Νέα

Βοήθεια σε αγορά αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kavliaris23
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 120
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
744
Like
588
Πόντοι
86
Πετρέλαιο γιατί όχι Πουλί?

Dpf?
 

Titlover69

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2017
Μηνύματα
721
Κριτικές
13
Like
1.249
Πόντοι
1.076
Εμένα μου το έκλεψαν 1 μήνα αφού το αγόρασα ... μην ακούω για λαμογιές ...

Τι είναι αυτό ... ?

:2funny: :2funny: :2funny:

Από τους πιο βρώμικους χώρους ...
Μεγάλη Προσοχή λοιπόν !
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Εμένα μου το έκλεψαν 1 μήνα αφού το αγόρασα ... μην ακούω για λαμογιές ...

Τι είναι αυτό ... ?

:2funny: :2funny: :2funny:

Από τους πιο βρώμικους χώρους ...
Μεγάλη Προσοχή λοιπόν !

Μου θυμιζει ιστορια,που χα ακουσει πριν χρονια για ""γνωστο "" μαγαζι με μηχανες.
Που ο τυπος ειχε κλειδια κ μετα απο μερικους μηνες εκλεβε τις μηχανες των πελατων του
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Κοινως απ'οτι καταλαβα αμα δεν παω σε καινουριο ειναι μια μεγαλη περιπετεια η ολη φαση που δεν ξερεις τι θα παρεις. Μια κοινη σταθερα που ειδα ομως σε πολλα ποστ ειναι το Focus οποτε θα δω τι υπαρχει κ εκει.
αν πας για φοκους να πας από mk3  και μετα όχι παλιοτερο.
για να καταλάβεις τα mk3 ξεκινουν από το 2011 και μετα.
το mk2  αξιοπιστο μοντελο αλλα μουλαρι και ο 1.6 κινητήρας δεν τραβαει,ενω τα εκομπουστ είναι δυνατα μοτερ,δεν βαζεις φωτια στην ασφαλτο αλλα προσπερνάς με ανεση.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.749
Like
7.731
Πόντοι
2.306
Δεν είναι όλοι οι μαντράδες κολοπαίδια, φιλαράκι μου, αγόρασε από μάντρα, με 12.500 πέρυσι Ford Fiesta STii του 2013 αυτό με τα 180ps, το αυτοκίνητο τζάμι, καμία βλάβη εδώ και ένα χρόνο μόνο βενζινούλα και λάδια... μου το δίνει που και που να ξεκαυλώνω, πατάς το γκάζι και άντε γειά....
 

karamba

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
560
Like
12
Πόντοι
6
Μια συμβουλή μόνο θα σου δώσω μάστορα. Πάρε Ιάπωνα ή Κορεάτη. Και μην κοιτάς το Astra. Τα 140 άλογα τα πλήρωσα δύο φορές (σε ζημιές)...
 

bigday

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2018
Μηνύματα
109
Like
46
Πόντοι
1
mercedes 10ετιας -15ετιας λεει να παρεις?π.χ τη c
 

caribou

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2020
Μηνύματα
13
Like
2
Πόντοι
0
Μια συμβουλή μόνο θα σου δώσω μάστορα. Πάρε Ιάπωνα ή Κορεάτη. Και μην κοιτάς το Astra. Τα 140 άλογα τα πλήρωσα δύο φορές (σε ζημιές)...

Το i20 σε αυτά τα λεφτά που κοιτάει είναι αρκετά δυνατό.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Καλημερα συμπουρδελιαρηδες! Νυν κατοχος ενος Yaris '00 1.3 ενδιαφερομαι λογω αναγκης να αγορασω ενα καινουριο ΙΧ. Μπατζετ μεχρι 7500 χιλιαρικα περιπου. Επειδη ομως δηλωνω ασχετος με το σπορ και μετα απο λιγο ψαξιμο στο car.gr τεινω να καταληγω σε Opel Astra του 11 με τιμες που ποικιλουν απο 6 εως 8χιλιαρικα. Και εδω θελω τα φωτα σας. Ποια εκδοση να προτιμησω? 1.6? 1.4? 1.4 turbo? Πως ειναι τα γαμησιατικα της Opel αν συμβει οτιδηποτε? Αλλες επιλογες που ειδα και ηταν κοντα σε αυτο που μου αρεσει εμφανησιακα ηταν το Ford Fiesta παλι του 10-11. Οι γνωμες σας μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια?

Εν συντομια.

Μεινε μακρυα απο οτιδηποτε αλλο εκτος απο Κορεατικο ή Ιαπωνικο αυτοκινητο.

Ειδικα στα χρηματα που διαθετεις, ειναι μονοδρομος.

Ενα Toyota ή Hyundai ειναι αυτο που ψαχνεις.

Το τι μοντελο, ειναι δικο σου θεμα.

Μεινε σε αυτους τους δυο κατασκευαστες και θα με θυμηθεις.

Με το καλο φιλε.

  :hi:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Παρε καινουριο με δοσεις εστω να χεις το κεφαλι σου ησυχο.Μεταχειρισμενο παρε μονο απο καποιον γνωστο σου οπου θα ξερεις το ιστορικο του απο πρωτο χερι.Αλλιως κρατα το yaris μεχρι να φυγουν οι ροδες, γνωμη μου.Το μοντελο αυτο ειναι σκυλι.

  :hi:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Hyundai i20-i30, Kia Ceed, Toyota avensis, corolla, yaris.

Κατι απο αυτα.

Οτι βρεις σε καλυτερη κατασταση και σου αρεσει πιο πολυ και καυλωνεις.

Στα 7-8 χιλιαρικα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις.

Ελεγχος σε επισημο συνεργειο αλλα και απο ανεξαρτητο φανοποιο και μηχανικο.

Εαν δεν κανεις αυτους τους 3 ελεγχους με αυτους τους 3 διαφορετικους ανθρωπους, μη παρεις αμαξι.

 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Να το ξαναπω

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, με 30 € σου λένε τα πάντα όλα.

Φεβρουάριο 2020 αγοράστηκε Hyundai i20 με 117.000 km του 2011,4000€ απο τα μεταχειρισμένα της karenta,
Λόγω έλλειψης χρόνου το πήγανε εκείνοι σε συνεργείο δικό τους και μας το παραδόσανε.

Επειδή είναι τρίτο αυτοκίνητο για την κόρη μου, το πήγα καπάκι σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Το ξαναλέω και το κάνουν όλοι, 30 € το κόστος ελέγχου, για να σου πουν τι έχει, ανεξάρτητα αν θα προχωρήσεις σε επισκευές.

Μας βγήκαν πρόσθετα 700 € με βασικότερο όλων και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ, οι αερόσακοι δεν λειτουργούσαν λόγω βλάβης του σπιράλ (είναι μέσα στο τιμόνι)

Ενημερώθηκε η karenta για την ποιότητα του συνεργείου τους και προς τιμήν τους ζητήσανε να κοπεί τιμολόγιο στο όνομά τους για την αντικατάσταση του σπιράλ και καλύψανε το κόστος.

Τώρα είναι ασφαλές αυτοκίνητο να το οδηγεί η κόρη μου, τα i20 άνετα βγάζουν 200-300 χιλιάδες χιλιόμετρα.
 

bill971

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
21
Like
18
Πόντοι
0
Καλημέρα!
Μην πάρεις αυτοκίνητο αν δεν έχει περάσει ένας χρόνος από την κυκλοφορία του στην αγορά.
Οποίες ζημιές βγαίνουν τις διορθώνουν στην πορεία στην παραγωγή.
Δηλαδή αν έχει παρουσιαστεί αρχές πχ 2004 πάρε κάποιο του 2005-2006 και μετά.
Εκεί οφείλονται οι διαφορές στην αξιοπιστία που λένε διάφοροι για το ίδιο μοντέλο.

 

fontas.dimi

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2014
Μηνύματα
585
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
6
Εγώ επίσης λέω μακρυά απο μεταχειρισμένα.Μεγάλη μαφία στην Ελλάδα.Πλαστά χιλιόμετρα,χαρτιά και ότι άλλο.Και όταν καταλαβαίνεις ότι την έπαθες είναι αργά και κάνει ο άλλος το κορόιδο
 

Kavlarxis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
2.366
Κριτικές
4
Like
1.326
Πόντοι
216
Καλημερα συμπουρδελιαρηδες! Νυν κατοχος ενος Yaris '00 1.3 ενδιαφερομαι λογω αναγκης να αγορασω ενα καινουριο ΙΧ. Μπατζετ μεχρι 7500 χιλιαρικα περιπου. Επειδη ομως δηλωνω ασχετος με το σπορ και μετα απο λιγο ψαξιμο στο car.gr τεινω να καταληγω σε Opel Astra του 11 με τιμες που ποικιλουν απο 6 εως 8χιλιαρικα. Και εδω θελω τα φωτα σας. Ποια εκδοση να προτιμησω? 1.6? 1.4? 1.4 turbo? Πως ειναι τα γαμησιατικα της Opel αν συμβει οτιδηποτε? Αλλες επιλογες που ειδα και ηταν κοντα σε αυτο που μου αρεσει εμφανησιακα ηταν το Ford Fiesta παλι του 10-11. Οι γνωμες σας μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια?

Τύπε ψάξε όποιο αυτοκίνητο σου αρέσει και ταιριάζει στις ανάγκες σου, όλα είναι θέμα γούστου (γι'αυτό υπάρχουν τόσες και διαφορετικές μάρκες και τύποι)...ΟΛΑ τα αυτοκινητα  κι όλες οι μάρκες βγάζουν ζημιές... Δεν είμαστε πίσω στο 1970 που το αυτοκίνητο για να χαλάσει έπρεπε να έρθει ο κόσμος ανάποδα!!!
Τώρα όσον αφορά τις μάντρες μπορώ να σου πώ με σιγουριά ΜΑΚΡΥΑ, εχω πολλές μάντρες στην περιοχή που μένω και βλέπω πολλά....!!! 3 αυτοκίνητα έχω αγοράσει κατά καιρούς κι όλα απο ιδιώτες δεν το μετανοιωσα..., το μόνο ζήτημα που προκύπτει με αυτό είναι πώς πρέπει να έχεις "δικό" σου συνεργείο να το ελέγξεις, οπωσδήποτε να έχει βιβλίο σέρβις και να "κόψεις" και τον ιδιώτη που έχει βάλει την αγγελία, γιατί οι μαντράδες έχουν απλώθεί πλέον μέχρι εκεί και παρουσιάζονται ως ιδιώτες  :knuppel: :knuppel: :knuppel:.
Η όλη διαδικασία να ξέρεις αν δεν επείγεσαι πραγματικά, θέλει υπομονή και κάτι καλό θα σου κάτσει να είσαι σίγουρος, αυτά από εμένα καλή αναζήτηση.

ΥΓ: Oλοι οι μαντράδες θα κοιτάξουν να σε ρίξουν και να σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, αυτή είναι η δουλεία τους στο Ελλαδιστάν άλλωστε  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:


 
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.295
Like
2.354
Πόντοι
456
Εγώ επίσης λέω μακρυά απο μεταχειρισμένα.Μεγάλη μαφία στην Ελλάδα.Πλαστά χιλιόμετρα,χαρτιά και ότι άλλο.Και όταν καταλαβαίνεις ότι την έπαθες είναι αργά και κάνει ο άλλος το κορόιδο

Συμφωνω αλλα δεν ειναι ευκολο για ολους να αγορασουν καινουριο.Καλυτερα απο ιδιωτη και το πας και ανθρωπο δικο σου για ελεγχο
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.195
Κριτικές
23
Like
7.847
Πόντοι
3.346
Παιδια σαν τα μανισια δεν υπαρχει.
Ενα απλο παραδειγμα..η μπαταρια μου πηγε 11 μιση χρονια. Αντε βρειτε μου μια που να αντεξει τοσο πολυ..ολες ειναι στα 3 εως 5 χρονια ζωη και αυτο με πολυ προσοχη.
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
αν δεν βιαζεται καποιος απο σεπτεβρη θα ειναι χωμα οι τιμες
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Παιδια σαν τα μανισια δεν υπαρχει.
Ενα απλο παραδειγμα..η μπαταρια μου πηγε 11 μιση χρονια. Αντε βρειτε μου μια που να αντεξει τοσο πολυ..ολες ειναι στα 3 εως 5 χρονια ζωη και αυτο με πολυ προσοχη.
bosch τυπε η μπλε μου κρατησε 10 χρονια και η ασημιο εχω ακουσει για 12 στο νερο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom