Νέα

σωστη λυση για τα στεγαστικα κοκκινα" δανεια....

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ACHILEAS77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
ΕΠΝΕΥΣΗ ηταν ένα ποστ του λακη στο thread tou pasok.
κΑΛΩς Η κακος τα λεφτα αυτά ΔΟΘΗΚΑΝ υπερτιμημένα ναι σε αξιες που πλεον δεν υπαρχουν,αλλα εκταμιευτηκαν και το λογαριασμο τον πληρωνουν ολοι.
-ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΞΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ....'
1-ΑΤΟΜΑ που στα 15-20-30  χρονια δανειου εχουν ξοφλησει ένα 70%-50-60% του συνολικου ποσου
2-ατομα που εχουν πληρωσει για μια 3-5ετια
3-μερικοι ατυχοι που εχουν 12-24-36 μονο δοσεις ακομη....
Α-Πως φτιαχνεις μια δικαιη λυση για ολους?ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ .Ν.2 ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΔΑΝΕΙΟ 250.000 Ας ΠΟΥΜΕ ΕΔΩΣΕ CASH K 40,000 K H αξια του σπιτιου σημερα είναι 180,000 γιατι να πληρωνει όταν το 290(χωρις τοκους) θα γινει κ 120-90,000-

Ο.Κ πιο σημαντικο είναι η 1 κατοικια δεν μπορει να βγουν χιλιαδες οικογενειες στον δρομο κ σε περιβάλλον που δεν βρίσκεις ευκολα δουλεια ΔΕΝ γινεται σε 2 χρονια από τωρα 300,000 ατομα να μεινουν αστεγοι.

Υπαρχουν όμως κ αυτοι που πηραν ένα 2 σπιτι ΑΥΤΟΙ δηλαδή είναι οι πλούσιοι?
Υπαρχουν κ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΑΛΑΝ ΥΠΟΘΗΚΗ για επιχειρατικο δανειο ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Β  κατηγορια πολιτες?
κ δωσαν κ εργασια σε αλλους ρισκάροντας το σπιτι τους.!!!

Υπαρχουν κ πολλοι όπως ο γραφων που σημερα δεν χρωστανε μια( μελλοντικα σιγουρα!), μια πιθανη καταρευση επηρεαζει ολους...'
α)πεφτουν οι αξιες οποτε εστω κ ενας που δεν χρωστα μια ΣΗΜΕΡΑ αν ΑΥΡΙΟ ΘΕΛΕΙ να πουλησει ΧΑΝΕΙ-
Β)ΙΣΩς ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ από την ΥΠΕΡΠΡΟΣΦΟΡΑ που θα υπαρχει οποτε χανουν κ αυτοι.
---
το πιο ΚΟΥΦΟ είναι κ όταν του παρουν το σπιτι σε άλλη ΑΞΙΑ από τοτε, θα χρωστάει ΑΚΟΜΗ.
Ακομα κ αν πουληθουν όλα με σημερινη αξια υπαρχει τεραστια διαφορα από το τοτε οποτε παλι ο πολιτης θα πληρωσει-

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ-
ΓΙΑ οσους εχουν δοσει από 45% του συνολικου ποσου...περιοδος χαρητος 5 χρονια 0% τοκος...
πληρωμη από 2021 κ μετα.
Οσοι εχουν δωσει από 70% διαγραφη ποσου η αναστολη για 10ετια...

οικογενειες με παιδια με ποσοστο αποπληρωμης κατω από 45% το σπιτι περναει στο δημοσιο ,η οικογενεια μενει 10ετια με μονη υποχρεωση την συντηρηση του σπιτιου.

ΣΕ περιπτωση μη συμφωνιας από τα 1,2,3 περνανε απ ευθειας στο δημοσιο-

ΕΤΣΙ αποφεύγεται
α)αδικιες
β)κοινωνικη αναταραχή
γ)αστεγοι
δ)υποτιμηση αξιων
Ε)οσοι δεν εθιχα παρει δανειο ποτε
-------------------------------------------------------
Για ελ/επαγγελματιες
διαγραφη κ η επιχειρηση όταν βγει στην συνταξη ο υπόχρεος,την αξια αν εχει αξια τοτε περναει στο δημοσιο ολο το ποσο της μεταβίβασης,

-ΧΡΕΗ σε ασφαλιστικα ταμεια
π.χ Αν εχει καποιος 35 χρονια εργασιας κ χρωστάει εισφορες 3 ετων...κ θελει 4 χρονια να παρει συνταξη...
βγαινει με ενσημα 28 ετων κ ΤΕΛΟΣ.
------------------------------------------------
ΕΝΦΙΑ....απαιτησεις μετα χρεη 5ετιας δηλαδή όταν στα 5 χρονια δεν εχει πληρωθεί ουτε μια δοση.
-------------------------------------
ΕΡΩΤΗΣΗ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ 2009-2015 ΕΞΩ...
ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΣΕ καρτες,εφορια κτλ...
τι γινεται?
πολλοι ισως κ να μην γυρισουν για αυτό το λογο ουτε για διακοπες,
υπαρχει νομικη φορμουλα να παρει το κρατος μεσω αλλησ χωρας κατι?
-----------
ΤΑ χρεη ΑΛΙ ΜΠΑΜΠΑ ΚΤΛ ΞΕΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΙΝΗΤΗ Η ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ποιος θα τα πληρωσει?
 

johnnyv13

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2010
Μηνύματα
363
Like
100
Πόντοι
1
εγω ειχα 2 στεγαστικα δανεια  με υποχρεωση εξοφλησης τα 18 χρονια. Τελευταια δοση ηταν τον Αυγουστο του 2016. Τα ξεχρεωσα χωρις καθυστερησεις.Δεν εχω αυτοκινητο ΚΑΙ Διακοπες εχω να παω απο το 2006. Αμα βαλεις ενα στοχο μπορεις να το καταφερεις με θυσιες.Οχι δανεια και διακοπες και διλιτρο αμαξι και πουτανες.Τελος.Οτι λεει ο νομος και η τζιφρα που βαζει ο καθενας να ισχυουν
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.347
Κριτικές
10
Like
1.765
Πόντοι
5.975
εγω ειχα 2 στεγαστικα δανεια  με υποχρεωση εξοφλησης τα 18 χρονια. Τελευταια δοση ηταν τον Αυγουστο του 2016. Τα ξεχρεωσα χωρις καθυστερησεις.Δεν εχω αυτοκινητο ΚΑΙ Διακοπες εχω να παω απο το 2006. Αμα βαλεις ενα στοχο μπορεις να το καταφερεις με θυσιες.Οχι δανεια και διακοπες και διλιτρο αμαξι και πουτανες.Τελος.Οτι λεει ο νομος και η τζιφρα που βαζει ο καθενας να ισχυουν
Και πολύ σωστά έπραξες παίκτη! Πρέπει να κινούμαστε μέχρι το σημείο του εισοδηματικού μας κριτηρίου! Αυτήν την άποψη εφαρμόζω και εγώ στη ζωή μου.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Ειμαι υπερ να κατασχεθουν τα σπιτια και να σταματησει η χρηματοδοτηση των τραπεζων απο το κρατος.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Στην επαρχια εχει παλια σπιτια που τα αγοραζεις με 10000 ευρο και τα κατοικουν Αλβανοι. Να πανε οι Ελληνες ανεργοι να τα αγορασουν να μαζευουν ελιες και να ζουν φτωχικα αλλα τιμια.
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
εγω ειχα 2 στεγαστικα δανεια  με υποχρεωση εξοφλησης τα 18 χρονια. Τελευταια δοση ηταν τον Αυγουστο του 2016. Τα ξεχρεωσα χωρις καθυστερησεις.Δεν εχω αυτοκινητο ΚΑΙ Διακοπες εχω να παω απο το 2006. Αμα βαλεις ενα στοχο μπορεις να το καταφερεις με θυσιες.Οχι δανεια και διακοπες και διλιτρο αμαξι και πουτανες.Τελος.Οτι λεει ο νομος και η τζιφρα που βαζει ο καθενας να ισχυουν

τυπε μου, πολυ σωστα τα λες, και εν μερει ετσι ειναι!
Απο την αλλη ομως, μην ξεχναμε κατι βασικα, σχετικα με αυτα τα (καταραμενα) δανεια:
Οσοι τα πηραν, τα πηραν βασει των οικονομικων συνθηκων της εποχης (παρε κοσμε δανεια-παρε κοσμε σπιτια)
Και βασει αυτων των συνθηκων, ειχαν καθοριστει τα εισοδηματα τους, στον οποιο βασιστηκαν οι διακανονισμοι που εγιναν με τα δανεια. (π.χ. παιρνω τοσα τον μηνα, εχω την δυνατοτητα να δινω τοσα εξ αυτων εναντι του δανειου μου).
Μεχρι εδω, ολα οκ, λογικα!

βαραει λοιπον η κριση! Χωρις πολλα-πολλα, αρχιζουν βαρβατες περικοπες απο παντου, και απολυσεις! (ενα εκατομμυριο ιδιωτικου τομεα ανεργοι στα μπαμ!)
Ενοικια δεν πληρωνει πλεον σχεδον κανεις! Μεχρι το 2012 μια εξωση εκανε μεχρι και 6 μηνες!
Κοινως, γυρναει αναποδα το συμπαν, και οχι μονο παυουν οι απολαβες, αλλα μπαινεις και μεσα με τα μπουνια.
Τα ακινητα,-μην λεμε μαλακιες-ΔΕΝ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΠΙΑ! ουτε οσο-οσο, ουτε τπτ-δεν υπαρχει αγορα καμμια....
Με εξαιρεση τα ακινητα τουριστικου ενδιαφεροντος.
Αρα, ουτε να πουλησεις μπορεις...
Σκαει και το ενφια παραλληλα, ωστε να σε δυσκολεψει περισσοτερο απτο να τα βγαλεις περα...
Εσυ οχι μονο συνεχιζεις να χρωστας, αλλα τρεχουν και οι τοκοι σφαιρα τωρα, και μερα με την μερα η ελπιδα να αποπληρωσεις το οτιδηποτε, φευγει ολο και πιο μακρια.......
Εν τελει, δυστυχως, φτανεις στο σημειο να το παρεις αποφαση οτι δεν θα σε χαλαγε κιολας να στα παρουν ολα, εφ οσον αχρηστα ειναι πλεον....
ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΟΙ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ (ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ) ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ!!!
δηλαδη εσυ φορολογεισαι για μια 'αοριστη' αντικειμενικη αξια που σου επεβαλλε ενα ασχετο κρατος τοσα χρονια, και μετα ερχονται και σου λενε 'αντε ρε λακη κοροιδο που πληρωνες και φορους'.
Αρα και θα στα παρουν ολα, και παλι θα χρωστας....

Το παραπανω δεν προκειται για καποια προσωπικη ιστορια απλα, αλλα εκπροσωπει μια μεγαλη μεριδα συμπολιτων μας...

Εν τελει, δεν μπορω να καταλαβω το εξης εγω: τα ακινητα πλεον δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ αξια! ΤΙΠΟΤΑ!
Σου ρχεται η τραπεζα πχ. και σου λεει για κατασχεση....
Η ΤΡΑΠΕΖΑ, ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ???
στους πλειστηριασμους ακινητων δεν παταει ανθρωπος, πλεον...ακομα και στις 'εμπορικες' αξιες να τα βγαλουν, δεν παιρνει κανενας τιποτα, γιατι μετα θα φορολογουνται στις εξωπραγματικες 'αντικειμενικες'...
η διαδικασια κατασχεσης, φανταζομαι πως θα εχει καποια εξοδα για την καθε τραπεζα (τα οποια προφανως και επιβαρυνουν τους οφειλετες)...
-αξιζει για τις τραπεζες να μπουνε στον κοπο να κατασχεσουν ο,τι βρουν, δεδομενου οτι θα μπλεξουν με μια νεκρη αγορα? (η οποια θα καταστραφει περαιτερω απο τις κατασχεσεις)
-Ειναι νομιμο να σου κανουν κατασχεση και να στα εκποιησουν στην εμπορικη εξια, απ την στιγμη που η συμβαση του δανειου σου αναφερεται επι των αντικειμενικων?
-Ουτως η αλλως, πολλα δανεια οι τραπεζες τα 'φυτιλιασανε', τα θεωρησαν χαμενα, και τα δωσαν τζαμπε σε εισπρακτικες να το 'παλεψουν' το θεμα...συμφερει τρπεζες και εισπρακτικες να ξεχρεωσουν ολο τον κοσμο, και να βρεθουν με χιλιαδες ακινητα τα οποια ειναι πλεον αχρηστα?
 

sersegas

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
853
Κριτικές
10
Like
248
Πόντοι
2.277
εγω ειχα 2 στεγαστικα δανεια  με υποχρεωση εξοφλησης τα 18 χρονια. Τελευταια δοση ηταν τον Αυγουστο του 2016. Τα ξεχρεωσα χωρις καθυστερησεις.Δεν εχω αυτοκινητο ΚΑΙ Διακοπες εχω να παω απο το 2006. Αμα βαλεις ενα στοχο μπορεις να το καταφερεις με θυσιες.Οχι δανεια και διακοπες και διλιτρο αμαξι [size=10pt][size=10pt]και πουτανες[/size][/size].Τελος.Οτι λεει ο νομος και η τζιφρα που βαζει ο καθενας να ισχυουν

Αδερφε , ξερεις σε ποιο φορουμ ποσταρεις?Εξοφλησες , χωρις ολα αυτα που αναφερεις και συχναζεις στο μπου?  :hmm:  :dunno: :dunno:Σε τι ενημερωνεσαι εδω , για συνταγες?Καλοποροαιρετα ρωταω , μη με παρεξηγησεις.
 

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ-
ΓΙΑ οσους εχουν δοσει από 45% του συνολικου ποσου...περιοδος χαρητος 5 χρονια 0% τοκος...
πληρωμη από 2021 κ μετα.
Οσοι εχουν δωσει από 70% διαγραφη ποσου η αναστολη για 10ετια...

οικογενειες με παιδια με ποσοστο αποπληρωμης κατω από 45% το σπιτι περναει στο δημοσιο ,η οικογενεια μενει 10ετια με μονη υποχρεωση την συντηρηση του σπιτιου.

Πραγματικά εξαιρετικά λύση φίλε, απορώ που δεν την έχουμε ήδη εφαρμόσει.
Να μένεις δωρεάν με μηδενικό έσοδο για τις τράπεζες για 5 έτη. Τώρα την λειτουργική ζημιά πολλών ΔΙΣ των τραπεζών ας την πληρώσει (πλέον) ο καταθέτης, που συνήθως είναι και ο συνεπής δανειολήπτης. Επίσης ο μαλάκας που δεν φορτώθηκε με δάνεια και πληρώνει στην 5ετία το ενοίκιό του, δεν πειράζει ας πρόσεχε που δεν δανείσθηκε και δεν το "έσκασε". :headbang:

Και εγώ θέλω ένα σπίτι δωρεάν για μια 10ετία με μόνο έξοδο αυτό της συντήρησης, ενδιαφέρεται κανείς να μου δώσει?
 
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
Πραγματικά εξαιρετικά λύση φίλε, απορώ που δεν την έχουμε ήδη εφαρμόσει.
Να μένεις δωρεάν με μηδενικό έσοδο για τις τράπεζες για 5 έτη. Τώρα την λειτουργική ζημιά πολλών ΔΙΣ των τραπεζών ας την πληρώσει (πλέον) ο καταθέτης, που συνήθως είναι και ο συνεπής δανειολήπτης. Επίσης ο μαλάκας που δεν φορτώθηκε με δάνεια και πληρώνει στην 5ετία το ενοίκιό του, δεν πειράζει ας πρόσεχε που δεν δανείσθηκε και δεν το "έσκασε". :headbang:

Και εγώ θέλω ένα σπίτι δωρεάν για μια 10ετία με μόνο έξοδο αυτό της συντήρησης, ενδιαφέρεται κανείς να μου δώσει?
.......




Τι προτείνεις φιλε????
Να βγουν 300χιλιαδες στο δρομο...Α
να παρουν ολοι οι αλιμπαμπα σπιτια για ενα κομμάτι ψωμι Β κ να χουμε εποικισμο?
Πουψειδη εχουμε.
Αν θες να πουλήσεις εσυ το σπιτι σου χανεις κ εσυ οταν θα υπάρχει ΥΠΕΡΠΡΟΣΦΟΡΑ.
ΤΟ αλλο δεν εδωσες βαση...ειπα το τιτλος ιδιοκτησιας περναει στο δημοσιο.
Οπως κ τα χρεη των επιχειρήσεων πχ ενα ξενοδοχειο δες πως σαπιζουν πλ Καραϊσκάκη  ξενοδοχεία 4.5 αστερων
 
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
Οι καταθεσεις τυπε. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αν δεν υπηρχαν τα δανεικά.
..
Σωστα ειπε ο τυπος ποιο πανω π χε να κανει διακοπες 10 χρονια..
Πχ αν εχανε 4.5 δόσεις απο τις 180 πχ...
Γιατι να μπει στην ιδια μοιρα με εναν που εχει να πλγρωσει αλλες 150 πχ..
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΣΤ...
...
ΟΣΟ για 5ετια τσαμπα εχει γινει τυπε ηδη 2011.15.
Απλα τωρα θα μπει ενας ορος ωστε η περιουσια να γυρισει στο κρατος κ οχι στα ξενα κορακια
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Οι καταθεσεις τυπε. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αν δεν υπηρχαν τα δανεικά.

Μαστορα μια χαρα υπαρχουν οι καταθεσεις, μονο πού τις εχουν μετατρεψει σε τουβλα. Και δεν καταλαβα γιατι να προστατευονται τα κοκκινα δσνεια για κατοικια και να πληρωνω εγω τη μεζονεταρα στο ελληνικο και τη γλυφαδα του καθε καραγκιοζη που πηρε δανειο στο 110% της αξιας του ακινητου για σαρσντα χρονια και με τα ρεστα αγορασε τζιπ για να το παιζει επιτυχημενος στο χωριο.

Οι τραπεζες εχουν υποχρέωση σπεναντι στους καταθετες. Οι καταθεσεις δεν ειναι παρκαρισμα μετρητων, ουτε επενδυση. Ειναι ΧΡΕΟΣ και θα πρεπει να πληρωθει.
 
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
Μαστορα μια χαρα υπαρχουν οι καταθεσεις, μονο πού τις εχουν μετατρεψει σε τουβλα. Και δεν καταλαβα γιατι να προστατευονται τα κοκκινα δσνεια για κατοικια και να πληρωνω εγω τη μεζονεταρα στο ελληνικο και τη γλυφαδα του καθε καραγκιοζη που πηρε δανειο στο 110% της αξιας του ακινητου για σαρσντα χρονια και με τα ρεστα αγορασε τζιπ για να το παιζει επιτυχημενος στο χωριο.

Οι τραπεζες εχουν υποχρέωση σπεναντι στους καταθετες. Οι καταθεσεις δεν ειναι παρκαρισμα μετρητων, ουτε επενδυση. Ειναι ΧΡΕΟΣ και θα πρεπει να πληρωθει.
------
ΤΥΠΕ συμφωνω τιποτα δεν χαριζεται.....το ΝΟΗΜΑ είναι να μην παρουν τις κατοικιες αλλοι ΤΖΑΜΠΑ....
σΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΙΚΗ ΠΧ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ 180,000 χιλιαδων πριν το 2000 να εχει αξια 350,000 μερικα χρονια μετα....
ουτε να χαριστει η επιλογή καποιου για μεγαλομανια,
το θεμα είναι αν ΒΓΟΥΝ  τωρα απειρα σπιτια στο σφυρι χανουμε ΟΛΟΙ.
Για την ιστορια βρεθηκα χωρις να το καταλαβω με χρεος 18,000 σε καρτες (μεγαλο μερος 3 συνδρομες σε γυμναστηριο που βαρεσε κανονι 3ετιας)....
Άλλο καλυψη εξοδων δουλειας μην το αναλυσω....το 2011 τα ξοφλησα ολα εως τελευταιο σεντ.Αν βαλεις κ τοκους τα εδωσα χ 2,5
Κανεις δεν θα μου χαριζονταν, τα 18 πχ αν τα εγραφα στα φρυδια μου σημερα θα ηταν 40....
Δεν πηρα ποτε λεφτα για βιζητες ,τζογο,ταξιδια ,αμαξι κτλ....
Αλλα κ παλι λεω αν σκασουν πολλα κανονια στην αγορα τοσο σε κατοικιες κ επαγγελματικα δανεια σε πολύ συντομο χρονικο διάστημα ,δεν ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ!
από ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΑς που πηρε σπιτι το 2008-09 κ εχει πληρωσει 36 δοσεις από τις 180 η 360....με ποια λογικη να του χαριστει το υπολοιπο?
κ να λεει μου πηραν το σπιτι?

 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
------
ΤΥΠΕ συμφωνω τιποτα δεν χαριζεται.....το ΝΟΗΜΑ είναι να μην παρουν τις κατοικιες αλλοι ΤΖΑΜΠΑ....
σΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΙΚΗ ΠΧ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ 180,000 χιλιαδων πριν το 2000 να εχει αξια 350,000 μερικα χρονια μετα....
ουτε να χαριστει η επιλογή καποιου για μεγαλομανια,
το θεμα είναι αν ΒΓΟΥΝ  τωρα απειρα σπιτια στο σφυρι χανουμε ΟΛΟΙ.
Για την ιστορια βρεθηκα χωρις να το καταλαβω με χρεος 18,000 σε καρτες (μεγαλο μερος 3 συνδρομες σε γυμναστηριο που βαρεσε κανονι 3ετιας)....
Άλλο καλυψη εξοδων δουλειας μην το αναλυσω....το 2011 τα ξοφλησα ολα εως τελευταιο σεντ.Αν βαλεις κ τοκους τα εδωσα χ 2,5
Κανεις δεν θα μου χαριζονταν, τα 18 πχ αν τα εγραφα στα φρυδια μου σημερα θα ηταν 40....
Δεν πηρα ποτε λεφτα για βιζητες ,τζογο,ταξιδια ,αμαξι κτλ....
Αλλα κ παλι λεω αν σκασουν πολλα κανονια στην αγορα τοσο σε κατοικιες κ επαγγελματικα δανεια σε πολύ συντομο χρονικο διάστημα ,δεν ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ!
από ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΑς που πηρε σπιτι το 2008-09 κ εχει πληρωσει 36 δοσεις από τις 180 η 360....με ποια λογικη να του χαριστει το υπολοιπο?
κ να λεει μου πηραν το σπιτι?

Η αγορα κατοικίας έτσι κι αλλιως ηταν φουσκα. Εικοσιπεντε ετησια μισθωματα ειναι η αξια των ακινητων σε όλη την ευρωπη. Οταν λοιπον νοικιαζει καποιος 100 τετραγωνικα στην αργυρουπολη για 500 ευρω, δε μπορει να αξιζει αυτο 200000. Εχει κι αλλο κατω δηλαδη.

Οι μετοχες βουλιαξαν. Οι επιχειρησεις εκλεισαν η φυτοζωουν. Οι ασφαλιστικες εισφορες εξαφανιστηκαν, οι μισθοι μειωθηκαν, οι καταθεσεις κινδυνευουν. Οπου τοποθετησε καποιος λεφτα δηλαδη, τα εχασε η κινδυνευει να τα χασει. Λογικο δεν ειναι να γινει το ιδιο με τα ακινητα; Τη στιγμη μαλιστα που μιλαμε και για δανεικα λεφτα, οχι δουλεμενα.
 

bidimitris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
59
Like
94
Πόντοι
0
Γνώμη μου:

1. Αν πρόκειται για στεγαστικά: αν ο δανειολήπτης πραγματικά δεν μπορεί να πληρώσει - αφού γίνει ΣΟΒΑΡΟΣ έλεγχος της οικονομικής του κατάστασης - τότε να πληρώνει το ποσό που θα έδινε κάπου για ενοίκιο προκειμένου να στεγάσει την οικογένεια του. ΑΝ ήταν να μείνει στο δρόμο τότε να παρεμβαίνει το κράτος προς εξυγίανση. Όμως κι εμείς που επιλέξαμε το νοίκι δεν είμαστε και κορόιδα.
2. Αν πρόκειται για καταναλωτικά, τότε μείωση της συνολικής αξίας του δανείου ανάλογα με την μείωση των αποδοχών που είχε από τότε που του εκχωρήθηκε. ΑΝ θέλεις να δανείζεις κάποιον, πάντα υπάρχει το ρίσκο να μην στα δώσει και θα πρέπει εσύ να έχεις ασφαλιστικές δικλείδες σου (πχ οι τοκογλύφοι έχουν μπράβους)
3. Μην ξεχνάμε τις 3 ανακεφαλαιοποιήσεις που έγιναν  σύμφωνα με τις οποίες αυτά τα κόκκινα δάνεια θα έβγαιναν οριστικά από το χαρτοφυλάκιο τους, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δεν θα επιδίωκαν την είσπραξη τους. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι μετά την τελευταία ανακεφαλαιοποίηση - στην οποία μάλιστα δεν επέτρεψαν σε Έλληνες μικρομετόχους να λάβουν μέρος - οι τράπεζες ήταν σίγουρες ότι από εκεί και μετά θα είχαν μόνο κέρδη.
Κλείνω λέγοντας ότι η προχειρότητα σε αυτή την χώρα είναι τρομερή. Πριν 4 χρόνια - και μετά από μείωση μισθού άνω του 50% - πρότεινα τότε στις τράπεζες ένα συνολικό ποσό Χ. Οι αιτήσεις μου απορρίφτηκαν. Σταμάτησα να πληρώνω και έρχονται τώρα έρχονται οι τράπεζες και με παρακαλάνε να τους δώσω Χ/2...
 
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
οκ 25% φουσκα που σε άλλες περιπτώσεις είναι κ 50%....
αν το σπιτι των 150,000 ξεφτυλιστει στα 50,000 ποιο το οφελος?
 
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
Γνώμη μου:

1. Αν πρόκειται για στεγαστικά: αν ο δανειολήπτης πραγματικά δεν μπορεί να πληρώσει - αφού γίνει ΣΟΒΑΡΟΣ έλεγχος της οικονομικής του κατάστασης - τότε να πληρώνει το ποσό που θα έδινε κάπου για ενοίκιο προκειμένου να στεγάσει την οικογένεια του. ΑΝ ήταν να μείνει στο δρόμο τότε να παρεμβαίνει το κράτος προς εξυγίανση. Όμως κι εμείς που επιλέξαμε το νοίκι δεν είμαστε και κορόιδα.
2. Αν πρόκειται για καταναλωτικά, τότε μείωση της συνολικής αξίας του δανείου ανάλογα με την μείωση των αποδοχών που είχε από τότε που του εκχωρήθηκε. ΑΝ θέλεις να δανείζεις κάποιον, πάντα υπάρχει το ρίσκο να μην στα δώσει και θα πρέπει εσύ να έχεις ασφαλιστικές δικλείδες σου (πχ οι τοκογλύφοι έχουν μπράβους)
3. Μην ξεχνάμε τις 3 ανακεφαλαιοποιήσεις που έγιναν  σύμφωνα με τις οποίες αυτά τα κόκκινα δάνεια θα έβγαιναν οριστικά από το χαρτοφυλάκιο τους, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δεν θα επιδίωκαν την είσπραξη τους. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι μετά την τελευταία ανακεφαλαιοποίηση - στην οποία μάλιστα δεν επέτρεψαν σε Έλληνες μικρομετόχους να λάβουν μέρος - οι τράπεζες ήταν σίγουρες ότι από εκεί και μετά θα είχαν μόνο κέρδη.
Κλείνω λέγοντας ότι η προχειρότητα σε αυτή την χώρα είναι τρομερή. Πριν 4 χρόνια - και μετά από μείωση μισθού άνω του 50% - πρότεινα τότε στις τράπεζες ένα συνολικό ποσό Χ. Οι αιτήσεις μου απορρίφτηκαν. Σταμάτησα να πληρώνω και έρχονται τώρα έρχονται οι τράπεζες και με παρακαλάνε να τους δώσω Χ/2...
---
στο 1 συμφωνω 10000%...πολλοι δεν τσιμπηαν κ εμειναν στο νοικι στο παλιο σπιτι,δεν αλλαξαν γειτονια κτλ.
τωρα πολλα τραπεζικα στελεχη πρεπει...
-να μπυν φυλακη.
-να μην ξαναδουλεψουν ποτε σε τραπεζα.
πως δινεις δανειο για αμαξι 50,000 χωρις καμια εξασφαλιση πχ...
κ το αμαξι να επαιρνε η τραπεζα θα χε χασουρα
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.880
Κριτικές
16
Like
14.684
Πόντοι
6.515
Στην επαρχια εχει παλια σπιτια που τα αγοραζεις με 10000 ευρο και τα κατοικουν Αλβανοι. Να πανε οι Ελληνες ανεργοι να τα αγορασουν να μαζευουν ελιες και να ζουν φτωχικα αλλα τιμια.

που θα τις βρουν τυπε τις ελιες? αυτοι που τις εχουν δεν τις πουλανε και αν πουλησουν ζητουν οσο μεζονετα στην εκαλη προ κρισης  :S
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
που θα τις βρουν τυπε τις ελιες? αυτοι που τις εχουν δεν τις πουλανε και αν πουλησουν ζητουν οσο μεζονετα στην εκαλη προ κρισης  :S

Δεν ειπα να αγορασουν ελιες. Να δουλεψουν εργατες γης.
 

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
Πραγματικά νομίζω ότι πολλοί εδώ μέσα τρολάρουν, δεν εξηγείται αλλιώς η μπαρουφολογία.
Πάμε λίγο στα βασικά, πολύ συνοπτικά:

- Το δάνειο, είτε στεγαστικό είτε επιχειρηματικό, είναι μια μορφή επένδυσης (ή εργαλείο εάν προτιμάτε). Το παίρνεις για να ξεκινήσεις μια νέα επιχείρηση ή ένα σπιτικό ή επενδυτικά προσβλέπεις σε πώληση του ακινήτου εάν αυξηθούν οι τιμές. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΡΙΣΚΟ. Εάν πέσει η τιμή του αγοραζόμενου ακίνήτου, έχεις χάσει είτε κανονικά είτε λογιστικά (εάν δεν έχεις πραγματοποιήσει την πώληση). Δεν γίνεται να λες, ααα, έπεσε η αξία του, σας παρακαλώ χαρίστε μου το υπόλοιπο δάνειο (δηλαδή ας το πληρώσουν άλλοι, τα κορόιδα).
Με την ίδια λογική, τα προηγούμενα 50 χρόνια ως το 2008 που ανέβαιναν διαρκώς οι τιμές των ακινήτων, υπήρχε κανείς που είχε πάρει στεγαστικό δάνειο και επειδή είχε ανέβει η αξία του ακινήτου, όταν το πουλούσε σε μεγαλύτερη τιμή, έδινε επιπλέον χρήματα στην τράπεζα? Τα κέρδη δικά μας, αλλά στην χασούρα οι άλλοι? Ή μήπως αυτός που πλήρωσε με μετρητά το 2005 το ίδιο σπίτι με εσένα, που σήμερα είναι -50%, δεν είναι χαμένος? Τι πρέπει να πει: ααα, δώστε μου πίσω το 50% των χρημάτων επειδή έπεσε η αξία του? Πάμε καλά?
Εάν δεν αντέχεις την χασούρα, μην δανείζεσαι ή γενικότερα μην επενδύεις.

Μου θυμίζει λίγο την περίπτωση των δανείων σε ελβετικό νόμισμα, που εκτός το ότι είχαν χαμηλότερο επιτόκιο, όταν ήταν θετική για αυτούς η αποδυνάμωση του ελβετικού φράγκου, όλα καλά και ωραία, όταν όμως γύρισε προς την άλλη κατεύθυνση η ισοτιμία, πω πω μας καρόιδεψαν οι τράπεζες, είναι απατεώνες, θέλω διαγραφή, κτλ.....

- αναφορικά με την άλλη καραμέλα με τον πλειστηριασμό των ακινήτων ή ειδικότερα της Α' κατοικίας. Σε μία φράση: ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ/ ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ, ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΣΟΥ?
Εάν σας έπιασε ο πόνος για τις οικογένεις που μένουν στο δρόμο, κτλ, μπορείτε αφού είστε φιλεύσπλαχνοι να τους φιλόξενήσετε, γιατί όχι στο εξοχικό σας, που έτσι και αλλιώς μένει κενό το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Για το τι σημαίνει οικονομικά να μένεις δωρεάν σε σπίτι χωρίς να πληρώνεις τις δόσεις, το έχω αναλύσει προηγουμένως, απλώς την πληρώνουν την δόση σου άλλα κορόιδα (καταθέτες).

Οπότε, οπωσδήποτε ναι σε πλειστηριασμούς/ εκποιήσεις κατοικιών. Τώρα εάν θα πέσουν και άλλο οι τιμές, αυτό σημαίνει με την σειρά του ευκαιρία για κάποιον άλλο να πάρει ένα σπίτι που πριν δεν μπορούσε, και να ξεκινήσει μια οικογένεια.
Εννοείται ότι από αυτή την διαδικασία πρέπει να εξαιρεθούν, αποκλειστικά και μόνο, οι πραγματικά ευπαθείς ομάδες (άτομα με ειδικές ανάγκες, ηλικιωμένοι, καρκινοπαθείς, κτλ) που ταυτοχρόνως α) δεν έχουν άλλα εισοδήματα/ καταθέσεις/ ακίνητη περιουσία  και β) αφορά μόνο 1η κατοικία χαμηλής εμπορικής αξίας και όχι κάποιο σπίτι π.χ. 150 τ.μ. στο Κεφαλάρι.

Αυτά τα ολίγα.
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Kαι κάτι ακομα
Το ιδιόκτητο σπιτι δεν ειναι αναγκη
Ειναι πολυτέλεια. Εγω σε ενοικιο μένω
Αν κάποιος δεν εχει για ενοικιο, ας παει
να μεινει με τους δικους του
Αν δεν υπάρχρει αυτη η δυνατοτητα, ας χτιστουν
εργατικες κατοικιες στον Ασπρόπυργο
Σιγουρα θα μας κοστισει πολύ λιγοτερο απο
την συνεχη ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζων
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom