Νέα

Σύγκριση Νέας Δημοκρατίας - Πα.Σο.Κ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kemal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Αλέξανδρε εγώ είμαι πάνω από 40 χρονών 
έχω ζήσει όλα τα μεταπολιτευτικά χρόνια
ακόμα και από την Χούντα κάτι ψιλά θυμάμαι
Εχω ψηφίσει και τα δύο μεγάλα κόμματα
Κομματόσκυλα υπάρχουν σε κάθε παράταξη
Σίγουρα αν ο λαός κάνει μπάνια ΑΥΤΟΙ θα κάνουν τα "δικά" τους
Αφύπνιση και αγώνας .... δεν υπάρχει άλλη επιλογή
Και οι Γάλλοι ψηφισαν κάποτε Λεπέν για διαμαρτυρία 15% .... Το τι έγινε μετά είναι γνωστό
και το τι έγινε πρόσφατα επίσης το ξέρεις ....όχι αυτοδυναμία αλλά και τα σώβρακα δώσανε στον Σαρκοζί.
Αλλά οι Γάλλοι δεν κάνουν αντιπολίτευση από τον καναπέ
Εγω πρότεινα ΠΑΣΟΚ γιατί αν δεν δώσεις σε κάποιον την Ευκαιρία δεν θα μαθεις ποτέ τις δυνατότητες του.
Αν ήταν 2004 θα πρότεινα τον χοντρό !
Τωρα καταλαβα τι θελεις να πεις και συμφωνω ....εννοεις αν καταλαβα καλα να μην παραμυθιαστει ο κοσμος και καταφυγει σε φασιστες "τυπου" λεπεν??
αν εννοεις αυτο συμφωνω απολυτα!!!
 

Vangoal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2007
Μηνύματα
830
Κριτικές
6
Like
257
Πόντοι
286
Ναι και δυστυχώς δεν είναι μόνο οι φασίστες είναι και άλλα λαμόγια που μέσω μικρών κομμάτων προσπαθούν να μπουν στην Βουλή ....και όπως έγραψα παραπάνω ΠΑΣΟΚ και ΝΔ τους θέλουν μέσα για να συμμετάσχουν σε αναθεώρηση του Συντάγματος
Και βέβαια το Σύνταγμα χρειάζεται αναθεώρηση αλλά όχι στα άρθρα που θέλουν αυτοί και όχι χωρίς την γνώμη του λαού.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Αλεξανδρε γιορταζεις σημερα ; Χρονια πολλα  :thumbsup:
 

Vangoal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2007
Μηνύματα
830
Κριτικές
6
Like
257
Πόντοι
286
Sorry φίλε ....χρόνια πολλά κι από μένα :dancing:
 

Vangoal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2007
Μηνύματα
830
Κριτικές
6
Like
257
Πόντοι
286
Χρόνια πολλά σε όλους ...αλλά προσοχή don't save Alekos (Αλαβάνος) & Aleka (Παπαρήγα)
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
905
Πόντοι
96
Ναι και δυστυχώς δεν είναι μόνο οι φασίστες είναι και άλλα λαμόγια που μέσω μικρών κομμάτων προσπαθούν να μπουν στην Βουλή ....και όπως έγραψα παραπάνω ΠΑΣΟΚ και ΝΔ τους θέλουν μέσα για να συμμετάσχουν σε αναθεώρηση του Συντάγματος
Και βέβαια το Σύνταγμα χρειάζεται αναθεώρηση αλλά όχι στα άρθρα που θέλουν αυτοί και όχι χωρίς την γνώμη του λαού.

  Το συλλογισμο γιατι τους θέλουν μέσα δεν το κατάλαβα παντως. οσο για τα δημοψηφισματα δεν κάνουν κανενα στην Ελλαδα ΔΗΘΕΝ λόγω κόστους. Το οτι ΚΑΘΕ 2 χρονια εχουμε εκλογες δεν κοστιζει?????

Κομμα εξουσιας θα ψήφιζα αν ειχα αγκαλια εναν βουλευτη!!
Βεβαια αν εχανε το κομμα του θα μου έλεγε δεν μπορω να σε εξυπηρετήσω γιατι δεν ειμαστε μεσα στα πραγματα!

Αν κερδιζε το κομμα του θα μου έλεγε δεν μπορω να σε εξυπηρετήσω  γιατι οι καιροι ειναι δύσκολοι!!!και "μην κοιτας που εγω ηρθα στη Μύκονο για καλοκαιρι για επαγγελματικους λόγους ήρθα!!!!!"

η δυναμη των μεγαλων κομματων μειωνεται οχι ιατι ΞΥΠΝΗΣΕ ο κοσμος αλλα γιατι δεν μπορουν πια να εξυπηρετήσουν την ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥΣ!!

  Αν οι μισοι απο τους 160000 ψηφοφορους που ρίχνουν ακυρο (εχω κανει κομματικος αντιπρωσοπος σε εκλογες  τα ακυρα ειναι μουντζες,βρισιες και συνθηματα ελαχιστα ειναι κατα λάθος) ψηφισουν ενα ασχετο κομμα δεν θα βγει αυτοδυναμη κυβερνηση!!!!!!!!!!!

Αντε να συνεργαστουνε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ να δουμε τι θα γινει!!! Εγω παντως τα τελευταια 10 χρονια οι ΙΔΙΟΙ και οι ΙΔΙΟΙ βλέπω να βολευονται, οι υπολοιποι τον ΜΠΟΥΛΟ!!!
 

Επισκέπτης
 
Κομμα εξουσιας θα ψήφιζα αν ειχα αγκαλια εναν βουλευτη!!

Αντε να συνεργαστουνε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ να δουμε τι θα γινει!!! Εγω παντως τα τελευταια 10 χρονια οι ΙΔΙΟΙ και οι ΙΔΙΟΙ βλέπω να βολευονται, οι υπολοιποι τον ΜΠΟΥΛΟ!!!
ολη σου η εννοια δηλαδη ειναι πως θα βολεψουν & εσενα???
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
905
Πόντοι
96
ολη σου η εννοια δηλαδη ειναι πως θα βολεψουν & εσενα???

  Γιατι να το κρύψομεν αλλωστε!!!!!!!!!!!!

  ημουν σε νεολαια κομματος και αηδιασμενος απο τις παπαρομαλακιες που ακουγα και το χειροτερο θα επρεπε να μεταφέρω σε 3ους  εφυγα.

  Οταν όμως στο στρατό πηρα το 2-5 παραμασχαλα το μετανιωσα!!!!!
  Οταν εψαχνα δουλεια σαν ΜΑΛΑΚΑΣ και εβλεπα γυρω μου να βολευονται οι υπολοιποι (και ας ανηκαν και στο κυβερνων και στο αντιπαλα κομμα) εκει πια ειπα. "ΓΑΜΩ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ!!!!"

  Αντι να καθομαι να λέω 15 παπαρολογιες αποφασισα να κοιταξω τις σπουδες μου και το πως θα γινομουνα καλυτερος στη δουλεια μου. ΩΡΑΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑ.
 

Επισκέπτης
  Γιατι να το κρύψομεν αλλωστε!!!!!!!!!!!!

  ημουν σε νεολαια κομματος και αηδιασμενος απο τις παπαρομαλακιες που ακουγα και το χειροτερο θα επρεπε να μεταφέρω σε 3ους και εφυγα.

  Οταν όμως στο στρατό πηρα το 2-5 παραμασχαλα το μετανιωσα!!!!!
  Οταν εψαχνα δουλεια σαν ΜΑΛΑΚΑΣ και εβλεπα γυρω μου να βολευονται οι υπολοιποι (και ας ανηκαν και στο κυβερνων και στο αντιπαλα κομμα) εκει πια ειπα. "ΓΑΜΩ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ!!!!"

  Αντι να καθομαι να λέω 15 παπαρολογιες αποφασισα να κοιταξω τις σπουδες μου και το πως θα γινομουνα καλυτερος στη δουλεια μου. ΩΡΑΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑ.
ευχομαι-ελπιζω να συνεχισει να σε γαμαει η συνειδηση σου & οχι εσυ εκεινη
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
καποτε ηταν ενας αδιαφορος βασιλιας και πηρε πολυ σκληρα μετρα για τους υπηκοους του..εστειλε καποιους βοηθους του να δουν πως αντιδραει ο λαος ..γυρίζοντας λοιπόν αυτοι του ειπαν .οτι οπου πηγαιναν ο κοσμος τους εβριζε...πηρε ακομα σκληροτρα μετρα και με την αδιαφορια του η χωρα περασε πολλες καταστροφες...τους εστειλε παλι να δουν και εκοινοι γυρισαν γεματοι πληγες απο το ξυλο που φαγαν..ενταξει σκεφτηκε ο βασιλιας αντεχουν ακομα..και πηρε ακομα σκληροτερα μετρα..τους εστειλε παλι και αυτοι γυριζοντας του ειπαν οτι δεν τους πειραξε κανενανς αλλα οπου πηγαιναν ο κοσμος τους κοιταζε και γελουσε..α τωρα σκεφτηκε ο βασιλιας τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα απο καθε φορα..αποφασισε για λιγο..να σταματησει οποιοδηποτε σκληρο μετρο κατα του λαου..να δωθουν τωρα οι αποζημιωσεις των ψεα που που δεν δωσαμε τις αλλες φορες με προσχημα τα προστιμα απο ευρωπαικη ενωση..γιατι κινδυνευει το κεφαλι μου...[size=14pt]σας θυμιζει τιποτα η ιστορια αυτη???[/size]
Oχι  :rockon:
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Ωραίος ο πατριώτης...
 

Συνημμένα

  • ContentSegment_(1)_1[1]..jpg
    ContentSegment_(1)_1[1]..jpg
    29,2 KB · Εμφανίσεις: 20
  • ContentSegment_(1)_1[2]..jpg
    ContentSegment_(1)_1[2]..jpg
    50,8 KB · Εμφανίσεις: 22

γιαννακης2

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
121
Like
0
Πόντοι
1
Αν βαζαμε λιγη σταχτη απο τα καμμενα μεσα στο φακελακι...και μετα στην καλπη?
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
905
Πόντοι
96
ευχομαι-ελπιζω να συνεχισει να σε γαμαει η συνειδηση σου & οχι εσυ εκεινη

  Ωραια η συνειδηση αλλα δεν τρωγεται που λενε!!!
Εγω ξερω οτι τα κομματα (και τα 29) βρηκαν ευκαιρια τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ΠΑΓΙΑ προβληματα
όπως

  ΑΚΡΙΒΕΙΑ
  ΑΝΕΡΓΙΑ
  ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ
  ΠΑΙΔΕΙΑ
  ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ

  επειδη ξερουν οτι δεν εχουν καμια λυση να μην  τα  συζηττανε.

  Δεν συζητανε  ΚΑΝ πως θα σβησουν τις φωτιες αλλα το αν οι φωτιες ηταν οργανωμενο σχεδιο ή οχι που στην τελικη να και αν ηταν να και δεν ηταν ΚΑΗΚΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!!!

  20 μερες μεχρις τις εκλογες ετσι θα παμε παπαρολογωντας για τις φωτιες και με τα αλλα τα καθημερινα θα ασχοληθουμε μετα τις εκλογες (που πια θα τον φαμε)
Γιατι μετα την απομακρυνση εκ της κάλπης ουδεμια λαθος ψηφος αναγνωρίζεται!!!!
 

gent007

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.054
Like
0
Πόντοι
16
Καταρχήν χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν.

Διάβασα και παρακολουθώ επί 23 σελίδες τώρα τις απόψεις των φίλων.

Κάποια χρόνια πριν, θα μπορούσε κανείς να πει, και με επιχειρήματα ενδεχομένως, ότι υπήρχαν διαφορές μεταξύ των δύο κομμάτων.

Αν με ρωτήσετε για σήμερα, θα πω όχι.
Όχι γιατί δεν έχουμε καταλάβει το εξής απλό.
Το κέντρο αποφάσεων δεν είναι ούτε η Ρηγίλης, ούτε η Χ. Τρικούπη, ούτε του Μαξίμου.
Το κέντρο είναι οι Βρυξέλλες.

Επί παραδείγματι... Τι διαφορά θα εντοπίσετε στην εφαρμογή της νόρμας και οδηγίας της Ε.Ε. ανάμεσα στα δύο κόμματα, σχετικά με το ασφαλιστικό???

Μπορώ να δώσω και άλλα, ωστόσο δεν θέλω να κουράσω.

Είπων αδελφοί μου...
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Πολλοί εδω μέσα μάλλον είναι μικροί και δεν έζησαν το ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του 80...Ατέλιωτοι διορισμοί,απίστευτο φαγοπότι σε ΕΡΤ,ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ κλπ,σκάνδαλα,χλιδάτη ζωή Ανδρέα και υπουργών μόνιμοι κάτοικοι Ελούντας,τα ζειμπέκικα του Γιωργάκη με τον Ντανιέλ Ορτέγκα στα μπουζούκια,τριτοκοσμικές εξωτερικές σχέσεις με Καντάφι κλπ,υποκλοπές,πάμπερς......Αυτά δεν ξεχνιούνται.....
 

gent007

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.054
Like
0
Πόντοι
16
Εγώ πάντως είμαι 39...ζωή να'χω...

:headbang: :headbang: :headbang:
 

COMMANDER

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
828
Like
24
Πόντοι
6
Επαναλαμβανω οτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορα μεταξυ των δυο κομματων εξουσιας ΔΕΝ υπαρχει.
ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΑΡΡΗ !!!!!
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.005
Πόντοι
1.486
Τα έχω πει αρκετές φορές και θα τα πω άλλη μία:Όσοι δεν είστε με τους μεν ή τους δε,περίπτωση να βολευτείτε δεν υπάρχει.Σας μιλάει κάποιος που το 85-90 ήταν ενεργό στέλεχος νεολαίας,έστω και για άλλους λόγους (γκομενικούς).Μετα βέβαια στο Στρατό,δεν εκδηλώθηκα ποτέ, όπως όφειλα σαν στέλεχος των ΕΔ.Προσπάθησαν να με κάνουν ρουφιάνο διάφοροι αλλά ποτέ δεν δέχτηκα.Έβλεπα όμως τους συμμαθητές μου να πηγαίνουν πχ στο ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ,όταν εγώ πήγαινα σε ΘΗΡΙΟ(όσοι γνωρίζουν από ΠΝ καταλαβαίνουν...)Στο ΓΕΝ ακόλουθοι του Υφυπουργού,ενω εγώ στο Στόλο,αποστολές εξωτερικού με κονόμα ενω ο KALIS σε Πετρελαιοφόρο κλπ.Παρόλα αυτά επέλεξα να μην κομματικοποιηθώ γιατί έτσι θα πρόδιδα το φρόνημα μου και την Αποστολή μου.Και παιδιά,κατέληξα να τους βαρεθώ ΟΛΟΥΣ.Και πράσινους και μπλέ.Γιατί ΟΛΟΙ κοιτάξανε την πάρτη τους.Γιάυτό σας λέω στις εκλογές θα ψηφίσω,γιατί δεν θέλω να απαρνηθώ το δικαίωμα του "εκλέγειν",αλλά θα ρίξω το κόμμα που θέλω ΑΣΤΑΥΡΩΤΟ...
 

flynow

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Απρ 2007
Μηνύματα
816
Κριτικές
37
Like
1.564
Πόντοι
8.165
Τα έχω πει αρκετές φορές και θα τα πω άλλη μία:Όσοι δεν είστε με τους μεν ή τους δε,περίπτωση να βολευτείτε δεν υπάρχει.Σας μιλάει κάποιος που το 85-90 ήταν ενεργό στέλεχος νεολαίας,έστω και για άλλους λόγους (γκομενικούς).Μετα βέβαια στο Στρατό,δεν εκδηλώθηκα ποτέ, όπως όφειλα σαν στέλεχος των ΕΔ.Προσπάθησαν να με κάνουν ρουφιάνο διάφοροι αλλά ποτέ δεν δέχτηκα.Έβλεπα όμως τους συμμαθητές μου να πηγαίνουν πχ στο ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ,όταν εγώ πήγαινα σε ΘΗΡΙΟ(όσοι γνωρίζουν από ΠΝ καταλαβαίνουν...)Στο ΓΕΝ ακόλουθοι του Υφυπουργού,ενω εγώ στο Στόλο,αποστολές εξωτερικού με κονόμα ενω ο KALIS σε Πετρελαιοφόρο κλπ.Παρόλα αυτά επέλεξα να μην κομματικοποιηθώ γιατί έτσι θα πρόδιδα το φρόνημα μου και την Αποστολή μου.Και παιδιά,κατέληξα να τους βαρεθώ ΟΛΟΥΣ.Και πράσινους και μπλέ.Γιατί ΟΛΟΙ κοιτάξανε την πάρτη τους.Γιάυτό σας λέω στις εκλογές θα ψηφίσω,γιατί δεν θέλω να απαρνηθώ το δικαίωμα του "εκλέγειν",αλλά θα ρίξω το κόμμα που θέλω ΑΣΤΑΥΡΩΤΟ...
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα φίλε. Και εγώ θα ρίξω μαύρο και στους πράσινους και στους μπλέ, θα ψηφίσω πέραν αυτών των δύο Κλεφτών.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom