Νέα

Ταινια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kostas99
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5
  • Εμφανίσεις 972
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kostas99

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.899
Κριτικές
32
Like
1.263
Πόντοι
3.425
Καλησπερα συναγωνιστες εχω ενα μικρο προβλημα,εχω παρει σκληρο εξωτερικο δισκο στο οποιο εχω περασει ταινιες,τον συνδεω με την τηλεοραση και διαλεγω ποια ταινια θελω να παιξει και εδω ξεκιναει το προβλημα.Ενω παιζει η ταινια μου βγαζει τις λεξεις που λενε οι ηθοποιοι στα αγγλικα και ακριβως απο πανω απο τα αγγλικα μου βγαζει και τους ελληνικους υποτιτλους.Μου ειπε ενα φιλαρακι οτι πρεπει να ενσωματωσω τους υποτιτλους μεσα στην ταινια,γνωριζει καποιος καποιο προγραμμα που να το κανει αυτο 'η καποιον αλλο τροπο ωστε να μην τα βγαζει και τα δυο μαζι??
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Δεν μπορείς να επιλέξεις εσύ ποιούς υπότιτλους θέλεις  και όχι να σου βγάζει η τηλεόραση και τους δύο;
Η διαδικασία ενσωμάτωσης δεν είναι δύσκολη υπόθεση αλλά αν έχεις πολλές ταινίες είναι πρόβλημα. Πρέπει να βρεις τους σωστούς υπότιτλους για την συγκεκριμένη ταινία οι οποίοι να είναι συγχρονισμένοι και αν δεν είναι να τους συγχρονίσεις εσύ.
Οι περισσότεροι player των σύγχρονων τηλεοράσεων δεν τα πάνε και τόσο καλά στο να παίζουν ταινίες. Εχω δει καλούς player χωρίς πολλά προβλήματα στις LG. Άλλη λύση είναι να αγοράσεις έναν εξωτερικό media player και να συνδέσεις πάνω τον δίσκο και από εκεί στην τηέόραση. Να προσέξεις όμως να υποστηρίζει ήχο DTS. Επίσης πολλοί αποκωδικοποιητές MPEG4 (digea) κάνουν αυτήν την δουλειά.
Αν επιμένεις να ενσωματώσεις τους υπότιτλους μπορείς να χρησιμοποιήσεις MKV toolnix  και  για συγχρονισμό υποτίτλων  το subtitle workshop4. Είναι και τα δύο δωρεάν.

:cheesy:
 
OP
OP
Kostas99

Kostas99

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.899
Κριτικές
32
Like
1.263
Πόντοι
3.425
Κοιτα φιλαρακι στον υπολογιστη ο φακελος που εχω την ταινια εχει ακριβως διπλα και τους υποτιτλους οπως ειναι το ονομα της ταινιας ειναι και οι υποτιτλοι γραμμενοι.Μου φαινεται οτι θα προσπαθησω να δοκιμασω να τους ενσωματωσω και θα δουμε,θα κοιταξω το προγραμμα αυτο που μου προτεινες ευχαριστω.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Κοιτα φιλαρακι στον υπολογιστη ο φακελος που εχω την ταινια εχει ακριβως διπλα και τους υποτιτλους οπως ειναι το ονομα της ταινιας ειναι και οι υποτιτλοι γραμμενοι.Μου φαινεται οτι θα προσπαθησω να δοκιμασω να τους ενσωματωσω και θα δουμε,θα κοιταξω το προγραμμα αυτο που μου προτεινες ευχαριστω.

φίλε πρόσεξε.. αν τυχόν η ταινία (το αρχείο avi ή mkv) έχει ήδη ενσωματωμένους τους αγγλικούς υπότιτλους θα έχεις πρόβλημα... θα πέσουν ο ένας πάνω στον άλλον και δεν θα βλέπεις κανέναν...

για να το κοιτάξεις αλλαξε το όνομα στο αρχείο που έχει τους υπότιτλους ή μετέφερε το σε άλλο directory και βλε την ταινία να παίξει... αν εμφανίζονται υπότιτλοι τότε έχει ήδη ενσωματωμένους τους οποίους δεν μπορείς να βγάλεις... θα πρέπει να βρείς την ταινία χωρίς υπότιτλους να πάρεις τους ελληνικούς που έχεις, να τους συγχρονίσεις και να τους ενσωματώσεις...

ενα άλλο κόλπο που μπορείς να κάνεις για να ενσωματώσεις υπότιτλους σε ταινία που ήδη έχει ενωματωμένους υπότιτλους είναι να ορίσεις τους υπότιτλους να φαίνονται με λευκά γράμματα πάνω σε μαύρο υπόβαθρο... αυτό θα σβήνει τους παλιούς υπότιτλους αλλά εξφανίζει και ένα κομμάτι της ταινίας...
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.339
Κριτικές
9
Like
4.687
Πόντοι
1.830
Καλησπερα συναγωνιστες εχω ενα μικρο προβλημα,εχω παρει σκληρο εξωτερικο δισκο στο οποιο εχω περασει ταινιες,τον συνδεω με την τηλεοραση και διαλεγω ποια ταινια θελω να παιξει και εδω ξεκιναει το προβλημα.Ενω παιζει η ταινια μου βγαζει τις λεξεις που λενε οι ηθοποιοι στα αγγλικα και ακριβως απο πανω απο τα αγγλικα μου βγαζει και τους ελληνικους υποτιτλους.Μου ειπε ενα φιλαρακι οτι πρεπει να ενσωματωσω τους υποτιτλους μεσα στην ταινια,γνωριζει καποιος καποιο προγραμμα που να το κανει αυτο 'η καποιον αλλο τροπο ωστε να μην τα βγαζει και τα δυο μαζι??

πρέπει να κατέβασες ταινία με ενσωματωμένους αγγλικούς, να έχεις και ξεχωριστούς ελληνικούς και να σου παίζουν και οι δύο συγχρόνως.

αυτό στο κάνει σε κάθε ταινία;
 
OP
OP
Kostas99

Kostas99

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.899
Κριτικές
32
Like
1.263
Πόντοι
3.425
πρέπει να κατέβασες ταινία με ενσωματωμένους αγγλικούς, να έχεις και ξεχωριστούς ελληνικούς και να σου παίζουν και οι δύο συγχρόνως.

αυτό στο κάνει σε κάθε ταινία;

Σε οσες δεν ειναι ενσωματωμενοι οι υποτιτλοι και τους εχω στον ιδιο φακελο με την ταινια το κανει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom