Νέα

Βόρειος Κορέα VS Νότιος Κορέα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DARKSIDEOFTHEMOON
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 166K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
Πολυ καλη σταση οι Αμερικανοι ως τωρα.

Εγω ημουν υπερ τους εξαρχης

ναι είναι πολύ εντάξει οι τακτικές τους...
αν γίνει χοντρή τσαμπούκα τελικά, δεν θα αφήσουν άμαχο για άμαχο.
θα κάψουν τους πάντες κανονικά από παιδάκια και γυναίκες μέχρι και γέρους....  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
εντάξει τύποι... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
ναι είναι πολύ εντάξει οι τακτικές τους...
αν γίνει χοντρή τσαμπούκα τελικά, δεν θα αφήσουν άμαχο για άμαχο.
θα κάψουν τους πάντες κανονικά από παιδάκια και γυναίκες μέχρι και γέρους....  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
εντάξει τύποι... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
θα πεθανουν εκδημοκρατισμενοι ομως τυπε :rockon:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
ναι είναι πολύ εντάξει οι τακτικές τους...
αν γίνει χοντρή τσαμπούκα τελικά, δεν θα αφήσουν άμαχο για άμαχο.
θα κάψουν τους πάντες κανονικά από παιδάκια και γυναίκες μέχρι και γέρους....  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
εντάξει τύποι... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Προς το παρον η διαταξη τους δεν σε προιδεαζει για κατι τετοιο
ισα ισα τερμα αμυντικο ειναι το συστημα που πανε να παιξουν στο Γκουαμ
εχουν βαλει συστοιχιες THAAD που ουσιαστικα σε αυτο τι γινεται.... ριχνει την βομβα ο κορεατης
και ενεργοποιει και ο αμερικανος το αντιπυραυλικο... βρισκει την βομβα στην στρατοσφαιρα και την καταστρεφει.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Οποτε ετσι οπως εχουν φτιαξει τα πραγματα οι Αμερικανοι εκει δεν μπορουν να τους κτυπησουν οι Β.Κορεατες. Αν ριξει στην Νοτια Κορεα πρεπει να ειναι τελειως βλακας διοτι θα φαει και αυτος στην μουρη την ραδιενεργεια.

Το πολυ να κανει καποια δοκιμη τελειως αλλου. Τους Αμερικανους ετσι οπως ειναι τσαμπα θα τους ριξει δεν θα καταφερει τιποτα.

Και οι πρεσβειες δεν ειναι βλακες που λενε στους δικους τους ακομη να μην φυγουν απο εκει... ουσιαστικα δεν τον υπολογιζουν καν αυτον γιατι ξερουν οτι δεν προκειται να κανει τιποτα το σοβαρο.Αν τον υπολογιζαν θα τον ακουγαν κιολας και θα εκαναν οτι τους λεει.

Ετσι πιστευω και εγω τωρα αμα του την βαρεσει και κανει καμια μαλακια τι να πω... εκτος και αν εχει και αλλα που δεν γνωριζουμε ή δεν εχουν πει στις τηλεορασεις.
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Eγω δεν εχω να παω πουθενα γιατι δεν εξεφρασα καμια τετοια θεληση.
Ουτε...ενδιαφερθηκα τοσο για τους Ιρανους ωστε να παω κι εκει κιολας.
Αν ειναι να παρω θεση υπερ αυτων ή των αμερικανων, δοξα τον εξαποδω παντα ξερω με ποιους δεν θα ειμαι.
Αλλο αυτο και αλλο να πω...αντε παιδια τραβατε τωρα να καταστρεψετε τις ΗΠΑ γιατι εχουν μαλακισμενο καθεστως.
Να πας εσυ ο ραμπο να καθαρισεις που τον εχεις τον πολεμο ανετα στα λογακια(φυσικα...λες και εσυ θα πας)
Τα δικαιωματα των γυναικων και τις λοιπες μαλακιες τραβα πεστα σε αναλογα θρεντ, δεν ειπα τιποτα εγω. Να τους κρινουν αλλοι οκ, να τους κρινουν και οι υπερμαχοι της οπλοκατοχης και της θανατικης ποινης και καλα πολιτισμενοι αμερικανοι παει πολυ.
Για τα δικαιωματα ολων αυτων που γαμησε ο μπους βεβαια, τουμπεκι. Αυτος δεν ηταν...εγκληματιας, ηταν αθωα περιστερα. Δεν ειδα τοτε τιποτα φωνουλες να παμε ολοι οι υπολοιποι να τον γαμησουμε. Δεν μας επαιρνε βλεπεις...
Να πας να δεις το Argo του Αφλεκ που ειναι και αμερικανικη ταινια, μηπως και παρεις καμια ιδεα του πως βλεπει κανεις τα πραγματα πιο αντικειμενικα ακομα κι αν ειναι αμερικανος.
Και τους κροατες και τους βοσνιους δεν τους κατεσφαξαν οι κατοικοι του βελιγραδιου, ωστε να βομβαρδιστουν. Για τον μιλοσεβιτς μια χαρα τα λες. Για τα αντιστοιχα των κροατων και βοσνιων βεβαια, ουτε κουβεντα....οτι μας συμφερει παντα.
Κουμαντο να κανεις στην χωρα σου. Τις χωρες των αλλων, αστες ησυχες.

Kουμάντο να κάνω ? Είσαι καλά ρε ? Και τι είμαι εγώ πλανητάρχης ή πρωθυπουργός ?  Απλά τι γνώμη μου λέω..θα μου το απαγορεύσεις και αυτό ?  Έτσι εξηγείται που είσαι θαυμαστής του Ιράν !!  Μήπως είσαι και με τον Πούτιν ? Για κάτι τέτοιο σε κόβω. Αλλά αφού παραδέχεσαι ότι δεν ενδιαφέρεσαι ουσιαστικά για τους Ιρανούς,είναι προφανές ότι κάνεις φιλολογία του καναπέ και δήθεν ειρηνισμό και αντιμπεριαλισμό !!Απο'κει και πέρα είναι απόφαση της κυβέρνησης μας να δει τι θα κάνει και αν τι συμφέρει να βοηθήσει με κάποιο τρόπο την Κορέα και φυσικά δεν θα σου ζητήσει την άδειά..Εντάξει ?

Αν ήσουν Βορειοκορεάτης και σου είχαν σκοτώσει τη μάνα επειδή δεν προσκύνησες το άγαλμα του Κιμ Ιλ Σουνγκ,θα σου έλεγα εγώ αν καθόσουνα τώρα από τον καναπέ σου να το παίζεις αντιαμερικανός και κουλτουριάρης !!  Μάλλον θα έβλεπες τους Αμερικανούς ως λυτρωτές ! Επίσης δεν σε βλέπω να σκοτίζεσαι καθόλου για τα δικαιώματα των νοτιοκορεατών που κινδυνεύουν να φάνε βόμβες και πυρηνικά στο κεφάλι ! Φαίνεται τους βόρειους τους αγαπάς περισσότερο !! Έτσι δεν είναι ?

Το οτι αποκαλείς δε τα δικαιώματα των γυναικών μαλακίες,συγνώμη αλλά δείχνει χαμηλότατη παιδεία και καλλιέργεια....
Επίσης για τον πόλεμο του Μπους στο Ιράκ είχε ξεσηκωθεί το σύμπαν και εγώ ήμουν εναντίον του,αλλά φαίνεται εσύ δεν πήρες μυρωδιά.Πόσων χρονών είσαι ?

Τέλος στη Γιουγκοσλαβία για να μαθαίνεις,τον πόλεμο τον ξεκίνησαν και τον διεξήγαγαν οι Σέρβοι υπό την κρυφή καθοδήγηση της Ρωσίας και οι άλλοι απλά αμύνονταν. Οι Σέρβοι ναζί διέπραξαν και τη μεγάλη πλειοψηφία των εγκλημάτων πολέμου και εθνοκαθάρσεις ειδικά στη Βοσνία.Τα ίδια πήγε να κάνει ο Μιλόσεβιτς και στο Κόσοβο και για να μην γίνει εκεί νέα Βοσνία επενέβη η διεθνής κοινότητα με αναπόφευκτα βίαιο τρόπο.Εσένα λοιπόν δεν σε πείραξαν οι πόλεμοι και τα εγκλήματα των Σέρβων που είχαν χιλιάδες νεκρούς,αλλά η επέμβαση που έγινε για να σταματήσει τα εγκλήματα και είχε μόνο καμιά εκατοστή νεκρούς.Συγχαρητήρια...
Τα υπόλοιπα που γράφεις-και κυρίως η σύγκριση της Αμερικανικής δημοκρατίας(με τα όποια ελλατώματά της)-με αυτά τα κτήνη τους μουλάδες του Ιράν, δεν χρίζουν σοβαρού σχολιασμού....
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Τέλος στη Γιουγκοσλαβία για να μαθαίνεις,τον πόλεμο τον ξεκίνησαν και τον διεξήγαγαν οι Σέρβοι υπό την κρυφή καθοδήγηση της Ρωσίας και οι άλλοι απλά αμύνονταν. Οι Σέρβοι ναζί διέπραξαν και τη μεγάλη πλειοψηφία των εγκλημάτων πολέμου και εθνοκαθάρσεις ειδικά στη Βοσνία.
σε αυτο εχεις δικιο τυπε
αλλα εγινε μονο και μονο επειδη αυτοι μπορουσαν να το κανουν
δεν ηταν αγιοι οι αλλοι,αν μπορουσαν και ειχαν την ευκαιρια θα εκανα τα ιδια
οταν χρειαστηκε μια χαρα συνεργαστηκανε οι κροατες με τους μουσουλμανους βοσνιους
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
σε αυτο εχεις δικιο τυπε
αλλα εγινε μονο και μονο επειδη αυτοι μπορουσαν να το κανουν
δεν ηταν αγιοι οι αλλοι,αν μπορουσαν και ειχαν την ευκαιρια θα εκανα τα ιδια
οταν χρειαστηκε μια χαρα συνεργαστηκανε οι κροατες με τους μουσουλμανους βοσνιους

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να διαμελίσουν τη Βοσνία φτιάχνοντας δύο κράτη..αυτό ήταν το νόημα του πολέμου,αλλά δεν τους βγήκε όπως ήθελαν.Αργότερα όταν ο Μιλόσεβιτς τα έσπασε με τους Ρώσους,τον τελείωσαν μαζί και αυτοί και οι Αμερικάνοι ! Τα ίδια που είχε πάθει και ο Τσαουσέσκου δηλαδή.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
στο τελος δεν θα γινει τιποτα θα το δειτε αυτον τον κολλημενο την βορειας κορεας δεν τον εχω για τοσο μαλακα
και τι θελω να πω αν συνεχισεις τις μαγκιες εχει καλος μαγκιες τυπου απομονοση και η χωρα μου και στη χωρα μου κανω οτι θελω
αν πειραξει και δωσει αφορμη πρωτος στη νοτιο κορεα τελειωσε ουτε το κουμπι δεν θα πατησεις θα την ισωπεδωσουν τη βορεια κορεα η αμερικανοι και χωρις μαλιστα πυρινικα μονο βομβες απεμπλουτισμενου ουρανιου
 

Επισκέπτης
αν ηθελε να επιτεθει θα το ειχε κανει ηδη χωρις απειλες ολα μαλακιες ειναι μας δουλευουνε οι γαμημενοι ολοι
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
αν ηθελε να επιτεθει θα το ειχε κανει ηδη χωρις απειλες ολα μαλακιες ειναι μας δουλευουνε οι γαμημενοι ολοι

Oι δύο επόμενες μέρες είναι οι πιο κρίσιμες,αν θα ρίξει πύραυλο όπως λέει μάλλον θα γίνει το μπουμ ! Αν δεν το κάνει δεν νομίζω ότι θα τον πειράξει κανένας.
 

Επισκέπτης
Oι δύο επόμενες μέρες είναι οι πιο κρίσιμες,αν θα ρίξει πύραυλο όπως λέει μάλλον θα γίνει το μπουμ ! Αν δεν το κάνει δεν νομίζω ότι δεν θα τον πειράξει κανένας.

αφου ο πιτσιρικας ειναι γατακι λογικο ειναι οτι θα τον γαμησουνε ή προετοιμαζεσαι και ριχνεις και μενεις στη ιστορια  ή το βουλωνεις και τρως πουτσα
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Ο πρόεδρος των Η.Π.Α. ξεκαθάρισε σε δηλώσεις του την Πέμπτη πως η χώρα του δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη διπλωματία αναφορικά με το φλέγον ζήτημα της Κορεατικής, υπογραμμίζοντας όμως πως η Ουάσινγκτον θα κάνει όλα τα αναγκαία βήματα προκειμένου να προστατεύσει τον αμερικανικό λαό και τους συμμάχους της.

«Τώρα είναι η ώρα για τη Β. Κορέα να σταματήσει αυτή την πολεμοχαρή προσέγγιση που υιοθέτησε και να προσπαθήσει να μειώσει την ένταση. Κανείς δεν θέλει να δει μια σύγκρουση στην Κορεατική χερσόνησο», σημείωσε ο Barack Obama κατά τη διάρκεια συνάντησής του στον Λευκό Οίκο με τον γενικό γραμματέα του Ο.Η.Ε., Ban Ki-moon.

«Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε να εργαστούμε για την επίλυση ορισμένων από αυτά τα θέματα μέσω της διπλωματίας ακόμη και αν -όπως ανέφερα στον γενικό γραμματέα- οι Η.Π.Α. κάνουν όλα τα αναγκαία βήματα για να προστατεύσουν τον λαό τους και να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους που απορρέουν από τις συμμαχίες μας στην περιοχή», πρόσθεσε.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκαν και οι δηλώσεις του Ban Ki-moon, ο οποίος κάλεσε την Κίνα να αυξήσει την επιρροή της στη Β. Κορέα, προκειμένου να υπάρξει μια αποκλιμάκωση της έντασης.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Σε κατάσταση συναγερμού βρίσκονται οι Ένοπλες Δυνάμεις της Ν. Κορέας, με τις Μυστικές Υπηρεσίες της ασιατικής χώρας να παρατηρούν στενά την κατάσταση στη γειτονική χώρα εν αναμονή μιας επικείμενης βαλλιστικής δοκιμής.

Η 11η Απριλίου πέρασε χωρίς να υπάρξει κάποια εκτόξευση. Διεθνείς αναλυτές έδιναν ιδιαίτερη σημασία στη συγκεκριμένη ημερομηνία καθώς, έληγε η προθεσμία που είχε δοθεί για την απομάκρυνση των ξένων αξιωματούχων. Πλέον, το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στη 15η Απριλίου, ημερομηνία κατά την οποία εορτάζεται η επέτειος από τη γέννηση του ιδρυτή της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κορέας, Kim II Sung.

Μιλώντας σε δημοσιογράφους ο εκπρόσωπος του υπουργείου Άμυνας της Ν. Κορέας, Kim Min-seok, εκτίμησε ότι η Πιονγκγιάνγκ είναι πολύ πιθανό να πραγματοποιήσει βαλλιστική δοκιμή λίγο πριν ή λίγο μετά τη συγκεκριμένη ημερομηνία. Ήδη, είναι γνωστό πως η Β. Κορέα έχει τοποθετήσει στο ανατολικό τμήμα της χώρας δύο εκτοξευτήρες με πυραύλους μεσαίου βεληνεκούς, τύπου «Musudan», δίπλα στο λιμάνι Βονσάν. Παράλληλα, ανοιχτό παραμένει το ενδεχόμενο να υπάρξει εκτόξευση πυραύλων μικρού βεληνεκούς προς την Ιαπωνική Θάλασσα.

Την Πέμπτη συμπληρώθηκε ένας χρόνος από την ημέρα που ο Kim Jong-un ανέλαβε επίσημα τα καθήκοντά του μετά τον θάνατο από καρδιακή προσβολή του πατέρα του, Kim Jong-il (17 Δεκεμβρίου). Εκείνες τις ημέρες οι εορτασμοί ήταν λαμπροί, ωστόσο «αμαυρώθηκαν» από την αποτυχημένη εκτόξευση ενός πυραύλου (13 Απριλίου), ο οποίος θα μετέφερε στο Διάστημα έναν μετεωρολογικό δορυφόρο.

Στο κεντρικό της δημοσίευμά της η εφημερίδα του Εργατικού Κόμματος, «Rodong Sinmun», αποθέωσε το νέο ηγέτη της χώρας, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στον εντυπωσιακό τρόπο που κυβέρνησε τον πρώτο χρόνο παραμονής του στην εξουσία. Ειδικότερα, έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην επιτυχημένη εκτόξευση ενός δορυφόρου (Δεκέμβριος 2012) και στην τρίτη πυρηνική δοκιμή (Φεβρουάριος 2013).

 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Η Β. Κορέα έχει τη δυνατότητα να τοποθετήσει πυρηνική κεφαλή σε βαλλιστικό πύραυλο, ωστόσο τα όπλα που διαθέτει κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ασταθή, σύμφωνα με δηλώσεις Αμερικανών αξιωματούχων.

Οι εκτιμήσεις βασίζονται σε πληφορίες από τις Μυστικές Υπηρεσίες των Η.Π.Α. και είναι η πρώτη φορά που αυτές καταλήγουν σ' ένα τέτοιο συμπέρασμα, το οποίο φανερώνει την κρισιμότητα της κατάστασης και το πόσο σοβαρά θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν οι απειλές της Β. Κορέας. Μέχρι στιγμής η Πιονγκγιάνγκ έχει πραγματοποιήσει τρεις πυρηνικές δοκιμές (2007, 2009, 2013) και το ζητούμενο τους τελευταίους μήνες ήταν να διαπιστωθεί το κατά πόσο μπορεί να ολοκληρώσει με επιτυχία ένα στάδιο σμίκρυνσης αυτών των ατομικών όπλων, προκειμένου στη συνέχεια να τα τοποθετήσει πάνω σ' έναν βαλλιστικό πύραυλο, ο οποίος θα μπορούσε να πλήξει στόχους σε μεγάλη απόσταση.

Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια ακρόασης του υπουργού Άμυνας των Η.Π.Α., Chuck Hagel και του αρχηγού του Γενικού Επιτελείου των Ενόπλων Δυνάμεων, Martin Dempsey, ο Ρεπουμπλικάνος βουλευτής του Κολοράντο, Doug Lamborn, παρουσίασε μια έκθεση της Αμερικανικής Υπηρεσίας Στρατιωτικών Πληροφοριών ( DIA), όπου επισημαίνεται πως η Πιονγκγιάνγκ μπορεί πλέον να τοποθετεί με επιτυχία πυρηνικές κεφαλές σε βαλλιστικούς πυραύλους.

Πάντως ο επικεφαλής του Πενταγώνου, Chuck Hagel, εξήγησε σε δηλώσεις του πως η Β. Κορέα δεν έχει την ικανότητα να πλήξει στόχους σε αμερικανικό έδαφος.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
δηλαδη πιστευετε οτι οι αμερικανοι δεν εχουν αυτη τη στιγμη εναν δορυφορο πανω απο την κορεα που να εστιαζει ολες τις κινησεις του μαλακα της βορειας κορεας ασε γιατι ο τυπος ειναι πολλυ μπλαμπλα και τηγανιτα τιποτα

οσο για το πυραυλο ειναι σιγουρο οτι λειτουργει σωστα,,,,ποση ωρα κανει να φτασει στο στοχο,,,,,,σε ποιο στοχο νοτια κορεα η ηνωμενες πολιτειες,,,,, και το σημαντικοτερο ερωτημα

οι ηνωμενες πολιτειες τι αμυνα εχουν???? επισης ο βορειο κορεατης τι συμμαχους εχει γιατι ακομα και οι κινεζοι δεν τον πολλυ στηριζουν απλα τον εχουν κανει το πουτανακι τους

εμενα η φαση μου μυριζει ποιο πολλυ να δειξει η κινα την δυναμη της στους αμερικανους
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
δηλαδη πιστευετε οτι οι αμερικανοι δεν εχουν αυτη τη στιγμη εναν δορυφορο πανω απο την κορεα που να εστιαζει ολες τις κινησεις του μαλακα της βορειας κορεας ασε γιατι ο τυπος ειναι πολλυ μπλαμπλα και τηγανιτα τιποτα

οσο για το πυραυλο ειναι σιγουρο οτι λειτουργει σωστα,,,,ποση ωρα κανει να φτασει στο στοχο,,,,,,σε ποιο στοχο νοτια κορεα η ηνωμενες πολιτειες,,,,, και το σημαντικοτερο ερωτημα

οι ηνωμενες πολιτειες τι αμυνα εχουν???? επισης ο βορειο κορεατης τι συμμαχους εχει γιατι ακομα και οι κινεζοι δεν τον πολλυ στηριζουν απλα τον εχουν κανει το πουτανακι τους

εμενα η φαση μου μυριζει ποιο πολλυ να δειξει η κινα την δυναμη της στους αμερικανους
η μπομπα θα σκασει αν σκασει στο αμερικα τυπε
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
δηλαδη πιστευετε οτι οι αμερικανοι δεν εχουν αυτη τη στιγμη εναν δορυφορο πανω απο την κορεα που να εστιαζει ολες τις κινησεις του μαλακα της βορειας κορεας ασε γιατι ο τυπος ειναι πολλυ μπλαμπλα και τηγανιτα τιποτα

οσο για το πυραυλο ειναι σιγουρο οτι λειτουργει σωστα,,,,ποση ωρα κανει να φτασει στο στοχο,,,,,,σε ποιο στοχο νοτια κορεα η ηνωμενες πολιτειες,,,,, και το σημαντικοτερο ερωτημα

οι ηνωμενες πολιτειες τι αμυνα εχουν???? επισης ο βορειο κορεατης τι συμμαχους εχει γιατι ακομα και οι κινεζοι δεν τον πολλυ στηριζουν απλα τον εχουν κανει το πουτανακι τους

εμενα η φαση μου μυριζει ποιο πολλυ να δειξει η κινα την δυναμη της στους αμερικανους

Οι αμερικανοί λογικά θα έχουν καράβι ή βάσεις στη Νότια Κορέα.
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Kουμάντο να κάνω ? Είσαι καλά ρε ? Και τι είμαι εγώ πλανητάρχης ή πρωθυπουργός ?  Απλά τι γνώμη μου λέω..θα μου το απαγορεύσεις και αυτό ?  Έτσι εξηγείται που είσαι θαυμαστής του Ιράν !!  Μήπως είσαι και με τον Πούτιν ? Για κάτι τέτοιο σε κόβω. Αλλά αφού παραδέχεσαι ότι δεν ενδιαφέρεσαι ουσιαστικά για τους Ιρανούς,είναι προφανές ότι κάνεις φιλολογία του καναπέ και δήθεν ειρηνισμό και αντιμπεριαλισμό !!Απο'κει και πέρα είναι απόφαση της κυβέρνησης μας να δει τι θα κάνει και αν τι συμφέρει να βοηθήσει με κάποιο τρόπο την Κορέα και φυσικά δεν θα σου ζητήσει την άδειά..Εντάξει ?

Αν ήσουν Βορειοκορεάτης και σου είχαν σκοτώσει τη μάνα επειδή δεν προσκύνησες το άγαλμα του Κιμ Ιλ Σουνγκ,θα σου έλεγα εγώ αν καθόσουνα τώρα από τον καναπέ σου να το παίζεις αντιαμερικανός και κουλτουριάρης !!  Μάλλον θα έβλεπες τους Αμερικανούς ως λυτρωτές ! Επίσης δεν σε βλέπω να σκοτίζεσαι καθόλου για τα δικαιώματα των νοτιοκορεατών που κινδυνεύουν να φάνε βόμβες και πυρηνικά στο κεφάλι ! Φαίνεται τους βόρειους τους αγαπάς περισσότερο !! Έτσι δεν είναι ?

Το οτι αποκαλείς δε τα δικαιώματα των γυναικών μαλακίες,συγνώμη αλλά δείχνει χαμηλότατη παιδεία και καλλιέργεια....
Επίσης για τον πόλεμο του Μπους στο Ιράκ είχε ξεσηκωθεί το σύμπαν και εγώ ήμουν εναντίον του,αλλά φαίνεται εσύ δεν πήρες μυρωδιά.Πόσων χρονών είσαι ?

Τέλος στη Γιουγκοσλαβία για να μαθαίνεις,τον πόλεμο τον ξεκίνησαν και τον διεξήγαγαν οι Σέρβοι υπό την κρυφή καθοδήγηση της Ρωσίας και οι άλλοι απλά αμύνονταν. Οι Σέρβοι ναζί διέπραξαν και τη μεγάλη πλειοψηφία των εγκλημάτων πολέμου και εθνοκαθάρσεις ειδικά στη Βοσνία.Τα ίδια πήγε να κάνει ο Μιλόσεβιτς και στο Κόσοβο και για να μην γίνει εκεί νέα Βοσνία επενέβη η διεθνής κοινότητα με αναπόφευκτα βίαιο τρόπο.Εσένα λοιπόν δεν σε πείραξαν οι πόλεμοι και τα εγκλήματα των Σέρβων που είχαν χιλιάδες νεκρούς,αλλά η επέμβαση που έγινε για να σταματήσει τα εγκλήματα και είχε μόνο καμιά εκατοστή νεκρούς.Συγχαρητήρια...
Τα υπόλοιπα που γράφεις-και κυρίως η σύγκριση της Αμερικανικής δημοκρατίας(με τα όποια ελλατώματά της)-με αυτά τα κτήνη τους μουλάδες του Ιράν, δεν χρίζουν σοβαρού σχολιασμού....

Εγω καλα ειμαι. Εσυ την παλευεις καμια σταλα? Για να δουμε.... :grin:
Βγαζεις τα συμπερασματακια σου βλεπω(θαυμαστης του πουτιν, ιρανοφιλος και τωρα διπλοματης του καναπε) επειδη το μονο που θελω ειναι να ειναι η χωρα αμετοχη σε οτι γινει(πραγμα το οποιο εχω γραψει αρκετες φορες). Τι να κανουμε τωρα που εσενα σε εκνευριζει αυτο?  :rolleyes:
Τι 'ενταξει' ρε τυπε? Οχι δεν ειναι 'ενταξει'. Θα με βομβαρδισεις και μενα για να με εκδημοκρατισεις?  :grin:
Ουτε εγω θα σου ζηταω την αδεια για να εχω την αποψη μου τυπε. Σε ενοχλει και αυτο?
Συγγνωμη κιολας που αδυνατω να καταλαβω εγω ο ηλιθιος τι συμφερον θα μπορουσε να εχει η Ελλαδα απο μια επεμβαση στην Β.Κορεα......αφου ξερεις εσυ, πασο  :grin:

Βεβαια αν διαβαζες το θρεντ 'Συναγερμος σε ολο τον πλανητη' προ καμποσων ημερων, θα εβλεπες μεταξυ αλλων και αυτο το post:

Οτι ναναι. Ο τυπος εκατσε και καλα να υπογραψει εντολες πυρηνικου βομβαρδισμου μπροστα σε χαρτη των ΗΠΑ.
Ετσι γινονται οι πολεμοι. Αποκαλυπτωντας τα σχεδια σου στον εχθρο  :rolleyes:
Ο υπολογιστης που χρησιμοποιει ειναι αμερικανικης προελευσης(λεπτομερεια).
Ολο φιγουρα και ψευτοτσαμπουκα. Οχι τιποτα αλλο, αλλα ειναι και η μοναδικη μαλλον φορα που ειμαι με τους αμερικανους. Οχι επειδη ειναι καλοπαιδα φυσικα(αυτοι ειναι που προξενουν ολη την φαση με την αχρειαστη παρουσια τους στη Ν.Κορεα κατα καιρους), αλλα επειδη σε ολα υπαρχουν ορια. Λες και τα πυρηνικα ειναι φυστικια. Ο τυπος ειναι οτι πιο επικινδυνο υπαρχει αυτην την στιγμη επειδη ειναι α) φανατισμενος, β) ανευθυνος, γ) απροβλεπτος.


:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Το ξερουμε και εμεις οτι ο τυπος ειναι μαλακας, μπουλης, δικτατορας, τσιμπουκολεβιες.
Εδω και καιρο.
Δεν περιμεναμε εσενα να μας το επιβεβαιωσεις.
Ξερουμε οτι οι αμερικανοι στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουν δικιο(ας πουμε δικιο...).
Ασχετως του τι εχει προηγηθει.
Η λυση ομως που τοσο πολυ θα επιθυμουσες εσυ ο προοδευτικος και δημοκρατικος ανθρωπος ειναι η επεμβαση. Ενατιον ποιων? Εναντιον αυτων που βασανιζονται απο το καθεστως.
Και τι καλυτερη βοηθεια, απο εναν βομβαρδισμο πχ?
Μια επεμβασουλα? Μονο ο μπουλης θα πεθανει. Κανεις αλλος. Αντε και μερικοι φανταροι....ε?

Ενα τετοιο καθεστως με τετοια δυναμη πεφτει μονο απο μεσα. Αν οχι απο τον λαο, τοτε απο τον ιδιο τον στρατο.
Και ετσι θα πεσει και θα το δεις.
Μεχρι τοτε, οι αμερικανοι καλο θα ειναι να κοψουν τις ασκησεις με την Ν.Κορεα στα συνορα.
Με την ιδια λογικη να αρχιζε και η Β.Κορεα τις ασκησεις με την Κινα στα συνορα....ωραια ε? Μουρλια.....
Δεν προκειται να εκτοξευσει οχι πυραυλο, ουτε καν να σηκωσει αεροπλανο που λεει ο λογος.
Θελει μεγαλυτερη επιρροη οπως ειπε ο taurus αρκετα πιο πισω.  
Δεν θα την παρει γιατι η Κινα εχει στραβωσει και λογικο ειναι.
Οποτε το μονο που κανεις αφου δεν θα γινει τιποτα, ειναι να τον γραψεις στα αρχιδια σου, να αφησεις τους Κινεζους να καθαρισουν(που θα το κανουν) τωρα, και να ελπισεις οτι η στρατιωτικη ηγεσια της χωρας εχει στις ταξεις της ατομα που δεν συμφωνουν με το καθεστως και ειναι προθυμα να το ανατρεψουν. Να μεταδωσουν αυτο το πραγμα και στον λαο και τελος.
Τοσο απλο ειναι. Ερεθισμα εχουν. Βλεπουν τι κανει ο Προεδρος τους.
Τι νομιζεις? Οτι αυτοι δεν θα θελαν να ενωθουν με τα αδερφια τους στο νοτο?
Αυτο ομως και το πως θα γινει, και το ποτε, θα το αποφασισουν αυτοι.
Οχι ενας νεοφασιστας και καλα δημοκρατικος οπως εσυ, στην πραγματικοτητα αιωνιο σκυλακι αλλων, ειτε των αμερικανων, ειτε των ρωσων(αν ειχε κατσει αλλιως η μοιρασια μετα τον Β ΠΠ' :rolleyes: ).

Θα πας και θα βομβαρδισεις τις πολεις τους, τα σπιτια τους, την χωρα τους. Για να τους βοηθησεις.....δακρυζω με την ευσπλαχνια σου τυπε  :'(

Και για να κλεινουμε, δεν εχω τιποτα να μαθω. Το ξερουμε οτι οι Σερβοι ξεκινησαν τον εμφυλιο στην Γιουγκοσλαβια. Η απαντηση ηρθε...καμποσα χρονια μετα με τον βομβαρδισμο του Βελιγραδιου. Διοτι για να τιμωρηθει ο Μιλοσεβιτς επρεπε να βομβαρδιστουν οι κατοικοι(sorry εννοουσα στρατιωτικοι στοχοι  :grin:).
Παρεπιπτοντως μονο ο Μιλοσεβιτς και οι Σερβοι εκαναν εγκληματα πολεμου. Κανενας αλλος ουτε βοσνιος, ουτε κροατης... :thumbsup:
Εκδημοκρατισμος γαμωτο  :rockon:
Με το συρσιμο ολης της ΕΕ στο ανηκουστο....Να βομβαρδιστει πρωτη φορα ευρωπαικη χωρα με την συνεισφορα της ΕΕ(στρατιωτικη, πολιτικη) απο αμερικανους μετα τον Β Παγκοσμιο....

Λιγα χρονια μετα, οι φιλοι σου οι αμερικανοι εκαναν τα ιδια και πολυ χειροτερα στην Ασια αυτη τη φορα. Στο κεντρο της κιολας. Και Ιρακ και Αφγανισταν.
Για να τιμωρηθουν οι κακοι Σανταμ και Μπιν Λαντεν. Οι οποιοι φυσικα και επρεπε ειτε να συλληφθουν, ειτε να εξοντωθουν. Και οι οποιοι δημιουργηθηκαν απο τους φιλους σου αλλα ας μην το κανουμε θεμα τωρα  :rolleyes:
Ο τροπος ιδιος....παμε, βομβαρδιζουμε, σκοτωνουμε και ενοχους και αθωους, εγκαθιστουμε 'κυβερνησεις', φτιαχνουμε βασεις, φερνουμε coca cola και βυζακια εξω αλα αμερικα που ναι ελευθερες οι γυναικες  :boobies:, φτιαχνουμε γενικα προτεκτορατο
και...τους εκδημοκρατισαμε.
Μονο που στο Ιρακ και το Αφγανισταν εχει καποιο προβλημα η εφαρμογη μαλλον.
Σαν να μην θελουν να 'εκδημοκρατιστουν' τυπε  :rolleyes:
Να παμε να τους ισοπεδωσουμε τελειως να τελειωνουμε?
Να παρουμε και τα πετρελαια και τα ρεστα πιο ανετα?

Πολυ βολικο για τις ΗΠΑ να προσαρτηθει η Βορειος στην Νοτιο Κορεα.
Δεν ειναι ομως για την Κινα ξερεις  :grin:
Και στην περιοχη αυτη, η Κινα εχει απειρως περισσοτερα συμφεροντα απο το Γιου Ες Ει.
Για την Ασια μιλαμε...οχι για την Κουβα. Ε?
Ατιμο πραγμα το συμφερον...
Το τι θα γινει μετα την πτωση του καθεστωτος της Β.Κορεας ειναι και αυτο κατι που αφορα τους Κορεατες και μονο.
Εαν θελουν, θα γινουν απο μονοι τους εναντιοι στην Κινα.
Οχι επειδη θα τους σπρωχνουν οι αμερικανοι να γινουν......οπως αλλωστε θελει η αμερικη και αυτο ειναι το πραγματικο της συμφερον στην περιοχη.
Διοτι εαν το απολυταρχικο καθεστως της Β.Κορεας ηταν φιλοαμερικανικο και φιλοδυτικο, κουβεντα δεν θα ελεγες ουτε εσυ, ουτε τα φιλαρακια σου οι αμερικανοι(οπως αλλωστε συμβαινει με τους χρονιους τραμπουκισμους του ισραηλ εναντια στις γυρω χωρες- εκει γιατι δεν γινεται 'επεμβαση' τυπε? Ειναι 'με μας' αυτοι, ε?).... :rolleyes:

Καλα ολα αυτα, αλλα αν εσυ μπορεις να μου εξηγησεις τι συμφερον εχει η Ελλαδα απ ολα τα παραπανω ετσι και εμπλακει, πασο. Δεν το βλεπω ομως να τα καταφερνεις :rolleyes:

Για το τελος, το καθεστως του Ιραν ειναι αυτο που ειναι.
Για σενα κακο, απανθρωπο, μισητο για καποιον αλλο σωστο, ηθικο και ουτω καθεξης.
Και παλι.
Αυτο θα το κρινουν οι Ιρανοι. Και μονο.
Οπως το εκαναν ηδη μια φορα και εστειλαν στον διαολο το Γιου Ες Ει μαζι με τον σαχη.
Μπορει να το ξανακανουν αν οντως ειναι δυστυχισμενοι. Θα στειλουν στον διαολο και τους μουλαδες. Γιατι αυτοι ξερουν.
Οχι εσυ. Ουτε οι αμερικανοι....Παντου οι αμερικανοι.
Γλυτωσαμε απο τους Σοβιετικους εδω και μια 20ετια και μας εμεινε το κακο σπυρι στον κωλο στην αλλη ακρη της γης. Οι φιλοι μας και 'συμμαχοι' μας γιανκηδες....
Οι φιλοι σου...με τα οποια 'ελαττωματα' τους που λες κι εσυ.....

...γιατι δεν τα κατονομαζεις?
Μην ντρεπεσαι. Μισο λεπτο να σε βοηθησω:

Κορέα
Ο γνωστός «Πόλεμος της Κορέας» (1950-1953). Αμερικανική απόβαση στην Κορέα, μαζί με 15 συμμαχικές χώρες (μεταξύ αυτών και η Ελλάδα).

Γουατεμάλα
Με στρατιωτική επέμβαση, το 1954, οι Ηνωμένες Πολιτείες συμβάλλουν στην ανατροπή του δημοκρατικού καθεστώτος και στην εγκαθίδρυση δικτατορίας.

Λίβανος
Το 1958 αποβιβάζονται αμερικανοί στρατιώτες στο Λίβανο, καταλαμβάνοντας τη Βηρυτό και τα κομβικά σημεία της χώρας.


Κούβα
Η αποβίβαση χιλιάδων αμερικανών στρατιωτών στην Κούβα, το 1961, δεν έχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα για τις ΗΠΑ, καθώς οι αντίπαλοί τους, τους πετούν στα νερά του «Κόλπου των Χοίρων».

Βιετνάμ
Το 1964, οι ΗΠΑ αποφασίζουν να στείλουν μεγάλη στρατιωτική δύναμη στο Βιετνάμ: μετά από εννέα χρόνια και με χιλιάδες απώλειες αμερικανών στρατιωτών, θα αποσυρθούν.

Δομινικανή Δημοκρατία
Οι ΗΠΑ στέλνουν στρατό και συντελούν στην επιβολή δικτατορικού καθεστώτος το 1965.

Λιβύη
Το καθεστώς του Καντάφι αποτελεί πρόκληση για τις ΗΠΑ, οι οποίες το 1981 βομβαρδίζουν τη Λιβύη.

Γρενάδα
Το 1983, οι ΗΠΑ εισβάλλουν στη Γρενάδα, καταπνίγοντας την επανάσταση στο αίμα.

Παναμάς
Με πρόσχημα την παύση της διακίνησης των ναρκωτικών, οι ΗΠΑ εισβάλλουν στον Παναμά το 1989.

Ιράκ
Το 1991, αμερικανικές και οι συμμαχικές τους δυνάμεις βομβαρδίζουν το Ιράκ, στον πόλεμο του Κόλπου με την ονομασία «Καταιγίδα της Ερήμου».


Σομαλία
Για «ανθρωπιστικούς» λόγους, αμερικανικές στρατιωτικές δυνάμεις αναπτύσσονται στη Σομαλία το 1992.

Γιουγκοσλαβία
Ο εμφύλιος στην πρώην Γιουγκοσλαβία καλά κρατεί. Οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοί τους βομβαρδίζουν τη Σερβία το 1999, πάλι για «ανθρωπιστικούς» λόγους.

Αφγανιστάν
Τον Οκτώβριο του 2001, οι Ηνωμένες Πολιτείες αποφασίζουν να εισέλθουν στο έδαφος του Αφγανιστάν, κυνηγώντας τον Οσάμα μπιν Λάντεν. Είχε προηγηθεί η 11η Σεπτεμβρίου, η αποφράδα ημέρα που οδήγησε στο θάνατο περίπου 3.000 Αμερικανούς, αλλά ταυτόχρονα «όπλισε» τις Ηνωμένες Πολιτείες, δίνοντάς τους την αφορμή να επιδοθούν σε «πόλεμο κατά της τρομοκρατίας».

Ιράκ
Δεύτερη εισβολή στο Ιράκ το 2003, περίπου δώδεκα χρόνια μετά την πρώτη, και χωρίς τη συγκατάθεση των Ηνωμένων Εθνών.



Σαν πολλα ελαττωματα δεν εχουν οι αγαπημενοι σου αμερικανοι ρε τυπε?
Στην τελικη, συγγνωμη κιολας αλλα τα καθεστωτα του Ιραν, της Β.Κορεας και της Σερβιας δεν προξενησαν τοσους νεκρους οσο οι φιλοι σου...ασε που δεν ηταν κανεις απο αυτους που ηταν ο μονος που χρησιμοποιησε οντως πυρηνικα(2 φορες μαλιστα).....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ναι μπουμπουρα με μια διαφορά... οι επεμβάσεις αυτές

Κορέα
Ο γνωστός «Πόλεμος της Κορέας» (1950-1953). Αμερικανική απόβαση στην Κορέα, μαζί με 15 συμμαχικές χώρες (μεταξύ αυτών και η Ελλάδα).

Λίβανος
Το 1958 αποβιβάζονται αμερικανοί στρατιώτες στο Λίβανο, καταλαμβάνοντας τη Βηρυτό και τα κομβικά σημεία της χώρας.

Ιράκ
Το 1991, αμερικανικές και οι συμμαχικές τους δυνάμεις βομβαρδίζουν το Ιράκ, στον πόλεμο του Κόλπου με την ονομασία «Καταιγίδα της Ερήμου».

Σομαλία
Για «ανθρωπιστικούς» λόγους, αμερικανικές στρατιωτικές δυνάμεις αναπτύσσονται στη Σομαλία το 1992.

Γιουγκοσλαβία
Ο εμφύλιος στην πρώην Γιουγκοσλαβία καλά κρατεί. Οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοί τους βομβαρδίζουν τη Σερβία το 1999, πάλι για «ανθρωπιστικούς» λόγους.

έγιναν κατόπιν αποφάσεως του ΟΗΕ και μάλιστα αυτές στην Κορέα, Ιράκ και Γιουγκοσλαβία κατόπιν αποφάσεως της Γενικής Συνελεύσεως...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom