Νέα

Τέσσερις νεκροί στο Σύνταγμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 83K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

προκειται για την αρχη γενικοτερης εξεγερσης ?

  • ναι

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • οχι

    Ψήφοι: 2 100,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    2
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σε πολλές εταιρείες που έχω εργαστεί υπήρχαν συχνές ασκήσεις εκκένωσης ακόμα και με πολύ άσχημο καιρό, με διακριτά σημεία συγκέντρωσης, σαφείς διαδικασίες, και μαθηματα πρώτων βοηθειών και χρήσης μέσων και οργανωμένες ομάδες με αναρτημένα ονόματα υπευθύνων ανα εβδομάδα. Μέχρι και προσομοίωση πυρκαγιάς με συμμετοχή της ΠΥ και του ΕΚΑΒ έχω δει. Προσωπικά ξέρω και μηχανικούς που έχουν ανοίξει εταιρείες και προσπαθούν να εκπαιδεύσουν τις επιχειρήσεις στην διαχείριση των πιθανών κινδύνων.  Μην τα ισοπεδώνουμε ακυρώνοντας και αυτούς που προσπαθούν. Οσοι δεν το κάνουν, ελπίζω να λογοδοτήσουν

Ορθόν...
Το έχω δει και εγώ σε μεγάλες τράπεζες και μάλιστα πλησίον της Μαρφίν...
Τα δε συστήματα πυροπροστασίας έχουν σχεδιαστεί για φωτιές από ατυχήματα όχι συστηματικό εμπρησμό με εγκληματικό δόλο...

Η δε κουβέντα για τα συστήματα πυροπροστασίας είναι σα να συγκρούστηκε παπάκι με βυτιοφόρο όπου ο οδηγος του βυτιοφόρου έπεσε επίτηδες στο παπάκι και να συζητούμε εάν το κράνος του μοτοσικλετιστή ήταν τελευταίας τεχνολογίας....
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Λοιπόν καλόπαιδα,έχω μία απλή απορία:
Ποιον "βόλεψε" τελικά ο θάνατος των 3 συνανθρώπων μας?


Σίγουρα υπάρχουν αλλιώς δεν θα είχαν πεθάνει οι άνθρωποι. Σίγουρα όμως αυτή η κατάσταση βολεύει το κωλοκράτος, γιατί αν ήθελαν θα τους είχαν πιάσει πολύ καιρό πριν γίνει το κακό. Καταλάβετέ το. Είμαστε μόνοι μας εναντίων του κράτους
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Σαν τα σκυλιά που κυνηγάνε την ουρά τους δλδ..

Λοιπόν καλόπαιδα,έχω μία απλή απορία:
Ποιον "βόλεψε" τελικά ο θάνατος των 3 συνανθρώπων μας?

Βολευει αυτους που ζητουν συναινεση....
 

Tipos

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.265
Κριτικές
20
Like
2
Πόντοι
3.945
Εγώ έχω μια ερώτηση να κάνω σε όλους  ;) και εννοώ όλους....


 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Και που ήταν η αστυνομία να τους τσακίσει?

Στην σύγχρονη Ελληνική πραγματικότητα κάθε παρέμβαση της αστυνομίας χαρακτηρίζεται ως "κρατική βία" (ως εάν τα μαινόμενα χουλιγκάνια θα μπορούσαν να αντιμετωπισθούν "ηπίως"!)

Αντιθέτως, φυσικά, κάθε βίαιη πράξη από την πλευρά των διαδηλωτών θεωρείται θεμιτή μέσα στα πλαίσια του συνταγματικά κατωχυρωμένου δικαιώματος του "διαδηλώνειν"!

Ακριβώς όπως οι αγρότες π.χ. που επειδή τους πήραν χαμπάρι οι "κουτόφραγκοι" της Ε.Ε. πως τους κορόϊδευαν και μετρούσαν διπλά τα στρέμματα και τα λιόδεντρα και τριπλά τα κατσίκια, τους έκοψαν τις επιχορηγήσεις, θεωρούν δικαίωμά τους να κλείνουν τους δρόμους...
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Αυτόπτες μάρτυρες ανέφεραν πως οι εγκλωβισμένοι στην τράπεζα καλούσαν τους περαστικούς διαδηλωτές σε βοήθεια και εκείνοι τους έκαναν άσεμνες χειρονομίες απαντώντας τους καλά να πάθετε αφού θέλατε να δουλέψετε
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Εγώ έχω μια ερώτηση να κάνω σε όλους  ;) και εννοώ όλους....

Με σένα. Με το κοπρόνι που βριζόμαστε. Με τον Νάτσο που είναι αδελφός. Με τον ισιο που είναι χασοδίκης και οννεδίτης. Με τον αιγέα που είναι φασιστόμουτρο. όλοι μαζί εναντίων τους
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σαν τα σκυλιά που κυνηγάνε την ουρά τους δλδ..

Λοιπόν καλόπαιδα,έχω μία απλή απορία:
Ποιον "βόλεψε" τελικά ο θάνατος των 3 συνανθρώπων μας?


Cui bono που λέγανε και οι Ρωμαίοι...
Πανάρχαια εγκληματολογική αρχή που βοηθάει στην εξιχνίαση των εγκλημάτων...
Αν όλες οι προηγούμενες πορείες ήταν ειρηνικές και πρώτη φορά χθες κάποιοι πετούσαν μολότωφ, ναι, θα έλεγα ότι κάτι τρέχει...
Όμως οι μολότωφ πέφτουν βροχή σε κάθε πορεία, κτίρια βανδαλίζονται και σπάζονται διαρκώς και ουκ ολίγοι εργαζόμενοι σε αυτά έχουν γλιτώσει από του αντίφα τα δόντια στο τσακ...
Το ότι κάποια στιγμή η "κωλοφαρδία" τελείωσε και είχαμε θύματα για πρώτη φορά από εμπρησμό με μολότωφ δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη ρίψη ήταν προβοκάτσια...Ήταν κάτι που απλά περίμενε να συμβεί...
Φυσικά τις ιστορίες με προβοκάτορες τις ακούω σαν το παραμύθι με τον κακό δράκο/ λύκο / whateva...
Και έχω πειστεί ότι είναι ένα πάρα πολύ βολικό άλλοθι από το να παραδεχτούν ευθέως κάποιοι ότι ναι, αυτοί που κάνουν τα επεισόδια είναι κάποιοι από εμάς, ανήκουν στις γραμμές μας και τους βλέπουμε με συμπάθεια....
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσες φορές έχουν γίνει συλλήψεις, κινητοποιούνται τα ίδια δίκτυα (άνθρωποι, έντυπα, ιστοσελίδες) με τις ίδιες ακριβώς ατάκες και φυσικά ουδέποτε έχουν πιάσει κάποιον προβοκάτορα επ' αυτοφώρω και ας είχε λυσσάξει ο Λαζόπουλος με τις φωτό αστυνομικούς με πολιτικά...
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Με σένα. Με το κοπρόνι που βριζόμαστε. Με τον Νάτσο που είναι αδελφός. Με τον ισιο που είναι χασοδίκης και οννεδίτης. Με τον αιγέα που είναι φασιστόμουτρο. όλοι μαζί εναντίων τους

Ολοι εναντια στην διαφθορα.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Cui bono που λέγανε και οι Ρωμαίοι...
Πανάρχαια εγκληματολογική αρχή που βοηθάει στην εξιχνίαση των εγκλημάτων...
Αν όλες οι προηγούμενες πορείες ήταν ειρηνικές και πρώτη φορά χθες κάποιοι πετούσαν μολότωφ, ναι, θα έλεγα ότι κάτι τρέχει...
Όμως οι μολότωφ πέφτουν βροχή σε κάθε πορεία, κτίρια βανδαλίζονται και σπάζονται διαρκώς και ουκ ολίγοι εργαζόμενοι σε αυτά έχουν γλιτώσει από του αντίφα τα δόντια στο τσακ...
Το ότι κάποια στιγμή η "κωλοφαρδία" τελείωσε και είχαμε θύματα για πρώτη φορά από εμπρησμό με μολότωφ δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη ρίψη ήταν προβοκάτσια...Ήταν κάτι που απλά περίμενε να συμβεί...
Φυσικά τις ιστορίες με προβοκάτορες τις ακούω σαν το παραμύθι με τον κακό δράκο/ λύκο / whateva...
Και έχω πειστεί ότι είναι ένα πάρα πολύ βολικό άλλοθι από το να παραδεχτούν ευθέως κάποιοι ότι ναι, αυτοί που κάνουν τα επεισόδια είναι κάποιοι από εμάς, ανήκουν στις γραμμές μας και τους βλέπουμε με συμπάθεια....
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσες φορές έχουν γίνει συλλήψεις, κινητοποιούνται τα ίδια δίκτυα (άνθρωποι, έντυπα, ιστοσελίδες) με τις ίδιες ακριβώς ατάκες και φυσικά ουδέποτε έχουν πιάσει κάποιον προβοκάτορα επ' αυτοφώρω και ας είχε λυσσάξει ο Λαζόπουλος με τις φωτό αστυνομικούς με πολιτικά...
προβοκάτσια πάντα θα υπάρχει όσο και να τραγουδάς. όπως θα υπάρχουν και ζώα που θα θέλουν να κάψουν ανθρώπους επειδή είναι τραπεζικά στελέχη. Έτερον εκάτερον
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Cui bono που λέγανε και οι Ρωμαίοι...
Πανάρχαια εγκληματολογική αρχή που βοηθάει στην εξιχνίαση των εγκλημάτων...
Αν όλες οι προηγούμενες πορείες ήταν ειρηνικές και πρώτη φορά χθες κάποιοι πετούσαν μολότωφ, ναι, θα έλεγα ότι κάτι τρέχει...
Όμως οι μολότωφ πέφτουν βροχή σε κάθε πορεία, κτίρια βανδαλίζονται και σπάζονται διαρκώς και ουκ ολίγοι εργαζόμενοι σε αυτά έχουν γλιτώσει από του αντίφα τα δόντια στο τσακ...
Το ότι κάποια στιγμή η "κωλοφαρδία" τελείωσε και είχαμε θύματα για πρώτη φορά από εμπρησμό με μολότωφ δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη ρίψη ήταν προβοκάτσια...Ήταν κάτι που απλά περίμενε να συμβεί...
Φυσικά τις ιστορίες με προβοκάτορες τις ακούω σαν το παραμύθι με τον κακό δράκο/ λύκο / whateva...
Και έχω πειστεί ότι είναι ένα πάρα πολύ βολικό άλλοθι από το να παραδεχτούν ευθέως κάποιοι ότι ναι, αυτοί που κάνουν τα επεισόδια είναι κάποιοι από εμάς, ανήκουν στις γραμμές μας και τους βλέπουμε με συμπάθεια....
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσες φορές έχουν γίνει συλλήψεις, κινητοποιούνται τα ίδια δίκτυα (άνθρωποι, έντυπα, ιστοσελίδες) με τις ίδιες ακριβώς ατάκες και φυσικά ουδέποτε έχουν πιάσει κάποιον προβοκάτορα επ' αυτοφώρω και ας είχε λυσσάξει ο Λαζόπουλος με τις φωτό αστυνομικούς με πολιτικά...

Αρνεισαι να κανεις διαλογο για θεματα στα οποια εισαι απολυτος. Ναι αυτα που λες γινονται. Οπως επισης συλλαμβανονται ανθρωποι που δεν εκαναν επεισοδια, απλα ηταν στην πορεια. Γιατι μερικοι κουκουλοφοροι ειναι της κρατικης ασφαλειας, αλλα εισαι τοσο τυφλος που αδυνατεις να το παρατηρησεις σε τοσα βιντεο που κυκλοφορουν. Ποσταρα μερικα, εσυ κανεις πως δεν υπαρχουν. Αφου τα ξερεις ολα, εξηγησε μας τι βλεπουμε στα βιντεο που ποσταρα πχ.

Οταν κατι αποτυπωνεται σαν εικονα, κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει. Μονο οι φανατικοι...
 

Stefanos83

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
Καποιοι σκοτωσαν 4 ανθρωπους χθες με εμπρησμο. Και καποιοι αγνοησαν την νομοθεσια για το τι πρεπει να εχει ενα κτιριο για να ειναι ασφαλες.
Ο εμπρησμος δεν αθωωνει τον υπευθυνο για τις ελλειψεις του κτιριου, ουτε δικαιολογει εκβιασμους του στυλ η ερχεσαι για δουλεια η απολυεσαι.

Τι πυρασφάλειες ρε μάγκα; Αν σου πετάξουν δύο μολότωφ θα σε σώσει η πυρασφάλεια του κτηρίου? Ασφαλώς υπηρξε αμέλεια πυρασφάλειας, αλλά ο μόνος τρόπος για να μην καείς ζωντανός σε κλειστό χώρο είναι να μην σου ρίξουν τη μολότοφ μέσα στο σπίτι σου.
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Λυπαμαι, ουτε εγω ηθελα να το πιστεψω, αλλα με τοσα στοιχεια, ΝΑΙ υπαρχουν προβοκατορες στις πορειες, και προερχονται απο την κρατικη ασφαλεια. Η εικονα λεει την αληθεια. Οπως την ειπε για την υποθεση της ζαρντινιερας. Οπου η ανεξαρτητη δικαιοσυνη επεβαλε ποινη κιολας στον ατυχο νεο. Αλλα οταν ο οχλος τελειωσει με τους πολιτικους, θα πιασει τους δικαστικους. Ετσι μπας και ξεβρωμισουμε.
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Τι πυρασφάλειες ρε μάγκα; Αν σου πετάξουν δύο μολότωφ θα σε σώσει η πυρασφάλεια του κτηρίου? Ασφαλώς υπηρξε αμέλεια πυρασφάλειας, αλλά ο μόνος τρόπος για να μην καείς ζωντανός σε κλειστό χώρο είναι να μην σου ρίξουν τη μολότοφ μέσα στο σπίτι σου.

Οι ανθρωποι δεν ειχαν την  ευκαιρια να το παλεψουν για να σωθουν. Για αυτο φταιει ο εργοδοτης τους.
Για τον εμπρησμο και τον θανατο τους φταινε μερικοι ανεγκεφαλοι.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
καλησπερα ειμαι καιρο μελος στο σαιτ και μπαινω πρωτη φορα στο κοπο να ποσταρω
χτες αν και ειμαι 26 χρονων πηγα για πρωτα φορα στη ζωη μου σε πορεια
καταδικαζω το γεγονος ηταν πραγματικα θλιβερο
μαλιστα περασα απ εξω απο την τραπεζα 1 ωρα πριν καει για φτασω στο συνταγμα
αυτο το γεγονος υποβαθμισε ολη την πορεια που κυλουσε ομαλα μεχρι τις 2 και ηταν απλος κοσμος ηλικιωμενοι χωρις κουκουλες παιδια 16 17 χρονων απλοι φοιτητες και διαφοροι λογιων λογιων ανθρωποι τις καθημερινοτητας
πραγματικα ηταν παρας πολλυς κοσμος εγω ξεκινησα απο την ομονοια και οταν εφτασα συνταγμα τα τελευταια μπλοκ της πορειας απο ομονοια ξεκιναγαν στο πεδιο του αρεως γινοταν χαμος
κριμα στο αδικο χαμο 3 ανθρωπων κριμα γιατι το νοημα της πορειας υποβαθμιστηκε η τουλαχιστον αυτο δεν βγηκε παραεξω
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
str1977 Κατσε δες τα βιντεο, εχει πολλα στο Youtube, και ξεκολλα απο τις απολυτες αποψεις σου. Προβοκατσια υπαρχει, απλα εσυ θες να πιστευεις οτι δεν υπαρχει.

Παρακρατος υπηρχε παντοτε, σε ολες τις αυτοκρατοριες στην αρχαιοτητα, και σε ολα τα συγχρονα κρατη.
 

Stefanos83

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
Οι ανθρωποι δεν ειχαν την  ευκαιρια να το παλεψουν για να σωθουν. Για αυτο φταιει ο εργοδοτης τους.
Για τον εμπρησμο και τον θανατο τους φταινε μερικοι ανεγκεφαλοι.

ΟΚ, αν χαρακτηρίζεις απλώς ανεγκέφαλους κτήνη που έβλεπαν ανθρώπους σε κλειστό χώρο και τους πετούσαν μολότοφ, πάω πάσο.
 

c200

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2006
Μηνύματα
2.989
Like
8
Πόντοι
16
str1977 Κατσε δες τα βιντεο, εχει πολλα στο Youtube, και ξεκολλα απο τις απολυτες αποψεις σου. Προβοκατσια υπαρχει, απλα εσυ θες να πιστευεις οτι δεν υπαρχει.

Παρακρατος υπηρχε παντοτε, σε ολες τις αυτοκρατοριες στην αρχαιοτητα, και σε ολα τα συγχρονα κρατη.


Παρακράτος=ΚΥΠ?

 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Για τον εμπρησμο και τον θανατο τους φταινε μερικοι ανεγκεφαλοι.

Φταίνε και όσοι ΟΛΕΣ τις προηγούμενες φορές που οι ίδιοι, ή κάποιοι άλλοι ανεγκέφαλοι είχαν ξαναπετάξει μολότωφ (ευτυχώς τότε χωρίς συνέπειες) είχαν σπεύσει να τους παράσχουν πολιτική κάλυψη και δωρεάν νομική συνδρομή...
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
ΟΚ, αν χαρακτηρίζεις απλώς ανεγκέφαλους κτήνη που έβλεπαν ανθρώπους σε κλειστό χώρο και τους πετούσαν μολότοφ, πάω πάσο.

Ανεγκεφαλοι γιατι δεν σκεφτηκαν πως θετουν σε κινδυνο ζωες. Το ειδαν παιχνιδι. Η ακομα χειροτερα το εκαναν σκοπιμα επειδη ηταν "απεργοσπαστες" οι ατυχοι εργαζομενοι...
Η ακομα χειροτερα ηταν δουλεια του παρακρατους.

Επειδη λοιπον δεν ξερω τι και ποιος, δεν μπορω να βρω και την καταλληλη λεξη. Αν κρινω απο το αποτελεσμα, ναι μιλαμε για δολοφονους.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom