Νέα

Στέφανος Κασσελάκης - ΣΥΡΙΖΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Οξαποδω
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10K
  • Εμφανίσεις 273K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
Πραγματικά θεωρείς ότι δεν είναι βαλτός ένας εφοπλιστής που ήρθε από την Αμερική και ασχολήθηκαν μαζί του όλα τα ΜΜΕ; Που έχει εφαρμόσει φασιστικές τακτικές σε ένα κομμα της «αριστεράς»;

Είτε από τον Τσίπρα είτε από κάποιο μεγαλύτερο συμφέρον βαλτός είναι. Θα μάθουμε εν καιρό πιο σκοπό εξυπηρετεί.

Κόβω τιμολόγιο σε ένα νοσοκομείο πληρώνω το ΦΠΑ τον επόμενο μήνα και το νοσοκομείο με πληρώνει μετά από 1.5 χρόνο. Μέσα στο διάστημα αυτό όμως ενώ μου χρωστάει το κράτος πχ 20Κ δεν συμψηφίζει τις δικές μου οφειλές. Και έρχεται μετά ο προθυπουργός με την αμύθητη περιουσία που την έκανε από το ΦΠΑ μου και παίρνει 2Κ για τις ελιές λες και τα έχει ανάγκη. Αλλά ο κασελακης κάνει μεγαλύτερο κακό ναι εντάξει….
Tα έχεις κάνει αχταρμά στο κεφάλι σου και δεν είναι η πρώτη φορά. Κοινώς, στα @@ μας αν το νοσοκομείο σε πληρώνει μετά από 1.5 χρόνο, ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.217
Like
13.565
Πόντοι
3.656
Αν και δεν είναι δοκιμασμένος και ούτε θα δοκιμαστεί, λες τύπε να συναγωνίζεται τύπο Γεωργιάδη ?

Αλλά πολιτικός χαβαλές και μπούστης και με παράνομη πισίνα μάλλον θα ναι χειρότερος ... τουλάχιστον τύπος Σπύρος πήρε δάνειο για να φτιάξει μερεμέτια στο σπίτι του για να μην τον πουν λαμόγιο :confused:
τύπο γεωργιάδη δεν τον συναγωνίζεται ούτε ο χλαπάτσας από την σειρά του μπέζου με την αεροπορία....

διακρίνω μια αμφιβολία για αυτό για το σπίτι του....ενώ εγώ θυμάμαι πολύ καθαρά το ΝΤΟΥ που είχε κάνει το σταρ στον ανυποψίαστο Γεωργιάδη στο σπίτι του.....

και είχε δηλώσει με πόνο καρδιάς ότι η κουζίνα είναι νεοσέτ....υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη φτώχειας από αυτό? :sunglasses:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.217
Like
13.565
Πόντοι
3.656
Tα έχεις κάνει αχταρμά στο κεφάλι σου και δεν είναι η πρώτη φορά. Κοινώς, στα @@ μας αν το νοσοκομείο σε πληρώνει μετά από 1.5 χρόνο, ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Εγώ δε θα ανέφερα για αχταρμάδες σε κεφάλια τόσο εύκολα....ιδιαίτερα αν δεν είχα καταλάβει αυτά που διάβασα καθώς το νόημα του κειμένου μου δεν ήταν αυτό που κατάλαβες :confused:

Αν είχες δει όμως μπροστά σου ποτέ σύμβαση του δημοσίου θα έβλεπες ότι αναφέρει ότι τα τιμολόγια εξοφλούνται το αργότερο σε 60 ημέρες.....μερικές φορές και σε 30 ημέρες....δια νόμου δεν μπορούν να εξοφλούνται αργότερα....οπότε εσύ ως καλός και τίμιος επιχειρηματίας πας και κάνεις προσφορά και projection για 60 ημέρες....

όμως μετά από 60 ημέρες παίρνεις το λογιστήριο και σου λένε τώρα πληρώνουμε τον Σεπτέμβριο του 2022.......οπότε όπως καταλαβαίνεις...πάρε ξανά σε 6 μήνες....και βλέπουμε.....

Ως εκ τούτου ούτε στα αρχίδια μου δε θα έγραφα κοινώς....ούτε θα έβαζα και κεφαλαία εις ένδειξη αγανάκτησης :confused:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
τύπο γεωργιάδη δεν τον συναγωνίζεται ούτε ο χλαπάτσας από την σειρά του μπέζου με την αεροπορία....

διακρίνω μια αμφιβολία για αυτό για το σπίτι του....ενώ εγώ θυμάμαι πολύ καθαρά το ΝΤΟΥ που είχε κάνει το σταρ στον ανυποψίαστο Γεωργιάδη στο σπίτι του.....

και είχε δηλώσει με πόνο καρδιάς ότι η κουζίνα είναι νεοσέτ....υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη φτώχειας από αυτό? :sunglasses:

Neoset ? Όχι ρε πούστη ... όντως χάνεις λεφτά όταν ασχολείσαι με την πολιτική ... ρε τι έπαθε ο άνθρωπας ... στο τέλος θα αναγκαστεί να πουλήσει το Ρολεξ να πληρώσει ενοίκιο στο Περιστέρι και έχουν ανεβεί πολύ τα γαμημένα :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.217
Like
13.565
Πόντοι
3.656
Neoset ? Όχι ρε πούστη ... όντως χάνεις λεφτά όταν ασχολείσαι με την πολιτική ... ρε τι έπαθε ο άνθρωπας ... στο τέλος θα αναγκαστεί να πουλήσει το Ρολεξ να πληρώσει ενοίκιο στο Περιστέρι και έχουν ανεβεί πολύ τα γαμημένα :confused:
χάνεις μόνο αν είναι τίμιος :rockon:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Εγώ δε θα ανέφερα για αχταρμάδες σε κεφάλια τόσο εύκολα....ιδιαίτερα αν δεν είχα καταλάβει αυτά που διάβασα καθώς το νόημα του κειμένου μου δεν ήταν αυτό που κατάλαβες :confused:

Αν είχες δει όμως μπροστά σου ποτέ σύμβαση του δημοσίου θα έβλεπες ότι αναφέρει ότι τα τιμολόγια εξοφλούνται το αργότερο σε 60 ημέρες.....μερικές φορές και σε 30 ημέρες....δια νόμου δεν μπορούν να εξοφλούνται αργότερα....οπότε εσύ ως καλός και τίμιος επιχειρηματίας πας και κάνεις προσφορά και projection για 60 ημέρες....

όμως μετά από 60 ημέρες παίρνεις το λογιστήριο και σου λένε τώρα πληρώνουμε τον Σεπτέμβριο του 2022.......οπότε όπως καταλαβαίνεις...πάρε ξανά σε 6 μήνες....και βλέπουμε.....

Ως εκ τούτου ούτε στα αρχίδια μου δε θα έγραφα κοινώς....ούτε θα έβαζα και κεφαλαία εις ένδειξη αγανάκτησης :confused:

Ότι εξηγείς στον μυρωδιά για σύμβαση με δημόσιο, ΝΠΔΔ και ΝΠΙΔ ... δεν είσαι καλά :sad2:
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.814
Like
4.072
Πόντοι
506
Aληθεια τωρα οτι το θέμα με την πισίνα του κασελακη εφτασε στον Αρειο Πάγο?
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.923
Like
8.698
Πόντοι
1.056
Ωραία όλα αυτά

Ακόμα δεν μου απάντησες γιατί δεν έχω επιχειρήματα που δείχνουν την ενοχή μου.

Επίσης να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε και τα σοβαρά από τα ασήμαντα θέματα.
1. Επίσης να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε και τα σοβαρά από τα ασήμαντα θέματα. -->Το κάθε γεγονός έχει την δυναμική του. Οπότε κρίνεται αυτόνομα. Απο την σοβαρότητα του (υποκειμενικό) εξαρτάται και το πόσο ασχολούμαστε.
2. γιατί δεν έχω επιχειρήματα που δείχνουν την ενοχή μου. --> Για να μην ψάχνω προς τα πίσω, αυτό πρέπει να γράφτηκε οταν τέθηκαν διάφορα μαζί, χαρακτηρίσθηκα (νομίζω απο εσένα) ως φανατικός ΝΔ κλπ. Αν οχι , τότε sorry. Απλά γενικά θεωωρώ οτι στο κάθε πράγμα απαντάμε σε αυτό χωρίς να κάνουμε συγκρίσεις ή αναφέροντας άλλα και δημιουργώντας αχταρμά γεγονότων.

Απλά , γενικά δεν έχω σε πολύ εκτίμηση τους πολιτικούς, αλ΄λά θεωρώ οτι πρέπει να έχουμε άποψη, να μην τα θεωρούμε όλα απλά και οτι γνωρίζουμε εμείς τα πάντα. Θεωρώ οτι αν όλα λύνονταν σε μια μέρα, όλοι θα τα είχαν λύσει και θα έβγαιναν για τα επόμενα 20 χρόνια....
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
Εγώ δε θα ανέφερα για αχταρμάδες σε κεφάλια τόσο εύκολα....ιδιαίτερα αν δεν είχα καταλάβει αυτά που διάβασα καθώς το νόημα του κειμένου μου δεν ήταν αυτό που κατάλαβες :confused:

Αν είχες δει όμως μπροστά σου ποτέ σύμβαση του δημοσίου θα έβλεπες ότι αναφέρει ότι τα τιμολόγια εξοφλούνται το αργότερο σε 60 ημέρες.....μερικές φορές και σε 30 ημέρες....δια νόμου δεν μπορούν να εξοφλούνται αργότερα....οπότε εσύ ως καλός και τίμιος επιχειρηματίας πας και κάνεις προσφορά και projection για 60 ημέρες....

όμως μετά από 60 ημέρες παίρνεις το λογιστήριο και σου λένε τώρα πληρώνουμε τον Σεπτέμβριο του 2022.......οπότε όπως καταλαβαίνεις...πάρε ξανά σε 6 μήνες....και βλέπουμε.....

Ως εκ τούτου ούτε στα αρχίδια μου δε θα έγραφα κοινώς....ούτε θα έβαζα και κεφαλαία εις ένδειξη αγανάκτησης :confused:
Θύμησε μου λίγο ποσών ετών είσαι για να σου πω αν είχες γεννηθεί όταν έκανα τις πρώτες συμβάσεις με δημόσιο και για ποτε τους παράτησα και δεν ξανασχοληθηκα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.217
Like
13.565
Πόντοι
3.656
1. Επίσης να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε και τα σοβαρά από τα ασήμαντα θέματα. -->Το κάθε γεγονός έχει την δυναμική του. Οπότε κρίνεται αυτόνομα. Απο την σοβαρότητα του (υποκειμενικό) εξαρτάται και το πόσο ασχολούμαστε.
2. γιατί δεν έχω επιχειρήματα που δείχνουν την ενοχή μου. --> Για να μην ψάχνω προς τα πίσω, αυτό πρέπει να γράφτηκε οταν τέθηκαν διάφορα μαζί, χαρακτηρίσθηκα (νομίζω απο εσένα) ως φανατικός ΝΔ κλπ. Αν οχι , τότε sorry. Απλά γενικά θεωωρώ οτι στο κάθε πράγμα απαντάμε σε αυτό χωρίς να κάνουμε συγκρίσεις ή αναφέροντας άλλα και δημιουργώντας αχταρμά γεγονότων.

Απλά , γενικά δεν έχω σε πολύ εκτίμηση τους πολιτικούς, αλ΄λά θεωρώ οτι πρέπει να έχουμε άποψη, να μην τα θεωρούμε όλα απλά και οτι γνωρίζουμε εμείς τα πάντα. Θεωρώ οτι αν όλα λύνονταν σε μια μέρα, όλοι θα τα είχαν λύσει και θα έβγαιναν για τα επόμενα 20 χρόνια....
ναι οκ

όπως και να το γυρίσεις όπως και να το δεις μια παράνομη πισίνα είναι στον πάτο των θεμάτων που πρέπει να απασχολούν την κοινή γνώμη...και σίγουρα δεν θα έπρεπε να αναφέρεται ως πρώτο θέμα με συζητήσεις από βουλευτές στα κανάλια.

απο εκεί και πέρα συζητήστε ότι θέλετε έχω ακούσει ότι πετάει και τα σκουπίδια του στον πράσινο κάδο αντί για την ανακύκλωση....λογικά αύριο θα γίνει πρώτο θέμα :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.217
Like
13.565
Πόντοι
3.656
Θύμησε μου λίγο ποσών ετών είσαι για να σου πω αν είχες γεννηθεί όταν έκανα τις πρώτες συμβάσεις με δημόσιο και για ποτε τους παράτησα και δεν ξανασχοληθηκα.
ναι ε? τότε πρέπει να είσαι στην δική μου ηλικία....

διότι αν έκανες τις πρώτες συμβάσεις με το δημόσιο πριν από 20-25 χρόνια...όχι μόνο δεν αργούσαν να πληρώσουν αλλά τα έκαναν πλακάκια με τους προμηθευτές και έβαζαν στην ζήτηση 30% παραπάνω για να βολευτούν όλοι...ειδικά σε νησιά που δεν υπάρχει και μεγάλος ανταγωνισμός....έβαζαν 50% για να πάρει κάτι και ο ανταγωνισμός.....

έκανες δουλειές με το δημόσιο τις καλές εποχές και δεν ξανά ασχολήθηκες? πολύ δυνατός :rockon:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
ναι ε? τότε πρέπει να είσαι στην δική μου ηλικία....

διότι αν έκανες τις πρώτες συμβάσεις με το δημόσιο πριν από 20-25 χρόνια...όχι μόνο δεν αργούσαν να πληρώσουν αλλά τα έκαναν πλακάκια με τους προμηθευτές και έβαζαν στην ζήτηση 30% παραπάνω για να βολευτούν όλοι...ειδικά σε νησιά που δεν υπάρχει και μεγάλος ανταγωνισμός....έβαζαν 50% για να πάρει κάτι και ο ανταγωνισμός.....

έκανες δουλειές με το δημόσιο τις καλές εποχές και δεν ξανά ασχολήθηκες? πολύ δυνατός :rockon:
Εκανα δουλειες μετα απο μειοδοτικους διαγωνισμους με κλειστες προσφορες για λιγα χρονια με το δημοσιο και μολις αποειδα με τις πληρωμες τους εκοψα λασπη και βρηκα καλυτερες αγορες. Πριν 20-25 χρονια οπως ειπες και ναι μεν λεφτα δεν εκλαψα αλλα ουτεκονομησα κιολας με πληρωμες 6μηνων και 12μηνων χωρις μαλιστα να μιλαμε για τρελα ποσα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.217
Like
13.565
Πόντοι
3.656
Εκανα δουλειες μετα απο μειοδοτικους διαγωνισμους με κλειστες προσφορες για λιγα χρονια με το δημοσιο και μολις αποειδα με τις πληρωμες τους εκοψα λασπη και βρηκα καλυτερες αγορες. Πριν 20-25 χρονια οπως ειπες και ναι μεν λεφτα δεν εκλαψα αλλα ουτεκονομησα κιολας με πληρωμες 6μηνων και 12μηνων χωρις μαλιστα να μιλαμε για τρελα ποσα.
Μέχρι το 2007 το δημόσιο ήταν παράδεισος για τους προμηθευτές


δεν ενδιαφερόταν κανένας για την χαμηλότερη τιμή...όλα ήταν υπερκοστολογημένα και το δημόσιο πλήρωνε στην ώρα του....ήταν εγγύηση....εκείνες τις εποχές δεν σε ένοιαζε η ρευστότητα γιατί πήγαινες με τα τιμολόγια που έκοψες στο δημόσιο στην τράπεζα...και σήκωνες ότι ήθελες....δε πα να σε πλήρωναν και σε 6 μήνες????

μετά άλλαξε η κατάσταση....αλλά όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με τα παραπάνω....η συζήτηση ήταν για το φπα αν θυμάμαι....εσένα σου άρεσε να πληρώνεις φπα που θα εισρπάξεις σε 12 μήνες και να μην συμψηφίζεται?
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
2.345
Πόντοι
456
Επί της ουσίας συμφωνούμε.
Διαφωνώ στην θεωρία οτι "καλά για την πισίνα κάνετε έτσι. Εδώ τα Τέμπη χψ, το Μάτι χψ, η ακρίβεια, πόσοι άλλοι έχουν πισίνα κλπ".
Για μένα πρέπει να φωνάζουμε για όλα. Και για το καθένα μεμονωμένα.
Όταν ασχολούμαστε για ένα, πρέπει να μένουμε σε αυτό.
Για το κάθε θέμα μεμονωμένα.
Αλλιώς πλατιάζουμε και ξεφεύγουμε...., γενικολογούμε και χάνουμε την ουσία. Προφανώς και δεν μπορούμε να τα πιάσουμε όλα.
Οτι πιάσουμε όμως , κατευθείαν στο ψαχνό.
Λες "Εκτός αν νομίζεις ότι ο κασελακης είναι ο μόνος που έχει παράνομη ΠΙΣΙΝΑ". Οχι δεν το νομίζω. Αλλά ή πρέπει να βρούμε ΄όλες τις πισίνες ή καμία. ΟΧΙ . Όποια βρίσκω , κατευθείαν στο κεφάλι.
Έχουμε ακρίβεια. Το κοπανάμε. Καμία σχέση αν είχε γίνει το Μάτι ή ο stef έχει πισίνα.
Το καθένα μεμονωμένα....
Μα τι συζηταμε τωρα? εχουν ψηφισει τα βρωμικομματα το αρθρο 86 αν δεν κανω λαθος του βρωμοβενιζελου ηταν ,οπου λεει οπως οταν κατηγορουνται πολιτικοι δεν εχει δικαιωμα ουτε καν να ανοιξει το φακελο ο εισαγγελεας τι σκατα εχουμε εδω χουντα? μονοι τους θα κρινουν αν θα γινει δικαστηριο η οχι αναλογως ποιος κραταει ποιον? δηλαδη θα εβγαζε η μαφια πχ της Ιταλιας ενα νομο ακριβως τον ιδιο και ολα ενταξει? αλλα ξεχασα η μαφια δεν ειναι η επισημη κυβερνηση στην Ιταλια..εδω? και μετα απο ενα τεοιο νομο συνεχιζουμε και τους ψηφιαζουμε? ε δεν παμε καθολου καλα μα καθολου καλα
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
Μέχρι το 2007 το δημόσιο ήταν παράδεισος για τους προμηθευτές


δεν ενδιαφερόταν κανένας για την χαμηλότερη τιμή...όλα ήταν υπερκοστολογημένα και το δημόσιο πλήρωνε στην ώρα του....ήταν εγγύηση....εκείνες τις εποχές δεν σε ένοιαζε η ρευστότητα γιατί πήγαινες με τα τιμολόγια που έκοψες στο δημόσιο στην τράπεζα...και σήκωνες ότι ήθελες....δε πα να σε πλήρωναν και σε 6 μήνες????

μετά άλλαξε η κατάσταση....αλλά όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με τα παραπάνω....η συζήτηση ήταν για το φπα αν θυμάμαι....εσένα σου άρεσε να πληρώνεις φπα που θα εισρπάξεις σε 12 μήνες και να μην συμψηφίζεται?
Αν δεν υπάρχει τρόπος να συμψηφίζεται, το πληρώνεις και έχεις να λαμβάνεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom