Νέα

Θα σταματήσει το Ιράν το πυρηνικό του πρόγραμμα?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα helios747
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 361
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Εάν διαφωνούμε στο πόσο "δημοκρατικό" είναι το Ιράν, τότε δεν έχει νόημα η κουβέντα.
Το ποιος ειναι η οχι Δημοκρατης ΔΕΝ εχει σημασια σε ΑΥΤΟ το ζητημα.
Εγώ θα παραμείνω στο εξής: επειδή οι βαρεμένοι Ισραηλίτες έχουν πυρηνικά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποκτήσουν και οι βαρεμένοι Ιρανοί.
Γιατι?Ειναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ βαρεμενοι οι Ιρανοι?
Δεν νομιζω.
Νομιζω οτι στην τελικη θα φοβηθουν ΕΞΙΣΟΥ ενα πυρηνικο ολοκαυτωμα.
Δεν πιστεύω ότι ο τρόμος είναι η λύση. Εδικά όταν μιλάμε για ηλίθιους και τυφλούς (both sides).
Οχι.Τα Κρατη δρουν παντα ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΑ στις μεταξυ τους σχεσεις.
Προσωπικά είμαι βέβαιος, ότι θα έρθει η ημέρα που το Ισραήλ θα σταθεί απέναντι στην Δύση και εκεί θα κλάψουν μανούλες.
Το Ισραηλ δεν υπολογιζει παρα μονο την παρτη του.
Εδω και χρονια ειναι στρατηγικο βαρος για τις ΗΠΑ.
Και θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Δεν είναι εσωτερικό τους θέμα μόνο (both sides).

Από την στιγμή που οι αποφάσεις τους στην εξωτερική πολιτική (το μαρκύ χέρι της ξέρεις ποιο είναι) επηρεάζουν ίσως όλον τον κόσμο, έχουμε λόγο όλοι.
Επεκτεινοντας την λογικη που λεει οτι τα εσωτερικα τους ζητηματα δεν ειναι ΜΟΝΟ δικο τους θεμα...
Μα αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ λενε και οι ΗΠΑ.
Ειστε επικινδυνοι γιατι ειστε ετσι αλλιως κι αλλιωτικα και ερχομαι εγω ο καλος και σωφρων απ'εξω για να σας εκπολιτισω και εξανθρωπισω να 'ουμε.
Δεν μιλαω τωρα για τα ΣΕΒΑΣΤΑ ανθρωπινα δικαιωματα αλλα για διακρατικες σχεσεις ετσι?
Μην μπερδευομαστε.

 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Γιατι?Ειναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ βαρεμενοι οι Ιρανοι?
Θεώρησέ με ρατσιστή ή ότι θες, και οι δύο τα ίδια σκατά είναι.

Μα αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ λενε και οι ΗΠΑ.
Ειστε επικινδυνοι γιατι ειστε ετσι αλλιως κι αλλιωτικα και ερχομαι εγω ο καλος και σωφρων απ'εξω για να σας εκπολιτισω και εξανθρωπισω να 'ουμε.
Δεν μιλαω τωρα για τα ΣΕΒΑΣΤΑ ανθρωπινα δικαιωματα αλλα για διακρατικες σχεσεις ετσι?
Μην μπερδευομαστε.
Αδιαφορώ τι λένε οι ΗΠΑ. Εμείς εδώ στας πολιτισμένας Ευρώπας δεν γουστάρουμε να έχει πυρηνικά κανένας.
(Στην πολιτσιμένη Ευρώπη δεν ανήκει η Γαλλία και η Αγγλία...χαχαχαχα)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
FYI, έτσι για να δώσω περισσότερη έμφαση στο επιχείρημά μου ότι οι φίλοι του σήμερα είναι οι εφιάλτες του αύριο...

...δες ποια εταιρία έχει χεστεί στο τάληρο με το πυρηνικό πρόγραμμα της Βόρειας Κορέας, είναι η ίδια που συνεισφέρει σημαντικά σε τεχνογνωσία στο πυρηνικό πρόγραμμα και του Ιράν (στην αρχική του φάση τουλάχιστον) και ποιος πρώην Υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ ήταν μέλος στο διοικητικό της συμβούλιο όταν γινόταν το deal με Κορέα.

Να διευκολύνω: ABB και Rumsfeld.

Τα ίδια παντελάκη μου, τα ίδια παντελή μου.

Πυρηνικά κανένας πούστης, έτσι απλά.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
εγώ απλά το κράτησα ζωντανό, πήγαινε άπατο και ήταν έτοιμο να θαφτεί.
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Εγώ φοβάμαι πιο πολύ τα πυρηνικά του Ισραήλ παρά τα πυρηνικά του Ιράν.

Γίνεται κάποιος να βομβαρδίσει το Ισραήλ για τα παράνομα πυρηνικά που έχει ;
 

Επισκέπτης
Εγώ φοβάμαι πιο πολύ τα πυρηνικά του Ισραήλ παρά τα πυρηνικά του Ιράν.
Το Ισραηλ δεν χρειαστηκε μεχρι σημερα τα πυρηνικα(που διαθετει)για να δημιουργησει τα μυρια οσα προβληματα.
Γίνεται κάποιος να βομβαρδίσει το Ισραήλ για τα παράνομα πυρηνικά που έχει ;
Εχω ξαναβαλει το video οποτε θα δωσω μονο το λινκ.
Απο 09:27 και μετα:
"Leaders come last.There will be a leader who comes into power in Israel,who is willing to make the concessions after the conditions have been created-namely,Israel has to suffer a defeat."
Δεν υπαρχει αλλος τροπος να επελθει ειρηνη στην μεση Ανατολη.
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Γίνεται κάποιος να βομβαρδίσει το Ισραήλ για τα παράνομα πυρηνικά που έχει ;

Αυτοι ελεγχουν τον πλανητη.

Τι λες τωρα,στον <<υπερουσιο>> λαο τετοια πραγματα!  

Για κοιταξτε τι ωραια πραγματα λενε!

«εξεγειρώ τα τέκνα σου Σιών επί των τέκνων των Ελλήνων» («Ζαχαρίας» θ΄13-15)
«θα εξολοθρεύσω τους Κρήτες» («Ιεζεκιήλ» κε΄16-17)

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Περιπου αλλα οχι ακριβως.
800px-Iran_gov_power_structure.svg.png

Ο Αχμανινετζαντ ειναι εξισου εκλεγμενος οσο και ο Νετανιαχου.

Ομολογουμένως το Ιράν είναι απείρως δημοκρατικότερο από Κούβα, Β. Κορέα και Κίνα καθώς τους τους αλήστου μνήμης σοσιαλιστικούς παραδείσους...
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελεί πρότυπο...
 

Επισκέπτης
Ναι,ρε γαμωτο και ηταν αυτο το τοσο καλο παιδι ο Mουσαβι,ο"μετριοπαθης",ο"δημοκρατης"που τον γαμησε στη νοθεια ο"εξτρεμιστης"Αχμαντινετζαντ...και ανθρωπος-βιτρινα του Ραφσαντζανι ομως(για τον Μουσαβι λεω):που ειναι προεδρος της"συνελευσης των ειδικων",και γνωστος με το παρατσουκλι"καρχαριας"...
Για τα υπολοιπα μπορεις να τσεκαρεις το διαγραμμα.
 

joe125

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
407
Like
62
Πόντοι
1
Από ότι ξέρω για να φτιάξεις μια πυρηνική κεφαλή για να μπορείς να καταστρέψεις μια μικρή πόλη μερικών εκατοντάδων κατοίκων θέλεις το λιγότερο 20 χρόνια από το πρώτο νάνο χιλιόγραμμο (είτε είναι πλουτώνιο είτε είναι ουράνιο) που θα βάλεις στο φυγοκεντρικό επιταχυντή και να το εμπλουτίσεις 90 % που θέλει να γίνει ένα τέτοιο όπλο. Φαντασθείτε ότι για την κατασκευή μιας κεφαλής θα χρειασθείς κάποια κιλά τέτοιου υλικού. Μετά θα πρέπει να κατασκευάσεις και τον πύραυλο που πρέπει να φέρει αυτήν την κεφαλή που πάλη δεν είναι εύκολο γιατί πρέπει να έχει ακτίνα δράσης κάποια εκατοντάδες ή χιλιάδες χιλιόμετρα δηλαδή ένα πρόγραμμα γύρο στα 5 με 10 χρόνια. Το Ιράν δεν έχει πρόσβαση σε τέτοια τεχνολογία να επίσπευση την διαδικασία και τα χρόνια για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα (λόγο εμπάργκο και κυρώσεων) μπορεί να δεκαπλασιαστούν.

Π 1 : και άλλο μουσουλμανικό κράτος διαθέτει πυρηνικά και είναι ποιο ασταθές από το Ιράν αλλά κανένας δεν λέει τίποτα

Π 2 : δεν είναι τόσο εύκολο να κάνεις χρήση τέτοιον όπλων και κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται να κάνει κανένα κράτος χρήση και ειδικά σε διπλανό κράτος γιατί οι επιπτώσεις της χρήσης τέτοιου όπλου θα έχει αντίκτυπο και στον δικό του πληθυσμό είτε μακροπρόθεσμα είτε βραχυπρόθεσμα
Π 3 : κάθε χώρα έχει δικαίωμα στην χρήση πυρηνικών προγραμμάτων για ειρηνικούς σκοπούς, παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας (μην το ξεχνάτε αυτό)

Άρα η κουβέντα για μένα είναι λίγο άκυρη

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ   
 

Επισκέπτης
Π 1 : και άλλο μουσουλμανικό κράτος διαθέτει πυρηνικά και είναι ποιο ασταθές από το Ιράν αλλά κανένας δεν λέει τίποτα
Οι Πακιστανοι ειναι φιλοι μαςςςςςςςς......
Π 3 : κάθε χώρα έχει δικαίωμα στην χρήση πυρηνικών προγραμμάτων για ειρηνικούς σκοπούς, παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας (μην το ξεχνάτε αυτό)
Εκτος και εαν στην χωρα αυτη φορανε κελεμπιες,αφηνουν μουσια και δεν τρωνε χοιρινο.
Και επιπλεον δεν ειναι φιλοι μαςςςςςςςς....
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
δεν μασαει το ιραν τυποι
θα τους γαμησουν
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    89,1 KB · Εμφανίσεις: 31
  • 2.jpg
    2.jpg
    48,8 KB · Εμφανίσεις: 12
  • 3.jpg
    3.jpg
    37,9 KB · Εμφανίσεις: 11

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
στην μπαντα
στην μπαντα
περνανε τα κομαντα
 

Συνημμένα

  • 4.jpg
    4.jpg
    31,6 KB · Εμφανίσεις: 11
  • 5.jpg
    5.jpg
    42,7 KB · Εμφανίσεις: 13
  • 6.jpg
    6.jpg
    50,7 KB · Εμφανίσεις: 25

Επισκέπτης
Η τελευταια φωτο πρεπει να ειναι απο εποχη Σαχη,δεν βλεπω μαντηλα και επιπλεον υπαρχει μια υποψια μπουστου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom