Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.066
Κριτικές
7
Like
9.838
Πόντοι
1.686
Έψαξες στα ψηφοδέλτια όλων των κομμάτων και δε βρήκες ούτε έναν αξιόλογο, ή έστω αξιοπρεπή, άνθρωπο που να αξίζει την ψήφο σου; Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω.

Για πες μας εσύ ποιός είναι αξιόλογος .
Απατεώνες είναι ,και αυτοί που δεν είναι απατεώνες είναι
άχρηστοι .
Απατεωνοκρατία έχουμε .
Με κανένα τρόπο δεν μπορεί να επιβιώσει στο πολιτικό σύστημα
ένας τίμιος και σοβαρός άνθρωπος .


 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Παντού οι πολιτικοί είναι απατεώνες, μετά τον Β΄ΠΠ .

Πριν τον πόλεμο, είχαν μια στοιχειώδη ανδρεία, τώρα κυβερνάει

ο μεγαλύτερος απατεώνας ,που είναι άνανδρο σκουλήκι .

Και τους υμνούν οι μαλάκες ο " κυρίαρχος" Λαός...

δεν τον βρίσκω και τόσο μαλάκα τον “κυρίαρχο” λαό….

μια χαρά τα κατάφερε και επέβαλε πολιτικούς σαν τα μούτρα του, τους οποίους τους κάνει ότι θέλει για να εξυπηρετήσει τα ατομικά μικροσυμφέροντα του….

και το κυριώτερο από όλα έχει και το θράσος να τους βρίζει και από πάνω, αυτός που τους προώθησε, τους ανέβασε και τους επέβαλε να υπηρετούν τα άνομα μικροσυμφέροντα του … γιατί λέει δεν του είπαν ότι εξυπηρετώντας αυτά τα ατομικά μικροσυμφέροντα σκάβουν τον λάκκο του συνόλου (λες και δεν το ξέρανε) ….
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.066
Κριτικές
7
Like
9.838
Πόντοι
1.686
δεν τον βρίσκω και τόσο μαλάκα τον “κυρίαρχο” λαό….

μια χαρά τα κατάφερε και επέβαλε πολιτικούς σαν τα μούτρα του, τους οποίους τους κάνει ότι θέλει για να εξυπηρετήσει τα ατομικά μικροσυμφέροντα του….

Στην αρχή εξυπηρετούν τα μικροσυμφέροντα όλων , μόλις όμως
σταθεροποιηθούν στη καρέκλα τους οι πολιτικοί, ξεχνούν τους περισσότερους ψηφοφόρους
και κάνουν τα δικά τους .Πλέον εξυπηρετούν μόνο όσους έχουν δύναμη
δλδ δημοσιογράφους, επιχειρηματίες κτλ.
 

NITRO

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.941
Κριτικές
161
Like
5.826
Πόντοι
37.127
το ελληνικό πολιτικό σκηνικό και τα ελληνικά κόμματα δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να στελεχωθούν με σοβαρούς και αξιοπρεπείς ανθρώπους .. .διότι απλά καλούνται να εκπροσωπήσουν έναν (κατά πλειοψηφία) μη σοβαρό και μη αξιοπρεπή λαό… 

...έχεις δίκιο...πρώτα αλλάζουμε εμείς και μετά οι εκπρόσωποί μας
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.066
Κριτικές
7
Like
9.838
Πόντοι
1.686
Τραμου ,δεν είσαι ειδικός ρουσφετολόγος ,
σαν κάτι στελέχη του Πασοκ !  :2funny: :2funny:

Ενα τέτοιο στέλεχος μου ανέφερε ακριβώς τα ανωτέρω
ότι δλδ μόλις οι βουλευτές αποκτούσαν μεγάλη δημοτικότητα,
παρίσταναν τους πολυάσχολους και δεν έβλεπαν κανένα σχεδόν
από τους απλούς φτωχούς ψηφοφόρους ,Μόνο δημοσιοκάφρους,
επιχειρηματίες ,χρηματιστές κτλ .

Σαν τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, που σου δίνουν στην αρχή
δωρεάν σύνδεση και καποιες μονάδες και μετά σε σκίζουν
με τους επόμενους λογαριασμούς !  :2funny:
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
5
Πόντοι
16
κοίτα,
αν θα βγεί τότε ή θα αναγκαστεί να κάνει κωλοτούμπα και να περάσει τα μέτρα οπότε θα δυσαρεστήσει τον κόσμο και θα πέσει
είτε θα μας πετάξουν έξω απο το ευρώ και θα πέσουμε όλοι
:2funny:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.904
Κριτικές
16
Like
14.774
Πόντοι
6.515
παιδια ξεχαστε το. Η οικονομια εξαερωνεται και σημερα στο χρηματιστηριο. Δεν προκειται να φτασουμε σε εκλογες.
Θα κανουν κατι σαν κυβερνηση εθνικης ενοτητας.

Οι σαχλαμάρες που κατά καιρους ξεστομιζαν οι συριζαιοι πχ. Γλέζος "θα παρουμε λεφτα από τις καταθεσεις να τα επενδυσουμε" τωρα πληρωνονται.

Ειμαστε δεμενοι στους δανειστες. Δεν υπαρχει άλλος δρομος. Εδώ τελειωνουν τον putin με τις τιμες του πετρελαιου, θα μασησουν από  λαφαζανηδες και αηδιες?  :think:
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Τρόικα: Η διαπραγμάτευση θα ολοκληρωθεί χωρίς χάρες

Του Τάσου Δασόπουλου

«Στο ίδιο έργο θεατής» θα βρεθεί η όποια ελληνική κυβέρνηση θα συνεχίσει και θα ολοκληρώσει την διαπραγμάτευση για την ελληνική αξιολόγηση του προγράμματος αφού όπως φαίνεται οι απαιτήσεις της τρόικας θα παραμείνουν οι ίδιες.

Όπως φάνηκε από την έκθεση «πεπραγμένων» που παρέδωσαν τα μέλη της τρόικας στους ομάδα τεχνοκρατών της Ευρωομάδας (Eurowokring group ) μετά το διάλειμμα της Προεδρικής Εκλογής το παιχνίδι θα συνεχιστεί από το σημείο που σταμάτησε με μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά. Οι συζητήσεις θα ολοκληρωθούν χωρίς χάρες από τους δανειστές και αλλά και χωρίς το άλλοθι της «πολιτικής αβεβαιότητας» από την ελληνική πλευρά.


δεν θα τα κανει πανω της η τροικα αμα δουν τον σταθακη τον σκουρλετη και τον λαφαζανη για την διαπραγματευση;

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Έγραψα και αλλού εντελώς ψύχραιμα:

Ή θα κάνει κωλοτούμπα ο Τσίπρας και θα βαφτίζει το νέο μνημόνιο σαν πετυχημένη διαπραγμάτευση - ίδια κωλοτούμπα που έκανε και ο Σαμαράς μόλις βγήκε...

Ή αν εφαρμόσει αυτά που λέει το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ κατά γράμμα θα έχουμε εξελίξεις σε παγκόσμιο επίπεδο καθώς θα εμπλακούμε σε έξοδο ευρώ κλπ.


Δεν κατακρίνω ΣΥΡΙΖΑ απλώς λέω πράγματα που θα συμβουν.

Να το σημειώσετε. Ένα από τα δύο θα γίνει. 100%

λέτε το μόνιμο μπουρδέλο που λέγεται ελλάδα , να ταράξει τις διεθνείς αγορές ? !
κωμικοτραγικές καταστάσεις ζούμε
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Για ευνοιοκρατία κατηγορείται η Ρένα Δούρου από εργαζομένους του ΕΔΣΝΑ
Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 11 Δεκεμβρίου 2014, 16:04

Για ευνοιοκρατία, οικογενειοκρατία και «πογκρόμ» συνδικαλιστικών διώξεων από τη νέα διοίκηση κάνουν λόγο με ανακοίνωσή τους οι εργαζόμενοι στον Ειδικό Διαβαθμικό Σύνδεσμο Νομού Αττικής (ΕΔΣΝΑ).

Το σωματείο βάλλει κατά του ΣΥΡΙΖΑ και της περιφερειάρχου Αττικής Ρένας Δούρου που είναι και πρόεδρος του φορέα διαχείρισης, ανοίγοντας το πρώτο μέτωπο εναντίον της από συνδικαλιστές μετά την εκλογή της.

Η ανακοίνωση του σωματείου εργαζομένων στον ΕΣΔΝΑ έχει ως εξής: «Το τελευταίο χρονικό διάστημα οι εργαζόμενοι στον Ειδικό Διαβαθμιδικό Σύνδεσμο Νομού Αττικής έχουν γίνει μάρτυρες μιας αλυσίδας πρωτοφανών ενεργειών και μεθοδεύσεων που φέρουν τη σφραγίδα της νέας διοίκησης και των ηθών που πρεσβεύει η φίλα προσκείμενη σε αυτήν συνδικαλιστική μειοψηφία.

Πρόκειται για ενέργειες που απέχουν έτη φωτός από τις αρχές της ισότητας και της ισονομίας και που σήμερα επιβεβαιώνεται περίτρανα, ότι είχαν σχεδιαστεί και δρομολογηθεί από κάποιους - με έντονα στερητικά ψυχοσωματικά σύνδρομα, δεν εξηγείται αλλιώς -, ήδη από την επομένη των αυτοδιοικητικών εκλογών.

Αυτό που κανείς δεν πίστευε ωστόσο, ήταν ότι οι συγκεκριμένοι σχεδιασμοί που παραβιάζουν την κοινή λογική και τους κανόνες της δημόσιας διοίκησης, δεν θα έμεναν στα λόγια, αλλά θα αποτελούσαν την αφετηρία των επιλογών της νέας διοίκησης.

Μιας διοίκησης που αποτελεί το πρώτο στοίχημα της αριστερής δημοκρατικής διακυβέρνησης και που το Σωματείο μας αντιμετώπισε εξ αρχής με κάθε καλή διάθεση συνεργασίας.

Δυστυχώς όμως, - στον ΕΔΣΝΑ τουλάχιστον -, το "πρώτη φορά αριστερά", έδωσε γρήγορα τη θέση του, σε φαινόμενα που παραπέμπουν σε άλλες εποχές και νοοτροπίες.

Στην επέλαση της κομματοκρατίας, της ευνοιοκρατίας και της οικογενειοκρατίας, σε θεσμικές παρεκτροπές, αλλά και σε ένα "πογκρόμ" συνδικαλιστικών «διώξεων» σε βάρος του Σωματείου μας.

Έχουν περάσει μόλις τριάμισι μήνες και έχουμε ήδη δει:

• Τους συνδικαλιστές του ΣΥΡΙΖΑ στον ΕΔΣΝΑ, μετά τη θητεία τους στα βουλευτικά γραφεία και την ΠΟΕ ΟΤΑ και έχοντας πλέον υπό μάλης την εξουσία, να επιστρέφουν μετά από χρόνια στην υπηρεσία, όχι ασφαλώς για να εργαστούν, αλλά για να συνδιοικήσουν μετά των συζύγων τους …

Τελικά υπηρετούν το δημόσιο ή το κομματικό συμφέρον;

• Μέλη του Προεδρείου του Σωματείου μας και ορισμένοι άλλοι «αντιφρονούντες» να μετακινούνται με συνοπτικές διαδικασίες από το υπηρεσιακό τους αντικείμενο, στο οποίο είχαν χρόνια προσφοράς… Αυτό θα πει δημοκρατία …

• Άλλο μέλος του Σωματείου μας να υφίσταται αναιτιολόγητη και τελείως προσχηματική πειθαρχική δίωξη που συνοδεύεται από πλήθος παρατυπιών

• Βροχή ανώνυμων καταγγελιών που αντιμετωπίζονται επιλεκτικά και με κριτήριο την προάσπιση των ημετέρων …

• Νέα δημόσια έγγραφα και ορολογίες να εφευρίσκονται για να ικανοποιηθούν τα «δικά μας παιδιά» …

• Να βγαίνουν προκηρύξεις για πρόσληψη προσωπικού (γεν. γραμματέα), χωρίς να υπάρχουν καν πιστώσεις στον προϋπολογισμό,

• Το Σωματείο των Εργαζομένων στον ΕΔΣΝΑ να μην προσκαλείται στη συζήτηση στο Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής για τη διαχείριση των απορριμμάτων, στην οποία συμμετείχε και η «κουτσή Μαρία» …

Φαίνεται ότι κάποιοι φοβούνται τον διάλογο και οι δημοκρατικές τους αντοχές εξαντλούνται στη συζήτηση με τον … εαυτό τους.

• Συνεχείς εμετικές αναρτήσεις στο blog της δήθεν Ανεξάρτητης και κατά φαντασία Ενωτικής Κίνησης, που πετούν τόνους λάσπης σε όσους τολμούν να έχουν αντίθετη άποψη από αυτούς.

Μετά από όλα αυτά και πολλά περισσότερα που θα τα πούμε στην … ώρα τους, το Σωματείο μας καταγγέλλει τις απαράδεκτες πρακτικές της νέας διοίκησης και των υποβολέων της, που ενδιαφέρονται μόνο για το πως θα αυξήσουν τις ψήφους τους στις προσεχείς εκλογές του Σωματείου μας.

Καλούμε όλους τους συναδέλφους σε συνεχή επαγρύπνηση, καθώς είναι φανερό ότι βρισκόμαστε στην αρχή ενός αγώνα που αφορά την υπηρεσιακή μας υπόσταση και το ίδιο το μέλλον του φορέα μας, που με τις επιλογές της νέας διοίκησης κινδυνεύει να οδηγηθεί στην πλήρη και ολική απαξίωση.

Καλούμε τον Υπουργό Εσωτερικών, την ΚΕΔΕ, την ΠΕΔΑ και τους Δημάρχους της Αττικής να μην επιτρέψουν να μετατραπεί ο φορέας μας σε κομματικό παραμάγαζο».


το νεο ηθος του τσυριζα

 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
γιατί λέει δεν του είπαν ότι εξυπηρετώντας αυτά τα ατομικά μικροσυμφέροντα σκάβουν τον λάκκο του συνόλου (λες και δεν το ξέρανε) ….

Τι ξερανε; Για την ισχυρη Ελλαδα του ευρω και των Ολυμπιακων λεγανε για χρηματιστηρια στις 7000 μοναδες και για "λαικο(sic) καπιταλισμο". Οι μονοι που φωναζαν τοτε για τη λαιλαπα που ερχεται ηταν -μαντεψε- οι "γραφικοι και οπισθοδτομικοι" αριστεροι.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Τι ξερανε; Για την ισχυρη Ελλαδα του ευρω και των Ολυμπιακων λεγανε για χρηματιστηρια στις 7000 μοναδες και για "λαικο(sic) καπιταλισμο". Οι μονοι που φωναζαν τοτε για τη λαιλαπα που ερχεται ηταν -μαντεψε- οι "γραφικοι και οπισθοδτομικοι" αριστεροι.

Kανεις απο αυτους δεν φώναζε. Ισα ισα ηταν εναντιοι στις ιδιωτικοποιησεις και στο να μπει μια τάξη στη χώρα. Σε έχουν παραπλανησει.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τι ξερανε; Για την ισχυρη Ελλαδα του ευρω και των Ολυμπιακων λεγανε για χρηματιστηρια στις 7000 μοναδες και για "λαικο(sic) καπιταλισμο". Οι μονοι που φωναζαν τοτε για τη λαιλαπα που ερχεται ηταν -μαντεψε- οι "γραφικοι και οπισθοδτομικοι" αριστεροι.

και οι οποίοι εξακολουθούν να παραμένουν γραφικοί και οπισθοδρομικοί (για να μην πώ γελοίοι και οπισθοδρομικοί)….

όλοι ξέρανε τα πάντα…. όλοι οι έλληνες ανεξαιρέτως,εκτός αν τους θεωρείς τόσο βλάκες που πιστέψαν ότι για παράδειγμα μια μετοχή μπορεί να ανεβαίνει σε αξία διαρκώς και για πάντα ή ότι τα κατοστάευρα δεν αντιπροσωπεύουν αξία παραγωγής αλλά είναι φύλλα ενός δένδρου που το λένε χρηματιά…

και οι Ολυμπιακοί αγώνες αν γινόταν σωστή διαχείριση των έργων υποδομής θα είχαν αποφέρει πολλά στον τόπο (υπάρχουν άπειρα παραδείγματα γιαυτό όπως Βαρκελώνη, Λονδίνο κλπ)..

και το ευρώ μια χαρά μας κάθησε δίνοντας την ευκαιρία στην χώρα να δανείζεται με επιτόκια πολύ πολύ χαμηλά…

δεν φταίει το ευρώ αν τα δανεικά πήγαν σε αυξήσεις μισθών δημοσίων υπαλλήλων, σε “Κάθε πόλη και ΑΕΙ κάθε χωριό και ΤΕΙ” (κατά το “Κάθε πόλη και στάδιο, κάθε χωριό και γυμναστήριο” του Ασλανίδη), σε νοσοκομεία σε αποστάσεις 40 χλμ μεταξύ τους ή 20 λεπτών με το αυτοκίνητο, σε πλατείες στο κάθε κωλοχώρι, σε ταξίδια και πολυτελή διαβίωση συνδικαλιστών σαν τον Φωτόπουλο και τον Ρίζο και σε αμυντικές δαπάνες από τις οποίες φάγανε όλοι από τον υπουργό μέχρι  τον τελευταίο καραβανά λοχία,  από το κομματόσκυλο διευθύνοντα σύμβουλο των ναυπηγείων μέχρι τον εργάτη που σκούπιζε τα γρέζια από τις εργαλειομηχανές (ο οποίος δεν έκανε την δουλειά του το πρωί αλλά το απόγευμα για να πάρει υπερωρίες και άφηνε και λίγα για το Σαββατοκύριακο για να πάρει το αυξημένο της Κυριακής) και από το κοπρόσκυλο διευθύνοντα του ΟΛΠ μέχρι τον υποτιθέμενο εργάτη που “δούλευε” (αλήθεια ποιόν δούλευε) 20 ώρες την μέρα εφτά μέρες την βδομάδα για τρία χρόνια (στα χαρτιά φυσικά)….

για τον γραφικό και οπισθοδρομικό αριστερό όμως φταίει το ευρώ……
 

nutcase13

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2014
Μηνύματα
283
Like
0
Πόντοι
1
Τramountana ,γενικώς απο τις ιδεολογικές αγκυλώσεις που έχεις διαπιστώνω τα εξής:

-Μάλλον είσαι ανώ των 50-55.
-Το εντεράκι σου έχει λαδώσει στα 80-90's και τώρα φόβασαι μην σου σπάσουν το γουρουνάκι.
-Μιλάς σαν να μην έχεις συναίσθηση της ελληνικής πραγματικότητας και την δυσχερη θέση συμπολιτων μας.Η ζεις Ψυχικό ή εξωτερικό :think:.
-Ο Τζήμερος είναι συγγενής σου.Μιλάμε οτι είναι το απόλυτο τίποτα με μπόλικο καθόλου...

Επειδη λοιπόν μεγάλε,μου ρίχνεις 20 χρόνια,δεν έχω να χάσω κάτι(ναι οκ έχω καλή δουλειά,αλλά η γιαγιά μου στα 87 παίρνει 320 ευρώ και γύρω παιδιά με πτυχία αγκομαχάνε για το μεροκάματο),θα δώσω ευκαιρία να βγεί το ατύχημα.Το ξέρω ότι μπορεί να είναι ατύχημα.Αλλά και τώρα κανένας δεν περνάει καλά,εκτός απο κάτι βολεμένοι σαν και σένα,που φοβούνται μην χάσουν τα κεκτημένα τους!Πρέπει να σκεφτόμαστε σφαιρικά και οχι χαμένοι σε ένα μικρόκοσμο,που μας εξυπηρετεί.

Επίσης συμβουλή,τις οικονομικές αναλύσεις αστες για αυτούς που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο,γιατί πετάς κοτσάνες.
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
5
Πόντοι
16
Τramountana ,γενικώς απο τις ιδεολογικές αγκυλώσεις που έχεις διαπιστώνω τα εξής:

-Μάλλον είσαι ανώ των 50-55.
-Το εντεράκι σου έχει λαδώσει στα 80-90's και τώρα φόβασαι μην σου σπάσουν το γουρουνάκι.
-Μιλάς σαν να μην έχεις συναίσθηση της ελληνικής πραγματικότητας και την δυσχερη θέση συμπολιτων μας.Η ζεις Ψυχικό ή εξωτερικό :think:.
-Ο Τζήμερος είναι συγγενής σου.Μιλάμε οτι είναι το απόλυτο τίποτα με μπόλικο καθόλου...
ΤΙ?? 55  :2funny: :2funny: ΒΑΛΕ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΝΑΣΑΙ ΜΕΣΑ!! :birdman:
ΕΧΕΙ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ξεχνα το απογευμα τι ειδε το πρωι,,οποτε θυμαται  μονο τα νιατα του το 50!!! :rockon:
ο τζημερος ειναι το φετιχ του ,,κατα βαθος ειναι ΣΑΜΑΡΙ!!! :grin: :grin: :grin:
ΥΓ,ψοφησατε στο κρυο εκειπανω νταννυ?κοιτα μην παθεις κρυοπαγηματα,οπως τοτε το 40 πουχς παει φανταρος,,!! :rockon: :rockon: :rockon:
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.776
Πόντοι
1.206
Τι ξερανε; Για την ισχυρη Ελλαδα του ευρω και των Ολυμπιακων λεγανε για χρηματιστηρια στις 7000 μοναδες και για "λαικο(sic) καπιταλισμο". Οι μονοι που φωναζαν τοτε για τη λαιλαπα που ερχεται ηταν -μαντεψε- οι "γραφικοι και οπισθοδτομικοι" αριστεροι.

Αν σου πω πως τα έλεγα κι εγώ και για το χρηματιστήριο και (ιδίως!) για τους Ολυμπιακούς αγώνες δεν θα με πιστέψεις ίσως, αλλά είναι αλήθεια.
Φυσικά και εθεωρούμην "γραφικός" τότε!
Το ζήτημα είναι πως οι μισοί από όσους με λοιδορούσαν τότε Σύριζα θα ψηφίσουν! ;)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τramountana ,γενικώς απο τις ιδεολογικές αγκυλώσεις που έχεις διαπιστώνω τα εξής:

-Μάλλον είσαι ανώ των 50-55.
-Το εντεράκι σου έχει λαδώσει στα 80-90's και τώρα φόβασαι μην σου σπάσουν το γουρουνάκι.
-Μιλάς σαν να μην έχεις συναίσθηση της ελληνικής πραγματικότητας και την δυσχερη θέση συμπολιτων μας.Η ζεις Ψυχικό ή εξωτερικό :think:.
-Ο Τζήμερος είναι συγγενής σου.Μιλάμε οτι είναι το απόλυτο τίποτα με μπόλικο καθόλου...

Επειδη λοιπόν μεγάλε,μου ρίχνεις 20 χρόνια,δεν έχω να χάσω κάτι(ναι οκ έχω καλή δουλειά,αλλά η γιαγιά μου στα 87 παίρνει 320 ευρώ και γύρω παιδιά με πτυχία αγκομαχάνε για το μεροκάματο),θα δώσω ευκαιρία να βγεί το ατύχημα.Το ξέρω ότι μπορεί να είναι ατύχημα.Αλλά και τώρα κανένας δεν περνάει καλά,εκτός απο κάτι βολεμένοι σαν και σένα,που φοβούνται μην χάσουν τα κεκτημένα τους!Πρέπει να σκεφτόμαστε σφαιρικά και οχι χαμένοι σε ένα μικρόκοσμο,που μας εξυπηρετεί.

Επίσης συμβουλή,τις οικονομικές αναλύσεις αστες για αυτούς που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο,γιατί πετάς κοτσάνες.

για την ακρίβεια αύριο έχω γενέθλια και εισέρχομαι στα 59

το αντεράκι μου έχει λιγδώσει διαχρονικά διότι πάντα είχα καλές δουλειές στν ιδιωτικό τομέα εντός και εκτός Ελλάδος...

τα κεκτημένα μου θα συνεχίσω να τα έχω διότι δεν κρεμάστηκα ποτέ από τα αρχίδια του δημοσίου... και θα τα έχω είτε εντός είτε εκτός Ελλάδος...

η γιαγιά σου στα 87 παίζει να μην έχει πληρώσει ποτέ ασφαλιστικές εισφορές διότι αμα είχε πληρώσει θα έπαιρνε και το ΕΚΑΣ το οποίο είναι άλλα 250 ... και στο φινάλε αυτά είναι ας ζήσει με αυτά ... η κάνουλα των φόρων σε αυτούς που καταφέραν κάτι έκλεισε...

την σφαιρική σκέψη την αφήνω για σένα... ουδόλως με ενδιαφέρει για την γιαγιά σου που από τους φόρους μου και όχι από τις εισφορές της εισπράττει τα 320 τον μήνα (ποιός ξέρει βέβαια και τι άλλα εισοδήματα εχει) και για τα νέα παιδιά με το πτυχίο ανθοδετικής... τα νέα παιδιά είναι νέα και ας στρώσουν κώλο να αποκτήσουν τις δεξιότητες που απαιτεί η αγορά ΔΙΕΘΝΩΣ...
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
Παντως αυτό με τη γιαγιά παιζει πολύ. Ο χιπο ας πουμε...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
για την ακρίβεια αύριο έχω γενέθλια και εισέρχομαι στα 59

το αντεράκι μου έχει λιγδώσει διαχρονικά διότι πάντα είχα καλές δουλειές στν ιδιωτικό τομέα εντός και εκτός Ελλάδος...

τα κεκτημένα μου θα συνεχίσω να τα έχω διότι δεν κρεμάστηκα ποτέ από τα αρχίδια του δημοσίου... και θα τα έχω είτε εντός είτε εκτός Ελλάδος...

η γιαγιά σου στα 87 παίζει να μην έχει πληρώσει ποτέ ασφαλιστικές εισφορές διότι αμα είχε πληρώσει θα έπαιρνε και το ΕΚΑΣ το οποίο είναι άλλα 250 ... και στο φινάλε αυτά είναι ας ζήσει με αυτά ... η κάνουλα των φόρων σε αυτούς που καταφέραν κάτι έκλεισε...

την σφαιρική σκέψη την αφήνω για σένα... ουδόλως με ενδιαφέρει για την γιαγιά σου που από τους φόρους μου και όχι από τις εισφορές της εισπράττει τα 320 τον μήνα (ποιός ξέρει βέβαια και τι άλλα εισοδήματα εχει) και για τα νέα παιδιά με το πτυχίο ανθοδετικής... τα νέα παιδιά είναι νέα και ας στρώσουν κώλο να αποκτήσουν τις δεξιότητες που απαιτεί η αγορά ΔΙΕΘΝΩΣ...
Αλήθειες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom