Νέα

Ψυχολογική Υποστήριξη-Επίσκεψη σε ψυχολόγο/ψυχαναλυτή/ψυχίατρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 287
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ApolloCreed

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2007
Μηνύματα
48
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Αυτό είπα και εγώ, πως μπορεί ο/η ψυχολόγος να προέρχεται από ιατρική σχολή ή όχι. Είναι διαφορετικό το backround και η αντιμετώπιση (και θεραπευτική προσέγγιση) των "ασθενών". Είτε όμως από ιατρική, είτε από σχολή με σχετικό γνωστικό αντικείμενο, είναι ψυχολόγος.

Όχι φίλε. Ο Ψυχολόγος ΔΕΝ προέρχεται από ιατρική σχολή, όποια και αν είναι η ειδίκευσή του. Σπουδάζει ψυχολογία, όχι ιατρική.
Ο Ψυχίατρος σπουδάζει ιατρική, και μετά εξειδικεύεται στην Ψυχιατρική, με συνολικές σπουδές και άσκηση minimum 12 χρόνια.
 

sidewalker

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2009
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Όχι φίλε. Ο Ψυχολόγος ΔΕΝ προέρχεται από ιατρική σχολή, όποια και αν είναι η ειδίκευσή του. Σπουδάζει ψυχολογία, όχι ιατρική.
Ο Ψυχίατρος σπουδάζει ιατρική, και μετά εξειδικεύεται στην Ψυχιατρική, με συνολικές σπουδές και άσκηση minimum 12 χρόνια.

Συμφωνοι, ΔΕΝ προερχεται απο ιατρικη σχολη. Ωστοσο για να γινεις ψυχοθεραπευτης δεν σου αρκει το απλο πτυχιο ψυχολογιας (εχεις θεσμοθετιμενα εργασιακα δικαιωματα βεβαια) αλλα για να ανοιξεις γραφειο (και ΟΧΙ ιατρειο) χρειαζεσαι εξειδικευση στην θεραπευτικη, πραγμα που σημαινει οτι εχεις κανει τουλαχιστον ενα μαστερακι (αν και οι περισσοτεροι κανουν ή 2 μαστερ ή διδακτορικο).

Οι "σοβαροι" του κλαδου κουβαλανε σοβαρα χαρτια και πολλα χρονια ψυχοθεραπειας πανω τους και δεν εχουν ενα πτυχιο ετσι απλα. Κανενας δεν δεχεται να ονομαστει "ψυχολογος" εχοντας απλα ενα τετοιο χαρτι, μονο κατι (συνηθως) κοριτσακια που οταν ειναι στην σχολη νομιζουν οτι εχουν πιασει τον Παπα απο τα @@ γιατι τις εχουν κανει να νομιζουν οτι πλεον μπορουν να "ψυχολογουν" τους γυρω τους.

Ειναι δυο εντελως διαφορετικες προσεγγισεις στο θεμα, και συμφωνω οτι η ψυχιατρικη ειναι πολυ πιο "αρχιδατη" αλλα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ενας ΚΑΛΟΣ ψυχολογος ειναι υπεραρκετος.
 

sidewalker

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2009
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ θα θελα να καλωσορίσω και να ευχαριστήσω τη Μάγια για τη συμμετοχή της στο σάιτ..!
Ελπίζω όσα μας λέει να 'ναι αληθινά και να 'ναι όντως αυτή που μας περιγράφει..!
Δυστυχώς αυτό είναι ένα απ' τα αρνητικά της διαδικτυακής επικοινωνίας, ότι πόλύ εύκολα μπορεί κάποιος κακόβουλος να εξαπατήσει και να κοροιδέψει, όσους είναι αγαθοί και ευκολόπιστοι..! Και γι' αυτό οι όποιες επιφυλάξεις για το ποιόν της Μάγιας είναι εύλογες..!
Ωστόσο, εγώ θα την εμπιστευτώ και θεωρώ ότι μια επιστημονική άποψη από κάποιον ειδικό ψυχολόγο πάνω στα θέματα σεξουαλικής συμπεριφοράς είναι χρήσιμη κι ευπρόσδεκτη...!!

Προσωπικά, κι εμένα μ' ενδιαφέρει το αντικείμενο της ψυχολογίας, αν κι είμαι στο πολυτεχνείο, κι έχω διαβάσει και μερικά βιβλία, κυρίως Φρόιντ και Βίλχελμ Ράιχ (τον οποίο μ' εκνευρίζει ότι πολλοί φοιτητές ψυχολογίας δεν έχουν υπόψη, αλήθεια τί στο διάολο σπουδάζουν,αν δεν έχουν διαβάσει Ράιχ...;!!!)
Βλέπω ότι υπάρχουν πολλές αρνητικές κι απορριπτικές στάσεις σχετικά με τα σεξουαλικά προβλήματα εδώ πέρα, αλλά αυτό νομόζω δείχνει ότι όντως υπάρχουν προβλήματα, γιατί η πρώτη αντίδραση απέναντι σ' ένα τέτοιου είδους πρόβλημα είναι η άρνηση κι η μη αποδοχή του..! Λένε πχ. ότι τα ομοφοβικά άτομα, δηλ. τα άτομα που αντιπαθούν τους ομοφυλόφιλους, έχουν κρυφές, υποσυνείδητες και καταπιεσμένες ομοφυλοφιλικές τάσεις..!

Εγώ θα θελα ν'αναφερθώ σ' ένα θέμα που μ' απασχολεί, αλλά μάλλον Μάγια θα σου στείλω ΠΜ, γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχει ίσως η κατάλληλη ωριμότητα για να συζητηθεί ανοιχτά και σοβαρά εδώ πέρα...

Στην δικη μου σχολη ωστοσο σαφως και αναφερεται ο Reich αλλα η αληθεια ειναι οτι αν εχεις μεινει κυριως στον Freud και στον Reich δεν θα ελεγα οτι εχεις εμβαθυνει αρκετα, αλλα παντως ειναι μια καλη αρχη  :dancing:
 

sidewalker

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2009
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
καποιοι μπορει να νοιωθουν πιο ανετα να ξανοιχτουν σε εναν/μια τελειως αγνωστο . που στην τελικη μπορει να μην δουν ποτε ...
ψυχολογικα θεματα θεωρουνται στην χωρα μας ταμπου και δεν υπαρχει η νοοτροπια να ζητησουμε την βοηθεια ειδικου οταν υπαρχει θεμα ψυχικης υγειας . αντιθετα σπευδουμε στους γιατρους με το παραμικρο προβλημα σωματικης υγειας .

οι περισσοτεροι νιωθουν ανετα να ανοιχτουν σε καποιον ξενο, αποδεδειγμενα και μεσα απο μελετες.

οσο για το taboo εισαι πολυ σωστος, στην Ελλαδα εχουμε την πεποιθηση (που ειναι μονο εν μερη σωστη) οτι αν εχουμε καλους φιλους/καλη οικογενεια δεν χρειαζομαστε ψυχολογο. μην απατασαι ομως.
 

sidewalker

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2009
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας και συντομα θα εχω και το πτυχίο μου, οπότε άνοιξα αυτο το θέμα για να μπορούμε να γράφουμε για θέματα ψυχολογίας και να είμαι και εγώ εδώ για να σας βοηθαω σε οτι χρειαστείτε με τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου λογω του ότι ήδη κανω συνεδρίες.

απαραδεκτη.-
 

sidewalker

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2009
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Χμ.........το διλλημα ψυχιατρος ή ψυχολογος ειναι περιεργο......για το εαν και κατα ποσον χρειαζεται βοηθεια δε θα σχολιασω.......το απαντησαν αλλα αξια μελη (βασικα τον γουορ εννοω χαχαχαχα) ο καθενας αντιμετωπιζει τα ιδια γεγονοτα με διαφορετικο τροπο οποτε το αν χριζει ψυχοθεραπευτικης παρεμβασης ή οχι δεν ειναι θεμα αναμιξης κανενος αλλου παρα μονο του πασχοντος......και εφοσον ο ιδιος το πιστευει τοτε καλα κανει και το θελει......


οι ψυχολογοι στην ελλαδα κατα την αποψη μου ειναι λιγο παγιδα.....δε μπορεις να εισαι σιγουρος αν ειναι κλινικος ψυχολογος ή οχι ο αλλος......εχω συνεργαστει με ψυχολογους που πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες και αναλλαμβανουν ευθυνες οι οποιες μπορουν να αποβουν τραγικες εαν το ατομο τους λαβει σοβαρα υποψην τους......επομενως....ειναι κλινικος ο ψυχολογος? εχει μετεκπαιδευτει στην ψυχαναλυση? ο ψυχιατρος το ιδιο....εχει κανει ψυχαναλυση?

ο ψυχολογος δε μπορει να κανει ψυχαναλυση ουτε και ο ψυχιατρος......στο εξωτερικο συνηθως τα ατομα που πασχουν απο καταθλιψη ξεκινανε κανοντας ψυχαναλυση......οποιος γραφει οτι ο ψυχαναλυτης δε μπορει να "διαγνωσει" καταθλιψη ή δεν εχει ιδεα ή ειναι ψυχιατρος (ειναι γνωστη η κοντρα τους) 

το θεμα ειναι βεβαια (οπως ειπε ο γουορ) οτι πρεπει να συνεργαζονται αυτες οι ειδικοτητες.....κατα την αποψη μου το καλυτερο ειναι να υπαρχει ψυχιατρος με μετεκπαιδευση στην ψυχαναλυση......

αλλα στην ελλαδα ολοι ειναι λαμογια.......δηλωνουν ψυχαναλυτες εχοντας παρακολουθησει κατι σεμιναρια του κωλου μιας και η ψυχαναλυση ακομα δεν ειναι αναγνωρισμενη ως κλαδος στο ελλαδισταν....και παιρνουν κοσμακη στο λαιμο τους........το εχω ζησει πολυ στο πετσι μου......


αποψη μου ειναι να ξεκινησει ψυχαναλυση ή καποιας μορφης ενναλακτικη ψυχοθεραπεια οπως χοροθεραπεια, δραματοθεραπεια, μουσικοθεραπεια, παιγνιοθεραπεια.......ειναι εξισου αποτελεσματικες μεθοδοι και το λεω αυτο μιας και τις ζω απο μεσα :)

πολυ μου αρεσε το post σου...

οσο για τις εναλλακτικες, το γνωριζεις φανταζομαι οτι γενικα στην ελλαδα αν και δεν εχουν μεγαλη απηχηση (αριβως γιατι πολλοι δεν καταλαβαινουν την μεγαλη τους χρησιμοτητα) εχουμε πρωτοπορους... :-)
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
πολυ μου αρεσε το post σου...

οσο για τις εναλλακτικες, το γνωριζεις φανταζομαι οτι γενικα στην ελλαδα αν και δεν εχουν μεγαλη απηχηση (αριβως γιατι πολλοι δεν καταλαβαινουν την μεγαλη τους χρησιμοτητα) εχουμε πρωτοπορους... :-)
αν γραφεις και καπου αλλου...παιζει να γνωριζομαστε  ;)
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
οι ψυχολογοι ειναι το μεγαλυτερο ναρκωτικο που κυκλοφορει! μιλαμε για τρελη μπιζνα! το μονο που κανουν ειναι να ενισχυουν το εγω και το ναρκισσισμο σου! παυεις να σκεφτεσε!!! γινονται ο θεος σου που θα σε λυτρωσει απο το πονο!  εχω δει πολλα junkie των ψυχολογων (σχεδον αποκλειστικα γυναικες) να τρεχουν σε τακτικη βαση επι χρονια στους ψυχολογους για να ξεπερασουν ενα προβλημα (ενα χωρισμο, ενα προβλημα εμφανισης) και να βγαινουν με μεγαλυτερες ανασφαλειες,  και με μια ακορεστη αυταρεσκεια! :jerking: :jerking: :jerking:  ξυπνηστε!!! διαβασμα, ταξιδια, διασκεδαση, αθλητισμος, και το κυριοτερο καλοι φιλοι!  οσο για τη ψυχικη υγεια, εδω υπαρχουν οι ψυχιατροι, αυτοι μπορουν να καταλαβουν αν εισαι επικυνδινος για τον ευατο σου η τους αλλους!  δεν υπαρχει ψυχολογικη εξεταση, υπαρχει ψυχιατρικη!!!  αυτη η "αμερικανια" με τους ψυχολογους εχει παραγινει τη τελευταια δεκαετια στην ελλαδα :bigdick: 
 

alan(1)

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2005
Μηνύματα
46
Like
12
Πόντοι
0
και αν θελεις να μιλησεις για καποιο προβλημα σου  αλλα οι συγγενεις & φιλοι σου δεν σε βοηθουν?
οι ψυχιατροι θα σου δωσουν φαρμακα που μπορει και αυτα να εχουν παρενεργειες...
 

gletzes

Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2007
Μηνύματα
104
Like
12
Πόντοι
1
Καλησπερα.εχω ενα φιλο που εχει προβλημα στυτικης δυσλειτουργιας.πιστευει οτι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο το προβλημα του ειναι ψυχολογικο.σκεφτεται να παει σε ψυχολογο ή σε ανδρολογο.καποιος που να μπορει να βοηθησει?
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Καλησπερα.εχω ενα φιλο που εχει προβλημα στυτικης δυσλειτουργιας.πιστευει οτι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο το προβλημα του ειναι ψυχολογικο.σκεφτεται να παει σε ψυχολογο ή σε ανδρολογο.καποιος που να μπορει να βοηθησει?

πουτανες
 

Αλεκος2

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3.058
Like
23
Πόντοι
16
Καλησπερα.εχω ενα φιλο που εχει προβλημα στυτικης δυσλειτουργιας.πιστευει οτι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο το προβλημα του ειναι ψυχολογικο.σκεφτεται να παει σε ψυχολογο ή σε ανδρολογο.καποιος που να μπορει να βοηθησει?

να αφησει τους ψυχιατρους και να κανει σωστη διατροφη, ασκηση και να βλεπει πολλες τσοντες
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.469
Like
200
Πόντοι
866
Καλησπερα.εχω ενα φιλο που εχει προβλημα στυτικης δυσλειτουργιας.πιστευει οτι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο το προβλημα του ειναι ψυχολογικο.σκεφτεται να παει σε ψυχολογο ή σε ανδρολογο.καποιος που να μπορει να βοηθησει?
ο λιλας τυπε :2funny:
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Καλησπερα.εχω ενα φιλο που εχει προβλημα στυτικης δυσλειτουργιας.πιστευει οτι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο το προβλημα του ειναι ψυχολογικο.σκεφτεται να παει σε ψυχολογο ή σε ανδρολογο.καποιος που να μπορει να βοηθησει?
Δε χρειάζεται. Φρούτα, λαχανικά (αντιοξειδωτικά γενικώς) και Ελένη Μενεγάκη το πρωΐ. :2funny:

Εγγυημένες στύσεις και ατελείωτα χυσίματα. :grin:
 

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
ποσοι απο εσας εχετε επισκευτει ψυχολογο?ηψυχιατρο?σας βοηθησε?προτασεις,τιμες,εμπειριες κλπ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom