Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

skletzas

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.112
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
υπάρχει μεγάλη απόκλιση μεταξύ του δούλευα και του πλήρωνα…

μπορεί κάποιος να δούλευε πενήντα χρόνια και να πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές για δεκαπέντε και τα άλλα να τα δούλευε μαύρα (οικοδόμοι)
μπορεί κάποιος να δούλευε πενήντα χρόνια και να πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές για ένα μικρό μέρος του μισθού του (τον βασικό) και τα άλλα να τα έπαιρνε μαύρα


και ακόμη ακόμη μπορεί κάποιος να δούλευε πενήντα χρόνια με τον βασικό της συλλογικής σύμβασης… πόσο δηλαδή σύνταξη πρέπει να πάρει ??

ΥΓ μην βάζεις στην κατηγορία των συνταξιούχων τους αγρότες… αυτοί αρχίσαν να πληρώνουν εισφορές από το 1992 και μετά οπότε όσοι βγαίνουν σε σύνταξη τώρα έχουν το πολύ 22 χρόνια ασφαλιστικών εισφορών

καιρός να πάμε σε ένα σύστημα στο οποίο θα παίρνεις σύνταξη αναλογα με το πόσα πλήρωσες … αν δεν πλήρωσες θα παίρνεις αρχίδια
ΚΑΝΕΝΑΣ οικοδομός δεν δούλευε ανασφάλιστος.
Αν δεν του κόλλαγαν ένσημα οι διάφοροι Τζήμεροι,τα πλήρωνε μόνος του.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
εμεις αντιθετως μονο σε κατι σαν και σενα ελπιζουμε
να μας σωσουν
Ακριβως καποιοι σαν εμενα θα σας σωσουν τελικα. Μην εχεις αμφιβολια.
Προφανως δεν θα σε σωσουν οι διάφοροι λαϊκιστές με τα παχια λογια.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ΚΑΝΕΝΑΣ οικοδομός δεν δούλευε ανασφάλιστος.
Αν δεν του κόλλαγαν ένσημα οι διάφοροι Τζήμεροι,τα πλήρωνε μόνος του.

σιγά μην κολλούσαν τα ένσημα όλα… 100 κατά μέγιστον βάζανε για να δικαιούνται το επίδομα ανεργίας στην διάρκεια της οποίας δουλευαν μαύρα…

αυτά αλλού εκει που δεν κατέχουν… όσοι κτίσαν σπίτι ξέρουν τι παίζει…
 

mounta

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2014
Μηνύματα
530
Like
0
Πόντοι
6

μονο που εχεις ξεχασει κατι.υποστηριζεις κλεφτες και ψευτες.που με μισθο που κοβουν απο μονοι τους στο 5000λιαρο εκαστος με 0 ενσυμα εργασιας οι περισσοτεροι,αποφασιζουν γιαμεση συνταξη 500 ευρω.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
εμεις αντιθετως μονο σε κατι σαν και σενα ελπιζουμε
να μας σωσουν
Χαχαχα ναι ναι ελπίζουμε!!!! Μπούρδα Καλαματιανη ποτε πάμε για εκλογές;;; Πολλά θα θα θα ειναι ο αντωνακης τελευταία
 

Traveller 2

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
2.020
Like
153
Πόντοι
16
σιγά μην κολλούσαν τα ένσημα όλα… 100 κατά μέγιστον βάζανε για να δικαιούνται το επίδομα ανεργίας στην διάρκεια της οποίας δουλευαν μαύρα…

αυτά αλλού εκει που δεν κατέχουν… όσοι κτίσαν σπίτι ξέρουν τι παίζει…
Έτσι μπράβο, κι εγώ έχτισα και ξέρω τι μπαταχτσήδες είναι όλοι τους!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
μονο που εχεις ξεχασει κατι.υποστηριζεις κλεφτες και ψευτες.που με μισθο που κοβουν απο μονοι τους στο 5000λιαρο εκαστος με 0 ενσυμα εργασιας οι περισσοτεροι,αποφασιζουν γιαμεση συνταξη 500 ευρω.
Όταν καταλάβεις ότι τα λεφτα πρεπει να τα εχουν οι νεοι και όχι οι γεροι, ξανασυζητάμε.
Σε επιχειρηματα του στυλ "βουλευτης των 5 χιλιαδων δεν νομιμοποιείται να ριχνει τη συνταξη στα 500 ευρω" αδυνατώ να απαντησω.
 

skletzas

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.112
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
σιγά μην κολλούσαν τα ένσημα όλα… 100 κατά μέγιστον βάζανε για να δικαιούνται το επίδομα ανεργίας στην διάρκεια της οποίας δουλευαν μαύρα…

αυτά αλλού εκει που δεν κατέχουν… όσοι κτίσαν σπίτι ξέρουν τι παίζει…
Όσοι χτίσαν σπίτια πλήρωναν τον εργολάβο και όχι ξεχωριστά τον κάθε εργάτη.
Το τι πλήρωνε και έδινε ο εργολάβος δεν το ξέρεις.


Και κανένας οικοδόμος δεν ήθελε να είναι ανασφάλιστος γιατι ΠΑΝΤΑ υπήρχε η ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιθανότητα να έχει εργατικό ατύχημα.

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Χαχαχα ναι ναι ελπίζουμε!!!! Μπούρδα Καλαματιανη ποτε πάμε για εκλογές;;; Πολλά θα θα θα ειναι ο αντωνακης τελευταία
Βιαζεσαι να ανανεωσει την τετραετια ο Σαμαρας? Μην βιαζεσαι, όλα στην ωρα τους.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Βιαζεσαι να ανανεωσει την τετραετια ο Σαμαρας? Μην βιαζεσαι, όλα στην ωρα τους.
ναι βρε για αυτο ρωτάω. Έλεγε εκλογές το 2016 εγω τον βλέπω μέσα σε 6 μήνες το πολυ....! Εσυ έχεις καμία ημερομηνία να μας πεις; Για ρωτά εκεί
 

mounta

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2014
Μηνύματα
530
Like
0
Πόντοι
6
Όταν καταλάβεις ότι τα λεφτα πρεπει να τα εχουν οι νεοι και όχι οι γεροι, ξανασυζητάμε.
Σε επιχειρηματα του στυλ "βουλευτης των 5 χιλιαδων δεν νομιμοποιείται να ριχνει τη συνταξη στα 500 ευρω" αδυνατώ να απαντησω.
δηλαδη εγω που ειμαι νεος εχω παρα με ουρα ε?που τα πτυχια μου τα χω σε κορνιζα?γεια σου ρε αλεξ νεοδημοκρατη.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μιλάει και το κόμμα στο οποίο ανήκει ο Μαντούβαλος .

Το θράσος σε αυτή την χώρα δεν έχει όρια.

μιλάει κάποιος που στο κόμμα το οποίο ανήκει υπήρχαν κατά ομολογία του ιδίου του κόμματος οι μεγαλύτεροι χαφιέδες και πράκτορες

Βελουχιώτης
Πλουμπίδης
Βαβούδης
Ζαχαριάδης

κλπ…
 

skletzas

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.112
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Μιλαει ο αλεξ71.
Αν το παρουμε ετσι, όταν μιλας εσυ μιλαει το κομμα των σφαγεων του ελληνικου εθνους.
Ο Άλεξ71 που έχει σαν υπογραφή σύνθημα της ΝΔ.

Για σφαγές μην μιλας,ειδικά οταν έχεις στο κόμμα που υποστηρίζεις,υπουργό που κυκλοφορούσε με τσεκούρια.

 

mounta

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2014
Μηνύματα
530
Like
0
Πόντοι
6
μιλάει κάποιος που στο κόμμα το οποίο ανήκει υπήρχαν κατά ομολογία του ιδίου του κόμματος οι μεγαλύτεροι χαφιέδες και πράκτορες

Βελουχιώτης
Πλουμπίδης
Βαβούδης
Ζαχαριάδης

κλπ…
ρε κανετε κοντρες για το ποιος ειναι το μεγαλυτερο λαμογιο?πατε καλα εκει στα γραφεια της νδ?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
δηλαδη εγω που ειμαι νεος εχω παρα με ουρα ε?που τα πτυχια μου τα χω σε κορνιζα?γεια σου ρε αλεξ νεοδημοκρατη.
δηλαδη εγω που ειμαι νεος εχω παρα με ουρα ε?που τα πτυχια μου τα χω σε κορνιζα?γεια σου ρε αλεξ νεοδημοκρατη.
δηλαδη εγω που ειμαι νεος εχω παρα με ουρα ε?που τα πτυχια μου τα χω σε κορνιζα?γεια σου ρε αλεξ νεοδημοκρατη.
Άλλο μισθό 18-24 άλλο μισθό 25-29 και άλλο μισθό 30 άνω. Φυσικά κανένας εργοδότης δεν θα πάρει 30 άνω
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Όσοι χτίσαν σπίτια πλήρωναν τον εργολάβο και όχι ξεχωριστά τον κάθε εργάτη.
Το τι πλήρωνε και έδινε ο εργολάβος δεν το ξέρεις.


Και κανένας οικοδόμος δεν ήθελε να είναι ανασφάλιστος γιατι ΠΑΝΤΑ υπήρχε η ΤΕΡΑΣΤΙΑ πιθανότητα να έχει εργατικό ατύχημα.

λες παπαριές…

υπόλογος για τα ένσημα ήταν πάντα ο ιδιοκτήτης της οικοδομής και όχι ο κάθε μικροεργολάβος που του έδινε να κάνει κάτι (πχ σοβάδες)…

ο ιδιοκτήτης του σπιτιού είχε μερίδα στο ΙΚΑ και υπέβαλλε αναλυτικές καταστάσεις ενσήμων για κάθε εργάτη που είχε στην οικοδομή ανεξάρτητα από το αν τον είχε αυτός ή κάποιος εργολάβος…

μόνη περίπτωση να μην το έκανε αυτό είναι να αναθέσει το έργο σε κατασκευαστική εταιρεία…

παίξε παραπέρα… 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom