Νέα

Θέμος Αναστασιάδης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα NiLe
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 259
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
η οπτική μου είναι απλή... όποιος χώθηκε στο χρηματιστήριο ήξερε και τους κινδύνους...

Εννοείς δηλαδή ότι το ελληνικό χρηματιστήριο , λειτουργούσε πάντα και τη συγκεκριμένη περίοδο , όπως τα άλλα, π.χ. Τόκυο ή ΝΥ. Και οι ελεκτικές αρχές το ίδιο ;;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εννοείς δηλαδή ότι το ελληνικό χρηματιστήριο , λειτουργούσε πάντα και τη συγκεκριμένη περίοδο , όπως τα άλλα, π.χ. Τόκυο ή ΝΥ. Και οι ελεκτικές αρχές το ίδιο ;;

οποιος είχε μια στοιχειώδη γνώση οικονομικών και μπορούσε να διαβάσει έναν ισολογισμό θα έβλεπε ότι το 99% των μετοχών ήταν είτε υπερτιμημένες είτε η τιμή τους χειραγωγούνταν...

τότε τραλαλάκη οι οικονομικές εφημερίδες είχαν περισσότερη κυκλοφορία από τις πολιτικές ... ο καθένας ήταν με το ΚΕΡΔΟΣ, την ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ, την ΗΜΕΡΗΣΙΑ κλπ αγκαλίτσα.. και έβλεπε πχ την Χαλυβδοφύλλων να πηγαίνει στον Θεό όταν το μόνο θετικό στοιχείο που είχε ήταν ένα οικόπεδο στον Ρέντη με αξία περίπου 3 δις... και όμως είχε κεφαλαιοποίηση 78 δις...

και ούτε ανακοινώσεις για συνεργασίες ούτε τίποτε... και η μετοχή ανέβαινε... εεεε μόνον ένας μαλάκας νομίζει ότι έχει αξία..
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Δεν απαντάς όμως στο ερώτημα.
ΤΑ ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΑ ΕΛΕΚΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ , ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ;;;
Όταν ο Χ , διάβαζε ότι μία εταιρεία, είχε περιουσία 10 δις , και στοκ εμπορεύματα 30 δις, ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ;;;
Έπρεπε να γίνει ντετέκτιβ ο ίδιος , να ψάξει αν τα στοιχεία είναι αληθή ;;;;
Δεν θα έπρεπε να εμπιστεύεται αυτούς που τα έλεγξαν και επέτρεψαν να μπει στο ΧΑ;;;;

Ο αντίστοιχος ιάπων ... πάει ο ίδιος να μετρήσει το εργοστάσιο της honda, να δει αν τα δηλωθέντα τετραγωνικά είναι αληθή ;;
Κοιτάει τιμολόγια , να διαποστώσει αν λένε αλήθεια για τους τζίρους τους ;;;;
ή ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ;;;;;

Εδώ γινόταν το ίδιο ;;;;;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν απαντάς όμως στο ερώτημα.
ΤΑ ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΑ ΕΛΕΚΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ , ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ;;;
Όταν ο Χ , διάβαζε ότι μία εταιρεία, είχε περιουσία 10 δις , και στοκ εμπορεύματα 30 δις, ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ;;;
Έπρεπε να γίνει ντετέκτιβ ο ίδιος , να ψάξει αν τα στοιχεία είναι αληθή ;;;;
Δεν θα έπρεπε να εμπιστεύεται αυτούς που τα έλεγξαν και επέτρεψαν να μπει στο ΧΑ;;;;

Ο αντίστοιχος ιάπων ... πάει ο ίδιος να μετρήσει το εργοστάσιο της honda, να δει αν τα δηλωθέντα τετραγωνικά είναι αληθή ;;
Κοιτάει τιμολόγια , να διαποστώσει αν λένε αλήθεια για τους τζίρους τους ;;;;
ή ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ;;;;;

Εδώ γινόταν το ίδιο ;;;;;

κατ αρχήν δεν κάνουν κρατικά όργανα τον έλεγχο αλλά ορκωτοί ελεγκτές που ορίζονται από τους μετόχους .... οπότε να μάθουν να διαλέγουν σωστούς ελεγκτές οι παραπονούμενοι...

και ρε τραλαλάκη όταν βλέπεις ενημερωτικό δελτίο για αύξηση ΜΚ υψους 3 δις εκ των οποίων τα 2.7 δις λέει ότι θα πάνε σε εξαγορές επιχειρήσεων στο εξωτερικό πρέπει να είσαι πολύ μαλάκας για να μην καταλάβεις ότι είναι μαιμού...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
κατ αρχήν δεν κάνουν κρατικά όργανα τον έλεγχο αλλά ορκωτοί ελεγκτές που ορίζονται από τους μετόχους .... οπότε να μάθουν να διαλέγουν σωστούς ελεγκτές οι παραπονούμενοι...

και ρε τραλαλάκη όταν βλέπεις ενημερωτικό δελτίο για αύξηση ΜΚ υψους 3 δις εκ των οποίων τα 2.7 δις λέει ότι θα πάνε σε εξαγορές επιχειρήσεων στο εξωτερικό πρέπει να είσαι πολύ μαλάκας για να μην καταλάβεις ότι είναι μαιμού...

Λογοδότησε κανείς από τους λογιστές αυτούς ;;;
Όταν έβλεπες ακίνητη περιουσία στην ελλάδα , αξίας κάτι ΔΙΣ ΔΡΧ και αυτοί δεν είχαν ούτε εικονοστάσι ;;;;;
ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ή ΌΧΙ ;;;;;

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΙΑΠΩΝΙΑ , ΗΠΑ ή αλλού ;;;
Να δηλώνει εταιρεία που μπαίνει στο χρηματιστήριο συγκεκριμένη ακλινητη περιουσία ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ;;;

Γι'αυτό εγώ είμαι υπέρ της εκτέλεσης !!!!!!
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Εννοείς δηλαδή ότι το ελληνικό χρηματιστήριο , λειτουργούσε πάντα και τη συγκεκριμένη περίοδο , όπως τα άλλα, π.χ. Τόκυο ή ΝΥ. Και οι ελεκτικές αρχές το ίδιο ;;
Τι σου εκανε Λακη το Χρηματιστηριο και βριζεις ετσι ; Εμεις σαν οικογενεια ουτε ασχοληθηκαμε τοτε. Μονο η αδερφη μου που σπουδαζε τοτε Οικονομικα, επαιξε αγοραζοντας αεριτζηδικα μετοχες, Επιπλα Βαραγκη νομιζω, τις κρατησε κατι ημερες, εβγαλε μερικα χιλιαρικα δραχμες και τις πουλησε. Κι αυτο ηταν. Να ναι καλα ο Σημιτης.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Λογοδότησε κανείς από τους λογιστές αυτούς ;;;
Όταν έβλεπες ακίνητη περιουσία στην ελλάδα , αξίας κάτι ΔΙΣ ΔΡΧ και αυτοί δεν είχαν ούτε εικονοστάσι ;;;;;
ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ή ΌΧΙ ;;;;;

ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΙΑΠΩΝΙΑ , ΗΠΑ ή αλλού ;;;
Να δηλώνει εταιρεία που μπαίνει στο χρηματιστήριο συγκεκριμένη ακλινητη περιουσία ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ;;;

Γι'αυτό εγώ είμαι υπέρ της εκτέλεσης !!!!!!

ποια εταιρεία δήλωσε στον ισολογισμό ακίνητα χωρίς να τα έχει ?
 

christos_021187

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2016
Μηνύματα
788
Κριτικές
8
Like
1.295
Πόντοι
486
Αν και δεν είμαι σίγουρος μεγάλο σορταρισμα λέγεται αυτό που έγινε στη φούσκα του χρηματιστηρίου. Θεμιτό αλλά όχι ανήθικο.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αν και δεν είμαι σίγουρος μεγάλο σορταρισμα λέγεται αυτό που έγινε στη φούσκα του χρηματιστηρίου. Θεμιτό αλλά όχι ανήθικο.

ρε παίκτη όταν ακούς εντολές από κάποιους επιπέδου γύφτου του τύπου "αγόρασε για 50 ότι είναι κάτω από 5 market" τι περιμένεις ?
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
δηλαδή το βιομηχανοστάσιο που δήλωνε στην Παιανία δεν ήταν δικό της ?

Δεν είχε ποτέ, τίποτε, καμία δραστηριότητα στην ελλάδα. Υπάρχει κάποια ασάφεια σε αυτό ;;;;
Ο Ρήγας που ήταν από πίσω, έχει πιστολιάσει και στο εξωτερικό , εταιρείες πραγματικές, όπως η ... colt.


 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν είχε ποτέ, τίποτε, καμία δραστηριότητα στην ελλάδα. Υπάρχει κάποια ασάφεια σε αυτό ;;;;
Ο Ρήγας που ήταν από πίσω, έχει πιστολιάσει και στο εξωτερικό , εταιρείες πραγματικές, όπως η ... colt.

πότε ρε η ΗΛΕΚΤΡΑ του Ρήγα ήταν στο χρηματιστήριο ? θα μας τρελλάνεις ?

αυτή ήταν στο χρηματιστήριο

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
πότε ρε η ΗΛΕΚΤΡΑ του Ρήγα ήταν στο χρηματιστήριο ? θα μας τρελλάνεις ?

Γέρο ... μη πας εσύ να μας τρελλάνεις. Είχα μετοχές. Είχε μπει ως ηλέκτρα και μεταλλάχθηκε σε ... sciens.
Γράφω πράγματα που γνωρίζω καλά. Μετά έγινε διαγραφή της.



Από εταιρεία ηλεκτρολογικού υλικού ... ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ REAL ESTATE ... μετά έγινε ... συμβουλευτική ;;;; δεν ξέρω τι σκατά έγινε.

ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΩΣ ΗΛΕΚΤΡΑ, ΤΟ 1999 ή το 2000 , δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία νομίζω το +- 1 χρόνο

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Γέρο ... μη πας εσύ να μας τρελλάνεις. Είχα μετοχές. Είχε μπει ως ηλέκτρα και μεταλλάχθηκε σε ... sciens.
Γράφω πράγματα που γνωρίζω καλά. Μετά έγινε διαγραφή της.



Από εταιρεία ηλεκτρολογικού υλικού ... ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ REAL ESTATE ... μετά έγινε ... συμβουλευτική ;;;; δεν ξέρω τι σκατά έγινε.

ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΩΣ ΗΛΕΚΤΡΑ, ΤΟ 1999 ή το 2000 , δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία νομίζω το +- 1 χρόνο


αυτή ρε δεν πτώχευσε... βγηκε απότο ταμπλώ με αγορά ιδιων μετοχών... και η αρχική υπάρχει ακόμη και πάει καλά...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
αυτή ρε δεν πτώχευσε...

Γιατί ο ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗΣ πτώχευσε ;;; Μια χαρά δεν πάει ; Ανέκαθεν δεν ήταν υγιής εταιρεία ;;
ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΕΤΟΧΕΣ, ΕΧΑΣΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ. Και αυτή διαγράφτηκε από το χρηματιστήριο (αν και δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτή, είμαι όμως 99,5% ) .

Η Ηλέκτρα που σου είπα, ήταν αυτή του Ρήγα ... γιατί οι μετοχές ... βρέθηκαν από ΗΛΕΚΤΡΑ , να είναι SCIENS.


 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Γιατί ο ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗΣ πτώχευσε ;;; Μια χαρά δεν πάει ; Ανέκαθεν δεν ήταν υγιής εταιρεία ;;
ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΕΤΟΧΕΣ, ΕΧΑΣΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ. Και αυτή διαγράφτηκε από το χρηματιστήριο (αν και δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτή, είμαι όμως 99,5% ) .

Η Ηλέκτρα που σου είπα, ήταν αυτή του Ρήγα ... γιατί οι μετοχές ... βρέθηκαν από ΗΛΕΚΤΡΑ , να είναι SCIENS.


ο Μπαρμπα Στάθης ρε αγοράστηκε από την Vivartia η οποία έφυγε από μόνη της από το χρηματιστήριο.. αγόρασε η εταιρεία τις μετοχές τους (φυσικά όταν ήταν στο πολύ κάτω τους) και τελείωσε από το ταμπλω...
 

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606
Ο νεκρός δεν δικαιώνεται.Ο ζωντανός δικαιώνεται από τη στάση ζωής του ή από την ειλικρινή του μεταμέλεια.
Ο παλιανθρωπος ως παλιανθρωπος πεθαίνει.
 

Συνημμένα

  • EL201949476367_2075158679218738_8225741302537388032_n.jpg
    EL201949476367_2075158679218738_8225741302537388032_n.jpg
    35,6 KB · Εμφανίσεις: 34

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Έφυγε ο Γεώργιος Αθανασίου....
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
η οπτική μου είναι απλή... όποιος χώθηκε στο χρηματιστήριο ήξερε και τους κινδύνους... οπότε δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου ζαλίζει τα παπάρια επειδή τα μεγαλύτερα παιδιά τον πλακώσανε στις φάπες...

ας την έκανε από το χρηματιστήριο όταν ήταν ψηλά και ας μην ήταν πλεονέκτης... εγώ για παράδειγμα την έκανα 6 Ιουλίου 1999 πουλώντας όλες τις θέσεις μου και όλοι λέγανε ότι είμαι βλάκας γιατί θα ανέβει και αλλο .... πήγε επάνω περίπου 16% μέχρι τον Σεπτέμβρη μέχρι που ήρθε ο Μαύρος Οκτώβρης που πήγε στο διάολο...

μια μέρα (τέλος 98 αρχές 99) με πήρε τηλ μια συνάδελφος της γυναίκας μου και με ρώτησε σχετικά με τα ΜΑΚΛΩ ... ήθελε να αγοράσει... της είπα ότι το χαρτί που είναι τυπωμένες οι μετοχές αξίζει περισσότερο από τις μετοχές ... δεν με άκουσε πήρε 3 μύρια δάνεια και τα έριξε στα κουτσά άλογα και φυσικά τα έχασε μέχρι δεκάρα... ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ τραλαλάκη δεν την λυπάμαι..

μικροί μεγάλοι στα καφενεία δεν γίνεται..

Και τώρα? Άμα βγει Ν.Δ. (λές άμα, δίοτι άπειρη η βλακεία), οι τραπεζικές μετοχές δεν είναι μία καλή επένδυση?

Π
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom