Νέα

Σχέσεις Ελλήνων με αλλοδαπές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sotirof
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14K
  • Εμφανίσεις 491K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια αλλοδαπη θα προτιμουσατε για σχεση?

  • Τσεχα

    Ψήφοι: 123 8,2%
  • πολωνη

    Ψήφοι: 65 4,3%
  • Ρωσιδα

    Ψήφοι: 231 15,5%
  • ρουμανα

    Ψήφοι: 92 6,2%
  • βουλγαρα

    Ψήφοι: 31 2,1%
  • ουκρανη

    Ψήφοι: 78 5,2%
  • γερμανιδα

    Ψήφοι: 31 2,1%
  • αφρικανικη ηπειρο

    Ψήφοι: 26 1,7%
  • αμερικανα

    Ψήφοι: 48 3,2%
  • βραζιλιανα-λατινα

    Ψήφοι: 76 5,1%
  • αυστραλεζα

    Ψήφοι: 14 0,9%
  • ισπανιδα

    Ψήφοι: 16 1,1%
  • ιταλιδα

    Ψήφοι: 112 7,5%
  • γαλλιδα

    Ψήφοι: 23 1,5%
  • ασιατισα

    Ψήφοι: 86 5,8%
  • αλβανιδα

    Ψήφοι: 75 5,0%
  • γιαπωνεζα

    Ψήφοι: 88 5,9%
  • σκανδιναβη

    Ψήφοι: 58 3,9%
  • αγγλιδα

    Ψήφοι: 17 1,1%
  • σερβες

    Ψήφοι: 123 8,2%
  • λετονη

    Ψήφοι: 13 0,9%
  • γεωργιανη

    Ψήφοι: 12 0,8%
  • εσθονη

    Ψήφοι: 10 0,7%
  • ιρλανδεζα

    Ψήφοι: 22 1,5%
  • Κουβανεζες

    Ψήφοι: 8 0,5%
  • Κινέζα

    Ψήφοι: 17 1,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.495

chris33

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2011
Μηνύματα
5.123
Like
11
Πόντοι
66
Δεν ειναι καταντια για την φυλή μας, τοσες και τοσες εθνικοτητες γυναικων, να ειναι καλυτερες απο τις ελληνιδες;
ολες οι γυναικες μπελας ειναι.αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο.ολες ψαχνουν καποιον να τους τα καλυψει ολα
 

Cliterus

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2013
Μηνύματα
220
Like
2
Πόντοι
1
Δεν ειναι καταντια για την φυλή μας, τοσες και τοσες εθνικοτητες γυναικων, να ειναι καλυτερες απο τις ελληνιδες;

Κοινωνίες υπάρχουν, όχι φυλές.
Φυλές και ράτσες έχουν τα ζώα.
Η κοινωνία μας έχει σαφέστατα τα χάλια της.
Οι ελεεινίδες είναι κομμάτι της, δημιούργημά της, προϊόν και προϋπόθεσή της.
Αιτία και αποτέλεσμά της.
Όταν λέμε ότι ως χώρα έχουμε τα χάλια μας, τι εννοούμε; Τα βουνά και τους κάμπους;
Αυτά, πάνω κάτω, τα ίδια ήταν είναι και θα είναι (παρόλο που κάνουμε φιλότιμες προσπάθειες να τα καταστρέψουμε).

Απλώς, σε σύγκριση με τον έλληνα, που είναι πιο υποψιασμένος, πιο περπατημένος, πιο προσγειωμένος,
η ελληνίδα απολαμβάνει μια προνομιακή μεταχείριση (από το σχολείο και την οικογένεια ως τις παρέες και το ερωτικό παιχνίδι),
η οποία, σε συνδυσμό με την απόλυτη έλλειψη επιπέδου, την ανώμαλη εξέλιξη μιας προσωπικότητας μέσα στην ελληνική οικογένεια και το κόμπλεξ αιώνων έναντι των ανδρών λόγω της καταπίεσης που είχαν υποστεί οι γυναίκες (σε παλαιότερες γενιές-εποχές),
την έχουν κάνει αυτό το αξιαγάπητο, όλο γλυκύτητα, ευθύτητα και άδολη αγάπη πλάσμα που όλοι ξέρουμε.

Είναι γεγονός ότι τα τελευταία 10-15 χρόνια οι ελληνίδες έχουν αρχίσει να προσπαθούν σοβαρά να βελτιωθούν σε ό,τι αφορά στην εμφάνισή τους (πχ την παλεύουν με γυμναστήρια, ντυσίματα κοκ): η ελληνική κοινωνία, με διαφορά φάσης 20 ετών, αντιλήφθηκε ότι ο δυτικος τρόπος ζωής επιβάλλει να αναπτύσσεις άμυνες (απομυθοποιήθηκε κάάάπως το lifestyle της μπαρο-κλαμπότσαρκας, η καφρίλα της απρόσεκτης διατροφής, έγινε ως ενός σημείου μόδα το εναλλακτικό κοκ).
Φυσικά, σε καμιά περίπτωση δεν είναι σε θέση να συγκριθούν με τις ανατολικές/σλαβογενείς, ιταλίδες, λατίνες κοκ.
Tουλάχιστον, το παλεύουν (κατά κάποιον τρόπο, επειδή η φροντίδα για τον εαυτό τους έχει γίνει κι αυτή μέρος ενός αντίστοιχου lifestyle).

Σε επίπεδο νοοτροπίας όμως, πρέπει να περάσουν αιώνες, για να αποβάλουν το κόμπλεξ, την ανταγωνιστική έναντι των ανδρών διάθεση και να αποκτήσουν την κουλτούρα και τη σοβαρότητα που απαιτείται, για να μπορούν να έχουν ολοκληρωμένες και σωστές σχέσεις.

Από 'κει και ύστερα, ο καθένας επιλέγει...
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Θεοδωρε Κολοκοτρωνη, ωραια η αναλυση σου.
Ετσι ειναι σε γενικες γραμμες, τις αιτιες τις ξερουμε, τα αποτελεσματα τα εχουμε 'λουστει' για τα καλα.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
Θεοδωρε Κολοκοτρωνη, ωραια η αναλυση σου.
Ετσι ειναι σε γενικες γραμμες, τις αιτιες τις ξερουμε, τα αποτελεσματα τα εχουμε 'λουστει' για τα καλα.
Ακόμη να παρεις αποφαση οτι δε πρόκειται να σου κατσει όχι ξένη αλλά ούτε κατσαρίδα;
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Με αυτα που γράφετε εδώ μεσα ορισμένοι απορώ αν είχατε ποτε σχεση με αλλοδαπή. Η Ελληνίδα. Η σχεση γενικότερα.

Τύποι καμία κοινωνία δε βγάζει τις τέλειες γυναίκες, παντού οι γυναίκες θα έχουν τα θέματα τους. Εχω γνωρίσει αρκετές γυναίκες απο Ευρώπη και Αμερική, οποτε μια άποψη μπορώ να την εκφέρω. Μονο για Ασιάτισσες δε γνωρίζω επειδή ανέκαθεν τις θεωρούσα βαρετές.

Αυτήν τη στιγμή τραβιέμαι με δυο Ρωσίδες, που μερικοί εδώ μεσα τις θεωρείτε κορυφαίες, γτπ καβαλα, ισως οι πιο κακομαθημένες γκομενες που εχω γνωρίσει. Και μετά λέτε για τις Ελληνίδες.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
1. Με αυτα που γράφετε εδώ μεσα ορισμένοι απορώ αν είχατε ποτε σχεση με αλλοδαπή. Η Ελληνίδα. Η σχεση γενικότερα.
Αργά το κατάλαβες αλλά κάλλιο αργά...

Τύποι καμία κοινωνία δε βγάζει τις τέλειες γυναίκες, παντού οι γυναίκες θα έχουν τα θέματα τους.
Σωστό.

Αυτήν τη στιγμή τραβιέμαι με δυο Ρωσίδες, που μερικοί εδώ μεσα τις θεωρείτε κορυφαίες, γτπ καβαλα, ισως οι πιο κακομαθημένες γκομενες που εχω γνωρίσει.

Συνδυασμός παλαιών αρχών περί τον άνδρα (άρα απαίτηση να είσαι αφεντικό με ο.τι συνεπάγεται αυτό) με νεοπλουτισμό και υπερκαταναλωτισμό στην χώρα τους (και όπου βρίσκονται).
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Συνδυασμός παλαιών αρχών περί τον άνδρα (άρα απαίτηση να είσαι αφεντικό με ο.τι συνεπάγεται αυτό) με νεοπλουτισμό και υπερκαταναλωτισμό στην χώρα τους (και όπου βρίσκονται).

Τυπε τις σκιαγραφησες πολυ καλα. Παντως δε με θυμάμαι να εχω ξαναυπαρξει σε σχεση όπου η κοπέλα προσφέρει τόσα λιγα, ενω απο εμενα περιμένει τα πάντα. Πραγματικά πολυ κακομαθημένες. Οι Ελληνίδες (τουλάχιστον αυτές που εχω γνωρίσει εγω) έχουν φιλότιμο.

Τύποι η άποψη μου ειναι η εξής: οι σχέσεις απο μόνες τους ειναι δύσκολες, αμα προσθέσουμε και τον παράγοντα "διαφορετική κουλτούρα" τις κάνουμε ακομα πιο δύσκολες. Αυτα απο κάποιον που εχει γυρίσει σχεδόν όλη την Ευρώπη, εχει ζήσει σε 5 διαφορετικές χώρες και εχει σχετιστεί με πολυ περισσότερες αλλοδαπές απο Ελληνίδες.

Having said that, η πιο σωστή κοπέλα που είχα ποτε ήταν Τουρκάλα, δεν ξέρω αν απλά έτυχε η πέτυχε.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Για χωρες εκτος ΕΕ, ποσο καιρο δινουν τουριστικη βιζα για Ελλαδα, το maximum χρονικο διαστημα;
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Σε αυτο το επικο thread που κοντευει να φτασει τις 1000 σελιδες, ελπιζω να παρω απανηση στο ερωτημα μου:
μπορει μια ελληνικη πρεσβεια, σε χωρα μη ευρωπαϊκη, να εκδοσει μονιμη αδεια παραμονης για την Ελλαδα (επικαλουμενη καποιους λογους), σε έναν ντόπιο υπήκοο;
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.299
Κριτικές
8
Like
2.158
Πόντοι
506
Το μόνο που μπορεί η πρεσβεία είναι να δώσει βίζα ακόμα και πολυετή μέχρι 5 χρόνια. Άδεια παραμονής μόνο στην Ελλάδα και από την περιφέρεια περνει αλοδαπός
 

memphesis

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2014
Μηνύματα
167
Like
1
Πόντοι
1
Όπως τα λέει ο φίλος από πάνω... δεν έχουν φιλότιμο οι ξένες, δεν ξέρουν τί σημαίνει η λέξη φιλότιμο. Τους δίνεις τα πάντα και αυτές σου δίνουν το ελάχιστο... Και έχουν και την καραμέλα στο στόμα ''σταμάτα να τα βλέπεις όλα περίεργα, είμαι απλά ευγενική με τους άλλους άντρες που με φλερτάρουν, αχ έχουμε διαφορετικές κουλτούρες... φίλους θέλω να τους κάνω όχι γκόμενους...''
Κουλτούρα της πούτσας, σεξουαλικά απελευθερωμένες πόρνες!
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.899
Like
1.421
Πόντοι
216
Το μόνο που μπορεί η πρεσβεία είναι να δώσει βίζα ακόμα και πολυετή μέχρι 5 χρόνια. Άδεια παραμονής μόνο στην Ελλάδα και από την περιφέρεια περνει αλοδαπός

Σημαντικη πληροφορια!
5 χρονια ειναι καλο διαστημα, αλλα σιγουρα δεν ειναι forever.
Αραγε, με 5 χρονια Ελλαδα ομως, δεν ειναι 'καλες' οι πιθανοτητες για μονιμη αδεια παραμονης μετα; Αν ξερεις, απο την εμπειρία σου, πως παει συνηθως αυτο το σεναριο;
Πας μετα απο 5 χρονια στην Περιφερεια, και καταθετεις ολα τα χαρτια, οτι σχετικο κλπ. Ε τι στην ευχη, λογικα στην ανανεωνουν ή την κάνουν αόριστη, έτσι δεν ειναι; Παει στην ευχη, απέλαση μετα απο 5 χρονια;
Θελω να πω οτι αξιζει τον κοπο αν εβγαινει μια 5ετη βιζα, γιατι αυτο μετα θα ηταν θετικο χαρτι λογικα, για θετικες εξελιξεις.
Ξερεις κατι πανω σε αυτο το σεναριο;
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Όπως τα λέει ο φίλος από πάνω... δεν έχουν φιλότιμο οι ξένες, δεν ξέρουν τί σημαίνει η λέξη φιλότιμο. Τους δίνεις τα πάντα και αυτές σου δίνουν το ελάχιστο... Και έχουν και την καραμέλα στο στόμα ''σταμάτα να τα βλέπεις όλα περίεργα, είμαι απλά ευγενική με τους άλλους άντρες που με φλερτάρουν, αχ έχουμε διαφορετικές κουλτούρες... φίλους θέλω να τους κάνω όχι γκόμενους...''
Κουλτούρα της πούτσας, σεξουαλικά απελευθερωμένες πόρνες!
τυπε αμα εσυ εισαι μαλακας...παραδειγμα....και εισαι ασχημος και μεγαλος και θελεις 20αρα...ψαχνεις για φιλοτιμο μετα απο ποιον?καιοχι μονο αυτο αλλα πρεπει να ξερεις το παιχνιδι,αν καποιος φερει μια κοπελα και την εχει μονο να την γαμαει και την περιοριζει με τα μη κα μη..τι περιμενεις? φιλοτιμο...
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Τουριστικη βιζα εννοεις;
επισκεψη σε οικογενιακο φιλο...σε γκομενο...κτλ...εν ερτηει πρωτη φορα και γυρισει πισω στην ωρα της μετα μπορει να αιτηθει βιζα πολλαπλων εισοδων...
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.299
Κριτικές
8
Like
2.158
Πόντοι
506
Σημαντικη πληροφορια!
5 χρονια ειναι καλο διαστημα, αλλα σιγουρα δεν ειναι forever.
Αραγε, με 5 χρονια Ελλαδα ομως, δεν ειναι 'καλες' οι πιθανοτητες για μονιμη αδεια παραμονης μετα; Αν ξερεις, απο την εμπειρία σου, πως παει συνηθως αυτο το σεναριο;
Πας μετα απο 5 χρονια στην Περιφερεια, και καταθετεις ολα τα χαρτια, οτι σχετικο κλπ. Ε τι στην ευχη, λογικα στην ανανεωνουν ή την κάνουν αόριστη, έτσι δεν ειναι; Παει στην ευχη, απέλαση μετα απο 5 χρονια;
Θελω να πω οτι αξιζει τον κοπο αν εβγαινει μια 5ετη βιζα, γιατι αυτο μετα θα ηταν θετικο χαρτι λογικα, για θετικες εξελιξεις.
Ξερεις κατι πανω σε αυτο το σεναριο;
Μπίζνες βίζα είναι η πενταετία και είναι πολύ δύσκολη αν όχι αδύνατη. Επιδη ξέρω το δικό σου θέμα με την κοπέλα που έχεις στην Ουκρανία το καλύτερο είναι να έρθη εδώ με απλή βίζα να δηλώσετε κοινή συμβίωση και να πάρει άδεια παραμονής 
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
πενταετη βιζα πρωτη φορα το ακουω...υπαρχει τετοιο πραγμα?????
 

memphesis

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2014
Μηνύματα
167
Like
1
Πόντοι
1
Sinner, μιλάω επί προσωπικού... και δεν ανήκω στην κατηγορία που περγράφεις. Αλλά και αυτό που περιγράφεις πουτανιά των πουτάνων με τις ξένες κουλτούρες της πούτσας είναι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom