Νέα

Τί τρέχει επιτέλους με αυτές τις ελλεηνίδες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα freddie krueger
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 190K
  • Εμφανίσεις 7M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Που οφειλεται που η ελληνιδα ζηταει τον ουρανο με τ αστρα?

  • αυτο εχει μαθει απο την μανα της

    Ψήφοι: 869 29,4%
  • υπερπροστατευτικη οικογενεια

    Ψήφοι: 173 5,8%
  • δεν ξερει τι της γινεται

    Ψήφοι: 510 17,2%
  • καλα να παθει ας μεινει στο ραφι

    Ψήφοι: 323 10,9%
  • χεστην ,δεν ασχολουμαι με ελλεεινιδες

    Ψήφοι: 319 10,8%
  • καλα κανει,ετσι πρεπει

    Ψήφοι: 100 3,4%
  • αφου κι ετσι παλι τρεχουμε απο πισω της

    Ψήφοι: 575 19,4%
  • αλλο

    Ψήφοι: 91 3,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    2.960

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
14.019
Like
18.378
Πόντοι
3.656
. Στο τοπ 3, Κομοτηνη, Ρεθυμνο και Σερρες
Ρέθυμνο .... ΜΙΛΑΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ .........


Το θέμα είναι όμως .... ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ ..... . τις κυνηγανε ολοι οι φοιτητές .... όλος ο νομός ρεθύμνου .........
και κάμποσοι .... από νομό χανίων !

Την .... Καλαμάτα ;;;;

Που τη βάζεις ;;;;;


Πήγαινε βόλτα παραλία !!!!

Αναλογία ;;;;

1 παρέα ψωλαρία ........ ΠΡΟΣ 5 παρέες γκόμενες !!!!!!!!

Αυτό δεν παίζει σε πολλά μέρη !
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεν συμφωνώ.
Σε ιδιωτικό λύκειο ....... τέλη 80s αρχές 90s .... περιπτώσεις τάξεων που ξέρω καλά ......

15 κορίτσια σε τμήμα ......

τέλη δευτέρας από τις 15 οι 10 γαμιούνταν από το γυμνάσιο ......... κόρες λεφτάδων ....... διψήφιο αριθμό ψωλών ........
οι 3 θέλαν να γαμηθούν , αλλά δεν τις γάμαγε κανείς ........ αν και από εύπορες οικογένειες ... κυνηγούσαν μαλάκες χοντρούς, ροκάδες, ναυάγια .....

κάτι άρπαξαν μέχρι να τελειώσουν το σχολείο ......


οι 2 , ήταν παρθένες, σπασικλάρες, πέρασαν σε σχολές με 19 ......... θέλαν να γαμηθούν δεν τις γάμαγε κανείς ..........


Δημόσια ;;;; ήξερα κόσμο ......... οι μισές των παίρναν ............... οι άλλες μισές ήταν μπουρούχες .............

Ενταξει υπαρχει μεγαλη διακυμανση φυσικα, ανα περιοχη-πολη, κλπ

Πχ ειχε κατι καμποχωρια στη μεση του πουθενα (και εχει και σημερα) που γινεται το ελα να δεις

Σε μια παρεα 15-20 συνομηλικων εφηβων σε ενα μικρο χωριο, αν ξεκινησουν 2-3 τα πουτανιλικια απο μικροι-μικρες και επηρεασουν τις αλλες, μπορει να μετατραπει το χωριο σε Σοδομα-Γομορα

Αμα εκλειπουν οι 2-3 που θα δωσουν τη σπιθα, θα περνανε τα χρονια μεσα στη "σεμνοτητα" και θα περιμενουν ολοι να περασουν φοιτητες για να γλυψουν κανα μεζε
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Επιστρέφοντας από Κω, εν έτει 1984, στο πλοίο ήταν δύο Λύκεια από Πελοπόννησο κι ένα Λύκειο από Θεσσαλονίκη, που γυρνούσαν από πενταήμερη εκδρομή. Η Διαφορά ήταν ΧΑΩΔΗΣ, και το εννοώ. Οι Θεσσαλονικιές, εκτός του ότι ήταν σχεδόν ένα κεφάλι ψηλότερες (κατά μέσο όρο) είχαν πολύ περισσότερο γυναικεία εμφάνιση και από φτιάξιμο, σαν να πήγαιναν σε πασαρέλα. Έχουν περάσει τόσες δεκαετίες, και η σύγκριση μου έχει μείνει αποτυπωμένη
Η Θεσσαλονικη εχει γυναικαρες, τι να λεμε τωρα. Το ιδιο και οι τριγυρω πολεις. Σερρες, Καβαλα, Βεροια, Πτολεμαιδα. Μουναρες
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.218
Like
18.319
Πόντοι
3.656
Βασικα Θεσσαλονικη στα 90'ς αλλα και σημερα, για φοιτητες κατω των 25 με δικο τους σπιτι/δωματιο/γαμιστρωνα στο κεντρο, παιζει να ειναι απο τα πιο ευκολα σκηνικα στον πλανητη. Το εχω αναλυσει παιλοτερα γιατι συμβαινει αυτο (αναλογια γυναικων, εγγυτητα, κλπ)

Οποιος εμενε/μενει Θεσσαλονικη κεντρο με δικο του χωρο κατω των 25 και δε γαμησε/γαμαει, κατι κανει πολυ λαθος

Και παλια και τωρα

Και πάλι,άντε να γαμάνε 3/10

Οι άλλοι,αν δεν έχουν καμια γκόμενα απ'το λύκειο που να πέρασε κι αυτή Θεσσαλονίκη,θα δυσκολεύονται.

Εύκολο σκηνικό στην Ελλάδα,δεν υπάρχει πουθενά για μέσο Έλληνα/φοιτητή κλπ.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και πάλι,άντε να γαμάνε 3/10

Οι άλλοι,αν δεν έχουν καμια γκόμενα απ'το λύκειο που να πέρασε κι αυτή Θεσσαλονίκη,θα δυσκολεύονται.

Εύκολο σκηνικό στην Ελλάδα,δεν υπάρχει πουθενά για μέσο Έλληνα/φοιτητή κλπ.
Σαμπ, καποτε εζησα φοιτητης με δικο μου γαμιστρωνα στο κεντρο της Θεσσαλονικης. Περασα πολυ καλα. Φιλος εμενε Νεαπολη και οσο εμενε εκει δε γαμησε ουτε γατα.

Σημερα ζω εκτος κεντρου Αθηνων και ζηλευω οσους εχουν γαμιστρωνα στην Πλακα (το φιλο του @tellystalone6969 πχ)

Μπορουν να παιξουν 500 φορες πιο καλα απο μενα, λογω logistics. Θεσσαλονικη επαιζα εγω 500 φορες πιο καλα απο φιλους που εμειναν επαρχια-δεν περασαν, κατα λαθος εμειναν εκτος κεντρου, κλπ

Ετσι ειναι η ζωη, οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα. Αλλο να σηκωνεσαι 9 το πρωι και 9:10 να πινεις καφε στα Σταρμπακς αναμεσα σε 2000 τουριστριακια, να γυρνας σπιτι για ξαπλα, μπανακι, κλπ και να βγαινεις στις 20:00 και μεχρι τις 05:00 αναμεσα σε αλλες 5000 τουριστριες + Ελληνιδες με το γαμιστρωνα στα 200 μετρα και χωρις αγχος που παρκαρες, μην πιεις, κλπ και αλλο να μενεις Μαρουσι και να πρεπει να καταστρωσεις Ναπολεοντια σχεδια για να περασεις καλα το Σαββατοβραδο.

Σου εχω πει πως αμα μενεις Λαγκαδα, και γυρνας 01:00 το Σαββατοβραδο, οι πιθανοτητες να φας μουνι ειναι 1/100.000 σε σχεση με καποιον που μενει κεντρο και βγαινει ξεκουραστος στις 22:00 και μεχρι τις 05:00

Θα βγεις 75.000 βραδιες και θα φας λιγοτερα μουνια απο οτι θα φαει αυτος στην πρωτη του εξοδο...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.080
Κριτικές
63
Like
46.038
Πόντοι
9.297
Οι περισσότεροι εργάζονται και μενουν μονοι τους κανενα κελεπούρι δεν γινεται καποιος με αυτά.
Εκεί μετραει το χρημα η εξελιξη η προοδος ο ανταγωνισμος.
Οι αμερικανες λιγο πολυ κοιτανε αν βγαζεις πολλά,αυτο τους νοιαζει η αλλιως να ανηκεται σε μια κοινη ομαδα δραστηριοτητα κλπ.
Είναι ανοφελο να ασχοληθεί καποιος για ντετικνγκ με αμερικανες,θα μου πειτε το χολιγουντ μεσω των ταινιων φτιαχνει μια ψευτικη εικονα στο κοσμο,και ισχύει.
Αν οι αμερικανες ηταν ευκολες και κελεπουρια δεν θα έφευγαν καθε χρονο 1 εκ αμερικανοι σεξοτουριστες σε νοτιοανατολική ασια λατινική αμερικη και ανατολικη Ευρώπη.
Επίσης κουβαλάνε μεγαλη τρέλα οι αμερικανες,θύματα του καπιταλιστικου τροπου ζωης
Επίσης πρέπει να είναι και πολύ συντηρητικές ιδίως αν συνδυαστεί αυτό με ανάλογες πολιτικές απόψεις...
 

georgek91

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
92
Κριτικές
1
Like
124
Πόντοι
0
Τύπε καμιά φορά αναρωτιέμαι ποιος ο λόγος να ζεις στην Ελλάδα ως ένας απλός άντρας, Με μία απλή δουλειά των 700-800 ευρώ, ένα απλό αυτοκίνητο κλπ.. Ζεις σαν σκλάβος και δεν μπορείς να κάνεις μια καλή ζωή, σε αυτή τη χώρα περνάνε καλα μόνο οι γυναίκες, και όσοι γεννήθηκαν μέσα στα πλούτοι, όλοι οι άλλοι φυτοζωούν, και το πιο αστείο είναι ότι δεν το καταλαβαίνουν.
Ως κάτοικος εξωτερικού μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο μισθός έξω απλώς σε βοηθάει να μην έχεις το άγχος των βασικών εξόδων κι όχι οτι μπορείς να κάνεις dolce vita τόσο εύκολα πλέον. Κατά τα άλλα κοινωνικά μιλώντας η Ευρώπη είναι σε χειρότερη μοίρα από την Ελλάδα, ναι καλά διάβασες. Το 40% των Ευρωπαίων πολιτών είναι singles...υπάρχουν λόγοι πίσω από αυτό αλλά σε διαβεβαιώ οτι ακόμη και τώρα στην Ελλάδα κάνεις ευκολότερα γνωριμίες από οτι στο εξωτερικό...κι ας ζεις με μεγαλύτερη άνεση!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.080
Κριτικές
63
Like
46.038
Πόντοι
9.297
Και πάλι,άντε να γαμάνε 3/10

Οι άλλοι,αν δεν έχουν καμια γκόμενα απ'το λύκειο που να πέρασε κι αυτή Θεσσαλονίκη,θα δυσκολεύονται.

Εύκολο σκηνικό στην Ελλάδα,δεν υπάρχει πουθενά για μέσο Έλληνα/φοιτητή κλπ.
Για φοιτητές δεν νομίζω να έχει ισχύει αυτο γιατί όλοι είναι μέλη του ίδιο κύκλου...
Το θέμα είναι ότι οι σημερινοί γαμικοι ,αύριο ( μόλις τελειώσουν σπουδες) και γυρίσουν πίσω στα χωριά τους θα κάνουν χρόνια να τους κάτσει κάποια εκτός φυσικά αν την πέσουν σε κάνα τριμπαζο για να...μην νιώθουν μόνοι.:confused:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ως κάτοικος εξωτερικού μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο μισθός έξω απλώς σε βοηθάει να μην έχεις το άγχος των βασικών εξόδων κι όχι οτι μπορείς να κάνεις dolce vita τόσο εύκολα πλέον. Κατά τα άλλα κοινωνικά μιλώντας η Ευρώπη είναι σε χειρότερη μοίρα από την Ελλάδα, ναι καλά διάβασες. Το 40% των Ευρωπαίων πολιτών είναι singles...υπάρχουν λόγοι πίσω από αυτό αλλά σε διαβεβαιώ οτι ακόμη και τώρα στην Ελλάδα κάνεις ευκολότερα γνωριμίες από οτι στο εξωτερικό...κι ας ζεις με μεγαλύτερη άνεση!
Μπράβο που καταρρίπτεις μύθους...!!
 

Xasths

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2023
Μηνύματα
88
Like
149
Πόντοι
0
Τύπε καμιά φορά αναρωτιέμαι ποιος ο λόγος να ζεις στην Ελλάδα ως ένας απλός άντρας, Με μία απλή δουλειά των 700-800 ευρώ, ένα απλό αυτοκίνητο κλπ.. Ζεις σαν σκλάβος και δεν μπορείς να κάνεις μια καλή ζωή, σε αυτή τη χώρα περνάνε καλα μόνο οι γυναίκες, και όσοι γεννήθηκαν μέσα στα πλούτοι, όλοι οι άλλοι φυτοζωούν, και το πιο αστείο είναι ότι δεν το καταλαβαίνουν.
Φίλε να σου πω και την άποψη μλυ γιατί έχω ζήσει στο εξωτερικό στην Αγγλία. Πρώτα αμα εισια μια ζωή κλάψας και με υπαρξιακά προβλήματα η γυναίκα το καταλαβαίνει Καμια γυναίκα δεν θέλει τον άλλον λουσερ δίπλα της είτε ξένη η Ελληνίδα. Τώρα πάμε στα 700 800 ευρώ που λες.αν παίρνεις στην Ελλάδα 700 η 800 ευρώ πάει να πει ότι με το ζόρι έχεις τελειώσει ένα λύκειο και χωρίς παρεξήγηση και δουλεύεις ή σε κανένα Βασιλόπουλος η σε καμία αποθήκη η τπτ οδηγος όλη μέρα στο δρόμο. Με αυτά τα προσόντα επειδή αυτά τα προσόντα είχα εγώ δούλευα στην Αγγλία 2 δουλειές και δνε μλυ έμενε τπτ στο τέλος με το ζόρι έβγαζα το μήνα μου.για να στου ξεδιαλυνω λίγο το μυαλό στο εξωτερικό γαμας αμα έχεις καλή δουλειά και καλό κύκλο γιατί μια έξοδος σε κλαμπ εκεί είναι όσο εδω ένα μήνα να πηγαίνεις σε κλαμπ κάθε σκ .και αυτά που γαμαγα ήταν ότι και εδώ κάτι μέτριες γκόμενές.και μια συμβουλή αμα δεν αισθάνεσαι καλά ψυχογικα μην βγεις για κυνηγη γιατί το έχεις χάσει το παιχνίδι άο τα αποδυτήρια. Όταν θα πας να μιλήσεις σε μια γκόμενά όπου και να είναι αυτή θέλει ψυχολογία και να εισια καλά με τον εαυτό σου και δεύτερον πάντα να μιλάς κάπου που να είναι στα μέτρα μας όχι ούτε πολύ πιο ψηλά ούτε να πέσεις όμως και πολύ χαμηλά στα στάνταρ σου .
 

Xasths

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2023
Μηνύματα
88
Like
149
Πόντοι
0
Ως κάτοικος εξωτερικού μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο μισθός έξω απλώς σε βοηθάει να μην έχεις το άγχος των βασικών εξόδων κι όχι οτι μπορείς να κάνεις dolce vita τόσο εύκολα πλέον. Κατά τα άλλα κοινωνικά μιλώντας η Ευρώπη είναι σε χειρότερη μοίρα από την Ελλάδα, ναι καλά διάβασες. Το 40% των Ευρωπαίων πολιτών είναι singles...υπάρχουν λόγοι πίσω από αυτό αλλά σε διαβεβαιώ οτι ακόμη και τώρα στην Ελλάδα κάνεις ευκολότερα γνωριμίες από οτι στο εξωτερικό...κι ας ζεις με μεγαλύτερη άνεση!
Θα συμφωνήσω απόλυτα και στο λέω από προσωπική άποψη. Στο εξωτερικό αμα δεν έχεις καλή δουλειά και δν έχεις κύκλο με κοπέλες στην δουλειά σου βγαίνεις ένα σκ και αυτό μην νομίζεις αμα δεν έχεις καλή δουλειά συνήθως θα δουλεύεις και τα σκ σε δεύτερη δουλειά ή θα πηγαίνεις σε μέτρια μαγαζιά γιατί στα καλά θα τρως πόρτα η δνε θα σου βγαίνει η τσέπη σου.επειδη είμαι στα 33 και θεωρώ ότι πιο μικρός μου έχουν πάει πολυ καλά τα γκόμενικα μου γιατί δούλευα και πολλά χρόνια σεζόν και με βοήθησε πάρα πολθ αυτό να είμαι ειλικρινής τώρα όμως που ψάχνω γκόμενά πάνω κάτω στην ίδια ηλικία με μένα τα πράγματα παιδιά ειναι δύσκολα και εννοείτε ότι κάθε γυναίκα κοιτάει τι δουλειά κάνεις σε αυτή την ηλικία και όχι για να την συντηρείς οι περισσότερες δουλεύουν μόνες τους απλά θέλουν μια ασφάλεια δίπλα τους και να μπορείς να κάνεις πράγματα εξόδους ταξίδια κάθε πράγμα που θέλει ένα ζευγάρι και όχι απλά να είστε σπίτι όλη μέρα μέσα στην μιζέρια επειδή δεν έχεις καλή δουλειά ή βγάζεις 750 το μήνα
 

georgek91

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
92
Κριτικές
1
Like
124
Πόντοι
0
Θα συμφωνήσω απόλυτα και στο λέω από προσωπική άποψη. Στο εξωτερικό αμα δεν έχεις καλή δουλειά και δν έχεις κύκλο με κοπέλες στην δουλειά σου βγαίνεις ένα σκ και αυτό μην νομίζεις αμα δεν έχεις καλή δουλειά συνήθως θα δουλεύεις και τα σκ σε δεύτερη δουλειά ή θα πηγαίνεις σε μέτρια μαγαζιά γιατί στα καλά θα τρως πόρτα η δνε θα σου βγαίνει η τσέπη σου.επειδη είμαι στα 33 και θεωρώ ότι πιο μικρός μου έχουν πάει πολυ καλά τα γκόμενικα μου γιατί δούλευα και πολλά χρόνια σεζόν και με βοήθησε πάρα πολθ αυτό να είμαι ειλικρινής τώρα όμως που ψάχνω γκόμενά πάνω κάτω στην ίδια ηλικία με μένα τα πράγματα παιδιά ειναι δύσκολα και εννοείτε ότι κάθε γυναίκα κοιτάει τι δουλειά κάνεις σε αυτή την ηλικία και όχι για να την συντηρείς οι περισσότερες δουλεύουν μόνες τους απλά θέλουν μια ασφάλεια δίπλα τους και να μπορείς να κάνεις πράγματα εξόδους ταξίδια κάθε πράγμα που θέλει ένα ζευγάρι και όχι απλά να είστε σπίτι όλη μέρα μέσα στην μιζέρια επειδή δεν έχεις καλή δουλειά ή βγάζεις 750 το μήνα
Ναι βέβαια το σημαντικότερο είναι ο κύκλος πιστεύω γιατι πχ και στο εξωτερικό το πιο πιθανό κι εύκολο ταυτόχρονα είναι να βρεις επίσης μια μετανάστρια και να τα βολέψετε κάπως. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ζείς σε μια σφιχτή κοινωνία όπου το να δημιουργήσεις κύκλο φαντάζει τρομακτικά δύσκολο, γι'αυτό είπα οτι στην Ελλάδα είναι ευκολότερο, όχι οτι κι εκεί είναι παιχνιδάκι πλέον...
Οσο για το οικονομικό στην Ελλάδα το θέμα ειναι πως και καλή δουλειά - μισθό να έχεις, με τις σχετικές ανατιμήσεις (ανα τον κόσμο) ούτε αμάξι μπορείς πια να συντηρήσεις χωρίς να θυσιάσεις κάτι άλλο, ούτε ταξίδια ούτε δικο σου σπίτι...
Η Ελλάς έχει γίνει μια χώρα όπου ένας ελάχιστος μισθός για να ζήσεις κάπως καλά είναι τα 1000€ καθαρά επί 14 μισθούς (σε περίπτωση που μας βλέπουν και εργοδότες :buck2:).
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Η Ελλάς έχει γίνει μια χώρα όπου ένας ελάχιστος μισθός για να ζήσεις κάπως καλά είναι τα 1000€ καθαρά επί 14 μισθούς (σε περίπτωση που μας βλέπουν και εργοδότες :buck2:).
Αμερικη οι περισσοτεροι δουλευουν 2-3 δουλειες, 60-70 ωρες τη βδομαδα, ειναι συνηθεια πλεον. Το ιδιο θα γινει σιγα-σιγα και Ευρωπη. Ενας ατερμονος αγωνας οπως το ποντικι στον τροχο :(
 

georgek91

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
92
Κριτικές
1
Like
124
Πόντοι
0
Αμερικη οι περισσοτεροι δουλευουν 2-3 δουλειες, 60-70 ωρες τη βδομαδα, ειναι συνηθεια πλεον. Το ιδιο θα γινει σιγα-σιγα και Ευρωπη. Ενας ατερμονος αγωνας οπως το ποντικι στον τροχο :(
Έχει βγει και σχετικό ντοκιμαντέρ σύντομης διάρκειας αλλά κι ένα άλλο πιο αναλυτικό για την ιστορία του χρήματος...
Σε κάθε περίπτωση προσωπικά μιλώντας, θα προτιμούσα να θυσιάσω πράγματα παρά τον χρόνο μου, ας βγάζω λιγότερα και ας μην έχω λούσα/πολυτέλειες/εξτρα απολαύσεις, τι να κάνουμε...ούτως ή άλλως δε θα κάτσουμε για πάντα σε αυτόν τον κόσμο.
 

Λουκι λουξ

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2023
Μηνύματα
215
Like
179
Πόντοι
1
Επίσης πρέπει να είναι και πολύ συντηρητικές ιδίως αν συνδυαστεί αυτό με ανάλογες πολιτικές απόψεις...
ειδικα στις νοτιες Πολιτείες υπάρχει συντηρητισμός.
Ανέκαθεν οι βόρειες πολιτείες ηταν πιο ελεύθερες πιο δημοκρατικές και πιο απελευθερωμενες.
Π.χ καλη ποιοτητα ζωης ειναι στο ορεγκον στη πολιτεια Ουάσιγκτον Κονέκτικατ μασαχουσετη νιου χαμσαιρ μειν
Τωρα η Καλιφόρνια εχει ωραιο κλιμα θαλασσα μοντέρνο κόσμο ειδικά λ.α σ φρανσισκο σακραμεντο σαν ντιεγκο μονο που εχει εγκληματικότητα αλλα καλη νυχτερινή ζωη.
Επισης καλη νυχτερινή ζωη εχει το λας βεγκας και το μαιαμι.
Τωρα ν.ορλεανη ειναι αλλη φαση πολιτεία των μαυρων αλλα με το δικο της στίγμα κουλτούρα ραπ κλπ.
Γενικα το καλο με την αμερικη ειναι οτι ειναι διαφορετική απο πολιτεια σε πολιτεια και εθνολογικα και πολιτιστικα.
Δεν σημαινει οτι πηγε κάποιος ν υορκη ξερει την αμερικη πως λειτουργεί.
Για να εχει καποιος σφαιρική εικονα πρέπει να παει απο ν.υορκη λ.α και απο Μαϊάμι Σιάτλ
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Η Ελλάς έχει γίνει μια χώρα όπου ένας ελάχιστος μισθός για να ζήσεις κάπως καλά είναι τα 1000€ καθαρά επί 14 μισθούς (σε περίπτωση που μας βλέπουν και εργοδότες :buck2:).
Αν είσαι μόνος σου χωρίς ενοίκιο, ναι.

Τα απολύτως βασικά όμως και πάλι.
 

Glyfomounix

Μέγας
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.642
Like
10.277
Πόντοι
3.506
Τύπε καμιά φορά αναρωτιέμαι ποιος ο λόγος να ζεις στην Ελλάδα ως ένας απλός άντρας, Με μία απλή δουλειά των 700-800 ευρώ, ένα απλό αυτοκίνητο κλπ.. Ζεις σαν σκλάβος και δεν μπορείς να κάνεις μια καλή ζωή, σε αυτή τη χώρα περνάνε καλα μόνο οι γυναίκες, και όσοι γεννήθηκαν μέσα στα πλούτοι, όλοι οι άλλοι φυτοζωούν, και το πιο αστείο είναι ότι δεν το καταλαβαίνουν.
Τύπε σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου να πας (εκτός ίσως από Ρωσία που θα ξεμείνουν από άντρες και ίσως καμία χώρα του πρώην μπλοκ) αν έχεις την αντίστοιχη δουλειά των 800 ευρώ θα έχεις και την αντίστοιχη μοίρα.

Για αυτό υπάρχουν πουτανες ,γιατί δεν γαμάνε όλοι
 

Glyfomounix

Μέγας
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.642
Like
10.277
Πόντοι
3.506
Σε εναν νοητο χαρτη της Ελλαδας με βαση τον δεικτη του "γαμας ευκολα κατω απο τα 25" το κεντρο της Θεσσαλονικης θα ειναι μεσα στις 5 πιο κοκκινες περιοχες. Στο τοπ 3, Κομοτηνη, Ρεθυμνο και Σερρες
Τύπε μου τι να λέμε τώρα. Μέχρι κάποια ηλικία (μικρή να τονίσω) που ανακάλυψα το μπλοκ ,πήγαινα σε νησιά και έφευγα με το πουλί στο χερι όπως λέει και ο @tellystalone6969

Έβλεπα τους χωριάτες να μου παίρνουν λεφτά και να πουλανε και πνεύμα (ένα μουνοπανο που του έδινα και 85 τη μέρα γκρίνιαξε που ζήτησα έξτρα κωλοχαρτο). Ποτε δε γαμησα μουνι σε νησί.

Μια φορά δε ,πήγα με γκομενα που είχα ,καλό μουνι(για τα τότε μου),Ιο και με κοιταζανε όλοι σαν να ανακάλυψα νερό στην έρημο.

Όμως εκεί στα 20-22 ,το έφερε και πήγαινα συχνά Θεσσαλονίκη ,και εκεί πάντα γαμουσα. Ότι ξεπέτα έχω κάνει με ελληνιδα σε ελληνικό έδαφος,εκεί έγινε. Στα νησιά χαμένη υπόθεση.

Μέχρι που σαν προπτυχιακός ακόμα μυήθηκα στο μπλοκ και στα μουνολιβαδα ,όταν οι άλλοι λέγανε κες κε σε Βουδαπέστη, Πράγα, Πολσκα κλπ.

Και απο τότε δεν έχω πάει ΠΟΤΕ καλοκαίρι σε νησί , πλην Κρήτης που και εκεί με μουνι είχα πάει.

Μια άλλη, την πήγα Σουνιο,για να την ξεφορτωθώ και γρήγορα
 

Λουκι λουξ

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2023
Μηνύματα
215
Like
179
Πόντοι
1
Τύπε σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου να πας (εκτός ίσως από Ρωσία που θα ξεμείνουν από άντρες και ίσως καμία χώρα του πρώην μπλοκ) αν έχεις την αντίστοιχη δουλειά των 800 ευρώ θα έχεις και την αντίστοιχη μοίρα.

Για αυτό υπάρχουν πουτανες ,γιατί δεν γαμάνε όλοι
Μια γυναικα για να γαμηθει εχει βαθμο δυσκολιας 1 στα 10 στον αντρα εχει 10 στα 10
Απλά η γυναίκα δεν το δινει ευκολα για πολλούς λογους,βιολογικους,ηθικους,κοινωνικούς,κλπ
Ολες θα ηθελαν να ξεσκιστουν στο πηδημα αλλα το πηδημα στη γυναικα εχει κόστος και αυτο τις κραταει επιλεκτικες δύσκολες και σκεπτομενες.
Οι γυναίκες για να πηδηθουν ειναι επιλεκτικες όπως ο αντρας στο να παντρευτεί.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.080
Κριτικές
63
Like
46.038
Πόντοι
9.297
ειδικα στις νοτιες Πολιτείες υπάρχει συντηρητισμός.
Ανέκαθεν οι βόρειες πολιτείες ηταν πιο ελεύθερες πιο δημοκρατικές και πιο απελευθερωμενες.
Π.χ καλη ποιοτητα ζωης ειναι στο ορεγκον στη πολιτεια Ουάσιγκτον Κονέκτικατ μασαχουσετη νιου χαμσαιρ μειν
Τωρα η Καλιφόρνια εχει ωραιο κλιμα θαλασσα μοντέρνο κόσμο ειδικά λ.α σ φρανσισκο σακραμεντο σαν ντιεγκο μονο που εχει εγκληματικότητα αλλα καλη νυχτερινή ζωη.
Επισης καλη νυχτερινή ζωη εχει το λας βεγκας και το μαιαμι.
Τωρα ν.ορλεανη ειναι αλλη φαση πολιτεία των μαυρων αλλα με το δικο της στίγμα κουλτούρα ραπ κλπ.
Γενικα το καλο με την αμερικη ειναι οτι ειναι διαφορετική απο πολιτεια σε πολιτεια και εθνολογικα και πολιτιστικα.
Δεν σημαινει οτι πηγε κάποιος ν υορκη ξερει την αμερικη πως λειτουργεί.
Για να εχει καποιος σφαιρική εικονα πρέπει να παει απο ν.υορκη λ.α και απο Μαϊάμι Σιάτλ
Απολύτως σωστό...κάθε πολιτεία έχει άλλους νομούς,άλλη κουλτούρα κτλ...σαν άλλο κράτος είναι...εξ ου και η παροιμιώδης γεωγραφική ασχετοσυνη των Αμερικανών.
 

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
250
Like
258
Πόντοι
1
Πανε παρανομα τους πιάνουν τρωνε απελα και παλι τα ίδια.
Τιποτα δεν κάνουν,εδω πολλοι δούλευαν μεσα στα ράντζα στο Τέξας αγρότες στη μεση του πουθενα το πιο κοντινό χωριο ηταν 25 μιλια και ερχονταν η αστυνομια και τους ελεγχε,πολλοι οταν μυρίζονταν αστυνομια κρυβονταν μεσα στα καλαμπόκια και τα ζαχαροκαλαμα.
Η Αμερική δεν ειναι αυτο που σου λενε η αυτο που διαφημιζουν,ειναι δυσκολη η ζωή,οταν πας θα το καταλάβεις.
Στη Φιλαδέλφεια δεν ξερεις αν θα γυρίσεις ζωνατανος σπίτι νεα υορκη πανακριβη ειδικα τα ενοίκια,ναρκωτικό φουλ,μπουλινγκ φουλ,ανταγωνισμός φουλ,συστημα υγειας για το πεοντα αρρωσταίνεις και σκέφτεσαι τα λεφτά και αν θα σε περιθαλψουν μιας και οι ασφάλιστικες τριβουν τα χερια τους
Δουλειές βρίσκεις άμα εισαι παράνομος?οκ το Μανχάταν θα είναι ακριβό, αλλά λογικό θα εχιε φτηνές περιοχές η νέα Υόρκη, το νιου τζερσι η το στειτεν είναι φτηνά. Φιλαδέλφεια δεν ξέρω από πενσυλβακια αλλά πολλή μαβριλα Ουάσινγκτον και Μέριλαντ οπο ότι μου έχουν πει, ένας μου είχε πει ότι στη Βαλτιμόρη τον κυνηγούσαν κατι μαύροι να τον κλέψουν και αυτός για να τον χάσουν κρύφτηκε σε ένα καδο με σκουπιδια. Αλλά οκ πιστεύω αν εχις αμαξάκι καιεμεος σε περιοχή χωρίς πολλούς μαυρους και τζανκια θα εισαι καλα, έχει ωραία μέρη η αμερικη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom