Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 39K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.148
Like
4.690
Πόντοι
1.756
Εκ του fb...
Για το βίντεο της ομιλίας στη βουλή

"Ο Μιχάλης δεν είναι ευειδής. Μάλλον κακομούτσουνο τον λες…

Ο Μιχάλης είναι μπατιρόπαιδο. Κάνει μπαμ από μακριά…

Ο Μιχάλης πιθανότατα να μην τελείωσε το σχολείο. Να τον βγάλανε νωρίς οι γονείς του, κάποιος ίσως κυρ Στέλιος και κάποια ίσως κυρά Μάρθα, για να πιάσει μεροκάματο. Ο κυρ Στέλιος καταλάβαινε λίγα Ελληνικά, αλλά δεν τα μιλούσε. Η κυρά Μάρθα πάλι όχι.

Ο Μιχάλης μπορεί να ψιλοασχολήθηκε με τα πολιτικά. Ίσως και όχι. Άλλωστε δεν τα πολυκαταλάβαινε. Όλη μέρα μεροκάματο, που καιρός για διαβάσματα και αναλύσεις…

Ο Μιχάλης μπορεί και να ακολούθησε την παρέα σε εθνικιστικές οργανώσεις. Μπορεί και όχι. Κάποια του ακουγόντουσαν σωστά. Με κάποια κατσούφιαζε. Άλλωστε ο παππούς του είχε σηκώσει το ντουφέκι στους Γερμανούς.

Ο Μιχάλης άκουσε πως μπήκαν οι Ρώσοι στη χώρα του. Τη δεύτερη. Που τον γέννησε. Δεν είχε χρήματα ή γνωριμίες να φύγει γι αλλού, να γλιτώσει τις σφαίρες. Αλλά ούτε και το γούσταρε κιόλας. Ήθελε να μείνει να πολεμήσει…

Ο Μιχάλης βρέθηκε στο βασικό στόχο επίθεσης των Ρώσων. Είναι με ένα όπλο πρωί μεσημέρι βράδυ. Δεν κοιμάται, ψιλοτρώει, έχει να νιφτεί ένα μήνα. Στήνει καραούλι και περιμένει. Μέσα στα ερείπια…Σήμερα ζει, αύριο όχι…Μια ανάσα πάνω μια κάτω…έτσι είναι ο πόλεμος…

Ο Μιχάλης έλαβε μήνυμα από τον πρόεδρο. Να βγει να πει δυο κουβέντες, γιατί ο πρόεδρος θα μιλήσει στην πρώτη πατρίδα. Την άγνωστη, που δεν έχει δει ποτέ.

Ο Μιχάλης δεν τα πάει καλά στα λόγια. 2-3 φράσεις στεγνές, σταράτες. Είμαι Ουκρανός, είμαι κι Έλληνας, πολέμησε ο παππούς τους ναζί, τους πολεμώ κι εγώ…είμαι στο στρατό, στο τάγμα των ΑΖΟΦ, στη Μαριούπολη με ένα τουφέκι…βοηθάτε μας…

Η πρώτη πατρίδα τον άκουσε τον Μιχάλη…

Της φάνηκε άσχημος, άπλυτος, ρακένδυτος, μαυριδερός. Είναι και στους ΑΖΟΦ, άρα ναζί, άρα καλά του κάνουνε οι Ρώσοι…Κακώς μάς τον φέρατε εδώ. Εδώ είμαστε όμορφοι, πλυμένοι, καλοντυμένοι και πρωτίστως δημοκράτες…

Ο Μιχάλης δεν άκουσε τίποτα από δαύτα…δεν είχε καιρό άλλωστε…δυο κουβέντες στεγνές είπε στο μαραφέτι απέναντι και πίσω στο καραούλι. Σήμερα ζούμε, αύριο όχι. Μια ανάσα πάνω, μια κάτω δεν κάνει τη διαφορά.

Έτσι είναι ο πόλεμος…"
...Και μενα ο ενας παππους μου πολεμουσε τους Ναζι.....αλλα εχω μαμα Γερμανιδα,και ο αλλος παππους μου ηταν στους Ναζι (δεν ηθελε να ειναι,αλλα τοτε ή πολεμουσες ή πηγαινες αποσπασμα)....τον κυρ Μιχαλη τον υποχρεωνει κανεις να ειναι με τους Ναζι??? Δεν μπορει να πολεμησει με τον απλο τακτικο στρατο??? Ο Μιχαλης ειναι μαλακας....ο Μιχαλης ειναι φασιστας....τον Μιχαλη αν τον δω μπροστα μου,θα του κοψω τον λαιμο με τον νυχοκοπτη....
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.352
Κριτικές
1
Like
35.431
Πόντοι
6.256
Ουρες χιλιομετρων με αυτοκινητα ουκρανων που επιστρεφουν σπιτια τους. Κιεβο και βλιβ.
Τελικα γιατι δε μπηκαν οι ρωσοι.
Βαρεθηκαμε να ακουμε οι αοπλοι ουκρανοι οι ρωσοι με τα συγχρονα οπλα που θα εκαναν περιπατο ...αλλα τελικα δεν εκαναν.
Τζαμπα εφαγαν τις κυρωσεις οι ρωσοι; Χωρις λογο ξεσπιτωθηκαν οι ουκρανοι.
Χωρις λογο σκοτωθηκε ο κοσμος;.
Κατι δεν παει καλα εδω
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ολόκληρο πακέτο να σου δώσουμε ρωσόδουλη λινάτσα να το βάλεις στον πάτο σου.
Πιεξ εσυ καυλωσες λιγακι με τον αγωνα του Μιχαλη απο Μιχαηλ στο ειρηνευτικο ταγμα Αζοφ;
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
Καλή η μαλακία σου...

Τα λιμά της ΝΔ έχουν βαλθεί να μας πείσουν ότι ο νεάτερνταλ που έβαλε ο Κουλης στη βουλή είναι ορίτζιναλ πατριώτης και δε πειράζει που είναι σαν ούγκανος.

Μέχρι χθες βέβαια τους χαλούσε την αισθητική ο Τσίπρας που δε φοράει γραβάτα...
Φουκαριάρη, όνομα και πράμα, θα σταθώ στη "μαλακία σου".
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και μη μιλάς για αισθητική όταν γράφεις ακαλαίσθητα.
Ευχαριστω
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Φουκαριάρη, όνομα και πράμα, θα σταθώ στη "μαλακία σου".
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και μη μιλάς για αισθητική όταν γράφεις ακαλαίσθητα.
Ευχαριστω

Αφού γράφεις μαλακίες και δεν είναι και δικές σου... δυό φορές μαλάκας λοιπόν.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
...Και μενα ο ενας παππους μου πολεμουσε τους Ναζι.....αλλα εχω μαμα Γερμανιδα,και ο αλλος παππους μου ηταν στους Ναζι (δεν ηθελε να ειναι,αλλα τοτε ή πολεμουσες ή πηγαινες αποσπασμα)....τον κυρ Μιχαλη τον υποχρεωνει κανεις να ειναι με τους Ναζι??? Δεν μπορει να πολεμησει με τον απλο τακτικο στρατο??? Ο Μιχαλης ειναι μαλακας....ο Μιχαλης ειναι φασιστας....τον Μιχαλη αν τον δω μπροστα μου,θα του κοψω τον λαιμο με τον νυχοκοπτη....
Στον τακτικό στρατο ανήκει το τάγμα αζόφ...
Κι ο μέσος ουκρανός της μαριούπολης που θελει να πολεμήσει για την πατρίδα του δεν σκέφτεται αριστερες παπαριες, έχει φοβαρότερα θέματα = ρωσους απένσντί του
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Εσύ πάντα ήσουνα.

Έλα, ρούφα το καβλί μου...

px75-1.jpg
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.148
Like
4.690
Πόντοι
1.756
Στον τακτικό στρατο ανήκει το τάγμα αζόφ...
Κι ο μέσος ουκρανός της μαριούπολης που θελει να πολεμήσει για την πατρίδα του δεν σκέφτεται αριστερες παπαριες, έχει φοβαρότερα θέματα = ρωσους απένσντί του
το οτι ανηκει στον τακτικο δεν του δινει αφεση αμαρτιων.....οταν ακουμπας σκατα με το γαντι,το γαντι γινεται σκατενιο.......το σκατο δεν γινεται "γαντενιο".....
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
το οτι ανηκει στον τακτικο δεν του δινει αφεση αμαρτιων.....οταν ακουμπας σκατα με το γαντι,το γαντι γινεται σκατενιο.......το σκατο δεν γινεται "γαντενιο".....
Πολεμούν για την πατρίδα τους φίλε.
Όλα τα άλλα ειναι άγνωστες λέξεις
 

jim2323

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
3.526
Like
9.609
Πόντοι
2.306
Σου κάνει με οινόπνευμα ή εισαι ευαισθητούλι κσι στην επιδερμίδα?
Ότι έχεις φίλε μην σε βάζω σε κόπο- και που λες ο Μιχάλης ο αζοφιτης που δεν ξέρει γρι λέξη ελληνικά ούτε τον ξέρει κανείς στη κοινότητα των ομογενών πως να τών ξέρουν άλλωστε οι ομογενείς δεν συχνάζουν σε ναζιστικά στέκια σαν τον μιχαηλ- μάλιστα καταλάβαμε φίλε
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.148
Like
4.690
Πόντοι
1.756
Φωτο απο την σφαγη στην Μπουτσα..... μα ΑΣΠΡΑ περιβραχιονια δεν φορανε οι Ρωσσοι????
Αυτους ποιος τους σκοτωσε τοτε???
 

Συνημμένα

  • 278064602_520664312793147_5078674558613614928_n.jpg
    278064602_520664312793147_5078674558613614928_n.jpg
    60 KB · Εμφανίσεις: 24
  • 278068810_520664709459774_7790862574015483383_n.jpg
    278068810_520664709459774_7790862574015483383_n.jpg
    111,1 KB · Εμφανίσεις: 24
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
το οτι ανηκει στον τακτικο δεν του δινει αφεση αμαρτιων.....οταν ακουμπας σκατα με το γαντι,το γαντι γινεται σκατενιο.......το σκατο δεν γινεται "γαντενιο".....
Αυτη τη στιγμή στη μαριουπολη, όπως λενε - δεν ειμαι εκει, πολεμάει μόνο το ταγμα αζόφ.
Εσυ αν ήσουν ουκρανός θα καθόσουν σπίτι ή θα συμμετείχες μαζι τους?
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
Φωτο απο την σφαγη στην Μπουτσα..... μα ΑΣΠΡΑ περιβραχιονια δεν φορανε οι Ρωσσοι????
Αυτους ποιος τους σκοτωσε τοτε???
Οι κακοί ουκρανοί τυπε.
Κωλόπαιδα, πειραζουν τους φιλήσυχους ρωσους.
Ευτυχώς που προλαβε ο πουτιν γιατι θα έπιναν καφε στην κοκκινη πλατεια τωρα...
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.148
Like
4.690
Πόντοι
1.756
Αυτη τη στιγμή στη μαριουπολη, όπως λενε - δεν ειμαι δκει, πολεμάει μόνο το ταγμα αζόφ.
Εσυ αν ήσουν ουκρανός θα καθόσουν σπίτι ή θα συμμετείχες?
Ναι,εχουν ταμπουρωθει στο Αζοφσταλ.... θα πολεμουσα τον εισβολεα.....αλλα οχι με την Χρυση Αυγη....
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.352
Κριτικές
1
Like
35.431
Πόντοι
6.256
...Και μενα ο ενας παππους μου πολεμουσε τους Ναζι.....αλλα εχω μαμα Γερμανιδα,και ο αλλος παππους μου ηταν στους Ναζι (δεν ηθελε να ειναι,αλλα τοτε ή πολεμουσες ή πηγαινες αποσπασμα)....τον κυρ Μιχαλη τον υποχρεωνει κανεις να ειναι με τους Ναζι??? Δεν μπορει να πολεμησει με τον απλο τακτικο στρατο??? Ο Μιχαλης ειναι μαλακας....ο Μιχαλης ειναι φασιστας....τον Μιχαλη αν τον δω μπροστα μου,θα του κοψω τον λαιμο με τον νυχοκοπτη....
Ο μιχαλης δεν ειναι και αινστάιν. Πληρωνεται και παει οπου του πουν. Χεστηκε για ιδεολογίες, πεινασμενος ειναι.
Οι ιδεολογιες ειναι για τους χορτάτους
Αν του δωσουν παραπανω παει και γινεται γκέισα στο Κιότο. Δεν εχει θεμα
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.160
Κριτικές
1
Like
1.289
Πόντοι
216
Φωτο απο την σφαγη στην Μπουτσα..... μα ΑΣΠΡΑ περιβραχιονια δεν φορανε οι Ρωσσοι????
Αυτους ποιος τους σκοτωσε τοτε???
Εχεις καταλαβει οτι γινεται πόλεμος και οχι ενας υγιεινός περιπατος?
Εχεις καταλαβει οτι δεν υπαρχουν ορια σε εναν πόλεμο.
Εχεις καταλάβει οτι και οι δύο πλευρες εχουν κανει ωμότητες
Εχεις καταλαβει οτι εκτος απο τους δύο στρατούς στο πεδίο υπαρχουν ενα σωρο μισθοφόροι και εθελοντές
Εχεις καταλαβει τι ρολο παιζει η προπαγανδα σε εναν πόλεμο
Εχεις καταλαβει οτι ολα αυτα δεν θα ειχαν συμβει εαν δεν εμπαινε ο Πούτιν και οι στρατηγοί του?
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
Ναι,εχουν ταμπουρωθει στο Αζοφσταλ.... θα πολεμουσα τον εισβολεα.....αλλα οχι με την Χρυση Αυγη....
Μονο το ταγμα αζοφ υπάρχει πλεον εκει, το ξερεις...
Οποτε ακουω...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom