Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
μάλιστα .. .μόλις το είδα…

αναμένω τις διευκρινήσεις από την εταιρεία…

σχόλιο για το link δεν έχει;
όταν βάζεις εσύ κάποιο link εμείς πρέπει να ξεστραβωθούμε και να πάμε στο δημοτικό...

αν δεν απαντήσει η εταιρεία;;;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
σχόλιο για το link δεν έχει;
όταν βάζεις εσύ κάποιο link εμείς πρέπει να ξεστραβωθούμε και να πάμε στο δημοτικό...

αν δεν απαντήσει η εταιρεία;;;

το σχόλιο μου είναι ότι το διάβασα, έχω τις αντιρήσεις μου και αναμένω διευκρίνηση από την εταιρεία…

θεωρώ ότι δεν είναι δυνατόν να ζητά η εταιρεία δεύτερο εισιτήριο για κάτι το οποίο ξεφεύγει από τον έλεγχο του επιβάτη (διάρκεια διαδρομής) και πολλές φορές από τον δικό της έλεγχο..

αναμένω απάντηση και θα την ποστάρω…

από κει και πέρα αν η απάντηση είναι τέτοια η οποία ξεκαθαρίζει ότι τα 70 λεπτά αποτελούν την μέγιστη διάρκεια διαδρομής έστω και με ένα μέσο τότε πιθανόν να προχωρήσω σε κάποιες άλλες ενέργειες (σύμφωνα με τον νόμο πχ προσφυγές)…

με το σκεπτικό ότι είτε η εταιρεία θα διασφαλίσει την χρονική διάρκεια της διαδρομής (πχ Πειραιάς-Κηφισιά 67 λεπτά) και οποιαδήποτε υπέρβαση της είναι εις βάρος της είτε θα σταματήσει μια τέτοια πρακτική (αν ισχύει)…

για παράδειγμα αν η χρονική απόσταση μεταξύ δύο στάσεων είναι 30 δευτ και το λεωφορείο την κάνει 1.5 λεπτό τότε προστίθεται στα 70 λεπτά…
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
και για του λόγου το αληθές ορίστε και το κείμενο που έστειλα στις 24/10



Κύριοι διαβάζω ότι το εισιτήριο έχει διάρκεια ισχύος 70 λεπτά. Δεν εξετάζω το αν η διάρκεια αυτή είναι μικρή ή μεγάλη αλλά θέλω να μου λύσετε κάποιες απορίες


Χρησιμοποιώ τακτικά τα ΜΜΜ με μία στάση μετεπιβίβασης από το μετρό σε λεωφορείο. Την πρώτη ακύρωση του εισιτηρίου την κάνω στο μετρό (Χολαργό) ενώ στο Σύνταγμα αλλάζω σε λεωφορείο...

Η διαδρομή από Χολαργό έως Σύνταγμα είναι διαρκείας περίπου 20 λεπτών. Η διαδρομή με την λεωφορειακή γραμμή Τ4 (Σύνταγμα - Βούλα) με προορισμό το Ασκληπιείο. Η διάρκεια του δευτέρου σκέλους της διαδρομής είναι αρκετά μεγάλη και πιθανόν η συνολική χρονική διάρκεια από την πρώτη ακύρωση του εισιτηρίου στον ΧΟΛΑΡΓΟ να υπερβεί τα 70 λεπτά. (πολύ συχνά αυτό μπορεί να συμβεί λόγω διαδηλώσεων, κυκλοφοριακής συμφόρησης κλπ).

(1) Σε περίπτωση ελέγχου πως διασφαλίζομαι ότι δεν θα πληρώσω πρόστιμο εφόσον το εισιτήριο μου έχει σαν ώρα πρώτης επιβίβασης περισσότερο από 70 λεπτά πριν

(2) Είμαι καλυμένος έναντι του ελέγχου εφόσον κατά την επιβίβαση μου στην γραμμή Τ4 επικυρώσω εκ νέου το εισιτήριο μου έτσι ώστε να είναι εμφανής η ώρα αρχικής επικύρωσης και η ώρα της επόμενης επικύρωσης?

(3) Στην περίπτωση που η διαδρομή διαρκέσει περισσότερο από 70 λεπτά είμαι υποχρεωμένος να ακυρώσω και δεύτερο εισητήριο ??

Ευχαριστώ
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
χαπάκη να τι κάνουν οι άνθρωποι που θέλουν να βελτιώσουν τις οικονομικές τους απολαβές και την γενικώτερη θέση τους… δεν ζητάνε ούτε εξομοιώσεις, ούτε αναδιανομές…

έχουν όνειρα και στρώνουν τον κώλο τους να τα κάνουν πραγματικότητα …

αυτά μπας και πάρεις μπροστά χαπάκη και πάψεις να τρως τα κουτόχορτα που σερβίρουν τα κόμματα περί εξομοίωσης, αναδιανομής και λοιπές αηδίες…



Η συγκινητική ιστορία μίας καθαρίστριας από το Περιστέρι που έγινε κοινωνιολόγος
Η 46χρονη Ευγενία Χατζηπαύλου για πολλά χρόνια κρατούσε σκούπα και έκανε ατελείωτα χιλιόμετρα καθημερινά προκειμένου να καθαρίζει τους δρόμους στο δήμο Περιστερίου.
Σκληρά εργαζόμενη γυναίκα, παντρεμένη και μητέρα τριών αγοριών αποφάσισε να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στη ζωή της και να δώσει σάρκα και οστά σε μία εκκρεμότητα που είχε με τον εαυτό της, να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο.
Παντρεύτηκε νωρίς στα 19 της χρόνια έγινε κιόλας μητέρα και από κει και πέρα οι ευθύνες της δεν την άφησαν να κάνει πραγματικότητα το όνειρό της να σπουδάσει. Παρόλα αυτά έκανε μία πολύ ευτυχισμένη οικογένεια και όπως λέει αφού μεγάλωσε πια τα παιδιά της και σε συνεννόηση πάντα με το σύζυγό της πήρε την απόφαση να στρωθεί στη μελέτη και να δώσει εξετάσεις για να μπει στο τμήμα Κοινωνιολογίας που για εκείνη ήταν όνειρο ζωής.
Με ιδιαίτερα μαθήματα από τους γιους της πάλευε μεταξύ δουλειάς και μελέτης σκληρής και τελικά δικαιώθηκε όταν το 2010 μπήκε στο Πανεπιστήμιο και μάλιστα κατακτώντας τη δεύτερη θέση.
Ένα χρόνο μετά βραβεύτηκε από μεγάλο περιοδικό ως γυναίκα της χρονιάς και σήμερα 4 χρόνια μετά ετοιμάζεται να πάρει το πτυχίο της καθώς η ορκωμοσία της είναι τις επόμενες ημέρες. Σήμερα παραμένει εργαζόμενη στο Δήμο αλλά σε άλλο τμήμα στο τμήμα της Βιβλιοθήκης γεγονός που όπως λέει την ευχαριστεί καθώς είναι κοντά στη μεγάλη της αγάπη στα βιβλία.



αυτη δεν σου φταιει που ειναι δημοσιος υπαλληλος??? πως και εγινε αυτο κανουμε και διακρισεις βλεπω

επισης για της καθαριστριες του υπουργειου οικονομικων δεν σε πηρε ο πονος που χασανε την δουλεια τους και δεν εχουν τη δυνατοτητα να σπουδασουν τα παιδια τους επισης σιγα τον υπερογκο μισθο 800€ το μηνα επαιρναν
επισης μπραβο στην εργαζομενη
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
και για του λόγου το αληθές ορίστε και το κείμενο που έστειλα στις 24/10



Κύριοι διαβάζω ότι το εισιτήριο έχει διάρκεια ισχύος 70 λεπτά. Δεν εξετάζω το αν η διάρκεια αυτή είναι μικρή ή μεγάλη αλλά θέλω να μου λύσετε κάποιες απορίες


Χρησιμοποιώ τακτικά τα ΜΜΜ με μία στάση μετεπιβίβασης από το μετρό σε λεωφορείο. Την πρώτη ακύρωση του εισιτηρίου την κάνω στο μετρό (Χολαργό) ενώ στο Σύνταγμα αλλάζω σε λεωφορείο...

Η διαδρομή από Χολαργό έως Σύνταγμα είναι διαρκείας περίπου 20 λεπτών. Η διαδρομή με την λεωφορειακή γραμμή Τ4 (Σύνταγμα - Βούλα) με προορισμό το Ασκληπιείο. Η διάρκεια του δευτέρου σκέλους της διαδρομής είναι αρκετά μεγάλη και πιθανόν η συνολική χρονική διάρκεια από την πρώτη ακύρωση του εισιτηρίου στον ΧΟΛΑΡΓΟ να υπερβεί τα 70 λεπτά. (πολύ συχνά αυτό μπορεί να συμβεί λόγω διαδηλώσεων, κυκλοφοριακής συμφόρησης κλπ).

(1) Σε περίπτωση ελέγχου πως διασφαλίζομαι ότι δεν θα πληρώσω πρόστιμο εφόσον το εισιτήριο μου έχει σαν ώρα πρώτης επιβίβασης περισσότερο από 70 λεπτά πριν

(2) Είμαι καλυμένος έναντι του ελέγχου εφόσον κατά την επιβίβαση μου στην γραμμή Τ4 επικυρώσω εκ νέου το εισιτήριο μου έτσι ώστε να είναι εμφανής η ώρα αρχικής επικύρωσης και η ώρα της επόμενης επικύρωσης?

(3) Στην περίπτωση που η διαδρομή διαρκέσει περισσότερο από 70 λεπτά είμαι υποχρεωμένος να ακυρώσω και δεύτερο εισητήριο ??

Ευχαριστώ

με την αλλαγη του νομου ειναι πλεον σαφες το εισητηριο εχει διαστημα μολις 70λεπτα ειτε λογο διαδηλωσης ειτε λογο βλαβης ειτε οτιδηποτε πρεπει να επικυρωσεις δευτερο εισητηριο

αυτο που λες ισχυε μεχρι το 2012 ειχαν βρει το κολπο το κινημα δεν πληρωνω στα ΜΜΜ και επικυρωνε σε 2 με 3 συρμους το εισητηριο ετσι ειχε σαν αποτελεσμα ωα διαρκει ενα εισητηριο απο 90 λεπτα 2 ωρες αυτο που λες εχει καταργηθει απο το 2012 οταν η δειαρκεια του εισητηριου ηταν 90 λεπτα και τοτε ο νομος αλλαξε και οριζε οτι η χρονικη διαρκεια ειναι 90 λεπτα αν δεν προλαβεις να τελειωσεις τη διαδρομη σου επρεπε να επικυρωσεις νεο εισητηριο
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
και για του λόγου το αληθές ορίστε και το κείμενο που έστειλα στις 24/10



Κύριοι διαβάζω ότι το εισιτήριο έχει διάρκεια ισχύος 70 λεπτά. Δεν εξετάζω το αν η διάρκεια αυτή είναι μικρή ή μεγάλη αλλά θέλω να μου λύσετε κάποιες απορίες


Χρησιμοποιώ τακτικά τα ΜΜΜ με μία στάση μετεπιβίβασης από το μετρό σε λεωφορείο. Την πρώτη ακύρωση του εισιτηρίου την κάνω στο μετρό (Χολαργό) ενώ στο Σύνταγμα αλλάζω σε λεωφορείο...

Η διαδρομή από Χολαργό έως Σύνταγμα είναι διαρκείας περίπου 20 λεπτών. Η διαδρομή με την λεωφορειακή γραμμή Τ4 (Σύνταγμα - Βούλα) με προορισμό το Ασκληπιείο. Η διάρκεια του δευτέρου σκέλους της διαδρομής είναι αρκετά μεγάλη και πιθανόν η συνολική χρονική διάρκεια από την πρώτη ακύρωση του εισιτηρίου στον ΧΟΛΑΡΓΟ να υπερβεί τα 70 λεπτά. (πολύ συχνά αυτό μπορεί να συμβεί λόγω διαδηλώσεων, κυκλοφοριακής συμφόρησης κλπ).

(1) Σε περίπτωση ελέγχου πως διασφαλίζομαι ότι δεν θα πληρώσω πρόστιμο εφόσον το εισιτήριο μου έχει σαν ώρα πρώτης επιβίβασης περισσότερο από 70 λεπτά πριν

(2) Είμαι καλυμένος έναντι του ελέγχου εφόσον κατά την επιβίβαση μου στην γραμμή Τ4 επικυρώσω εκ νέου το εισιτήριο μου έτσι ώστε να είναι εμφανής η ώρα αρχικής επικύρωσης και η ώρα της επόμενης επικύρωσης?

(3) Στην περίπτωση που η διαδρομή διαρκέσει περισσότερο από 70 λεπτά είμαι υποχρεωμένος να ακυρώσω και δεύτερο εισητήριο ??

Ευχαριστώ

και για του λογου το αληθες


ισιτήριο 70 λεπτών για όλα τα Μέσα
Κανονικό 1,20 ευρώ / μειωμένο 0,60 ευρώ
Το Ενιαίο Εισιτήριο 70 λεπτών ισχύει σε όλα τα μέσα αρμοδιότητας ΟΑΣΑ: Λεωφορεία, Τρόλλεϋ, Τραμ, Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο, Μετρό (μέχρι Κορωπί) και στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ (στο τμήμα του Προαστιακού Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί). Δεν ισχύει στις λεωφορειακές γραμμές EXPRESS του Αεροδρομίου, στη γραμμή Χ80 και στο Μετρό στο τμήμα Κορωπί-Αεροδρόμιο.
[size=20pt]Ο χρόνος ισχύος του ενιαίου εισιτηρίου είναι 70 λεπτά από την επικύρωσή του κατά την πρώτη επιβίβαση και δεν επιτρέπεται δεύτερη επικύρωση. Μετά τη λήξη του χρόνου ισχύος του, απαιτείται επικύρωση νέου εισιτηρίου.[/size]
ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ:
Εκδοτήρια ΟΣΥ (Λεωφορεία & Τρόλλεϋ), εκδότες και αυτόματα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων στους σταθμούς Ηλεκτρικού, Τραμ, Μετρό.
1.500 περίπου σημεία στο λεκανοπέδιο (καταστήματα, περίπτερα κλπ).
Ημερήσιο Εισιτήριο για όλα τα Μέσα
4,00 ευρώ
Το Ημερήσιο εισιτήριο ισχύει σε όλα τα μέσα αρμοδιότητας ΟΑΣΑ: Λεωφορεία, Τρόλλεϋ, Τραμ, Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο, Μετρό (μέχρι Κορωπί) και στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ (στο τμήμα του Προαστιακού Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί).Το εισιτήριο αυτό ισχύει στη γραμμή Χ80, ενώ δεν ισχύει στις λεωφορειακές γραμμές EXPRESS του Αεροδρομίου, και στο Μετρό στο τμήμα Κορωπί-Αεροδρόμιο.
Το Ημερήσιο Εισιτήριο επικυρώνεται υποχρεωτικά κατά την πρώτη επιβίβαση και ισχύει για 24 ώρες από την επικύρωσή του, για απεριόριστο αριθμό διαδρομών.
ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ:
Εκδοτήρια ΟΣΥ (Λεωφορεία & Τρόλλεϋ), εκδότες και αυτόματα μηχανήματα έκδοσ
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αυτη δεν σου φταιει που ειναι δημοσιος υπαλληλος??? πως και εγινε αυτο κανουμε και διακρισεις βλεπω



επισης για της καθαριστριες του υπουργειου οικονομικων δεν σε πηρε ο πονος που χασανε την δουλεια τους και δεν εχουν τη δυνατοτητα να σπουδασουν τα παιδια τους επισης σιγα τον υπερογκο μισθο 800€ το μηνα επαιρναν

επισης μπραβο στην εργαζομενη



αυτό κατάλαβες χαπάκη ??

τα ίδια ακριβώς θα έλεγα και για έναν ιδιωτικό υπάλληλο (πχ μια καθαρίστρια συνεργείου, έναν απόφοιτο δημοτικού που θα έβγαζε το εσπερινό λύκειο, έναν εργάτη που θα έπαιρνε πιστοποίηση τεχνίτη, έναν τεχνίτη που θα τελείωνε τα ΤΕΙ, έναν των ΤΕΙ που θα τελείωνε πολυτεχνείο) ο οποίος θα προσπαθούσε να βελτιώσει τον εαυτό του έτσι ώστε να πετύχει κάτι καλύτερο και να κάνει τα όνειρα του πραγματικότητα…

τα ίδια λέω για κάθε άνθρωπο που έχει όνειρα και πασχίζει γιαυτά … και όταν τα πετύχει φτιάχνει μεγαλύτερα όνειρα… και συνεχίζει να πασχίζει και δεν επαναπαύεται στον μισθουλάκο του…

Οι καθαρίστριες του ΥΠ.ΟΙΚ να πάνε στην Δούρου να τις προσλάβει… ή να πάνε στα συνεργεία με τα οποία υπέγραψε η Δούρου να δουλέψουνε αφού δεν θέλουν να προσπαθήσουν για το κάτι άλλο…

και γιατί να πληρώνει το δημόσιο 800 ευρώ (τα οποία δεν ήταν 800 αλλά πολύ παραπάνω διότι 800 ήταν τα καθαρά σε μικτά έβγαινε πολύ περισσότερο) αφού μπορεί να κάνει την δουλειά του καλύτερα με λιγώτερα ??

το συνεργείο δεν έχει ούτε στασεις εργασίας, ούτε απεργίες, ούτε εγκυμοσύνες, ούτε λούφα και παραλαγή… είναι υποχρεωμένο να τηρεί την σύμβαση που υπέγραψε ότι και να γίνει ..

του έφυγε μια καθαρίστρια πρέπει να βρεί άμεσα άλλη…

του έμεινε εγκυος μία καθαρίστρια .. άμεσα να προσλάβει άλλη να την αντικαταστήσει..

του αρρώστησε μία καθαρίστρια… άμεσα να βρεί άλλη να την αντικαταστήσει…

και η αμοιβή σταθερή στην συμφωνηθείσα… ούτε ευρώ παραπάνω…

ααα ξέχασα εσύ δεν πληρώνεις φόρους άρα δεν σε ενοχλεί… εμένα όμως που τα σπρώχνω κάθε μήνα στο κράτος με ενοχλεί αφάνταστα…

































 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
και για του λογου το αληθες


ισιτήριο 70 λεπτών για όλα τα Μέσα
Κανονικό 1,20 ευρώ / μειωμένο 0,60 ευρώ
Το Ενιαίο Εισιτήριο 70 λεπτών ισχύει σε όλα τα μέσα αρμοδιότητας ΟΑΣΑ: Λεωφορεία, Τρόλλεϋ, Τραμ, Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο, Μετρό (μέχρι Κορωπί) και στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ (στο τμήμα του Προαστιακού Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί). Δεν ισχύει στις λεωφορειακές γραμμές EXPRESS του Αεροδρομίου, στη γραμμή Χ80 και στο Μετρό στο τμήμα Κορωπί-Αεροδρόμιο.
[size=20pt]Ο χρόνος ισχύος του ενιαίου εισιτηρίου είναι 70 λεπτά από την επικύρωσή του κατά την πρώτη επιβίβαση και δεν επιτρέπεται δεύτερη επικύρωση. Μετά τη λήξη του χρόνου ισχύος του, απαιτείται επικύρωση νέου εισιτηρίου.[/size]
ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ:
Εκδοτήρια ΟΣΥ (Λεωφορεία & Τρόλλεϋ), εκδότες και αυτόματα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων στους σταθμούς Ηλεκτρικού, Τραμ, Μετρό.
1.500 περίπου σημεία στο λεκανοπέδιο (καταστήματα, περίπτερα κλπ).
Ημερήσιο Εισιτήριο για όλα τα Μέσα
4,00 ευρώ
Το Ημερήσιο εισιτήριο ισχύει σε όλα τα μέσα αρμοδιότητας ΟΑΣΑ: Λεωφορεία, Τρόλλεϋ, Τραμ, Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο, Μετρό (μέχρι Κορωπί) και στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ (στο τμήμα του Προαστιακού Μαγούλα-Πειραιάς-Κορωπί).Το εισιτήριο αυτό ισχύει στη γραμμή Χ80, ενώ δεν ισχύει στις λεωφορειακές γραμμές EXPRESS του Αεροδρομίου, και στο Μετρό στο τμήμα Κορωπί-Αεροδρόμιο.
Το Ημερήσιο Εισιτήριο επικυρώνεται υποχρεωτικά κατά την πρώτη επιβίβαση και ισχύει για 24 ώρες από την επικύρωσή του, για απεριόριστο αριθμό διαδρομών.
ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ:
Εκδοτήρια ΟΣΥ (Λεωφορεία & Τρόλλεϋ), εκδότες και αυτόματα μηχανήματα έκδοσ
πόσες φορές θέλεις να γράψω ότι αναμένω επίσημη απάντηση από τον ΟΑΣΑ σχετικά με το ερώτημα αυτό που του έθεσα (το διάβασες φαντάζομαι)…

αν δεν την στείλει μέσα σε χρονικό περιθώριο 8 εργασίμων ημερών θα επανέλθω με το ίδιο ερώτημα, αν δεν απαντήσει και πάλι θα επανέλθω με εξώδικο και αν η απάντηση δεν με ικανοποιήσει θα προχωρήσει σε ότι νόμιμη ενέργεια μου επιτρέπεται…

βρίσκω ηλίθιο (αν πραγματικά είναι έτσι) να σου ζητά να πληρώσεις και δεύτερο εισητήριο, για χρόνους τους οποίους ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να εγγυηθεί….

εκτός αν εγγυάται τους χρόνους διαδρομών οπότε το πράγμα είναι διαφορετικό και το γνωρίζεις εκ των προτέρων πόση είναι η διάρκεια διαδρομής σου από το σημαίο Α στο σημείο Β και κανονίζεις το πόσο εισητήριο θα πληρώσεις…
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
το σχόλιο μου είναι ότι το διάβασα, έχω τις αντιρήσεις μου και αναμένω διευκρίνηση από την εταιρεία…

θεωρώ ότι δεν είναι δυνατόν να ζητά η εταιρεία δεύτερο εισιτήριο για κάτι το οποίο ξεφεύγει από τον έλεγχο του επιβάτη (διάρκεια διαδρομής) και πολλές φορές από τον δικό της έλεγχο..

αναμένω απάντηση και θα την ποστάρω…

από κει και πέρα αν η απάντηση είναι τέτοια η οποία ξεκαθαρίζει ότι τα 70 λεπτά αποτελούν την μέγιστη διάρκεια διαδρομής έστω και με ένα μέσο τότε πιθανόν να προχωρήσω σε κάποιες άλλες ενέργειες (σύμφωνα με τον νόμο πχ προσφυγές)…

με το σκεπτικό ότι είτε η εταιρεία θα διασφαλίσει την χρονική διάρκεια της διαδρομής (πχ Πειραιάς-Κηφισιά 67 λεπτά) και οποιαδήποτε υπέρβαση της είναι εις βάρος της είτε θα σταματήσει μια τέτοια πρακτική (αν ισχύει)…

για παράδειγμα αν η χρονική απόσταση μεταξύ δύο στάσεων είναι 30 δευτ και το λεωφορείο την κάνει 1.5 λεπτό τότε προστίθεται στα 70 λεπτά…

Αν απλά το σχόλιο σου ειναι πως διάβασες το link καλά κάνουν και σου απαντάνε με το ύφος που σου απαντάνε...
Όταν η δικιά σου προσέγγιση ειναι ειρωνική και προσβλητική και εσύ δεν απαντάς αλλα θα πρέπει να σε ενοχλήσω εγώ για να δώσεις απάντηση και το παίζεις κινεζος το λιγότερο που μπορώ να πω για σένα ειναι πως είσαι καραγκιόζης....
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Ρε συ τραμ σιγά μην πάμε και στο ΣτΕ, μόνο και μόνο για να μην πεις πως αυτό που υποστηρίζεις δεν ισχύει κανεις ολόκληρη ιστορία...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ρε συ τραμ σιγά μην πάμε και στο ΣτΕ, μόνο και μόνο για να μην πεις πως αυτό που υποστηρίζεις δεν ισχύει κανεις ολόκληρη ιστορία...



εγώ πιθανόν να προσφύγω αν τελικά ισχύει… δεν κοστίζει και πολλά...

βρίσκω σοβαρότερο να κάνω μια προσφυγή για αυτόν τον λόγο (τιμολόγηση υπηρεσιών η οποία πόρω απέχει από τα υγιή συναλλακτικά ήθη), παρά για τις αποικίες κορμοράνων στον Βοτανικό ή για να προστατεύσω τα αυθαίρετα στην Χαλκιδική από τις δήθεν επιπτώσεις της λειτουργίας της Ελληνικός Χρυσός ή για να μην περνάει ο αγωγός ΤΑΡ από το χωραφάκι της κυρά Μαρίας στο Παγγαίο…

αντιληπτόν ??
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
εγώ πιθανόν να προσφύγω αν τελικά ισχύει… δεν κοστίζει και πολλά...

βρίσκω σοβαρότερο να κάνω μια προσφυγή για αυτόν τον λόγο (τιμολόγηση υπηρεσιών η οποία πόρω απέχει από τα υγιή συναλλακτικά ήθη), παρά για τις αποικίες κορμοράνων στον Βοτανικό ή για να προστατεύσω τα αυθαίρετα στην Χαλκιδική από τις δήθεν επιπτώσεις της λειτουργίας της Ελληνικός Χρυσός ή για να μην περνάει ο αγωγός ΤΑΡ από το χωραφάκι της κυρά Μαρίας στο Παγγαίο…

αντιληπτόν ??

Μην μου τα λες εμένα αυτά, πες τα σε αυτούς που κάνουν αυτά που περιγράφεις.
Μακάρι με την προσφυγή σου να υπάρξει κάποια αλλαγή αλλα με αυτά που ισχύουν τώρα απλά δεν έχεις δίκιο και είσαι πρόθυμος να κανεις οτιδήποτε άλλο από το να το παραδεχτείς και ενδιάμεσα να συμπεριφέρεσαι με άσχημο τροπο...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μην μου τα λες εμένα αυτά, πες τα σε αυτούς που κάνουν αυτά που περιγράφεις.

Μακάρι με την προσφυγή σου να υπάρξει κάποια αλλαγή αλλα με αυτά που ισχύουν τώρα απλά δεν έχεις δίκιο και είσαι πρόθυμος να κανεις οτιδήποτε άλλο από το να το παραδεχτείς και ενδιάμεσα να συμπεριφέρεσαι με άσχημο τροπο...



είπα “εφόσον ισχύουν” δηλαδή πάρω μία απάντηση από τον ΟΑΣΑ στην συγκεκριμένη ερώτηση που του έκανα που θα είναι στο πνεύμα της ερμηνείας αυτών που ποστάρατε…

εφόσον λοιπόν η απάντηση σας επιβεβαιώσει (γιατί μέχρι τώρα η μόνη επιβεβαίωση είναι ερμηνείες κάποιων θολών ρήσεων και κάποιες ανεπιβεβαίωτες μαρτυρίες) θα παραδεχθώ ότι έτσι πως τα λέτε είναι και θα προσπαθήσω να τα αλλάξω χρησιμοποιώντας τα μέσα που μου δίνει ο νόμος…

μέχρι την λήψη απάντησης αναμένωμεν (και μάλιστα είπα το τι έχω σκοπό να κάνω εφόσον δεν πάρω απάντηση εντός της προβλεπόμενης εκ του νόμου προθεσμίας)…
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
εγώ πιθανόν να προσφύγω αν τελικά ισχύει… δεν κοστίζει και πολλά...

βρίσκω σοβαρότερο να κάνω μια προσφυγή για αυτόν τον λόγο (τιμολόγηση υπηρεσιών η οποία πόρω απέχει από τα υγιή συναλλακτικά ήθη), παρά για τις αποικίες κορμοράνων στον Βοτανικό ή για να προστατεύσω τα αυθαίρετα στην Χαλκιδική από τις δήθεν επιπτώσεις της λειτουργίας της Ελληνικός Χρυσός ή για να μην περνάει ο αγωγός ΤΑΡ από το χωραφάκι της κυρά Μαρίας στο Παγγαίο…

αντιληπτόν ??
Aφου ειναι ασοβαρες οι προσφυγες,τοτε γιατι το ΣΤΕ τις δικαιωνει  :think:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Aν βαλεις τα γυαλια σου,θα δεις οτι ο τυπος πηγε να κλεψει την τσαντα μιας γιαγιας.Και ο οδηγος εκεινη την στιγμη εκλεισε την πορτα και τον μαντρωσε μεσα και τον αρχισε στις ροπαλιες.

το ξέρω ρε πλάκα στον χαπάκη κάνω… και χωρίς εισητήριο ανέβηκε…
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
το ξέρω ρε πλάκα στον χαπάκη κάνω… και χωρίς εισητήριο ανέβηκε…

Κατρουγκαλος τωρα στον real fm.
"Σε 6 μηνες ο Συριζα θα εχει καταργησει το πελατειακο κρατος".  :rockon:
"Μετα θα κανουμε οργανογραμμα και αξιολογηση στο δημοσιο."
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom