Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
δηλαδη με την τραμουντανεια λογικη επειδη με κρατουσαν εμενα 300 ευρω για συνταξη το 1990,πρεπει να παρω και 300 ευρω συνταξη τωρα.....
τον δεικτη τιμων και την αναπροσαρμογη του ποσου στο σημερα, στα αρχιδια του...
αν ηταν ετσι θελω και τα 300ευρω + του τοκους ολων αυτων των δεκαετιων επι του 300αρικου + αν πεθανω π.χ. 2 χρονια μετα την εναρξη της συνταξης το υπολοιπο ποσο που κατεβαλλα π.χ στα υπολοιπα 25χρονια του εργασιακου μου βιου να μεταβιβαστει τους συγγενεις μου...

Αστην τραμουντανεια λογικη κλπ. Μια απλη ερωτηση εκανα. Ποθεν προκυπτει ( η οφειλει να προκυπτει ) το συμπληρωμα?>
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.609
Like
21.964
Πόντοι
5.006
Αστην τραμουντανεια λογικη κλπ. Μια απλη ερωτηση εκανα. Ποθεν προκυπτει ( η οφειλει να προκυπτει ) το συμπληρωμα?>
ποιο συμπληρωμα ρε συ??????η συνταξη υπολογιζεται με τελειως διαφορετικο τροπο....
με τη λογικη του τραμουντανα η μεση συνταξη στην ελλαδα θα ηταν 5.000ευρω.....εχει κανεις καθισει να σκεφτει αν υπολογιζοταν με βαση τις εισφορες, τι ποσο θα ειχαν φτασει τα 300ευρω εισφορα που δινω εγω τωρα μαζι με τον τοκο + επικαιροποιηση δεικτη τιμων,οταν θα εβγαινα στη συνταξη μετα απο 30 χρονια??????
εκτος αν νομιζετε οτι απλα οι 5000δραχμες του 1990 ως ασφαλιστικη εισφορα θα αντιστοιχουσαν σημερα σε 20ευρω συνταξη... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
αν συνδεοταν η συνταξη με τις εισφορες και μονο θα επρεπε να τοκιζονται αυτες....και προσπαθει το τραβατρομπας να μου το φερει ως επιχειρημα αυτο οτι οι συνταξεις με αυτο τον τροπο θα ηταν χαμηλοτερες,ενω στην πραγματικοτητα θα ηταν υψηλοτερες.... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
το συστημα συνταξιοδοτησης στην ελλαδα δεν ειναι προθεσμιακος λογαριασμος τραπεζης, ουτε επενδυτικο προγραμμα.....

οσον αφορα το συμπληρωμα, η χρηματοδοτηση των συνταξεων γινεται πρωτιστως απο τις τωρινες εισφορες των εργαζομενων και τους κοινωνικους πορους και δευτερευοντως απο τα αποθεματικα των ταμειων....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ποιο συμπληρωμα ρε συ??????η συνταξη υπολογιζεται με τελειως διαφορετικο τροπο....
με τη λογικη του τραμουντανα η μεση συνταξη στην ελλαδα θα ηταν 5.000ευρω.....εχει κανεις καθισει να σκεφτει αν υπολογιζοταν με βαση τις εισφορες, τι ποσο θα ειχαν φτασει τα 300ευρω εισφορα που δινω εγω τωρα μαζι με τον τοκο + επικαιροποιηση δεικτη τιμων,οταν θα εβγαινα στη συνταξη μετα απο 30 χρονια??????
εκτος αν νομιζετε οτι απλα οι 5000δραχμες του 1990 ως ασφαλιστικη εισφορα θα αντιστοιχουσαν σημερα σε 20ευρω συνταξη... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
αν συνδεοταν η συνταξη με τις εισφορες και μονο θα επρεπε να τοκιζονται αυτες....και προσπαθει το τραβατρομπας να μου το φερει ως επιχειρημα αυτο οτι οι συνταξεις με αυτο τον τροπο θα ηταν χαμηλοτερες,ενω στην πραγματικοτητα θα ηταν υψηλοτερες.... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
το συστημα συνταξιοδοτησης στην ελλαδα δεν ειναι προθεσμιακος λογαριασμος τραπεζης, ουτε επενδυτικο προγραμμα.....

οσον αφορα το συμπληρωμα, η χρηματοδοτηση των συνταξεων γινεται πρωτιστως απο τις τωρινες εισφορες των εργαζομενων και τους κοινωνικους πορους και δευτερευοντως απο τα αποθεματικα των ταμειων....


παίκτη μου …

αν βάλεις 300 ευρώ τον μηνα για 35 χρόνια τοκιζόμενα με 2.5% ετησίως στα 35 χρόνια θα έχεις καταβάλλει 126.000 και τοκιζόμενα θα σου δώσουν 502.525 ευρώ ….

αν υποθέσουμε ότι σταματάς στα 60 και θέλεις σύνταξη για το υπόλοιπο της ζωής σου κάθε μήνα (για 20 χρόνια περίπου) τότε θα παίρνεις 2656 ευρώ τον μήνα για 20 χρόνια και μετά τίποτε…

δυστυχώς το σύστημα ασφάλισης μας δεν είναι επενδυτικό και αυτό είναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ

η συμπλήρωση των συντάξεων γίνεται κατά μεγάλο ποσοστό από την φορολογία των ελλήνων αυτό που κατ ευφημισμόν ονοματίζεις ως κοινωνικό πόρο

(πληρώνει ο οικοδόμος για να πάρει σύνταξη ο δικηγόρος και ο ταξιτζής για να πάρει σύνταξη ο οικοδόμος)… πρακτική η οποία πρέπει να σταματήσει ..

τα ταμεία επιχορηγούνται από τον δημόσιο κορβανά με αρκετά δις ευρώ τον χρόνο

οι εισφορές που μαζεύει είναι αστείο ποσό σε σχέση με τις συντάξεις
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
δωρεαν ιατροφαρμακευτικη καλυψη για ολους.
συνταξη γηρατος 300 ευρω στα 70 για ολους.
καταργηση εισφορων.
καταργηση ασφαλιστικων ταμειων και γραφειοκρατιας-παρασιτικων υπαλληλων που συντηρουνται απο το συστημα.
αν γουσταρει κανεις ιδιωτικη κλινικη να την πληρωνει ΟΛΗ απο την τσεπη του.
για βαριες περιπτωσεις που απαιτουν εξωτερικο κτλ καλυψη εξ ολοκληρου απο το κρατος.
και λιγοτερα εξοδα για το κρατος και λιγοτερη γραφειοκρατια και εξαλειψη της αδικιας των εισφορων (βγαζω εγω 50 εσυ 500 και πληρωνουμε εισφορα 45 γιατι εχουμε το ιδιο επαγγελμα και τα ιδια χρονια και οι 2 αντε να ζησω, πληρωνω εγω εισφορες 35 χρονια πεθαινω 2 χρονια πριν την συνταξη τα χανω ολα, δουλευει ο αλλος 5 χρονια πεθαινει και το παιδι του παιρνει συνταξη 20 χρονια χωρις να εχει δουλεψει μια μερα και παιρνει στο διπλο τις εισφορες του γονιου του!!!  :headbang:)
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
Εγω απορω ο αλεξ,ο τραμουβλακας και οι αλλοι υποστηρικτες αυτης της αθλιας και εξοντωτικης κυβερνησης,πως στο καλο δικαιολογουν αυτον τον ενφια.
Πως θα πληρωσουν οι ανεργοι,η οσοι εχουν μικρο εισοδημα;
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.910
Κριτικές
16
Like
14.798
Πόντοι
6.515
Εγω απορω ο αλεξ,ο τραμουβλακας και οι αλλοι υποστηρικτες αυτης της αθλιας και εξοντωτικης κυβερνησης,πως στο καλο δικαιολογουν αυτον τον ενφια.
Πως θα πληρωσουν οι ανεργοι,η οσοι εχουν μικρο εισοδημα;

ο κοσμος εχει τρελαθεί τυπε. Χθες το βραδυ στο kontra στις 10, αυτος που κατηγορουσε περισσοτερο τον ενφια ηταν ο Προκοπης Παυλόπουλος  :idiot:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εγω απορω ο αλεξ,ο τραμουβλακας και οι αλλοι υποστηρικτες αυτης της αθλιας και εξοντωτικης κυβερνησης,πως στο καλο δικαιολογουν αυτον τον ενφια.
Πως θα πληρωσουν οι ανεργοι,η οσοι εχουν μικρο εισοδημα;

βλέπεις υπάρχουν και ορισμένοι οι οποίοι διαθέτουν τον απαραίτητο δείκτη νοημοσύνης και καταλαβαίνουν ότι το ακίνητο διεθνώς έχει φόρο κατοχής ο οποίος ανταποδίδει τις υπηρεσίες που προσφέρει το κράτος για την διατήρηση του ακινήτου αυτού (πχ πυροσβεστική υπηρεσία, αποζημιώσεις σε περιπτώσεις σεισμού και φυσικών καταστροφών κλπ)…

τώρα από το δικό σου επίπεδο νοημοσύνης δεν περιμένω περισσότερα

η μόνη μου διαφωνία με τον ΕΝΦΙΑ είναι ότι δεν θα έπρεπε να είναι κεντρικός φόρος αλλά τοπικός δηλαδή να επιβάλλεται από την τοπική αυτοδιοίκηση η οποία θα πρέπει να είναι και υπέυθυνη για την συλλογή του… φυσικά εφόσον δοθεί αυτός ο πόρος στην τοπική αυτοδιοίκηση θα πρέπει να πάψει κάθε άλλης μορφής χρηματοδότηση τους και αποκλειστικά το έργο τους να χρηματοδοτείται από τον ΕΝΦΙΑ…

για ένα πχ δυαράκι (35-45 τμ) στην επαρχία της Αγγλίας στις περιοχές με την μικρότερη αξία ο δημοτικός αυτός φόρος είναι 1100 λίρες τον χρόνο (περίπου 1500 ευρώ) και επιβάλλεται σε ΟΛΑ τα ακίνητα ανεξάρτητα από την κατάσταση τους… έκπτωση 50% έχουν μόνο τα σπίτια τα οποία κατοικούνται αποκλειστικά από φοιτητές και τα σπίτια που κατοικούνται αποκλειστικά από ηλικιωμένους (πάνω των 70 χρόνων) ή ΑΜΕΑ με ΕΝΑΝ μόνο βοηθό…
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
βλέπεις υπάρχουν και ορισμένοι οι οποίοι διαθέτουν τον απαραίτητο δείκτη νοημοσύνης και καταλαβαίνουν ότι το ακίνητο διεθνώς έχει φόρο κατοχής ο οποίος ανταποδίδει τις υπηρεσίες που προσφέρει το κράτος για την διατήρηση του ακινήτου αυτού (πχ πυροσβεστική υπηρεσία, αποζημιώσεις σε περιπτώσεις σεισμού και φυσικών καταστροφών κλπ)…

τώρα από το δικό σου επίπεδο νοημοσύνης δεν περιμένω περισσότερα

η μόνη μου διαφωνία με τον ΕΝΦΙΑ είναι ότι δεν θα έπρεπε να είναι κεντρικός φόρος αλλά τοπικός δηλαδή να επιβάλλεται από την τοπική αυτοδιοίκηση η οποία θα πρέπει να είναι και υπέυθυνη για την συλλογή του… φυσικά εφόσον δοθεί αυτός ο πόρος στην τοπική αυτοδιοίκηση θα πρέπει να πάψει κάθε άλλης μορφής χρηματοδότηση τους και αποκλειστικά το έργο τους να χρηματοδοτείται από τον ΕΝΦΙΑ…

για ένα πχ δυαράκι (35-45 τμ) στην επαρχία της Αγγλίας στις περιοχές με την μικρότερη αξία ο δημοτικός αυτός φόρος είναι 1100 λίρες τον χρόνο (περίπου 1500 ευρώ) και επιβάλλεται σε ΟΛΑ τα ακίνητα ανεξάρτητα από την κατάσταση τους… έκπτωση 50% έχουν μόνο τα σπίτια τα οποία κατοικούνται αποκλειστικά από φοιτητές και τα σπίτια που κατοικούνται αποκλειστικά από ηλικιωμένους (πάνω των 70 χρόνων) ή ΑΜΕΑ με ΕΝΑΝ μόνο βοηθό…
και αν ενας φουκαρας κληρονομησει ενα σπιτι που μενει και 2-3 αχρηστα ακινητα που δεν του προσφερουν εισοδημα, ως ανεργος ή μικροεισοδηματιας θα πρεπει να τα σκοτωσει για να πληρωσει τους φορους.... :headbang:
ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, οποιαδηποτε αλλη φορολογιση ειναι ΚΛΟΠΗ και κακως την κανουν στην αδικη μ.βρεττανια.
δηλαδη μας λες ρε τραμουντανα οτι αν καποιος βγαλει 50 και αντι να τα κανει, χρυσο ή επιφοβες καταθεσεις ή ρισκομετοχες ή ακριβα αυτοκινητα
αν λοιπον ειναι νοικοκυρης και οικονομος και πει δεν θελω να πληρωνω νοικια μια ζωη και αγορασει σπιτι ή μαγαζι για την δουλεια του το κρατος θα ερχεται και θα τον τιμωρει με φορολογια, ενω αν τα εχει σε μετοχες-καταθεσεις-πολυτιμα μεταλλα γιατι ειναι ρεμαλι και επενδυει με ρισκο του λεει το κρατος μπραβο δεν σε φορολογω καθολου για το κεφαλαιο σου σε φορολογω μονο αν βγαλεις κερδη.
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
το φορολογικο συστημα ακινητων σε βρεττανια, γερμανια κλπ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ και οδηγησε μονο μικρο ποσοστο πολιτων να εχει δικη του στεγη και οι πολλοι να μενουν στα νοικια, πραγμα που ειναι ΚΑΚΟ.
εδω που οι περισσοτεροι εχουμε δικο μας σπιτι ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ
 

kinks

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.318
Like
711
Πόντοι
96
αν βάλεις 300 ευρώ τον μηνα για 35 χρόνια τοκιζόμενα με 2.5% ετησίως στα 35 χρόνια θα έχεις καταβάλλει 126.000 και τοκιζόμενα θα σου δώσουν 502.525 ευρώ ….

@ Tramountana
Για ξανακάνε τις πράξεις με τον τόκο είναι πολύ λιγότερα.  Τα 3.600 του πρώτου έτους τοκίζονται για 34,5 χρόνια, του δεύτερου για 33.5 κλπ.

Όσον αφορά για τις κρατήσεις το 1990, τότε ένας ΠΟΛΥ καλός μισθός ήταν 100.000 δρχ δηλαδή 300 €, όχι οι κρατήσεις.  Άρα αν οι κρατήσεις για σύνταξη ήταν 50 € τότε και με 5% στα 24 χρόνια (μακάρι τα ταμεία να πετύχαιναν το 5%), δίνουν σημερινά 160 €, όχι 300.

Ακόμα περιμένω σε συζητήσεις να μου πει κάποιος αν η σύνταξη που δινόταν -ως σήμερα τουλάχιστον - δικαιολογείται ΜΟΝΟ από τις εισφορές του.  Στους μόνο που ΙΣΩΣ δικαιολογείται είναι σε αυτούς που είχαν βαρέα και ανθυγιεινά με τις εξωφρενικές εργοδοτικές εισφορές
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
το φορολογικο συστημα ακινητων σε βρεττανια, γερμανια κλπ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ και οδηγησε μονο μικρο ποσοστο πολιτων να εχει δικη του στεγη και οι πολλοι να μενουν στα νοικια, πραγμα που ειναι ΚΑΚΟ.
εδω που οι περισσοτεροι εχουμε δικο μας σπιτι ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ


ετσι  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
γιαυτο λενε οτι ειμασταν σοβιετια εκει το κρατος εδινε δωρεαν διαμερισματα σ πολιτες  :grin:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αν βάλεις 300 ευρώ τον μηνα για 35 χρόνια τοκιζόμενα με 2.5% ετησίως στα 35 χρόνια θα έχεις καταβάλλει 126.000 και τοκιζόμενα θα σου δώσουν 502.525 ευρώ ….

@ Tramountana
Για ξανακάνε τις πράξεις με τον τόκο είναι πολύ λιγότερα.  Τα 3.600 του πρώτου έτους τοκίζονται για 34,5 χρόνια, του δεύτερου για 33.5 κλπ.

Όσον αφορά για τις κρατήσεις το 1990, τότε ένας ΠΟΛΥ καλός μισθός ήταν 100.000 δρχ δηλαδή 300 €, όχι οι κρατήσεις.  Άρα αν οι κρατήσεις για σύνταξη ήταν 50 € τότε και με 5% στα 24 χρόνια (μακάρι τα ταμεία να πετύχαιναν το 5%), δίνουν σημερινά 160 €, όχι 300.

Ακόμα περιμένω σε συζητήσεις να μου πει κάποιος αν η σύνταξη που δινόταν -ως σήμερα τουλάχιστον - δικαιολογείται ΜΟΝΟ από τις εισφορές του.  Στους μόνο που ΙΣΩΣ δικαιολογείται είναι σε αυτούς που είχαν βαρέα και ανθυγιεινά με τις εξωφρενικές εργοδοτικές εισφορές

για τον υπολογισμό χρησιμοποίησα την συνάρτηση FV (future value) Excel με υποθετικές καταβολές 300 ευρώ τον μήνα για 35 χρόνια και ετήσιο επιτόκιο 2.5% (2.5/1200 μηνιαίο) ανατοκιζόμενο ανά μήνα… αυτό βγάζει το σύνολο του κεφαλαίου και τόκων μετά από 35 χρόνια μηνιαίων καταβολών…

επίσης για τον της μηνιαίας σύνταξης έβαλα το κεφάλαιο που δημιουργήθηκε από την προηγούμενη άσκηση σαν δάνειο και το απέσβεσα με μηνιαίες δόσεις σε βάθος 20ετίας πάλι με επιτόκιο 2.5% ετησίως (συνάρτηση ΡΜΤ)

το σενάριο με τα 300 τον μήνα είναι υποθετικό… όπως επίσης και το επιτόκιο είναι το εγγυημένο μαθηματικό επιτόκιο των ασφαλιστικών συμβολαίων συνταξης και δεν είναι αυτό που δίνουν οι τράπεζες κάθε φορά… και η εικοσαετία είναι το προσδοκώμενο όριο ζωής μετά την ηλικία συνταξιοδότησης (σχετικά αυθαίρετος υπολογισμός)

έχω βάλει τα δικά μου από τότε που άρχισα να δουλεύω κρατάω αρχείο με τους μηνιαίους μισθούς και τις κρατήσεις στο ΙΚΑ αναλυμένες κατά κάλυψη (σύνταξη, ασθένεια, παροχές σε είδος, παροχές σε χρήμα, ΟΑΕΔ, Εργατική Εστία, Εργατική Κατοικία) και έκανα την άσκηση κανονικά με τις διαφορές μέχρι πέρισυ τον Νοέμβριο (μετά βαρέθηκα να συνεχίσω)…

βέβαια πάντα ήμουν καλοπληρωμένος (να σκεφτείς ότι το 1984 που ξεκίνησα έπαιρνα 80.000 μηνιάτικο όταν η τότε γκόμενα μου και μετά γυναίκα μου στο δημόσιο έπαιρνε 32.000 με τρία ήδη χρόνια υπηρεσία και ο βασικός ήταν 15.000) … το αποτέλεσμα είναι να φανεί ότι η σύνταξη που θα πάρω είναι τραγική σε σχέση με αυτά που θα μπορούσα να αποταμιεύσω …

φυσικά επαναλαμβάνω ότι το σενάριο είναι υποθετικό και βασίζεται σε σταθερή καταβολή εισφορών οπότε δίνει μόνο ενδείξεις.. βαριέμαι να κάτσω να κάνω πλήρη ανάλυση των στοιχείων χρησιμοποιώντας τα επιτόκια που ισχύουν κάθε φορά κλπ κλπ κλπ… έτσι και αλλιώς θα κλάψω αν δώ το αποτέλεσμα (ας μην λησμονούμε ότι το εγγυημένο μαθηματικό επιτόκιο ήταν 5.2% μέχρι το 1994 και μετά έγινε 4.6%, 3.8%, 3.2% )

αν όμως κάνουμε αυτό το υποθετικό σενάριο με έναν ο οποίος πλήρωσε για 20 χρόνια από 300 ευρώ τον μήνα και βγήκε σε σύνταξη στα 48 του (οπότε το κεφάλαιο θα το πάρει σε 32 χρόνια πίσω σαν σύνταξη) τότε έχουμε τα ακόλουθα

συνολικές καταβολές 300*20*12=72000

αξία μετά από 20 χρόνια με τους τόκους 93.500
μηνιαία σύνταξη για 32 χρόνια 355 ευρω

ενας λοιπόν τύπος σαν και αυτόν τρώει από τα λεφτά τα δικά μου

και για το πρώτο παράδειγμα έχεις δίκιο ... υπολόγισα λάθος το PV

στην περίπτωση 35 ετών ασφάλισης με 300 τον μήνα και συνταξιοδότηση στα 60 είναι
καταβολές 126.000
με τόκους 202.000 (για εφάπαξ καταβολή)
σύνταξη για 20 χρόνια 1080 ευρώ τον μήνα (στο τέλος της εικοσαετίας θα έχει εισπράξει 256.000)


 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
[/b]

ετσι  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
γιαυτο λενε οτι ειμασταν σοβιετια εκει το κρατος εδινε δωρεαν διαμερισματα σ πολιτες  :grin:
δωρεαν σπιτι απο το κρατος ο καθε τεμπελης δεν πρεπει να εχει αλλα στην ελλαδα το 70% εχει καποιο σπιτι ειτε γιατι ηταν εξυπνος και εκανε οικονομια ειτε γιατι ειχε προγονους νοικοκυριδες και του το κληρονομησαν. αυτο το 70% και ανεργο να μεινει να πεινασει θα εχει τουλαχιστον μια στεγη να κοιμηθει δεν θα κοιμαται στους δρομους. τουλαχιστον μεχρι τωρα, αν γινουμε σαν την αγγλια-γερμανια-ηπα που σε αλλα θεματα ειναι καλυτερα αλλα στα ακινητα ΚΛΕΒΟΥΝ τον ιδιοκτητη, οποιος μενει χωρις εισοδημα αφου δεν θα εχει σπιτι θα μενει και ΑΣΤΕΓΟΣ. και αυτο ο  :jerking: τραμουντανας μας το ειπε για καλο βρεττανικο συστημα  :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
Μπαλτάκος: Το αντιρατσιστικό θα σημάνει την οριστική ρήξη ΝΔ και Εκκλησίας

159289-13864816.jpg


Μια πιο δεξιά πολιτική από δεξιούς πολιτικούς θέλει ο πρώην γενικός γραμματέας της κυβέρνησης, Τάκης Μπαλτάκος, ενώ σημείωσε ότι εάν ψηφιστεί το αντιρατσιστικό θα σημάνει την οριστική ρήξη της Νέας Δημοκρατίας με την Εκκλησία. Υπενθυμίζεται ότι με κινήσεις του Τ. Μπαλτάκου είχε παγώσει την πρώτη φορά το συγκεκριμένο νομοσχέδιο.
«Εάν περάσει το αντιρατσιστικό ως έχει, η διάρρηξη θα είναι οριστική και πλήρης. Εάν στο αντιρατσιστικό περάσει και η θρησκεία, κάτι το οποίο θα εμποδίζει τους Μητροπολίτες με εγκυκλίους ή από άμβωνος να καταφέρονται κατά αιρετικών ή – δεν θέλω να πω ονόματα – άλλων δογμάτων ή θρησκειών στο βαθμό που επηρεάζουν την ελληνική κοινωνική τάξη, όπως οι Μουσουλμάνοι, και εμποδιστούν ώστε να διώκονται γι’ αυτά που λένε, τότε η ρήξη θα είναι οριστική», είπε μιλώντας στο ΒήμαFm.

«Σχέδιο επιστροφής στελεχών δεν ξέρω αν υπάρχει, διότι δεν συμμετέχω τώρα στο σχεδιασμό», είπε ερωτηθείς σχετικά ενώ πρόσθεσε ότι «υπάρχουν σημεία που βλέπετε και εσείς, αλλά η διαφορά είναι ότι δεν έχει αξία να απευθύνεσαι σε άτομα χωρίς να αλλάζεις την πολιτική σου, διότι οι άνθρωποι αυτοί έφυγαν από τη Ν.Δ. για τους λόγους που ανέφεραν. Και αυτοί οι άνθρωποι έφυγαν για λόγους πολιτικής, επειδή άλλαξαν πολιτική. Δεν μπορείς να επανέλθεις λοιπόν αν η πολιτική σου είναι ίδια και αν επανέλθουν, δεν θα μεταφέρουν τους ψηφοφόρους τους, διότι οι άνθρωποι που τους ψήφισαν εκτός Ν.Δ. το έκαναν για συγκεκριμένους λόγους. Φυσικά (θέλω μια πιο δεξιά πολιτική). Πιο δεξιά πολιτική, εκπεφρασμένη από πιο δεξιούς πολιτικούς».

[video]http://tvxs.gr/news/ellada/mpaltakos-antiratsistiko-tha-simanei-tin-oristiki-riksi-nd-kai-ekklisias?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&utm_campaign=%CF%84v+%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82+%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B1[/video]
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
[/b]

ετσι  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
γιαυτο λενε οτι ειμασταν σοβιετια εκει το κρατος εδινε δωρεαν διαμερισματα σ πολιτες  :grin:

Η Σοβιετια ηταν και γαμω, μαν. Δεν υπηρχε ανεργος, αστεγος, πεινασμενος.
Και ας λενε παπαριες οι χαρτογιακαδες σημερα για δικτατοριες κτλ. Μια χαρα εκλογες γινοντουσαν για αντιπροσωπους απλα ολοι οι υποψηφιοι ηταν του κομμουνιστικου κομματος. Τι θελατε δηλαδη; Να εχουν κοινοβουλευτισμο και να κανει κομμα η καθε πρακτοραντζα με τα λεφτα της CIA;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom