Νέα

Τελωνιακοί-απεργία αίσχος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ekfrastikos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.474
Κριτικές
7
Like
3.207
Πόντοι
786
Βλέπω μια συγχρονισμένη - κατευθυνόμενη επίθεση εις βάρος των τελωνειακών. Λάσπη ρίχνει το υπουργείο ακόμη και μέσα στα μπουρδέλα. Άλλο να μιλήσει κάποιος συγκεκριμένα για το πρόβλημα που έχει από την απεργία και άλλο να αναπαράγει ιστορίες προ εικοσαετίας. Αν δεν αντιδράσουν τώρα οι εφοριακοί, έστω κι αν σταματήσουν την απεργία, σε λίγο θα κόψουν κι άλλα, κίνησης 14ο, 13ο, νέα μείωση ΔΕΤΕ κλπ. Όχι άλλη λάσπη από τους κυβερνητικούς εκπροσώπους. Αλήθεια ο Σαχινίδης το ξέχασε το θέμα με την διαγραφή 5,5 δις; Γιατί δεν βγαίνει να πει στην βουλή ότι ήταν μια λασπομαλακία για να προσβάλει στην κοινή γνώμη την απεργία των εφοριακών;
Εγώ που είμαι καθαρίστρια και δεν έχω πτυχίο πώς έγινα τελωνειακός;
Η καθαρίστρια
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Αν δεν υπήρχαν εφοριακοί και τελωνειακοί (που παρεμπιπτόντως στην Αγγλία είναι ένας κλάδος) δεν θα είχες ούτε γιατρό, ούτε δάσκαλο, ούτε δρόμο, ούε δημόσιες υπηρεσίες, ούτε επιδοτούμενη απασχόληση κλπ
Εγώ αυτήν την εβδομάδα καταλόγισα 350.000 ευρώ φπα, 15.000 ευρώ παραβάσεις ΚΒΣ, 2.000 ευρώ παραβάσεις υπουργείου εμπορίου...
Η καθαρίστρια της ΔΟΥ Πλοίων

Συντεχνιακή νοοτροπία σε όλο της το μεγαλείο.

Την δουλεία σου έκανες ως κρατικός υπάλληλος, μήπως περίμενες και ποσοστό από αυτά που καταλόγισες ????


Κάποτε και μια άλλη συντεχνία οι υπάλληλοι της ΔΕΗ, κατέβαζε τον διακόπτη για να πετύχει αυξήσεις και άλλα προνόμια..... 

Αν δεν υπήρχαν γιατροί δεν θα υπήρχαν εφοριακοί και τελωνειακοί, αν δεν υπήρχαν δάσκαλοι δεν θα υπήρχαν εφοριακοί και τελωνειακοί, αν δεν υπήρχαν μηχανικοί δεν θα υπήρχαν εφοριακοί και τελωνειακοί, κ.ο.κ......

Δεν υπάρχει καμία διαφορά (ή μάλλον δεν θα έπρεπε) ανάμεσα στον εφοριακό, τον δάσκαλο, τον γιατρό, τον μηχανικό, η μόνη διάκριση θα έπρεπε να είναι σε ευσυνείδητα εργαζόμενους και σε άχρηστους.....

   
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Οι ελεγκτες να ξερετε πληρωνουν ταριφα απο 3-7 χιλιαρικα το μηνα ***ναι το μηνα*** σε καποιους ανωτερους στο υπουργειο οικονομικων μονο και μονο για να διατηρουνται στη θεση τους. Βεβαια πολλοι θα πουνε οτι λεω μαλακιες αλλα μαλλον ειναι αυτοι που δε θελουν να λενε την αληθεια.

....και για να αγοράσουν τη θέση ελεγκτή 80 - 100.000 € το 2006. Ξέρει κανείς πόσο έχει πάει σήμερα η ταρίφα ??? :think: 
 

galanisnick

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2009
Μηνύματα
36
Like
0
Πόντοι
0
Βλέπω μια συγχρονισμένη - κατευθυνόμενη επίθεση εις βάρος των τελωνειακών. Λάσπη ρίχνει το υπουργείο ακόμη και μέσα στα μπουρδέλα. Άλλο να μιλήσει κάποιος συγκεκριμένα για το πρόβλημα που έχει από την απεργία και άλλο να αναπαράγει ιστορίες προ εικοσαετίας. Αν δεν αντιδράσουν τώρα οι εφοριακοί, έστω κι αν σταματήσουν την απεργία, σε λίγο θα κόψουν κι άλλα, κίνησης 14ο, 13ο, νέα μείωση ΔΕΤΕ κλπ. Όχι άλλη λάσπη από τους κυβερνητικούς εκπροσώπους. Αλήθεια ο Σαχινίδης το ξέχασε το θέμα με την διαγραφή 5,5 δις; Γιατί δεν βγαίνει να πει στην βουλή ότι ήταν μια λασπομαλακία για να προσβάλει στην κοινή γνώμη την απεργία των εφοριακών;
Εγώ που είμαι καθαρίστρια και δεν έχω πτυχίο πώς έγινα τελωνειακός;
Η καθαρίστρια
Βλέπεις φαντάσματα, ιδιώτες μαλάκες είμαστε που πληρώνουμε δημοσιούς υπαλλήλους για να γαμούν το κοινωνικό σύνολο.  Και στ αρχίδια μας το υπουργείο και οι πολιτικοί........Θα μοιραστούμε για τελευταία φορά τα σπασμένα......  Να τα κόψουν όλα ετσι κι αλλιώς το σκατό μας παξιμάδι είναι ήδη.....Να κοπεί και ο 14οσ και όλα.  Όποιος έχει αρχίδια και είανι εργατικός θα βρεί τρόπο να βγάλει λεφτά νόμιμα.  Όποιος είναι τεμπέλης, αγράμματος, κοινωνικά ανεύθυνος, θα πάρει τα αρχίδια του και θα ζητιανεύει.  Ας καεί το μπουρδέλο, να γίνει κολχόζ, ας απεργήσουν όλοι.  Αι στο διάολο.......Γεμίσαμε ζητιάνους που είναι μες στα σκατά και δεν προσπαθούν να αλλάξουν τη ζωή τους ούτε την κοινωνία που ζουν.  Τεμπελόσκυλα του κερατά......
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
.....νέα μείωση ΔΕΤΕ κλπ.

Σήμερα, τα Δικαιώματα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών (ΔΕΤΕ) λειτουργούν σαν κοινός κουμπαράς, επιβάλλονται στις εισαγωγές και τα μοιράζονται οι τελωνειακοί.

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να υπάρχουν:

1. Δικαιώματα Εκτέλεσης Ιατρικών Εργασιών (ΔΕΙΕ) που να επιβάλλονται στις εισαγωγές ασθενών στα νοσοκομεία και να τα μοιράζονται οι ιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό.

2. Δικαιώματα Εκτέλεσης Εκπαιδευτικών Εργασιών (ΔΕΕΕ) που να επιβάλλονται στις εισαγωγές μαθητών στα σχολεία και να τα μοιράζονται οι εκπαιδευτικοί.

Με λίγα λόγια, για κάθε υπηρεσία να θεσπιστούν "δικαιώματα" και αν γίνεται με αυτοτελή φορολόγηση...... τότε το συζητάμε......



 

giorgio33

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
125
Κριτικές
3
Like
27
Πόντοι
1
αν μου εδινε 700 το μηνα οπως λεει καποιος παραπανω , θα εφευγα μονος μου δεν χρειαζοταν να με απολυσει...ειμαι μηχανικος στο δημοσιο και δεν νομιζω οτι το ελλειμα το κανουν οι υπαλληλοι ...ειναι 12 δις καθε χρονο μισθοι και επιδοματα ...δεν βλεπω να μπαινει κανενα σοβαρο τεκμηριο για αυτους που κυκλοφορουν με carrera 4 ,cayenne, σκαφη , πισινες...δεν λεω οτι εσεις που γραφετε ειστε σε αυτη την κατηγορια αλλα οι υπαλληλοι που παιρνουν 20-25 χιλιαρικα το μηνα δεν θα σωσουν το ελειμμα...ας ψαξουν αυτους που ειναι πανω απο 100 και 200 χιλιαδες και δεν πληρωνουν τιποτα αλλα τα βγαζουν καθε χρονο εξω
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
αν μου εδινε 700 το μηνα οπως λεει καποιος παραπανω , θα εφευγα μονος μου δεν χρειαζοταν να με απολυσει...ειμαι μηχανικος στο δημοσιο και δεν νομιζω οτι το ελλειμα το κανουν οι υπαλληλοι ...ειναι 12 δις καθε χρονο μισθοι και επιδοματα ...δεν βλεπω να μπαινει κανενα σοβαρο τεκμηριο για αυτους που κυκλοφορουν με carrera 4 ,cayenne, σκαφη , πισινες...δεν λεω οτι εσεις που γραφετε ειστε σε αυτη την κατηγορια αλλα οι υπαλληλοι που παιρνουν 20-25 χιλιαρικα το μηνα δεν θα σωσουν το ελειμμα...ας ψαξουν αυτους που ειναι πανω απο 100 και 200 χιλιαδες και δεν πληρωνουν τιποτα αλλα τα βγαζουν καθε χρονο εξω


ΚΑΙ σε αυτους ΚΑΙ στους υπαλληλους.
και στο κατω κάτω δεν πρεπει να ξερουμε γιατι πληρωνονται τοσα οι δημ υπάλληλοι?
τα κανονιζουν μονοι τους με την πολιτικη ηγεσια που λαικιζει και ο φορολογουμενος απλα πληρωνει? Σαν να μη μου φαινεται δικαιο....

(P.S. τι διαολο? ολο το ΤΕΕ εδω μεσα βολταρει?)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ΚΑΙ σε αυτους ΚΑΙ στους υπαλληλους.
και στο κατω κάτω δεν πρεπει να ξερουμε γιατι πληρωνονται τοσα οι δημ υπάλληλοι?
τα κανονιζουν μονοι τους με την πολιτικη ηγεσια που λαικιζει και ο φορολογουμενος απλα πληρωνει? Σαν να μη μου φαινεται δικαιο....

(P.S. τι διαολο? ολο το ΤΕΕ εδω μεσα βολταρει?)

ο ΔΥ πληρώνει όλη τη φορολογία που του αναλογεί.

ΕΣΥ που είσαι Ελεύθερος επαγγελματίας;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ρε τα λέω από πρόπερσι πως σε 3-4 χρόνια θα οιτάνε να φύγουνε όλοι από την Ελλάδα και δεν με άκουγε κανείς....
χαχααχα..στο μεταξύ ο ορίζοντας έχει γίνει 2 χρόνια αλλά πέφτει σιγά σιγά....

ρε, είναι τόσο απλό.
στην Ελλάδα δεν υπάρχει φιλότιμο. Μετά τα 400 χρονάκια σκλαβιάς, ο Έλληνας έμαθε να λειτουργεί με το μαστίγιο και να κάνει δουλίτσες στη ζούλα, δεν ξέρει άλλο τρόπο. Τον φυσιολογικό δεν τον γνωρίζει. Τη δουλειά τη βλέπει σαν δουλεία.
Μονιμότητα πλέον στις νέες θέσεις στο Δημόσιο δεν υπάρχει. Επομένως....απλά γίνονται όλα
Αλλά αυτό δεν θέλει να το κάνει το ΠΑΣΟΚ...κοστίζει πολύ. Αντιθέτως το χρησιμοποιεί για να λέει πως ενώ θα μπορούσε να είναι χειρότερα τους προστατεύει...
Οι αγρότες ζητούσανε συμπαράσταση από τις άλλες ομάδες για να παίρνουνε τσαμπατζίδικα
Οι τελώνες και οι εφοριακοί δεν μπαίνουνε καν στον κόπο. Στα αρχίδια τους. Ούτως ή άλλως αποτελούνε αδιάφθορη ομάδα...

Αλλά για καθείστε...σαν πολλές αδιάφθορες δεν μαζευτήκανε στην Ελλαδίτσα;
Αδιάφθοροι οι εφοριακοί, αδιάφθοροι οι τελώνες, αδιάφθοροι οι δάσκαλοι, αδιάφθοροι οι πανεπιστημιακοί, αδιάφθοροι οι ελεγκτές αέρος, αδιάφθοροι οι δικαστικοί, αδιάφθοροι οι υπάλληλοι της ΕΥΔΑΠ, αδιάφθοροι της ΔΕΗ κλπ κλπ....

να σας πω 4-5 καλά μαγαζιά για μεγάλες βαλίτσες;;; Στο Ντουμπάι δίνουνε δουλειές με τη σέσουλα...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Όποιος έχει αρχίδια και είανι εργατικός θα βρεί τρόπο να βγάλει λεφτά νόμιμα. 

τι σημαίνει νόμιμα ρε τιτανομέγιστε;
αν αύριο βγει ο νομοθέτης και σου πει για πάνω απο 30 χιλιάρια ειδόδημα φορολογείσαι με 60%, ΝΟΜΙΜΟ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ;

ό,τι μαλακία ο καθένας λέμε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
να σας πω 4-5 καλά μαγαζιά για μεγάλες βαλίτσες;;; Στο Ντουμπάι δίνουνε δουλειές με τη σέσουλα...

πάνε να ζήσεις στο Ντουμπάι τότε.
σαν τα κατεψυγμένα κρέατα και κοτόπουλα θα σαι.
από το ένα ψυγείο στο άλλο.

Υ.Γ.
στο ντουμπάι ΔΕΝ δίνουν τόσα ΜΟΝΟ επειδή οι Αραβες έχουν λεφτά.
πάνε να πουλήσεις την πραμάτια σου τώρα Ελλάδα Ρουμανία Κύπρο και άσε τοα Ντουμάγια.
Δεσε σηκώνει το κλίμα. ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ
 
OP
OP
E

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
αν μου εδινε 700 το μηνα οπως λεει καποιος παραπανω , θα εφευγα μονος μου δεν χρειαζοταν να με απολυσει...ειμαι μηχανικος στο δημοσιο και δεν νομιζω οτι το ελλειμα το κανουν οι υπαλληλοι ...ειναι 12 δις καθε χρονο μισθοι και επιδοματα ...δεν βλεπω να μπαινει κανενα σοβαρο τεκμηριο για αυτους που κυκλοφορουν με carrera 4 ,cayenne, σκαφη , πισινες...δεν λεω οτι εσεις που γραφετε ειστε σε αυτη την κατηγορια αλλα οι υπαλληλοι που παιρνουν 20-25 χιλιαρικα το μηνα δεν θα σωσουν το ελειμμα...ας ψαξουν αυτους που ειναι πανω απο 100 και 200 χιλιαδες και δεν πληρωνουν τιποτα αλλα τα βγαζουν καθε χρονο εξω
καλα νομιζεις οτι οι τελωνιακοι περνουν 20.000-25.000 το λιγοτερο 40.000-50.000 συν τα δωρακια που δεν πανε ουτε σε γιατρους ουτε σε εργατες.και υστερα ρε φιλε ενας δημοσιος υπαλληλος στοιχιζει πολυ περισοτερα απο 20.000-25.000.βαλε εφαπαξ(αληθεια αυτο γιατι  υπαρχει )? ασφαλεια  και εχετε την μονημοτητα .10% κατω απο τον μισθω του εργατη πρεπει να εχετε μονο και μονο που εχετε την μονιμοτητα οχι και  τοσα προνομοια.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
καλα νομιζεις οτι οι τελωνιακοι περνουν 20.000-25.000 το λιγοτερο 40.000-50.000 συν τα δωρακια που δεν πανε ουτε σε γιατρους ουτε σε εργατες.και υστερα ρε φιλε ενας δημοσιος υπαλληλος στοιχιζει πολυ περισοτερα απο 20.000-25.000.βαλε εφαπαξ(αληθεια αυτο γιατι  υπαρχει )? ασφαλεια  και εχετε την μονημοτητα .10% κατω απο τον μισθω του εργατη πρεπει να εχετε μονο και μονο που εχετε την μονιμοτητα οχι και  τοσα προνομοια.

τι λες ρε νομοθέτη.
το λυσες το πρόβλημα των ΔΥ και συ.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ο ΔΥ πληρώνει όλη τη φορολογία που του αναλογεί.

ΕΣΥ που είσαι Ελεύθερος επαγγελματίας;
ο ΔΥ πληρώνει μόνο όση φορολογία αναλογεί σε αυτά που δηλώνει.
Και παίρνει και πάντα επιστροφή φόρου.
Τα μαύρα δεν τα δηλώνει ποτέ.
και την καθυστέρηση σε όλη την κοινωνία που προκαλεί δεν την δηλώνει πουθενά.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
καλα νομιζεις οτι οι τελωνιακοι περνουν 20.000-25.000 το λιγοτερο 40.000-50.000 συν τα δωρακια που δεν πανε ουτε σε γιατρους ουτε σε εργατες.και υστερα ρε φιλε ενας δημοσιος υπαλληλος στοιχιζει πολυ περισοτερα απο 20.000-25.000.βαλε εφαπαξ(αληθεια αυτο γιατι  υπαρχει )? ασφαλεια  και εχετε την μονημοτητα .10% κατω απο τον μισθω του εργατη πρεπει να εχετε μονο και μονο που εχετε την μονιμοτητα οχι και  τοσα προνομοια.

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
πάνε να ζήσεις στο Ντουμπάι τότε.
σαν τα κατεψυγμένα κρέατα και κοτόπουλα θα σαι.
από το ένα ψυγείο στο άλλο.

Υ.Γ.
στο ντουμπάι ΔΕΝ δίνουν τόσα ΜΟΝΟ επειδή οι Αραβες έχουν λεφτά.
πάνε να πουλήσεις την πραμάτια σου τώρα Ελλάδα Ρουμανία Κύπρο και άσε τοα Ντουμάγια.
Δεσε σηκώνει το κλίμα. ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ
χαχαχαχαχααχ...
άει κίχου ρε
μια χαρά μπίσνα κάνω στο Ντουμπάι.
να πας κι εσύ
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ο ΔΥ πληρώνει μόνο όση φορολογία αναλογεί σε αυτά που δηλώνει.
Και παίρνει και πάντα επιστροφή φόρου.
Τα μαύρα δεν τα δηλώνει ποτέ.
και την καθυστέρηση σε όλη την κοινωνία που προκαλεί δεν την δηλώνει πουθενά.

τα μαυρα από πού τα παίρνει;

έχετε ξεφύγει μαλάκες στο μπουρδέλο.
παίρνετε μια-δυό περιπτώσεις και την κάνετε κανόνα.
Παίρνετε τον κανόνα και τον κάνετε μεμονωμένο περιστατικό.

τέλος συζήτησης.
 

galanisnick

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2009
Μηνύματα
36
Like
0
Πόντοι
0
ο ΔΥ πληρώνει όλη τη φορολογία που του αναλογεί.

Σωστά.  Αλλά δεν δουλευει ο πούστης τις ώρες του, δεν τις δουλευει.........  Αρα παιρνει 2000 και επιστρεφει τα 300.  1700 για να κααααθετε......
 
OP
OP
E

ekfrastikos

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
126
Like
0
Πόντοι
1
τι λες ρε νομοθέτη.
το λυσες το πρόβλημα των ΔΥ και συ.
το δημοσιο χρημα το διαχειριζονται οι πολιτικοι και οι ΔΥ. αν το μαγαζι δεν παει καλα τοτε μειωνεις μισθους η απολυεις κοσμο η το κλεινεις ειναι τοσο απλο τη το παραλογο λεω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom