Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
καποιοι ομως πληρωσανε .....και ειχαν υγιη ταμεια....και τωρα παιρνουν τα αρχιδια τους γιατι το κρατος εβαλε χερι στα ταμεια με πολλους τροπους......εξαναγκασμος να αγορασουν ομολογα δημοσιου,κουρεμα,νεο κουρεμα,συγχωνευσεις ενος υγιους ταμειου με ενα προβληματικο κοκ.....μην μας πουλας τρελιτσα

ο τραμουντανας ζηλευει καταβαθος τους ελληνες με πολυκατοικιες εξοχικα καγιεν κτλ,και βγαζει κακια σαν αγαμητη αδερφη με πολλα απωθημενα  :grin:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Βρες μου έναν ανθρωπο, που εχει 50 ετη ενσημα και 525 ευρω συνταξη.
Πώς μπορειτε να λετε τοσες μαλακιες μαζεμένες σε μια σελιδα, είναι αποριας αξιο.

Ο Μπαμπης ο Σουγιας ο Κωστας ο Γκοντζιλας Ο Πεταλουδας ο Νικος ο Πετρος ο Πετρας  :grin:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
το σύστημα συνταξιοδότησης στην Ελλάδα θα πρέπει να αλλάξει από την ρίζα του…

θα πρέπει να καθιερωθούν δύο άξονες ασφάλισης ο κρατικός και ο κρατικά εγγυημένος ιδιωτικός…

στον κρατικό οι κρατήσεις γίνονται στο εισόδημα και το κράτος σου δίνει μία σύνταξη όχι αναλογικά με τις κρατήσεις σου αλλά αναδιανεμητικά (πχ αυτά τα 360 ευρώ που λέει)

στον ιδιωτικό οι κρατήσεις πληρώνονται σε ένα κοινό φορέα ιδιωτικών ασφαλιστικών εταιρειών από τον εργαζόμενο και τον εργοδότη (το κράτος έχει βάλει ελάχιστα υποχρεωτικά ποσοστά και για τους δύο πχ στην Αγγλία είναι 2% για τον εργαζόμενο και 3% για τον εργοδότη δηλαδή 5% κατ ελάχιστον ασφάλιση) … από αυτά το 10% των χρημάτων πάνε στο κράτος χωρίς καμμία ανταπόδοση … το κράτος από την μεριά του εγγυάται τις ελάχιστες αποδόσεις των ασφαλιστικών εταιρειών και την βιωσιμότητα τους…

για παράδειγμα

1000 ευρώ μισθός

για σύνταξη 50 ευρώ στο κράτος και με αυτά θα πάρεις την κρατική σύνταξη
για ιδιωτική σύνταξη υποχρεωτικά άλλα 50 ευρώ από τα οποία τα 5 θα πάνε στο κράτος και τα 45 στο ταμείο των ασφαλιστικών εταιρειών …. τα λεφτά αυτά είναι δικά σου και δεν μοιράζονται με άλλους ασφαλισμένους… πολλά δίνεις πολλά παίρνεις…

:shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Σωστά πολύ σωστά όλα όσα γράφεις . Αλλα η ευνομούμενη πολιτεία πρέπει να διαμορφόνει τις συντάξεις ανάλογα με τα έξοδα διαβίωσης της κάθε εποχής (οικονομικής) όπως κάνουν στην Σουηδία. Δεν μπορεί ένας συνταξιούχος να πληρώνει 200 ευρώ νοίκι καί να παίρνει σύνταξη 300,- ευρώ.


κ αυτο συμβαινει στην Ελλαδα ? :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

serapis

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.673
Κριτικές
29
Like
7
Πόντοι
2.007
[/b]

κ αυτο συμβαινει στην Ελλαδα ? :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
Φυσικά όχι . Σε άλλες χώρες όμως ναί . Ανάλογα με τον τιμάριθμο καί πολλούς άλλους αριθμοδείκτες.Αλλα έχουν επιστήμονες καί όχι αρπακολατζήδες μπλαμπλατζήδες.
 

serapis

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.673
Κριτικές
29
Like
7
Πόντοι
2.007
Ποιος παιρνει 360 ευρω συνταξη? Την ελαχιστη εγγυημενη λες? Η μεση συνταξη είναι 970 ευρω.
Αυτό διατυμπανίζεται (δηλ.σύνταξη 360,-) Από τον Ιανουάριο του 2015.Καί ακούγεται αυτό εδώ καί μήνες.Μακάρι να είναι όπως τα λές , από το στόμα σου καί στου Θεού το αυτί.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αυτό διατυμπανίζεται (δηλ.σύνταξη 360,-) Από τον Ιανουάριο του 2015.Καί ακούγεται αυτό εδώ καί μήνες.Μακάρι να είναι όπως τα λές , από το στόμα σου καί στου Θεού το αυτί.

μην τα παραφράζεις… άλλο ελάχιστη εγγυημένη και άλλο ελάχιστη σύνταξη…

ελάχιστη εγγυημένη είναι η σύνταξη που ότι και να γίνει (να μην υπάρχει το ασφαλιστικό ταμείο, να μην έχει καθόλου έσοδα) θα την δώσει το δημόσιο… ουσιαστικά βάζει ένα πλαφόν στο ύψος της χρηματοδότησης των ταμείων και αυτό είναι η κάλυψη του ελλείματος τους μέχρι του να είναι σε θέση να δώσουν σύνταξη 360 ευρώ σε κάθε συνταξιούχο τους.. .

και πολύ καλά κάνει… δεν μπορεί το κράτος (δηλαδή οι φορολογούμενοι) να τσοντάρουν για να παίρνουν σύνταξη κάποιοι των οποίων τα ταμεία είτε από κακοδιαχείριση είτε από έλλειψη νέων ασφαλισμένων είτε από μη απόδοση εισφορών … θα τσοντάρει μέχρις του ποσού των 360 ευρώ και ούτε φράγκο παραπάνω…

αν θέλουν να δίνουν μεγαλύτερες συντάξεις να αυξήσουν τις εισφορές ή να αξιοποιήσουν την περιουσία τους…
 

serapis

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.673
Κριτικές
29
Like
7
Πόντοι
2.007
Καμια φορα τρομαζω όταν βλεπω τι πηχτη βλακεια και ασχετοσυνη επικρατει στον πολύ κοσμο...
Και αρνουνται και πεισματικα να ξεστραβωθουν...
Εμ γι αυτό εχουμε Συριζα, ΧΑ και ψεκασμένους στο 40%...Καμια ελπιδα...
Άστα - άστα , Alex, καί εγώ ΝΔ είμαι καί ο πατέρας μου καί όλο μου το σόΪ ΕΡΕ. Αλλα το πράμα σήμερα έχει γίνει σκατά ,μην το συζητάς καθόλου. Φύσικά μακρυά από όλους όσους προανέφερες ΣΥΡΙΖΑ κλπ σκατολοϊδια , αλλά το ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΘΪΚΙ τι δουλειά έχει μέσα στην κυβέρνηση. Η αιτία του κακού.Εγώ Σαμαρά ψήφισα καί ΟΧΙ .......ελπίζω να κατάλαβες.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Άστα - άστα , Alex, καί εγώ ΝΔ είμαι καί ο πατέρας μου καί όλο μου το σόΪ ΕΡΕ. Αλλα το πράμα σήμερα έχει γίνει σκατά ,μην το συζητάς καθόλου. Φύσικά μακρυά από όλους όσους προανέφερες ΣΥΡΙΖΑ κλπ σκατολοϊδια , αλλά το ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΘΪΚΙ τι δουλειά έχει μέσα στην κυβέρνηση. Η αιτία του κακού.Εγώ Σαμαρά ψήφισα καί ΟΧΙ .......ελπίζω να κατάλαβες.

ε τοτε τι κλαιγεστε? :grin:
 

KYRMEDIOS

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2013
Μηνύματα
2.767
Like
3
Πόντοι
16
Με πολύ απλά λόγια,οι οικοδόμοι τότε παίρναν ένα καλό μεροκάματο ,αλλα οι περισσότεροι ασφάλιση γιόκ.

Πλήρωναν απο την τσέπη τους γιατι αλλιώς έπρεπε να δουλεύουν μέχρι και τα 72-73 χρόνια τους,το οποίο ήταν αυτοκτονία,άσχετα αν πολλοί αναγκάστηκαν να το κάνουν.

Και τώρα με την ανεργία και την αύξηση της μαύρης εργασίας η ηλικία αυξήθηκε στα 82 χρόνια.


έχεις δουλέψει ρε μαλάκα οικοδομή ?
Την δουλειά απο την δική μας πλευρά την έχεις ζήσει ?

82 χρονων οικοδόμος?  :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:
Σοβαρά?
ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ?  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Είσαι ΚΑΙ οικοδόμος ρε ψυχή?
ΚΑΙ οικοδόμος?
Τι δεν έχεις κάνει στην ζωή σου ω τιτάνα της μαλακίας και της μούφας?
Προσκυνώ.  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.609
Like
21.964
Πόντοι
5.006
είσαι και βλάκας…

οι κρατήσεις στο ΙΚΑ (εργοδότη/εργαζόμενου) είναι 40% .. από αυτά για σύνταξη αναλογούν το 21.3% και τα ρέστα είναι ασθένειας (είδος και χρήμα), ανεργίας κλπ κπ κλπ


1500 * 21.3% μας κάνουν 320 ευρώπουλα τον μήνα περίπου…

αντε να παίξεις παραπέρα και αν θές πηγη γιαυτά που σου γράφω τράβα στο να τα επιβεβαιώσεις…

και υπόψιν… τα 320 δεν τα δίνεις όλα τα χρόνια εργασίας… ξεκινάς από λίγα (γιατί ο μισθός είναι χαμηλός) και ανεβαίνεις σε μισθό και κρατήσεις…

αντε λοιπόν μάθατε τώρα μικροί-μεγάλοι στα καφενεία
και τι σημαινει ρε μπουφε αυτο...οτι επειδη οι κρατησεις για συνταξη ειναι 300 ευρω, πρεπει και η συνταξη να ειναι 300 ευρω????
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
ο τροπος υπολογισμου της συνταξης δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με τις κρατησεις....οποτε μην μπερδευεις την πουτσα με την βουρτσα...

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
και τι σημαινει ρε μπουφε αυτο...οτι επειδη οι κρατησεις για συνταξη ειναι 300 ευρω, πρεπει και η συνταξη να ειναι 300 ευρω????
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
ο τροπος υπολογισμου της συνταξης δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με τις κρατησεις....οποτε μην μπερδευεις την πουτσα με την βουρτσα...

Ενδεχομενως να μην ειναι. Αλλα αν δεν ειναι ποθεν θα συμπληρωθει η διαφορα?
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.609
Like
21.964
Πόντοι
5.006
Ενδεχομενως να μην ειναι. Αλλα αν δεν ειναι ποθεν θα συμπληρωθει η διαφορα?
δηλαδη με την τραμουντανεια λογικη επειδη με κρατουσαν εμενα 300 ευρω για συνταξη το 1990,πρεπει να παρω και 300 ευρω συνταξη τωρα.....
τον δεικτη τιμων και την αναπροσαρμογη του ποσου στο σημερα, στα αρχιδια του...
αν ηταν ετσι θελω και τα 300ευρω + του τοκους ολων αυτων των δεκαετιων επι του 300αρικου + αν πεθανω π.χ. 2 χρονια μετα την εναρξη της συνταξης το υπολοιπο ποσο που κατεβαλλα π.χ στα υπολοιπα 25χρονια του εργασιακου μου βιου να μεταβιβαστει τους συγγενεις μου...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom