Νέα

Βοήθεια σε αγορά αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kavliaris23
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 120
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

thdrpls

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2008
Μηνύματα
547
Κριτικές
1
Like
374
Πόντοι
26
Μην αλλάξεις αυτοκίνητο. Πεταμενα λεφτά και η βενζίνη πάει στα ύψη και εκεί θα μείνει. Εάν θα πάρεις παρτο από ιδιώτη ψαξτο και μόνο βενζινη
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.024
Like
22.769
Πόντοι
5.506
η συζητηση για ντιζελ αυτοκίνητα είναι λογική σήμερα?
Ντιζελ ουτε κατα διανοια πλεον. Με το βιοντιζελ εχουν γαμηθει μπεκ και αντλιες ασταματητα και στους ντιζελοκινητηρες τα κοστη ειναι τρελα για τετοια ανταλλακτικα.
Οτιδηποτε σε υβριδικο κατα προτιμηση Toyota ειναι η λυση της εποχης.
 

Σαβουρογάμης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2022
Μηνύματα
665
Κριτικές
11
Like
3.561
Πόντοι
736
Ντιζελ ουτε κατα διανοια πλεον. Με το βιοντιζελ εχουν γαμηθει μπεκ και αντλιες ασταματητα και στους ντιζελοκινητηρες τα κοστη ειναι τρελα για τετοια ανταλλακτικα.
Οτιδηποτε σε υβριδικο κατα προτιμηση Toyota ειναι η λυση της εποχης.
δεν είναι τυχαίο που όπου και να κυκλοφορήσεις βλέπεις το yaris το hybrid... παντού
όμως!
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
το ηλεκτρικό αυτοκίνητα θα είναι το μόνο αυτοκίνητο που θα βλέπουμε σε λίγα χρόνια...Ούτε η οικονομια ουτε η κοινωνια ειναι έτοιμη γι αυτο το βήμα.Όποιος μπορεί το αγοράζει.Δεν καταλαβα πως το διατύπωσες.Πάντως και το περιβάλλον με τα μούτρα πρέπει να πέσουμε όλοι μας για να σώσουμε και ότι καλό μπορει ο καθένας ας κάνει...και φυσικά πρωτα εμεις και μετά το κράτος...
Έχει τρείς μήνες που γίνεται πόλεμος στην Ουκρανία και με το μόνο που δεν ασχολούνται είναι με το γαμησι που τρώει το περιβάλλον, παρά μόνο ακούμε για πιο πολλά όπλα, περισσότερα όπλα και για το περιβάλλον μουγκα.

Αν όμως χρησιμοποιείς πλαστικό καλαμάκι στον καφέ,σε περιμένουν μεγάλα πρόστιμα.

Οι ΧΥΤΑ ζουν και βασιλεύουν στην Ελλάδα..... κάτι που είναι απαγορευμένο σε όλη την Ευρώπη...

Το φθηνότερο μέσο ηλεκτρικό αυτοκίνητο είναι το Φιατ 500 σε σούπερ τιμή 20000€...μην ξεχάσεις να σώσεις το περιβάλλον
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Καινούριο;

Θα εμπιστευοσουν εσύ τους τύπους, που σου (μας) λένε να σώσεις το περιβάλλον αγοράζοντας ηλεκτρικό αυτοκίνητο, ενώ πέρυσι που πήρε φωτιά η μισή Εύβοια σου (μας) είπανε πως τα δάση ξαναγίνονται;

Όταν ένα μέσο αμαξάκι ντίζελ, κάνει 1000χλμ με 50 λίτρα καυσίμου,οι διαφορές είναι χαοτικές
Έχει διαφορά καινούργιο ή μεταχειρισμένο;

Όπως βλέπεις τα ηλεκτρικά ούτε που τα αναφέρω.. είναι πολύ νωρίς ακόμα..

Τα ντίζελ καίνε λιγότερο αλλά νομίζω είναι πιο τσιμπιμενα στα σέρβις.. ισχύει ή είναι η ιδέα μου;
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Έχει διαφορά καινούργιο ή μεταχειρισμένο;

Όπως βλέπεις τα ηλεκτρικά ούτε που τα αναφέρω.. είναι πολύ νωρίς ακόμα..

Τα ντίζελ καίνε λιγότερο αλλά νομίζω είναι πιο τσιμπιμενα στα σέρβις.. ισχύει ή είναι η ιδέα μου;
Έχει διαφορά γιατί, προσωπικά επιλέγω ένα αμάξι καινούριο με βάθος μιας 15ετιας.Εκει θεωρώ πως θα βρει πολλά μπαστούνια ένα ντίζελ και το μεταχειρισμένο με βάθος μιας 5ετιας, μάξιμουμ 10ετιας όπου σ αυτό το διάστημα το ντίζελ έχει υπεροχή.

Εάν βρεις ένα αξιόλογο ντιζελακι,θα πάθεις πλάκα με την οδήγηση καθώς και τα ανεπαίσθητα κόστη, εάν όμως αρχίσεις με τρομπες, αντλίες κλπ κλαφτα Χαράλαμπε
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Έχει διαφορά γιατί, προσωπικά επιλέγω ένα αμάξι καινούριο με βάθος μιας 15ετιας.Εκει θεωρώ πως θα βρει πολλά μπαστούνια ένα ντίζελ και το μεταχειρισμένο με βάθος μιας 5ετιας, μάξιμουμ 10ετιας όπου σ αυτό το διάστημα το ντίζελ έχει υπεροχή.

Εάν βρεις ένα αξιόλογο ντιζελακι,θα πάθεις πλάκα με την οδήγηση καθώς και τα ανεπαίσθητα κόστη, εάν όμως αρχίσεις με τρομπες, αντλίες κλπ κλαφτα Χαράλαμπε
Αυτό είναι το θέμα.. υπάρχουν μάρκες ή μοντέλα χωρίς πολλά απρόοπτα στα ντίζελ;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.024
Like
22.769
Πόντοι
5.506
Αυτό είναι το θέμα.. υπάρχουν μάρκες ή μοντέλα χωρίς πολλά απρόοπτα στα ντίζελ;
Στα ντίζελ υπάρχει το πρόβλημα με το καύσιμο που είναι πλέον εντελώς για τον πούτσο, η μεγάλη κομπίνα με το βιοντίζελ. Σε βάθος χρόνου, όχι απαραίτητα πολύ χρόνου, θα αρχίσεις να παίρνεις στο χέρι μπεκ και αντλίες και τα κόστη είναι φωτιά.
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.463
Πόντοι
216
το ηλεκτρικό αυτοκίνητα θα είναι το μόνο αυτοκίνητο που θα βλέπουμε σε λίγα χρόνια...Ούτε η οικονομια ουτε η κοινωνια ειναι έτοιμη γι αυτο το βήμα.Όποιος μπορεί το αγοράζει.Δεν καταλαβα πως το διατύπωσες.Πάντως και το περιβάλλον με τα μούτρα πρέπει να πέσουμε όλοι μας για να σώσουμε και ότι καλό μπορει ο καθένας ας κάνει...και φυσικά πρωτα εμεις και μετά το κράτος...
το ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν ειναι οικολογικο. το αντιθετο μαλιστα, η παραγωγη του επιβαρυνει πολυ το περιβαλλον αλλα αυτο συμβαινει στις περιοχες εξορυξης των ορυκτων για την κατασκευη της μπαταρια τους δηλαδη μακρια απο την ευρωπη και τις ηπα.
επιπλεον τα ηλεκτρικα ειναι μια μεγαλη αναγκη για να συνεχισουν οι μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες να παραγουν αμαξια.
παρομοια γινονται και με τις ανεμογεννητριες που η παραγωγη τους δινει δουλεια σε χιλιαδες εργαζομενους της κεντρικης ευρωπης κτλ κτλ
 

daskalosa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2022
Μηνύματα
37
Κριτικές
9
Like
404
Πόντοι
280
Παρε πετρελαιο γιαρις παλι αν σωθεις γτ με τις τιμες των καυσιμων στα υψη δεν μας βλεπω καλα
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.463
Πόντοι
216
το ηλεκτρικό αυτοκίνητο? όλα αυτα ?μήπως πρέπει να τους ενημερώσουμε γι αυτο που λες γιατι πρέπει να είναι πολύ άσχετοι ε?
δηλαδη;
δεν ειναι καθολου ασχετοι οι λογοι ειναι καθαρα οικονομικοι.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.944
Κριτικές
8
Like
2.966
Πόντοι
506
Ντιζελ ουτε κατα διανοια πλεον. Με το βιοντιζελ εχουν γαμηθει μπεκ και αντλιες ασταματητα και στους ντιζελοκινητηρες τα κοστη ειναι τρελα για τετοια ανταλλακτικα.
Οτιδηποτε σε υβριδικο κατα προτιμηση Toyota ειναι η λυση της εποχης.
ΤΟΥΟΤΑ ηταν παντα η λυση της εποχης
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.866
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
το ηλεκτρικό αυτοκίνητο? όλα αυτα ?μήπως πρέπει να τους ενημερώσουμε γι αυτο που λες γιατι πρέπει να είναι πολύ άσχετοι ε?
Μα και το ηλεκτρικό αυτοκίνητο για να το φορτίσεις ξοδεύεις ρεύμα το οποίο δεν είναι απαραίτητο να προήρθε απο ανανεώσιμες πηγές ενέργειας η φυσικό αέριο. Όσο για το ηλεκτρικό ταξί που λές πιό κάτω το οτι πήραν μια απόφαση δεν το κάνει απαραίτητα σωστό. Άσε που αυτοί που κόπτονται για την διάσωση του περιβάλλοντος για να πάνε στα σχετικά συνέδρια πολλοί απο αυτούς πηγαίνουν με ιδιωτικά τζέτ που συνεχίζουν να καίνε κηροζίνη :confused:

Στο μεταξύ πήραν απόφαση για τους ταξιτζήδες και για ιδιωτικές εταιρίες , τα οχήματα του δημοσίου θα τα αλλάξουν σύντομα η εκεί δεν βιάζονται ; :think:
 

leopard77pet

Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
80
Like
6
Πόντοι
0
Ψαχνω και εγω για αυτοκινητο ειμαι αναμεσα στο yaris και στο i 20 μετα του 2011 και τα 2 χειροκινητο βενζινη αν εχει κατι καλο καποιος υποψιν του ελληνικο ας μου στειλει...
 

ButtLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2014
Μηνύματα
538
Κριτικές
8
Like
1.812
Πόντοι
366
Ψαχνω και εγω για αυτοκινητο ειμαι αναμεσα στο yaris και στο i 20 μετα του 2011 και τα 2 χειροκινητο βενζινη αν εχει κατι καλο καποιος υποψιν του ελληνικο ας μου στειλει...
yaris ποιο μοντελο? του 2018 ειναι οτι καλυτερο. το ειχα στη δουλεια, 100 + χλμ την ημερα το εφτασα 120.000 χλμ σε 4 χρονια , πετρελαιο.... δεν επαθε τιποτα , μονο μια στουκα , αθανατο
 

leopard77pet

Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
80
Like
6
Πόντοι
0
Εχει τοσα πολλα μοντελα το yaris που χανεις την μπαλα εχω ακουσει πως του 11 το 1300 με 101 ιππους και δισκοφρενο πισω εχει βγει απο τα πιο καλα yaris μετα οσο περνανε τα χρονια αλλαζει το 12 εβγαλε το αλλο σουλουπι δεν ξερω ακομα ειμαι στο ψαξιμο...
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
Συναγωνιστές εχω ενα μπατζετ 21.000ευρω(μπορει να παει και λιγο πιο πανω) και θελω να πάρω ενα νεο αυτοκινητο τι θα προτείνατε; Εβλεπα το stonic, εβλεπα το yaris cross κλπ κλπ Τι θα παίρνατε εσεις;
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.118
Πόντοι
10.411
Συναγωνιστές εχω ενα μπατζετ 21.000ευρω(μπορει να παει και λιγο πιο πανω) και θελω να πάρω ενα νεο αυτοκινητο τι θα προτείνατε; Εβλεπα το stonic, εβλεπα το yaris cross κλπ κλπ Τι θα παίρνατε εσεις;
Toyota corolla
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom