Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 681
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.710
Πόντοι
2.356
Ζητησα εγω να γινω Γκραν μετρ ρε βλαμμενε;

Και οσον αφορά το ποιος σεβεται το σκάκι, το βλεπουμε, από τις γηπεδικες σου εκφράσεις
ασε μας ρε τυπε βραδιατικα. ολοι οι χαρακτηρισμοι σου επιστρεφονται με τοκο!!! ουτε το σκακι σεβεσαι, ουτε τους συμπαικτες!

πανε παιξε να σε αναγνωρισει το λιτσες το παικταρας εισαι τοτε και ασε τη φιντε. τι ξερουν αυτοι σαμπως! τα ξερει ολα ο μπλουμ απο το σπιτι του! αυτος οριζει ποιος ξερει το αθλημα και ποιος οχι!!! για να φοβασαι να παιξεις απο κοντα μαλλον καρπαζοεισπρακτορας εισαι για αυτο και οι μαγκιες πισω απο τα πληκτρολογια...

το πεζοδρομιο κερδιζει τυπε στη ζωη. βγες απο το ματριξ! ξεβολεψου! μην εισαι μαλακας! γιατι ουτε εγω απαντω σε μαλακες
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
French Defense


Magnus Carlsen (λευκα)

vs.

Alexander Grischuk (μαυρα)

 
  • Like
Αντιδράσεις: linear

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
659
Like
9.285
Πόντοι
1.046
ασε μας ρε τυπε βραδιατικα. ολοι οι χαρακτηρισμοι σου επιστρεφονται με τοκο!!! ουτε το σκακι σεβεσαι, ουτε τους συμπαικτες!

πανε παιξε να σε αναγνωρισει το λιτσες το παικταρας εισαι τοτε και ασε τη φιντε. τι ξερουν αυτοι σαμπως! τα ξερει ολα ο μπλουμ απο το σπιτι του! αυτος οριζει ποιος ξερει το αθλημα και ποιος οχι!!! για να φοβασαι να παιξεις απο κοντα μαλλον καρπαζοεισπρακτορας εισαι για αυτο και οι μαγκιες πισω απο τα πληκτρολογια...

το πεζοδρομιο κερδιζει τυπε στη ζωη. βγες απο το ματριξ! ξεβολεψου! μην εισαι μαλακας! γιατι ουτε εγω απαντω σε μαλακες
Διαβάζεις τι γράφεις, ή είσαι πιωμένος; "Το πεζοδρόμιο κερδίζει τύπε στη ζωή"; Πεζοδρόμιο το σκάκι; Ξεφτιλίζεσαι.

Ποτέ δεν είπα ότι είμαι παιχταράς - δεν είμαι. Και το είπα ότι δεν είμαι. Και ο τρόπος που μίλησα για το ELO, ε τέλος πάντων, ό,τι έγραψα είναι εκεί, αλλά δεν το διαβάζεις.

Αυτός που πρέπει να βγει από το γεροντίστικο καβούκι του είσαι εσύ. Ξύπνα, οι καιροί αλλάζουν. Όσον αφορά το ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ σκάκι, όπως κι αν έχει, σ' αρέσει δε σ' αρέσει, το ιντερνετ είναι το μέλλον. Μπορείς να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι όσοι παίζουν εκεί (και παίζουν πλέον ΟΛΟΙ, ακόμα και ο Κάρλσεν) δεν παίζουν αληθινό σκάκι. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε, ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει σε ό,τι μαλακία του κατέβει.
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
659
Like
9.285
Πόντοι
1.046
Ειμαι και παλι με τα μαυρα

Πηγε για μαλλι και βγηκε κουρεμενος ^^

Να ρωτήσω κάτι; Ποια η λογική του Bullet; Ποτέ δεν κατάλαβα τι νόημα έχει να παίζει κανείς τόσο βιαστικά, αλλά βλέπω πάρα πολύ κόσμο να τρελαίνονται.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.710
Πόντοι
2.356
Να ρωτήσω κάτι; Ποια η λογική του Bullet; Ποτέ δεν κατάλαβα τι νόημα έχει να παίζει κανείς τόσο βιαστικά, αλλά βλέπω πάρα πολύ κόσμο να τρελαίνονται.
καμια. την εχουν δει ολοι σκακιστες...

το μπουλετ ειναι ξεκαθαρα μονο για διασκεδαση αν εισαι ερασιτεχνης...

τωρα αν εισαι μετρ και παιζεις στον αυτοματο και εχεις τις βαριαντες στο μυαλο σου τα παιζεις απεξω και κερδιζεις τους νουμπαδες...

προφανως δε μπορεις να παιξεις απευθειας μπουλετ στη ζωη σου, αν δεν εχεις παιξει πρωτα παιχνιδια με περισσοτερο χρονο, να ξερεις ανοιγματα κλπ.

θεωρητικα προοριζεται σε πολυ εμπειρους παικτες και μπορεις να δεις πολυ ωραιες παρτιδες. πρακτικα παιζει το καθε κουτσο αλογο ονλαην που δεν εχει ιδεα απο σκακιστικη σκεψη και φυσικα απο ελλειψη χρονου και ελλειψη σκεψης θα δεις ενα καρο τραγικα λαθη (η λαθη που δεν προλαβαινεις να εκμεταλλευτεις γιατι δε προλαβαινεις να το σκεφτεις περιμενοντας κατι αλλο να ειχε παιχτει)...

για μενα ακομη και το τριλεπτο μπλιτζ το θεωρω πολυ λιγο χρονο για τους περισσοτερους που παιζουν ονλαην... ολα αυτα ειναι για παικτες που ξερουν απο πριν τι θα παιξουν και εχουν ετοιμες απαντησεις στις κινησεις των αντιπαλων...

για την πλειοψηφια των χρηστων απο 10λεπτο και πανω. και νομιζω ολα τα online σκακι απο το ραπιντ ξεκινησαν. οπως και ολοι οι online παικτες... και θεωρω οτι θα επρεπε να "ξεκλειδωνει" επειτα απο Χ αριθμο παρτιδων το μπλιτζ και μετα το μπουλετ η και μαθηματων που εχει το καθε σαητ. για να προωθειται η σκακιστικη σκεψη!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
Καλημερα παιδακια, συνεχιζουμε τα μαθηματα γαλλικων

World Rapid 2022

French Defense

Magnus Carlsen (black)

 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
Chess Olympiad 1960, Leipzig


French Defense


Bobby Fischer (λευκα)

vs.

Mikhail Tal (μαυρα)

 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
καμια. την εχουν δει ολοι σκακιστες...

το μπουλετ ειναι ξεκαθαρα μονο για διασκεδαση αν εισαι ερασιτεχνης...

τωρα αν εισαι μετρ και παιζεις στον αυτοματο και εχεις τις βαριαντες στο μυαλο σου τα παιζεις απεξω και κερδιζεις τους νουμπαδες...

Ποσες παρτιδες Bullet (1+0) εχεις παιξει στο Lichess και Playchess ?

Aν επιτρεπεται, τι ELO εχεις ???
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
Για τα παιδια που ελεγαν κατι για ελο και ιντερνετικες πλατφορμες


GM Alireza Firouzja (France)
FIDE-ELO Blitz: 2896
LICHESS-ELO Blitz: 2930

FIDE-ELO Rapid: 2745
CHESS-COM ELO Rapid: 2741


//

GM Daniil Dubov (Russia)
FIDE-ELO Blitz: 2793
LICHESS-ELO Blitz: 2863

FIDE-ELO Rapid: 2727
CHESS-COM ELO Rapid: 2694


//


GM Nikolas Theodorou (Greece)
FIDE-ELO Rapid: 2543
CHESS-COM ELO Rapid: 2607


//

GM Jan Gustafsson (Germany)
FIDE-ELO Rapid: 2641
LICHESS-ELO Rapid: 2788


//

GM Vincent Keymer (Germany)
FIDE-ELO Blitz: 2669
CHESS-COM ELO Blitz: 2864


//

GM Alexander Grischuk (Russia)
FIDE-ELO Rapid: 2716
CHESS-COM ELO Rapid: 2624


 
Τελευταία τροποποίηση:

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.732
Like
3.135
Πόντοι
506
Να ρωτήσω κάτι; Ποια η λογική του Bullet; Ποτέ δεν κατάλαβα τι νόημα έχει να παίζει κανείς τόσο βιαστικά, αλλά βλέπω πάρα πολύ κόσμο να τρελαίνονται.
Θα απαντησω για το μπουλετ. Ειναι πολυ καλη ερωτηση.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Ετσι για την κουβεντα, δεν είναι αδυνατες οι στραβοκλωτσιες στο σκακι. Οταν οι σοβιετικοι γκραν μετρ εφερναν ευκολες ισοπαλίες μεταξύ τους και διναν το νυν υπερ παντων αγωνα με τους αλλοεθνεις; Όταν δεν προσπαθουσαν να αντισταθούν στο Μποτβινικ; Οταν η KGB ουσιαστικά απήγαγε το γιο του Κορτσνόι; Άμα θέλει κανείς όλα γίνονται.

Δεν είναι στραβοκλωτσιές (απάτη, τύχη κτλ) οι τακτικές των ομάδων. Δεν κλέβουν κανέναν στο τετ α τετ. Και στους συλλόγους το ίδιο γίνεται. Στέλνεται π.χ ένας της μιας ομάδας με 1400 έλο να παίξει με τον 1800 της άλλης μήπως τύχει κι αρπάξει κάτι και ο διχίλιαρος plus της άλλης παίζει με τον αχαίρευτο της πρώτης επειδή δεν θέλουν με τίποτα να χάσει η να φέρει ισοπαλία ή γιατί έχουν βγάλει τακτική ότι έτσι θα φύγει νικήτρια η ομάδα πιο εύκολα σε συνάρτηση με όλα τα ζευγάρια των ομάδων. Σημασία έχει να μην κλέβουν μεταξύ τους. Αν θέλουν να να το φέρουν Χ δεν είναι κλεψιά αλλά τακτική. Ακολουθεί ποστ περί Μποτβίνικ.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Ο Μποτβίνικ ήταν ο μέγας πατριάρχης της Σοβιετικής σχολης. Δηλαδή του κόσμου όλου τότε και για πολλά χρόνια!!! Όταν ο Ταλ κέρδισε το τουρνουά διεκδικητών ιντερζονάλ για να παίξει με τον Μποτβίνικ που ήταν π.πρωταθλητής, κατάφερε και τον κέρδισε το 1960 κι ο Μποτβίνικ σκύλιασε. Μετά βέβαια ξαναπήρε πίσω τον τίτλο του. Γενικώς ο Μποτβίνικ δίδαξε σκάκι σε μπόλικους παγκόσμιους πρωταθλητές διότι όλοι πέρασαν από την ακαδημία του. Ως χαρακτήρας ήταν αχώνευτος, υπερόπτης και μέγας ανακριτής με ύφος ιεροεξεταστή. Μιλούσε κι έκλαναν όλοι μεντες (το γνωστό σοβιετικό στυλ που οι ισχυροί δεν κοντράρονται ποτέ στην Μόσχα κι ισχύει μέχρι σήμερα ακόμα και στην πολιτική ) αλλά κλέφτης δεν υπήρξε ποτέ.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Το αγαπημενο μου με τα μαυρα.....


French Defense


Alexander Grischuk (λευκα)
2746 ELO

vs.

Vasyl Ivanchuk (μαυρα)
2768 ELO

Απορώ που σου αρέσει η Γαλλική. Το ποστ μου ήταν χιουμοριστικό όπως διάβασες (και βέβαια αληθινό). Αντιπαθώ την Γαλλική. Μπλιαχ! :2funny:
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.081
Κριτικές
9
Like
3.496
Πόντοι
456
Παιδια ποια η γνωμη σας για το "αγριο βλεμμα" και τον ρολο της ψυχολογιας στο σκακι ?

H Ρωσιδα Aleksandra Goryachkina συχνα κοιταζει επιμονα τους αντιπαλους της με το βλεμμα του ψυχοπαθη δολοφονου.

images


images


images
Για πολυ δυνατο ξεκωλιασμα
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Για τα παιδια που ελεγαν κατι για ελο και ιντερνετικες πλατφορμες
Προφανώς θες να πεις ότι οι ακόλουθοι παίκτες έχουν έλο φίντε και πλατφόρμας αρκετά κοντά σε νούμερα. Αυτό δεν λέει κάτι. Πρώτον, αυτοί είναι όλοι φτασμένοι παικταράδες (τα έλο στα μεγάλα νούμερα δεν έχουν καμία σχέση με τα ανέκδοτα των μικρών διότι περνας από απόσταξη για να τα παρεις) και δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τον κάθε τυχαίο (δεν το λέω μειωτικά αυτό) που έχει φίντε έλο 1200 και σε πλατφόρμα 1800, παίζει συνέχεια πλατφόρμα για να ανεβαίνει γρήγορα, δεν πάει ποτέ σε επίγεια τουρνουά επειδή θα αργήσει να πιάσει αυθεντικά έλο και όταν πάει να παίξει κανονικά κερδίζει μαζέτες, παίζει μόνο με άκυρους ή ομοίους του μπλιτζ η μπούλετ αποφεύγοντας το κλασικό σκάκι ή προτείνει σε διχίλιαρους να παίξουν ράπιντ για να μην τον κάνουν χωνί μήπως και αρπάξει κανένα Χ και κορδωνεται μετά.
Η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει. Παρατήρησε το αυτό και δεν το λέω σε καμία περίπτωση για να στιγμάτισω μπουλετάκηδες. Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Επίσης ο κάθε παικταράς από όσους ανέφερες δεν νοιάζεται καν για πλατφόρμες διότι ξέρει ότι δεν υπάρχει ρεαλιστική αντιστοιχία. Παίζουν για να παίζουν. Εν ολίγοις για να παίξουν ακόμα κι όλοι αυτοί οι παικταράδες απέναντι σε παγκόσμιο πρωταθλητή πρέπει να κερδίσουν τουρνουά διεκδικητών σε "ρεαλιστικό" επίπεδο (δηλαδή να φτύσουν το γάλα της μάνας τους, είναι αυτό που έλεγα για επίπονες διαδικασίες μιας που δεν δικαιούνται να πουν στον παγκόσμιο "έλα να παίξουμε". Και βέβαια ακομα κι αν υποθετικά αποκτήσουν 5.000 έλο (λέμε τώρα) σε πλατφόρμα δεν υπάρχει πολυθρόνα να κάτσουν και δεν αναγνωρίζονται πουθενά κι από κανέναν. Αν όμως πάνε σε τουρνουά και κερδίσουν θα αναγνωριστούν. Μέχρι τότε θα βαράει παλαμάκια ο ένας στον άλλον. Τέλος, όλα αυτά δεν τα λέω για να γείρω κάπου αλλά επειδή έτσι είναι. Για μένα ας παίζουμε όλοι όπως γουστάρουμε και μην κοιτάτε έλο γιατί δημιουργείται μπέρδεμα.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Να ρωτήσω κάτι; Ποια η λογική του Bullet; Ποτέ δεν κατάλαβα τι νόημα έχει να παίζει κανείς τόσο βιαστικά, αλλά βλέπω πάρα πολύ κόσμο να τρελαίνονται.
Στην αρχή υπήρχε το κλασσικό σκάκι και το ξερό μπλιτζ. Μετά βγήκαν όλα τα υπόλοιπα. Προφανώς για να παίζονται περισσότερες παρτίδες μεταξύ παικτών, να υπάρχουν ευκαιρίες γρηγόρης νίκης, να αλλάζει το σκορ, να πέφτει γέλιο κτλ. Έτσι δημιουργήθηκε το μπούλετ. Το πολύ μπούλετ κάνει κακό κάτ εμέ. Ναι μεν σου οξύνει την ταχύτητα σκέψης αλλά σε εθίζει να παίζεις γρήγορα κι αυτό σε κάνει μονοδιάστατο η σε απομακρύνει από τα άλλα ειδη. Ακόμα κι η προσαύξηση χρόνου στο μπλιτζ είναι μαλακία. Έχουν βγάλει ένα κάρο παραλλαγες. Πολύ απλά αν κάποιος σε πιέζει και σε φέρει σε δυσκολη θέση τρώγοντας σου τον χρόνο, δεν βλέπω τον λόγο αν τυχόν ξεφύγεις, να αποκτάς καβατζα χρόνου, πατώντας το ρολόι γρήγορα. Πρέπει να παίζεις από ότι σου έχει μείνει σε χρόνο. Η λογική αυτό λέει. Κι εδώ παντως πιστεύω το ίδιο. Ας παίζει
ο καθένας ότι γουστάρει με μέτρο.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.810
Like
8.032
Πόντοι
2.356
Ας πούμε για εμάς. Προτιμώ κλασσικό σκάκι, 5λεπτο μπλιτζ ξερό και 10λεπτο Ράπιντ. Στην σημερινή εποχή των πολλών υποχρεώσεων, ένα σετ μπόλικων δεκάλεπτων Ράπιντ με φιλαράκια (ώστε να μην σκουριάζουμε σε μια μόνο παρτίδα) είναι καλή περίπτωση. Για να λύσω τυχόν απορίες είμαι πραγματικά έλο κάτω από 2.000 (είμαι προληπτικός και δεν λέω νούμερα, όλοι οι σκακιστές έχουν προλήψεις κι αν δεν έχουν θα αποκτήσουν), έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια σε συλλόγους, άπειρα ίδια
ή να το παίζουν γίγαντες, έχω βαρεθεί να ψυχολογώ μυστήριους αλλά πλέον γίνεται αυτόματα, εχω παίξει άπειρες παρτίδες με άπειρους παικτες, δεν είμαι φίρμα, αποφεύγω τα κλειστά ανοίγματα και τους μαζέτες, βαριέμαι να μετράω (μετράω καλά αλλά με νοιάζει μια ωραία αέρινη θέση, κάτι που δύσκολα εμφανίζεται στα κλειστά), θέλω όταν μου παίζουν κίνηση απλά να τοποθετούν το κομμάτι στο κέντρο του τετραγώνου. Με εκνευρίζει πολύ (δεν είμαι ο μόνος) να το βάζουν όπου να ναι και επειδή ξέρω πάρα πολύ καλά πόσο περίεργοι είναι οι σκακιστές θέλω να χώνουν την μούρη τους στην σκακιέρα μου αφού γνωριστούμε κι όχι να τους ακούω να λένε την αποψάρα τους στ αυτιά μου έτσι στα ξαφνικά. Τέλος βρίσκω ωραίο να τσακώνονται στις παρτίδες κι εγώ να γελάω κρυφά. Με εκνευρίζει επίσης αφάνταστα να πιάνουν κομμάτι και να κάνουν ανακληση η να μονολογούν μαλακίες. Πείτε κι εσείς για εσάς. :thumbsup:
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.739
Κριτικές
1
Like
5.710
Πόντοι
2.356
Για τα παιδια που ελεγαν κατι για ελο και ιντερνετικες πλατφορμες


GM Alireza Firouzja (France)
FIDE-ELO Blitz: 2896
LICHESS-ELO Blitz: 2930

FIDE-ELO Rapid: 2745
CHESS-COM ELO Rapid: 2741


//

GM Daniil Dubov (Russia)
FIDE-ELO Blitz: 2793
LICHESS-ELO Blitz: 2863

FIDE-ELO Rapid: 2727
CHESS-COM ELO Rapid: 2694


//


GM Nikolas Theodorou (Greece)
FIDE-ELO Rapid: 2543
CHESS-COM ELO Rapid: 2607


//

GM Jan Gustafsson (Germany)
FIDE-ELO Rapid: 2641
LICHESS-ELO Rapid: 2788


//

GM Vincent Keymer (Germany)
FIDE-ELO Blitz: 2669
CHESS-COM ELO Blitz: 2864


//

GM Alexander Grischuk (Russia)
FIDE-ELO Rapid: 2716
CHESS-COM ELO Rapid: 2624


δε μου λεει κατι αυτο τυπε... τι ειναι το λιτσες και μοιραζει ελο? ποιος οριζει ποσο "ελο" θα κερδιζεις σε καθε νικη? li
Προφανώς θες να πεις ότι οι ακόλουθοι παίκτες έχουν έλο φίντε και πλατφόρμας αρκετά κοντά σε νούμερα. Αυτό δεν λέει κάτι. Πρώτον, αυτοί είναι όλοι φτασμένοι παικταράδες (τα έλο στα μεγάλα νούμερα δεν έχουν καμία σχέση με τα ανέκδοτα των μικρών διότι περνας από απόσταξη για να τα παρεις) και δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τον κάθε τυχαίο (δεν το λέω μειωτικά αυτό) που έχει φίντε έλο 1200 και σε πλατφόρμα 1800, παίζει συνέχεια πλατφόρμα για να ανεβαίνει γρήγορα, δεν πάει ποτέ σε επίγεια τουρνουά επειδή θα αργήσει να πιάσει αυθεντικά έλο και όταν πάει να παίξει κανονικά κερδίζει μαζέτες, παίζει μόνο με άκυρους ή ομοίους του μπλιτζ η μπούλετ αποφεύγοντας το κλασικό σκάκι ή προτείνει σε διχίλιαρους να παίξουν ράπιντ για να μην τον κάνουν χωνί μήπως και αρπάξει κανένα Χ και κορδωνεται μετά.
Η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει. Παρατήρησε το αυτό και δεν το λέω σε καμία περίπτωση για να στιγμάτισω μπουλετάκηδες. Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Επίσης ο κάθε παικταράς από όσους ανέφερες δεν νοιάζεται καν για πλατφόρμες διότι ξέρει ότι δεν υπάρχει ρεαλιστική αντιστοιχία. Παίζουν για να παίζουν. Εν ολίγοις για να παίξουν ακόμα κι όλοι αυτοί οι παικταράδες απέναντι σε παγκόσμιο πρωταθλητή πρέπει να κερδίσουν τουρνουά διεκδικητών σε "ρεαλιστικό" επίπεδο (δηλαδή να φτύσουν το γάλα της μάνας τους, είναι αυτό που έλεγα για επίπονες διαδικασίες μιας που δεν δικαιούνται να πουν στον παγκόσμιο "έλα να παίξουμε". Και βέβαια ακομα κι αν υποθετικά αποκτήσουν 5.000 έλο (λέμε τώρα) σε πλατφόρμα δεν υπάρχει πολυθρόνα να κάτσουν και δεν αναγνωρίζονται πουθενά κι από κανέναν. Αν όμως πάνε σε τουρνουά και κερδίσουν θα αναγνωριστούν. Μέχρι τότε θα βαράει παλαμάκια ο ένας στον άλλον. Τέλος, όλα αυτά δεν τα λέω για να γείρω κάπου αλλά επειδή έτσι είναι. Για μένα ας παίζουμε όλοι όπως γουστάρουμε και μην κοιτάτε έλο γιατί δημιουργείται μπέρδεμα.
χωρια που μπορεις να "διαλεγεις" αντιπαλο. απλα μη παιζοντας χωρις να χανεις. η μπορεις να παιζεις με τους φιλους σου μεχρι 3 φορες τη μερα και να τους σκιζεις και να παιρνεις απο εκει τα "ελο" κλπ κλπ κλπ διατρυτα των ονλαην πλατφορμων οπως να παιζεις παντα με χειροτερους αντιπαλους βαθμολογικα... πχ οι μισοι νουμπαδες στα μπουλετ χανουν απο χρονο ακομη και αν ειναι σε θεση ισχυος και εσυ παιρνεις ελο απλα παιζοντας κατενατσιο η κουνωντας τον πυργο μπρος πισω για να μη ξοδεψεις δευτερολεπτο.


αν ηταν ετσι ο μαγκνους στα ονλαην θα μπορουσε να εχει και 10.000 ΕΛΟ. δεν τον εμποδιζει κανεις να παιζει με εναν τοσο ανισχυρο αντιπαλο που του δινει εστω και +1 ανα αγωνα...

ασχετα αν δεν καταδεχεται να παιξει και να παρει τετοια"ελο" αλλα παιζει μονο με gm im κλπ...
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.735
Κριτικές
6
Like
11.192
Πόντοι
3.936
Αυτο ειναι καλο..

 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
659
Like
9.285
Πόντοι
1.046
Στην αρχή υπήρχε το κλασσικό σκάκι και το ξερό μπλιτζ. Μετά βγήκαν όλα τα υπόλοιπα. Προφανώς για να παίζονται περισσότερες παρτίδες μεταξύ παικτών, να υπάρχουν ευκαιρίες γρηγόρης νίκης, να αλλάζει το σκορ, να πέφτει γέλιο κτλ. Έτσι δημιουργήθηκε το μπούλετ. Το πολύ μπούλετ κάνει κακό κάτ εμέ. Ναι μεν σου οξύνει την ταχύτητα σκέψης αλλά σε εθίζει να παίζεις γρήγορα κι αυτό σε κάνει μονοδιάστατο η σε απομακρύνει από τα άλλα ειδη. Ακόμα κι η προσαύξηση χρόνου στο μπλιτζ είναι μαλακία. Έχουν βγάλει ένα κάρο παραλλαγες. Πολύ απλά αν κάποιος σε πιέζει και σε φέρει σε δυσκολη θέση τρώγοντας σου τον χρόνο, δεν βλέπω τον λόγο αν τυχόν ξεφύγεις, να αποκτάς καβατζα χρόνου, πατώντας το ρολόι γρήγορα. Πρέπει να παίζεις από ότι σου έχει μείνει σε χρόνο. Η λογική αυτό λέει. Κι εδώ παντως πιστεύω το ίδιο. Ας παίζει
ο καθένας ότι γουστάρει με μέτρο.
Η προσαύξηση χρόνου κάνει μεγάλη διαφορά, αλλά είναι σωστή! Έχω παρατηρήσει ότι στο 10+0 (χωρίς προσαύξηση) είμαι πολύ καλύτερος από ότι στο 10+5 (5 δευτερόλεπτα), επειδή τυχαίνει να είμαι πολύ καλός στη διαχείριση χρόνου, επειδή έτυχε στα νιάτα μου είχα αποστηθίσει όλες τις σημαντικές βαριάντες ανοιγμάτων και ως τη 10η κίνηση μπορώ να παίζω αυτόματα. Αν παίξω ράπιντ χωρίς προσαύξηση θα ξεπεράσω το 2000 elo για πλάκα, που βέβαια δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικό του τι είμαι πραγματικά. Η προσαύξηση, αν θυμάμαι καλά, είναι ιδέα του Φίσερ. Στην αληθινή ζωή είναι σωστή, γιατί είναι κρίμα να χάσεις επειδή παίρνει κάποιο χρόνο να απλώσεις το χέρι ως το κουμπί του ρολογιού. Στο ιντερνετ φαινομενικά δε χρειάζεται, αλλά παρατήρησα αυτό, ότι κερδίζω πολύ περισσότερες παρτίδες με απλή διαχείριση χρόνου. Συχνά είναι παρτίδες με εντελώς χαμένη θέση. Έχω την αίσθηση ότι μια διαφορά τριών λεπτών (π.χ. να φτάσουμε στη 15η κίνηση και εγώ να μου απομένουν 9 λεπτά και στον άλλο 6) μεταφράζεται σε αντικειμενικό πλεονέκτημα, που θα μπορούσε μάλιστα να μετρηθεί, κάπου στο ένα ολόκληρο πιόνι, ή και πολύ παραπάνω, ανάλογα τη θέση. Η προσαύξηση μόλις 3 δευτερολέπτων το διασώζει αυτό.

Θα μου πεις, μια άλλη λύση είναι να αυξήσουμε το συνολικό χρόνο, δηλαδή να παίζουμε 15+0 (εννοώ στο ιντερνετ, γιατί στο "δια ζώσης" θεωρώ πως λίγα δευτερόλεπτα είναι απολύτως αναγκαία). Γιατί εδώ που τα λέμε και ο χρόνος του ρολογιού είναι μέρος του παιχνιδιού. Δε θα διαφωνήσω σε αυτό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom