Νέα

Βόρειος Κορέα VS Νότιος Κορέα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DARKSIDEOFTHEMOON
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 166K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Διαφωνω για την χουντα εδω. Το πολυτεχνειο και η νομικη συνεβησαν, δεν ηταν φαντασια. Ας τα κανουν κι εκει. Εννοειται οτι θα χυθει αιμα. Καμια επανασταση πραγματικη, δεν ειναι αναιμακτη. Για ολα υπαρχει τιμημα.

Τεσπα τυπε για να μην το κουραζουμε. Για μενα τα πραγματα ειναι απλουστατα.
Ειμαι με το Ιραν γιατι ειναι επιεικως γελοιο η χωρα(ΗΠΑ) που εχει γαμησει τα παντα(και το Ιραν φυσικα) να μιλαει για δημοκρατια και πολιτισμο.
Που? Σε μια χωρα με καμποσες χιλιαδες χρονια ιστοριας και πολιτισμου παραπανω απο τα αμερικανια που δεν εχουν καν συμπληρωσει 3 αιωνες υπαρξης.
Η επανασταση στο Ιραν εγινε σωστοτατα οταν εγινε και δικαιοτατα οι Ιρανοι τα εχουν με τους αμερικανους και για τον σαχη και για πολλα ακομα.
Και οι Ιρανοι δεν θελουν ουτε να ακουνε για αμερικανους. Οχι μονο η ηγεσια. Ο λαος. Δικαιολογημενα.
Ας πανε οι αμερικανοι να την πεσουν στο Ιραν. Εκει ομως δεν αμυνονται με καμηλες. Ειναι ανεπτυγμενοι και το κυριοτερο δεν μασανε.
Ας πανε να γινει Βιετναμ η φαση μηπως και βαλουν μυαλο.
Οι Ιρανοι δεν ενοχλουν κανενα.
Οι Αμερικανοι και οι Ρωσοι δεν κανουν τιποτα αλλο απ το να ενοχλουν τους παντες.

Σχετικα με Κορεα, τα παμε. Οι μονοι που εχουν δικαιωμα να μιλανε ειναι οι ιδιοι οι κορεατες. Κανεις αλλος. Για την χωρα τους μιλαμε στην τελικη. Αν θελουν, ας την αλλαξουν οι ιδιοι. Αν δεν θελουν, οι υπολοιποι δουλεια μας.

Αυτα.


:thumbsup: :thumbsup:

 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Κάθε πράγμα με την σειρά του.
Τώρα έχουν προτεραιότητα οι δικτατορίες στην Αγγλία την Ισπανία και την Ολλανδία  ;)
Η Ευρώπη εκδημοκρατίζεται τώρα ή δεν το καταλάβατε ακόμα;  :idiot:
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376

Kρατα ρε μεγαλε την κριση σου για την παρτη σου. Εχεις παει εσυ σε Ιραν και Κορεες και τα ξερεις απο μεσα να πουμε. Καθεστε και τσαμπουνατε τις μαλακιες που σας ταιζουν ολη μερα και νομιζετε οτι ειστε σε θεση να κρινετε και οσους δεν συμμεριζονται τις αποψεις σας.
Και ναι, αν ειναι να χω τις δικες σου αποψεις για ιστοριες κλπ προτιμω να με χαρακτηριζουν ανιστορητο.
Να πας να πεις την αποψη σου στους κατοικους της Σερβιας, του Βιετναμ, του Αφγανισταν, της Νικαραγουας, του Σαλβαδορ και του Ιρακ κλπ. Δειξε τους τι καλος που ειναι ο εκδημοκρατισμος γιατι ειναι ντουβαρια και δεν ξερουν. Εσυ ξερεις. Εσενα βεβαια δεν σφυριξε ποτε καμια μπομπιτσα πανω απο το κεφαλι σου και το σπιτι σου με το προσχημα του 'εκδημοκρατισμου' αλλα δεν τρεχει. Εσυ ξερεις.
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
Kρατα ρε μεγαλε την κριση σου για την παρτη σου. Εχεις παει εσυ σε Ιραν και Κορεες και τα ξερεις απο μεσα να πουμε. Καθεστε και τσαμπουνατε τις μαλακιες που σας ταιζουν ολη μερα και νομιζετε οτι ειστε σε θεση να κρινετε και οσους δεν συμμεριζονται τις αποψεις σας.
Και ναι, αν ειναι να χω τις δικες σου αποψεις για ιστοριες κλπ προτιμω να με χαρακτηριζουν ανιστορητο.
Να πας να πεις την αποψη σου στους κατοικους της Σερβιας, του Βιετναμ, του Αφγανισταν, της Νικαραγουας, του Σαλβαδορ και του Ιρακ κλπ. Δειξε τους τι καλος που ειναι ο εκδημοκρατισμος γιατι ειναι ντουβαρια και δεν ξερουν. Εσυ ξερεις. Εσενα βεβαια δεν σφυριξε ποτε καμια μπομπιτσα πανω απο το κεφαλι σου και το σπιτι σου με το προσχημα του 'εκδημοκρατισμου' αλλα δεν τρεχει. Εσυ ξερεις.
O καθένας μπορεί να λέει την αποψή του..ποιός είσαι εσύ ,που θα πεις στους άλλους να την κρατήσουν για τον εαυτό τους?
εσύ γιατί νομίζεις ότι τα ξέρεις καλύτερα? εσύ γνωρίζεις καλύτερα την κατάσταση στην Κορέα? έδειξες στους Β. Κορεάτες τον έστω ατελή "δημοκρατικό" τρόπο ζωής και αυτοί επέλεξαν να πεθαίνουν από την πείνα, επειδή ο άθλιος δικτατορίσκος τους θέλει να φτιάχνει όπλα και να απειλεί ?αλλά γιατί να τον νοιάξει για το λαό του? αυτός με το που θα πέσει η πρώτη βόμβα θα ζητήσει άσυλο σε καμια Ζάμπια,Ουγκάντα και η ζωή συνεχίζεται..
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
O καθένας μπορεί να λέει την αποψή του..ποιός είσαι εσύ ,που θα πεις στους άλλους να την κρατήσουν για τον εαυτό τους?
εσύ γιατί νομίζεις ότι τα ξέρεις καλύτερα? εσύ γνωρίζεις καλύτερα την κατάσταση στην Κορέα? έδειξες στους Β. Κορεάτες τον έστω ατελή "δημοκρατικό" τρόπο ζωής και αυτοί επέλεξαν να πεθαίνουν από την πείνα, επειδή ο άθλιος δικτατορίσκος τους θέλει να φτιάχνει όπλα και να απειλεί ?αλλά γιατί να τον νοιάξει για το λαό του? αυτός με το που θα πέσει η πρώτη βόμβα θα ζητήσει άσυλο σε καμια Ζάμπια,Ουγκάντα και η ζωή συνεχίζεται..

Αυτος ποιος ειναι που θα μου πει επειδη υποστηριξα τους Ιρανους να παω στο Ιραν και να φορεσω και μπουργκα στην γυναικα μου?
Εσυ ποιος εισαι? Ο δικηγορος του?
Και που ειπα εγω οτι τα ξερω καλυτερα? Ειπα οτι δεν με νοιαζει τι θα γινει, αρκει να μην εχει εμπλοκη η χωρα μου.
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
Αυτος ποιος ειναι που θα μου πει επειδη υποστηριξα τους Ιρανους να παω στο Ιραν και να φορεσω και μπουργκα στην γυναικα μου?
Εσυ ποιος εισαι? Ο δικηγορος του?
Και που ειπα εγω οτι τα ξερω καλυτερα? Ειπα οτι δεν με νοιαζει τι θα γινει, αρκει να μην εχει εμπλοκη η χωρα μου.
η χώρα μας είναι μέλος κάποιων διεθνων οργανισμών..αν στο πλαίσιο αυτό ,της ζητηθεί να συμμετάσχει, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το κάνει (στο μέτρο των δυνατοτήτων της βεβαίως)..και πάλι σου λέω, προσωπικά δε βλέπω καμια πρόκληση εκ μέρους των ΗΠΑ..η Β. Κορέα απλά εκβιάζει για τροφή/ενέργεια και για εσωτερικούς λόγους..αν όμως κάνει το πρώτο βήμα, σαφώς και θα πρέπει να λάβει τη δέουσα απάντηση!
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
η χώρα μας είναι μέλος κάποιων διεθνων οργανισμών..αν στο πλαίσιο αυτό ,της ζητηθεί να συμμετάσχει, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το κάνει (στο μέτρο των δυνατοτήτων της βεβαίως)..και πάλι σου λέω, προσωπικά δε βλέπω καμια πρόκληση εκ μέρους των ΗΠΑ..η Β. Κορέα απλά εκβιάζει για τροφή/ενέργεια και για εσωτερικούς λόγους..αν όμως κάνει το πρώτο βήμα, σαφώς και θα πρέπει να λάβει τη δέουσα απάντηση!

ρε μεγαλε...χεστηκα ειλικρινα.
Θα ζητηθει σε μερικα παληκαρια να πανε στου διαολου το κερατο να πολεμησουν εναντια σε κατι το οποιο δεν τους εχει πειραξει, χωρις να ξερουν γιατι και χωρις ποτε να το μαθουν κιολας.
Και δεν τους αφορα κιολας.
Καποιοι μπορει και να μην γυρισουν πισω. Οταν λεει καποιος οτι θελει να πανε να κανουν πολεμο στον χ και τον ψ, να παει ο ιδιος να πολεμησει. Να μην πανε αλλοι οι οποιοι μπορει και να μην θελουν, αλλα να ειναι αναγκασμενοι λογω οργανισμων και συμφωνιων.
Εσυ δεν βλεπεις καμια προκληση, η Β.Κορεα ομως βλεπει. Το τι βλεπει ο καθενας τους με αφηνει ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Δεν ειναι δικο μου προβλημα. Εσυ εισαι με τους αμερικανους μπραβο σου, δικαιωμα σου. Αλλοι θαναι με τους βορειοκορεατες, δικαιωμα τους και αυτων.
Και καποιοι αλλοι απλα δεν θελουν να ανακατευεται η χωρα τους σε θεματα που δεν την αφορουν, ειδικα οταν εχει τα δικα της τα χαλια να κοιταξει. Δεν γινεται καθε φορα που οι Χ θελουν να την πεσουν καπου, να τρεχουν οι ελληνες απο πισω. Ελεος δηλαδη.
Υπερδυναμεις ειναι, ας καθαρισουν μονες τους.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
και τώρα που αυτοί οι οργανισμοί καταρρέουν επειδή ο μπαμπάς αμερικάνος δεν έχει να φάει και μετακυλλίεται η αποτυχία παντού, οπότε λογικά θα έρθουν οι νικητές εδώ, ξέρεις οι υπερδυνάμεις κίνα, ρωσία κτλ και θα πούνε στην ελλάδα, εσύ ανήκες κάπου, έλα τώρα να σε γαμήσουμε ή να σε διαμελήσουμε γιατί όχι, προκειμένου να σε ελέγχουμε καλύτερα, θα βγείς εσύ και η οικογένεια σου μπροστά σε παρακαλώ να σε γαμήσουνε να εκτονωθούνε γιατί εγώ και οι πλειοψηφία των ελλήνων που είμαστε αντιφρονούντες δεν φταίμε σε τίποτα να την πληρώνουμε για λογαριασμό της πολιτικής δικτατορίας της ελλάδας που τρέφεται από αμερικανικό χρήμα για να υποτάσσεται μέχρι το 2008...
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
ρε μεγαλε...χεστηκα ειλικρινα.
Θα ζητηθει σε μερικα παληκαρια να πανε στου διαολου το κερατο να πολεμησουν εναντια σε κατι το οποιο δεν τους εχει πειραξει, χωρις να ξερουν γιατι και χωρις ποτε να το μαθουν κιολας.
Και δεν τους αφορα κιολας.
Καποιοι μπορει και να μην γυρισουν πισω. Οταν λεει καποιος οτι θελει να πανε να κανουν πολεμο στον χ και τον ψ, να παει ο ιδιος να πολεμησει. Να μην πανε αλλοι οι οποιοι μπορει και να μην θελουν, αλλα να ειναι αναγκασμενοι λογω οργανισμων και συμφωνιων.
Εσυ δεν βλεπεις καμια προκληση, η Β.Κορεα ομως βλεπει. Το τι βλεπει ο καθενας τους με αφηνει ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Δεν ειναι δικο μου προβλημα. Εσυ εισαι με τους αμερικανους μπραβο σου, δικαιωμα σου. Αλλοι θαναι με τους βορειοκορεατες, δικαιωμα τους και αυτων.
Και καποιοι αλλοι απλα δεν θελουν να ανακατευεται η χωρα τους σε θεματα που δεν την αφορουν, ειδικα οταν εχει τα δικα της τα χαλια να κοιταξει. Δεν γινεται καθε φορα που οι Χ θελουν να την πεσουν καπου, να τρεχουν οι ελληνες απο πισω. Ελεος δηλαδη.
Υπερδυναμεις ειναι, ας καθαρισουν μονες τους.
Όσοι πάνε στο στρατό, πάνε  (ή καλύτερα θα έπρεπε να πηγαίνουν) με τη γνώση ό,τι υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να πολεμήσουν και να σκοτωθούν εναντίον αυτού που θα τους υποδείξει η χώρα τους..γνωρίζουν (ή θα έπρεπε να γνωρίζουν) ό,τι πολύ πιιθανόν στο πλαίσιο του ΝΑΤΟ ή του ΟΗΕ μπορεί να τους ζητηθεί να πάνε οπουδήποτε και να σκοτωθούν..για αυτό και στέλνουν τους επαγγελματίες και οχι τους κληρωτούς.Και αν το θέτεις έτσι ,εαν πρεπει να πάρω θέση, σαφέστατα εφόσον επιτεθούν οι Β. Κορεάτες είμαι υπέρ των Αμερικανών..δεν είμαι ΔΗΜΑΡ να ψηφίζω λευκό..
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
και τώρα που αυτοί οι οργανισμοί καταρρέουν επειδή ο μπαμπάς αμερικάνος δεν έχει να φάει και μετακυλλίεται η αποτυχία παντού, οπότε λογικά θα έρθουν οι νικητές εδώ, ξέρεις οι υπερδυνάμεις κίνα, ρωσία κτλ και θα πούνε στην ελλάδα, εσύ ανήκες κάπου, έλα τώρα να σε γαμήσουμε ή να σε διαμελήσουμε γιατί όχι, προκειμένου να σε ελέγχουμε καλύτερα, θα βγείς εσύ και η οικογένεια σου μπροστά σε παρακαλώ να σε γαμήσουνε να εκτονωθούνε γιατί εγώ και οι πλειοψηφία των ελλήνων που είμαστε αντιφρονούντες δεν φταίμε σε τίποτα να την πληρώνουμε για λογαριασμό της πολιτικής δικτατορίας της ελλάδας που τρέφεται από αμερικανικό χρήμα για να υποτάσσεται μέχρι το 2008...
δε μπορώ να καταλάβω τί εννοείς..ποιά είναι η πλειοψηφία αντιφρονούντων ελλήνων?
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Kρατα ρε μεγαλε την κριση σου για την παρτη σου. Εχεις παει εσυ σε Ιραν και Κορεες και τα ξερεις απο μεσα να πουμε. Καθεστε και τσαμπουνατε τις μαλακιες που σας ταιζουν ολη μερα και νομιζετε οτι ειστε σε θεση να κρινετε και οσους δεν συμμεριζονται τις αποψεις σας.
Και ναι, αν ειναι να χω τις δικες σου αποψεις για ιστοριες κλπ προτιμω να με χαρακτηριζουν ανιστορητο.
Να πας να πεις την αποψη σου στους κατοικους της Σερβιας, του Βιετναμ, του Αφγανισταν, της Νικαραγουας, του Σαλβαδορ και του Ιρακ κλπ. Δειξε τους τι καλος που ειναι ο εκδημοκρατισμος γιατι ειναι ντουβαρια και δεν ξερουν. Εσυ ξερεις. Εσενα βεβαια δεν σφυριξε ποτε καμια μπομπιτσα πανω απο το κεφαλι σου και το σπιτι σου με το προσχημα του 'εκδημοκρατισμου' αλλα δεν τρεχει. Εσυ ξερεις.

Γιατί είναι ανάγκη να παώ εκεί για να ξέρω πάνω κάτω τι γίνεται στο 2013 ? Αν εσύ δεν ενημερώνεσαι επαρκώς για το τι συμβαίνει στον πλανήτη δεν φταίω εγώ.
Και αν- και καλά  ενδιαφέρεσαι- για του Ιρανούς,πήγαινε σε καμία οργάνωση για τα ανθρώπινα δικαιώματα να βοηθήσεις,ειδικά για τα δικαιώματα των γυναικών,όχι μόνο λογάκια και κατά το δοκούν...Και μια που λες για τους..καημένους Σέρβους,να πας να τα πεις αυτά σε Κροάτες,Κοσοβάρους και Βόσνιους που κατέσφαξε ο Μιλόσειτς και η παρέα του,να δούμε τι θα σου πουν !!
Τέλος αν κάποιος στρατιωτικός πληρωθεί για να πάει να πολεμήσει οπουδήποτε είναι δικαίωμά του και δουλειά του και δεν θέλει υπερασπιστές !
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
και τώρα που αυτοί οι οργανισμοί καταρρέουν επειδή ο μπαμπάς αμερικάνος δεν έχει να φάει και μετακυλλίεται η αποτυχία παντού, οπότε λογικά θα έρθουν οι νικητές εδώ, ξέρεις οι υπερδυνάμεις κίνα, ρωσία κτλ και θα πούνε στην ελλάδα, εσύ ανήκες κάπου, έλα τώρα να σε γαμήσουμε ή να σε διαμελήσουμε γιατί όχι, προκειμένου να σε ελέγχουμε καλύτερα, θα βγείς εσύ και η οικογένεια σου μπροστά σε παρακαλώ να σε γαμήσουνε να εκτονωθούνε γιατί εγώ και οι πλειοψηφία των ελλήνων που είμαστε αντιφρονούντες δεν φταίμε σε τίποτα να την πληρώνουμε για λογαριασμό της πολιτικής δικτατορίας της ελλάδας που τρέφεται από αμερικανικό χρήμα για να υποτάσσεται μέχρι το 2008...

Εσύ τι ψηφίζεις και είσαι στους αντιφρονούντες ρε φίλε ?  :think:
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Γιατί είναι ανάγκη να παώ εκεί για να ξέρω πάνω κάτω τι γίνεται στο 2013 ? Αν εσύ δεν ενημερώνεσαι επαρκώς για το τι συμβαίνει στον πλανήτη δεν φταίω εγώ.
Και αν- και καλά  ενδιαφέρεσαι- για του Ιρανούς,πήγαινε σε καμία οργάνωση για τα ανθρώπινα δικαιώματα να βοηθήσεις,ειδικά για τα δικαιώματα των γυναικών,όχι μόνο λογάκια και κατά το δοκούν...Και μια που λες για τους..καημένους Σέρβους,να πας να τα πεις αυτά σε Κροάτες,Κοσοβάρους και Βόσνιους που κατέσφαξε ο Μιλόσειτς και η παρέα του,να δούμε τι θα σου πουν !!
Τέλος αν κάποιος στρατιωτικός πληρωθεί για να πάει να πολεμήσει οπουδήποτε είναι δικαίωμά του και δουλειά του και δεν θέλει υπερασπιστές !

Eγω δεν εχω να παω πουθενα γιατι δεν εξεφρασα καμια τετοια θεληση.
Ουτε...ενδιαφερθηκα τοσο για τους Ιρανους ωστε να παω κι εκει κιολας.
Αν ειναι να παρω θεση υπερ αυτων ή των αμερικανων, δοξα τον εξαποδω παντα ξερω με ποιους δεν θα ειμαι.
Αλλο αυτο και αλλο να πω...αντε παιδια τραβατε τωρα να καταστρεψετε τις ΗΠΑ γιατι εχουν μαλακισμενο καθεστως.
Να πας εσυ ο ραμπο να καθαρισεις που τον εχεις τον πολεμο ανετα στα λογακια(φυσικα...λες και εσυ θα πας)
Τα δικαιωματα των γυναικων και τις λοιπες μαλακιες τραβα πεστα σε αναλογα θρεντ, δεν ειπα τιποτα εγω. Να τους κρινουν αλλοι οκ, να τους κρινουν και οι υπερμαχοι της οπλοκατοχης και της θανατικης ποινης και καλα πολιτισμενοι αμερικανοι παει πολυ.
Για τα δικαιωματα ολων αυτων που γαμησε ο μπους βεβαια, τουμπεκι. Αυτος δεν ηταν...εγκληματιας, ηταν αθωα περιστερα. Δεν ειδα τοτε τιποτα φωνουλες να παμε ολοι οι υπολοιποι να τον γαμησουμε. Δεν μας επαιρνε βλεπεις...
Να πας να δεις το Argo του Αφλεκ που ειναι και αμερικανικη ταινια, μηπως και παρεις καμια ιδεα του πως βλεπει κανεις τα πραγματα πιο αντικειμενικα ακομα κι αν ειναι αμερικανος.
Και τους κροατες και τους βοσνιους δεν τους κατεσφαξαν οι κατοικοι του βελιγραδιου, ωστε να βομβαρδιστουν. Για τον μιλοσεβιτς μια χαρα τα λες. Για τα αντιστοιχα των κροατων και βοσνιων βεβαια, ουτε κουβεντα....οτι μας συμφερει παντα.
Κουμαντο να κανεις στην χωρα σου. Τις χωρες των αλλων, αστες ησυχες.
 

S.F.E.

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.002
Like
0
Πόντοι
16
Άμα δεν κυβερνούσε ο σχιζοφρενής Ιωαννίδης και δεν γινόταν η καταστροφή στην Κύπρο,μπορεί να είχαμε ακόμα χούντα τύπε..ποιός Ελληνικός λαός ξεσηκώθηκε και τρίχες κατσαρές...

ο Ιωαννιδης ηταν κατι χειροτερο απο σχιζοφρενης (αν το να δρας υπογειως σε κατατασσει ως τρελο, αυτο δεν το γνωριζω)...
Ηταν αφελης, που αρκεστηκε στις διαβεβαιωσεις των Αμερικανων και των βαθμοφορων πρακτορων τους στο ΓΕΝ, ΓΕΑ, ΓΕΣ οτι οι Τουρκοι προεβαιναν σε διακλαδικα "γυμνασια" και οταν καταλαβε τί εγινε ηταν πλεον αργα...

αργα στο οτι πατησαν ποδι στο νησι, αλλα καθολου αργα για να δρασει.

Το γιατι δεν εδρασε ο Ιωαννιδης εν τελει, θα μας το πει ο ιστορικος του μελλοντος και οχι οι πληρωμενες γραφιδες του τυπου "η Ελλαδα δεν ηταν εκεινη την στιγμη σε θεση να διεξαγει πολεμο" και "το φιασκο της επιστρατευσης" -την στιγμη που η επιστρατευση εξελισσονταν κανονικα στην συμμετοχη των εφεδρων, αλλα αντι για οπλα και πυρομαχικα τα κιβωτια περιειχαν τοποθετημενες πετρες- συντονισμενες στο πνευμα του "κειτομαι μακραν"....
εβαλαν το κομματικο συμφερον πανω απο την Πατριδα και τοτε, με τον φοβο των ενοπλων κομμουνιστων τω φρονημα-επιστρατευμενων, οπως αντιστοιχα το 1922 προκατοχοι τους προτιμησαν να αφησουν τους Ελληνες της Μικρας Ασιας να τους σφαγιασουν τα κτηνη, απο φοβο μηπως ερχομενοι εδω ανατραπει η βασιλεια...
γαμω το μπουρδελο σας γαμω...

Διαφωνω για την χουντα εδω. Το πολυτεχνειο και η νομικη συνεβησαν, δεν ηταν φαντασια. Ας τα κανουν κι εκει. Εννοειται οτι θα χυθει αιμα. Καμια επανασταση πραγματικη, δεν ειναι αναιμακτη. Για ολα υπαρχει τιμημα.

λοιπον, ας μην παμε στους φοιτητες της Τιεν Αν Μεν εναντιον του κομμουνισμου, ουτε στους φοιτητες του Ιραν εναντιον της θεοκρατιας πολυ πριν την αραβικη ανοιξη, αλλα στο 1973 στην Ελλαδα, οπου ολως τυχαιως απο καποια "αδιευκρινιστη" πηγη διαχεεται μια φημη οτι ηδη εχουν σκοτωθει 2 φοιτητες στο Πολυτεχνειο, χωρις να ειχε ακομα συμβει, για να ξεσηκωθει και να κατεβει στους δρομους ο κοσμος, οπως και εγινε... Τυχαιο...?

Άσε που σε σκληρότητα η Ελληνική χούντα μοιάζει με παιδική χαρά μπροστά στη Βόρεια Κορέα.

ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.




Ο Μεγαλος Αδερφος βιωνει αυτο που βιωσε η τεως αυτοκρατορια το 1947 εν Ελλαδι: απεμπλοκη και παραδοση εξουσιας σε τοπικα βιλαετια...
εμας και την Κυπρο μας εδωσαν πακετο-δωρο στους Γερμανους που θα μας αγορασουν και τις τραπεζες και το υπεδαφος και οταν δεν κανεις κουμαντο στην χωρα σου, δεν οριζεις ουτε και τα εξωτερικα σου συνορα... κοντοπουτανε με το ευρω σου!

αυτο τουλαχιστον, δηλαδη το οτι κανει η ντοπια ελιτ κουμαντο στην Β.Κορεα, τους το αναγνωριζω...


Αραγε ο υιος Μπους θα αντιμετωπιζε στην εποχη του τοσο χλιαρα τα πραγματα...?
Αλλα, αλλο πλεον το οικονομικο περιβαλλον.
 

Επισκέπτης
η χώρα μας είναι μέλος κάποιων διεθνων οργανισμών..αν στο πλαίσιο αυτό ,της ζητηθεί να συμμετάσχει, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το κάνει (στο μέτρο των δυνατοτήτων της βεβαίως)..και πάλι σου λέω, προσωπικά δε βλέπω καμια πρόκληση εκ μέρους των ΗΠΑ..η Β. Κορέα απλά εκβιάζει για τροφή/ενέργεια και για εσωτερικούς λόγους..αν όμως κάνει το πρώτο βήμα, σαφώς και θα πρέπει να λάβει τη δέουσα απάντηση!
Mαλλον τα πραματα ειναι καπως πιο συνθετα απο"εξηγησεις"του στυλ το βασιλειο των Κιμ εκβιαζει τους καλους νοτιους και τα ρεστα...
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Πιέσεις του Ο.Η.Ε. στην Κίνα για τη Β. Κορέα

Ο γενικός γραμματέας του Ο.Η.Ε. κάλεσε την Πέμπτη την Κίνα να ασκήσει κάθε δυνατή επιρροή στη Β. Κορέα, προκειμένου να μειωθεί η ένταση στην Κορεατική.

Το Πεκίνο αποτελεί παραδοσιακό σύμμαχο της Πιονγκγιάνγκ, ωστόσο η γραμμή που φαίνεται να τηρεί μετά την τρίτη πυρηνική δοκιμή της Β. Κορέας (Φεβρουάριος 2012) είναι να καταδικάζει την προκλητική στάση της ασιατικής χώρας.

Από τον Λευκό Οίκο όπου είχε συνάντηση με τον πρόεδρο των Η.Π.Α., Barack Obama, ο Ban Ki-moon δεν παρέλειψε να επαινέσει τη στάση που τηρεί η Ουάσινγκτον στη διάρκεια της κλιμάκωσης της έντασης στην Κορεατική, κάνοντας λόγο για «μετρημένη απάντηση στην προκλητική ρητορεία της Β. Κορέας».
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Πιέσεις του Ο.Η.Ε. στην Κίνα για τη Β. Κορέα

Ο γενικός γραμματέας του Ο.Η.Ε. κάλεσε την Πέμπτη την Κίνα να ασκήσει κάθε δυνατή επιρροή στη Β. Κορέα, προκειμένου να μειωθεί η ένταση στην Κορεατική.

Το Πεκίνο αποτελεί παραδοσιακό σύμμαχο της Πιονγκγιάνγκ, ωστόσο η γραμμή που φαίνεται να τηρεί μετά την τρίτη πυρηνική δοκιμή της Β. Κορέας (Φεβρουάριος 2012) είναι να καταδικάζει την προκλητική στάση της ασιατικής χώρας.

Από τον Λευκό Οίκο όπου είχε συνάντηση με τον πρόεδρο των Η.Π.Α., Barack Obama, ο Ban Ki-moon δεν παρέλειψε να επαινέσει τη στάση που τηρεί η Ουάσινγκτον στη διάρκεια της κλιμάκωσης της έντασης στην Κορεατική, κάνοντας λόγο για «μετρημένη απάντηση στην προκλητική ρητορεία της Β. Κορέας».
:rockon:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Πολυ καλη σταση οι Αμερικανοι ως τωρα.

Εγω ημουν υπερ τους εξαρχης
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom