Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 386K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Οι μισοί ΑΝΕΛ

οι μισοί ΔΗΜΑΡ

και οι μισοί περίπου ανεξάρτητοι για να κρατήσουν όσο μπορούν την καρέκλα και τον μισθό τους.

θέλουν 24 ψήφους σε περίπου 47.
Για τους ΑΝ.ΕΛ εχω ενστασεις οτι θα παρει απο εκει..! Τωρα για τους αλλους........θα δειξει
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Για τους ΑΝ.ΕΛ εχω ενστασεις οτι θα παρει απο εκει..! Τωρα για τους αλλους........θα δειξει
Οι μισοι ΑΝΕΛ είναι ηδη ανεξάρτητοι και θα ψηφισουν.
Για τους μισους από τους αλλους μισους συζητάμε.
 

madoka

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.154
Like
0
Πόντοι
16
Για τους ΑΝ.ΕΛ εχω ενστασεις οτι θα παρει απο εκει..! Τωρα για τους αλλους........θα δειξει
Χαικάλης το δήλωσε ανοιχτά και είπε πως υπάρχει και άλλος ένας με δύο κρυφοί.

Μέτρα λοιπόν σίγουρα 2.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ε όχι. Δεν θα μου πεις για τις νεες διαταξεις του Leasing εσυ.
Ηδη ασχολουμαι εντατικα γιατι ενδιαφερει πολλους πελατες μου. Και εχουν πραγματικα ανακουφιστεί οι ανθρωποι. Ξερεις τι είναι το Leasing? Tϊποτα δεν χανεις.

Βάζε και κανενα φρενο στην ανοησια καμια φορα, δεν κανει κακο.
Καλα διαβασε ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ κ ασε τις παπαριες μια φορα..ελεος. Δεν μιλαμε για αμαξι μιλαμε για σπιτια που εχουν ΗΔΗ ΔΩΣΕΙ ΛΕΦΤΑ βλακα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Καλα διαβασε ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ κ ασε τις παπαριες μια φορα..ελεος. Δεν μιλαμε για αμαξι μιλαμε για σπιτια που εχουν ΗΔΗ ΔΩΣΕΙ ΛΕΦΤΑ βλακα
Δεν θα μου μαθεις τη δουλεια μου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Καλα διαβασε ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ κ ασε τις παπαριες μια φορα..ελεος. Δεν μιλαμε για αμαξι μιλαμε για σπιτια που εχουν ΗΔΗ ΔΩΣΕΙ ΛΕΦΤΑ βλακα

κατι περί sale and lease back το γνωρίζεις ή μπα ????

 

madoka

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.154
Like
0
Πόντοι
16
Μην σου πω ότι μπορει να βγει και κανενα 185.
Δεν αμφιβάλω,γι'αυτό ανέβασα και το συγκεκριμένο άρθρο.

Και οι 185 δίνουν και μια σχετική νομιμότητα στην κυβέρνηση,οπότε πάμε 2016. :P
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
κατι περί sale and lease back το γνωρίζεις ή μπα ????
Καλα ψαξε να βρεις κανενα αρθρο που να λεει οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝΕΡΓΩΝ κ ελα να μας τα ξαναπεις μαπωχυσιαρι
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Καλα ψαξε να βρεις κανενα αρθρο που να λεει οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝΕΡΓΩΝ κ ελα να μας τα ξαναπεις μαπωχυσιαρι

τα κλειστά ακίνητα θα πρέπει να πληρώσουν διπλά...

και των ανέργων έχουν έκπτωση 50%

και όποιος γουστάρει.. όποιος δεν γουστάρει ας το ρίξει Τσίπρα να καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ και να τον κάνει ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Δεν θα μου μαθεις τη δουλεια μου.
κατι περί sale and lease back το γνωρίζεις ή μπα ????
Αφού όλα τα προηγούμενα χρόνια εισέπραξαν υπέρογκους τόκους και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και μεγάλο μέρος του κεφαλαίου, σήμερα που χιλιάδες άνθρωποι αδυνατούν να πληρώσουν τις δόσεις τους, είτε γιατί έμειναν άνεργοι, είτε γιατί είδαν τα εισοδήματα τους, εξαιτίας της εφαρμοζόμενη βάρβαρης πολιτικής, να μειώνονται μέχρι και 50%, οι τράπεζες έρχονται να αρπάξουν τα σπίτια του ελληνικού λαού, με την συνδρομή της κυβέρνησης Σαμαρά. Με δεδομένο ότι στο τέλος Δεκεμβρίου, σταματάει  η απαγόρευση των πλειστηριασμών και πάνω από 10 δις ευρώ σε στεγαστικά δάνεια είναι στην κατηγορία των «κόκκινων», οι τράπεζες ακονίζουν τα μαχαίρια τους και η κυβέρνηση σε συνεργασία με την τρόικα καταστρώνουν το σχέδιο, ίσως για τη μεγαλύτερη αρπαγή ιδιωτικού ακίνητου πλούτου που έχει πραγματοποιηθεί στη χώρα.

Όμως, είναι τέτοιο το θράσος των κυβερνώντων, που ο κ. Χαρδούβελης, επιχείρησε να εμφανίσει το σχέδιο αρπαγής των σπιτιών του ελληνικού λαού ως …«κοινωνική πολιτική», αφού θα επιτρέπει στους δανειολήπτες να μείνουν στα σπίτια τους, πληρώνοντας ενοίκιο αντί δόσης! Μάλιστα ο γαλαντόμος υπουργός Οικονομικών, σε μια προσπάθεια να χρυσώσει το χάπι και να ρίξει στάχτη στα μάτια των λαού, υποστήριξε ότι η κυβέρνηση εξετάζει το ενδεχόμενο να χορηγήσει «επιδότηση ενοικίου» για δανειολήπτες που θα αδυνατούν να πληρώσουν το σύνολο του ποσού, που θα τους ορίσει, ως ενοίκιο η τράπεζα. Πίσω από το «περιτύλιγμα» κρύβεται ότι η κυβέρνηση επιδιώκει να εξασφαλίσει ότι οι τραπεζίτες για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θα εισπράττουν σίγουρα χρήματα από τον κρατικό προϋπολογισμό, ενώ ήδη θα έχουν αρπάξει και τα σπίτια του κόσμου!

«Πρέπει να δείξουμε κοινωνική ευαισθησία απέναντι σ” αυτούς που κινδυνεύουν να χάσουν το σπίτι τους (…) Το κράτος πρέπει να δώσει κάτι, ώστε να μη τους πετάξουν έξω από τα σπίτια τους. Από την πλευρά τους, οι τράπεζες πρέπει να σκεφτούν λύσεις για να μπορέσουν οι δανειολήπτες να μείνουν στο σπίτι τους, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα», δήλωσε ο Γκ. Χαρδούβελης. Η φράση «τουλάχιστον για ένα διάστημα» που χρησιμοποίησε ο υπουργός, αποτυπώνει ακριβώς τους σχεδιασμούς της κυβέρνησης. Πρώτα η τράπεζα θα αποκτήσει την κυριότητα του ακινήτου, στη συνέχεια ο δανειολήπτης πιθανά να μπει σε κάποιο πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου και όταν το πρόγραμμα λήξει, θα έχει χαθεί και το σπίτι και το υπερχρεωμένο νοικοκυριό θα καλείται να πληρώσει το σύνολο του ενοικίου, έχοντας μείνει πλέον έρμαιο στις ορέξεις των τραπεζών.

Η «λύση» του «ενοικιοστασίου» που έριξε ως τροχιοδεικτική βολή, ο υπουργός Οικονομικών, ο ο οποίος ως άνθρωπος των τραπεζών γνωρίζει τις ανάγκες και τις απαιτήσεις τους, εφόσον εφαρμοστεί, θα αποτελέσει βούτυρο στο ψωμί των τραπεζών.

Πρώτον, με την προώθηση του συγκεκριμένου μέτρου, «ψαλιδίζονται» οι ελπίδες των νοικοκυριών να επιτύχουν μέσω δικαστικών αποφάσεων ή εξωδικαστικών συμβιβασμών «κούρεμα» των δανείων και μείωση των δόσεων τους, αφού στην περίπτωση που δηλώνουν αδυναμία καταβολής της δόσης τράπεζες και δικαστές θα προτείνουν ως «λύση», την υπαγωγή σε καθεστώς ενοικιαστή και τη μεταβίβαση της κυριότητας του ακινήτου.

Δεύτερον, η κυβέρνηση εξασφαλίζει στις τράπεζες νέα μεγάλα κεφάλαια και αυξημένες δυνατότητες για τη μεγέθυνση του χαρτοφυλακίου ακινήτων που διαθέτουν, αφού θα λαμβάνουν σε μηναία βάση ενοίκια, ενώ ταυτόχρονα θα αποκτήσουν πλήθος ακινήτων που στην πορεία μπορούν να μοσχοπουλήσουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom