Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
H NΔ και το ΠΑΣΟΚ μετα την μεταπολιτευση, εφτιαξαν το συγχρονο σημερινο ελληνικο κρατος, το οποιο σε πολλα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο πολλες δυτικες δημοκρατιες.
Και μιλαμε για μια χωρα που μολις λιγες δεκαετιες πριν, ηταν διαλυμενη απο πολεμο και εμφυλιο.
Τα περι "χουντας" ειναι ανοησιες. Να λες δοξα τω θεω που δεν ζεις πραγματικα επι Χουντας.
Καφενειακές υπερβολες.
Καλησπέρα Alex!

Νομίζω πως διαφωνώ πως η Ελλάδα σε πολλά δεν έχει να ζηλέψει από πολλές δυτικές κοινωνίες.
Στον δείκτη οικονομικής ελευθερίας είμαστε ίσως η τελευταία βαθμλογοία από δυτικές κοινωνίες.

ΟΚ, μπορεί να μου πεις πως δεν είναι μόνο η οικονομική ελευθερία στην μέση, και θα συμφωνήσω.
Όμως είναι η σημαντικότερη συνιστώσα (αν και οι συνιστώσες δεν είναι ποτέ ανεξάρτητες μεταξύ τους, είναι δεμένες σε διάφορους κόμπους κατά μήκος )
Και εκεί και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ έκαναν ότι μπορούσαν για να την καταπιέσουν.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Το 2022 δεν πρεπει απλως να ηττηθει (αυτο ειναι δεδομενο) ο Συριζα.
Πρεπει να υποστει συντριπτικη, στρατηγικη, εξευτελιστική ηττα.
Πρεπει καποτε αυτο το συνονθυλευμα να τιμωρηθει για την ταλαιπωρια που υπεστη η Ελλαδα εξαιτιας της παρουσιας του. Για την αισθητική μας, την οποια βίασε. Για την κοινη λογικη μας, την οποια κουρέλιασε. Για την Δημοκρατια μας, την οποια αγνοησε. Για την χωρα μας, την οποια επαιξε στα ζαρια το 2015.
Αυτο το κομμα, πρεπει να συντριβει, να εξαφανισθεί. Ειναι δημοκρατικό καθήκον η διαλυση αυτου του μορφωματος και η πολιτικη εξαφανιση του αγραμματου αρχηγου του.
Ξαναματά γειά σου.
Ρε συ ΟΚ, μαζί σου ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα μάτσο αλήτες ή/και ψυχοπαθείς ή/και άρρωστοι.
Αλλά αν η εναλλακτική είναι μόνο η ΝΔ δεν λέει πολλά για τον τόπο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.279
Πόντοι
8.006
Καλησπέρα Alex!

Νομίζω πως διαφωνώ πως η Ελλάδα σε πολλά δεν έχει να ζηλέψει από πολλές δυτικές κοινωνίες.
Στον δείκτη οικονομικής ελευθερίας είμαστε ίσως η τελευταία βαθμλογοία από δυτικές κοινωνίες.

ΟΚ, μπορεί να μου πεις πως δεν είναι μόνο η οικονομική ελευθερία στην μέση, και θα συμφωνήσω.
Όμως είναι η σημαντικότερη συνιστώσα (αν και οι συνιστώσες δεν είναι ποτέ ανεξάρτητες μεταξύ τους, είναι δεμένες σε διάφορους κόμπους κατά μήκος )
Και εκεί και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ έκαναν ότι μπορούσαν για να την καταπιέσουν.
Καλησπερα τύπε, εχεις δικιο σε αυτο που λες. Η Ελλαδα πασχει απο ελλειψη οικονομικου φιλελευθερισμου. Αλλά οπως βλεπεις, ο κοσμος ΔΕΝ τον θελει. Ο κοσμος εχει μαθει στην αριστερίλα, στον κρατικισμό, στην προστατευτικοτητα. Ο φιλελευθερισμός εχει δαιμονοποιηθεί. Μόλις παει μια κυβερνηση να κάνει καποιες κινησεις, καταγγελλεται ως νεοφιλελευθερη ή αναλγητη. Σιγουρα ειναι κατι στο οποιο ειμαστε ακομη πισω. Αλλά μαλλον οσοι καταγγελλουν ακομη και σημερα τη ΝΔ, δεν ειναι αυτο που περιμενουν να δουν απο εκεινη
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.279
Πόντοι
8.006
Ξαναματά γειά σου.
Ρε συ ΟΚ, μαζί σου ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα μάτσο αλήτες ή/και ψυχοπαθείς ή/και άρρωστοι.
Αλλά αν η εναλλακτική είναι μόνο η ΝΔ δεν λέει πολλά για τον τόπο.
Ειπα εγω να ειναι μονο η ΝΔ?
Αλλά αν δεν υπαρχει εναλλακτικη, προφανως δεν φταιει η ΝΔ και ο Κουλης.
Οταν ολοκληρη κεντροαριστερα θεωρει οτι το καλυτερο προσωπο που εχει να ηγηθει της χωρας για λογαριασμο της ειναι ενας αγραμματος λαϊκιστής, ποιος φταιει?
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
O Γουρλής θα πάρει τον πούλο και στο μπαούλο στις επόμενες εκλογές. Θα πάθει ότι ο ΓΑΠ. Ο κοσμος θα τον συνδέσει με τον εφιάλτη που ζούμε. Δύσκολα θα ξεχάσει το μπαλαούρο και το τσίρκο της τελευταίας τετραετίας. Έκλεισε το σπίτι σε πολλούς.. και όλοι αυτοί τον περιμένουν στην γωνία, στην κάλπη, για να του κλείσουν το δικό του. Έχει να πέσει πολύ μαύρο. Θα μαυρίσει ο τόπος. Όπως τον μαύρισε και αυτός.
Κάνεις μια πολύ συγκεκριμένη πρόβλεψη. Υποθέτουμε πως έχεις λάβει όλες τις παραμέτρους υπ'όψη σου.

Άρα αν στις εκλογές ο κόσμος βγάλει τον ΣΥΡΙΖΑ 20% και την ΝΔ 55% θα παραδεχτείς πως έκανες λάθος πρόβλεψη ή θα αρχίσεις τις δικαιολογίες του στυλ: "Ναι δεν υπολόγισα πως ο κόσμος είναι χαζός/υποτακτικός/ψεκασμένος" ή "μας εκβιάσανε οι ξένοι" ή διάφορες άλλες δικαιολογίες;

Θα έχεις το θάρρος να πεις: "έκανα λάθος πρόβλεψη, δεν έχουν σημασία οι λόγοι του λάθους μου, σημασία έχει πως ήταν λάθος".
Αν το κάνεις θα είσαι ωραίος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Καλησπερα τύπε, εχεις δικιο σε αυτο που λες. Η Ελλαδα πασχει απο ελλειψη οικονομικου φιλελευθερισμου. Αλλά οπως βλεπεις, ο κοσμος ΔΕΝ τον θελει. Ο κοσμος εχει μαθει στην αριστερίλα, στον κρατικισμό, στην προστατευτικοτητα. Ο φιλελευθερισμός εχει δαιμονοποιηθεί. Μόλις παει μια κυβερνηση να κάνει καποιες κινησεις, καταγγελλεται ως νεοφιλελευθερη ή αναλγητη. Σιγουρα ειναι κατι στο οποιο ειμαστε ακομη πισω. Αλλά μαλλον οσοι καταγγελλουν ακομη και σημερα τη ΝΔ, δεν ειναι αυτο που περιμενουν να δουν απο εκεινη
Έχεις δίκιο, απλά εξέφρασα την διαφοροποίηση μου με αυτό που έγραψες, πως δηλαδή η Ελλάδα σήμερα δεν έχει να ζηλέψει από άλλες δυτικές χώρες: Έχει να ζηλέψει την φιλελεύθερη οικονομία και αυτό το οφείλει αποκλειστικά σε ΝΔ/ΠΑΣΟΚ.

Ναι, θα μου πεις, προφανώς ο κόσμος τους εκλέγει, άρα γιατί φταίνει τα κόμματα;
Και θα είναι σωστή απάντηση, αλλά τότε, και πάλι δεν θα πρέπει να πούμε πως η "δυτικοποίηση" της χώρας από το 80 και μετά οφείλεται στα κόμματα, αφού ο κόσμος τα εκλέγει.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, θέλω να πω πως ή θα πεις πως τα κόμματα κάνουν κάτι, καλό ή κακό, ή ο λαός.

Για εμένα και τα δυο κάνουν κάτι κακό.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ειπα εγω να ειναι μονο η ΝΔ?
Αλλά αν δεν υπαρχει εναλλακτικη, προφανως δεν φταιει η ΝΔ και ο Κουλης.
Οταν ολοκληρη κεντροαριστερα θεωρει οτι το καλυτερο προσωπο που εχει να ηγηθει της χωρας για λογαριασμο της ειναι ενας αγραμματος λαϊκιστής, ποιος φταιει?
Ναι εδώ έχεις δίκιο.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Έχεις δίκιο, απλά εξέφρασα την διαφοροποίηση μου με αυτό που έγραψες, πως δηλαδή η Ελλάδα σήμερα δεν έχει να ζηλέψει από άλλες δυτικές χώρες: Έχει να ζηλέψει την φιλελεύθερη οικονομία και αυτό το οφείλει αποκλειστικά σε ΝΔ/ΠΑΣΟΚ.

Ναι, θα μου πεις, προφανώς ο κόσμος τους εκλέγει, άρα γιατί φταίνει τα κόμματα;
Και θα είναι σωστή απάντηση, αλλά τότε, και πάλι δεν θα πρέπει να πούμε πως η "δυτικοποίηση" της χώρας από το 80 και μετά οφείλεται στα κόμματα, αφού ο κόσμος τα εκλέγει.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, θέλω να πω πως ή θα πεις πως τα κόμματα κάνουν κάτι, καλό ή κακό, ή ο λαός.

Για εμένα και τα δυο κάνουν κάτι κακό.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ναι εδώ έχεις δίκιο.
Σε συγκριση με το τι ηταν η Ελλαδα πριν, η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ επεφεραν το μεγαλυτερο βαθμο εκσυγχρονισμου και βεβαια φιλελευθερων μεταρρυθμισεων στην ελληνικη ιστορια . Επομενως εκαναν τα μεγαλυτερα βηματα για να φτασει η χωρα τις προηγμενες δυτικες. Το αν ειναι καπως πισω ακομη, πως το χε πει ο Σημιτης καποτε ; "αυτη ειναι η Ελλαδα".
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Σε συγκριση με το τι ηταν η Ελλαδα πριν, η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ επεφεραν το μεγαλυτερο βαθμο εκσυγχρονισμου και βεβαια φιλελευθερων μεταρρυθμισεων στην ελληνικη ιστορια . Επομενως εκαναν τα μεγαλυτερα βηματα για να φτασει η χωρα τις προηγμενες δυτικες. Το αν ειναι καπως πισω ακομη, πως το χε πει ο Σημιτης καποτε ; "αυτη ειναι η Ελλαδα".
Νομίζω πως διαφωνώ. Εύκολο για τον Σημίτη να πει "αυτή είναι η Ελλάδα" και να απαλλάξει τον εαυτό του από τις ευθύνες.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Νομίζω πως διαφωνώ. Εύκολο για τον Σημίτη να πει "αυτή είναι η Ελλάδα" και να απαλλάξει τον εαυτό του από τις ευθύνες.
Δηλαδη ο Σημιτης να εκανε τι αλλο; Να επαιρνε ενα ραβδι και να μετεφερε την Ελλαδα στην Ελβετια ξερω γω;
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.121
Κριτικές
10
Like
1.566
Πόντοι
506
Σε συγκριση με το τι ηταν η Ελλαδα πριν, η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ επεφεραν το μεγαλυτερο βαθμο εκσυγχρονισμου και βεβαια φιλελευθερων μεταρρυθμισεων στην ελληνικη ιστορια . Επομενως εκαναν τα μεγαλυτερα βηματα για να φτασει η χωρα τις προηγμενες δυτικες. Το αν ειναι καπως πισω ακομη, πως το χε πει ο Σημιτης καποτε ; "αυτη ειναι η Ελλαδα".
θληβερη αποψη. Ο ορος μεταρυθμιση εχει σαφως θετικη χρεια, αλλα τα κομματα αυτα εκαναν τα ελαχιστα σε σχεση με αυτα που μπορουσαν να κανουν.
Ο ελληνικος λαος ξεκινησε μετα το 2 ππ γονατισμενος, στος αρχες του 1ου ζουσανε οι πρωγονοι μας σε παραγκες!
Η πιστη στο οραμα, η εργατικοτητα και αρκετα θετικα ωθησαν την Ελλαδα σε αυτο που εγινε.
Ο ρολος των κομματων ειναι και ηταν να ταπωνουν, να φραζουν αυτη τη δυναμικη.
Παραδειγμα τρανο οι εξοπλησμοι και παραγωγη τεχνολογιας, οποιαδηποτε προσπαθεια καταπνηγεται στην αρχη.
Πρωτου ακομη οι ισηλινοι αναπτυξουν το φαρμακο για το κοβιντ, οι ελληνες γιατροι δοκιμαζανε αναλογο. Ακουσαμε τπτ;
Οχι! Επειδη δεν υπαρχει μιζα. Φτασαμε στο μεγιστο σημειο, οπου η γενεια μας θα μπορουσε να κανει την διαφορα σε σχεση με προηγουμενες γενιες.
Ηρθε ο βλακας , ο βλακογιωργος , τα ανετρψε ολα
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Δηλαδη ο Σημιτης να εκανε τι αλλο; Να επαιρνε ενα ραβδι και να μετεφερε την Ελλαδα στην Ελβετια ξερω γω;
Όχι μην το πας στο άλλο άκρο για να κάνεις την δική μου θέση αδύναμη.
Όμως ακόμα και αυτό που λες, δείχνει πως πιστεύεις πως έκανε το καλύτερο που μπορούσε.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κάνει τα πράγματα πολύ καλύτερα, το γεγονός παραμένει πως η χώρα δεν είναι φιλελεύθερη.
Αυτό την βάζει στις ίδιες θέσεις με μη-δυτικές χώρες και όχι στην ίδια θέση με δυτικές χώρες.

Ναι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ μπορούσαν να απορυθμίσουν και να φιλελευθεροποιήσουν αλλά δεν το έκαναν, άρα φταίνε.
Ναι φταίει και ο Ελληνικός λαός που τους ψήφιζε.
Ναι φταίει και η δημοκρατία.

Ναι υπάρχουν λόγοι που τα πράγματα πήγαν στραβά. Αυτό δεν κάνει τα πράγματα καλύτερα, παραμένουν σκατά.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Όχι μην το πας στο άλλο άκρο για να κάνεις την δική μου θέση αδύναμη.
Όμως ακόμα και αυτό που λες, δείχνει πως πιστεύεις πως έκανε το καλύτερο που μπορούσε.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κάνει τα πράγματα πολύ καλύτερα, το γεγονός παραμένει πως η χώρα δεν είναι φιλελεύθερη.
Αυτό την βάζει στις ίδιες θέσεις με μη-δυτικές χώρες και όχι στην ίδια θέση με δυτικές χώρες.

Ναι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ μπορούσαν να απορυθμίσουν και να φιλελευθεροποιήσουν αλλά δεν το έκαναν, άρα φταίνε.
Ναι φταίει και ο Ελληνικός λαός που τους ψήφιζε.
Ναι φταίει και η δημοκρατία.

Ναι υπάρχουν λόγοι που τα πράγματα πήγαν στραβά. Αυτό δεν κάνει τα πράγματα καλύτερα, παραμένουν σκατά.
Τυπε μου δε γραφω ουτε αν εκανε το καλυτερο που μπορουσε η "μπορουσε και αλλο". Το να γραψω υποθετικα το τι θα εκανε ειναι στο τεραιν της μεταφυσικης και δε μπαινω σε αυτο. Γραφω τι εκανε στην πραγματικοτητα. Και αυτο που εκανε ηταν η φιλελευθεροποιηση με μεγαλυτερη ενταση κατ αναλογια με το χρονο που ηταν στα πραγματα και με τη θεσμικη δυναμη που ειχε, στον οργανισμο που ονομαζεται "Ελλαδα".
Πηρε μια Ελλαδα με φιλελευθερισμο χ και την αφησε αχ. Αυτο το "α" ηταν το μεγαλυτερο απο αυτο που ειχαν κανει ολοι οι υπολοιποι. Μερικοι μαλιστα το ειχαν και αρνητικο. Το τι θα μπορουσε αλλο με αφηνει αδιαφορο.
Και αυτο το λεω εγω που για εμενα προσωπικα ο φιλελευθερισμος με αφηνει αδιαφορο, μου αρκει κατι να ειναι απλα λειτουργικο και πρακτικο και να κινειται στα ορια της απλης λογικης και οχι της μαλακιας. :)
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
θληβερη αποψη. Ο ορος μεταρυθμιση εχει σαφως θετικη χρεια, αλλα τα κομματα αυτα εκαναν τα ελαχιστα σε σχεση με αυτα που μπορουσαν να κανουν.
Ο ελληνικος λαος ξεκινησε μετα το 2 ππ γονατισμενος, στος αρχες του 1ου ζουσανε οι πρωγονοι μας σε παραγκες!
Η πιστη στο οραμα, η εργατικοτητα και αρκετα θετικα ωθησαν την Ελλαδα σε αυτο που εγινε.
Ο ρολος των κομματων ειναι και ηταν να ταπωνουν, να φραζουν αυτη τη δυναμικη.
Παραδειγμα τρανο οι εξοπλησμοι και παραγωγη τεχνολογιας, οποιαδηποτε προσπαθεια καταπνηγεται στην αρχη.
Πρωτου ακομη οι ισηλινοι αναπτυξουν το φαρμακο για το κοβιντ, οι ελληνες γιατροι δοκιμαζανε αναλογο. Ακουσαμε τπτ;
Οχι! Επειδη δεν υπαρχει μιζα. Φτασαμε στο μεγιστο σημειο, οπου η γενεια μας θα μπορουσε να κανει την διαφορα σε σχεση με προηγουμενες γενιες.
Ηρθε ο βλακας , ο βλακογιωργος , τα ανετρψε ολα
H Eλλαδα, απο το 1974 μεχρι σημερα, παρουσιαζει την περιδο με τη μεγαλυτερη υλικη ευημερια, ελευθερια, πολιτικη και κοινωνικη ομαλοτητα. Μακραν σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη περιοδο στην νεοτερη ελληνικη ιστορια που ειτε θα χαρακτηριζοταν απο οικονομικη δυσπραγια και φτωχεια, ειτε απο πολιτικο αυταρχισμο , καταπιεση και αυθαιρεσια, ειτε απο κοινωνικες αναταραχες, διχασμους, εμφυλιους, ειτε ολα αυτα μαζι. Εχουμε δεδομενα μερικα πραγματα, για αυτο γκρινιαζουμε. Δεν ειναι τελεια περιοδος, αλλα ειναι μακραν η καλυτερη απο ολες τις προηγουμενες.
Σε καθε ιστορικη περιοδη τα πραγματα θα μπορουσαν να ειχαν εξελιχθει πολυ καλυτερα και υπηρχαν παραγοντες που μπλοκαραν την αναπτυξιακη διαδικασια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Τυπε μου δε γραφω ουτε αν εκανε το καλυτερο που μπορουσε η "μπορουσε και αλλο". Το να γραψω υποθετικα το τι θα εκανε ειναι στο τεραιν της μεταφυσικης και δε μπαινω σε αυτο. Γραφω τι εκανε στην πραγματικοτητα. Και αυτο που εκανε ηταν η φιλελευθεροποιηση με μεγαλυτερη ενταση κατ αναλογια με το χρονο που ηταν στα πραγματα και με τη θεσμικη δυναμη που ειχε, στον οργανισμο που ονομαζεται "Ελλαδα".
Πηρε μια Ελλαδα με φιλελευθερισμο χ και την αφησε αχ. Αυτο το "α" ηταν το μεγαλυτερο απο αυτο που ειχαν κανει ολοι οι υπολοιποι. Μερικοι μαλιστα το ειχαν και αρνητικο. Το τι θα μπορουσε αλλο με αφηνει αδιαφορο.
Και αυτο το λεω εγω που για εμενα προσωπικα ο φιλελευθερισμος με αφηνει αδιαφορο, μου αρκει κατι να ειναι απλα λειτουργικο και πρακτικο και να κινειται στα ορια της απλης λογικης και οχι της μαλακιας. :)
1. Μα φυσικά μπορούμε να κρίνουμε κάποιον αν δεν έκανε αρκετά! Τι εννοείς; Πως δεν θα κριθεί επειδή "έκανε αυτά που μπορούσε";
2. Επίσης ενώ λες πως δεν μπαίνεις στο πεδίο της μεταφυσικής, υποστηρίζεις πως έκανε ότι καλύτερο μπορούσε. Γιατί όχι ότι χειρότερο μπορούσε; Γιατί του αποδίδεις καλές προθέσεις; Γνωρίζεις τις καλές του προθέσεις με μεταφυσική;
3. Δεν άφησε την Ελλάδα περισσότερο φιλελεύθερη από όσο την πήρε. Ποιες είναι οι πηγές σου; Οι δικές μου πηγές λένε το παρακάτω γράφημα στο οποίο ο Σημίτης ανέλαβε πρωθυπουργός στην Ελλάδα με βαθμό οικονομικής ελευθερίας λίγο κάτω του 60 και την άφησε το 2004, μετά από 8 χρόνια με βαθμό πάλι μικρότερο του 60:
1627851719311.png
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
1. Μα φυσικά μπορούμε να κρίνουμε κάποιον αν δεν έκανε αρκετά! Τι εννοείς; Πως δεν θα κριθεί επειδή "έκανε αυτά που μπορούσε";
2. Επίσης ενώ λες πως δεν μπαίνεις στο πεδίο της μεταφυσικής, υποστηρίζεις πως έκανε ότι καλύτερο μπορούσε. Γιατί όχι ότι χειρότερο μπορούσε; Γιατί του αποδίδεις καλές προθέσεις; Γνωρίζεις τις καλές του προθέσεις με μεταφυσική;
3. Δεν άφησε την Ελλάδα περισσότερο φιλελεύθερη από όσο την πήρε. Ποιες είναι οι πηγές σου; Οι δικές μου πηγές λένε το παρακάτω γράφημα στο οποίο ο Σημίτης ανέλαβε πρωθυπουργός στην Ελλάδα με βαθμό οικονομικής ελευθερίας λίγο κάτω του 60 και την άφησε το 2004, μετά από 8 χρόνια με βαθμό πάλι μικρότερο του 60:
1627851719311.png
1. πως μπορεις να μετρησεις ποσο "θα μπορουσε καποιος";
2. Που ειδες να γραφω οτι εκανε " οτι καλυτερο μπορουσε"; Εγραψα οτι εκανε το καλυτερο ως τωρα σε συγκριση με προηγουμενες ( αλλα και μεταγενεστερες) πρωθυπουργικες περιοδους.
3. Εδω εχεις ενα δικιο. Δυσκολα μετριεται κατι τετοιο. Παρεθεσες ενα πινακα, η πηγη του και πως μετρηθηκε;
Ο δικος μου τροπος ειναι πιο "μπακαλιστικος" .Κυριως το ανοιγμα στο χρηματοπιστωτικο κλαδο και στις χρηματαγορες- κεφαλαιαγορες. Επισης ιδιωτικοποιησεις , αδειασμα συνδικαλιστων.
Αλλα στον πινακα που παρεθεσες για δες που βρισκεται το peak στο γραφημα! Αναμεσα στο 2000 και στο 2001 οπου κυβερνουσε ποιος; Αυτος για τον οποιο συζηταμε. Μπορεις να μου βρεις σε ποια περιοδο στον πινακα το γραφημα ηταν υψηλοτερο απο αυτο το σημειο αν αυτος επεκτεινεται προς τα πισω; Αν ηταν καποια θα ηταν ειτε επι Μητσοτακη του πρεσβυτερου ειτε Ζολωτα αν και πολυ αμφιβαλλω.Οι μονες αλλες δυο χρονιες ηταν το 09 και 10 επι ΓΑΠ και μνημονιακων ρυθμισεων. Αν τις εξαιρεσουμε ολες οι αλλες ειναι χαμηλοτερες απο την περιοδο Σημιτη ( με εξαιρεση τα τελευταια 2 ετη ).
Τελος το γραφημα μετραει το βαθμο οικονομικης ελευθεριας συνολικα. Εγω μετραω ειδικα τις πραξεις προς την κατευθυνση του φιλελευθερισμου συγκεκριμενων κυβερνησεων. Αν και συσχετιζεται, ωστοσο δε συμπιπτει, ειναι διαφορετικο το αντικειμενο.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
1. πως μπορεις να μετρησεις ποσο "θα μπορουσε καποιος";
2. Που ειδες να γραφω οτι εκανε " οτι καλυτερο μπορουσε"; Εγραψα οτι εκανε το καλυτερο ως τωρα σε συγκριση με προηγουμενες ( αλλα και μεταγενεστερες) πρωθυπουργικες περιοδους.
3. Εδω εχεις ενα δικιο. Δυσκολα μετριεται κατι τετοιο. Παρεθεσες ενα πινακα, η πηγη του και πως μετρηθηκε;
Ο δικος μου τροπος ειναι πιο "μπακαλιστικος" .Κυριως το ανοιγμα στο χρηματοπιστωτικο κλαδο και στις χρηματαγορες- κεφαλαιαγορες. Επισης ιδιωτικοποιησεις , αδειασμα συνδικαλιστων.
Αλλα στον πινακα που παρεθεσες για δες που βρισκεται το peak στο γραφημα! Αναμεσα στο 2000 και στο 2001 οπου κυβερνουσε ποιος; Αυτος για τον οποιο συζηταμε. Μπορεις να μου βρεις σε ποια περιοδο στον πινακα το γραφημα ηταν υψηλοτερο απο αυτο το σημειο αν αυτος επεκτεινεται προς τα πισω; Αν ηταν καποια θα ηταν ειτε επι Μητσοτακη του πρεσβυτερου ειτε Ζολωτα αν και πολυ αμφιβαλλω.Οι μονες αλλες δυο χρονιες ηταν το 09 και 10 επι ΓΑΠ και μνημονιακων ρυθμισεων. Αν τις εξαιρεσουμε ολες οι αλλες ειναι χαμηλοτερες απο την περιοδο Σημιτη ( με εξαιρεση τα τελευταια 2 ετη ).
Τελος το γραφημα μετραει το βαθμο οικονομικης ελευθεριας συνολικα. Εγω μετραω ειδικα τις πραξεις προς την κατευθυνση του φιλελευθερισμου συγκεκριμενων κυβερνησεων. Αν και συσχετιζεται, ωστοσο δε συμπιπτει, ειναι διαφορετικο το αντικειμενο.
1. Όπως εσύ δεν μπορείς άλλο τόσο και εγώ. Εγώ βλέπω αυτά που έγιναν και πήγαιναν προς την αντίθετη πορεία από αυτή που ήθελα και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Εσύ λες πως θα μπορούσε να είναι χειρότερα και είσαι ικανοποιημένος. Νομίζω, πως η θέση σου είναι λίγο μοιρολατρική, με αυτήν την λογική δεν θα βγούμε ποτέ από τον βούρκο. Εν μέρει συμφωνώ, αλλά εγώ αντίθετα από εσένα αποδίδω ευθύνες στους πολιτικούς, δηλαδή και τον Σημίτη.

2. Αν δεν μιλάς για το "ότι καλύτερο μπορούσε" τότε τι ακριβώς συζητάμε; Εμείς μπορούμε να κρίνουμε αν αυτό που έγινε ήταν καλό. Αν δεν σου φαίνονταν και εσένα ότι καλύτερο μπορούσε, τότε μάλλον συμφωνούμε.

3. Είναι το γνωστότερο index οικονομικής ελευθερίας, το Heritage Foundation rankings. Αν πας εκεί, έχει ένα "Graph the data" και μπορείς να επιλέξεις όποια χώρα θέλεις.

Πράγματι το peak είναι στου Σημίτη αλλά δεν λέει πολλά, το έκανε για να μπούμε στην ΕΕ και μετά το πήρε πίσω. Αυτό δείχνει οπορτουνιστική λογική.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
1. πως μπορεις να μετρησεις ποσο "θα μπορουσε καποιος";
2. Που ειδες να γραφω οτι εκανε " οτι καλυτερο μπορουσε"; Εγραψα οτι εκανε το καλυτερο ως τωρα σε συγκριση με προηγουμενες ( αλλα και μεταγενεστερες) πρωθυπουργικες περιοδους.
3. Εδω εχεις ενα δικιο. Δυσκολα μετριεται κατι τετοιο. Παρεθεσες ενα πινακα, η πηγη του και πως μετρηθηκε;
Ο δικος μου τροπος ειναι πιο "μπακαλιστικος" .Κυριως το ανοιγμα στο χρηματοπιστωτικο κλαδο και στις χρηματαγορες- κεφαλαιαγορες. Επισης ιδιωτικοποιησεις , αδειασμα συνδικαλιστων.
Αλλα στον πινακα που παρεθεσες για δες που βρισκεται το peak στο γραφημα! Αναμεσα στο 2000 και στο 2001 οπου κυβερνουσε ποιος; Αυτος για τον οποιο συζηταμε. Μπορεις να μου βρεις σε ποια περιοδο στον πινακα το γραφημα ηταν υψηλοτερο απο αυτο το σημειο; Αν ηταν καποια θα ηταν ειτε επι Μητσοτακη του πρεσβυτερου ειτε Ζολωτα αν και πολυ αμφιβαλλω.Οι μονες αλλες δυο χρονιες ηταν το 09 και 10 επι ΓΑΠ και μνημονιακων ρυθμισεων. Αν τις εξαιρεσουμε ολες οι αλλες ειναι χαμηλοτερες απο την περιοδο Σημιτη ( με εξαιρεση τα τελευταια 2 ετη ).
Τελος το γραφημα μετραει το βαθμο οικονομικης ελευθεριας συνολικα. Εγω μετραω ειδικα τις πραξεις προς την κατευθυνση του φιλελευθερισμου συγκεκριμενων κυβερνησεων. Αν και συσχετιζεται, ωστοσο δε συμπιπτει, ειναι διαφορετικο το αντικειμενο.

1. Όπως εσύ δεν μπορείς άλλο τόσο και εγώ. Εγώ βλέπω αυτά που έγιναν και πήγαιναν προς την αντίθετη πορεία από αυτή που ήθελα και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Εσύ λες πως θα μπορούσε να είναι χειρότερα και είσαι ικανοποιημένος. Νομίζω, πως η θέση σου είναι λίγο μοιρολατρική, με αυτήν την λογική δεν θα βγούμε ποτέ από τον βούρκο. Εν μέρει συμφωνώ, αλλά εγώ αντίθετα από εσένα αποδίδω ευθύνες στους πολιτικούς, δηλαδή και τον Σημίτη.

2. Αν δεν μιλάς για το "ότι καλύτερο μπορούσε" τότε τι ακριβώς συζητάμε; Εμείς μπορούμε να κρίνουμε αν αυτό που έγινε ήταν καλό. Αν δεν σου φαίνονταν και εσένα ότι καλύτερο μπορούσε, τότε μάλλον συμφωνούμε.

3. Είναι το γνωστότερο index οικονομικής ελευθερίας, το Heritage Foundation rankings. Αν πας εκεί, έχει ένα "Graph the data" και μπορείς να επιλέξεις όποια χώρα θέλεις.

Πράγματι το peak είναι στου Σημίτη αλλά δεν λέει πολλά, το έκανε για να μπούμε στην ΕΕ και μετά το πήρε πίσω. Αυτό δείχνει οπορτουνιστική λογική.
1. Δεν εγραψα το αν θα μπορουσε χειροτερα η καλυτερα.Εγραψα οτι ηταν το καλυτερο σε συγκριση με οτι προηγουμενο μετρο συγκρισης που εχει υπαρξει πραγματι στην Ελλαδα. Δηλαδη η κυβερνηση Σημιτη εκανε την ελληνικη οικονομια πιο φιλελευθερη απο οτι την εκανε η κυβερνηση Α. Παπανδρεου, οι κυβερνησεις Καραμανλη ( ολες και των δυο), η χουντα Παπαδοπουλου, η Κυβερνηση Γ. Παπανδρεου παλιοτερα. η Κυβερνηση Τσαλδαρη τη δεκαετια του 30 , η κυβερνηση Θεοτοκη αρχες του αιωνα, Δηλιγιαννη τελη του περασμενου αιωνα, Τρικουπη, Κουμουνδουρου κλπ. Δεν εχω τα απαραιτητα εργαλεια η στοιχεια για να μετρησω αν μπορουσε " καλυτερα" η αυτο ηταν το "καλυτερο" που μπορουσε με μετρο συγκρισηςη δηλαδη τον ιδιο και οχι τις αλλες κυβερνησεις. Θα επρεπε να το μαντεψω αλλα ειναι κατι που δε το συνηθιζω.
2. Δες το 1.
3. Μπορεις να μου βρεις μια χρονια , διαχρονικα, οπου ο εν λογω δεικτης ανεβηκε ψηλοτερα απο οτι τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο;
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
1. Δεν εγραψα το αν θα μπορουσε χειροτερα η καλυτερα.Εγραψα οτι ηταν το καλυτερο σε συγκριση με οτι προηγουμενο μετρο συγκρισης που εχει υπαρξει πραγματι στην Ελλαδα. Δηλαδη η κυβερνηση Σημιτη εκανε την ελληνικη οικονομια πιο φιλελευθερη απο οτι την εκανε η κυβερνηση Α. Παπανδρεου, οι κυβερνησεις Καραμανλη ( ολες και των δυο), η χουντα Παπαδοπουλου, η Κυβερνηση Γ. Παπανδρεου παλιοτερα. η Κυβερνηση Τσαλδαρη τη δεκαετια του 30 , η κυβερνηση Θεοτοκη αρχες του αιωνα, Δηλιγιαννη τελη του περασμενου αιωνα, Τρικουπη, Κουμουνδουρου κλπ. Δεν εχω τα απαραιτητα εργαλεια η στοιχεια για να μετρησω αν μπορουσε " καλυτερα" η αυτο ηταν το "καλυτερο" που μπορουσε με μετρο συγκρισηςη δηλαδη τον ιδιο και οχι τις αλλες κυβερνησεις. Θα επρεπε να το μαντεψω αλλα ειναι κατι που δε το συνηθιζω.
2. Δες το 1.
3. Μπορεις να μου βρεις μια χρονια , διαχρονικα, οπου ο εν λογω δεικτης ανεβηκε ψηλοτερα απο οτι τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο;
Ο Σημίτης μπήκε το 1996 με βαθμό περίπου 60. Έκατσε 8 χρόνια και όχι 4. Αν έφευγε το 2000 θα είχες δίκιο.
Όμως το 2004 άφησε την Ελλάδα στο περίπου 58, δηλαδή σε μικρότερο βαθμό από όσο την πήρε. Για πολύ παλαιότερα δεν ξέρω, δεν έχω στοιχεία.

Επίσης όπως βλέπεις από το γράφημα, ο Καραμανλής άφησε την Ελλάδα ψηλότερα από τον Σημίτη, οι ΓΑΠ και Σαμαράς την έριξαν, ο Αλέξης την ανέβασε και ο Μητσοτάκης συνεχίζει να την ανεβάζει. Επιμένεις στο 2001 που έγινε ένα peak, λες και είναι σημαντικό για την έπειτα βαθμολογία.

Τα κριτήρια σου μου φαίνονται λάθος. Δίνω στον Αλέξη καλύτερο βαθμό από τον Σημίτη επειδή ο Αλέξης τουλάχιστον σήκωσε τον δείκτη, και φυσικά δεν μπόρεσε να τον πάει πολύ ψηλά επειδή ήταν πολύ χαμηλά. (edit: προς Θεού δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ)
 

Συνημμένα

  • economic freedom.jpg
    economic freedom.jpg
    164,7 KB · Εμφανίσεις: 32

Garit

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
487
Like
181
Πόντοι
1
η ακρα δεξιά προσπαθεί να μαζέψει τους ψεκασμένους και να τους οργανώσει ενόψει των εκλογών. Εχει φανεί οτι η δεξαμενή των αμορφωτων και αποτυχημένων που είναι και η πλειοψηφία των ψεκασμένων, αποτελούν σημαντικό κομμάτι των πελατων/ ψηφοφόρων. Αυτους λοιπόν γλύφουν οι διάφοροι πελάτες του μακελειού - οι ναζιστες δηλαδή (και αρα οχι Ελληνες), ο τραγκα, οι κυραλοιφής, o ναζιστοπασόκος κλπ.

Εχει φανεί επίσης οτι ο τζιμπραζ δεν τραβάει, εκτός απο τα κατακάθια της κοινωνίας που ζουν παρασιτικά σε βάρος όσων εργάζονται (δηλαδή ΔΥ).

Καλώς το νήμα έχει εξελιχτεί σε γενικότερη συζήτηση - ακόμα και εδω φαίνεται οτι ο τζιμπρατζ δεν έχει πέραση
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom