Νέα

Σχέσεις Ελλήνων με αλλοδαπές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sotirof
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14K
  • Εμφανίσεις 491K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια αλλοδαπη θα προτιμουσατε για σχεση?

  • Τσεχα

    Ψήφοι: 123 8,2%
  • πολωνη

    Ψήφοι: 65 4,3%
  • Ρωσιδα

    Ψήφοι: 231 15,5%
  • ρουμανα

    Ψήφοι: 92 6,2%
  • βουλγαρα

    Ψήφοι: 31 2,1%
  • ουκρανη

    Ψήφοι: 78 5,2%
  • γερμανιδα

    Ψήφοι: 31 2,1%
  • αφρικανικη ηπειρο

    Ψήφοι: 26 1,7%
  • αμερικανα

    Ψήφοι: 48 3,2%
  • βραζιλιανα-λατινα

    Ψήφοι: 76 5,1%
  • αυστραλεζα

    Ψήφοι: 14 0,9%
  • ισπανιδα

    Ψήφοι: 16 1,1%
  • ιταλιδα

    Ψήφοι: 112 7,5%
  • γαλλιδα

    Ψήφοι: 23 1,5%
  • ασιατισα

    Ψήφοι: 86 5,8%
  • αλβανιδα

    Ψήφοι: 75 5,0%
  • γιαπωνεζα

    Ψήφοι: 88 5,9%
  • σκανδιναβη

    Ψήφοι: 58 3,9%
  • αγγλιδα

    Ψήφοι: 17 1,1%
  • σερβες

    Ψήφοι: 123 8,2%
  • λετονη

    Ψήφοι: 13 0,9%
  • γεωργιανη

    Ψήφοι: 12 0,8%
  • εσθονη

    Ψήφοι: 10 0,7%
  • ιρλανδεζα

    Ψήφοι: 22 1,5%
  • Κουβανεζες

    Ψήφοι: 8 0,5%
  • Κινέζα

    Ψήφοι: 17 1,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.495

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Αν είναι από ΕΕ δεν χρειάζεται καμία παραμονή,μπορεί να μινει όσο θέλει εδώ μόνο με το διαβατήριο η την ταυτότητα της. Μούλτι βίζες δίνουν εξάμηνο και χρόνο για εκτός ΕΕ. Μόλις κατάθεσης τα χαρτιά για την συμβίωση περνει αμέσως προσωρινή παραμονή ενός έτους μέχρι να της εγκριθει  η πενταετία  

Χαρτι συμβιωσης, πως/που το παιρνεις;
Πενταετια, ποσο ευκολο ειναι να της δωσουν;
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Χαρτι συμβιωσης, πως/που το παιρνεις;
Πενταετια, ποσο ευκολο ειναι να της δωσουν;
βρισκεις δικηγορο,πας με την λεγαμενη..σκας κανα 1500αρι και ετοιμο...πενταετια θα βοηθουσε να εχεις καποιο μεσο στην περιφερια...δεν ξερω ποσο ευκολα δινουν η οχι...
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
κουλ...το καλυτερο συμβολαιο συμβιωσης...κανα 1500αρι στο δικηγορο και μετα περιφερεια....και αν αρνηθουν περιφερεια τουλαχιστο με το συμβολαιο συμβιωσης θα παιρνει βιζα πολυ πιο ευκολα οταν θελει...

Καλες πληροφοριες.
Μου λες το 'κακο' σεναριο, και το 'καλο' σεναριο, ποιο ειναι;
Το κακο ειναι οτι εχω συμβολαιο συμβιωσης, και η περιφερεια αρνειται. Μετα; Πως κυλαει ο καιρος; Τι δινουν, και τι περιμενω;
Το καλο σεναριο ειναι να εχω συμβολαιο συμβιωσης και μετα τι ειναι το πιο καλο που θα μπορουσα να πετυχω απο περιφερεια;
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.299
Κριτικές
8
Like
2.156
Πόντοι
506
Χαρτι συμβιωσης, πως/που το παιρνεις;
Πενταετια, ποσο ευκολο ειναι να της δωσουν;
Μια συμβολαιογραφικη πραξη ειναι,και καταθετης και μονος σου,για να μην τα δινεις σε χασοδικες
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
βρισκεις δικηγορο,πας με την λεγαμενη..σκας κανα 1500αρι και ετοιμο...πενταετια θα βοηθουσε να εχεις καποιο μεσο στην περιφερια...δεν ξερω ποσο ευκολα δινουν η οχι...

Εχω καποιες ΄μικρες' ακρες στην Περιφερεια, εννοω δεν ειμαι παντελως αγνωστος, τυχαινει να ξερω μερικους εκει, οχι οτι λυνω και δενω φυσικα, ουτε ξερω ποιοι ειναι επιτροπες και τι καπνο φουμαρει ο καθενας, αλλα μια κουβεντα σιγουρα καποιοι θα μπορουσαν να την πουν για μενα.
Οποτε;
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Καλες πληροφοριες.
Μου λες το 'κακο' σεναριο, και το 'καλο' σεναριο, ποιο ειναι;
Το κακο ειναι οτι εχω συμβολαιο συμβιωσης, και η περιφερεια αρνειται. Μετα; Πως κυλαει ο καιρος; Τι δινουν, και τι περιμενω;
Το καλο σεναριο ειναι να εχω συμβολαιο συμβιωσης και μετα τι ειναι το πιο καλο που θα μπορουσα να πετυχω απο περιφερεια;
το καλυτερο που μπορεις να πετυχεις απο περιφερεια ειναι 5ετια...ενα κουτσουβελο θα βοηθουσε  :grin:....το χειροτερο δεν σου δινουν τιποτα στην περιφερια και την βλεπεις 6 μηνες τον χρονο...τους αλλους 6 πας εσυ εκει.... :grin:
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Εχω καποιες ΄μικρες' ακρες στην Περιφερεια, εννοω δεν ειμαι παντελως αγνωστος, τυχαινει να ξερω μερικους εκει, οχι οτι λυνω και δενω φυσικα, ουτε ξερω ποιοι ειναι επιτροπες και τι καπνο φουμαρει ο καθενας, αλλα μια κουβεντα σιγουρα καποιοι θα μπορουσαν να την πουν για μενα.
Οποτε;
οποτε εχεις πιθανοτητες....
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.299
Κριτικές
8
Like
2.156
Πόντοι
506
Χαρτι συμβιωσης, πως/που το παιρνεις;
Πενταετια, ποσο ευκολο ειναι να της δωσουν;
Αν κρίνουν ότι το συμφωνώ συμβίωσης δεν είναι εικονικό θα πάρει 100% την παραμονή
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
και εγω ετσι σχεδιαζω να το κανω....αρχες απριλη ερχετε η δικια μου για ενα μηνα...μετα την ξαναφερνω για τρεις,μετα συμφωνο συμβιωσησ....περιφερια....με την μονη διαφορα οτι εδω που ειμαι εγω ο αντιπεριφεριαρχης ειναι φιλος... :grin:
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Αν κρίνουν ότι το συμφωνώ συμβίωσης δεν είναι εικονικό θα πάρει 100% την παραμονή

Εικονικο δεν θα ειναι, πιστευω αυτο θα μπορεσω να το κανω να φαινεται!

Παραμονη, εννοεις μονιμη;


- συμβολαιο συμβιωσης ποτε το παιρνω, το timing εννοω;
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
και εγω ετσι σχεδιαζω να το κανω....αρχες απριλη ερχετε η δικια μου για ενα μηνα...μετα την ξαναφερνω για τρεις,μετα συμφωνο συμβιωσησ....περιφερια....με την μονη διαφορα οτι εδω που ειμαι εγω ο αντιπεριφεριαρχης ειναι φιλος... :grin:

Ωραια, με αυτο σεναριο, ποτε παιρνει μονιμη αδεια παραμονης;
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.299
Κριτικές
8
Like
2.156
Πόντοι
506
Εικονικο δεν θα ειναι, πιστευω αυτο θα μπορεσω να το κανω να φαινεται!

Παραμονη, εννοεις μονιμη;


- συμβολαιο συμβιωσης ποτε το παιρνω, το timing εννοω;
Ναι μόνιμη, στο συμβολαιογράφο μπορείς να κανείς το συμφωνώ συμβίωσης κάθε εργάσιμη μέρα
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Για όποιον ενδιαφέρεται πανεύκολη βίζα Σένγκεν δίνει η Ισπανία, 90 μέρες σε 6μηνο. Αρκεί ένα ταξιδάκι και την τσίμπησε η κοπέλα.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Παιδια, προσπαθω να ανακεφαλαιωσω και να βαλω σε μια σειρα τις πολυ χρησιμες συμβουλες σας.
Θελω ρεαλιστικα να ‘συμπληρωσετε’ τα κενα, ωστε να υπαρχει ενα ρεαλιστικο πλανο. Αλλοδαπη, απο χωρα εκτος ΕΕ.

- Ερχεται πρωτη φορα Ελλαδα με visa απο την εκει πρεσβεια. Maximum διαστημα ρεαλιστικα ποσο μπορει να ειναι; (δεν μιλω για επενδυτες)
- Μενει Ελλαδα λοιπον, για οσο διαστημα γραφει η visa της.
- Φευγει ξανα πισω για την πατριδα της.
- Ξαναρχεται Ελλαδα. Πότε, μετα απο ποσο καιρο απο την πρωτη φορα που ηρθε; Πως; Παλι με visa, τι visa?
- Κατοπιν ξαναφευγει πισω για την πατριδα της.
- Μετα; Συμβολαιο συμβιωσης; Ποτε ακριβως;
- Ποτε ξεκινω διαδικασια με την Περιφερεια, και τι ακριβως αιτουμαι; Θελω ‘αδεια μονιμης παραμονης’ ή οτι πλησιεστερο σε αυτο, καταθετοντας ‘συμβολαιο συμβιωσης’, και τι αλλο;


Καντε quote το ποστ μου, και συμπληρωστε οπου ρωτάω σας παρακαλω, οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει.
Με τις συμπληρωσεις και τροποποιησεις, το ολο πλανο θα φτασει σε μια ρεαλιστικη μορφη.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Παιδια, προσπαθω να ανακεφαλαιωσω και να βαλω σε μια σειρα τις πολυ χρησιμες συμβουλες σας.
Θελω ρεαλιστικα να ‘συμπληρωσετε’ τα κενα, ωστε να υπαρχει ενα ρεαλιστικο πλανο. Αλλοδαπη, απο χωρα εκτος ΕΕ.

- Ερχεται πρωτη φορα Ελλαδα με visa απο την εκει πρεσβεια. Maximum διαστημα ρεαλιστικα ποσο μπορει να ειναι; (δεν μιλω για επενδυτες)ενα μηνα μαχιμουμ
- Μενει Ελλαδα λοιπον, για οσο διαστημα γραφει η visa της.
- Φευγει ξανα πισω για την πατριδα της.
- Ξαναρχεται Ελλαδα. Πότε, μετα απο ποσο καιρο απο την πρωτη φορα που ηρθε; Πως; Παλι με visa, τι visa?βιζα πολλαπλης εισοδου σεγκεν
- Κατοπιν ξαναφευγει πισω για την πατριδα της.
- Μετα; Συμβολαιο συμβιωσης; Ποτε ακριβως;οποτε θελεις εσυ
- Ποτε ξεκινω διαδικασια με την Περιφερεια, και τι ακριβως αιτουμαι; Θελω ‘αδεια μονιμης παραμονης’ ή οτι πλησιεστερο σε αυτο, καταθετοντας ‘συμβολαιο συμβιωσης’, και τι αλλο;αδεια παραμονης


Καντε quote το ποστ μου, και συμπληρωστε οπου ρωτάω σας παρακαλω, οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει.
Με τις συμπληρωσεις και τροποποιησεις, το ολο πλανο θα φτασει σε μια ρεαλιστικη μορφη.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Επικαιροποιημενο post με τις απαντησεις του sinnerman (to be continued and completed)

Παιδια, προσπαθω να ανακεφαλαιωσω και να βαλω σε μια σειρα τις πολυ χρησιμες συμβουλες σας.
Θελω ρεαλιστικα να ‘συμπληρωσετε’ τα κενα, ωστε να υπαρχει ενα ρεαλιστικο πλανο. Αλλοδαπη, απο χωρα εκτος ΕΕ.

- Ερχεται πρωτη φορα Ελλαδα με visa απο την εκει πρεσβεια. Maximum διαστημα ρεαλιστικα ποσο μπορει να ειναι; (δεν μιλω για επενδυτες)ενα μηνα μαχιμουμ
- Μενει Ελλαδα λοιπον, για οσο διαστημα γραφει η visa της.
- Φευγει ξανα πισω για την πατριδα της.
- Ξαναρχεται Ελλαδα. Πότε, μετα απο ποσο καιρο απο την πρωτη φορα που ηρθε; Πως; Παλι με visa, τι visa?βιζα πολλαπλης εισοδου σεγκεν  --->>>> πόσο καιρό μετά από την πρωτη φορα που ηρθε?
- Κατοπιν ξαναφευγει πισω για την πατριδα της.
- Μετα; Συμβολαιο συμβιωσης; Ποτε ακριβως;οποτε θελεις εσυ
- Ποτε ξεκινω διαδικασια με την Περιφερεια, και τι ακριβως αιτουμαι; Θελω ‘αδεια μονιμης παραμονης’ ή οτι πλησιεστερο σε αυτο, καταθετοντας ‘συμβολαιο συμβιωσης’, και τι αλλο;αδεια παραμονης   ????????????

 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Η πρεσβεια, για απλα προσωπα(οχι...επενδυτες), μονο ενα μηνα ειναι το μαξιμουμ που μπορει να δωσει; Τοσο λιγο;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom