Νέα

Βοήθεια για service αυτοκινήτου...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα monkey_for_nothing
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 128
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606
Παιζει να ζμπρωξεις :helpplea:
 
OP
OP
monkey_for_nothing

monkey_for_nothing

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.043
Like
23
Πόντοι
16
σκεφτομαι απλα οταν ξαναμεινει να εχω ενα σφυρακι οπως ο τυπος σημερα και να το χτυπησω..τουλαχιστον 3-4 μερες μεχρι να δω τι θα κανω
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.969
Κριτικές
1
Like
2.677
Πόντοι
606

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
αρκεί να μην ξεσκίσεις την μίζα προσπαθώντας να το βάλεις μπροστά

δεν νομίζω ότι μπορείς να προκαλέσεις άλλο πρόβλημα

βέβαια...δεν είναι και οτι καλύτερο να σου σβήσει ο κινητήρας εν κινήσει, καθαρά για λόγους ασφάλειας
 
OP
OP
monkey_for_nothing

monkey_for_nothing

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.043
Like
23
Πόντοι
16
πωωω μη μου τα θυμιζεις η μιζα θα εχει ηδη γαμηθει μετα το σημερινο :headbang: :headbang: :headbang:...ουτε να το σκεφτομαι δε θελω γτ θα αρχισω να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο..
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Κ.Τ.Ε.Λ. ή αλλιώς νοίκιασε ένα άλλο να κάνεις τη δουλειά σου προσωρινά

 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Παρε αν θες αυριο εχοντας το πλαισιο του αυτ/του σου στον Μπουγα (ανταλλακτικα οπελ) και ρωτα ποσο κανει η τρομπα.Η αντικατασταση ειναι ευκολη,αρκει να μην στη κανει δυσκολη ο μηχανικος.Ειναι η μεσα στο φλοτερ στο ντεποζιτο που απλα βγαζει το πισω καθισμα,ξεβιδωνει φλοτερ και την πηρε στο χερι η κατω απο το αυτοκινητο κοντα στον πισω δεξι τροχο και δεν ειναι και επιστημη να αλλαχτει.Γνωμη μου,βρες ενα συνοικιακο συνεργειο αφου αγορασεις τη τρομπα,συνοννοησου ποσο θα κοστισει και βουρ.Το αυτοκινητο σου ειναι απλο και δε χρειαζεται και μηχανικος της φορμουλα1.Δε θα λυσεις δα και μοτερ...
μπραβο πολυ καλη πληροφωρια.σαν το LADA2110 αλλαζει δεν χρειαζεται να βγαλεις το ντεποζιτο.στο δικο μου γαμησε τα πρεπει να ξεβιδωσεις το ντεποζιτο να το βγαλεις απο το αυτοκηνιτο για να βγαλεις την τρομπα!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
τωρα ειναι στα 85.000
καλα 85.000χλμ καινουργιο ειναι!και αλλαξες 2 φορες δισκοφρενα?εγω με το δικο μου εχω κανει 180.000χλμ.και εχω αλλαξει μια φορα δισκοφρενα στις 90.000χλμ.τωρα πρεπει να ξανααλλαξω γιατι οταν φρεναρω τριζει.γαμησε τα τοτε!πολυ προβληματικο αμαξι σου βγηκε!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Παρε αν θες αυριο εχοντας το πλαισιο του αυτ/του σου στον Μπουγα (ανταλλακτικα οπελ) και ρωτα ποσο κανει η τρομπα.Η αντικατασταση ειναι ευκολη,αρκει να μην στη κανει δυσκολη ο μηχανικος.Ειναι η μεσα στο φλοτερ στο ντεποζιτο που απλα βγαζει το πισω καθισμα,ξεβιδωνει φλοτερ και την πηρε στο χερι η κατω απο το αυτοκινητο κοντα στον πισω δεξι τροχο και δεν ειναι και επιστημη να αλλαχτει.Γνωμη μου,βρες ενα συνοικιακο συνεργειο αφου αγορασεις τη τρομπα,συνοννοησου ποσο θα κοστισει και βουρ.Το αυτοκινητο σου ειναι απλο και δε χρειαζεται και μηχανικος της φορμουλα1.Δε θα λυσεις δα και μοτερ...

Η πιο σωστή συμβουλή.
Δεν ξέρω το Μπουγά, αλλά η διαδικασία η σωστή αυτή είναι.
Κι αν δεν είναι ο Μπουγάς, ας είναι κάποιος άλλος με ανταλλακτικά OPEL. Σιγά τα δύσκολα.
 

ghost_rider

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
60
Like
1
Πόντοι
0
αν την αφησω για μερικες μερες ετσι και το κουναω ξερεις αν μπορει να προκαλεσει μεγαλυτερο προβλημα? δεν εχω λεφτα να την αλλαξω..αναγκαστικα θα περιμενω
1)Σαν μηχανικος να σου πω οτι δεν προκαλει καμια αλη ζημια απο το να μείνεις στον δρομο
2)παρε τηλεφωνο 2-3 μεγαλα μαγαζια που πουλανε ανταλακτικα για ολα τα αμαξια οπου θα βρεις σιγουρα ιμιτασιον στην μιση τιμη περιπου..θα σε βγαλει πιστευω μερικα χρονια...αλλα καλητερα  ψαξε σε μεταχειρισμενα για γνησια οπου θα την παρεις με κανα 80αρι το πολυ..
το οτι ειναι μεταχειρισμενη δεν σημαινει οτι θα σου χαλασει κιολας...οι τρομπες βενζινας δεν δουλευουν για ορισμενα χιλιομετρα.. μπορει να χαλασει σε ενα μηνα μπορει και σε 10 χρονια
3) αφου την βρεις πηγαινε σε ενα οποιοδηποτε συνεργειο οπου θα σου παρουν το πολυ 30-40 ευρω δεν ειναι σπουδαία δουλια..
εγω θα ανυσηχουσα περισσοτερο αν πηγαινα σε καποιον που δεν του ειχα εμπιστοσυνη για να μου αλλαξει λαδι..
μεταχειρισμενη αντλια + τοποθετιση θα σου παει ενα 100αρικο περιπου αν εισαι τυχερος γιατι υπαρχει περιπτωση να σου δοσουν χαλασμενη και να πρεπει να την πας πισο να σου δωσουν αλη :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Παντος αν εχεις σκοπο να το κρατισεις το αμαξι για πολυ καιρο καθυστέρησε το και παρε καινουρια γνησια αντλια και δεν χρειαζεται να την βαλεις στην αντιπροσωπια



 

ghost_rider

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
60
Like
1
Πόντοι
0
πολλη καλη ιδεα το καθαριστικο πριν την αλλαγη φιλτρου βενζινης το οποιο πρεπει να αλλαζετε τακτικα και να μην αγνοειτε :thumbsup:
Φιλε υπαρχουν ατομα που δεν αλλαζουν λαδια..στο φιλτρο κολας εσυ??????????????
αν δεν αλλαξεις φιλτρο βενζινας απλα καποια στιγμη θα μεινεις στο δρομο και οταν το αλλαξεις ειναι οκ
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Φιλε υπαρχουν ατομα που δεν αλλαζουν λαδια..στο φιλτρο κολας εσυ??????????????
αν δεν αλλαξεις φιλτρο βενζινας απλα καποια στιγμη θα μεινεις στο δρομο και οταν το αλλαξεις ειναι οκ
σε αυτο εχεις δικιο.πηγαινουν τ'αμαξι στο συνεργειο οταν τους αφησει!και βριζουνε και λενε οτι τα αυτοκηνιτα δεν ειναι καλα!
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.255
Κριτικές
4
Like
1.925
Πόντοι
266
ρε πουστη μου εχω ενημερωθει και η τιμη ειναι 350Ε συνολο..εχω απελπιστει δε ξερω τι να κανω, δεν τα εχω.το γαμιδι το κωλαμαξο που απο τη μερα που το πηρα εχω πληρωσει τα κερατα μου..καθε 20 μερες καιει απο μια λαμπα, τακακια σε καθε σερβις ,δισκοφρενο δυο φορες εχω αλλαξει κρεμαγιερα ηταν στραβη οταν το αγορασα καινουργιο.ε δεν παει αλλο..ουτε να το πεταξω μπορω γτ δεν εχω να παρω αλλο

Γι αυτό λέμε: ΜΑΚΡΙΑ από Γερμανικά αυτοκίνητα. Φρόντισε αργότερα να πάρεις κανένα Ιαπωνικό...
 

yumyum

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2009
Μηνύματα
54
Κριτικές
10
Like
123
Πόντοι
290
Οι τρομπες λιπαινονται απο την βενζινη
Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης και πρεπει να το αφησεις
τοτε φροντισε να εχει γεματο ρεζερβουαρ.
Επειδη τα εχω σκασει και εγω τα 300 (τρομπα)+100 (μηχανικος)
Μου ειπαν τα εξης

1)μην το αφηνεις πολυ καιρο με λιγη βενζινη
2)εχε καποια σταθερα βενζιναδικα που εμπιστευεσαι.
3)αν μπορεις οταν το ρεζερβουαρ φτανει στην μεση να το γεμιζεις.

Το καμπανακι στο χτυπησε οποτε καποια στιγμη θα σε αφησει
καλο ειναι να κανεις την αλλαγη το συντομοτερο δυνατον μην σε κρεμασει
σε σημειο οπου η μετακινηση του θα ειναι γολγοθας.

 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.274
Πόντοι
8.645
Εγώ όταν είχα παρόμοια πρόβλημα στην αποσύμπλεξη μου κατέβαινε το στροφόμετρο χαμηλότερα απο τις 900 στροφές, πολλές φορές μου 'σβηνε κιόλας.
 
OP
OP
monkey_for_nothing

monkey_for_nothing

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.043
Like
23
Πόντοι
16
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..σημερα πρωινος πρωινος ξεκινησα τα τηλεφωνα και ευτυχως βρηκα πολλες καλυτερες λυσεις..πρωτα πρωτα πηρα τηλεφωνο την best car opel και ακουσον ακουσον μου ειπαν 400Ε συνολο..τελικα προτιμησα ενα συνεργειο opel στον γερακα οπου μου εβαλαν μια αυθεντικη bosch (μπροστα μου ανοιχτηκε :P) και συνολο πηγε στα 200..σε συγκριση με οτι εψαξα ηταν πολυ καλα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..σημερα πρωινος πρωινος ξεκινησα τα τηλεφωνα και ευτυχως βρηκα πολλες καλυτερες λυσεις..πρωτα πρωτα πηρα τηλεφωνο την best car opel και ακουσον ακουσον μου ειπαν 400Ε συνολο..τελικα προτιμησα ενα συνεργειο opel στον γερακα οπου μου εβαλαν μια αυθεντικη bosch (μπροστα μου ανοιχτηκε :P) και συνολο πηγε στα 200..σε συγκριση με οτι εψαξα ηταν πολυ καλα
κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλη τιμη.βεβαια  bosch γραφουνε οτι ειναι ολα τα ηλεκτρονικα τωρα το που ειναι φτιαγμενα ειναι ενα αλλο θεμα!!!!ρωτα τι εγγυιση εχει η τρομπα?παντος αν στο κουτι γραφει made in Germany σιγουρα ΔΕΝ ειναι φτιαγμενη στη Γερμανια!οι Γερμανοι δεν γραφουνε ποτέ ετσι.αλλα βαζουνε μονο στριχ κωδικους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom