Νέα

Βοήθεια σε αγορά αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kavliaris23
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 120
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gpap59

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2009
Μηνύματα
240
Κριτικές
18
Like
1.328
Πόντοι
211
SKoda Superb 1.8 Elegance 160 αλογα ετους 2010 115000 χλμ ολα σε ταξίδι (μένω επαρχία) με βιβλιο σέρβις πλήρες. 8000ευρω .Προβολεις Xenon με αυτοματη ρύθμιση,ηλεκτρικα καθίσματα εμπρος με μνήμη του οδηγου.Αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω,αισθητηρες βροχής και φωτος κλπ...
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
360
Πόντοι
326
Μιας και ανοίξαμε το θέμα, συμφέρει η περίπτωση leasing; και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις; Το καλό είναι ότι έχεις ένα σταθερό έξοδο κι ούτε cent παραπάνω, αλλά αυτό το έξοδο μήπως παραείναι υψηλό ή οχι;
Συμφέρει μόνο τις εταιρείες leasing γιατί παντρεύεσαι ένα αυτοκίνητο και έχεις ελάχιστα έως λίγα περιθώρια αλλαγών χωρίς κόστος.
 

Fuckeros

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2017
Μηνύματα
563
Κριτικές
5
Like
267
Πόντοι
26
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα προτασεις. Στο car ψαχνω και κατα κυριο λογο απο ιδιωτες. Μπατζετ μπορω να φτασω μεχρι τα 8500 με το ζορι, για παραπανω δεν ειμαι δυστυχως. Corsa μου αρεσει αλλα κοιταω το astra μιας και ειναι πιο ευρυχωρο γενικοτερα. Για φωτια στην ασφαλτο δεν με ενδιαφερει, μεχρι 140 παω συνηθως, απλα με ενδιαφερει να κανω μια προσπεραση στα γρηγορα με ασφαλεια, δηλαδη καλη ροπη οταν χρειαζεται. Τεινω μεταξυ Astra και Fiesta.
το άστρα ειναι σε αλλη κατηγορία ανήκει στα μικρομεσαια ενω το φιεστα στα μικρα.
Προτείνω μικρομεσαια κατηγορία και θα σου προυεινα καλυτερα φοκους.αξιοπιστο μοντερνο ντιζαιν και καλος ecoboost κινητηρας.
 

ugarit82

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2013
Μηνύματα
108
Κριτικές
7
Like
299
Πόντοι
281
Φιλε μεχρι οολυ πρόσφατα ειχα 1.4 τούρμπο τιυ 2011. Μακριά μακριά κ παλι μακριά. Πολύ ακριβή συντηρηση, το τούρμπο βγαζει ζημια που φτανει τα 1500 ευρω και στα περισσοτερα εξουσιοδοτημενα  μεχρι να το ανακαλυψουν θα εχεις δωσει αλλα τόσα. Βαρυ αμαξι, πολυ ωραια οδήγηση αλλα καιει υπερβολικα μεσα στην πόλη, οανω απο 8.5 με 9 λιτρα.
Η γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να τα δωσεις προκαταβολη να παρεις ενα καινουριο μικρο παρα να πάρεις μεταχειρα. Κ απο ιδιώτη μπορείς να την πατήσεις. Εχε επίσης το νου σου οτι απο φετος θα αλλαξουν τα τελη και θα υοολογιζοντακ με βαση τους ρυπους. Οπότε θα αλλαξουν οι τιμες
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα προτασεις. Στο car ψαχνω και κατα κυριο λογο απο ιδιωτες. Μπατζετ μπορω να φτασω μεχρι τα 8500 με το ζορι, για παραπανω δεν ειμαι δυστυχως. Corsa μου αρεσει αλλα κοιταω το astra μιας και ειναι πιο ευρυχωρο γενικοτερα. Για φωτια στην ασφαλτο δεν με ενδιαφερει, μεχρι 140 παω συνηθως, απλα με ενδιαφερει να κανω μια προσπεραση στα γρηγορα με ασφαλεια, δηλαδη καλη ροπη οταν χρειαζεται. Τεινω μεταξυ Astra και Fiesta.

Fiesta τα καινουργια γαμανε
1000 κυβικα 120 αλογα
Κ ανοιγουν πολυ καλα στα χαμηλα!!
Κ μενα με νοιαζουν τα καλα ανοιγματα κ οιχι τελικες!!
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.953
Κριτικές
5
Like
8.049
Πόντοι
2.306
Δυστυχώς η αγορά αυτοκινήτου, όπως και πάρα πολλά άλλα πράγματα στην Ελλάδα όπου επικρατεί το ψέμα και η απάτη, είναι πολύ δύσκολη. Δύσκολη είναι επίσης και η πώληση του μεταχειρισμένου σου, είτε σε ιδιώτη, είτε σε μάντρα. Τα τελευταία δύο αυτοκίνητά μου είχα την τύχη να τα αγοράσω από δικούς μου ανθρώπους. Ας μην ξεχνάμε όμως και αλλού παράγοντες που δυσκολεύουν την αγορά και χρήση ενός αυτοκινήτου: φορολογία που αλλάζει, ανάγκες του ιδιοκτήτη που αλλάζουν, τόπος και τρόπος κυκλοφορίας, φύλαξη κλπ.
Βασικά στοιχεία στην αγορά μεταχειρισμένου για εμένα είναι:
* Αγορά από ιδιώτη και μάλιστα, αν γίνεται, από άνθρωπο που ξέρεις καλά.
* Αποφεύγεις τον έμπορο, εκτός κι να τον ξέρεις κι αυτόν χρόνια, ή έχεις καλές συστάσεις από φίλους σου που έχουν πάρει αμάξι από αυτόν και το έχουν χρόνια.
* Δεν ασχολείσαι με χιλιόμετρα, σέρβις, λαμαρίνες κλπ. Ασχολείσαι με βασικά σημεία του αυτοκινήτου που μπορεί να στοιχίσουν τη ζωή σου ή τη σωματική σου ακεραιότητα σε μια δυσκολη στιγμή: σύστημα διεύθυνσης, σύστημα πέδησης, κινητήρα, σασί, αερόσακους.
* Προσπαθείς να βρεις ανθρώπους που σου λένε την αλήθεια, έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι θα συμβιβαστείς με ένα αμάξι που δεν θα είναι αυτό που ονειρευόσουν.

Πάντως, αν αγόραζα από έμπορο, θα προτιμούσα κάποιον που πουλάει και καινούρια και έχει μικρό στοκ μεταχειρισμένων...Αυτό όμως σημαίνει ότι θα περιοριστείς σε μια δυο μάρκες.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.377
Like
4.571
Πόντοι
456
φιλε το SpotandWheel στη Νεα Ιωνια,  ισχυριζεται οτι πουλαει Αριστης Ποιοτητας Μεταχειρισμενα αυτοκινητα.   ειναι λιγο πιο ακριβα ομως απο τη μεση τιμη.   ξεψαχνιζουν το αμαξι λενε φυλλο και φτερο. (δεν ειναι αντιπροσωπεια αυτοκινητων, ειναι κυριως ελεγκτες, ετσι λενε).
παμε παρακατω.

ειμαι οδηγος απο το 1994.  ειχα καινουριο Seat (πολυ καλο) ως το 2003 και εκτοτε Citroen(πατατα) και Opel(καλουτσικο) ως μεταχειρισμενα. τον χαρακτηρισμο τον εδωσα απο τις ζημιες που ειχαν τα αμαξια στα χερια μου.  δεν ειμαι γκαζακιας,  ειμαι πολυ συνεπης στα σερβις, κλπ.

βασικος κανονας στα μεταχειρισμενα.  μην δωσεις ολα σου τα λεφτα στην αγορα. κρατησε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 1000 με 1500 ευρω στην ακρη για τα εξοδα που θα σου ερθουν στα επομενα 1-2 χρονια.  ξερω παρα πολυ καλα τι λεω στα 26 χρονια ως οδηγος.
 

Weruloa

Σπουδαίος
Εγγρ.
12 Δεκ 2019
Μηνύματα
296
Κριτικές
28
Like
1.429
Πόντοι
2.391
Μάγκες γνώμη για automarin και bitros που λένε ότι έχουν δωρεάν service και ανταλλακτικά;
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
τα οπελ ειναι πιο βαρετα και απο ταινια του αγγελοπουλου αλλα εχουν αξιοπιστια.γενικα,αγορασε απο ιδιωτη αφου πρωτα ζητησεις το βιβλιο με τα σερβις.αν εχει κανει ολα τα σερβις στην ωρα του,οποια μαρκα και να ειναι,δε θα σου βγαλει προβληματα.
 

bill971

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
21
Like
18
Πόντοι
0
Καλησπέρα!
Ίσως αξίζει να βάλεις στη λίστα σου το προηγούμενο Clio ή κάποιο Nissan, pulsar ή note με τον κινητήρα 1,5 diesel euro 5.
Έχω την εντύπωση ότι τα "σπρώχνουν" οι ιδιοκτήτες γιατί φοβούνται.
Είναι νομίζω η κατάλληλη στιγμή να πάρεις ένα από αυτά που σου λέω.
Κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικός κινητήρας, αξιόπιστα μοτέρ με τρελή οικονομία καυσίμου ακόμα & στην σβέλτη οδήγηση.
Επίσης έχουν χαμηλά τέλη κυκλοφορίας.
Πιστεύω ότι από ιδιώτη ένα από τα παραπάνω, γύρω στα 8000€ μπορεί να το πάρεις.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.160
Πόντοι
2.356
Οι γνωμες σας μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια?
Η λαμογιά στο χώρο του αυτοκινήτου είναι μια κλάση από μόνη της.

Πριν μερικά χρόνια ήμουν στην ίδια φάση με σένα και με παραπλήσιο budget. Από την 1η μέρα, κατάλαβα τι παίζει με τις μάντρες. Άπειρα αυτοκίνητα για πούλημα, ψάχνουν τους λίγους βλάκες που θα πέσουν στη λούμπα.

Πλήρωσα για έλεγχο αγοράς για 3 αυτοκίνητα και την έκανα με ελαφρά. Όλα τρακαρισμένα τύπε, που μόνο μέσω ελέγχου (ο φανοποιός δηλ), θα καταλάβει.

Αμέσως πήρα Χρυσή Ευκαιρία και βρήκα ατρακάριστο και το παληκάρι το είχε σα λουλούδι. 32000 χλμ σε 6 χρόνια!

Αυτά.
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.118
Πόντοι
10.411
Κάτι πήρε το αυτί μου για απόσυρση man πρόσφατα σχετικά επειδή η αγορά του αυτοκινήτου έχει υποστεί ακόμα μεγαλύτερη καθίζηση λόγω του covid.Περίμενε και βλέποντας,αποφασίζεις μήπως χτυπήσεις καινούριο.Αυτή είναι η γνώμη μου
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Ρε παιδια να ρωτησω αν ξερει κανεις
Πως γινεται στην.ελλαδα της κρισης ενα αμαξι να κανει γυρω στα 14 με 15 χιλ.
Κ το ιδιο αμαξι στη γερμανια 8 με 12????
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Τυπε 2 λόγοι βασικά:

1. Η τιμή αγοράς καινούριου στην Ελλάδα είναι πιο ακριβή λόγω φόρων.

2. Λόγω οικονομικής δυσχέρειας πολύς κόσμος αδυνατεί να πάρει καινούριο και αυτό φουσκώνει τις τιμές των μεταχειρισμένων. Κάτι αντίστοιχο έχει συμβεί και με τα ενοίκια των σπιτιών, επειδή ο κόσμος αδυνατεί να αγοράσει σπίτι.
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
Τυπε 2 λόγοι βασικά:

1. Η τιμή αγοράς καινούριου στην Ελλάδα είναι πιο ακριβή λόγω φόρων.

2. Λόγω οικονομικής δυσχέρειας πολύς κόσμος αδυνατεί να πάρει καινούριο και αυτό φουσκώνει τις τιμές των μεταχειρισμένων. Κάτι αντίστοιχο έχει συμβεί και με τα ενοίκια των σπιτιών, επειδή ο κόσμος αδυνατεί να αγοράσει σπίτι.

Ναι οκ
Ισως  :hi:
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.118
Πόντοι
10.411
Ρε παιδια να ρωτησω αν ξερει κανεις
Πως γινεται στην.ελλαδα της κρισης ενα αμαξι να κανει γυρω στα 14 με 15 χιλ.
Κ το ιδιο αμαξι στη γερμανια 8 με 12????
Υψηλοί δασμοί,φόροι,φόροι πολυτελείας κλπ μλκς.Ένα αμάξι των 12,13000 χωρίς τα γραφειοκρατικά κωλόχαρτα,κατευθείαν από το εργοστάσιο παραγωγής κοστίζει περίπου κοντα στα 6-7000 ίσως και λιγότερο
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
Καλημερα συμπουρδελιαρηδες! Νυν κατοχος ενος Yaris '00 1.3 ενδιαφερομαι λογω αναγκης να αγορασω ενα καινουριο ΙΧ. Μπατζετ μεχρι 7500 χιλιαρικα περιπου. Επειδη ομως δηλωνω ασχετος με το σπορ και μετα απο λιγο ψαξιμο στο car.gr τεινω να καταληγω σε Opel Astra του 11 με τιμες που ποικιλουν απο 6 εως 8χιλιαρικα. Και εδω θελω τα φωτα σας. Ποια εκδοση να προτιμησω? 1.6? 1.4? 1.4 turbo? Πως ειναι τα γαμησιατικα της Opel αν συμβει οτιδηποτε? Αλλες επιλογες που ειδα και ηταν κοντα σε αυτο που μου αρεσει εμφανησιακα ηταν το Ford Fiesta παλι του 10-11. Οι γνωμες σας μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια?
στο ειπε και αλλος πιο πριν
απο αγγελια στο car ψωνισε μονο απο ιδιωτη
μην κανεις το λαθος και παρεις απο μαντρα ή μαγαζι με μεταχειρισμενα
εχεις πιθανοτητα πανω απο 90% να παρεις ρημαδι με γυρισμενα χιλιομετρα και κρυφα ελαττωματα που απλα του εχουν κανει ενα καλο πλυσιμο και φαινεται γυαλιστερο
απο ιδιωτη φροντισε να παρεις κατι που να λεει τουλαχιστον οτι ειναι ατρακαριστο και να εχει τα βιβλιαρακια σερβις απο τοτε που αγοραστηκε μεχρι σημερα
εαν δεν λεει ατρακαριστο στην αγγελια ή σου πει οτι εχει χασει τα βιβλιαρακια σερβις ή είναι δεύτερο χέρι και ο πρώτος ιδιοκτήτης δεν του τα έδωσε, μην ασχοληθείς καν
επισης μην ασχοληθεις καν με πετρελαιοκινητο ή μετατροπη γκαζι ή που είχε μετατροπή γκάζι στο παρελθόν και του την έβγαλε
θα το παρεις στη μασχαλη σε λιγο καιρο
εάν τα εξασφαλισεις όλα αυτα θα σου προτεινα να παρεις (μιας και πας σε μεταχειρισμενο) καποιο ιαπωνικο ή κανα hyundai για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι καπως πιο αξιοπιστο
κανενα toyota auris, κανενα mazda 3, κανένα hyundai i30, κανενα nissan note
εαν δεν σου αρεσουν αυτα κοιτα για κανενα focus
οπελ δεν θα ακουμπουσα (ειμαι πρωην κατοχος οπελ)
απο τοτε που βγαλανε τους κινητηρες ecotec και μετα τα γαμησανε τελειως τα οπελ
πολυ ζημιαρικα, ρημαδια και με πολυ κακη οδηγικη συμπεριφορα
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.118
Πόντοι
10.411
στο ειπε και αλλος πιο πριν
απο αγγελια στο car ψωνισε μονο απο ιδιωτη
μην κανεις το λαθος και παρεις απο μαντρα ή μαγαζι με μεταχειρισμενα
εχεις πιθανοτητα πανω απο 90% να παρεις ρημαδι με γυρισμενα χιλιομετρα και κρυφα ελαττωματα που απλα του εχουν κανει ενα καλο πλυσιμο και φαινεται γυαλιστερο
απο ιδιωτη φροντισε να παρεις κατι που να λεει τουλαχιστον οτι ειναι ατρακαριστο και να εχει τα βιβλιαρακια σερβις απο τοτε που αγοραστηκε μεχρι σημερα
εαν δεν λεει ατρακαριστο στην αγγελια ή σου πει οτι εχει χασει τα βιβλιαρακια σερβις ή είναι δεύτερο χέρι και ο πρώτος ιδιοκτήτης δεν του τα έδωσε, μην ασχοληθείς καν
επισης μην ασχοληθεις καν με πετρελαιοκινητο ή μετατροπη γκαζι ή που είχε μετατροπή γκάζι στο παρελθόν και του την έβγαλε
θα το παρεις στη μασχαλη σε λιγο καιρο
εάν τα εξασφαλισεις όλα αυτα θα σου προτεινα να παρεις (μιας και πας σε μεταχειρισμενο) καποιο ιαπωνικο ή κανα hyundai για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι καπως πιο αξιοπιστο
κανενα toyota auris, κανενα mazda 3, κανένα hyundai i30, κανενα nissan note
εαν δεν σου αρεσουν αυτα κοιτα για κανενα focus
οπελ δεν θα ακουμπουσα (ειμαι πρωην κατοχος οπελ)
απο τοτε που βγαλανε τους κινητηρες ecotec και μετα τα γαμησανε τελειως τα οπελ
πολυ ζημιαρικα, ρημαδια και με πολυ κακη οδηγικη συμπεριφορα
Tα περισσότερα Opel φοράνε πλέον κινητήρες peugeot εκτός από τα Astra νομίζω,ελέω πρόσφατης παντρειάς
 
OP
OP
K

kavliaris23

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Κοινως απ'οτι καταλαβα αμα δεν παω σε καινουριο ειναι μια μεγαλη περιπετεια η ολη φαση που δεν ξερεις τι θα παρεις. Μια κοινη σταθερα που ειδα ομως σε πολλα ποστ ειναι το Focus οποτε θα δω τι υπαρχει κ εκει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom