Νέα

Τι χρωμα βλεπετε το ρουχο στη φωτο?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kachaplias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι χρωμα βλεπετε το ρουχο στη φωτο?

  • Μπλε με Μαυρο

    Ψήφοι: 12 23,5%
  • Χρυσο με Ασπρο

    Ψήφοι: 39 76,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    51
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.614
Κριτικές
1
Like
5.537
Πόντοι
2.356
Mα στην εικόνα που μόλις παρέθεσες λέει ότι το ορίτζιναλ φόρεμα είναι μπλε με χρυσό, αυτό που σου έγραψα ότι βλέπω κιόλας. Θα μας τρελάνεις φίλε;
ασε τι γραφει η εικονα. (μπλε χαριστικα το γραφει γιατι στη δευτερη το λευκο το "φτιαχνει" φουλ λευκο.
εγω μπλε δε μπορω να το δω παντως. οτι δεν ειναι 100% λευκο το δεχομαι. ειναι θεμα αντιθεσης χρωματων.

ας πουμε οτι το αναγνωριζω σαν λευκο που εχει μια μπλε/γκρι σκιαση.

αν εχεις ενα λευκο τοιχο πως θα φαινεται με φωτισμο ψυχρου φωτος και πως με θερμου? λευκος θα ειναι ως χρωμα αλλα στη δευτερη θα τον βλεπεις καπως "κιτρινο". παρολα αυτα θα πεις οτι ειναι λευκος

 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Στη δεύτερη το μπλε γίνεται γαλάζιο ανοιχτο. Στην τρίτη μπλε σκούρο. Η εικόνα γράφει την πραγματικότητα. Εσύ μπορεί να την αναγνωρίζεις όπως θέλεις αλλά η πραγματικότητα δεν αλλάζει.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.614
Κριτικές
1
Like
5.537
Πόντοι
2.356
Στη δεύτερη το μπλε γίνεται γαλάζιο ανοιχτο. Στην τρίτη μπλε σκούρο. Η εικόνα γράφει την πραγματικότητα. Εσύ μπορεί να την αναγνωρίζεις όπως θέλεις αλλά η πραγματικότητα δεν αλλάζει.
δεν υπαρχει πραγματικοτητα αυτο ειναι που δεν αντιλαμβανεσαι!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Φιλε μου ασχολούμαι με RAL και FS κοντά στα 30 χρόνια. Και όχι δεν είμαι ελαιοχρωματιστής. Ρωτάς το χρώμα, το βρίσκουμε, συμφωνεί και αυτός που δημιούργησε το θέμα και αφού δεν είναι αυτό που εσύ θεωρείς ότι βλέπεις το μετατρέπεις σε science fiction. Για ένα απλό βασικό χρώμα που πειράζει φωτεινότητα και αντίθεση ο τύπος για να δημιουργήσει αποχρώσεις.
Άμα σου παραθέσω καμία φωτό με τριπλάνο, εσύ να με πείσεις ότι είναι διπλάνο γιατί έτσι το βλέπεις κι άσε τι γράφω εγώ στη φωτό που παρέθεσα. Όχι και τόσο λογικό έτσι;
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.614
Κριτικές
1
Like
5.537
Πόντοι
2.356
Φιλε μου ασχολούμαι με RAL και FS κοντά στα 30 χρόνια. Και όχι δεν είμαι ελαιοχρωματιστής. Ρωτάς το χρώμα, το βρίσκουμε, συμφωνεί και αυτός που δημιούργησε το θέμα και αφού δεν είναι αυτό που εσύ θεωρείς ότι βλέπεις το μετατρέπεις σε science fiction. Για ένα απλό βασικό χρώμα που πειράζει φωτεινότητα και αντίθεση ο τύπος για να δημιουργήσει αποχρώσεις.
Άμα σου παραθέσω καμία φωτό με τριπλάνο, εσύ να με πείσεις ότι είναι διπλάνο γιατί έτσι το βλέπεις κι άσε τι γράφω εγώ στη φωτό που παρέθεσα. Όχι και τόσο λογικό έτσι;
οκ οταν λοιπον αυτος ζητησει το χρυσο για μαυρο οταν σου δειξει τον κωδικο του χρωματος γελα εσυ που το ζητησε χρυσο και πηρε μαυρο. αυτος πηρε αυτο που ηθελε να παρει ως χρωμα. γελα επισης οταν ενας "προβληματικος" με αχρωματοψια παρει το κοκκινο για "γκρι"

αυτο που δε μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι δεν θεωρω πως το βλεπω αλλα ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ και οχι μονο εγω.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.256
Κριτικές
2
Like
2.039
Πόντοι
216
οκ οταν λοιπον αυτος ζητησει το χρυσο για μαυρο οταν σου δειξει τον κωδικο του χρωματος γελα εσυ που το ζητησε χρυσο και πηρε μαυρο. αυτος πηρε αυτο που ηθελε να παρει ως χρωμα. γελα επισης οταν ενας "προβληματικος" με αχρωματοψια παρει το κοκκινο για "γκρι"

αυτο που δε μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι δεν θεωρω πως το βλεπω αλλα ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ και οχι μονο εγω.
Τότε, τσέκαρε τις ρυθμίσεις που έχεις στην οθόνη σου και τη γωνία που την κοιτάζεις, γιατι αυτή η πληθώρα απόψεων, και η σχεδόν θρησκευτική πίστη που έχουν όλοι, οτι η δική τους απάντηση είναι η πιο σωστή, θα ήταν αδύνατη στην πρό LCD εποχή. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να βλέπω την ίδια εικόνα, αυτού του φορέματος, όταν ήταν viral, και να αλλάζω γνώμη ανάλογα με την οθόνη, και τη γωνία θέασης. Στην Acer που έχω το PC, το βλέπω ανοιχτο γαλάζιο με χρυσό. Στη Samsung στο σαλόνι, το βλέπω λαυκό με χρυσό. Και, στο λάπτοπ, το βλέπω μαύρο με μπλέ.
 
OP
OP
kachaplias

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.614
Κριτικές
1
Like
5.537
Πόντοι
2.356
Τότε, τσέκαρε τις ρυθμίσεις που έχεις στην οθόνη σου και τη γωνία που την κοιτάζεις, γιατι αυτή η πληθώρα απόψεων, και η σχεδόν θρησκευτική πίστη που έχουν όλοι, οτι η δική τους απάντηση είναι η πιο σωστή, θα ήταν αδύνατη στην πρό LCD εποχή. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να βλέπω την ίδια εικόνα, αυτού του φορέματος, όταν ήταν viral, και να αλλάζω γνώμη ανάλογα με την οθόνη, και τη γωνία θέασης. Στην Acer που έχω το PC, το βλέπω ανοιχτο γαλάζιο με χρυσό. Στη Samsung στο σαλόνι, το βλέπω λαυκό με χρυσό. Και, στο λάπτοπ, το βλέπω μαύρο με μπλέ.
προφανως ακομη και σε χαρτι αν το εκτυπωσεις και το αλλαξεις γωνια θεασης μπορει να το δεις διαφορετικα. εδω αλλος ανεφερε οτι ετυχε να το δει διαφορετικα στον υπολογιστη του αναλογα το αν ειχε φως το δωματιο η οχι. δυστυχως σε μενα δεν ισχυει αυτο τουλαχιστον οσον αφορα το χρυσο το βλεπω χρυσο σε καθε περιπτωση. για το λευκο εχω τοποθετηθει στην αρχικη αναρτηση οτι δεν ειναι λευκο της χλωρινης :Ρ αλλα ειναι λευκο που "αντανακλα"? καποιο φως.

σκεψου τωρα λοιπον ποσοι θα ορκιζοταν οτι αυτο που βλεπουν ειναι σωστο κατα δηλωση τους και πως θα αποφασιζε ενας δικαστης που βλεπει διαφορετικα ;)
 

Profilaktika

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.811
Like
253
Πόντοι
36
Σε εμενα εχει να κανει με την κλίση της οθονης μου, δοκιμαστε να κανετε την γωνια της οθονης αμβλεια και θα το βλεπετε μπλε με μαυρο και μετα καντε τη οξεια και θα το βλεπε ασπρο/χρυσο.....
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.256
Κριτικές
2
Like
2.039
Πόντοι
216
προφανως ακομη και σε χαρτι αν το εκτυπωσεις και το αλλαξεις γωνια θεασης μπορει να το δεις διαφορετικα. εδω αλλος ανεφερε οτι ετυχε να το δει διαφορετικα στον υπολογιστη του αναλογα το αν ειχε φως το δωματιο η οχι. δυστυχως σε μενα δεν ισχυει αυτο τουλαχιστον οσον αφορα το χρυσο το βλεπω χρυσο σε καθε περιπτωση. για το λευκο εχω τοποθετηθει στην αρχικη αναρτηση οτι δεν ειναι λευκο της χλωρινης :Ρ αλλα ειναι λευκο που "αντανακλα"? καποιο φως.

σκεψου τωρα λοιπον ποσοι θα ορκιζοταν οτι αυτο που βλεπουν ειναι σωστο κατα δηλωση τους και πως θα αποφασιζε ενας δικαστης που βλεπει διαφορετικα ;)

Η εκτύπωση θα σου δώσει μικρή διαφορά, ανάλογα τη γωνία και το περιβαλλοντικό φώς, μιας και είναι αφαιρετικός τρόπος χρωματισμού. Οι οθόνες CRT (οι παλιές, με τον καθοδικό σωλήνα, για τους μικρούς) δέν είχαν τέτοια προβλήματα, γιατί η ίδια η εικόνα φώτιζε την οθόνη. Οι σύγχρονες TFT, είτε με οπίσθιο φωτισμό νέον, είτε με LED είναι που δημιουργούν τέτοιες καταστάσεις. Το γιατί, βρίσκεται σε συνδυασμό με την ύπαρξη ανεξάρτητου οπίσθιου φωτισμού, και με τα κυκλώματα επεξεργασίας εικόνας, και το πόσο ποσοστό αλλοίωσης είναι ορατό ανάλογα με τη γωνία θέασης.
 

005

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2019
Μηνύματα
5
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
0
σχελ με καφε σκουρο
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.257
Like
815
Πόντοι
96
ρίγες σκατί ανοιχτό με σκατί σκούρο
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.477
Like
21.846
Πόντοι
5.006
αυτό τωρα τι είναι δηλαδή????  :S
τεστ για να δουμε αν εχουμε τυφλωθεί από την μαλακια???? :S
εγω παντως το βλεπω πρασινο με πορτοκαλί ρίγες  :hi:
 

207gt

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2019
Μηνύματα
41
Κριτικές
1
Like
68
Πόντοι
0
κιτρινομαυρο λογω αεκαρας χαχα
 

steve07

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2013
Μηνύματα
289
Like
221
Πόντοι
21
Μπλε και μαυρο σε μενα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom