Νέα

Πυρκαγιές 2009 - Αττική αλλα και αλλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Enforcer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 605
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
και σε αυτό φταίει το ΠΑΣΟΚ όταν ανέθεσε όλη την πυρόσβεση στην πυροσβεστική.......
Οχι γιατί ήταν λάθος ή σωστή απόφαση, αλλά γιατί ξέρουμς ότι στην Ελλάδα ΚΑΜΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ. ΑΜΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΙΣΕΣ.
Οπερ και εγένετο.




Το ΠΑΣΟΚ αναθεσε τη δασοπυροσβεση στην πυροσβεστικη  και εκανε μεγα λαθος, Η ΝΔ τι εκανε για να διορθωσει το λαθος? τιποτα.. το αφησε οπως το βρηκε που να μπλεκουμε τωρα σου λεει..


Και ενω περιμενε κανεις να αλλαξει κατι απο την καταστροφη του 07 σε ολοκληρο το σχεδιασμο,  τα λαμογια τα αφησανε οπως ητανε λεμε ρε.. αντε βγαλε ακρη τωρα.




 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
είναι κρυμμένοι στα εργαστήρια. παράγουν νέο επαναστατικό πευκόσπορο που τα κουκουνάρια θα δρούν ως αμυντικές χειροβομβίδες και θα δημιουργούνται αυτόματα αντιπυρικές ζώνες από τις εκρήξεις.
εγραψε............. :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Άραγες μπορεί κάποιος να υπολογίσει το κόστος αυτής της καταστροφής?? Το χειμώνα τι θα γίνει??
Βέβαια...με σεμνότητα και ταπεινότητα ίσως η επανίδρυση ξεκίνησε....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
και οι τούρκοι πλάκα μας κάνουν......
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
αφού ρε μαλάκες ούτε φωτιά δε μπορείτε να σβήσετε. το αιγαίο θα μας πάρετε;  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Η τουρκική κυβέρνηση στέλνει με εντολή του Ταγίπ Ερντογάν ένα πυροσβεστικό αεροσκάφος για να συμβάλει στις προσπάθειες ελέγχου της πυρκαγιάς στη βορειοανατολική Αττική. Τις ελληνικές δυνάμεις συνδράμουν ήδη δύο ελικόπτερα από την Ιταλία και εναέρια μέσα από Γαλλία και Κύπρο.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ερώτηση.
πώς θα έρχονται από την Αυστραλία τα καναντέρια που είναι 24 ώρες πτήση με ερ μπας;
θα τα διακτινίζει ο καρατζαφέρης;
το τι μαλακία ακούς δεν περιγράφεται.....

Με το αεροπλανοφόρο του ΛΑΟΣ
 

pouranger

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.379
Κριτικές
11
Like
9
Πόντοι
1.290
Εγώ  σου  είπα  η  λύση  είναι να  αναλάβουνε οι Τουρκαλάδες  τη  δασοπυρόσβεση !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Το ΠΑΣΟΚ αναθεσε τη δασοπυροσβεση στην πυροσβεστικη  και εκανε μεγα λαθος, Η ΝΔ τι εκανε για να διορθωσει το το λαθος? τιποτα.. το αφησε οπως το βρηκε που να μπλεκουμε τωρα σου λεει..


Και ενω περιμενε κανεις να αλλαξει κατι απο την καταστροφη του 07 σε ολοκληρο το σχεδιασμο,  τα λαμογια τα αφησανε οπως ητανε λεμε ρε.. αντε βγαλε ακρη τωρα.

το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε λάθος...
εάν η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ δούλευε καλώς όπως έγινε το 2004 ήταν πλήρως ορθόν να υπάρχει ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ για να αποφευχθούν τα παλιά του ΠΑΣΟΚ όχι εσύ φταις οχι εγώ πάω στις πυρκαγιές της Πεντέλης και της Πάρνηθας.
Βεβαιώς, για να λειτουργήσει το κόλπο έπρεπε να μείνει η δύναμη της πυροσβεστικής στο ίδιο νούμερο. Διώξαν τους μισούς, βάλαν και άχρηστα κομματόσκυλα στη θέση των ημιάχρηστων που είχαν μάθει τη δουλειά.....
τα αποτελέσματα τα είδατε το 2007 και τώρα.

Αλήστου μνήμης οι δηλώσεις ΠΑπακώστα στον Στραβελάκη και ενώ καιγόταν η ελλάς για τις ρουσφετοπροσλήψεις.........
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε λάθος...
εάν η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ δούλευε καλώς όπως έγινε το 2004 ήταν πλήρως ορθόν να υπάρχει ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ για να αποφευχθούν τα παλιά του ΠΑΣΟΚ όχι εσύ φταις οχι εγώ πάω στις πυρκαγιές της Πεντέλης και της Πάρνηθας.
Βεβαιώς, για να λειτουργήσει το κόλπο έπρεπε να μείνει η δύναμη της πυροσβεστικής στο ίδιο νούμερο. Διώξαν τους μισούς, βάλαν και άχρηστα κομματόσκυλα στη θέση των ημιάχρηστων που είχαν μάθει τη δουλειά.....
τα αποτελέσματα τα είδατε το 2007 και τώρα.

Αλήστου μνήμης οι δηλώσεις ΠΑπακώστα στον Στραβελάκη και ενώ καιγόταν η ελλάς για τις ρουσφετοπροσλήψεις.........


Ακόμα και αν ήταν λάθος μια κυβερνητική απόφαση, το 2007 ρε παιδιά στην Ολυμπία πήγαιναν να μπούν στο δάσος μα τα πυροσβεστικά πόλης. Έπεφτε πολύ γέλιο.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Προς κύριο Αντώναρο:

Με τόσο ακριβή που έχει γίνει η ζωή, τα τριχίλιαρα δεν φτάνουν. Κάντε κάτι καλύτερο αυτή τη φορά!
 

pouranger

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.379
Κριτικές
11
Like
9
Πόντοι
1.290
Η  δασοπυρόσβεση  ανατέθηκε  στην πυροσβεστική λόγω  της  διαφθοράς  στη  δασική  υπηρεσία !

Ψαξε  το
Και  πριν  φίλε  το  ίδιο γινόταν !
Οι δυνάμεις  της  πυροσβαστικής  επιχειρούσαν  και ΄«συντόνιζαν »οι δασικοί
΄
Πάντως  εγώ  θυμάμαι  στο  κωλοαμέρικα  φωτιές  να  σβήνουνε με  ελεγχόμενες  εκρήξεις
Αλεξιπτωτιστές  πουροσβέστες
Μηχανήματα  να  κόβουν  αντιπυρικές  ζώνες  για  να  σώσουν  το δάσος !
Όση  ώρα  κάποιοι  προσπαθούσαν  να ελέγξουν  την  πυρκαγιά !

Εδώ  μάλλον  έχουμε  μαυρα  μεσάνυχτα !
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
εδω ο κοσμος καιγετε και το μουνι χτενιζετε ?
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε λάθος...
εάν η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ δούλευε καλώς όπως έγινε το 2004 ήταν πλήρως ορθόν να υπάρχει ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ για να αποφευχθούν τα παλιά του ΠΑΣΟΚ όχι εσύ φταις οχι εγώ πάω στις πυρκαγιές της Πεντέλης και της Πάρνηθας.
Βεβαιώς, για να λειτουργήσει το κόλπο έπρεπε να μείνει η δύναμη της πυροσβεστικής στο ίδιο νούμερο. Διώξαν τους μισούς, βάλαν και άχρηστα κομματόσκυλα στη θέση των ημιάχρηστων που είχαν μάθει τη δουλειά.....
τα αποτελέσματα τα είδατε το 2007 και τώρα.

Αλήστου μνήμης οι δηλώσεις ΠΑπακώστα στον Στραβελάκη και ενώ καιγόταν η ελλάς για τις ρουσφετοπροσλήψεις.........





Το λαθος της επιλογης φαινεται απο τα αποτελεσματα. Δεν θυμαμαι τι καιρο ειχε το 04 αλλα η δασοπυροσβεση πρεπει να ειναι δουλεια του δασαρχειου.

Οπως λεει και πιο πανω, απλα δεν ειναι αρμοδιοτητα της πυροσβεστικης, και δεν εχει καταληλο σχδιασμο για να σβησει σε δασος.

 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Ρε σεις, αντί να κριτικάρετε εκ του μακρόθεν, γιατί δεν πάτε να βοηθήσετε με καμιά μάνικα; Αυτή είναι η οικολογική συνείδηση που έχετε; Κριτική από τον καναπέ και κατ' ουσία χαβαλές και αδιαφορία.

Τι έχει κάνει ο καθένας από εσάς - από εμάς - για να σταματήσει αυτό που συμβαίνει κάθε καλοκαίρι;

Καλά τα έγραψε το παλικάρι στο άλλο θρεντ...
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Η  δασοπυρόσβεση  ανατέθηκε  στην πυροσβεστική λόγω  της  διαφθοράς  στη  δασική  υπηρεσία !


Να τους ξηλωσουνε φιλε οποιοι ειναι διεφθαρμενοι. Εγω θυμαμαι το δασαρχειο στην περιοχη μου ανοιγε ζωνες αντιπυρικες. Και τις συντηρουσε προσβασιμες.

Τωρα περναω στα ιδια μερη και ειναι ζουγκλα (ητανε δηλαδη, τωρα ειναι σταχτη).

Που να περάσει το πυροσβεστικό να σβήσει όταν δεν έχει πρόσβαση..? αυτό λέω.  ;)

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρε σεις, αντί να κριτικάρετε εκ του μακρόθεν, γιατί δεν πάτε να βοηθήσετε με καμιά μάνικα; Αυτή είναι η οικολογική συνείδηση που έχετε; Κριτική από τον καναπέ και κατ' ουσία χαβαλές και αδιαφορία.

Τι έχει κάνει ο καθένας από εσάς - από εμάς - για να σταματήσει αυτό που συμβαίνει κάθε καλοκαίρι;

Καλά τα έγραψε το παλικάρι στο άλλο θρεντ...

φοβερο πόστ.
εγώ δεν έχω ούτε οικολογική ούτε φορολογική ούτε κοινωνική συνείδηση.
έτσι με μεγάλωσαν εδώ. αυτή που είχα τη μετέφερα σε άλλη χώρα που δεν έχει κάυσωνα 2 μήνες το χρόνο, δεν έχει αέρα και δεν έχει ελικόπτερα που πλένουν τους πηλώνες της ΔΕΗ το Μαη για να μην δημιουργούνται απ τη σκόνη βραχυκυκλώματα και σπίθες....
Α καθαρίζει και δεν από το Μάη όλα τα ξερόχορτα. τη μάνικα την κρατάνε για 10 λεπτά μισή ώρα όταν χρειαστεί αυτοί που δεν πρέπει όπως δεν πρέπει.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Ρε σεις, αντί να κριτικάρετε εκ του μακρόθεν, γιατί δεν πάτε να βοηθήσετε με καμιά μάνικα; Αυτή είναι η οικολογική συνείδηση που έχετε; Κριτική από τον καναπέ και κατ' ουσία χαβαλές και αδιαφορία.

Τι έχει κάνει ο καθένας από εσάς - από εμάς - για να σταματήσει αυτό που συμβαίνει κάθε καλοκαίρι;

Καλά τα έγραψε το παλικάρι στο άλλο θρεντ...

Όχι φίλε μου, δεν θα βάλω εγώ σε κίνδυνο την ζωή μου να αφήσω 2 παιδία πίσω για να κάνω τον ήρωα. Στα 20μου έσβηνα φωτιές στους Αγίους θεοδώρους και στο στρατό 2 χρόνια τρέχαμε μεσα στις φλόγες. Σαν τα αρνία στην σφαγή. Για αυτό πληρώνουμε φόρους, αλλίως να αναλάβουμε μόνοι μας την προστασία μας. Όσο και αν ακούγεται ωχαδερφική η άποψή μου, η φωτία δεν θέλει παλικαρισμούς. Αν αποφασίσουμε ότι είναι ανίκανοι (που είναι) να πάμε να εκπαιδευτούμε και μετά οι παλικαρισμοί.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Και αυτά τα λέω επειδή έχω φάει στο κεφάλι ρήψη από αεροπλάνο. Αλήθεια ξέρεις εσύ φιλαράκι πως είναι???
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εσυ τωρα απο ποιο μετωπο τα γραφεις αυτα?

έχει λάπτοπ g-shock.
θυμάσαι τα κάζιο; τα πε΄ταγαμε κάτω, τα ρίχναμε στο νερό τα πατάγαμε και δεν πάθαιναν τίποτα.... τρελλή μόδα.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom