Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 39K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.332
Πόντοι
28.786
Εν τω μεταξύ στα δικά μας έχουμε αλλαγές :grin::grin::grin:
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1649497581453.jpg
    FB_IMG_1649497581453.jpg
    61,5 KB · Εμφανίσεις: 29
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Για διαφωτισέ μας γίγαντα!

Ποιο είναι το χρονικό όριο για να έχει κάποιος επεκτατικές βλέψεις για να προσαρτήσει εδάφη και να αλλάξει σύνορα;

Έχουμε δικαίωμα στα εδάφη που είχε κατακτήσει ο Μέγας Αλέξανδρος, ή μια τέτοια πολεμική εκστρατεία θα καταπέσει νομικά στο ΣτΕ του bou; :confused:




Γάμησέ τα και μάλιστα 2ο Σάββατο του Απρίλη που δεν με πλήρωσαν. Μόλις σχόλασα και δεν έχω να πληρώσω. :confused:




1.jpg 2 .jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg




Μπορείς να στείλεις καμμιά 10.000 ρούβλια να βγάλω το Σ/Κ γιατί δεν βλέπω να βγαίνω. Πείνασαν και τα άλογα και θα φωνάζει ο mounoxalastis αν δεν φάνε!

Εδώ σε παρακαλώ: RU8101526031008706032022854








άρες μάρες κουκουνάρες
πουτινάκια σαχλαμάρες
γρατζουνάνε τις κιθάρες
και ποστάρουν σαχλαμάρες
Γιατρε αν τα φας αυτα θα σε παει ζουμι... :confused:

Θα φτασει η τσιρλα στην καλτσα πρωτου κατεβασεις τη μπουκια
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.753
Κριτικές
184
Like
43.991
Πόντοι
21.896
Ας τον δικάσουν οι δικοί του αν θελουν.
Αν και νομίζω έχει κερδίσει πολλά credits ανάμεσα στους Ουκρανούς.
Και ο Κλίτσκο.
Εγώ δεν εύχομαι τίποτα πάντως.
Ouτε έχω αλλά οι φόροι που πληρώνω ας πάνε στην ελλαδα κ οχι στο λαμόγιο ζελενσκυ μέσω οπλων
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.332
Πόντοι
28.786
Κάποιοι χαίρονται !! :grin::grin:
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1649504205508.jpg
    FB_IMG_1649504205508.jpg
    51,8 KB · Εμφανίσεις: 29

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.121
Κριτικές
10
Like
1.566
Πόντοι
506
Πάρα πολύ καλή τακτίκη όταν δεν 'εχετε να απαντήσετε κάτι να γράφετε ποιού κλώνος είσαι. Η προσωπική επίθεση είναι η έσχατη λύση; το τελεύταιο στρατήγημα στη τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο κατα την ανάλυση του Σοπενχαουερ.

Αφού δεν μπόρεσες να απαντήσεις γιατί είμαι πουτινάκι τοτε αν μπόρεις γράψε γιατί είμαι κλώνος.

Αλλά ακόμα και να αποδεχτώ οτι είμαι κλώνος η ουσία είναι πως δεν μπόρεις όπως και ο φίλος σου να απαντήσετε τις ερωτήσεις που σας έκανα. Δέν έχετε τη δυνατότητα να στηρίξετε τη θέση σας με λογικά επιχειρήματα. Για αυτό και απαντάτε με το τρόπο που απαντάτε.

Σε παρακαλώ μην βρίσεις, όχι γιατι θα σοκαριστώ ή γιατί θα μου χαλάσεις την ημέρα αλλα απλά θα επιβεβαιώσει οτι οι πνευματικές σου δυνατότητες περιορίζονται ως εκεί.
για νεος εδω γνωριζεις τον πιξ,

οκ ας πουμε οτι εισαι νεος οποτε θα σου προτεινα να ενεργοποιησεις τη δυνατοτητα να τον αγνοεις, απλα κανε κλικ πανω στο εικονιδιο του..
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.753
Κριτικές
184
Like
43.991
Πόντοι
21.896
Για διαφωτισέ μας γίγαντα!

Ποιο είναι το χρονικό όριο για να έχει κάποιος επεκτατικές βλέψεις για να προσαρτήσει εδάφη και να αλλάξει σύνορα;

Έχουμε δικαίωμα στα εδάφη που είχε κατακτήσει ο Μέγας Αλέξανδρος, ή μια τέτοια πολεμική εκστρατεία θα καταπέσει νομικά στο ΣτΕ του bou; :confused:




Γάμησέ τα και μάλιστα 2ο Σάββατο του Απρίλη που δεν με πλήρωσαν. Μόλις σχόλασα και δεν έχω να πληρώσω. :confused:




1.jpg 2 .jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg




Μπορείς να στείλεις καμμιά 10.000 ρούβλια να βγάλω το Σ/Κ γιατί δεν βλέπω να βγαίνω. Πείνασαν και τα άλογα και θα φωνάζει ο mounoxalastis αν δεν φάνε!

Εδώ σε παρακαλώ: RU8101526031008706032022854








άρες μάρες κουκουνάρες
πουτινάκια σαχλαμάρες
γρατζουνάνε τις κιθάρες
και ποστάρουν σαχλαμάρες
Μάν σε έχει χαλάσει η πόλη κουλιαση ,
Με δέκα χιλιάδες ρούβλια δεν αγοράζουμε ούτε δύο καλάσνικοφ για το κο ελευθερία ή θάνατος:confused:

Ο Αλέξανδρος έκανε κατάκτηση εκδίκηση σε αντίθεση με το πολιτισμό της Σμύρνης κ της Ιωνίας που ήταν δημιούργημα των Ελλήνων επί 2500 χρόνια .

Έτσι κ η Οδησσός κ κείμενα δημιούργημα των ρωσωνκοχι των ουκρανων

Μεταξεταστεος στην ιστορία

Πάντως καταντατε γελοίοι μετο καταργείται τηνιστορια μόνο μόνο για να υποστηρίξετε τον αποτυχημένο ξεφτιλα κυριακο

Τόσο υπόδουλος πολιτικός είχε χρόνια να εμφανιστεί
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.638
Κριτικές
57
Like
6.848
Πόντοι
5.406
Τυπε μην γίνουμε περισσότερο Ουκρανοί από ότι Έλληνες.
Κουλαρε. Τα έχεις πάρει στο κρανίο και λες ότι σου κατεβαίνει.
'Οχι μην τρελαθούμε, ανόμοια εισβολή(στον τρόπο που έψαξαν να βρουν άλλοθι οι εισβολείς κυρίως) γιατι έχει αναλυθεί πιο πριν είπαμε, όχι ότι δικαιολογούμε τους Τούρκους ή ότι είναι λιγότερο σημαντική.
 

7spirit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
790
Like
1.408
Πόντοι
206
Τυπε μην γίνουμε περισσότερο Ουκρανοί από ότι Έλληνες.
Κουλαρε. Τα έχεις πάρει στο κρανίο και λες ότι σου κατεβαίνει.
Όντως.
Εντάξει, ο συγκεκριμένος μπουρδελιάρης82 είναι καλοπροαίρετος και δεν τα λέει με κακία.
Βλέπει μια αδικία και τον πνίγει το δίκιο και κάπου τον καταλαβαίνω.
Θα πει και ένα καντήλι παραπάνω
Αλλά είναι αυτό που λες, τί να κάνουμε ;
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Για διαφωτισέ μας γίγαντα!

Ποιο είναι το χρονικό όριο για να έχει κάποιος επεκτατικές βλέψεις για να προσαρτήσει εδάφη και να αλλάξει σύνορα;

Έχουμε δικαίωμα στα εδάφη που είχε κατακτήσει ο Μέγας Αλέξανδρος, ή μια τέτοια πολεμική εκστρατεία θα καταπέσει νομικά στο ΣτΕ του bou; :confused:




Γάμησέ τα και μάλιστα 2ο Σάββατο του Απρίλη που δεν με πλήρωσαν. Μόλις σχόλασα και δεν έχω να πληρώσω. :confused:




1.jpg 2 .jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg




Μπορείς να στείλεις καμμιά 10.000 ρούβλια να βγάλω το Σ/Κ γιατί δεν βλέπω να βγαίνω. Πείνασαν και τα άλογα και θα φωνάζει ο mounoxalastis αν δεν φάνε!

Εδώ σε παρακαλώ: RU8101526031008706032022854








άρες μάρες κουκουνάρες
πουτινάκια σαχλαμάρες
γρατζουνάνε τις κιθάρες
και ποστάρουν σαχλαμάρες


Τύπε, εκεί στο μπουφέ που σε κάλεσαν, δε σε κοιταγαν περίεργα οι άλλοι συνδαιτυμόνες που τραβάγες φωτογραφίες τα πιάτα σα ψωμόλυσας;
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.743
Like
1.501
Πόντοι
266
Και βέβαια. Αν είναι σε ένα πράγμα ασυναγώνιστοι οι Ναζιστές, είναι στην Προπαγάνδα. Έβαλαν οι ίδιοι φωτιά στο Ράιχσταγ και κατηγόρησαν τους Κομμουνιστές. Ένα και μόνο όνμα θα πω. Γκαίμπελς. Και περιμένω λινκ από την πηγή, όπως έβαλα κι εγώ
Μας συμφωνούμε ότι το 2014 και 2015 οι αζοφ ήταν ναζί δεν διαφωνούμε
. μου βάζεις πράγμα που συμφωνούμε

βάλε πηγή σήμερα εάν θέλεις να αποδείξεις ότι σήμερα οι αζοφ είναι ναζί

Ο τότε αρχηγός των αζοφ αμφιβάλλεις ότι έφυγε από τους αζόφ ίδρυσε κόμμα και πήρε στις τελευταίες εκλογές γύρω στο 2%

Αμφιβάλλεις ότι στην αρχή ή αν ήταν παραστρατιωτικη μονάδα και μετά ενταχθηκανι στην πολιτοφυλακή του κανονικού στρατού

Θέλεις απόδειξη ότι προφανώς έγινε επιστράτευση και οι αζόφ που εδρεύουν στην ευρύτερη περιοχή της μαριούπολης πήρανε και κόσμο επιστρατευμένους μόνο που δεν διάλεξανε σε ποια μονάδα θα πάνε άρα περιέχουν τους πάντες

Αμφιβάλλεις ότι ο Μιχαήλ 2 φορές είπε εναντίον των ναζιστών ενώ. Ανήκει στους αζοφ

Φυσικά δεν θεωρείς πηγή ούτε την ουκρανική πρεσβεία ούτε τον πρόξενο μας ούτε το bbc που εξηγεί όλα αυτα

Και προσοχή δεν λέω ότι μέσα στους άζιφ δεν υπάρχουν ναζί θα υπάρχουν ναζί όπως υπάρχουν και αριστεροί και δεξίοι και όλων των ειδών οι επιστρατευμένοι που πολεμουν
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.352
Κριτικές
1
Like
35.431
Πόντοι
6.256
Ε άρα συμφωνούμε

Γιατί κ εγώ να υποστηρίξω αυτόν που είναι φίλος με τον εχθρό μου

Η Ουκρανία μετά την ανεξαρτητοποίηση της από τη σοβιετική Ένωση ήταν φιλια χώρα με την Τουρκία
Εμείς έπρεπε να καταδικάζουμε οποιαδήποτε πολεμική σύρραξη άλλα να παίζουμε σε δύο ταμπλό όπως κάνει η τουρκια
Εμεις δε μοιραζουμε δυο γαιδουριων άχυρο
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.254
Like
34.825
Πόντοι
9.931

Ταξίδι «έκπληξη» στο Κίεβο, πραγματοποίησε σήμερα ο Βρετανός πρωθυπουργός, Μπόρις Τζόνσον ώστε να συναντηθεί με τον Ουκρανό πρόεδρο, Βολοντίμιρ Ζελένσκι.

ι δύο ηγέτες είχαν συνάντηση τετ-α-τετ, χωρίς όμως, για την ώρα, να έχει γίνει γνωστό τι ακριβώς συζητήθηκαν. Ωστόσο, μόλις χθες, ο βρετανός πρωθυπουργός, συνομίλησε με τον Γερμανό Καγκελάριο Όλαφ Σολτς στον οποίο και ανακοίνωσε ότι η βρετανία θα στείλει κι άλλα όπλα στην Ουκρανία. Η αξία τους μάλιστα ξεπερνά τα 100 εκατομμύρια λίρες.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.352
Κριτικές
1
Like
35.431
Πόντοι
6.256

Ταξίδι «έκπληξη» στο Κίεβο, πραγματοποίησε σήμερα ο Βρετανός πρωθυπουργός, Μπόρις Τζόνσον ώστε να συναντηθεί με τον Ουκρανό πρόεδρο, Βολοντίμιρ Ζελένσκι.

ι δύο ηγέτες είχαν συνάντηση τετ-α-τετ, χωρίς όμως, για την ώρα, να έχει γίνει γνωστό τι ακριβώς συζητήθηκαν. Ωστόσο, μόλις χθες, ο βρετανός πρωθυπουργός, συνομίλησε με τον Γερμανό Καγκελάριο Όλαφ Σολτς στον οποίο και ανακοίνωσε ότι η βρετανία θα στείλει κι άλλα όπλα στην Ουκρανία. Η αξία τους μάλιστα ξεπερνά τα 100 εκατομμύρια λίρες.
40 μερες το ισοπεδωνουν οι ρωσοι το κιεβο, συνεχεια στα περιχωρα ειναι συνεχεια θα μπουν.
Και το κιεβο επισκεπτονται ευρωπαιοι ηγετες.

Κατι δεν παει καλα εδω
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.577
Like
21.930
Πόντοι
5.006
Eμ δικηγόρος είσαι, που να τα καταλάβεις αυτά.
Ποιός είναι ο αμυνόμενος, ποιός ο επιτιθέμενος ?

2014 - 2022 τις επιθέσεις τις κάνανε οι ουκρανοί στους ουκρανούς ρωσόφωνους.
Ουτε αυτό το άκουσες ?
2022 ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝΕ τους Ρώσους να επιτεθούν.

Το ότι η ουκρανοί καταργήσανε τα ρώσικα στα σχολεία των ρωσόφωνων και δεν μπορούσανε να μάθουν τα παιδιά ρώσικα, άμυνα είναι ?

Η Ρωσοφοβία καλά κρατεί στον δυτικό κόσμο και στην Ευρώπη, για όλα φταίνε οι Ρώσοι.
Αντί να συνεργαστούνε για το κοινό συμφέρον, τους την πέσανε.

Σκάσε και πλήρωνε, οι ηγέτες μας διατάζουν.

οχι οτι οι ουκρανοι ειναι αγιοι, αλλα νταξει το εχετε παραξηλωσει με τον πουτιν και τους ρωσσους...τοσα χρονια πλυση εγκεφαλου απο την εσωτερικη φαλαγγα, εχετε γινει ολοι ρωσοι.. :confused:

"2014 -2022 επιθεσεις των ουκρανων" λεει... εντωμεταξυ το 2014 οι ρωσοι τους πηραν την κριμαια, αλλα νταξει απο την πολυ αμυνα μαλλον θα τους την πηραν... :confused:
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846
Εκ του fb...
Για το βίντεο της ομιλίας στη βουλή

"Ο Μιχάλης δεν είναι ευειδής. Μάλλον κακομούτσουνο τον λες…

Ο Μιχάλης είναι μπατιρόπαιδο. Κάνει μπαμ από μακριά…

Ο Μιχάλης πιθανότατα να μην τελείωσε το σχολείο. Να τον βγάλανε νωρίς οι γονείς του, κάποιος ίσως κυρ Στέλιος και κάποια ίσως κυρά Μάρθα, για να πιάσει μεροκάματο. Ο κυρ Στέλιος καταλάβαινε λίγα Ελληνικά, αλλά δεν τα μιλούσε. Η κυρά Μάρθα πάλι όχι.

Ο Μιχάλης μπορεί να ψιλοασχολήθηκε με τα πολιτικά. Ίσως και όχι. Άλλωστε δεν τα πολυκαταλάβαινε. Όλη μέρα μεροκάματο, που καιρός για διαβάσματα και αναλύσεις…

Ο Μιχάλης μπορεί και να ακολούθησε την παρέα σε εθνικιστικές οργανώσεις. Μπορεί και όχι. Κάποια του ακουγόντουσαν σωστά. Με κάποια κατσούφιαζε. Άλλωστε ο παππούς του είχε σηκώσει το ντουφέκι στους Γερμανούς.

Ο Μιχάλης άκουσε πως μπήκαν οι Ρώσοι στη χώρα του. Τη δεύτερη. Που τον γέννησε. Δεν είχε χρήματα ή γνωριμίες να φύγει γι αλλού, να γλιτώσει τις σφαίρες. Αλλά ούτε και το γούσταρε κιόλας. Ήθελε να μείνει να πολεμήσει…

Ο Μιχάλης βρέθηκε στο βασικό στόχο επίθεσης των Ρώσων. Είναι με ένα όπλο πρωί μεσημέρι βράδυ. Δεν κοιμάται, ψιλοτρώει, έχει να νιφτεί ένα μήνα. Στήνει καραούλι και περιμένει. Μέσα στα ερείπια…Σήμερα ζει, αύριο όχι…Μια ανάσα πάνω μια κάτω…έτσι είναι ο πόλεμος…

Ο Μιχάλης έλαβε μήνυμα από τον πρόεδρο. Να βγει να πει δυο κουβέντες, γιατί ο πρόεδρος θα μιλήσει στην πρώτη πατρίδα. Την άγνωστη, που δεν έχει δει ποτέ.

Ο Μιχάλης δεν τα πάει καλά στα λόγια. 2-3 φράσεις στεγνές, σταράτες. Είμαι Ουκρανός, είμαι κι Έλληνας, πολέμησε ο παππούς τους ναζί, τους πολεμώ κι εγώ…είμαι στο στρατό, στο τάγμα των ΑΖΟΦ, στη Μαριούπολη με ένα τουφέκι…βοηθάτε μας…

Η πρώτη πατρίδα τον άκουσε τον Μιχάλη…

Της φάνηκε άσχημος, άπλυτος, ρακένδυτος, μαυριδερός. Είναι και στους ΑΖΟΦ, άρα ναζί, άρα καλά του κάνουνε οι Ρώσοι…Κακώς μάς τον φέρατε εδώ. Εδώ είμαστε όμορφοι, πλυμένοι, καλοντυμένοι και πρωτίστως δημοκράτες…

Ο Μιχάλης δεν άκουσε τίποτα από δαύτα…δεν είχε καιρό άλλωστε…δυο κουβέντες στεγνές είπε στο μαραφέτι απέναντι και πίσω στο καραούλι. Σήμερα ζούμε, αύριο όχι. Μια ανάσα πάνω, μια κάτω δεν κάνει τη διαφορά.

Έτσι είναι ο πόλεμος…"
 

jim2323

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
3.526
Like
9.609
Πόντοι
2.306
Εκ του fb...
Για το βίντεο της ομιλίας στη βουλή

"Ο Μιχάλης δεν είναι ευειδής. Μάλλον κακομούτσουνο τον λες…

Ο Μιχάλης είναι μπατιρόπαιδο. Κάνει μπαμ από μακριά…

Ο Μιχάλης πιθανότατα να μην τελείωσε το σχολείο. Να τον βγάλανε νωρίς οι γονείς του, κάποιος ίσως κυρ Στέλιος και κάποια ίσως κυρά Μάρθα, για να πιάσει μεροκάματο. Ο κυρ Στέλιος καταλάβαινε λίγα Ελληνικά, αλλά δεν τα μιλούσε. Η κυρά Μάρθα πάλι όχι.

Ο Μιχάλης μπορεί να ψιλοασχολήθηκε με τα πολιτικά. Ίσως και όχι. Άλλωστε δεν τα πολυκαταλάβαινε. Όλη μέρα μεροκάματο, που καιρός για διαβάσματα και αναλύσεις…

Ο Μιχάλης μπορεί και να ακολούθησε την παρέα σε εθνικιστικές οργανώσεις. Μπορεί και όχι. Κάποια του ακουγόντουσαν σωστά. Με κάποια κατσούφιαζε. Άλλωστε ο παππούς του είχε σηκώσει το ντουφέκι στους Γερμανούς.

Ο Μιχάλης άκουσε πως μπήκαν οι Ρώσοι στη χώρα του. Τη δεύτερη. Που τον γέννησε. Δεν είχε χρήματα ή γνωριμίες να φύγει γι αλλού, να γλιτώσει τις σφαίρες. Αλλά ούτε και το γούσταρε κιόλας. Ήθελε να μείνει να πολεμήσει…

Ο Μιχάλης βρέθηκε στο βασικό στόχο επίθεσης των Ρώσων. Είναι με ένα όπλο πρωί μεσημέρι βράδυ. Δεν κοιμάται, ψιλοτρώει, έχει να νιφτεί ένα μήνα. Στήνει καραούλι και περιμένει. Μέσα στα ερείπια…Σήμερα ζει, αύριο όχι…Μια ανάσα πάνω μια κάτω…έτσι είναι ο πόλεμος…

Ο Μιχάλης έλαβε μήνυμα από τον πρόεδρο. Να βγει να πει δυο κουβέντες, γιατί ο πρόεδρος θα μιλήσει στην πρώτη πατρίδα. Την άγνωστη, που δεν έχει δει ποτέ.

Ο Μιχάλης δεν τα πάει καλά στα λόγια. 2-3 φράσεις στεγνές, σταράτες. Είμαι Ουκρανός, είμαι κι Έλληνας, πολέμησε ο παππούς τους ναζί, τους πολεμώ κι εγώ…είμαι στο στρατό, στο τάγμα των ΑΖΟΦ, στη Μαριούπολη με ένα τουφέκι…βοηθάτε μας…

Η πρώτη πατρίδα τον άκουσε τον Μιχάλη…

Της φάνηκε άσχημος, άπλυτος, ρακένδυτος, μαυριδερός. Είναι και στους ΑΖΟΦ, άρα ναζί, άρα καλά του κάνουνε οι Ρώσοι…Κακώς μάς τον φέρατε εδώ. Εδώ είμαστε όμορφοι, πλυμένοι, καλοντυμένοι και πρωτίστως δημοκράτες…

Ο Μιχάλης δεν άκουσε τίποτα από δαύτα…δεν είχε καιρό άλλωστε…δυο κουβέντες στεγνές είπε στο μαραφέτι απέναντι και πίσω στο καραούλι. Σήμερα ζούμε, αύριο όχι. Μια ανάσα πάνω, μια κάτω δεν κάνει τη διαφορά.

Έτσι είναι ο πόλεμος…"
Φίλε συγκινήθηκα και ένα δάκρυ κύλησε μήπως έχεις ένα χαρτομάντιλο?
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.939
Κριτικές
30
Like
20.467
Πόντοι
8.846

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Εκ του fb...
Για το βίντεο της ομιλίας στη βουλή

"Ο Μιχάλης δεν είναι ευειδής. Μάλλον κακομούτσουνο τον λες…

Ο Μιχάλης είναι μπατιρόπαιδο. Κάνει μπαμ από μακριά…

Ο Μιχάλης πιθανότατα να μην τελείωσε το σχολείο. Να τον βγάλανε νωρίς οι γονείς του, κάποιος ίσως κυρ Στέλιος και κάποια ίσως κυρά Μάρθα, για να πιάσει μεροκάματο. Ο κυρ Στέλιος καταλάβαινε λίγα Ελληνικά, αλλά δεν τα μιλούσε. Η κυρά Μάρθα πάλι όχι.

Ο Μιχάλης μπορεί να ψιλοασχολήθηκε με τα πολιτικά. Ίσως και όχι. Άλλωστε δεν τα πολυκαταλάβαινε. Όλη μέρα μεροκάματο, που καιρός για διαβάσματα και αναλύσεις…

Ο Μιχάλης μπορεί και να ακολούθησε την παρέα σε εθνικιστικές οργανώσεις. Μπορεί και όχι. Κάποια του ακουγόντουσαν σωστά. Με κάποια κατσούφιαζε. Άλλωστε ο παππούς του είχε σηκώσει το ντουφέκι στους Γερμανούς.

Ο Μιχάλης άκουσε πως μπήκαν οι Ρώσοι στη χώρα του. Τη δεύτερη. Που τον γέννησε. Δεν είχε χρήματα ή γνωριμίες να φύγει γι αλλού, να γλιτώσει τις σφαίρες. Αλλά ούτε και το γούσταρε κιόλας. Ήθελε να μείνει να πολεμήσει…

Ο Μιχάλης βρέθηκε στο βασικό στόχο επίθεσης των Ρώσων. Είναι με ένα όπλο πρωί μεσημέρι βράδυ. Δεν κοιμάται, ψιλοτρώει, έχει να νιφτεί ένα μήνα. Στήνει καραούλι και περιμένει. Μέσα στα ερείπια…Σήμερα ζει, αύριο όχι…Μια ανάσα πάνω μια κάτω…έτσι είναι ο πόλεμος…

Ο Μιχάλης έλαβε μήνυμα από τον πρόεδρο. Να βγει να πει δυο κουβέντες, γιατί ο πρόεδρος θα μιλήσει στην πρώτη πατρίδα. Την άγνωστη, που δεν έχει δει ποτέ.

Ο Μιχάλης δεν τα πάει καλά στα λόγια. 2-3 φράσεις στεγνές, σταράτες. Είμαι Ουκρανός, είμαι κι Έλληνας, πολέμησε ο παππούς τους ναζί, τους πολεμώ κι εγώ…είμαι στο στρατό, στο τάγμα των ΑΖΟΦ, στη Μαριούπολη με ένα τουφέκι…βοηθάτε μας…

Η πρώτη πατρίδα τον άκουσε τον Μιχάλη…

Της φάνηκε άσχημος, άπλυτος, ρακένδυτος, μαυριδερός. Είναι και στους ΑΖΟΦ, άρα ναζί, άρα καλά του κάνουνε οι Ρώσοι…Κακώς μάς τον φέρατε εδώ. Εδώ είμαστε όμορφοι, πλυμένοι, καλοντυμένοι και πρωτίστως δημοκράτες…

Ο Μιχάλης δεν άκουσε τίποτα από δαύτα…δεν είχε καιρό άλλωστε…δυο κουβέντες στεγνές είπε στο μαραφέτι απέναντι και πίσω στο καραούλι. Σήμερα ζούμε, αύριο όχι. Μια ανάσα πάνω, μια κάτω δεν κάνει τη διαφορά.

Έτσι είναι ο πόλεμος…"

Καλή η μαλακία σου...

Τα λιμά της ΝΔ έχουν βαλθεί να μας πείσουν ότι ο νεάτερνταλ που έβαλε ο Κουλης στη βουλή είναι ορίτζιναλ πατριώτης και δε πειράζει που είναι σαν ούγκανος.

Μέχρι χθες βέβαια τους χαλούσε την αισθητική ο Τσίπρας που δε φοράει γραβάτα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom