Νέα

Συλλήψεις για παιδική πορνογραφία / παιδοφιλία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lotusdvd
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 65K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά είναι η κατάλληλη ποινή για τέτοια αδικήματα...

  • Μσκροχρόνια Φυλάκιση

    Ψήφοι: 17 15,5%
  • Ισόβια χωρίς ελαφρυντικά!

    Ψήφοι: 24 21,8%
  • Χημικός Ευνουχισμός

    Ψήφοι: 35 31,8%
  • Θάνατος!

    Ψήφοι: 34 30,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    110

shy_rider

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
406
Like
0
Πόντοι
1
Κατ’ αρχάς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω την αυτονόητη απέχθεια και κατηγορηματική καταδίκη μου, προς κάθε πράξη εκμετάλλευσης ανθρώπου προς άνθρωπο, που τις χειρότερες μορφές της συνιστούν οι παιδεραστία και η διακίνηση παιδ. πορν/φιας.
Θέλω όμως να θέσω και τους προβληματισμούς μου, κινδυνεύοντας, αφού ενδεχομένως θα έρθω σε αντίθεση με το γενικό κλίμα αναθέματος κατά των δραστών (σωστότερος χαρακτηρισμός κατηγορουμένων, αφού δεν έχουμε δικαστική καταδίκη) και επιδίωξης παραδειγματικής τιμωρίας, όχι μέσα από το θεσμοθετημένο δικαιϊκό σύστημα μας αλλά με τρόπους που θυμίζουν ταλιμπάν και μουτζαχεντίν, κρέμασμα από τα αρχ…., ανασκολωπισμός κ.λ.π.
Έκπληξη επίσης μου προκαλεί και το υπονοούμενο, ότι στην φυλακή να υποστούν αυτά που τους αξίζουν.
Δηλαδή αποδεχόμαστε ότι, οι προσωρινά κρατούμενοι, που δεν εκτίουν ποινή, με την έννοια ότι η Δικαιοσύνη δεν έχει ακόμη ολοκληρώσει τις διαδικασίες εκείνες που θα πείσουν ότι πρέπει να εκδηλώσει την απαξία της κοινωνίας με την στέρηση της ελευθερίας, θα υποστούν άλλου είδους ποινή (όλοι καταλαβαίνουμε τι υπονοείται), από κάποιους που υποκαθιστούν τα θεσμοθετημένα όργανα απονομής Δικαιοσύνης.
Τέλος πάντων, σε αυτό το ελεύθερο forum ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράσει την άποψη του, όσο και αν διαφωνεί κάποιος ή κάποιοι, θεωρώ δε, πάντα εξαντλώντας την καλοπιστία απέναντι σε όλους σας, ότι και ο hristidis εξέφρασε κάποιες απόψεις, ίσως με λάθος τρόπο, όχι όμως ότι υποστηρίζει την τέλεση αδικημάτων και μάλιστα αυτής της κοινωνικής απαξίας (δεν αναφέρομαι σε ύβρις και χαρακτηρισμούς που διάβασα, αλλά στην τοποθέτηση του πάνω στο θέμα του tread).
Εγώ τώρα, επαναλαμβάνοντας ότι ζητώ πρώτος απ’ όλους την παραδειγματική τιμωρία των δραστών, καθώς μου είναι αδιανόητη η παρακολούθηση παιδ. πορν/φίας, θα αναρωτηθώ, πώς είναι δυνατό να μιλάμε για εξάρθρωση κυκλώματος όταν αυτή δεν συνοδεύεται από την σύλληψη των προσώπων που παράγουν και διακινούν μέχρι τον άρρωστο «καταναλωτή» το παράνομο υλικό.
Γιατί δεν ακούσαμε ποτέ ότι εκτός από τους χρήστες του διαδικτύου, που μπήκαν σε παράνομες ιστοσελίδες (ή μήπως δεν είναι παράνομες ; ), συνελήφθησαν και οι ιδιοκτήτες και διαχειριστές αυτών;
Να προσθέσω πάλι και κάτι παραπάνω, ως αντικείμενο προβληματισμού : διάβασα τα ονόματα των κατηγορουμένων και αναρωτιέμαι, με το δεδομένο ότι αυτό δεν επιτρέπεται, όχι λόγω της προστασίας των προσωπικών δεδομένων, αλλά επειδή θεμελιώδης αρχή του Ποινικού Δικαίου –in dubio pro reo- εν αμφιβολία υπέρ του κατηγορουμένου, την μαθαίνουν οι πρωτοετείς φοιτητές της Νομικής Σχολής, επιβάλει την μεταχείριση του κατηγορουμένου ως αθώου, μέχρι να καταδικασθεί από Δικαστήριο, αν αυτά δόθηκαν στην δημοσιότητα με απόφαση του προϊσταμένου της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών (πώς ενήργησε τόσο γρήγορα ; ) ή από τα Μ.Μ.Ε. ; Γιατί όντως επιτρέπεται για τέτοιου είδους αδικήματα (όπως και για άλλα) η δημοσιοποίηση των ονομάτων των κατηγορουμένων αλλά μετά από απόφαση και όχι με πρωτοβουλία οποιουδήποτε.
Εγώ προσωπικά διαφωνώ (έχω την εντύπωση ότι ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών έκανε παλαιότερα σχετική παρέμβαση), διότι θεωρώ ότι τέτοιου είδους εξαιρέσεις προκαλούν ρωγμή στο σύστημα Δικαίου και κερκόπορτα και για άλλες κάμψεις θεμελιωδών αρχών και δικαιωμάτων.
Έχετε σκεφθεί την περίπτωση του λάθους  και της ενδεχόμενης μελλοντικής αθώωσης ενός κατηγορουμένου, όταν προηγούμενα θα έχει δημοσιοποιηθεί το όνομα του, με ότι συνεπάγεται αυτό για την οικογένεια και τα παιδιά του ; Και μη μου πείτε ότι αυτό γίνεται για να προστατεύσουμε και τα δικά του παιδιά, όταν αυτά θα γυρνούν στιγματισμένα (μέσα σε μια κοινωνία που δεν διακρίνει τον παιδεραστή από τον «διακινητή» ή «χρήστη» παράνομου υλικού παιδ. πορν/φιας) και το πιθανότερο είναι να αναγκασθούν να αλλάξουν περιβάλλον.

Και έναν ακόμη προβληματισμό, σχετικά με τις υπηρεσίες που διενεργούν αυτούς τους ελέγχους (τις ξέρουμε όλοι από την πρόσφατη περιπέτεια του site).
Από κάποιες ανώνυμες καταγγελίες βρέθηκε κατηγορούμενος ο ιδιοκτήτης για εγκλήματα κατά των ηθών και τρέχει τώρα να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.
Πόσο αξιόπιστες είναι οι έρευνες και τα πορίσματα των υπηρεσιών αυτών και πόσο βέβαιες οι πληροφορίες που έχουν;
[Θα ήθελα να ρίξετε και μία ματιά και στο παρακάτω link : ]

Γιατί άραγε, αν υποθέσουμε ότι βρέθηκε υλικό παιδ. προν/φιας, για 35 άτομα απλά σχηματίσθηκε δικογραφία για ορισμένα πρόσωπα και δεν παραπέμπονται όλοι σε ανακριτή (κακούργημα) ή στο δικαστήριο με διαδικασία αυτοφώρου (πλημμέλλημα) ;

Τελειώνοντας η άποψη που διάβασα αρκετές φορές, ότι προσοχή στα γραφόμενα μας, διότι θέτουν σε κίνδυνο το site, τι υπονοεί, ότι βρισκόμαστε υπό άγρυπνη παρακολούθηση και από ποιους ;


 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Κατά καιρούς γίνονται προγράμματα για να μάθουν κάποιοι υπολογιστές ακόμη και δωρεάν...αλλά αυτοί το μόνο που κοιτάνε είναι να πάρουν το ECDL και οποιαδήποτε άλλη αναγνωριζσμένη πιστοποίηση για να κάνουν τα χαρτιά τους π.χ. στο δημόσιο...ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν ξέρουν ή όχι υπολογιστές.Ελπίζω τώρα να μην αφήνει κανείς το ασύρματο Internet του ξεκλείδωτο και να δίνει πάντα WPA-KEY AΑλιώς ενδεχομένως, όπως και έγινε με την αστυνομικό, άλλος θα κάνει τα εγκλήματα και άλλος θα τα πληρώνει. ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΤΕ MONO ΝΑ ΓΚΟΜΕΝΙΑΖΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ FACEBOOK αλλά να σερφάρεται με ασφάλεια. Που ξέρετε πόσο ανώμαλοι είναι οι γείτονες σας;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Κατά καιρούς γίνονται προγράμματα για να μάθουν κάποιοι υπολογιστές ακόμη και δωρεάν...αλλά αυτοί το μόνο που κοιτάνε είναι να πάρουν το ECDL και οποιαδήποτε άλλη αναγνωριζσμένη πιστοποίηση για να κάνουν τα χαρτιά τους π.χ. στο δημόσιο...ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν ξέρουν ή όχι υπολογιστές.Ελπίζω τώρα να μην αφήνει κανείς το ασύρματο Internet του ξεκλείδωτο και να δίνει πάντα WPA-KEY AΑλιώς ενδεχομένως, όπως και έγινε με την αστυνομικό, άλλος θα κάνει τα εγκλήματα και άλλος θα τα πληρώνει. ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΤΕ MONO ΝΑ ΓΚΟΜΕΝΙΑΖΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ FACEBOOK αλλά να σερφάρεται με ασφάλεια. Που ξέρετε πόσο ανώμαλοι είναι οι γείτονες σας;

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Mariaath

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2009
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Λυπάμαι πολύ που διαβάζω τέτοιες καταστάσεις!!!Ακόμα πιο λυπηρό που υπάρχουν αισχροί άνθρωποι εδώ μέσα που δεν καταδικάζουν αυτά τα σιχάματα της κοινωνίας!Προσωπικά αν γίνω ποτέ μητέρα έτσι και έκανε κάποιος κάτι τέτοιο στο παιδί μου θα τον σκότωνα!!!!!!!
 

Επισκέπτης
Σε αυτον τον τοπο οποια πετρα σηκωσεις,παπαδαριο θα πετυχεις...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κατ’ αρχάς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω την αυτονόητη απέχθεια και κατηγορηματική καταδίκη μου, προς κάθε πράξη εκμετάλλευσης ανθρώπου προς άνθρωπο, που τις χειρότερες μορφές της συνιστούν οι παιδεραστία και η διακίνηση παιδ. πορν/φιας.
Θέλω όμως να θέσω και τους προβληματισμούς μου, κινδυνεύοντας, αφού ενδεχομένως θα έρθω σε αντίθεση με το γενικό κλίμα αναθέματος κατά των δραστών (σωστότερος χαρακτηρισμός κατηγορουμένων, αφού δεν έχουμε δικαστική καταδίκη) και επιδίωξης παραδειγματικής τιμωρίας, όχι μέσα από το θεσμοθετημένο δικαιϊκό σύστημα μας αλλά με τρόπους που θυμίζουν ταλιμπάν και μουτζαχεντίν, κρέμασμα από τα αρχ…., ανασκολωπισμός κ.λ.π.
Έκπληξη επίσης μου προκαλεί και το υπονοούμενο, ότι στην φυλακή να υποστούν αυτά που τους αξίζουν.
Δηλαδή αποδεχόμαστε ότι, οι προσωρινά κρατούμενοι, που δεν εκτίουν ποινή, με την έννοια ότι η Δικαιοσύνη δεν έχει ακόμη ολοκληρώσει τις διαδικασίες εκείνες που θα πείσουν ότι πρέπει να εκδηλώσει την απαξία της κοινωνίας με την στέρηση της ελευθερίας, θα υποστούν άλλου είδους ποινή (όλοι καταλαβαίνουμε τι υπονοείται), από κάποιους που υποκαθιστούν τα θεσμοθετημένα όργανα απονομής Δικαιοσύνης.
Τέλος πάντων, σε αυτό το ελεύθερο forum ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράσει την άποψη του, όσο και αν διαφωνεί κάποιος ή κάποιοι, θεωρώ δε, πάντα εξαντλώντας την καλοπιστία απέναντι σε όλους σας, ότι και ο hristidis εξέφρασε κάποιες απόψεις, ίσως με λάθος τρόπο, όχι όμως ότι υποστηρίζει την τέλεση αδικημάτων και μάλιστα αυτής της κοινωνικής απαξίας (δεν αναφέρομαι σε ύβρις και χαρακτηρισμούς που διάβασα, αλλά στην τοποθέτηση του πάνω στο θέμα του tread).
Εγώ τώρα, επαναλαμβάνοντας ότι ζητώ πρώτος απ’ όλους την παραδειγματική τιμωρία των δραστών, καθώς μου είναι αδιανόητη η παρακολούθηση παιδ. πορν/φίας, θα αναρωτηθώ, πώς είναι δυνατό να μιλάμε για εξάρθρωση κυκλώματος όταν αυτή δεν συνοδεύεται από την σύλληψη των προσώπων που παράγουν και διακινούν μέχρι τον άρρωστο «καταναλωτή» το παράνομο υλικό.
Γιατί δεν ακούσαμε ποτέ ότι εκτός από τους χρήστες του διαδικτύου, που μπήκαν σε παράνομες ιστοσελίδες (ή μήπως δεν είναι παράνομες ; ), συνελήφθησαν και οι ιδιοκτήτες και διαχειριστές αυτών;
Να προσθέσω πάλι και κάτι παραπάνω, ως αντικείμενο προβληματισμού : διάβασα τα ονόματα των κατηγορουμένων και αναρωτιέμαι, με το δεδομένο ότι αυτό δεν επιτρέπεται, όχι λόγω της προστασίας των προσωπικών δεδομένων, αλλά επειδή θεμελιώδης αρχή του Ποινικού Δικαίου –in dubio pro reo- εν αμφιβολία υπέρ του κατηγορουμένου, την μαθαίνουν οι πρωτοετείς φοιτητές της Νομικής Σχολής, επιβάλει την μεταχείριση του κατηγορουμένου ως αθώου, μέχρι να καταδικασθεί από Δικαστήριο, αν αυτά δόθηκαν στην δημοσιότητα με απόφαση του προϊσταμένου της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών (πώς ενήργησε τόσο γρήγορα ; ) ή από τα Μ.Μ.Ε. ; Γιατί όντως επιτρέπεται για τέτοιου είδους αδικήματα (όπως και για άλλα) η δημοσιοποίηση των ονομάτων των κατηγορουμένων αλλά μετά από απόφαση και όχι με πρωτοβουλία οποιουδήποτε.
Εγώ προσωπικά διαφωνώ (έχω την εντύπωση ότι ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών έκανε παλαιότερα σχετική παρέμβαση), διότι θεωρώ ότι τέτοιου είδους εξαιρέσεις προκαλούν ρωγμή στο σύστημα Δικαίου και κερκόπορτα και για άλλες κάμψεις θεμελιωδών αρχών και δικαιωμάτων.
Έχετε σκεφθεί την περίπτωση του λάθους  και της ενδεχόμενης μελλοντικής αθώωσης ενός κατηγορουμένου, όταν προηγούμενα θα έχει δημοσιοποιηθεί το όνομα του, με ότι συνεπάγεται αυτό για την οικογένεια και τα παιδιά του ; Και μη μου πείτε ότι αυτό γίνεται για να προστατεύσουμε και τα δικά του παιδιά, όταν αυτά θα γυρνούν στιγματισμένα (μέσα σε μια κοινωνία που δεν διακρίνει τον παιδεραστή από τον «διακινητή» ή «χρήστη» παράνομου υλικού παιδ. πορν/φιας) και το πιθανότερο είναι να αναγκασθούν να αλλάξουν περιβάλλον.

Και έναν ακόμη προβληματισμό, σχετικά με τις υπηρεσίες που διενεργούν αυτούς τους ελέγχους (τις ξέρουμε όλοι από την πρόσφατη περιπέτεια του site).
Από κάποιες ανώνυμες καταγγελίες βρέθηκε κατηγορούμενος ο ιδιοκτήτης για εγκλήματα κατά των ηθών και τρέχει τώρα να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.
Πόσο αξιόπιστες είναι οι έρευνες και τα πορίσματα των υπηρεσιών αυτών και πόσο βέβαιες οι πληροφορίες που έχουν;
[Θα ήθελα να ρίξετε και μία ματιά και στο παρακάτω link : ]

Γιατί άραγε, αν υποθέσουμε ότι βρέθηκε υλικό παιδ. προν/φιας, για 35 άτομα απλά σχηματίσθηκε δικογραφία για ορισμένα πρόσωπα και δεν παραπέμπονται όλοι σε ανακριτή (κακούργημα) ή στο δικαστήριο με διαδικασία αυτοφώρου (πλημμέλλημα) ;

Τελειώνοντας η άποψη που διάβασα αρκετές φορές, ότι προσοχή στα γραφόμενα μας, διότι θέτουν σε κίνδυνο το site, τι υπονοεί, ότι βρισκόμαστε υπό άγρυπνη παρακολούθηση και από ποιους ;


Θα συμφωνήσω...

Η δημοσιοποίηση ονομάτων πριν έστω την πρωτόδικη καταδίκη είναι μεγάλο σφάλμα...

Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις παγκοσίως ανθρώπων που αθωώθηκαν είτε για διακίνηση είτε για παιδοφιλία αλλά οι ζωές τους είχαν ήδη καταστραφεί...
Με βάση ψευδείς καταγγελίες ή στοιχεία που συλλέχθηκαν πρόχειρα, ίσα- ίσα για να παρουσιαστεί αποτέλεσμα από τις αρχές...
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
σιγουρα θα πρεπει να καταδικαστουν για λογους κοινωνικης ευθιξιας και δικαιοσυνης
η ψυχιατρικη εντασσει την παιδεραστια στις παραφιλιες ,δηλαδη τη θεωρει διαταραχη και η σημερινη κοινωνια τη θεωρει ποινικως κολασιμη πραξη.
Θελω να αναφερω το εξης , καποιοι απ'αυτους ειναι πολυ μεγαλου πνευματικου επιπεδου οπως ο πολυ καλος νευροχειρουργος Χ .Χαραλαμπιδης ενας αγγειοχειρουργος και αλλοι επιστημονες και να προσπαθησω να το παραλληλησω με τους αρχαιους ημων προγονους που εκτος απο μεγαλοι φιλοσοφοι για τους οποιους ειμαστε πολυ περηφανοι ηταν και παιδερεστες τεκμηριωμενα.
Ειναι εδω λοιπον που το δικαστικο κακουργημα ,συνδεεται με τη δικαστικη ψυχιατρικη και το δικαστηριο της κοινης γνωμης.
 

Επισκέπτης
σιγουρα θα πρεπει να καταδικαστουν για λογους κοινωνικης ευθιξιας και δικαιοσυνης
η ψυχιατρικη εντασσει την παιδεραστια στις παραφιλιες ,δηλαδη τη θεωρει διαταραχη και η σημερινη κοινωνια τη θεωρει ποινικως κολασιμη πραξη.
Θελω να αναφερω το εξης , καποιοι απ'αυτους ειναι πολυ μεγαλου πνευματικου επιπεδου οπως ο πολυ καλος νευροχειρουργος Χ .Χαραλαμπιδης ενας αγγειοχειρουργος και αλλοι επιστημονες και να προσπαθησω να το παραλληλησω με τους αρχαιους ημων προγονους που εκτος απο μεγαλοι φιλοσοφοι για τους οποιους ειμαστε πολυ περηφανοι ηταν και παιδερεστες τεκμηριωμενα.
Ειναι εδω λοιπον που το δικαστικο κακουργημα ,συνδεεται με τη δικαστικη ψυχιατρικη και το δικαστηριο της κοινης γνωμης.
Αυτοι δεν ηταν παιδεραστες ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ-δλδ.δεν πηγαν με ανηλικα.Παιδοφιλοι ναι(με την εννοια οτι γουσταραν),αλλα οχι παιδεραστες.

Το ζητημα αυτο εχω την εντυπωση οτι τα τελευταια χρονια υπερεκτιμαται ως προς τις διαστασεις του,οτι καλλιεργειται στους πολιτες-οι σχετικες ειδησεις ειναι"καυτο"θεμα για τους δημοσιοκαφρους-ο φοβος του πανταχου παροντα παιδεραστη και παιδοφιλου.

Δεν θυμαμαι πιτσιρικας να παιζαν τετοια θεματα στις ειδησεις,μπορει και να κανω λαθος βεβαια.
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Τα αρχαία να τα αφήσετε για τους...αρχαίους...προσπαθείτε να ερμηνεύσετε στην νεοελληνική φράσεις και λέξεις που τότε είχαν εντελώς διαφορετική σημασία...προφανώς είστε προκατειλημμένοι από την προπαγάνδα του αγγλικού αδελφάτου και πουσταριού μιας και η λέξη παιδεραστής είχε εντελώς διαφορετική σημασία... Αν και εσείς που είστε Έλληνες δεν το καταλαβαίνετε αυτό ή δεν το έχετε διδαχθεί στο σχολείο, τι να πω...Επι του θέματος λοιπόν...2009
 

Επισκέπτης
Α,ναι και οι αρχαιοι ημων δεν γαμουσαν τους νεαρους ερωμενους τους...φλερτ,χαμουρεματα και αλληλομαλακια επαιζε κυριως.Οχι διεισδυση ομως,αυτο ηταν πολυ τραβηγμενο.

Αλλα αφου τις ειχαν μαντρωμενες τις γυναικες αλλα Μουλας Ομαρ,τι να κανουν οι φουκαραδες,επρεπε να ξεδωσουν καπου.

Τωρα θα πει κανεις,και οι εταιρες?Κοιταξε,τα ατομα ειχαν ξεφυγει λιγο:Ειχαν φραγκα και ελευθερο χρονο αφου οι δουλοι ιδρωναν για παρτη τους.Μερικοι απο οσους λοιπον την ειχαν ψαξει γερα με τις τανες εν συνεχεια,αφου κορεστηκαν,το"προχωρησαν"το πραμα...
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Κατά καιρούς γίνονται προγράμματα για να μάθουν κάποιοι υπολογιστές ακόμη και δωρεάν...αλλά αυτοί το μόνο που κοιτάνε είναι να πάρουν το ECDL και οποιαδήποτε άλλη αναγνωριζσμένη πιστοποίηση για να κάνουν τα χαρτιά τους π.χ. στο δημόσιο...ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν ξέρουν ή όχι υπολογιστές.Ελπίζω τώρα να μην αφήνει κανείς το ασύρματο Internet του ξεκλείδωτο και να δίνει πάντα WPA-KEY AΑλιώς ενδεχομένως, όπως και έγινε με την αστυνομικό, άλλος θα κάνει τα εγκλήματα και άλλος θα τα πληρώνει. ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΤΕ MONO ΝΑ ΓΚΟΜΕΝΙΑΖΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ FACEBOOK αλλά να σερφάρεται με ασφάλεια. Που ξέρετε πόσο ανώμαλοι είναι οι γείτονες σας;
Ε γιατί η αστυνομικός τι έπαθε?Λες να μην το ξέρουν τα μπατσόσκυλα ότι υπάρχουν ασύρματα δίκτυα?Το πολύ-πολύ να κανουν έρευνα στο pc σου και να παίξουν καμμιά  :jerking: με τις τσόντες που έχεις! :grin:
Αν είσαι καθαρός στα αρχίδια σου...
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Κατ’ αρχάς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω την αυτονόητη απέχθεια και κατηγορηματική καταδίκη μου, προς κάθε πράξη εκμετάλλευσης ανθρώπου προς άνθρωπο, που τις χειρότερες μορφές της συνιστούν οι παιδεραστία και η διακίνηση παιδ. πορν/φιας.
Θέλω όμως να θέσω και τους προβληματισμούς μου, κινδυνεύοντας, αφού ενδεχομένως θα έρθω σε αντίθεση με το γενικό κλίμα αναθέματος κατά των δραστών (σωστότερος χαρακτηρισμός κατηγορουμένων, αφού δεν έχουμε δικαστική καταδίκη) και επιδίωξης παραδειγματικής τιμωρίας, όχι μέσα από το θεσμοθετημένο δικαιϊκό σύστημα μας αλλά με τρόπους που θυμίζουν ταλιμπάν και μουτζαχεντίν, κρέμασμα από τα αρχ…., ανασκολωπισμός κ.λ.π.
Έκπληξη επίσης μου προκαλεί και το υπονοούμενο, ότι στην φυλακή να υποστούν αυτά που τους αξίζουν.
Δηλαδή αποδεχόμαστε ότι, οι προσωρινά κρατούμενοι, που δεν εκτίουν ποινή, με την έννοια ότι η Δικαιοσύνη δεν έχει ακόμη ολοκληρώσει τις διαδικασίες εκείνες που θα πείσουν ότι πρέπει να εκδηλώσει την απαξία της κοινωνίας με την στέρηση της ελευθερίας, θα υποστούν άλλου είδους ποινή (όλοι καταλαβαίνουμε τι υπονοείται), από κάποιους που υποκαθιστούν τα θεσμοθετημένα όργανα απονομής Δικαιοσύνης.
Τέλος πάντων, σε αυτό το ελεύθερο forum ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράσει την άποψη του, όσο και αν διαφωνεί κάποιος ή κάποιοι, θεωρώ δε, πάντα εξαντλώντας την καλοπιστία απέναντι σε όλους σας, ότι και ο hristidis εξέφρασε κάποιες απόψεις, ίσως με λάθος τρόπο, όχι όμως ότι υποστηρίζει την τέλεση αδικημάτων και μάλιστα αυτής της κοινωνικής απαξίας (δεν αναφέρομαι σε ύβρις και χαρακτηρισμούς που διάβασα, αλλά στην τοποθέτηση του πάνω στο θέμα του tread).
Εγώ τώρα, επαναλαμβάνοντας ότι ζητώ πρώτος απ’ όλους την παραδειγματική τιμωρία των δραστών, καθώς μου είναι αδιανόητη η παρακολούθηση παιδ. πορν/φίας, θα αναρωτηθώ, πώς είναι δυνατό να μιλάμε για εξάρθρωση κυκλώματος όταν αυτή δεν συνοδεύεται από την σύλληψη των προσώπων που παράγουν και διακινούν μέχρι τον άρρωστο «καταναλωτή» το παράνομο υλικό.
Γιατί δεν ακούσαμε ποτέ ότι εκτός από τους χρήστες του διαδικτύου, που μπήκαν σε παράνομες ιστοσελίδες (ή μήπως δεν είναι παράνομες ; ), συνελήφθησαν και οι ιδιοκτήτες και διαχειριστές αυτών;
Να προσθέσω πάλι και κάτι παραπάνω, ως αντικείμενο προβληματισμού : διάβασα τα ονόματα των κατηγορουμένων και αναρωτιέμαι, με το δεδομένο ότι αυτό δεν επιτρέπεται, όχι λόγω της προστασίας των προσωπικών δεδομένων, αλλά επειδή θεμελιώδης αρχή του Ποινικού Δικαίου –in dubio pro reo- εν αμφιβολία υπέρ του κατηγορουμένου, την μαθαίνουν οι πρωτοετείς φοιτητές της Νομικής Σχολής, επιβάλει την μεταχείριση του κατηγορουμένου ως αθώου, μέχρι να καταδικασθεί από Δικαστήριο, αν αυτά δόθηκαν στην δημοσιότητα με απόφαση του προϊσταμένου της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών (πώς ενήργησε τόσο γρήγορα ; ) ή από τα Μ.Μ.Ε. ; Γιατί όντως επιτρέπεται για τέτοιου είδους αδικήματα (όπως και για άλλα) η δημοσιοποίηση των ονομάτων των κατηγορουμένων αλλά μετά από απόφαση και όχι με πρωτοβουλία οποιουδήποτε.
Εγώ προσωπικά διαφωνώ (έχω την εντύπωση ότι ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών έκανε παλαιότερα σχετική παρέμβαση), διότι θεωρώ ότι τέτοιου είδους εξαιρέσεις προκαλούν ρωγμή στο σύστημα Δικαίου και κερκόπορτα και για άλλες κάμψεις θεμελιωδών αρχών και δικαιωμάτων.
Έχετε σκεφθεί την περίπτωση του λάθους  και της ενδεχόμενης μελλοντικής αθώωσης ενός κατηγορουμένου, όταν προηγούμενα θα έχει δημοσιοποιηθεί το όνομα του, με ότι συνεπάγεται αυτό για την οικογένεια και τα παιδιά του ; Και μη μου πείτε ότι αυτό γίνεται για να προστατεύσουμε και τα δικά του παιδιά, όταν αυτά θα γυρνούν στιγματισμένα (μέσα σε μια κοινωνία που δεν διακρίνει τον παιδεραστή από τον «διακινητή» ή «χρήστη» παράνομου υλικού παιδ. πορν/φιας) και το πιθανότερο είναι να αναγκασθούν να αλλάξουν περιβάλλον.

Και έναν ακόμη προβληματισμό, σχετικά με τις υπηρεσίες που διενεργούν αυτούς τους ελέγχους (τις ξέρουμε όλοι από την πρόσφατη περιπέτεια του site).
Από κάποιες ανώνυμες καταγγελίες βρέθηκε κατηγορούμενος ο ιδιοκτήτης για εγκλήματα κατά των ηθών και τρέχει τώρα να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.
Πόσο αξιόπιστες είναι οι έρευνες και τα πορίσματα των υπηρεσιών αυτών και πόσο βέβαιες οι πληροφορίες που έχουν;
[Θα ήθελα να ρίξετε και μία ματιά και στο παρακάτω link : ]

Γιατί άραγε, αν υποθέσουμε ότι βρέθηκε υλικό παιδ. προν/φιας, για 35 άτομα απλά σχηματίσθηκε δικογραφία για ορισμένα πρόσωπα και δεν παραπέμπονται όλοι σε ανακριτή (κακούργημα) ή στο δικαστήριο με διαδικασία αυτοφώρου (πλημμέλλημα) ;

Τελειώνοντας η άποψη που διάβασα αρκετές φορές, ότι προσοχή στα γραφόμενα μας, διότι θέτουν σε κίνδυνο το site, τι υπονοεί, ότι βρισκόμαστε υπό άγρυπνη παρακολούθηση και από ποιους ;
Πολυ καλη διατυπωση γραπτου λογου!!!!
Συμφωνω με ολες τις αποψεις σου.

Βεβαια, οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια, λεει μια λαϊκη ρηση...αλλα οντως για φανταστειτε ποσο λαθος θα ηταν η δημοσιευση των ονοματων τους πριν τη καταδικη σε περιπτωση αθωωσης...
Εινα η πρωτη φορα που γινετε κατι παρομοιο σε τετοιο θεμα??? αν δεν κανω λαθος (διορθωστε με)???
Βεβαια αν νομιζουν οτι με την δημοσιευση των ονοματων τους θα αποτρεψουν τετοια απεχθη φαινομενα στο μελλον... πιστευω οτι δεν αρκει για τετοια βαρια αρρωστημενα μυαλα!!!
Το μαχαιρι πρεπει να φτασει ΑΚΟΜΑ πιο βαθια ;)!!!!
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
για να σοβαρευτουμε,
εγω απορω πως προσελκυεται καποιος σε ενα τετοιο κυκλωμα.
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
16
Πόντοι
4.175
ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ......... :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

μια ειναι η λυση για αυτους τους αληταραδες..... :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

ΣΑΠΙΣΜΑ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΟΨΙΜΟ ΤΩΝ ΓΕΝΝΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ


ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΡΕ ΚΑΡΙΟΛΗΔΕΣ.......

Π Α Ι Δ Α Κ Ι Α.............

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Θερμά συγχαρητήρια... :rockon:

Τι συγχαρητήρια;
Δεν διαβάζεις μετά από τις 3 πρώτες λέξεις : "έπειτα από σχετικό σήμα της Interpol και έγγραφο της Μητροπολιτικής Αστυνομίας του Λονδίνου".
ή ότι: "Η υπόθεση άρχισε να ερευνάται από την ελληνική αστυνομία ύστερα από έγγραφο της Μητροπολιτικής αστυνομίας του Λονδίνου, που έφτασε μέσω Ιντερπόλ με το οποίο οι βρετανικές αρχές ενημέρωναν ότι ύστερα από παγκόσμια έρευνά τους στο διαδίκτυο για διακίνηση πώληση και αγορά υλικού παιδικής πορνογραφίας εντόπισαν πάνω από 200 ιστοσελίδες για VIP μέλη μέσω των οποίων γινόταν αγοραπωλησία υλικού που αφορούσε στη σεξουαλική κακοποίηση παιδιών."

Δηλαδή συγχαρητήρια επειδή ζήτησαν άρση του απορρήτου και μετά πήγαν στους παρόχους και ζήτησαν τα ονόματα των συνδρομητών που αντιστοιχούν στις IP;  Ή που ξήλωσαν τους σκληρούς από τα PC και βρήκαν φωτογραφίες και βίντεο;
Τα ίδια συγχαρητήρια έδινες και την άλλη φορά στην υπόθεση του βοσκού με το laptop στην στάνη η οποία είχε ξεκινήσει από την Βραζιλία (υπόθεση carousel).

Να ξέρεις ότι όσα συγχαρητήρια και να δώσεις τίποτε δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα μπορούσαν να είχαν κάνει έρευνα στο bourdela.com και να είχαν πει στην Εισαγγελία Πρωτοδικών ότι οι καταγγελίες κατά του Alexxx για μαστροπεία ήταν παντελώς αστήρικτες και ότι θα έπρεπε η υπόθεση να μπει στο αρχείο.
Αλλά προτιμούν την εύκολη λύση, κάνουμε την σύλληψη και μετά ας βγάλει τα κάστανα από την φωτιά το δικαστήριο. Εν τω μεταξύ ας ταλαιπωρείται ο άλλος και ας τρέχει στα δικαστήρια.


Θα συμφωνήσω...

Η δημοσιοποίηση ονομάτων πριν έστω την πρωτόδικη καταδίκη είναι μεγάλο σφάλμα...

Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις παγκοσίως ανθρώπων που αθωώθηκαν είτε για διακίνηση είτε για παιδοφιλία αλλά οι ζωές τους είχαν ήδη καταστραφεί...
Με βάση ψευδείς καταγγελίες ή στοιχεία που συλλέχθηκαν πρόχειρα, ίσα- ίσα για να παρουσιαστεί αποτέλεσμα από τις αρχές...

Ο νόμος λέει ότι η δημοσιοποίηση των ονομάτων: "αποσκοπεί στην προστασία του κοινωνικού συνόλου, των ανηλίκων, των ευάλωτων ή ανίσχυρων πληθυσμιακών ομάδων και προς ευχερέστερη πραγμάτωση της αξίωσης της Πολιτείας για τον κολασμό των παραπάνω αδικημάτων".

Δεν βλέπω να απειλείται άμεσα καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες στην παρούσα υπόθεση, δηλαδή δεν είναι κανένας από αυτούς τόσο επικίνδυνος έτσι ώστε θα πρέπει να ξέρουμε το όνομα του για να προστατευθούμε από αυτόν.
Επομένως θεωρώ ότι γίνεται στα πλαίσια της "ευχερέστερης πραγμάτωσης της αξίωσης της Πολιτείας για τον κολασμό των παραπάνω αδικημάτων".
Δεν ξέρω ποιός φωστήρας έγραψε αυτόν τον νόμο αλλά ούτε και αυτό στέκει. Δηλαδή πως διευκολύνεται η Πολιτεία στην καταδίκη με την δημοσίευση; Με τους ίδιους κανόνες ποινικής δικονομίας δεν θα γίνει η ανάκριση και η δίκη;
Άλλα θέλει να πει εδώ ο νομοθέτης και άλλα λέει. Και αυτό δεν είναι καλό.

Θέλω όμως να καταλήξω αλλού.
Έχουμε 24 κατηγορούμενους (35 IP, αλλά προφανώς ορισμένοι έμπεναν από περισσότερες από μία IP).
Γιατί δημοσιοποιούνται επιλεκτικά 5 ονόματα και όχι όλα τα ονόματα; Γιατί γίνονται γνωστά τα ονόματα που βολεύουν τα ΜΜΕ για να επιδοθούν στον κιτρινισμό, στον αισθησιασμό και στις γνωστές ατάκες ("πολίτες υπεράνω υποψίας", "επιστήμονες" κλπ) ;

Τέλος θέλω να πω ότι στην παρούσα υπόθεση ορισμένοι βρίσκονται κατηγορούμενοι επειδή (σύμφωνα με τον τύπο) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ να αγοράσουν από την ιστοσελίδα υλικό (αλλά φαντάζομαι για κάποιους λόγους δεν ολοκλήρωσαν την συναλλαγή).
Έτσι ναι μεν στους 11 (ή 12 κατ' άλλους) βρέθηκε κάποιο υλικό στα PC τους αλλά στους υπόλοιπους 13 ΔΕΝ βρέθηκε τίποτε (φαντάζομαι θα είχαν μπει στην σελίδα δεν θα είχαν εγγραφεί συνδρομητές ή θα είχαν εγγραφεί και δεν θα είχαν προλάβει να κατεβάσουν ή θα κατέβασαν και τα είχαν σβήσει).
Δεν είμαι σίγουρος πως από τον νόμο στοιχειοθετείται ακριβώς το αξιόποινο για τους 13 αυτούς κατηγορούμενους στους οποίους δεν βρέθηκε τίποτε.

Πριν λοιπόν στηθούν οι γκιλοτίνες στο Σύνταγμα ας περιμένουμε να δούμε ποιά θα είναι η απόφαση της Δικαιοσύνης. Γιατί μπορεί να υπάρχουν πολλές εκπλήξεις.
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Ε γιατί η αστυνομικός τι έπαθε?Λες να μην το ξέρουν τα μπατσόσκυλα ότι υπάρχουν ασύρματα δίκτυα?Το πολύ-πολύ να κανουν έρευνα στο pc σου και να παίξουν καμμιά  :jerking: με τις τσόντες που έχεις! :grin:
Αν είσαι καθαρός στα αρχίδια σου...

Εγώ δεν θα γούσταρα να γραφεί το όνομα μου στη δικογραφία (γιατί σε αυτήν αυτό θα συμβεί) και να τραβιέμαι μάρτυρας στα δικαστήρια για τον κάθε ανωμαλάρα!Και δες και αυτό που είναι ακόμη πιο σοβαρό
Με λίγα λόγια δεν είναι κακό να ξέρετε ολίγον από ασφάλεια υπολογιστή...Τόσα δωρεάν προγράμματα τρέξανε μέσω της Κοινωνίας της Πληροφορίας αλλά όπως πάντα κάποιοι Αγρόν Αγοράζουν...Και μετά κλαψομουνιάζουνε ότι κολάνε ιούς, δεν κατεβάζουν γρήγορα από το Internet (πράγμα φυσικό αν κατεβάζουν και άλλοι 5 παράλληλα από το δικό τους δίκτυο) και άλλα τέτοια όμορφα!
 

paixnidinaginete

Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.371
Like
1
Πόντοι
16
εγω ενα πραγμα εχω να προτεινω

κλεισιμο σε απομονωση

να τους γαμανε (βιαζουν) 3 φορες την μερα  πρωι μεσημερι βραδυ και να μην τους αφηνουν να αφτοκτωνησουν


για αυτους που ισως του αρεσει να τους γαμανε...η ιδια συνταγη αλλα και με ξυλο....

σε 3-4 μηνες θα ειναι φυτα γιατι μονο αυτο τους αξιζει και πολυ τους ειναι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom