαουλ. Δεν φτιαχνεις κατι για να το δειχνεις στους ξενους. Φτιαχνεις κατι για τον ευατο σου  (λαό σου) και αν αρεσει και στους ξενους εχει καλως. Εσυ ζεις εδω , οι ξενοι ειναι περαστικοι. Θα δουν την ακροπολη , θα φανε mousaka και tzatziki ,θα ριξουν μια βουτια στην θαλασσα και θα πανε απο κει που ηρθαν.
άκου αυτό που μας έφαγε είναι το "χέσε τους ξένους, εδώ είναι Ελλαδάρα και κάνουμε ότι γουστάρουμε" η πρωτεύουσα είναι η βιτρίνα μίας χώρας
το κέντρο της πόλης επίσης είναι η βιτρίνα της πόλης, δεν φέρνεις αυτούς που θα αφήσουν το αντίτιμο του μουσακά αλλά αυτούς που θα επενδύσουν άμα δεν έχεις αυτούς δεν έχεις κανέναν, και δε λέω να γεμίσουμε με όπερες και μέγαρα αλλά λέω να έχει η Αθήνα ένα έστω για φιγούρα τον κόσμο της θα τον μαζέψει δεν λέω άλλα.
 

Επισκέπτης
βλέπε ελεεινό δημαρχιακό δημοτικό τσιμεντομέγαρο θεσσαλονίκης αντί ας πούμε κτιρίου Γ΄ ΣΣ (κτίριο σε θέση και με φυσιογνωμία που ταιριάζει σε δημοτικό μέγαρο πόλης επιβλητικό κλπ)

Το μουσείο της Ακρόπολης σου αρέσει δλδ??
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Τι παραστάσεις να συντηρήσει μωρέ?
Εδώ μια γνωστή μου ψωνάρα κάθε που παίζει τέτοια αναμετάδοση ράβει νέο συνολάκι.
Όταν πριν από κανα 3μηνο είπα για πλάκα πως έρχεται ο Παβαρότι το Δεκέμβρη στην Αθήνα,αυτή πετάχτηκε στον αέρα.
Κι εκεί που νόμιζα πως θα μου τα χώσει για το μπλακ χιούμορ,αυτή ζήτησε επιτακτικά απ'το σύζυγό της να μεριμνήσει αμέσως για εισιτήρια..

καντης χουνερι πες της να παει για ψωνια συνολακι με τον τραμου στο λονδινο  :grin:
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
όσο για ποπ και η δική μας ποπ σκατά είναι , γιατί είναι ποπ άμα ακούσεις, αγγλική, ρωσσική και ελληνική ποπ τα ίδια χάλια είναι ολες, το έχω κάνει και το λέω επίσης πολλοί έλληνες καλλιτέχνες της ποπ τα ελληνικά τα ξεχάσανε, και το γύρισαν αγγλικά για περισσότερα φράγκα αλλά συγχωρείστε με δεν θεωρώ την ποπ πιο έξυπνη ή πιο χαζή ανά την χώρα, είναι παντού το ίδιο πράμα.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
όσο για ποπ και η δική μας ποπ σκατά είναι , γιατί είναι ποπ άμα ακούσεις, αγγλική, ρωσσική και ελληνική ποπ τα ίδια χάλια είναι ολες, το έχω κάνει και το λέω επίσης πολλοί έλληνες καλλιτέχνες της ποπ τα ελληνικά τα ξεχάσανε, και το γύρισαν αγγλικά για περισσότερα φράγκα αλλά συγχωρείστε με δεν θεωρώ την ποπ πιο έξυπνη ή πιο χαζή ανά την χώρα, είναι παντού το ίδιο πράμα.

θες να σε δειρω με λιγο μπιγαλη τωρα να στρωσεις χαρακτηρα?
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.366
Κριτικές
3
Like
3.172
Πόντοι
786
Μήν ξεχνάμε ότι ή Ελλάδα πέταξε μία Κάλας πού αναμόρφωσε όλη τήν ιδέα γιά τήν σηνική παρουσία τής όπερας. Καί άς μήν είχε παράδοση στό θέμα. Αλλά πόνταρε στήν τραγωδία. Γυριστή, χέ χέ.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Το μουσείο της Ακρόπολης σου αρέσει δλδ??

μην το πάμε αθήνα θεσσαλονίκη, σαλονικιός είμαι.

το μουσείο της ακρόπολης και καλά έπρεπε να το χτίσουν στην συγκεκριμένη θέση για να έρθουν τα ελγίνεια (άλλη εθνική ονείρωξη) και να είναι κοντά στον παρθενώνα, να βλέπεις τα μάρμαρα και απέναντι την ακρόπολη κλπ κλπ κλπ.

το δημοτικό μέγαρο της θεσσαλονίκης θα μπορούσε να το αποφύγουμε και να κάνουμε δημαρχιακό μέγαρο το κτίρο του Γ΄ ΣΣ που έχει και στην όψη κάτι από παλιό γερμανικό Rathaus.
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.366
Κριτικές
3
Like
3.172
Πόντοι
786
όσο για ποπ και η δική μας ποπ σκατά είναι , γιατί είναι ποπ άμα ακούσεις, αγγλική, ρωσσική και ελληνική ποπ τα ίδια χάλια είναι ολες, το έχω κάνει και το λέω επίσης πολλοί έλληνες καλλιτέχνες της ποπ τα ελληνικά τα ξεχάσανε, και το γύρισαν αγγλικά για περισσότερα φράγκα αλλά συγχωρείστε με δεν θεωρώ την ποπ πιο έξυπνη ή πιο χαζή ανά την χώρα, είναι παντού το ίδιο πράμα.


 

Επισκέπτης
το μουσείο της ακρόπολης και καλά έπρεπε να το χτίσουν στην συγκεκριμένη θέση για να έρθουν τα ελγίνεια (άλλη εθνική ονείρωξη) και να είναι κοντά στον παρθενώνα, να βλέπεις τα μάρμαρα και απέναντι την ακρόπολη κλπ κλπ κλπ.

Bρε δε σου λέω για τη θέση.
Για το ίδιο το μουσείο μιλάμε. Το κτίριο, τα εκθέματα και τη λειτουργικότητά του..

Κι όλα αυτά σε συνδυασμό με το κόστος του..
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Μήν ξεχνάμε ότι ή Ελλάδα πέταξε μία Κάλας πού αναμόρφωσε όλη τήν ιδέα γιά τήν σηνική παρουσία τής όπερας. Καί άς μήν είχε πααράδοση στό θέμα. Αλλά πόνταρε στήν τραγωδία. Γυριστή, χέ χέ.
Το θέμα με την Κάλας είναι οτι την πετάξαμε, δεν είχε ευκαιρία να αναγνωρισθεί εδώ(σε ποιο κτίριο;) κανονικά έπρεπε να μπορούσε να αναγνωρισθεί εδώ.
 

Επισκέπτης
Εν τω μεταξύ, ο τύπος που άνοιξε το νήμα θα πρέπει να τραβάει τις κωλότριχές του βλέποντας που κατέληξε η κουβέντα  :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom