Νέα

Υπόθεση Σύνταξη

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.162
Κριτικές
1
Like
2.625
Πόντοι
456
ο καπιταλισμός δεν είναι ουτοπικό σύστημα...είναι αυτό που ζούμε σήμερα στον δυτικό κόσμο και πάει κατά διαόλου

όχι επειδή η ελιτ θέλει να μας πατήσει κάτω αλλά επειδή είναι βασισμένος σε μια ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΦΟΥΣΚΑ που είναι έτοιμη να σπάσει. Τα παιχνίδια που παίζει η ελιτ μεταξύ της δεν έχουν να κάνουν με την υποδούλωση σου. Η ελιτ έβγαλε τα περισσότερα κέρδη της όταν οι δυτικές κοινωνίες ήταν στην ακμή τους και ξόδευαν τα λεφτά στις εταιρείες τους.

Στον μη δυτικό κόσμο βεβαίως....εξαθλιώνουν τις κοινωνίες, κάνουν πραξικοπήματα και ξεκινούν πολέμους.

όπως λέει και ένα ωραίο τραγούδι ''η επανάσταση μονάχα έχει ουσία όσο κρατάει μέχρι να γίνει εξουσία''

γιαυτό καλύτερα να προσπαθείς στον καπιταλισμό παρά να έχεις τον κάθε "δίκαιο'' φασίστα να θέλει να σε σώσει με φάλαγγες ή με ξερονήσια.
Δε ζούμε καθόλου καπιταλισμό φίλε μου.
Όταν χρεωκοπούν οι τράπεζες κι εδώ, αλλά και στο πιο καπιταλιστικό σύστημα του κόσμου, την Αμερική, ποιός τις ξεχρεώνει;
Το κράτος, δηλαδή ο λαός.
Άρα έχουμε καπιταλισμό στα κέρδη και σοσιαλισμό στη χασούρα :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.695
Πόντοι
3.656
Ναι αμέ, αυτή την στιγμή το κράτος πρόνοιας είναι ανύπαρκτο στην Δύση, ενώ στην Σοβιετική Ένωση υπήρχε σύστημα υγείας. Αυτό μου έλεγε παλιά ένας Ρώσος ταξιτζής, καθώς περνάγαμε από την Ομόνοια βράδυ και τα πρεζόνια με τις κουκούλες από τις φόρμες τους φορεμένες ήταν τα μισά ξάπλα κάτω. Μου είχε πει: "Στην Σοβιετική Ένωση δεν έβλεπες έτσι ανθρώπους ξάπλα κάτω να περιμένουνε να πεθάνουνε''. Επίσης μου είχε πει ότι είχαν ζεστό νερό όλη την ημέρα ενώ στην Ελλάδα''τρέμει το χέρι σου να ανάψεις το θερμοσίφωνα''. Η κιλοβατώρα 138 ευρώ κοστίζει στην Ελλάδα αυτή την στιγμή. Το ξέρεις; Φίλε δεν βγαίνει και θα σου πω έξω από τα δόντια το γιατί. Πλέον πηγαίνουν να βγάλουν κόσμο από την μέση. Δεν θυμάμαι ποιός γραφειοκράτης στις Βρυξέλλες είχε πει ''Ο καπιταλισμός δεν έχει να ταϊσει τόσα στόματα''. Αντιλαμβάνεσαι τη σχιζοφρένεια, την παράνοια; Οδηγούν τις κοινωνίες σε ακραίες καταστάσεις που θα εκδηλωθούν στο μελλον σίγουρα και στο εξωτερικό βάλλουν κατά της Ρωσίας που είναι μια υπερδύναμη που τους περίμενε έτοιμη και πάνοπλη, και αποκόπτουν την Ευρώπη ενεργειακά από αυτή την υπερδύναμη με αποτέλεσμα να πάει στο τέλος το κρέας 25 ευρώ το κιλό. Αλλά κατά αυτούς οι ακρίδες είναι πιο θρεπτικές και νόστιμες. Άνοιξαν οι πύλες του φρενοκομείου... Α ξέχασα, και το γάλα κατσαρίδας είναι πιο θρεπτικό από το αγελαδινό.
Στην σοβιετική ένωση δεν έβλεπες ανθρώπους εξαθλιωμένους ή αντιφρονούντες γενικά....ήταν όλοι χαρούμενοι και σε τάξη...ξέρεις γιατί????

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΓΚΟΥΛΑΓΚΣ ΣΤΗ ΣΙΒΗΡΙΑ....εκεί που πέθανε τυχαία και αυτός ο ναβάλνι αν δεν κάνω λάθος...

σίγουρα αν είσαι απελπισμένος θα περιμένεις έναν σοσιαλισμό να σε σώσει

αλλά ποτέ δεν έσωσε κανέναν για πολύ καιρό μέχρι τώρα
 

antony777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
684
Κριτικές
1
Like
1.307
Πόντοι
206
ναι όμως διαφωνούμε...εγώ διότι το έργο που παράγεται στην πραγματικότητα είναι το ξεβούλωμα του βόθρου...

ενώ το έργο που παράγει ο επιχειρηματίας είναι πιο....θεωρητικό...απλά πατάει πάνω στην νομοθεσία, τα κεφάλαια και την εξυπνάδα του για να πετύχει. Δεν παράγει το πραγματικό έργο για το οποίο πληρώνεται.

Αν μαζευτούν 10 έξυπνοι εργάτες θα του φάνε τη δουλειά....και βέβαια θα σκοντάψουν και αυτοί στην πραγματική οικονομία και θα δουν ότι τα λεφτά δεν βγαίνουν όπως νομίζουν αυτοί...

εγώ λέω ότι ο επιχειρηματίας δεν παράγει μεγάλο έργο....αλλά μαγκιά του και μπράβο του γιατί στην πραγματική ζωή κερδίζει αυτός που κερδίζει.

αλλά αφήνω τις μεγάλες ιδέες και την ηθική λίγο στην άκρη....
Θέλεις ένα μάθημα ψυχολογίας; Οι επιτυχημένοι επιχειρηματίες είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία τεμπέληδες οι οποίοι επειδή βαριούνται να δουλέψουν, βάζουν άλλους να δουλεύουν αντί για αυτούς. Κυρίως επιλέγουν έξυπνους ανθρώπους γιατί έχουν την πονηριά με το μεσαίο τους μυαλό να καταλαβαίνουν ότι οι έξυπνοι θέλουν διαρκώς να αυξάνουν τις επιδόσεις τους και γι' αυτό είναι πολύ εργατικοί. Πονηροί, τεμπέληδες και μαφιόζοι είναι οι περισσότεροι έχοντες και κατέχοντες και χωρίς τη νοημοσύνη να ασχοληθούν με την φιλοσοφία του Επίκουρου. Οι περισσότεροι έξυπνοι άνθρωποι είναι φτωχοί. Αυτά είναι καταγεγραμμένα όλα σε βιβλία ψυχολογίας, δεν είναι εμπνεύσεις της στιγμής δικιές μου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.695
Πόντοι
3.656
Δε ζούμε καθόλου καπιταλισμό φίλε μου.
Όταν χρεωκοπούν οι τράπεζες κι εδώ, αλλά και στο πιο καπιταλιστικό σύστημα του κόσμου, την Αμερική, ποιός τις ξεχρεώνει;
Το κράτος, δηλαδή ο λαός.
Άρα έχουμε καπιταλισμό στα κέρδη και σοσιαλισμό στη χασούρα :confused:
όχι

ο καπιταλισμός τις ανέβασε ο καπιταλισμός τις κατέβασε

το πως διαχειριστήκαμε εμείς τον καπιταλισμό και δημιουργήσαμε την φούσκα είναι δικό μας θέμα

το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτά για όλους...το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν όσα λεφτά θα ήθελε ο καθένας από εμάς για τον εαυτό του.

όσο έσπρωχναν οι τράπεζες χρήμα δεν είδα κανέναν να αναρωτιέται που πάμε ρε??????? όλοι τίγκαραν με αμάξια, τεχνολογία και ποιότητα ζωής.

την ίδια ώρα που για το ψυγείο που έπαιρνες με 24 δόσεις για να πάρεις το πιο καλό μοντέλο....δουλεύουν τα παιδάκια στην ταιβάν για ένα κομμάτι ψωμί να φτιάξουν τα υλικά του.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.162
Κριτικές
1
Like
2.625
Πόντοι
456
όχι

ο καπιταλισμός τις ανέβασε ο καπιταλισμός τις κατέβασε

το πως διαχειριστήκαμε εμείς τον καπιταλισμό και δημιουργήσαμε την φούσκα είναι δικό μας θέμα

το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτά για όλους...το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν όσα λεφτά θα ήθελε ο καθένας από εμάς για τον εαυτό του.

όσο έσπρωχναν οι τράπεζες χρήμα δεν είδα κανέναν να αναρωτιέται που πάμε ρε??????? όλοι τίγκαραν με αμάξια, τεχνολογία και ποιότητα ζωής.

την ίδια ώρα που για το ψυγείο που έπαιρνες με 24 δόσεις για να πάρεις το πιο καλό μοντέλο....δουλεύουν τα παιδάκια στην ταιβάν για ένα κομμάτι ψωμί να φτιάξουν τα υλικά του.
Κάποιοι βγάλανε από αυτή τη φούσκα τύπε.
Αν νομίζεις ότι ήταν τυχαίο είσαι αφελής.
 

antony777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
684
Κριτικές
1
Like
1.307
Πόντοι
206
Στην σοβιετική ένωση δεν έβλεπες ανθρώπους εξαθλιωμένους ή αντιφρονούντες γενικά....ήταν όλοι χαρούμενοι και σε τάξη...ξέρεις γιατί????

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΓΚΟΥΛΑΓΚΣ ΣΤΗ ΣΙΒΗΡΙΑ....εκεί που πέθανε τυχαία και αυτός ο ναβάλνι αν δεν κάνω λάθος...

σίγουρα αν είσαι απελπισμένος θα περιμένεις έναν σοσιαλισμό να σε σώσει

αλλά ποτέ δεν έσωσε κανέναν για πολύ καιρό μέχρι τώρα
Εγώ είμαι ένας απλός καθημερινός άνθρωπος αλλά έχω συνειδητοποιήσει ότι ο Ναβάλνι ήταν πληρωμένος για να κάνει την δουλειά που τον είχαν βάλει να κάνει. Να τι κάνει το να είναι κάποιος επιρρεπής στον εύκολο πλουτισμό και να μην κάθεται στα αυγά του. Όσο για τον Στάλιν και στην Ελλάδα υπήρχε Παπαδόπουλος και στη Χιλή Πινοσέτ, η ύπαρξη δικτατορίας για κάποια χρόνια δεν ήταν αποκλειστικά Σοβιετικό φαινόμενο. Απλά ο Νέμτσοβ και ο Ναβάλνι δεν καθίσανε στα αυγά τους. Εγώ δεν ξέρω απολύτως τίποτα για κανέναν, είμαι τελείως άχρηστος, κανένας ποτέ δεν θα με κυνηγήσει για να με φάει λάχανο. Αυτοί όμως πήγαν να διαλύσουν ολόκληρη χώρα εκ των έσω. Τα σαράντα αργύρια οδηγούν από την εποχή του Ιούδα και μετά στον τάφο. Είναι γνωστό. Ατυχές το παράδειγμα σου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.695
Πόντοι
3.656
Θέλεις ένα μάθημα ψυχολογίας; Οι επιτυχημένοι επιχειρηματίες είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία τεμπέληδες οι οποίοι επειδή βαριούνται να δουλέψουν, βάζουν άλλους να δουλεύουν αντί για αυτούς. Κυρίως επιλέγουν έξυπνους ανθρώπους γιατί έχουν την πονηριά με το μεσαίο τους μυαλό να καταλαβαίνουν ότι οι έξυπνοι θέλουν διαρκώς να αυξάνουν τις επιδόσεις τους και γι' αυτό είναι πολύ εργατικοί. Πονηροί, τεμπέληδες και μαφιόζοι είναι οι περισσότεροι έχοντες και κατέχοντες και χωρίς τη νοημοσύνη να ασχοληθούν με την φιλοσοφία του Επίκουρου. Οι περισσότεροι έξυπνοι άνθρωποι είναι φτωχοί. Αυτά είναι καταγεγραμμένα όλα σε βιβλία ψυχολογίας, δεν είναι εμπνεύσεις της στιγμής δικιές μου.
Εγώ δε θα σου κάνω μάθημα....αλλά θα σου πω ότι όλοι...από τον πιο χαζό μέχρι τον πιο έξυπνο...θεωρούν για τον εαυτό τους ότι είναι πιο έξυπνοι από τους άλλους

ακόμα και ο τελευταίος χαμάλης νομίζει ότι θα έκανε καλύτερη δουλειά από τον εργοδότη του....

πρέπει όμως να ξέρεις ότι μερικοί από τους μεγαλύτερους επιστήμονες και εφευρέτες του κόσμου είναι επίσης από τους πλουσιότερους ανθρώπους του κόσμου....

τώρα αν νομίζεις ότι ο κυρ βαγγέλης ο υδραυλικός είναι πιο έξυπνος από τους ιδρυτές των μεγαλύτερων γιγάντων τεχνολογίας στον κόσμο που ξεκίνησαν από ένα εργαστήριο......τι να σου πω???

η φιλοσοφία είναι πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δε νομίζω ότι σκέφτεσαι αυτή όταν θες να ψωνίσεις στο black friday και δεν έχεις λεφτά
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.695
Πόντοι
3.656
Εγώ είμαι ένας απλός καθημερινός άνθρωπος αλλά έχω συνειδητοποιήσει ότι ο Ναβάλνι ήταν πληρωμένος για να κάνει την δουλειά που τον είχαν βάλει να κάνει. Να τι κάνει το να είναι κάποιος επιρρεπής στον εύκολο πλουτισμό και να μην κάθεται στα αυγά του. Όσο για τον Στάλιν και στην Ελλάδα υπήρχε Παπαδόπουλος και στη Χιλή Πινοσέτ, η ύπαρξη δικτατορίας για κάποια χρόνια δεν ήταν αποκλειστικά Σοβιετικό φαινόμενο. Απλά ο Νέμτσοβ και ο Ναβάλνι δεν καθίσανε στα αυγά τους. Εγώ δεν ξέρω απολύτως τίποτα για κανέναν, είμαι τελείως άχρηστος, κανένας ποτέ δεν θα με κυνηγήσει για να με φάει λάχανο. Αυτοί όμως πήγαν να διαλύσουν ολόκληρη χώρα εκ των έσω. Τα σαράντα αργύρια οδηγούν από την εποχή του Ιούδα και μετά στον τάφο. Είναι γνωστό. Ατυχές το παράδειγμα σου.
Δεν μπορείς και να μην ξέρεις τίποτα αλλά να είσαι και σίγουρος ότι αυτός πήγε να διαλύσει ένα κράτος εκ των έσω. Ούτε εγώ ξέρω ούτε εσύ που είμαστε 2 άσχετοι που διαβάζουμε ειδήσεις στο ίντερνετ. Απλά το να το πιστεύεις βολεύει τις πεποιθήσεις σου.

Αν εσένα δεν σε νοιάζει να στέλνουν στα γκούλαγκ αυτούς που δεν κάθονται στα αυγά τους οκ εγώ δε θα το δεχόμουν. Τουλάχιστον στον καπιταλισμό πουλιούνται για περισσότερα από ένα κομμάτι ψωμί :confused:

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ατυχές το παράδειγμα??? μόνος σου δεν παραδέχτηκες ότι η σοβιετική ένωση ήταν ένα φασιστικό καθεστώς?
 

antony777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
684
Κριτικές
1
Like
1.307
Πόντοι
206
Εγώ δε θα σου κάνω μάθημα....αλλά θα σου πω ότι όλοι...από τον πιο χαζό μέχρι τον πιο έξυπνο...θεωρούν για τον εαυτό τους ότι είναι πιο έξυπνοι από τους άλλους

ακόμα και ο τελευταίος χαμάλης νομίζει ότι θα έκανε καλύτερη δουλειά από τον εργοδότη του....

πρέπει όμως να ξέρεις ότι μερικοί από τους μεγαλύτερους επιστήμονες και εφευρέτες του κόσμου είναι επίσης από τους πλουσιότερους ανθρώπους του κόσμου....

τώρα αν νομίζεις ότι ο κυρ βαγγέλης ο υδραυλικός είναι πιο έξυπνος από τους ιδρυτές των μεγαλύτερων γιγάντων τεχνολογίας στον κόσμο που ξεκίνησαν από ένα εργαστήριο......τι να σου πω???

η φιλοσοφία είναι πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δε νομίζω ότι σκέφτεσαι αυτή όταν θες να ψωνίσεις στο black friday και δεν έχεις λεφτά
Τώρα που άκουσα το σύμπλεγμα κατωτερότητας του κλασικού Ελληνάρα να μιλά, ενθουσιάστηκα. Ο Αινστάιν σε ένα σπίτι ζούσε και πήγαινε στο Πανεπιστήμιο για να διδάξει με το λεωφορείο ή έκανε ποδήλατο και κατέβαινε σε πορείες να διαμαρτυρηθεί γιατί φοβόταν τον πυρηνικό όλεθρο. Αν είχες ψηλό νοητικό πηλίκο θα ήξερες πως συμπεριφερόμαστε οι άνθρωποι με ψηλό νοητικό πηλίκο ή τουλάχιστον θα είχες ανοίξει κανένα βιβλίο να ξεστραβωθείς. Αλλά εσύ είσαι τύπος να τρέχεις με τα πόδια στην πλάτη να προλάβεις την Black Friday. Δεν σκέφτεσαι, είσαι πολύ βαθιά νυχτωμένος. Καληνύχτα φίλε μου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.695
Πόντοι
3.656
Τώρα που άκουσα το σύμπλεγμα κατωτερότητας του κλασικού Ελληνάρα να μιλά, ενθουσιάστηκα. Ο Αινστάιν σε ένα σπίτι ζούσε και πήγαινε στο Πανεπιστήμιο για να διδάξει με το λεωφορείο ή έκανε ποδήλατο και κατέβαινε σε πορείες να διαμαρτυρηθεί γιατί φοβόταν τον πυρηνικό όλεθρο. Αν είχες ψηλό νοητικό πηλίκο θα ήξερες πως συμπεριφερόμαστε οι άνθρωποι με ψηλό νοητικό πηλίκο ή τουλάχιστον θα είχες ανοίξει κανένα βιβλίο να ξεστραβωθείς. Αλλά εσύ είσαι τύπος να τρέχεις με τα πόδια στην πλάτη να προλάβεις την Black Friday. Καληνύχτα φίλε μου.
Ε ναι γιατί λογικά το υψηλό νοητικό πηλίκο σε οδηγεί στο να καλοβλέπεις την σοβιετική ένωση (φασίστες)

να κρίνεις (με βεβαιότητα) τον συνομιλητή σου από 2-3 προτάσεις και μάλιστα να του κάνεις και ψυχική ανάλυση...και να αυτοπροσδιορίζεσαι και ως ανώτερος του και πνευματικά αλλά και σε μορφωτικό επίπεδο (αλλά εγώ έχω σύμπλεγμα κατωτερότητας)

μάθε λοιπόν κουμουνιστο-αφραγκο-έχω δει το ''oppenheimer'' στο νέτφλιξ φίλε μου.....

ότι όπως λέει και η παροιμία...της κοντής ψωλής της φταίνε οι τρίχες. Αλλά εδώ στο μπου.κομ είμαστε όλοι ότι καλύτερο έχει να αναδείξει η κοινωνία οπότε λογική και η έπαρση σου.
 

antony777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2012
Μηνύματα
684
Κριτικές
1
Like
1.307
Πόντοι
206
Α το νέτφλιξ είναι το απάνθισμα της κινηματογραφικής κουλτούρας. Τύφλα να έχει ο Ίνγκμαρ Μπέργκμαν και ''η Έβδομη σφραγίδα'' του. Όσο για το Βou επειδή έχεις μια στενότητα αντίληψης και κριτικής ικανότητας, οφείλω να σου πω ότι εδώ μέσα κυκλοφορούν τύποι όπως εγώ που δεν έχουν καθόλου διαστροφές, μόνο ψάχνουν για ωραία δίμετρα μουνάκια. Είναι μύθος το ότι στο bou κυκλοφορούν μόνο άρρωστοι άνθρωποι, γενικά με παραφιλίες.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.349
Like
13.695
Πόντοι
3.656
Η ανάγκη σου να δείξεις την κουλτούρα, τον πολιτισμό και την αντιληπτική σου ικανότητα σε ένα ανώνυμο φόρουμ πρέπει να είναι μερικά ακόμα από τα γνωρίσματα αυτού του υψηλού νοητικού πηλίκου....πρέπει να είσαι μεγάλη διάνοια για να έχεις πρόσβαση στον Μπέργκμαν....

Γενικά αν ασχολείσαι τόσο πολύ με το να "αποδείξεις'' πόσο ανώτερος είσαι μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου λέει ο άλλος...καθώς εγώ δεν έγραψα για καμία παραφιλία ή οτιδήποτε άλλο...αλλά για την έπαρση σου.

και όλη αυτή η έκθεση ιδεών επειδή δεν έχεις το θάρρος να παραδεχτείς ότι τα κουμούνια ήταν φασίστες όπως όλοι οι φασίστες της ιστορίας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom