Νέα

Εκατερίνμπουργκ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nikostratos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 144
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Επειδή θα κάνω τρία χρόνια να το γράψω στα ρώσσικα το λέω στα ελληνικά:
ναι είναι δύσκολο αλλά μόνο να θέλουμε να γίνει γρήγορα μπορούμε.
εγώ να πάρω το πτυχίο στη διοίκηση, και στα ρώσσικα (για να συνενοούμε)
μήπως και μου δοθεί μία ευκαιρία.
Ναι κανονικά όλοι θέλουν μία υγειείςη (υγιή)(σεξουαλική) ζωή.
δηλαδή: id quod facere potest accipiet et exploiter
(όσα μπορούμε να κάνουμε θα τα κάνουμε και ότι μας τύχει θα το εκμεταλευτούμε. για να νομίσετε ότι ξέρω λατινικά)

Από Ελληνικά πας καλά;
 

WRAIOS

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.394
Like
914
Πόντοι
96
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Γιατί να μην το σχολιάσεις??
Για λέγε..
Τι να σχολιάσω; Την παντελή έλλειψη πολιτισμού του ελληνικού κράτους και λαού;
και το μέγαρο μουσικής ιδιωτική κατασκευή; Τι να σχολιάσω πείτε μου, δεν έχω τίποτα
να σχολιάσω, αυτό είναι και το πρόβλημα, δεν έχω τι να πω.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.771
Πόντοι
1.206
Γιατί να μην το σχολιάσεις??
Για λέγε..

Πέραν του ότι 1.300.000 κάτοικοι δεν είναι το 1/3 της Αθήνας (άντε να είναι το 1/2), "όπερα" έχει και η Θεσσαλονίκη που έχει περίπου τους μισούς κατοίκους (μαζί με τους πέριξ δήμους) του Αικατερίνμπουργκ.  
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.374
Κριτικές
3
Like
3.199
Πόντοι
786
Σοβαρά ρέ τύποι τώρα, επειδή έχει όπερα τί μέ αυτό; Θά πάτε νά κεφάρετε μέ τενόρους; Νά ήταν καί τίποτα Ιταλοί, τί νά βλέπετε τόν πρίγκιπα Ιγκόρ; Υπάρχει πιό κακόηχη γλώσσα γιά τραγούδι από τά Ρώσικα;

 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Τι να σχολιάσω; Την παντελή έλλειψη πολιτισμού του ελληνικού κράτους και λαού;
και το μέγαρο μουσικής ιδιωτική κατασκευή; Τι να σχολιάσω πείτε μου, δεν έχω τίποτα
να σχολιάσω, αυτό είναι και το πρόβλημα, δεν έχω τι να πω.

να το εξηγήσω εγώ.

στις κομμουνιστικές χώρες πέραν της γενικής μιζέριας είχαν κάποιο μίνιμουμ πολιτιστικών υποδομών. Και το Βουκουρέστι έχει δυο τρία μέγαρα μουσικής και μπορούσες να δεις Μάγικο Αυλό με 10 ευρώ (τιμές 2004).

επίσης η ρωσία έχει ένα μέρος της (και μουσικής) ιστορίας της κοντά στην Δύση, είχε Τσαικόφσκι, Προκόφιεφ κλπ.

εμείς κακά τα ψέματα μουσικά είμαστε αλλού ως χώρα, έχουμε μόνο μία όπερα αλλά ζωντανή σκηνή της παραλίας. στο εκατέρινμπουργκ έχουν Ribas, Φαντασία, Βοσκόπουλο, Σφακιανάκη, Πλούταρχο, Βανδή, Σώτη Βολάνη? Για να μην πω για τους κλασσικούς μας Τσιτσάνη, Βαμβακάρη και Γούναρη.

εντάξει υπάρχει και λίγη ειρωνεία σε αυτά που γράφω, αλλά με πιάνετε.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.087
Κριτικές
178
Like
39.726
Πόντοι
21.896
ρε μαγκες ας εχουμε πρωτα τα μπουρδελακια μας και μετα βλεπουμε τις οπερες!!!ας ξεχαρμανιαζει ο κοσμος στις ντανες γιατι αλλιως με την κριση αυτη και την δυστυχια χωρις ντελα θα βιαζουμε ο ενας τον αλλον!!εξαλλου οπως λενε και οι εισαγγελεις ειναι υγεια να εχει μια πολη ντελα για να ξεδινει εκαι ο κοσμος και οχι σε αλλα εγκληματα!!1σκεφτεστε να μην υπαρσουν ντανες!!?? μια εβδομαδα κια αυτο εινια θα τρελλαθουμε ολοι!!!θα σαλεψουμε-το λεν και οι ψυχολογοι
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Επειδη δεν εχουμε οπερα , δεν εχουμε πολιτισμο δηλαδη ? Αφου δεν ταιριαζει στην δικη μας κουλτουρα. τι να κανουμε δηλαδη? Μπορει οι παππουδες σου να μεγαλωσαν με άριες αλλα των υπολοιπων μεγαλωσαν με μπουζουκι . Αυτο κυλαει στο αιμα μας και θελουμε πενιά για να εκφραστουμε και να φτιαχτουμε. Δεν λεω οτι ειναι κακη η οπερα με αυτο για να μην παρεξηγηθω , απλα να μην ισοπεδωνουμε τα παντα. Τι συλλογισμος ειναι αυτός? Δεν εχουμε οπερα = δεν εχουμε πολιτισμο.
 

Επισκέπτης
να το εξηγήσω εγώ.

στις κομμουνιστικές χώρες πέραν της γενικής μιζέριας είχαν κάποιο μίνιμουμ πολιτιστικών υποδομών. Και το Βουκουρέστι έχει δυο τρία μέγαρα μουσικής και μπορούσες να δεις Μάγικο Αυλό με 10 ευρώ (τιμές 2004).

επίσης η ρωσία έχει ένα μέρος της (και μουσικής) ιστορίας της κοντά στην Δύση, είχε Τσαικόφσκι, Προκόφιεφ κλπ.

εμείς κακά τα ψέματα μουσικά είμαστε αλλού ως χώρα, έχουμε μόνο μία όπερα αλλά ζωντανή σκηνή της παραλίας. στο εκατέρινμπουργκ έχουν Ribas, Φαντασία, Βοσκόπουλο, Σφακιανάκη, Πλούταρχο, Βανδή, Σώτη Βολάνη? Για να μην πω για τους κλασσικούς μας Τσιτσάνη, Βαμβακάρη και Γούναρη.

εντάξει υπάρχει και λίγη ειρωνεία σε αυτά που γράφω, αλλά με πιάνετε.

Kαλά όλα αυτά, αλλά μη μπλέκουμε και τον Τσιτσάνη με τον Πλούταρχο..
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
να το εξηγήσω εγώ.

στις κομμουνιστικές χώρες πέραν της γενικής μιζέριας είχαν κάποιο μίνιμουμ πολιτιστικών υποδομών. Και το Βουκουρέστι έχει δυο τρία μέγαρα μουσικής και μπορούσες να δεις Μάγικο Αυλό με 10 ευρώ (τιμές 2004).

επίσης η ρωσία έχει ένα μέρος της (και μουσικής) ιστορίας της κοντά στην Δύση, είχε Τσαικόφσκι, Προκόφιεφ κλπ.

εμείς κακά τα ψέματα μουσικά είμαστε αλλού ως χώρα, έχουμε μόνο μία όπερα αλλά ζωντανή σκηνή της παραλίας. στο εκατέρινμπουργκ έχουν Ribas, Φαντασία, Βοσκόπουλο, Σφακιανάκη, Πλούταρχο, Βανδή, Σώτη Βολάνη? Για να μην πω για τους κλασσικούς μας Τσιτσάνη, Βαμβακάρη και Γούναρη.

εντάξει υπάρχει και λίγη ειρωνεία σε αυτά που γράφω, αλλά με πιάνετε.
συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, την όπερα απλά την ανέφερα γιατί δεν νοείται για εμένα
πρωτεύουσα σύγχρονου κράτους που να μην έχει μία μέσα, τι να δείξεις στους ξένους;
τη βανδή;
Ας έχουνε ντέλλα αλλά εγώ κάνω κράτη ένα μήνα για να πηδήξω αλλά δεν είναι η ζωή όλη
οι οίκοι ανοχής και σαφώς αν δεν μπορούσα αλλιώς θα πήγαινα αλλά δεν το θεωρώ
θυσίασε τα πάντα σε αυτό.
τον Τσιτσάνη δεν ξέρω αλλά ίσως να μπορείς να τον δείξεις στους ξένους αλλά εγώ προσωπικά
από τύχη τον εγνώριζα και ξέρω(εννοώ γνωρίζω και έχω ακούσει το έργο τους) πολλούς κλασσικούς
ξένους αλλά από έλληνες κανέναν κανείς δεν σε προωθεί να τους μάθεις. άσε που άμα τους ξέρεις
είσαι ο κουλτουριάρης και έχει αρνητική έννοια η λέξη.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
ρε μαγκες ας εχουμε πρωτα τα μπουρδελακια μας...

αλλιως με την κριση αυτη και την δυστυχια χωρις ντελα θα βιαζουμε ο ενας τον αλλον!!


μην ανησυχείς παίκτη, θα στο κάνω λιανά (και απλά). Η σύγχρονη άποψη στην εγκληματολογία είναι πως ο βιασμός είναι έγκλημα επιβολής εξουσίας και όχι σεξ.

Ο βιαστής δεν βιάζει επειδή δεν έχει λεφτά να πάει στο μπουρδέλο ή δεν βρίσκει μπουρδέλο στην γειτονιά του αλλά επειδή είναι μέσα του βιαστής, έτσι εκφράζεται.

άρα αν δεν υπήρχαν μπουρδέλα σίγουρα θα ήταν δυσάρεστα τα πράγματα, θα είχαμε νεύρα αλλά δεν θα γίνονταν βιασμοί. εγώ πιστεύω θα είχαμε πιο πολλά τροχαία.
 

Επισκέπτης
Πέραν του ότι 1.300.000 κάτοικοι δεν είναι το 1/3 της Αθήνας (άντε να είναι το 1/2), "όπερα" έχει και η Θεσσαλονίκη που έχει περίπου τους μισούς κατοίκους (μαζί με τους πέριξ δήμους) του Αικατερίνμπουργκ.  

Και η όπερα αυτή, υπάρχει (όπως και κάποιοι χώροι στην υπόλοιπη χώρα) για να προβάλλεται στην οθόνη η παράσταση από τη μετροπόλιταν της ΝΥ.
Αυτή είναι η κατάντια..

Υ.Γ. Δεν είμαι φίλος της όπερα(ς), όμως για το συγκεκριμένο κοινό θα πρέπει να είναι μεγάλη προσβολή αυτό.
Εκτός αν δεν υπάρχει τέτοιο κοινό κι απλά μοστράρουν βραδινά συνολάκια..
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Επειδη δεν εχουμε οπερα , δεν εχουμε πολιτισμο δηλαδη ? Αφου δεν ταιριαζει στην δικη μας κουλτουρα. τι να κανουμε δηλαδη? Μπορει οι παππουδες σου να μεγαλωσαν με άριες αλλα των υπολοιπων μεγαλωσαν με μπουζουκι . Αυτο κυλαει στο αιμα μας και θελουμε πενιά για να εκφραστουμε και να φτιαχτουμε. Δεν λεω οτι ειναι κακη η οπερα με αυτο για να μην παρεξηγηθω , απλα να μην ισοπεδωνουμε τα παντα. Τι συλλογισμος ειναι αυτός? Δεν εχουμε οπερα = δεν εχουμε πολιτισμο.
κλασικά, κολάτε στην όπερα αλλά το θέμα μου αυτό είναι ότι και οι σπουδαίοι μπουζουξήδες μας στο Εξωτερικό διαπρέπουν εδώ μένουν οι μέτριοι αυτό είναι το πρόβλημα, τώρα άμα δεν μπορούμε να δεχθούμε μία όπερα είναι άλλο θέμα....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom