Νέα

Ψηφοφορία από την Guardian για την επιτροφή των μαρμάρων...Ψηφίστε

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα meredi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 168
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
ΑΥΤΟ λενε οι Τουρκοι ξεναγοι σε ολες τις ξεναγησεις τους... Για τον Αρχαιο ΤΟΥΡΚΟ σοφο τον Θαλη τον Μιλησιο κλπ
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ας το λενε.αυτοι εκτιθενται.
κι οι ελληνίδες τι χαζεύουν 6 ώρες τη μέρα μπροστά στα τουρκικά σήριαλ τύπε;  :think:
το κεναν πως λεγεται δεν ξερω. :2funny: :2funny:
 

attol69

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2009
Μηνύματα
559
Κριτικές
1
Like
31
Πόντοι
6
αμα ηξερε ο φειδιας οτι τα γλυπτα του θα τα αποκαλουσαν οι συμπατριωτες του με το ονομα του κλεφτη τους (ελγινεια , απο ελγιν) ή αμα ηξερε οτι θα τα αποκαλουσαν κοινως "μαρμαρα" σαν αυτα που βαζουμε στους καμπινεδες ,πιστευω θα επαιρνε ενα σφυρι και θα τα εσπαγε

μονο στην ελλαδα μπορει κατι να παρει το ονομα αυτου που το εκλεψε
 

Επισκέπτης
αμα ηξερε ο φειδιας οτι τα γλυπτα του θα τα αποκαλουσαν οι συμπατριωτες του με το ονομα του κλεφτη τους (ελγινεια , απο ελγιν) ή αμα ηξερε οτι θα τα αποκαλουσαν κοινως "μαρμαρα" σαν αυτα που βαζουμε στους καμπινεδες ,πιστευω θα επαιρνε ενα σφυρι και θα τα εσπαγε

μονο στην ελλαδα μπορει κατι να παρει το ονομα αυτου που το εκλεψε

είσαι σίγουρος ότι ο Φειδίας δεν ήταν ο...Λαλιώτης της εποχής του;
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085
Ρε τσολιαδες να κανω και εγω μια ερωτηση.
Την εχω απορια απο μικρο παιδι που ακουγα για τα ελγινεια μαρμαρα.

Τι ειναι τοσο σημαντικο για εμας στο να ερθουν τα μαρμαρα πισω στην Ελλαδα?
Έτσι. Γεροτουριστικές γραφικότητες μιας εντελώς υπερεκτιμημένης ηθοποιού ήταν περισσότερο που αυτοκλήθηκε μεγάλη προσωπικότητα/γυναίκα ταγμένη σε ιερό/εθνικό σκοπό. "Θέλω πίσω τα μάρμαρά μου" μ' αυτή τη γελοία τσιγαρίσια φωνή τσατσάς και άλλες γλυκανάλατες αηδίες που συγκινούν ευγενικές ψυχές τύπου Ιωάννη Μελισσανίδη (του αθλητού) και Λάκη Λαζόπουλου.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Ναι, ομως αν βρουν κανενα ΒΟΙΔΙ Αμερικανακι τουριστα (που κανει την περιγηση στα αρχαια τρωγοντας το χοτ-ντογκ), τον κανουν να τα πισττευει!
τυπε κατι που ειναι ιστορικα αληθινο δηλαδη εχει τα πειστηρια του δεν χανεται.το βοιδι δεν μας ενδιαφερει τι θα χαψει αλλα η ιστορικη τεκμηριωμενη αποψη που ειναι η μονη που μπορει να εχει ισχυ.
p.s.:λετε να τα λενε ενω υπαρχουν σκαλισμενες επιγραφες πανω στα αρχαια στα αρχαιοελληνικα? :2funny: :2funny:
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
εννοει οτι δεν χανουμε τουριστες που ΔΕΝ ερχονται στην Ελλαδα επειδη δεν θα δουν τα Ελγινεια...
Οσοι θελουν να ερθουν να δουν την Ακροπολη ερχονται... ΚΑΝΕΙΣ ξενος δεν ακυρωνει την επισκεψη του στην Ελλαδα επειδη λειπουν μερικα κομματια του Παρθενωνα
Αντιθετως η μεγαλη ατραξιον του Βρετανικου Μουσειου ειναι τα Ελγινεια... Οι επισκεπτες του Λονδινου, πανε στο μουσειο (που παρεμπιπτοντως η εισοδος ειναι δωρεαν οπως σε ολα τα μουσεια στην Αγγλια), βλεπουν τα Ελγινεια και ανοιγουν τα γκαβα τους να μαθουν ποιοι τα δημιουργησαν! Διαφημηση για την Ελλαδα ειναι μιας και στους περισσοτερους απο αυτους δημιουργειται η επιθυμια να ερθουν και στην Αθηνα για να δουν τα υπολοιπα...

δηλαδή γιατί δεν θα μπορούσαν να είναι περισσότεροι οι τουρίστες που θα ήταν διατεθιμένοι να έρθουν στην Ελλάδα αν στο πακέτο τους εκτός από την Ακρόπολη και ότι άλλο υπήρχαν και τα ελγίνεια;
 

Επισκέπτης
Μα δεν θελουμε τον Φειδια.......πολυ περισσοτερο τον Λαλιωτη
Τα γλυπτα θεμε


εγώ πάλι θάλεγα το άλλο:

τον νεοέλληνα πιο πολύ κακό τον κάνει το παρελθόν του παρά καλό...

ίσως θα ήταν καλύτερα να τραβηχτεί μια κόκκινη γραμμή και να ξεκοπεί ολότελα, μια για πάντα ο νεοέλληνας, με τον παλαιό πολιτισμό που είχε δημιουργηθεί κάποτε εδώ πέρα

Κάθε εποχή είναι διαφορετική και κάθε λαός, έχει το δικαίωμα να δημιουργήσει και να προσφέρει στην Ιστορία εξίσου με οποιονδήποτε άλλον

Και όσο οι υπόλοιποι λαοί την τρέχουσα εποχή φτιάχνουν Πυρηνική Φυσική, Αστρονομία, Διαστημική, Google, Apple;, Nokia, Microsoft, BMW, BOING, τραίνα ταχείας, κτίρια 1.000 μέτρων (στην Αθήνα των 5.000.000 το ψηλότερο κτίριο είναι ακόμη ο Πύργος Αθηνών  :S ) και άλλα τόσα επιτεύγματα στις τέχνες,

μου είναι λίγο βαρετό να κάθομαι να λιβανίζω τ αρχίδια του κάθε Φειδία και Περικλή που επί της εξουσίας επάνω σε 100 δούλους τουλάχιστον ο καθένας, φτιάχναν επιτεύγματα, που ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα φτιαχνόταν...

 

kongas

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.393
Like
0
Πόντοι
16
δηλαδή γιατί δεν θα μπορούσαν να είναι περισσότεροι οι τουρίστες που θα ήταν διατεθιμένοι να έρθουν στην Ελλάδα αν στο πακέτο τους εκτός από την Ακρόπολη και ότι άλλο υπήρχαν και τα ελγίνεια;
Εγω λεω οτι μιας και το Λονδινο εχει περισσοτερους τουριστες απο την Αθηνα, οσοι πανε στο Βρετανικο και βλεπουν τα γλυπτα, θα επιθυμησουν ναρθουν και στην Αθηνα... Αυτοι οι τουριστες σε αλλη περιπτωση δεν θα ειχαν σκοπο να ερθουν εδω
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Εγω λεω οτι μιας και το Λονδινο εχει περισσοτερους τουριστες απο την Αθηνα, οσοι πανε στο Βρετανικο και βλεπουν τα γλυπτα, θα επιθυμησουν ναρθουν και στην Αθηνα... Αυτοι οι τουριστες σε αλλη περιπτωση δεν θα ειχαν σκοπο να ερθουν εδω

θα μπορούσαν λοιπόν να έχουν ρέπλικα των μαρμάρων αν πρόκειται να λειτουργήσουν σαν teaser για να έρθουν στην Ελλάδα
και εδώ να είναι τα πραγματικά...
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
μου είναι λίγο βαρετό να κάθομαι να λιβανίζω τ αρχίδια του κάθε Φειδία και Περικλή που επί της εξουσίας επάνω σε 100 δούλους τουλάχιστον ο καθένας, φτιάχναν επιτεύγματα, που ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα φτιαχνόταν...

τι εννοείς με το τελευταίο;
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Αντώνης Ρέμος, Μελίνα Ασλανίδου, Γιάννης Σμαραγδής, Έλντα Πανοπούλου τραγούδησαν κατά του Ρατσισμού στην Ακρόπολη. Αν τα γλυπτά είναι τυχερά θα μείνουν στο Λονδίνο
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.205
Πόντοι
456
Σιγα μη σου δινουν και αεροπορικα εισητηρια για Αθηνα.

Την επιστροφη σαν αιτημα την ακουω, αλλα ο αυτος ο πολυχρονος παροξυσμος νιωθω οτι απευθυνεται σε αυτιστικους.
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
εγώ πάλι θάλεγα το άλλο:

τον νεοέλληνα πιο πολύ κακό τον κάνει το παρελθόν του παρά καλό...

ίσως θα ήταν καλύτερα να τραβηχτεί μια κόκκινη γραμμή και να ξεκοπεί ολότελα, μια για πάντα ο νεοέλληνας, με τον παλαιό πολιτισμό που είχε δημιουργηθεί κάποτε εδώ πέρα

Κάθε εποχή είναι διαφορετική και κάθε λαός, έχει το δικαίωμα να δημιουργήσει και να προσφέρει στην Ιστορία εξίσου με οποιονδήποτε άλλον

Και όσο οι υπόλοιποι λαοί την τρέχουσα εποχή φτιάχνουν Πυρηνική Φυσική, Αστρονομία, Διαστημική, Google, Apple;, Nokia, Microsoft, BMW, BOING, τραίνα ταχείας, κτίρια 1.000 μέτρων (στην Αθήνα των 5.000.000 το ψηλότερο κτίριο είναι ακόμη ο Πύργος Αθηνών  :S ) και άλλα τόσα επιτεύγματα στις τέχνες,

μου είναι λίγο βαρετό να κάθομαι να λιβανίζω τ αρχίδια του κάθε Φειδία και Περικλή που επί της εξουσίας επάνω σε 100 δούλους τουλάχιστον ο καθένας, φτιάχναν επιτεύγματα, που ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα φτιαχνόταν...
Τοτε γιατι φαγωνονται για το παρελθον του???
 

kongas

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.393
Like
0
Πόντοι
16
Τοτε γιατι φαγωνονται για το παρελθον του???
Γιαυτο:

Έλληνες οι 6 στους 10 διασημότεροι άνθρωποι όλων των εποχών

Ο Αριστοτέλης είναι η διασημότερη προσωπικότητα στην ιστορία της ανθρωπότητας, σύμφωνα με την κατάταξη...
του Tεχνολογικού Iνστιτούτου της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ), το οποίο συγκέντρωσε και ανέλυσε δεδομένα σχετικά με την ιστορία και τον πολιτισμό σε όλο τον πλανήτη από το 4.000 π.Χ. έως το 2010.

Η ανάλυση των δεδομένων έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος Pantheon, που λειτουργεί με την ευθύνη του Media Lab του ΜΙΤ. Στον κατάλογο κυριαρχούν οι Ελληνες – είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη δεκάδα βρίσκονται έξι πρόσωπα από την Ελλάδα.
Στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Πλάτων και στην τρίτη ο Χριστός.

Σύμφωνα με το ΜΙΤ, κάποιος θεωρείται διάσημος αν υπάρχει σελίδα της Wikipedia με το όνομά του σε περισσότερες από 25 γλώσσες.
Οι πιο διάσημοι άνθρωποι των τελευταίων 6.000 ετών
1. Αριστοτέλης
2. Πλάτων
3. Χριστός
4. Σωκράτης
5. Μέγας Αλέξανδρος
6. Λεονάρντο Ντα Βίντσι
7. Κομφούκιος
8. Ιούλιος Καίσαρας
9. Όμηρος
10. Πυθαγόρας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom