Νέα

Το pc κάνει συνέχεια reboot

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ilzux
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 64
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
I

ilzux

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
40
Like
22
Πόντοι
0
Φίλε πες μας το configuration που πήρες. CPU - M/B -  Memory DIMMS και αν ξέρεις το BIOS version. Στο λέω γιατί από τους διπλοπύρηνους επεξεργαστές και μετά έχει γίνει μπάχαλο με τα CHIPSETS και τι υποστηρίζει το καθένα......
Αυτή τη στιγμή δεν είμαι εύκολος γιατί είμαι στη δουλειά και δε θυμάμαι με ακρίβεια, μόλις πάω σπίτι ( και βρω internet) θα ποστάρω πλήρως το configuration
 
OP
OP
I

ilzux

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
40
Like
22
Πόντοι
0
Όταν πήγα να πάρω Η?Υ απ' αυτούς τους κυρίους, προσπάθησαν να μου φορτώσουν ο,τι μαλακία μπορείτε να φανταστείτε (πχ πάρε αργή μνήμη και βάλε μεγαλύτερη...τέτοια λαμόγια είναι). Τελικά πήγα στη 'γραμμή' και είμαι ευχαριστημένος. Φυσικά δεν πήγα μόνος μου, αλλά μ' ένα φίλο που ήξερε παραπάνω. Την απάτη όμως την κατάλαβα και μόνος μου.....Ένας άλλος φίλος πήρε από εκεί Η/Υ (με γνωστό φοιτητή Πληροφορικής μαζί του) και μέσα σε 2,5 χρόνια του κάηκε η μητρική 2 φορές....

Χρειάζεται 'κόφτης' (Voltage Regulator) πριν το τροφοδοτικό, αλλιώς έχεις πάντα προβλήματα με το μπουρδελόρευμα που μας δίνει η ΔΕΗ

Εννοείς UPS? Έχω και από αυτό...
 
OP
OP
I

ilzux

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
40
Like
22
Πόντοι
0
κάτι απλοϊκό... μήπως είναι ο driver της κάρτας γραφικών?

Σε Safe Mode μπαίνεις κανονικά ? (Safe Mode F8 όταν κάνει boot το PC)
Δυστυχώς , πλέον δε μπουτάρει καθόλου, σε παλιότερη φάση που έκανε πλήρως restart και έμπαινε στα windows, έμπαινε σε safe mode
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
βρε παληκαρια, βοηθεια........
δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος, αλλα αντιμετωπιζω το εξης:
εβαλα πριν μερικες μερες τον firefox2 και προχθες μπηκα και κατεβασα μερικα νεα θεματα απ τις επεκτασεις.
δοκιμαζοντας τα λοιπον για να δω ποιο μου αρεσει, εβαλα ενα και ξαφνικα εγινε το εξης, ξεκινωντας τον firefox.....
εξαφανιστηκε απο πανω πανω, η γραμμη που λεει αρχειο, επεξεργασια, προβολη κλπ......
αποτελεσμα ειναι να μην μπορω να κανω τιποτα περα απ το να μπαινω στην αρχικη σελιδα.....
ουτε να πληκτρολογησω σαιτ μπορω, ουτε να παω στις επιλογες να αλλαξω θεμα μηπως και δω φως...
εχω αναγκαστει να μπαινω απ τον κωλο-explorer......
Υ.Γ. τον εκανα, τον firefox, unistall και τον ξανα κατεβασα και τον εγκατεστησα, αλλα παλι μου εμφανιζεται με το ιδιο θεμα....  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

Επισκέπτης
Βγαλτο απο το ρευμα και βγαλε την μπαταρία για ενα λεπτο.
Αν δεν εχει hardaware problem  θα κάνει  boot.

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο...Το Reset στο bios το χρησιμοποιεις συνηθως σε κολληματα που τρωει το pc κατα την εκκινηση η σε περιπτωσεις που νεο περιφερειακο συμπεριφερετε λανθασμενα
 

altF4

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2005
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Λοιπόν. Με βάση αυτά που μου περιέγραψες, θα έλεγα οτι το πιο πιθανό σενάριο είναι οτι έχεις εγκαταστήσει κάποιο προβληματικό πρόγραμμα οδήγησης. Το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχω δει να δημιουργείται απο τα πιο άκυρα προγραμματα οδήγησης (π.χ. τα overclocking tools της motherboard) . Για να ισχύει αυτό που λέω, προυπόθεση είναι να κανει επανεκίνηση ακριβώς την ίδια χρονική στιγμή κάθε φορά, και μετά το logon screen. Αυτό μάλλον το έκανες εσύ, ή, στη χειρότερη των περιπτώσεων, σου το έκανε η αυτόματη ενημέρωση.

Τώρα, οκεικ, ψάχνουμε λύσεις.

1)The microsoft way: φορμαρέ τον, η επανεγκατέστησε το λειτουργικο. Είναι η πιό σίγουρη λύση και απαιτεί τις λιγότερες γνώσεις και εξοπλισμό. Το μειονέκτημά της, οτι αν δεν ξέρεις ποιό πρόγραμμα προκάλεσε το πρόβλημα, είναι πολύ πιθανό να το ξαναβρείς μπροστά σου. Πονάει δόντι = κόβει κεφάλι βέβαια, αλλά θα κάνεις την δουλειά σου.

2)ʼν είσαι απο τους λίγους, έξυπνους και τυχερούς, που έφταξαν κάποτε manual restore point, με F8 κατα το άνοιγμα, μπορείς να γυρίσεις σε αυτό και να σωθείς. Αλλιώς το last known good σου είναι άχρηστο σε αυτές τις περιπτώσεις... γιατί ο ντράιβερ φορτώνεται πρίν την δημιουργία του, αλλά η επανεκκίνηση συμβαίνει μετά. Οπότε μετά απο κάθε επανεκκίνηση έχεις ένα φρέσκο last known good, but.. not so good. Και για να έχεις φτάσει να γράφεις εδώ, υποψιάζομαι οτι έχεις κάνει αρκετές επανεκκινήσεις για να κάψεις όλα τα αυτόματα πόιντς.

3) Μπορείς να δοκιμάσεις να μεταφέρεις τον δίσκο σε άλλο υπολογιστή. Εκεί ειναι πολύ πιθανό να ανοίξει, απο όπου θα κανεις rollback(s)... αυτό είναι λίγο  :jerking: αν δεν είσαι σίγουρος για το ποιός είναι ο απατεώνας ντράιβερ.

Αυτά από ιδέες. ΑΝ πας αυτό τον υπολογιστή σε τεχνικό, θα σου κάνει φορμάτ. ΑΝ δε είναι και λίγο απατεώνας (συνιθισμένο δλδ στο Ελλαντα), θα σε χώσει να αγοράσεις και λίγο hardware, (ταχα μου μπορεί να φταίει αυτό, ψώνισε το μπας και φτιάξει).

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο. Στη θέση σου πάντως η πρώτη μου κίνηση θα ήταν να φωνάξω κανένα υπολογιστοβιο φίλο για καφέ...  ;)

Καλή τύχη... και 3  :cussing: για τον bill .
 
OP
OP
I

ilzux

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
40
Like
22
Πόντοι
0
Λοιπόν. Με βάση αυτά που μου περιέγραψες, θα έλεγα οτι το πιο πιθανό σενάριο είναι οτι έχεις εγκαταστήσει κάποιο προβληματικό πρόγραμμα οδήγησης. Το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχω δει να δημιουργείται απο τα πιο άκυρα προγραμματα οδήγησης (π.χ. τα overclocking tools της motherboard) . Για να ισχύει αυτό που λέω, προυπόθεση είναι να κανει επανεκίνηση ακριβώς την ίδια χρονική στιγμή κάθε φορά, και μετά το logon screen. Αυτό μάλλον το έκανες εσύ, ή, στη χειρότερη των περιπτώσεων, σου το έκανε η αυτόματη ενημέρωση.

Τώρα, οκεικ, ψάχνουμε λύσεις.

1)The microsoft way: φορμαρέ τον, η επανεγκατέστησε το λειτουργικο. Είναι η πιό σίγουρη λύση και απαιτεί τις λιγότερες γνώσεις και εξοπλισμό. Το μειονέκτημά της, οτι αν δεν ξέρεις ποιό πρόγραμμα προκάλεσε το πρόβλημα, είναι πολύ πιθανό να το ξαναβρείς μπροστά σου. Πονάει δόντι = κόβει κεφάλι βέβαια, αλλά θα κάνεις την δουλειά σου.

2)ʼν είσαι απο τους λίγους, έξυπνους και τυχερούς, που έφταξαν κάποτε manual restore point, με F8 κατα το άνοιγμα, μπορείς να γυρίσεις σε αυτό και να σωθείς. Αλλιώς το last known good σου είναι άχρηστο σε αυτές τις περιπτώσεις... γιατί ο ντράιβερ φορτώνεται πρίν την δημιουργία του, αλλά η επανεκκίνηση συμβαίνει μετά. Οπότε μετά απο κάθε επανεκκίνηση έχεις ένα φρέσκο last known good, but.. not so good. Και για να έχεις φτάσει να γράφεις εδώ, υποψιάζομαι οτι έχεις κάνει αρκετές επανεκκινήσεις για να κάψεις όλα τα αυτόματα πόιντς.

3) Μπορείς να δοκιμάσεις να μεταφέρεις τον δίσκο σε άλλο υπολογιστή. Εκεί ειναι πολύ πιθανό να ανοίξει, απο όπου θα κανεις rollback(s)... αυτό είναι λίγο  :jerking: αν δεν είσαι σίγουρος για το ποιός είναι ο απατεώνας ντράιβερ.

Αυτά από ιδέες. ΑΝ πας αυτό τον υπολογιστή σε τεχνικό, θα σου κάνει φορμάτ. ΑΝ δε είναι και λίγο απατεώνας (συνιθισμένο δλδ στο Ελλαντα), θα σε χώσει να αγοράσεις και λίγο hardware, (ταχα μου μπορεί να φταίει αυτό, ψώνισε το μπας και φτιάξει).

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο. Στη θέση σου πάντως η πρώτη μου κίνηση θα ήταν να φωνάξω κανένα υπολογιστοβιο φίλο για καφέ...  ;)

Καλή τύχη... και 3  :cussing: για τον bill .
Φίλε σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες,
πράγματι δεν είμαι ειδικός και μπορεί αυτό που θα ρωτήσω να είναι χαζό. Το σύστημα δε φορτώνει πλέον με ΟΛΑ τα περιφερειακά αποσυνδεμένα ( πληκτρολόγιο, οθόνη, εκτυπωτή, ηχεία, σκάννερ, τα πάντα). Αν υπάρχει ελαττωματικός driver  έχει κάνει τη ζημιά ήδη και αυτή παραμένει στο σύστημα; Το overlocking tools της motherboard πώς το ψάχνω;
 

altF4

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2005
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Ωχ. Λοιπόν. Συμπεραίνω οτι δεν ξέρεις πολλά απο υπολογιστές. Πρακτικά, ψάξε κάποιον που να ξέρει 5 πράγματα, και έχει χρόνο να έρθει στον υπολογιστή σου και να αρχίσει να σκάβει.

Αυτό που ρωτάς τώρα.. είναι λίγο ανούσιο. Κατ' αρχάς, οι 9 στους 10 υπολογιστές είναι ρυθμισμένοι να "κολλάνε" αν δεν έχεις πάνω πληκτρολόγιο κατα το άνοιγμα.

Τώρα. προγράμματα οδήγησης δέν φορτόνονται αν η συσκευή δεν υπάρχει συνήθως... οπότε αυτό που περιγράφεις είναι ένας αρκουδίσιος τρόπος να δείς αν το πρόβλημα το προκαλεί ένα απο τα περιφερειακά...

Αυτό για τα o/c tools της motherboard το είπα μονο ως ένα παράδειγμα που είχα δεί με τα μάτια μου, σε mobo της MSI. Το CD που έπαιρνες στο πακέτο είχε αυτά τα προγράμματα, και το πακέτο εγκαθιστούσε έναν οδηγό για το chipset (για να επιτρέπει ρυθμίσεις στο BIOS απο τα windows) ο οποίος έκανε αυτη τη ζημιά. Δεν υπονόησα, ούτε πιστέυω οτι εχεις - ακριβώς - αυτο το πρόβλημα.

Εγώ απο ένα φόρουμ μπορώ μόνο να δόσω ιδέες σε κάποιον που ξέρει για τι μιλάω. Απο ότι βλέπω εσένα, μπορώ μόνο να σε μπερδέψω, οπότε δεν θα συνεχίσω.  :( Καλή τύχη, και συγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω.

 

wind11

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
527
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
6
Πέραν τούτου όμως... ίσως να μη φταίει και ο Firefox ή ο Explorer... Εμείς οι πουτανίαριδες που σερφάρουμε σε πολλά "ευπρεπή site" κολάμε πολύ συχνά γαλόνια... Και μένα κάποια στιγμή μου έκανε το ίδιο πράγμα... και ανακάλυψα πως είχα ένα ξεγυρισμένο worm που μου γαμούσε όλο το σύστημα....
 
OP
OP
I

ilzux

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
40
Like
22
Πόντοι
0
Ωχ. Λοιπόν. Συμπεραίνω οτι δεν ξέρεις πολλά απο υπολογιστές. Πρακτικά, ψάξε κάποιον που να ξέρει 5 πράγματα, και έχει χρόνο να έρθει στον υπολογιστή σου και να αρχίσει να σκάβει.

Αυτό που ρωτάς τώρα.. είναι λίγο ανούσιο. Κατ' αρχάς, οι 9 στους 10 υπολογιστές είναι ρυθμισμένοι να "κολλάνε" αν δεν έχεις πάνω πληκτρολόγιο κατα το άνοιγμα.

Τώρα. προγράμματα οδήγησης δέν φορτόνονται αν η συσκευή δεν υπάρχει συνήθως... οπότε αυτό που περιγράφεις είναι ένας αρκουδίσιος τρόπος να δείς αν το πρόβλημα το προκαλεί ένα απο τα περιφερειακά...

Αυτό για τα o/c tools της motherboard το είπα μονο ως ένα παράδειγμα που είχα δεί με τα μάτια μου, σε mobo της MSI. Το CD που έπαιρνες στο πακέτο είχε αυτά τα προγράμματα, και το πακέτο εγκαθιστούσε έναν οδηγό για το chipset (για να επιτρέπει ρυθμίσεις στο BIOS απο τα windows) ο οποίος έκανε αυτη τη ζημιά. Δεν υπονόησα, ούτε πιστέυω οτι εχεις - ακριβώς - αυτο το πρόβλημα.

Εγώ απο ένα φόρουμ μπορώ μόνο να δόσω ιδέες σε κάποιον που ξέρει για τι μιλάω. Απο ότι βλέπω εσένα, μπορώ μόνο να σε μπερδέψω, οπότε δεν θα συνεχίσω.  :( Καλή τύχη, και συγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω.
Οκ, φίλε έχεις δίκιο, δεν είμαι σε θέση να βρω μόνος μου τη λύση. Για το λόγο αυτό και τώρα το μηχάνημα βρίσκεται για μια ακόμη φορά ( τελευταία ) στο πλαίσιο , μπας και...
Επόμενο βήμα κάποιος άλλος τεχνικός.
Το θέμα το έχω βάλει και σε γνωστούς μου ΗΜ/ΜΥ του Πολυτεχνείου και οι οποίοι έχουν επίσης αναφέρει τα ίδια περίπου πράγματα.
Σε ευχαριστώ και πάλι
 

amerikanaki

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2006
Μηνύματα
111
Like
0
Πόντοι
1
γνωμη μου ειναι να πας σε καποιο μικρο μαγαζι με pc και οχι σε μεγαλο καταστημα.οπως ειπε ενας φιλοσ πιο πανω λυνουν τα προβληματα με ενα φορματ. τα μικρα μαγαζακια θα το ψαξουν το θεμα. το βλεπουνε πιο μολυ σαν προκληση και οχι σαν δουλεια. Σιγουρα θα βρεις λυση. :hammer:
 

powerline75

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
249
Like
2
Πόντοι
1
Sorry ρε μεγάλε... ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ????????
  Αν το δεις να δουλεύει κανονικά μετά τους πρώτους έξι μήνες... παίξε και κανένα λόττο! Θα σου κάτσει σίγουρα! Ότι έχω πάρει απο το Πλαίσιο (απο περιφερειακά μέχρι και ασύρματο τηλέφωνο (Οχι Turbo-X)) λίγο καιρό μετά-περίπου δυο-τρείς μήνες-αρχίζει να έχει πρόβλημα. ʼλλαξα δυο DVD recorders και έναν εκτυπωτή σε ένα χρόνο, Το ασύρματο που αγόρασα δεν έβγαζε καν την αναγνώριση κλήσεων και ένα κινητό μου κάνει νερά με τη μπαταρία του σε λιγότερο απο έξι μήνες. Οι άνθρωποι μιλάμε είναι μεγάλη απάτη.
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
giorgopapa τα ίδια μου κάνει και μένα ο firefox και αναγκάστηκα και κατέβασα τον καινούργιο explorer τον 7 όπου είναι και πολύ καλός και παρέχει ίσως και καλύτερη προστασία απο τον firefox mozila.

Δοκιμάσατε δεξί κλικ στην μπάρα μενού σε κενό σημείο Εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών;
Δοκιμάσατε να προσαρμόσετε την μπάρα μενού στις ανάγκες σας προσθέτωντας ή αφαιρώντας συστατικά του firefox? Προσωπικά χρησιμοποιώ firefox γιατί έχει κάτι που δεν έχουν οι άλλοι browsers. Επεκτάσεις! Και αν βάλεις τις κατάλληλες επεκτάσεις απλά...γαμάς!Μερικά από αυτά;Π.χ. δεν είναι και λίγοι αυτοί που διαμαρτύρονται για το ότι το site πετάει παράθυρα! Προσωπικά δεν έχω δει ούτε ένα! Επίσης οποιαδήποτε ενοχλητική φωτογραφία ή flash ή ότιδήποτε με ένα δεξί κλικ το εξαφανίζω και δεν εμφανίζεται ποτέ πια!
 

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
Ναι γιαυτό σε 20 ώρες μετά το release βρήκαν ήδη 2 exploit το ένα εκ των οποίων δίνει πλήρη πρόσβαση στον σκληρό σου...Μη μασάτε ρε στην διαφήμιση...Να μην μιλήσω για το rendering engine του I.E7 που δεν ειναι συμβατό με τον ie6.Τέλος αν έχεις πειρατικά windows και δοκιμάσεις να βάλεις την επίσημη εκδοδή θα σου κλειδώσει το σύστημα και θα χρειαστείς format....

Τώρα για το πρόβλημα giorgopapa υπάρχουν 2 λύσεις.Πρώτη και καλύτερη δοκίμασε το Safe mode(Ασφαλής λειτουργία) του firefox.Είναι στα προγράματα στην εκκίνηση...Αν αυτό δεν πιάσει κάνε απεγκατάσταση και μετά πήγαινε και σβήστα όλα από εδώ και πέρα.

C:cheesy:ocuments and Settingsτο user name σουApplication DataMozillaFirefox.

Για να είσαι σίγουρος σβήσε και ότι έμεινε εδώ.
C:Program FilesMozilla Firefox

Μετά κάνε καθαρή εγκατάσταση και έτοιμος..Και προσεκτικά με τα unauthorized extentions.




 

vasm

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
377
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
1
Ναι γιαυτό σε 20 ώρες μετά το release βρήκαν ήδη 2 exploit το ένα εκ των οποίων δίνει πλήρη πρόσβαση στον σκληρό σου...Μη μασάτε ρε στην διαφήμιση...Να μην μιλήσω για το rendering engine του I.E7 που δεν ειναι συμβατό με τον ie6.Τέλος αν έχεις πειρατικά windows και δοκιμάσεις να βάλεις την επίσημη εκδοδή θα σου κλειδώσει το σύστημα και θα χρειαστείς format....

σωστος ο φιλος!!!! μακρια απο τον ie7 παιδια εχουν βγει exploits απο την στιγμη που ηταν beta. Μεγαλη  :jerking: !!!!
δουλεψτε με firefox και opera, αν και τον πρωτο καλο ειναι να τον κανετε upgrade καθε φορα που βγαινει καινουργια version

Αν αυτό δεν πιάσει κάνε απεγκατάσταση και μετά πήγαινε και σβήστα όλα από εδώ και πέρα.

C:cheesy:ocuments and Settingsτο user name σουApplication DataMozillaFirefox.

Για να είσαι σίγουρος σβήσε και ότι έμεινε εδώ.
C:Program FilesMozilla Firefox

μονο που ετσι θα χασεις και ολα σου τα bookmarks και settings. giorgopapa,  τα πρωτα καντα ενα export πρωτα και μετα προχωρησε σε αυτο που σου λεει ο φιλος amale
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο fix κάθε browser να τρέχουμε να τον κατεβάζουμε εκτός αν είναι να διορθώσουμε κανένα major bug οπότε πάω πάσο! Με τα κατάλληλα extention πιστέψτε με δεν έχετε λόγο να φοβάστε τίποτα!

Προτείνω τα παρακάτω για medium προς το καλό security. νομίζω για τον μέσο χρήστη χωρίς πολλά πολλά τα παρακάτω είναι μάλλον επαρκή:
==================================================
Windows XP με SP2, Kaspersky Antivirus, Outpost Firewall(Ή πολύ απλά κάνετε εγκατάσταση το Kaspersky Internet Security και γλιτώνετε από firewall αν δεν είστε freak με την ασφάλεια του PC σας), Pest Patrol Antispyware με Active Protection και Adaware χωρίς Active Protection για scan κάθε δύο εβδομάδες, Firefox με extention Noscript, Adblock.

Και αν κολλήσετε ιό, trojan, ad/spyware και ότι άλλο...

ΤΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ [size=10pt][size=10pt][glow=red,2,300]ΧΟΝΤΡΗ [/glow][/size][/size]ΜΑΛΑΚΙΑ

Σ.Σ. Τα παραπάνω προγράμματα δεν τα έχουμε για μόστρα! Κάνουμε συχνά update!
 

vasm

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
377
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
1
Δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο fix κάθε browser να τρέχουμε να τον κατεβάζουμε εκτός αν είναι να διορθώσουμε κανένα major bug οπότε πάω πάσο! Με τα κατάλληλα extention πιστέψτε με δεν έχετε λόγο να φοβάστε τίποτα!

Προτείνω τα παρακάτω για medium προς το καλό security. νομίζω για τον μέσο χρήστη χωρίς πολλά πολλά τα παρακάτω είναι μάλλον επαρκή:
==================================================
Windows XP με SP2, Kaspersky Antivirus, Outpost Firewall(Ή πολύ απλά κάνετε εγκατάσταση το Kaspersky Internet Security και γλιτώνετε από firewall αν δεν είστε freak με την ασφάλεια του PC σας), Pest Patrol Antispyware με Active Protection και Adaware χωρίς Active Protection για scan κάθε δύο εβδομάδες, Firefox με extention Noscript, Adblock.

Και αν κολλήσετε ιό, trojan, ad/spyware και ότι άλλο...

ΤΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ [size=10pt][size=10pt][glow=red,2,300]ΧΟΝΤΡΗ [/glow][/size][/size]ΜΑΛΑΚΙΑ

Σ.Σ. Τα παραπάνω προγράμματα δεν τα έχουμε για μόστρα! Κάνουμε συχνά update!

φιλε μου πιστεψε με , τον browser σου πρεπει να τον κανεις update συνεχως, ειδικα αν επισκεπτεσαι site καπως υποπτα....
Αν ριξεις μια ματια σε μερικα απο τα γνωστα site που αναρτουν exploits θα δεις τι παιζει και το κακο ειναι οτι για να τα χρησιμοποιησεις δεν χρειαζεται να εισαι expert. Ο συγκεκριμενος χωρος πραγματικα τρεχει και θελει αρκετη προσοχη, γιατι μπορει να πιστευουμε ολοι οτι στο pc μας δεν χουμε τα μυστικα του κρατους, αλλα πολυ ευκολα μπορουμε να γινουμε jump point και να βρεθουμε μπλεγμενοι. Better safe than sorry αλλα χωρις παρανοιες

Για τα υπολοιπα εχεις απολυτο δικιο αν και ενα firewall δεν εβλαψε ποτε κανεναν. Βεβαια και τα XP δεν θα τα εβαζα ποτε μεσα στα security features αν και με το SP2 και to DEP κατι πανε να κανουν
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
φιλε μου πιστεψε με , τον browser σου πρεπει να τον κανεις update συνεχως, ειδικα αν επισκεπτεσαι site καπως υποπτα....
Αν ριξεις μια ματια σε μερικα απο τα γνωστα site που αναρτουν exploits θα δεις τι παιζει και το κακο ειναι οτι για να τα χρησιμοποιησεις δεν χρειαζεται να εισαι expert. Ο συγκεκριμενος χωρος πραγματικα τρεχει και θελει αρκετη προσοχη, γιατι μπορει να πιστευουμε ολοι οτι στο pc μας δεν χουμε τα μυστικα του κρατους, αλλα πολυ ευκολα μπορουμε να γινουμε jump point και να βρεθουμε μπλεγμενοι. Better safe than sorry αλλα χωρις παρανοιες

Για τα υπολοιπα εχεις απολυτο δικιο αν και ενα firewall δεν εβλαψε ποτε κανεναν. Βεβαια και τα XP δεν θα τα εβαζα ποτε μεσα στα security features αν και με το SP2 και to DEP κατι πανε να κανουν

Δεν διαφωνώ αλλά για τον μέσο χρήστη που σερφάρει στο bourdela.com και άντε σε κανένα flash.gr ή sportime.gr δεν τρέχει και κάτι αν δεν έχει κάνει update για κανένα minus bug.

Το Kaspersky Internet Security (όπως και όλες οι σουίτες) έχει ενσωματωμένο firewall (Kaspersky Anti-Hacker) για αυτό και λέω πως αν το βάλετε δεν χρειάζεστε πρόσθετο firewall.

Για να μην λέτε ότι κάνω διαφήμιση άλλες σουίτες ασφαλείας είναι της mcafee, panda platinum,trend micro, F-secure κ.α. αν που πιστέυω ότι αν θέλετε το top της ασφάλειας ΜΗΝ προτιμήσετε σουίτα
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Στο πλαισιο τον παιζουν! Μου θυμιζει τρια πραγματα 1. πολλα και διαφορα worms και trojan προφανως απο mail η τσοντοsite τυπου ww2, 2.μνημη με την προυποθεση οτι οταν ξεκιναει το pc κανει καποιον ηχο απο το ηχειο του tower, 3 Εσκασε ο σκληρος.

Μηπως εκανες defrag στο ntfs partition του σκληρου???
 

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
Δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο fix κάθε browser να τρέχουμε να τον κατεβάζουμε εκτός αν είναι να διορθώσουμε κανένα major bug οπότε πάω πάσο! Με τα κατάλληλα extention πιστέψτε με δεν έχετε λόγο να φοβάστε τίποτα!

Προτείνω τα παρακάτω για medium προς το καλό security. νομίζω για τον μέσο χρήστη χωρίς πολλά πολλά τα παρακάτω είναι μάλλον επαρκή:
==================================================
Windows XP με SP2, Kaspersky Antivirus, Outpost Firewall(Ή πολύ απλά κάνετε εγκατάσταση το Kaspersky Internet Security και γλιτώνετε από firewall αν δεν είστε freak με την ασφάλεια του PC σας), Pest Patrol Antispyware με Active Protection και Adaware χωρίς Active Protection για scan κάθε δύο εβδομάδες, Firefox με extention Noscript, Adblock.

Και αν κολλήσετε ιό, trojan, ad/spyware και ότι άλλο...

ΤΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ [size=10pt][size=10pt][glow=red,2,300]ΧΟΝΤΡΗ [/glow][/size][/size]ΜΑΛΑΚΙΑ

Σ.Σ. Τα παραπάνω προγράμματα δεν τα έχουμε για μόστρα! Κάνουμε συχνά update!

Αν και έιμαι power user δεν συμφώνω με αυτό.Αν είναι να τρώς το 50% των συστημάτων ενός μέσου συστήματος μόνο και μόνο γιατι μια μαλακισμένη εταιρία αποφάσισε να ενσωματώσει τον browser στο kernel.Οτι και να λένε το γεγονός και μόνο τον κάνει επισφαλή.Δουλέψτε 4rd party browsers να ησυχάσετε.Ένα απλό noscipt στον firefox και έχεις τελειώσει με 90% των περιπτώσεων.Βάλε και το kaspersky απο πίσω αν θες που τουλάχιστον σε αφήνει να το κλείσεις αν χρειαστείς τους πόρους για direct Draw APIS.ʼντε και για να είμαστε σχολαστικοί και ένα Update and Scan per Week.

  Ένας κολλήτος μου είχε μόνιμο πρόβλημα στην εταιρία του αν και έιχαν μονίμως ενημερωμένα προγράμματα.Πάντα κολλούσαν ότι νέο έπαιζε και τρέχαν οι τεχνικοί να εξηγήσουν στις χαζογκόμενες γιατί βγάζει τσόντες ο IE.Μετά την προτροπή για FF +noscript μου τάζει παπάδες....Δεν κολλάς γιατί απλα δεν αφήνεις τίποτα να τρέξει παρά τα απαιτούμενα....

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom