Νέα

Σε εμπόλεμη κατάσταση πάλι Ισραήλ-Παλαιστίνη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 219K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 28 άτομα (7 μέλη και 21 επισκέπτες)

Ποιος έχει δίκιο στη σύγκρουση Ισραήλ-Χαμάς;

  • Το Ισραήλ

    Ψήφοι: 64 47,1%
  • Η Χαμάς

    Ψήφοι: 32 23,5%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 40 29,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    136
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.489
Like
2.570
Πόντοι
456
Εγώ ισχυρίζομαι ότι δεν έχουν άλλη επιλογή οι απλοί άνθρωποι που ζουν εκεί...γιατί πολίτες δεν είναι...εργαλεία είναι. Και όποιοι δε θέλουν να γίνουν ''μάρτυρες'' τους υποχρεώνει η χαμάς να γίνουν με το ζόρι. Έτσι είναι σε αυτές τις καταστάσεις...γεννιούνται, δεν μορφώνονται...ζουν στην στέρηση και μαθαίνουν ότι πρέπει να σκοτωθούν για τον ''σκοπό''. Δεν έχουν επιλογή ούτε τίποτα να χάσουν εκτός από την ζωή τους.

Και οι Ισραηλίτες έχουν τα δίκια τους (οι απλοί πολίτες) καθώς ζουν με τον φόβο της τρομοκρατίας κάθε μέρα.

και για να στο φέρω σε δικό μας παράδειγμα...και για να σου εξηγήσω πως ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ....είτε μεταναστεύσεις είτε όχι...είμαστε συνένοχοι σε αυτή την κατάσταση. Γιατί η τέχνη καλά τα περιγράφει αλλά στην πράξη είμαστε πιο ζώα :


Εμείς ως χώρα είμαστε στο Νάτο και κατ επέκταση είμαστε proxy της αμερικής η οποία ευθύνεται για όλη αυτή την ιστορία των παλαιστινίων. Δεν βλέπω κανέναν να χάνει τον ύπνο του ίσα ίσα κοιτάμε την παρτάρα μας πως θα γλύψουμε κιάλο αμερικάνικο κώλο για να μας προστατέψουν από την Τουρκία. Αυτή είναι η αλήθεια....θα προτιμούσαμε να δούμε την παλαιστίνη να σβήνεται από τον χάρτη παρά να χάναμε την έγκριση του ανκλ σαμ.

Όσο για το ''όπως οι άνθρωποι δικαιούνται'' να σου θυμίσω ότι εμείς εδώ οι πατριώτες και φιλάνθρωποι....όταν μπαίνουν στη χώρα ''εργατικά χέρια'' από άλλες χώρες (από ανάγκη έρχονται) είμαστε οι πρώτοι διδάξαντες στο πως τους εκμεταλλεύεσαι για ψίχουλα χωρίς εργασιακά δικαιώματα. Και αφού μας έκαναν την δουλειά φτηνά πηγαίναμε στο καφενείο να το παίξουμε και αγανακτισμένοι με ρατσιστικά ανέκδοτα.

Η καμπάνα έχει χτυπήσει χρόνια τώρα εμείς δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.959
Like
18.272
Πόντοι
3.656
Κάθε ανθρώπου ο θάνατος λιγοστεύει εμένα τον ίδιο,
γιατί είμαι ένα με την Ανθρωπότητα.
Κι έτσι ποτέ σου μη στέλνεις να ρωτήσεις
για ποιον χτυπά η καμπάνα.
Χτυπάει για σένα
Πολλά καθίκια τυπάρα .... χάρηκαν για το τεκμαρτό που έβαλαν στους επαγγελματίες ...
τώρα έρχεται η ώρα τους ...
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.489
Like
2.570
Πόντοι
456
Οι Αραβες ειναι οι κατακτητες. Δεν εχουν καμια δουλεια στο σημερινο Ισραηλ η στον σημερινο Λιβανο. Η Αραβικη Χερσονησος ειναι πολυ μακρια απο την Μεσογειο
Οπως οι Οθωμανοι ηταν κατακτητες στα Βαλκανια.
Αν καναμε καλα που τους διωξαμε με το ...κακο, καλα κανουν και οι Ισραηλινοι

Τι λες ρε φίλε, διάβασε έναν χάρτη πριν την ίδρυση του ισραήλ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.994
Like
14.496
Πόντοι
3.656
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
όχι δεν είμαστε


αλλά στην ζωή σημασία έχουν οι πράξεις και τα αποτελέσματα όχι οι προθέσεις....είμαι σίγουρος ότι και στην ναζιστική γερμανία δεν ήταν όλοι οι πολίτες ναζί....υπήρχαν και αυτοί που απλά ανέχονταν την κατάσταση.

Και στο ταμείο φαίνεται ότι ο δυτικός κόσμος επιτρέπει την σφαγή εκατομυρίων για να διατηρήσει τα συμφέροντα του.
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.489
Like
2.570
Πόντοι
456
όχι δεν είμαστε


αλλά στην ζωή σημασία έχουν οι πράξεις και τα αποτελέσματα όχι οι προθέσεις....είμαι σίγουρος ότι και στην ναζιστική γερμανία δεν ήταν όλοι οι πολίτες ναζί....υπήρχαν και αυτοί που απλά ανέχονταν την κατάσταση.

Και στο ταμείο φαίνεται ότι ο δυτικός κόσμος επιτρέπει την σφαγή εκατομυρίων για να διατηρήσει τα συμφέροντα του.

Γι αυτό σου λέω δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Προσωπικά εκφράζω την αντίθεσή μου.
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
370
Like
750
Πόντοι
81
Τι λες ρε φίλε, διάβασε έναν χάρτη πριν την ίδρυση του ισραήλ.
Χωρις να διαβασω, ηταν κομματι της οθωμανικης αυτοκρατοριας μεχρι τον ΑΠΠ. Πριν τους Οθωμανους ηταν υπο Αραβικη κατοχη, οπως και η Ισπανια.
Πιο πριν Ρωμαικη αλλα ηταν χωρος που ζουσαν Εβραιοι και Φιλισταιοι.
Οι σημερινοι Παλαιστηνιοι δεν ειναι Φιλισταιοι αλλα απογονοι Αραβων κατακτητων. Οπως και οι Οθωμανοι που ΣΦΑΞΑΜΕ εδω κατα την απελευθερωση
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.994
Like
14.496
Πόντοι
3.656
Γι αυτό σου λέω δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Προσωπικά εκφράζω την αντίθεσή μου.
προσωπικά την εκφράζω και εγώ αλλά νομίζω ότι δεν κάνει καμία διαφορά στους παλαιστίνιους που θα πεθάνουν αύριο στην γάζα....

άλλωστε αν ποτέ είχαμε και εγώ και εσύ να πάρουμε μια πραγματική απόφαση για το αν προτιμάμε την σταθερότητα της χώρας μας δεν θα το σκεφτόμασταν ούτε 10 δευτερόλεπτα.
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.489
Like
2.570
Πόντοι
456
Χωρις να διαβασω, ηταν κομματι της οθωμανικης αυτοκρατοριας μεχρι τον ΑΠΠ. Πριν τους Οθωμανους ηταν υπο Αραβικη κατοχη, οπως και η Ισπανια.
Πιο πριν Ρωμαικη αλλα ηταν χωρος που ζουσαν Εβραιοι και Φιλισταιοι.
Οι σημερινοι Παλαιστηνιοι δεν ειναι Φιλισταιοι αλλα απογονοι Αραβων κατακτητων. Οπως και οι Οθωμανοι που ΣΦΑΞΑΜΕ εδω κατα την απελευθερωση

Αν κινούσαμε έτσι την ιστορία, θα έπρεπε να έχουμε μαζευτεί όλοι στην Αφρική.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.994
Like
14.496
Πόντοι
3.656
Χωρις να διαβασω, ηταν κομματι της οθωμανικης αυτοκρατοριας μεχρι τον ΑΠΠ. Πριν τους Οθωμανους ηταν υπο Αραβικη κατοχη, οπως και η Ισπανια.
Πιο πριν Ρωμαικη αλλα ηταν χωρος που ζουσαν Εβραιοι και Φιλισταιοι.
Οι σημερινοι Παλαιστηνιοι δεν ειναι Φιλισταιοι αλλα απογονοι Αραβων κατακτητων. Οπως και οι Οθωμανοι που ΣΦΑΞΑΜΕ εδω κατα την απελευθερωση

στην αμερική μέχρι να πάμε εμείς οι αποικιστές δεν ζούσαν οι natives?
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.489
Like
2.570
Πόντοι
456
προσωπικά την εκφράζω και εγώ αλλά νομίζω ότι δεν κάνει καμία διαφορά στους παλαιστίνιους που θα πεθάνουν αύριο στην γάζα....

άλλωστε αν ποτέ είχαμε και εγώ και εσύ να πάρουμε μια πραγματική απόφαση για το αν προτιμάμε την σταθερότητα της χώρας μας δεν θα το σκεφτόμασταν ούτε 10 δευτερόλεπτα.

Φυσικά και κάνει τη διαφορά, όσο πιο πολλοί τους υποστηρίζουν τόσο πιο γρήγορα θα δικαιωθεί ο αγώνας τους. Για το δεύτερο μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.994
Like
14.496
Πόντοι
3.656
Φυσικά και κάνει τη διαφορά, όσο πιο πολλοί τους υποστηρίζουν τόσο πιο γρήγορα θα δικαιωθεί ο αγώνας τους. Για το δεύτερο μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά.
το θέμα δεν είναι να το υποστηρίζουν με λέξεις αλλά με έργα

και αν οι πολλοί είχαν πρόθεση να τους υποστηρίξουν πραγματικά θα εξέλεγαν κυβερνήσεις που θα είχαν αυτή την κατεύθυνση αλλά δεν το κάνουν.

για το δεύτερο δεν είναι θέμα κακής πρόθεσης...είναι ανθρώπινο να προστατεύεις πρώτα τα κεκτημένα και τα κοντινά σου.
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
370
Like
750
Πόντοι
81
Αν κινούσαμε έτσι την ιστορία, θα έπρεπε να έχουμε μαζευτεί όλοι στην Αφρική.
Και αν κινουμασταν οπως το θετεις εσυ, θα επρεπε οι Αραβες να παρουν πισω την Ισπανια και οι Τουρκοι την Ελλαδα. 7 αιωνες αραβικης κατοχης της Ισπανιας και 4 αιωνες της Ελλαδας απο τους Τουρκους
Φιλικα στο λεω, κοιταξε λιγο την ιστορια του Λιβανου. Υπαρχουν οι Χριστιανοι Μαρωνιτες που θεωρουν τους εαυτους τους απογονους των Φοινικων και οι Μουσουλμανοι που θεωρουν τους εαυτους τους απογονους των Αραβων κατακτητων. Δεν θα με χαλουσε εαν οι πρωτοι εδιωχναν τους δευτερους με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τροπο
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.932
Like
4.274
Πόντοι
506
δεν τους αντιμετωπίζει κανένας ως ανθρώπους...αυτή είναι η μεγαλύτερη ντροπή για τον σύγχρονο κόσμο.

όταν γίνονται τρομοκρατικές επιθέσεις και πεθαίνουν 10 ισραηλινοί τα κανάλια λένε για θανάτους.

όταν γίνεται βομβαρδισμός σε νοσοκομείο στην παλαιστίνη και πεθαίνουν (μαζί με τους τρομοκράτες) και καμιά 200ριά παιδάκια και γριές.....τα κανάλια λένε για χειρουργικά χτυπήματα και εξουδετέρωση εγκαταστάσεων της χαμάς.
Eγω τους βλεπω σαν τους γύφτους
Ανενταχτους και προβληματικους
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
370
Like
750
Πόντοι
81
Eγω τους βλεπω σαν τους γύφτους
Ανενταχτους και προβληματικους
Φταιει η ανοιχτη φυλακη της Γαζας. Στην Σουηδια ολοι εχουν ενταχθει στην κοινωνια και ειναι παραγωγικοι πολιτες:2funny::2funny:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.070
Κριτικές
184
Like
44.710
Πόντοι
22.266
Το ότι θέλουν να πλημμυρίσουν την Ευρώπη με μουσουλμάνους οι πολιτικοί, μόνο τυχαίο δεν είναι. Δώσ' τους θρησκεία, χτίσε τους τζαμί και πέντε ευρώ την ημέρα για ψωμί και είναι ευτυχισμένοι.
Χειραγωγίσιμοι όσο δεν πάει άλλο.
Εννοείται ότι δεν φταίνε οι ισλαμοπιθηκοι που είναι ζώα κ ακούν τις εντολές των μουλαδων κ της πλουτοκρατίας του δυτικού κόσμου που θέλει σύγχρονους σκλάβους ...κ βρήκατε την ευκαιρία οι αρουραίοι να μάς στείλουν περισσοτερους
 

unhuman

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2024
Μηνύματα
370
Like
750
Πόντοι
81
Εννοείται ότι δεν φταίνε οι ισλαμοπιθηκοι που είναι ζώα κ ακούν τις εντολές των μουλαδων κ της πλουτοκρατίας του δυτικού κόσμου που θέλει σύγχρονους σκλάβους ...κ βρήκατε την ευκαιρία οι αρουραίοι να μάς στείλουν περισσοτερους
Μοιραζουμε ασυλο σε Μαροκινους, Αλγερινους, Αιγυπτιους, Τυνισιους, Μπαγκλαντεσιανους, Πακιστανους, Νιγηριανους και πολλους αλλους που δεν εχουν πολεμο. Ο μεταναστευτικες ροες δεν εχουν σχεση με τον πολεμο αλλα με τα επιδοματα που τους δινουν Μακρον, Μητσοτακης, Σολτς
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom