Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οι εφοπλιστες,οι μεγαλοβιομηχανοι,η εκκλησια,γενικα οι πλουσιοι πολιτες αυτου του γαμωτοπου,γιατι εχουν τοσες φορολογικες
ελαφρυνσεις;γιατι δεν πληρωνουν αυτα που τους αναλογουν;

(1) οι εφοπλιστές πληρώνουν φόρο σύμφωνα με την χωρητικότητα των καραβιών που έχουν υπό ελληνική σημαία... αυτό συμβαίνει διεθνώς από αμνημονεύτων χρόνων ακόμη και στην Σοβιετία έτσι ήταν

(2) οι μεγαλοβιομήχανοι πληρώνουν φόρο στα μερίσματα που λαμβάνουν από τα κέρδη των επιχειρήσεων τους (40%)... επίσης αν τυχαίνει να έχουν θέσεις σε ΔΣ οι αμοιβές που παίρνουν φορολογούνται με 35%... αν έχουν άλλη έμισθη θέση στην επιχείρηση τότε πληρώνουν και φόρο μισθωτών υπηρεσιών...

(3) η εκκλησία πληρώνει κανονικά φόρο στα εισοδήματα που έχει από επιχειρηματικές δραστηριότητες (ενοικιάσεις κτιρίων, πώληση αντικειμένων κλπ)

αυτοί που δεν πληρώνουν φόρο (και δεν πλήρωναν ποτέ τους) ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες, μαστοράντζες, συνεργεία αυτοκινήτων κλπ κλπ κλπ κλπ όπως και οι αγρότες

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Άμεση σχέση, μπορεί να μην έχει, αλλά έχει σίγουρα έμμεση. Συντελεστές και "φορολογική βαση" ορίζονται και διευρύνονται με σκοπό, πρωτίστως, να αυξηθούν τα έσοδα, αλλά και δευτερευόντως να "καλυφθεί" μερος της "χασούρας" από φοροδιαφυγή.  
Επισης χεζουν οι αρκούδες στο δασος.
Το αυτονοητο που αναφέρατε σε τι βοηθαει την εξελιξη της συζητησης?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Tυπε το δικαιο ειναι αυτο που συμβαινει τωρα...Να εισαι ΑΝΕΡΓΟΣ κ επειδη δουλευες 10 χρονια απεκτησες ενα αυτοκινητο 1400 κ επειδη ο χαζος ο πατερας σου σου εδωσε κ ενα σπιτι να μενεις να σου βαζει φορο βαση τεκμηριων....και οχι βαση οσα δηλωνεις..!Το καλυτερο βεβαια ειναι ΑΦΟΥ σε εβαλαν να τα πληρωσεις..(ΕΑΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ) να βγαινουν κ να λενε τα τεκμηρια ειναι ΑΔΙΚΑ. Ρε πουσταρια πριν τα βαλετε δεν το ξερατε? Μετα το ανακαλυψατε? Οπως κ με το επιδομα απο το πεονασμα

ρε παπάρα το αυτοκίνητο των 1400 κε έχει έξοδα ... που στο διάολο τα βρίσκει ένας άνεργος??

για παράδειγμα έχω ένα 1400 κε το οποίο το κρατάω γιατί το χρησιμοποιεί ο γιός μου και η κόρη μου (μαθαίνουν σε αυτό)... λοιπόν έχει τετρακόσια τον χρόνο ασφάλεια, ένα κατοσταρικο τέλη κυκλοφορίας, ένα διακοσάρι λάδια, τακάκια και λοιπά και ένα κατοστάρι σε λάστιχα (ένα σετ κάθε τρία χρόνια) χωρια βενζίνες δηλαδή μάνι μάνι 800 ευρώ πάγια έξοδα χωρίς καύσιμα...

πάμε και σε ένα σπίτι...

το λίγο λίγο ένα σπίτι έχει ένα κατοστάρικο τον μήνα έξοδα (μόνο τα πάγια του) φώς,νερό, κοινόχρηστα... δηλαδή 1200 τον χρόνο...

αρα εφόσον έχεις αυτοκίνητο και σπίτι πρέπει να έχεις εισόδημα απλά και μόνο για να τα συντηρείς να υπάρχουνε...
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.795
Κριτικές
90
Like
36.759
Πόντοι
25.467
Επισης χεζουν οι αρκούδες στο δασος.
Το αυτονοητο που αναφέρατε σε τι βοηθαει την εξελιξη της συζητησης?

Στο ότι η φορολογία τείνει να γίνεται άδικη με τους πολίτες που έχουν φορολογική συνείδηση, εξ αιτίας της "ανικανότητας" (να το πώ;) ή της αδυναμίας να παταχθεί η φοροδιαφυγή.  :)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ρε παπάρα το αυτοκίνητο των 1400 κε έχει έξοδα ... που στο διάολο τα βρίσκει ένας άνεργος??

για παράδειγμα έχω ένα 1400 κε το οποίο το κρατάω γιατί το χρησιμοποιεί ο γιός μου και η κόρη μου (μαθαίνουν σε αυτό)... λοιπόν έχει τετρακόσια τον χρόνο ασφάλεια, ένα κατοσταρικο τέλη κυκλοφορίας, ένα διακοσάρι λάδια, τακάκια και λοιπά και ένα κατοστάρι σε λάστιχα (ένα σετ κάθε τρία χρόνια) χωρια βενζίνες δηλαδή μάνι μάνι 800 ευρώ πάγια έξοδα χωρίς καύσιμα...

πάμε και σε ένα σπίτι...

το λίγο λίγο ένα σπίτι έχει ένα κατοστάρικο τον μήνα έξοδα (μόνο τα πάγια του) φώς,νερό, κοινόχρηστα... δηλαδή 1200 τον χρόνο...

αρα εφόσον έχεις αυτοκίνητο και σπίτι πρέπει να έχεις εισόδημα απλά και μόνο για να τα συντηρείς να υπάρχουνε...
Του τα δινουν οι γονεις ή οι θειοι του. Θα πρεπει να τα δηλωσει ως δωρεα για να φορολογηθουν ως τετοια?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Στο ότι η φορολογία τείνει να γίνεται άδικη με τους πολίτες που έχουν φορολογική συνείδηση, εξ αιτίας της "ανικανότητας" (να το πώ;) ή της αδυναμίας να παταχθεί η φοροδιαφυγή.  :)
Αρα με δικαιώνετε απολυτα.
Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι οι φορολογικοι συντελεστες αλλά η μη ανακαλυψη της φορολογητεας υλης. Ευχαριστω. Μονο που δεν ειδα να με στηρίξετε χθες που ελεγα ακριβως αυτό. Στην κριτικη όμως σπευσατε αμεσα.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Αρα με δικαιώνετε απολυτα.
Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι οι φορολογικοι συντελεστες αλλά η μη ανακαλυψη της φορολογητεας υλης. Ευχαριστω. Μονο που δεν ειδα να με στηρίξετε χθες που ελεγα ακριβως αυτό. Στην κριτικη όμως σπευσατε αμεσα.

επιμένεις να μην θες να καταλάβεις ότι ο ίδιος συντελεστής φορολόγησης σε χαμηλό ή πολύ χαμηλό εισόδημα είναι εξοντωτικός σε σχέση με ένα υψηλό εισόδημα :hammer:
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
ρε παπάρα το αυτοκίνητο των 1400 κε έχει έξοδα ... που στο διάολο τα βρίσκει ένας άνεργος??

για παράδειγμα έχω ένα 1400 κε το οποίο το κρατάω γιατί το χρησιμοποιεί ο γιός μου και η κόρη μου (μαθαίνουν σε αυτό)... λοιπόν έχει τετρακόσια τον χρόνο ασφάλεια, ένα κατοσταρικο τέλη κυκλοφορίας, ένα διακοσάρι λάδια, τακάκια και λοιπά και ένα κατοστάρι σε λάστιχα (ένα σετ κάθε τρία χρόνια) χωρια βενζίνες δηλαδή μάνι μάνι 800 ευρώ πάγια έξοδα χωρίς καύσιμα...

πάμε και σε ένα σπίτι...

το λίγο λίγο ένα σπίτι έχει ένα κατοστάρικο τον μήνα έξοδα (μόνο τα πάγια του) φώς,νερό, κοινόχρηστα... δηλαδή 1200 τον χρόνο...

αρα εφόσον έχεις αυτοκίνητο και σπίτι πρέπει να έχεις εισόδημα απλά και μόνο για να τα συντηρείς να υπάρχουνε...
Και αν ειναι καποιος ατυχος στην ζωη,και δεν εχει εισοδημα,πρεπει να φορολογειται κιολας επειδη εχει αμαξι;
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
Του τα δινουν οι γονεις ή οι θειοι του. Θα πρεπει να τα δηλωσει ως δωρεα για να φορολογηθουν ως τετοια?
στο ελληνικο κρατος δυστυχως οι νομοι ειναι αυτοι και 10 ευρω να δωσεις στο παιδι σου ειναι δωρεα χρηματικη και υποβαλεται σε φορο 10% αρα αν θες να εισαι νομιμος πρεπει να πας 1 ευρω στο κρατος  :jerking:
επισης αν τους πεις την βγαζω με φασολια που καλλιεργω ο ιδιος και συντηρω το 1000αρι αμαξι μου επειδη ειμαι παλιος μηχανικος με 100 ευρω το χρονο δεν σε πιστευουνε. υπηρξε ενας στην Κρητη που οντως ζουσε με κανα 1000αρι ευρω το χρονο και πηγε στην εφορια και τους εβρισε-απειλησε εγγραφως για τα τεκμηρια που του φορτωσανε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Και αν ειναι καποιος ατυχος στην ζωη,και δεν εχει εισοδημα,πρεπει να φορολογειται κιολας επειδη εχει αμαξι;
Τωρα γιατι του κανεις πάσα? Θα σου πει "και πού βρισκει λεφτα να το συντηρει".
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
απλο ειναι εφαρμοζεις ενα συστημα σαν το αμερικανικο να δεις τι περιουσια εχει ο αλλος, τι λεφτα στην τραπεζα  :grin: :grin:
δν γινεται να δηλωνει 10χιλιαδες τ χρονο και να εχει και πισινα
κατευθειαν θα παταχθει η φοροδιαφυγη οχι να τη πληρωνει ο μικρομεσαιος
ο αλεξ ανηκει στην κατηγορια π δηλωνουν 10χιλιαδες το χρονο  :grin: :grin:
Και εγω σε αυτη την κατηγορια θα ανηκω απο του χρονου.Ουτε καν 12 χιλιαρικα δεν θα δηλωνω,να μην πληρωνω και εισφορα αλληλεγγυης.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
στο ελληνικο κρατος δυστυχως οι νομοι ειναι αυτοι και 10 ευρω να δωσεις στο παιδι σου ειναι δωρεα χρηματικη και υποβαλεται σε φορο 10% αρα αν θες να εισαι νομιμος πρεπει να πας 1 ευρω στο κρατος  :jerking:
επισης αν τους πεις την βγαζω με φασολια που καλλιεργω ο ιδιος και συντηρω το 1000αρι αμαξι μου επειδη ειμαι παλιος μηχανικος με 100 ευρω το χρονο δεν σε πιστευουνε. υπηρξε ενας στην κρητη που οντως ζουσε με κανα 1000αρι ευρω το χρονο και πηγε στην εφορια και τους εβρισε-απειλησε για τα τεκμηρια που του φωρτωσανε.
Τα τεκμήρια είναι "μαχητα".
Μπορεις να αποδειξεις ότι δεν ισχυουν.
Αντι να παει να βρισει, μπορουσε σαν πολιτισμένος ανθρωπος να αποδειξει ότι δεν ισχυουν. Τοσο απλα.
Επειδή όμως για κάθε ΕΝΑΝ που αδικειται από τα τεκμήρια, υπαρχουν αλλοι χιλιαδες που ΔΕΝ αδικουνται και προσπαθουν να φοροαποφυγουν, καλο θα είναι να βλέπουμε το δασος και όχι το δεντρο.
Αλλιως τι μας λες τωρα? Ότι επειδή αδικηθηκε ενας από τα τεκμήρια, τα οποια μπορει ούτως ή αλλως να ανατρεψει, πρεπει να καταργηθουν για να κλεβουν ανετα αλλοι χιλιοι?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Και εγω σε αυτη την κατηγορια θα ανηκω απο του χρονου.Ουτε καν 12 χιλιαρικα δεν θα δηλωνω,να μην πληρωνω και εισφορα αλληλεγγυης.
Ενώ θα βγαζεις περισσοτερα ας πουμε?
Πολύ ωραια, αρα γιατι διαμαρτύρεσαι?
35% από το πρωτο ευρω ο φορος από του χρονου. Να καλυψουμε και την φοροδιαφυγή του Μαστερ.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
Τα τεκμήρια είναι "μαχητα".
Μπορεις να αποδειξεις ότι δεν ισχυουν.
Αντι να παει να βρισει, μπορουσε σαν πολιτισμένος ανθρωπος να αποδειξει ότι δεν ισχυουν. Τοσο απλα.
Επειδή όμως για κάθε ΕΝΑΝ που αδικειται από τα τεκμήρια, υπαρχουν αλλοι χιλιαδες που ΔΕΝ αδικουνται και προσπαθουν να φοροαποφυγουν, καλο θα είναι να βλέπουμε το δασος και όχι το δεντρο.
Αλλιως τι μας λες τωρα? Ότι επειδή αδικηθηκε ενας από τα τεκμήρια, τα οποια μπορει ούτως ή αλλως να ανατρεψει, πρεπει να καταργηθουν για να κλεβουν ανετα αλλοι χιλιοι?
Το θεμα ειναι οτι εμεις που δηλωναμε κανονικα τα εισοδηματα μας και πληρωναμε σαν χανοι,ειμαστε οι μαλακες.Και τωρα πληρωνουμε παραπανω,ακριβως επειδη ειμαστε νομοταγεις.Ε να πανε να γαμηθουν.
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
Τα τεκμήρια είναι "μαχητα".
Μπορεις να αποδειξεις ότι δεν ισχυουν.
Αντι να παει να βρισει, μπορουσε σαν πολιτισμένος ανθρωπος να αποδειξει ότι δεν ισχυουν. Τοσο απλα.
Επειδή όμως για κάθε ΕΝΑΝ που αδικειται από τα τεκμήρια, υπαρχουν αλλοι χιλιαδες που ΔΕΝ αδικουνται και προσπαθουν να φοροαποφυγουν, καλο θα είναι να βλέπουμε το δασος και όχι το δεντρο.
Αλλιως τι μας λες τωρα? Ότι επειδή αδικηθηκε ενας από τα τεκμήρια, τα οποια μπορει ούτως ή αλλως να ανατρεψει, πρεπει να καταργηθουν για να κλεβουν ανετα αλλοι χιλιοι?
με αυτα τα κριτηρια πιασανε χιλιαδες φοιτητες και χιλιαδες ανεργους, μαλλον αναποδα ειναι η αναλογια 1 προς 1000 που γραφεις
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
38
Πόντοι
366
Ενώ θα βγαζεις περισσοτερα ας πουμε?
Πολύ ωραια, αρα γιατι διαμαρτύρεσαι?
35% από το πρωτο ευρω ο φορος από του χρονου. Να καλυψουμε και την φοροδιαφυγή του Μαστερ.
Φιλοξενουμενοι οι νοικαρηδες πλεον,με λιγοτερο νοικι.Και ας μην μου πληρωνουν και μια,στα παπαρια μου.Καλυτερα,απο το
να συντηρω αυτο το γαμωκρατος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
με αυτα τα κριτηρια πιασανε χιλιαδες φοιτητες και χιλιαδες ανεργους, μαλλον αναποδα ειναι η αναλογια 1 προς 1000 που γραφεις
Αμ δε. Αν καταργηθουν τα τεκμήρια δεν φανταζεσαι τι θα γινει.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Αμ δε. Αν καταργηθουν τα τεκμήρια δεν φανταζεσαι τι θα γινει.
ακου να δεις πιρφορε, και ο στουρναρας ελεγε πως ακριβυνε το πετρελαιο στα υψη και εστειλε κοσμο στον ταφο επειδη 4-5 θερμαινανε την πισινα τους φθηνα, δε σημαινει πως αυτο ειναι το δικαιο ουτε το σωστο ουτε το συνταγματικο. Το συνταγμα γραφει ρητα πως η φορολογια ειναι αναλογη του εισοδηματος, μονον το εισοδημα μπορει να φορολογηθει τιποτε αλλο, ας κατσει να βρει λοιπον το ειδοδημα και να αφησει τις γενικευσεις και τις αηδιες,αυτη ειναι η δουλεια του κρατους, αμα δε μπορει να την κανουνε να παραιτηθουνε! ακομα και ενας πολιτης να αδικειται τοτε προκειται για εγκλημα! και να παρακαλας σε καμια "αλλου ειδους"γενικευση να μην τυχει να εισαι εσυ ο αδικημενος  ;)
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
200
Πόντοι
866
ακου να δεις πιρφορε, και ο στουρναρας ελεγε πως ακριβυνε το πετρελαιο στα υψη και εστειλε κοσμο στον ταφο επειδη 4-5 θερμαινανε την πισινα τους φθηνα, δε σημαινει πως αυτο ειναι το δικαιο ουτε το σωστο ουτε το συνταγματικο. Το συνταγμα γραφει ρητα πως η φορολογια ειναι αναλογη του εισοδηματος, μονον το εισοδημα μπορει να φορολογηθει τιποτε αλλο, ας κατσει να βρει λοιπον το ειδοδημα και να αφησει τις γενικευσεις και τις αηδιες,αυτη ειναι η δουλεια του κρατους, αμα δε μπορει να την κανουνε να παραιτηθουνε! ακομα και ενας πολιτης να αδικειται τοτε προκειται για εγκλημα! και να παρακαλας σε καμια "αλλου ειδους"γενικευση να μην τυχει να εισαι εσυ ο αδικημενος  ;)
νωντονομος
νωντοχουντα τυπε

:rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom