Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 642K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Expanding Mindfuck

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.491
Like
0
Πόντοι
16

μετριο θριλερ...ενα κοριτσακι καταφερνει να ξεφυγει απο τους σαδιστες απαγωγεις της κ 15 χρονια μετα τους βρισκει αναζητώντας εκδικηση...μαζι με την βοηθεια μιας φιλης της...
ενω στην αρχη το παει καλα,απο ενα σημειο κ μετα προσωπικα βαρεθηκα/ξενερωσα...+ οτι το τελος την ταινιας ειναι τελειως χαζο/ανεμπνευστο/ξεκαρφωτο.....

Προσωπικες αποψεις ειναι αυτες αλλα για μενα το Μartyrs τα σπαει.
Δεν ειναι απλα μια ταινια εκδικησης ή ενα συνηθισμενο horror, η ταινια προσπαθει να προσεγγισει (εστω και μες στην υπερβολη της) θεματικες οπως την διαχρονικη αγωνια του ανθρωπου για το "μετα", την παρανοια των (παρα)θρησκευτικων οργανωσεων κτλ
Και το τελος το βρηκα αρκετα εμπνευσμενο
 

πιπης___

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.462
Like
1
Πόντοι
16
Προσωπικες αποψεις ειναι αυτες αλλα για μενα το Μartyrs τα σπαει.
Δεν ειναι απλα μια ταινια εκδικησης ή ενα συνηθισμενο horror, η ταινια προσπαθει να προσεγγισει (εστω και μες στην υπερβολη της) θεματικες οπως την διαχρονικη αγωνια του ανθρωπου για το "μετα", την παρανοια των (παρα)θρησκευτικων οργανωσεων κτλ
Και το τελος το βρηκα αρκετα εμπνευσμενο

Απο τα ελαχιστα θριλερ που μου εμειναν. Δεν ξερω αν μου αρεσε, μου αφησε περιεργη εντυπωση οταν την ειδα και στο τελος εμεινα εκπληκτος.
Την εποχη που ειδα την συγκεκριμενη ταινια την προτεινα στους φιλους μου, αλλα εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να την ξαναδω.
 

Expanding Mindfuck

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.491
Like
0
Πόντοι
16
Απο τα ελαχιστα θριλερ που μου εμειναν. Δεν ξερω αν μου αρεσε, μου αφησε περιεργη εντυπωση οταν την ειδα και στο τελος εμεινα εκπληκτος.
Την εποχη που ειδα την συγκεκριμενη ταινια την προτεινα στους φιλους μου, αλλα εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να την ξαναδω.



Ακριβως τα ιδια φιλε μου.
Απο τις ταινιες που δυσκολευεσαι να ξαναπαρακολουθησεις.
 

Επισκέπτης
Κακη ταινια δεν τι λες αλλα οχι κατι το φοβερο, δραση αρκετη εχει... αλλα πολλες επαναλαμβομενες σκηνες στα καραβακια. Η πρωτη ταινια ηταν λιγο καλυτερη. Δυνατη σκηνη τα  :tits2: τις πρωταγωνιστριας  :grin:
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
MOGADISCHU

Του Roland Suso Richter  με Thomas Kretschmann, Nadja Uhl, Saïd Taghmaoui

Η πτήση 181 της Lufthansa πέφτει θύμα αεροπειρατείας το 1977 από Παλαιστίνιους τρομοκράτες, οι οποίοι ζητούν την απελευθέρωση κρατουμένων της RAF (Red Army Fraction). Ο καγκελάριος στέλνει την ομάδα GSG 9.

Περιπέτεια/Δράμα, βασισμένο σε πραγματικά περιστατικά . H ταινία έχει καλή ατμόσφαιρα, καλή σκηνοθεσία, ένταση, δείχνει την απόγνωση τόσο των επιβατών όσο και των τρομοκρατών , τις πολιτικές κινήσεις. Όσοι ονειρεύονται βέβαια έντονη δράση, πυροβολισμούς,εκρήξεις κτλ θα απογοητευτούν.Οι ερμηνείες είναι ικανοποιητικές.

 

Συνημμένα

  • untitledερρ.png
    untitledερρ.png
    44,2 KB · Εμφανίσεις: 11

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Απ τις πιο σημαντικές για το σινεμά και την ίδια τη ζωή.
Ολοι θέλουμε ν αφήσουμε κάτι πίσω. :)
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
44
Πόντοι
366
Ετσι. Απλά εξαρτάται προς τα που αποφασίζεις να κοιτάζεις.
 

aristos 45 sec

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.965
Κριτικές
3
Like
21
Πόντοι
16
Oldboy (2013), δεν είχα δει την ασιατική βερσιόν και έτσι πήγα ανυποψίαστος για το τη θα έβλεπα, μου άρεσε και ο υπότιτλος "Ask not why you were imprisoned. Ask why you were set  free" και έμεινα με την απορία πως δεν είχα δει τόσο καιρό αυτό το εκπληκτικό/ανατρεπτικό σενάριο.
Αποκλείω την απόπειρα να δω την Κορεάτικη ταινία και μένω σε αυτό που είδα, καλός ο Brolin ειδικά στο τέλος, εκπληκτικός ο ανώμαλος Sharlto Copley, συνηθισμένος ο Jackson  που μου θύμισε λίγο τον Mr.Glass στον Άφθαρτο και κουκλάρα/μ...... η Elizabeth Olsen.
 

Συνημμένα

  • oldboy.jpg
    oldboy.jpg
    106,2 KB · Εμφανίσεις: 18

Αλιντισσα

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2011
Μηνύματα
4.083
Κριτικές
2
Like
15
Πόντοι
16
Ιntouchables πολύ καλή ταινία χωρίς να με συναρπάσει όμως.



Μικρά Αγγλία !Τραγική ταινία,απόρησα με τις τόσο καλές κριτικές ,δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω το πόσο θύμωσα με τον εαυτό μου που σπατάλησα 3 ώρες γι'αυτή την σαχλαμάρα.Ψεύτικες ερμηνίες ,καραυπερβολικές,προσπάθησαν τόσο μα τόσο πολύ να τους βγει ατμοσφαιρικό και το μόνο που κατάφεραν είναι μια μπούρδα με καλούτσικη φωτογραφία.
 

Αλιντισσα

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2011
Μηνύματα
4.083
Κριτικές
2
Like
15
Πόντοι
16
The wolf of Wallstreet...Για τα γούστα μου πολύ καλή ,μόνο και μόνο για την ερμηνεία του Ντι Καπριο αξίζει να την δει κάποιος.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
The wolf of Wallstreet...Για τα γούστα μου πολύ καλή ,μόνο και μόνο για την ερμηνεία του Ντι Καπριο αξίζει να την δει κάποιος.

Μας εχουν πρηξει τον ΠΟΥΤΣΟ με τις "υπερβολες" και τα "ψεγαδια" και την "ελλειψη εμπνευσης" του Σκορτσεζε.  :jerking:

Εξ αρχης υποστηριζω πως η ταινια ηταν τουμπανο/ Σιγουρα το οροσημο του '13!
 

πιπης___

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.462
Like
1
Πόντοι
16
I zoi tis Adele

Η ταινια ειναι 3ωρη και χωριζεται σε 3 parts

Στο 1/3 της ταινιας η πρωταγωνιστρια (ο θεος να την κανει) τρωει με ανοιχτο το στομα, γαμιεται και μαλακιζεται!!
Ο συμπρωταγωνιστης της την γουσταρει, την πηδαει και βγαζει φορα στην καμερα το καυλωμενο καβλι του
Διαλογοι ελαχιστοι, κατα κυριο λογο σκηνες με πηδους, γυμνο και αχανες βλεμματα των ηθοποιων
Συχνο ζουμαρισμα της καμερας στον κωλο της πρωταγωνιστριας (γυμνος ή μη περισσοτερο εντυπωση κανει οτι ειναι χαμηλοκωλα)


Στο υπολοιπο 1/3 (και 1/3 που εχουμε εξαρχης παμε στα 2/3 της ταινιας)
Η πρωταγωνιστρια δεχεται κοπλιμεντα και φιλια απο την φιλη της (δειχνει να το ευχαριστιεται και μας προιδεαζει για τρελα πλακομουνια).
Η Αντελ επισκεπτεται gay bars. Σκηνες με πουστριλικια και λεσβιακα κανουν την εμφανιση τους, εκει γνωριζει και την καψουρα της.
Βγαινουν, γνωριζοντε, γλωσσοφιλιαζοντε, πλακομουνιαζοντε, γλειφομουνιαζοντε, βυζοχουφτωνοντε, χυνουν καργα, κωλοχαιδευοντε, δαχτυλιαζοντε, κωλοσκαμπιλιαζοντε, λατρευει η μια το μουνι της αλλης (ο σκηνοθετης το ειχε απωθημενο προφανως να γυρισει τσοντα, 10 λεπτα περιπου ειναι το ενα απο τα πολλα, λεσβιακο τους στο δευτερο 1/3 της ταινιας)


Παμε και στο τελευταιο 1/3 της ταινιας
Μια πρωην της μια λεσβιας μπαινει αναμεσα στο ζευγαρι και η αντελ απογοητευμενη βγαινει με ανδρα συναδελφο της και γλωσσοφιλιαζεται
Η αλλη λεσβο-ζευγος την καταλαβαινει και οι καυγαδες ξεκινησαν, χωριζουν και η Αντελ μακρια της κλαιει και οδυρεται
Καποια στιγμη μετα απο καιρο της τηλεφωνει, βρισκοντε σε ενα καφε και μουνοπλακωνοντε στα γλωσσοφιλα και τα μουνοδαχτυλιασματα μεσα στο καφε
Παρολη την καυλα της στιγμης ομως, η μια λεσβια δεν συγχωρει την αλλη γιατι πληγωθηκε και εχουμε ενα δακρυβρεχτο τελος

Συμπερασματα
Προκειται περι καλης Τσοντουλας, ειδα και την Léa Seydoux που μου αρεσε απο το Mission: Impossible - Ghost Protocol να κανει πλακομουνια
Η Βαθμολογια 8 που τσιμπησε στο imbd, πως προκυπτει δεν ξερω, προφανως πετυχε η μαλακια σε οσους ψηφισανε
Οσοι γουσταρετε να δειτε το ξυρισμενο μουνι της δικιας μας, Adèle Exarchopoulos, να τριβεται με το μουνι της γκομενας της, δειτε την... οι υπολοιποι προσπεραστε την !!!

]

la-vie-dadele-297861l.jpg


 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.546
Like
21.909
Πόντοι
5.006
Oldboy (2013), δεν είχα δει την ασιατική βερσιόν και έτσι πήγα ανυποψίαστος για το τη θα έβλεπα, μου άρεσε και ο υπότιτλος "Ask not why you were imprisoned. Ask why you were set  free" και έμεινα με την απορία πως δεν είχα δει τόσο καιρό αυτό το εκπληκτικό/ανατρεπτικό σενάριο.
Αποκλείω την απόπειρα να δω την Κορεάτικη ταινία και μένω σε αυτό που είδα, καλός ο Brolin ειδικά στο τέλος, εκπληκτικός ο ανώμαλος Sharlto Copley, συνηθισμένος ο Jackson  που μου θύμισε λίγο τον Mr.Glass στον Άφθαρτο και κουκλάρα/μ...... η Elizabeth Olsen.
φιλε εχεις διαπραξει ενα τεραστιο κινηματογραφικο εγκλημα και παραλληλα εκανες ενα θανασιμο κινηματογραφικο ατοπημα εις βαρος σου... :grin: :grin:
επελεξες να δεις το oldboy του 2013 και οχι την αυθεντικη κορεατικη ταινια???????????????? :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
δεν υπαρχει μετρο συγκρισης αναμεσα στις 2 αυτες ταινιες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom