Νέα

Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα και Πιθανότητες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 375K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Τσιμπουκι επικινδυνο 1)πουτανα ακαποτο ΧΩΡΙΣ 2)γκόμενα ΜΕ τελείωμα

  • Η "βρωμιάρα" η πουτάνα φυσικά!

    Ψήφοι: 158 44,8%
  • Η γκόμενα γιατί το χύσιμο μετράει πιο πολύ!

    Ψήφοι: 124 35,1%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 71 20,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    353

silent scream

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
319
Like
0
Πόντοι
1

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
HIV δεν κολλας με στοματικο. Η μοναδικη πιθανοτητα ειναι οταν κανεις πιπα σε καποιον και σε χυσει στο στομα και εχεις ανοιχτη πληγη που να τρεχει αιμα. Και τοτε να κολλησεις ειναι πολυ δυσκολο διοτι το σαλιο απενεργοποιει τον ιο.

Π

Παραπληροφορεις συστηματικα βαση των δικων σου πεποιθησεων που δεν εχουν επιστημονικη βαση!! :-
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046

marianna2004

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
3.442
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
16
μηπως με χρειαζεστε;;;;;;;
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Φιλε Π. με αυτα που εχεις γραψει κατα καιρους, ουτε κατα διανοια!!  ;) Και εγω ταξιδιωτικο γραφειο εχω στην Πανεπηστημιου!

Κριμα ρε φιλε, αμα νομιζεις οτι λεω ψεμματα για τη δουλεια μου, εισαι και πολυ μαλακας...καταλαβαινω αν το παιζεις ξερολας και δε συμφωνεις με τα επιστημονικα στοιχεια που εχω δωσει κατα καιρους,  αλλα να αμφισβητεις τα λεγομενα μου, μαλλον σε κοβω για υπερτατο καραγκιοζη. Στη μανα σου γρηγορα να βυζαξεις φιλαρακο.

Δε ξανασχολουμαι μαζι σου  :dancing:

Π
 

marianna2004

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
3.442
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
16
Κριμα ρε φιλε, αμα νομιζεις οτι λεω ψεμματα για τη δουλεια μου, εισαι και πολυ μαλακας...καταλαβαινω αν το παιζεις ξερολας και δε συμφωνεις με τα επιστημονικα στοιχεια που εχω δωσει κατα καιρους,  αλλα να αμφισβητεις τα λεγομενα μου, μαλλον σε κοβω για υπερτατο καραγκιοζη. Στη μανα σου γρηγορα να βυζαξεις φιλαρακο.

Δε ξανασχολουμαι μαζι σου  :dancing:

Π
κυριοι.................να ηρεμησουν τα πνευματα............
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Κριμα ρε φιλε, αμα νομιζεις οτι λεω ψεμματα για τη δουλεια μου, εισαι και πολυ μαλακας...καταλαβαινω αν το παιζεις ξερολας και δε συμφωνεις με τα επιστημονικα στοιχεια που εχω δωσει κατα καιρους,  αλλα να αμφισβητεις τα λεγομενα μου, μαλλον σε κοβω για υπερτατο καραγκιοζη. Στη μανα σου γρηγορα να βυζαξεις φιλαρακο.

Δε ξανασχολουμαι μαζι σου  :dancing:

Π

Ποιος ειναι ο καραγκιοζης βρε Π. ??? Ουτε πρωτοετης φοιτητης δεν εισαι που το παιζεις επιστημονας.

Εσυ δεν εχεις γραψει και τα εξης φοβερα αν θυμαμαι καλα  :grin:

1. Ο ιος του ΗIV θεραπευεται μεσα στις πρωτες 48 ωρες αν παρεις φαρμακα  :idiot:

2. Η υπατιτηδα Β δεν κολλαει ευκολα (δεν ειναι ευκολα μεταδοτικη)  :idiot:

Τι αλλα μαργαριταρια θα ακουσουμε??? Τουλαχιστον θα προτεινα στους αντμιν να αφιερωσουν ενα μερος του φορουμ με διευθυνσεις νοσοκομειων και παγκοσμια ιατρικα αρθρα για σεξουαλικες μεταδιδομενες ασθενειες. Οχι να ακουμε τον καθε ασχετο που το παιζει γιατρος η ανοσιολογος και τα ξερει ολα!
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ποιος ειναι ο καραγκιοζης βρε Π. ??? Ουτε πρωτοετης φοιτητης δεν εισαι που το παιζεις επιστημονας.

Εσυ δεν εχεις γραψει και τα εξης φοβερα αν θυμαμαι καλα  :grin:

1. Ο ιος του ΗIV θεραπευεται μεσα στις πρωτες 48 ωρες αν παρεις φαρμακα  :idiot:

2. Η υπατιτηδα Β δεν κολλαει ευκολα (δεν ειναι ευκολα μεταδοτικη)  :idiot:

Τι αλλα μαργαριταρια θα ακουσουμε??? Τουλαχιστον θα προτεινα στους αντμιν να αφιερωσουν ενα μερος του φορουμ με διευθυνσεις νοσοκομειων και παγκοσμια ιατρικα αρθρα για σεξουαλικες μεταδιδομενες ασθενειες. Οχι να ακουμε τον καθε ασχετο που το παιζει γιατρος η ανοσιολογος και τα ξερει ολα!
Για το 2 δεν ξέρω αλλά το 1 το έχει πάρει κάπου το μάτι μου...

Αλλά πόσοι μπορούνε να πάνε μέσα σε ένα 48;;;

Σε πόσους θα σπάσει το προφυλακτικό κ θα τους πει η γκόμενα ότι έχει HIV;;;

Γιατί τα φάρμακα αυτά είναι επικίνδυνα κ δεν τα παίρνεις εύκολα.
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Για το 2 δεν ξέρω αλλά το 1 το έχει πάρει κάπου το μάτι μου...

Αλλά πόσοι μπορούνε να πάνε μέσα σε ένα 48;;;

Σε πόσους θα σπάσει το προφυλακτικό κ θα τους πει η γκόμενα ότι έχει HIV;;;

Γιατί τα φάρμακα αυτά είναι επικίνδυνα κ δεν τα παίρνεις εύκολα.

Και τα δυο φιλε ασχετα ειναι. Ναι εχεις δικιο, που ξερεις αν η τανα ειναι μολυσμενη με ΗIV, αλλα αν κολλησεις ΔΕΝ υπαρχει φαρμακο που να σκοτωνει τον ιο. Οι πιο πολλοι που εχουν HIV παιρνουν φαρμακα που αναστελουν τον πολλαπλασιασμο του ιου και θα τα παιρνουν για ολη τους την ζωη.

Οσο για το δευτερο το εγραψε στο θρεντ για το ακαποτο στοματικο και νοσηματα!! Ο ανθρωπος ειναι πολυ επικυνδινος γιατι εχει ορισμενες προσωπικες αποψεις και προσπαθει να τις επιβαλει με την καλυψη οτι ειναι επιστημονας ανοσιολογος!!

Οσο για ΗIV διαβασε αυτο


1.Πολλοί είναι εκείνοι που στο blog της Ζωής, αλλά και εκτός ρωτάνε για το τι γίνεται τελικά με το φιλί. Πόσο επικίνδυνο είναι και τι σε περίπτωση που ενώ φιλάς τον άλλον, ματώσουν λίγο τα ούλα του τι γίνεται ;
Σωστό είναι να φροντίζουμε τη στοματική μας υγιεινή,τελικά και για λόγους που έχουν να κάνουν με τη σεξουαλικη μας ζωή. Μιλάμε προφανώς για το βαθύ,γαλλικό φιλί. Η πιθανότητα μετάδοσης μ’αυτό τον τρόπο της HIV λοίμωξης είναι σχεδόν απίθανη . Μια μικρή πιθανότητα εκπροσωπεί η ύπαρξη ενεργού βλάβης στο στόμα και των δύο ατόμων. Ωστόσο πιό εύκολα μπορουν να μεταδοθούν άλλα ΣΜΝοσήματα όπως η σύφιλη,η γονόρροια ή τα κονδυλώματα.
Συμπέρασμα: φροντίζουμε παντα για ένα υγιές στόμα και δεν βουρτσίζουμε τα δόντια –ώστε να μην δημιουργούμε τραυματισμούς- πριν βγούμε για βόλτα που πιθανά μπορεί να καταλήξει σε κάτι περισότερο...

2.Πόσος χρόνος χρειάζεται η HIV λοίμωξη για να οδηγήσει στο AIDS;
Η εξέλιξη της HIV λοίμωξης είναι μια συνήθως μακροχρόνια διαδικασία, πολλές φορές χωρίς συμπτώματα και γι αυτό και μπορεί εύκολα να μεταδίδεται χωρίς να γίνεται αντιληπτή ακόμη και από αυτόν/ή που έχει μολυνθεί. Η εξέλιξη του νοσήματος αν δεν υπάρξει φαρμακευτική παρέμβαση, ακολουθεί μια πορεία 8-10 ετων.

3.Ποια είναι τα πρώτα συμπτώματα από τη στιγμή που μεταδοθεί σε κάποιον ο ιός ;
Συμπτώματα μπορεί να μην εμφανισθούν καθόλου όταν μεταδοθεί ο ιός. Σε ποσοστό περίπου 15-17% εμφανίζονται έντονα συμπτώματα που χαρακτηρίζουν την πρωτολοίμωξη: ψηλός πυρετός που δεν υποχωρεί, εικόνα φαρυγγίτιδας, πρησμένοι λεμφαδένες, γενικευμένο εξάνθημα, διαρροιες, μεγάλη κόπωση. Δεν σημαίνει οτι αυτά τα συμπτώματα εμφανίζονται όλα μαζί. Οπως καλό είναι να θυμόμαστε οτι τις περισσότερες φορές δεν υπάρχουν καθόλου συμπτώματα. Οταν το νόσημα εξελιχθεί η εμφάνιση συμπτωμάτων εξαρτάται από το όργανο που κάθε φορά πάσχει και πολύ συχνά αυτό που βάζει τη διάγνωση είναι το γεγονός ότι οι παθολογικές εκδηλώσεις, συνήθως λοιμώξεις, επαναλαμβάνονται. Υπάρχουν βέβαια και νοσήματα ή εκδηλώσεις που χαρακτηρίζουν το AIDS π.χ. πνευμονία από πνευμονοκύστη carini κλπ

4.Πολλοί είναι εκείνοι που φοβούνται να πάνε να κάνουν εξέταση όχι μόνο για τον ιό του HIV αλλά και γι’ άλλες όπως πχ ηπατίτιδα. Τι πιστεύετε πως πρέπει να γίνεται σ’ αυτήν την περίπτωση ;
Είναι ίσως φυσικό να φοβάται κανείς το αποτέλεσμα μιας τόσο σημαντικής εξέτασης, κυρίως γιατί συνήθως έχει φτιάξει στον μυαλό του μιά εικόνα που έντονα τη χρωματίζουν τα ΜΜΕ και οι εικόνες που προβάλλουν και διαμορφώνουν. Ωστόσο είναι πάντα καλύτερα να ξέρεις τι να κάνεις από το να αγνοείς μια κατάσταση που εξελίσσεται . Εξάλλου ζουμε στη μεριά της γής όπου υπάρχουν διαθέσιμα φάρμακα και άρα και η δυνατότητα αντιμετώπισης. Αν ο φόβος ωστόσο είναι τόσο μεγάλος, προφανώς υπάρχει ανάγκη παρέμβασης και υποστήριξης ψυχολογικής

5.α)Τι γίνεται στην περίπτωση που σπάσει το προφυλακτικό; β) Τι πιθανότητες έχει κάποιος να κολλήσει τον ιό έστω και με μια επαφή;
Οι πιθανότητες μετάδοσης του ιού δεν είναι πάντα μεγάλες. Μεταδίδεται πιό δύσκολα από τον ιό της ηπατίτιδας Β. Οι πιθανότητες εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες: σε τι κατάσταση υγείας είναι το άτομο όταν εκτίθεται, για τι είδους επαφή μιλάμε (π.χ. η πρωκτική παθητική επαφή έχει τη μεγαλύτερη επικινδυνότητα, η ενεργητική στοματική τη μικρότερη) για τι είδους οροθετικό άτομο μιλάμε (σε αγωγή, χωρίς αγωγή, με ψηλό φορτίο ιού, χαμηλό φορτίο) για τη συνύπαρξη και άλλου νοσήματος στην περιοχή (π.χ σύφιλης, κονδυλωμάτων, κολπίτιδας, πρωκτίτιδας κλπ)
Οταν το προφυλακτικό σπάσει δεν περιμένουμε! Απευθυνόμαστε για οδηγίες στα τμήματα επειγόντων των νοσοκομείων που οφείλουν να ξέρουν τι να κάνουν και να χορηγήσουν προφυλακτική αγωγή αφού εκτιμήσουν την επικυνδυνότητα. Σχετικές οδηγίες του έχουν αποσταλεί από το ΚΕΕΛΠΝΟ και μπορεί κανείς να τις βρεί και στο site.
6.Ποιος είναι εκείνος ο μηχανισμός που μεταδίδεται ο ιός κατά την διάρκεια του στοματικού sex;
H είσοδος του ιού από οποιοδήποτε βλεννογόνο είναι εφικτή. Σε περίπτωση λοιπόν στοματικής επαφής, μπορεί κανείς να εκτεθεί στον ιό κυρίως λόγω ύπαρξης βλαβών στο στόμα και κυρίως αν υπάρξει εκσπερμάτωση στο στόμα.

7.Που μπορεί να κάνει κάποιος εξετάσει και πόσο κοστίζει;
Παντού,δηλ., σε κάθε νοσοκομείο της χώρας. Η εξέταση είναι εμπιστευτική και δωρεάν

8.Ποιο είναι το minimum σε χρόνο και ποιο το maximum εμφάνισης των συμπτωμάτων του ιού .
Εχει απαντηθεί

9.Μετά από μια «επικίνδυνη» επαφή, πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να κάποιος να κάνει εξέταση ;
Πρώτα απ’ολα αναφέρθηκαν πράγματα που μπορεί κανείς να κάνει πριν την εξέταση ώστε, να αποφύγει τη μόλυνση. Επειδη η εξέταση βρίσκει αντισώματα για τον ιό κι αυτά χρειάζονται χρόνο για να αναπτυχθούν, η εξέταση οφείλει να γίνεται 6-8 εβδομάδες μετά την επικίνδυνη επαφή. Φυσικά εφόσον τώρα, είναι αρνητική.!!

10.Αν κάποιος από εμάς κάνει την εξέταση και βρεθεί θετικός στον ίο τι πρέπει να κάνει μετά.Τι γίνεται δηλαδή απ’ εκεί και πέρα;
Να αναζητήσει μια Μονάδα Λοιμώξεων να τον παρακολουθεί και να συζητήσει με ένα γιατρό τις απορίες του. Δεν χρειάζεται πανικός. Ειναι πια μια αρρώστια που αντιμετωπίζεται . Ισως αλλάζει ο τρόπος ζωής μια που οφείλει κανείς να προσέχει και να αγαπά τον εαυτό του, να πάρει τα φάρμακά του όταν τα χρειαστεί και να συνεργαστεί καλά με το/τη γιατρό του...

11.Σε άλλες χώρες του εξωτερικού υπάρχουν διαφορετικές θεραπείες και φάρμακα για τον συγκεκριμένο ιό ;
Στις περισσότερες χώρες του κόσμου ΔΕΝ υπάρχουν φάρμακα για τον ιό γιατί οι πολύ υψηλές τιμές που ζητάνε οι φαρμακευτικές εταιρείες, είναι απαγορευτικές για χώρες της Αφρικής, της Ασίας ακόμη και της Ανατολικής Ευρώπης. Στο λεγόμενο Δυτικό κόσμο, τα φάρμακα είναι ίδια παντού.

12.Είναι αλήθεια πως στην Αμερική όπου φτιάχνονται όλα τα φάρμακα του HIV λαμβάνουν πιο γρήγορα τα νέα φάρμακα απ’ ότι στη χώρα μας;
Φτιάχνονται και στη Γαλλία. Δεν παίρνουν πιό γρήγορα φάρμακα στις ΗΠΑ. Σ’αυτό που διαφέρουν είναι ίσως η δυνατότητα πολλών μελετών για φάρμακα.


13.Υπάρχει έστω και μια μικρή χρονική διαφορά στο να έρθουν εδώ τα φάρμακα ;
Υπάρχει. Η γραφειοκρατία η Ελληνική έχει καθυστερήσει φάρμακα . Τελευταία πάντως τα πράγματα βελτιώνονται

14.α)Ποια είναι τα λάθη που κάνουν οι φορείς σε σχέση με τα φάρμακα τους αλλά και με τη ζωή τους ;
Συχνά κουράζονται να παίρνουν φάρμακα για χρόνια και τα ..παραλείπουν κάποιες φορές. Αλλοτε δεν πείθονται να τα πάρουν. Ακόμη μπορεί να μην σέβονται το δοσολογικό σχήμα ή τις οδηγίες χορήγησης (π.χ.με φαγητό ή χωρίς φαγητό).
Συχνά δεν θέλουν να επιβάλλουν στη ζωή τους αλλαγές που είναι αναγκαίες π.χ. τη συνεχή χρήση προφυλακτικού στις επαφές, ένα τρόπο ζωής πιό συντηρητικό (π.χ. όχι πολλά ξενύχτια, όχι πολλά οινοπνευματώδη,προσοχή στα ταξίδια και στη διατροφή κλπ)

15.β)Σε τι έχουν αλλάξει τα φάρμακα σε σχέση με το παρελθόν;
Εχουν λιγότερες παρενέργειες, είναι περισσότερα, έχουν μικρότερο δοσολογικό σχήμα (λιγότερα χάπια)

16.Από τη μακρόχρονη εμπειρία σας ποια είναι τα λάθη που κάνουν όλοι εκείνοι που δεν έχουν μολυνθεί έναντι εκείνων που θετικοί στον ιό ;
Ολοι πιστεύουν οτι σ’αυτούς δεν θα συμβεί ποτέ. Αντιμετωπίζουν συχνά τα οροθετικά άτομα ως «επικίνδυνα» ή παραβατικά η ακόμη χειρότερα ως μελλοθάνατους/ες

17.Υπάρχουν διαφορές στο τρόπο παρακολούθησης των ασθενών με HIV στο εξωτερικό απ’ ότι στην Ελλάδα και το αντίστροφο;
Τα φάρμακα είναι ίδια και η παρακολούθηση του νοσήματος δεν διαφέρει πολύ. Αυτό που προφανώς διαφέρει είναι η αντιμετώπιση των οροθετικών ατόμων από ιατρονοσηλευτικό προσωπικό εκτός απόαυτό που το παρακολουθεί. Εδω υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κακή συμπεριφορά ή και συμπεριφορά διάκρισης.

18.Πόσο σωστή είναι η πρώτη απάντηση όταν βγει θετική στον ιό;
Η πρώτη απαντηση το ELISA τεστ έχει πιθανότητες να βγεί και ψευδώς θετικό π΄χ σε εγκυμοσύνη ή συνύπαρξη άλλου νοσήματος. Ωστόσο απάντηση δεν δίνεται άν δεν έχουν γίνει δύο αιμοληψίες με διαοφρετική μέθοδο η κάθε μια. Η ELISA επιβεβαιώνεται στη συνέχεια με άλλη μέθοδο που ονομάζεται Western Blot

19.Αυτή είναι ερώτηση πάλι από το blog της Ζωής όπως και οι περισσότερες άλλωστε. Αναφέρει τα εξής: «Το AIDS μετά από τόσα χρόνια τ’ έχουμε ξεχάσει οι περισσότεροι καθώς από τύχη και μόνο δεν μας έχει χτυπήσει την πόρτα, καθώς όλοι λίγοι- πολύ έχουμε παραβεί τους κανόνες ασφαλούς σεξ. Που πιστεύετε πως οφείλεται η χαλαρότητα που διαπιστώνεται τα τελευταία χρόνια σε ότι αφορά το Aids, τόσο από την πλευρά των πολιτών, όσο και από την πλευρά του κράτους και τον κοινωνικών φορέων;»

Υπάρχουν εξηγήσεις. Οι πολίτες βαρέθηκαν να προσέχουν, κοπώθηκαν,πιστεύουν –ειδικά αν είναι νέοι- οτι δεν θα τους τύχει. Αλλοι –κι αυτό συμβαίνει- διασκεδάζουν να κινδυνεύουν...
Το κράτος, στην Ελλάδα, δεν εφάρμοσε ποτέ προγράμματα παρέμβασης με στόχο συγκεκριμμένες ομάδες πληθυσμου ανάλογα με τις συμπεριφορές τους και την αντίληψη που έχουν για την υγεία, το σεξ, την ασφάλεια.
Η σεξουαλική αγωγή δεν εφαρμόσθηκε ποτέ στα σχολεία ενώ έχει νομοθετηθεί.
Στην Ελλάδα, κι αυτό που υπήρχε, είχε να κάνει με spots, γιορτές –γιατί άραγε;- την 1η Δεκεμβρίου αλλά ποτέ με μια σχεδιαμένη στρατηγική παρέμβασης που διαθέτει επίσης μηχανισμό επανεκτίμησης και αξιολόγησης.
Το Εθνικό Σχεδιο Δράσης που προβλέπει όλα αυτά, δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ...Ας ελπίσουμε οτι κάτι θα γίνει επιτέλους τώρα,αν και η οικονομική κρίση δεν αφήνει και πολλά περιθώρια και υπάρχουν τόσα προβλήματα στην υγεία που περιμένουν να επιλυθούν...
Πολλοί κοινωνικοί φορείς πάλι παγιδεύτηκαν επίσης στο μοντέλλο της γιορτής της 1ης Δεκεμβρίου. Ωστόσο αρκετές προσπάθειες γίνονται από αρκετές ΜΚΟ, όπου και όπως μπορούν.

Αναρτήθηκε από zwh aggelou στις 9:41 π.μ. 23 σχόλια


Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2010

Πάντα προφυλακτικό, εμείς οι δυο

Μη φοβάστε το Aids αλλά την άγνοια σας.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Και τα δυο φιλε ασχετα ειναι. Ναι εχεις δικιο, που ξερεις αν η τανα ειναι μολυσμενη με ΗIV, αλλα αν κολλησεις ΔΕΝ υπαρχει φαρμακο που να σκοτωνει τον ιο. Οι πιο πολλοι που εχουν HIV παιρνουν φαρμακα που αναστελουν τον πολλαπλασιασμο του ιου και θα τα παιρνουν για ολη τους την ζωη.

Οσο για το δευτερο το εγραψε στο θρεντ για το ακαποτο στοματικο και νοσηματα!! Ο ανθρωπος ειναι πολυ επικυνδινος γιατι εχει ορισμενες προσωπικες αποψεις και προσπαθει να τις επιβαλει με την καλυψη οτι ειναι επιστημονας ανοσιολογος!!

Οσο για ΗIV διαβασε αυτο

Δεν είμαι τόσο διαβασμένος κ ούτε έχω ειδικές γνώσεις για να ξέρω,λέω απλά ότι το έχω ακούσει κ γω για το 48 που ανέφερε ο Π. κατά τα άλλα δεν ξέρω αν λέει μαλακίες...μπορεί.
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Δεν είμαι τόσο διαβασμένος κ ούτε έχω ειδικές γνώσεις για να ξέρω,λέω απλά ότι το έχω ακούσει κ γω για το 48 που ανέφερε ο Π. κατά τα άλλα δεν ξέρω αν λέει μαλακίες...μπορεί.

Ουτε και εγω γιατρος ειμαι, αλλα δυο φορες τον χρονο κανω πληρες ιατρικο ελεγχο, και εχω συναντησει και συζητησει μια απο τις τοπ ανοσιολογους στον κοσμο, αλλα δεν καθομαι εδω μεσα να λεω στον καθενα παραμυθια για αρρωστειες που ειναι πολυ σοβαρες και που μπορουν να καταληξουν σε θανατο!

Μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας κανει οτι πιστευει, αλλα οχι παραπλανηση!!!

 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ουτε και εγω γιατρος ειμαι, αλλα δυο φορες τον χρονο κανω πληρες ιατρικο ελεγχο, και εχω συναντησει και συζητησει μια απο τις τοπ ανοσιολογους στον κοσμο, αλλα δεν καθομαι εδω μεσα να λεω στον καθενα παραμυθια για αρρωστειες που ειναι πολυ σοβαρες και που μπορουν να καταληξουν σε θανατο!

Μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας κανει οτι πιστευει, αλλα οχι παραπλανηση!!!
Έχεις συζητήσει δηλαδή για το κρίσιμο 48ωρό;;;

Παραπλάνηση εσκεμμένα δεν νομίζω πάντως,τώρα εσύ κόλλησες...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Και για τον στοματικό έρωτα ισχύει ότι είναι πολύ δύσκολο να κολλήσεις HIV,πρέπει να έχεις στοματικό πρόβλημα σοβαρό.

Τώρα για την ηπατίτιδα Β πραγματικά δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.

Η δική μου ενημέρωση είναι από το ίντερνετ κ κάποιους γιατρούς που έχω ρωτήσει κατά καιρούς καμία ειδικότητα...
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Έχεις συζητήσει δηλαδή για το κρίσιμο 48ωρό;;;

Παραπλάνηση εσκεμμένα δεν νομίζω πάντως,τώρα εσύ κόλλησες...

Εγω δεν εχω κολλησει. Το μονο που κολλησα ευτυχως ειναι μια μυκητιαση και απο τοτε στοματικο με προφυλακτικο!!
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Κόλλησες με τον Π εννοώ... :cheesy:

Ναι κολλησα γιατι τα διαβαζω εδω και καιρο,....... κανενας κινδυνος για ΣΜΝ απο ακαποτο στοματικο, το παραμυθι του HIV, κλπ, κλπ. Καλο θα ηταν να προσεχουμε λιγο!!
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ναι κολλησα γιατι τα διαβαζω εδω και καιρο,....... κανενας κινδυνος για ΣΜΝ απο ακαποτο στοματικο, το παραμυθι του HIV, κλπ, κλπ. Καλο θα ηταν να προσεχουμε λιγο!!
Δεν νομίζω ότι έχει διατυπώσει τέτοιες απόψεις,εκτός αν δεν διαβάζω τόσο συχτά το συγκεκριμένο θρεντ.

Έχει πει ότι ο κίνδυνος για Hiv είναι χαμηλός από ακάποτο στοματικό μόνο,τίποτε άλλο από όσο θυμάμαι.
 

yannisrock

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
224
Like
0
Πόντοι
1
Δεν νομίζω ότι έχει διατυπώσει τέτοιες απόψεις,εκτός αν δεν διαβάζω τόσο συχτά το συγκεκριμένο θρεντ.

Έχει πει ότι ο κίνδυνος για Hiv είναι χαμηλός από ακάποτο στοματικό μόνο,τίποτε άλλο από όσο θυμάμαι.

Φίλε χαλάρωσε και αν θες διάβασε τους κινδύνους από στοματικό που περιγράφω και σε άλλο θρεντ... Ο HIV δεν κολλάει με το στοματικό (η πιθανότητα είναι σχεδόν μηδέν), ΑΛΛΑ κολλάνε όλα τα υπόλοιπα...Όσον αφορά το κρίσιμο 48ωρο που λέτε και πιο πάνω, ισχύει, αλλά ποιός το κάνει? Δλδ, αν σπάσει το προφ και η σύντροφός σου έχει HIV δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κόλλησες και εσύ...Βέβαια δεν ρισκάρεις και τρέχεις επι τόπου σε γιατρό (το καλύτερο είναι να πας στον ίδιο γιατρό με τη σύντροφό σου, που ξέρει το ιστορικό της και την αγωγή της) και θα κρίνεις αν πρέπει να πάρεις αγωγή για περίπου 1 μήνα (εως 3 μήνες max) ώστε να μην κολλήσεις τον ιό...Θεωρητικά πάντα είναι εφικτό, στη πράξη τώρα δεν νομίζω ο σύντροφος να το πει, είτε επειδή δεν το ξέρει και αυτός ότι πάσχει από τον ιό, είτε επειδή φοβάται κλπ...
Πάντως, όσον αφορά τον Π., την λέει σε κάποιον παραπάνω που δεν τον πιστεύει ότι είναι βιολόγος (or sth) και τον βρίζει, ενώ  εμένα αρκετά πρόσφατα δεν πίστευε ότι είμαι γιατρός επειδή του έλεγα πράγματα αντίθετα με αυτά που πίστευε! Λίγο ειρωνικό δεν βρίσκεις Π?
Πάντα φιλικά και ελπίζω να μη συνεχιστεί η διαμάχη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom